איגרת שבועית לתושבים

שלום לכולם,

 

בימים אלה אנחנו נמצאים בעיצומה של מלחמת התשה בעוטף עזה. השבוע היינו שוב במערכה שהסתיימה לעת עתה. שוב, באי וודאות. האירוע יצר בלבול תסכול וכעס.

 

אנו כל העת נמצאים בקשר עם הצבא והאישור לקיום הלימודים אתמול הסתמך על החלטות של הדרג המדיני ועל הערכות צבאיות שניתנו לנו.

 

הורים רבים בחרו לא לשלוח את הילדים היום לבית הספר וזה מובן ולגיטימי. אחרי יומיים מתוחים, הורים חשבו שהדבר הנכון עבור ילדיהם הוא להישאר איתם בבית. מנגד, הורים רבים שלחו את הילדים לבתי הספר והחשיבות מבחינתנו היא שיש להורים את הבחירה אם לשלוח או לא.

 

צוותי החינוך הפורמלי והחברתי שלנו למודי ניסיון ויודעים שבימים כאלה הילדים שלנו לא פנויים ללמידה ולכן יום הלימודים הותאם לאירועי הימים האחרונים שעברו על הילדים והתמקד בפעילות הפגתית ומשחררת יותר.

זו הזדמנות לחזק את צוותי החינוך שלנו שגם הם חיים את המציאות האזורית וגם הם הורים לילדים. המורים עברו גם הם ימים מתוחים וחיכו לילדים בבתי הספר באהבה גדולה ותוך גילוי של תעצומות נפש.

 

אתמול, על רקע האירועים הגיע אלינו לביקור מיוחד מפקד פיקוד הדרום, אלוף הרצי הלוי. האלוף נפגש איתי ועם צוות מרכז החוסן, קב״ט המועצה ודוברות המועצה וביקש לשמוע באופן ישיר ובלתי אמצעי על ההשלכות של האירועים על התושבים.

הודתי לאלוף על הביקור, על החשיבות שהוא מייחס לקשר איתנו ועם האוכלוסייה האזרחית ועל ההזדמנות שניתנה לנו בימים אלה לספר לו באופן אישי על מורכבות התקופה האחרונה ועל השלכותיה.

בסוף המפגש הענקתי להרצי ספר שהוציא מרכז החוסן שלנו "טווסים על הגג" הכולל סיפורים אישיים של תושבים בעוטף ואיחלתי להלוי שיצליח למצוא בין לבין קצת זמן איכות כדי לקרוא את הספר.

בפגישה סיפר לנו האלוף על ההערכות הצבאית לקראת סוף השבוע. ביום שישי ושבת מתוכננות הפרות סדר המוניות לאורך הגדר לציון ׳יום האדמה׳ וצפויים להישמע הדי פיצוצים חזקים. הצבא ערוך בכוחות מתוגברים לשליטה באירועים. אין הנחיות מיוחדות לתושבים אך יש להיערך ולהתכונן לסוף שבוע רועש באזור.

 

המציאות הזאת לא פשוטה לכולנו. ואני יכול להבטיח לכם שהמסר הזה מועבר ללא הפסק ובאופן נחרץ למי שצריך – בצבא ובממשלה.

 

אנחנו נעקוב אחר האירועים בסוף השבוע וככל שיהיה מידע או עדכון אנו נעביר בערוצי ההודעות שלנו. ובתקווה שלא נזדקק.

מבקש שוב להודות לצוותי החירום היישוביים והנהגות היישובים המאפשרים לנו לתת שירות מיטבי לכולם.

 

אנו שוקדים כל העת לבדוק את מוכנותנו לחירום ומצב האוכלוסיה. על מנת לפתח מענים מותאמים מצ"ב לינק לסקר מדד חוסן בשיתוף אוניברסיטת בן גוריון. סקר קצר ואנונימי. נודה על שיתוף הפעולה:

 

http://bgumanagement.qualtrics.com/jfe/form/SV_8bRKeeSNdhLIHop

 

 

אני מבקש לחזק את חיילי צה״ל האמיצים שנמצאים בשעה זו בגבולות שלנו כדי להגן עלינו ויהיו שם גם כל סוף בשבוע. אנו סומכים ובוטחים בכם . חזרו הביתה בשלום.

 

אני תקווה שישובו ימים שקטים ורגועים לאזור ונוכל לשוב ולעסוק במירב זמננו בצמיחה ובפיתוח הישובים.

 

שבת שלום

גדי ירקוני

 

שלום לכולם,

 

חוסנה של קהילה  

 

בשבוע הבא תהיה זו שנה לתחילת האירועים שהפלסטינים מכנים 'צעדות השיבה'. בשנה זו התמודדנו עם אתגרים חדשים – טרור ההצתות במסווה של בלונים ועפיפונים תמימים למראה, שריפות, ירי רקטי לשטחנו, הדי פיצוצים מתמשכים כתוצאה מהפרות הסדר ומעברים חדים משגרה לחירום ומחירום לשגרה.

 

מכלול האירועים האינטנסיביים בשנה הזו, שהיא השנה ה- 18 ברציפות שאנו חיים וחווים על בשרנו ונפשנו את המציאות הבטחונית, משפיעים על כולנו. מרכזי החוסן מספרים על עלייה בפניות לטיפול וסיוע, אנשי החינוך מוסיפים על השלכות האירועים על ילדינו ותושבים רבים מביעים כעס – על התחושה של היעדר אופק ומדיניות ברורה מצד גורמי הממשל מול המציאות כאן.

 

אנחנו במועצה פועלים ומתמרנים בין שני איזונים – מצד אחד להמשיך בעשיה, בפיתוח, בצמיחה, בשימור השגרה וחיזוק החוסן ומצד שני להציף ולשקף את המציאות שמתרחשת כאן ואת השלכותיה על האוכלוסייה מול גורמי הממשל והבטחון. בכל הזדמנות אנו מחדדים את דרישתנו לפתרון שיבטיח שקט ארוך טווח.

 

גם תושבי אשכול ובעלי התפקידים במועצה, בישובים ובקהילה מתמרנים בתוך המציאות הזאת ומרכזים עשייה בפיתוח, טיפוח ושגשוג הקהילה שלנו, למרות ועל אף האתגרים.

 

רצף של הישגים מהשבוע האחרון בלבד בקהילה שלנו מוכיח זאת יותר מכל. זו הזדמנות לציין את ההישגים ולהוקיר תודה והערכה – לאנשי החינוך, התרבות והספורט שלנו, למנהלי הקהילות, אנשי הצח"י והרבש"צים, למטפלים ולעובדים הסוציאליים ולכם – ההורים, שיודעים מה הכי טוב לילדיכם, כיצד לחזק אותם ולעודד אותם למיטב בתנאים מורכבים.

 

והרי התוצאות:

נבחרת בנות כדורעף ז’-ח’ של אשכול ניצחה השבוע אליפות המחוזית את נבחרת אשדוד 25-9 ועלתה לגמר הארצי. שאפו ענק לספורטאיות ולמאמנים – אלכס צייטלין ועומר עציון ובהצלחה בארצי!

 

 

נבחרת הג'ודו שלנו בהדרכת אופיר דרי ודורון פלג קטפה שלל פרסים והישגים בתחרות גביע האיגוד שהתקיימה ביום שבת ברעננה שזו תחרות הכנה אחרונה לקראת אליפות ישראל: 3 מדליות זהב לבנות: שירה שצקי (מגן) רוני רוזנפלד (צאלים) ונוגה וינוגרד-פלג (גבולות). בנים: זהב ליהונתן לוזון (אוהד), ארד לאיתי בראב (יבול) ואגם בן שלום (צאלים) ומקום חמישי ליובל קפיטנוב (בארי) ועדי שצקי (מגן). כל הכבוד

 

 

 

תלמידים פורצי דרך

תלמידים מ'נופי הבשור' השתתפו ביום חמישי בתחרות רובוטיקה יוקרתית ופורצת דרך ב'טכניון' וזכו בגביע על עבודתם.  תלמידים מ'ניצני' ו'יובלי' השתתפו בתחרות גמר ארצית לעבודות חקר של נוער שותה מים ודעת בטכניון. העבודה של תלמידי מכיתה ו' מיובלי הבשור זכתה במקום השלישי והמכובד על עבודתם בנושא: השקיית גידולי שדה עם מים מלוחים שבאה לתת מענה לחקלאי האזור על ידי חסכון באנרגיה ועלויות. המורה ורכזת מקצוע המדעים בבית הספר שהנחתה את התלמידים יחד עם שמעון סדרס המורה לסביבה, זכתה בתעודת הצטיינות. גאווה ענקית.

 

 

'ניצני אשכול' בגמר ארצי

בית ספר 'ניצני אשכול' עלה לגמר בתחרות ארצית 'בניה ירוקה' שמקיים משרד החינוך יחד עם המשרד להגנת הסביבה. ניצני אשכול הוא בית ספר ירוק ופועלת בו 'מועצה ירוקה' – תלמידים מכיתות ד'-ו' שמובילים עשייה ותפיסה אקולוגית בבית הספר. הם הגישו לתחרות את פרויקט 'מצבע אדום לצבע ירוק'- הפיכת המיגוניות הפזורות בביה"ס למרחב מוגן נפשי ולא רק בטחוני ועל ידי כך ינוצלו המבנים לרווחת התלמידים ולא רק יעמדו כמצבת זיכרון לשגרת החירום בה אנו חיים. התלמידים נכנסו לתוך המיגוניות ובדקו מה מפריע, מה חסר ומה אפשר לעשות כדי לשפר. האתגר הוא לבנות בעקרונות הבניה הירוקה תוך חשיבה אקולוגית וניצול המשאבים העומדים לרשותנו. כל קבוצת עבודה בנתה דגם קטן של מיגונית והחלה לתכנן. בהצלחה ענקית לניצני אשכול שאם יזכו בגמר – יקבלו פרס בשווי של כ-מאה וחמישים אלף שקלים למימוש הרעיון.

 

גאווה גדולה לאשכול ובהצלחה לכולנו.

חג פורים שמח ושבת של שלום ושלווה

גדי

 

שלום לכולם,

 

חוזקה נשית

כבוד גדול היה לי לעמוד על במה אחת לצדן של קבוצת הנשים הזאת – איב אייזקסון (שדה ניצן), ד״ר שושן הרן (בארי) ושוש מגן (תלמי אליהו), שנבחרו לקבל את אות ׳יקירת אשכול׳ השנה על עשיה משמעותית ופורצת דרך בקהילתנו ובכלל. יחד איתן היו על הבמה – ענת חן (יועצת ראש המועצה לקידום מעמד האשה) והילה קטרי (מנהלת יחידת ההתנדבות במועצה) שארגנו את הערב הנפלא ויזמו לפני שנה את רעיון הענקת אותות ההוקרה לנשים מובילות באשכול, רעיון שהפך למסורת.

אשכול היא מועצה של חוזקה נשית. יש לנו רוב נשי בניהול אגפי ומחלקות המועצה, יש לנו נשים בנקודות מפתח והובלה בתוך הקהילה ובתחומי עשייה מרכזיים, יש לנו פורום נשים פעיל ונמרץ והשנה – ייצוג הנשים במליאה גדל משמעותית, בין היתר הודות לפעילות עידוד של ענת ופורום הנשים שלנו בשנים האחרונות.

אני מקווה שנזכה לראות יותר נשים בעמדות מפתח בשולחנות הדיונים בממשלתנו ואז אולי המציאות האזורית הסטטית תשתנה לטובה יותר.

 

 

יקיר אשכול

לצד אירוע הוקרת נשים פורצות דרך בקהילה שלנו באירוע יום האשה, אנו ממשיכים במסורת מרגשת  ממשיכים במסורת המרגשת דומה אבל קצת אחרת – הוקרת תושבי אשכול על פעילות ציבורית מתמשכת ועל תרומה רבת שנים לקהילת אשכול. בשנה שעברה הוענק האות לרב אליעזר סוויסה ממבטחים. אני מזמין אותכם להיות שותפים ולחבק חזרה את האנשים שנותנים מעצמם במשך שנים לקהילה ומהווים דוגמה ומופת לכולנו. האות יוענק באירוע יום העצמאות במועצה (9.5.). מצורף קישור לטופס מילוי המלצה: https://docs.google.com/…/1FAIpQLSfkq18bGNsYJDahOj…/viewform

 

אובדן אמיתי

הוכתי בצער ובתדהמה כמו רבים נוספים עם מותה בטרם עת של ניקי גוטמן, כתבת העיתון 'ישראל היום' בדרום. ניקי סיקרה את אזורנו בחריצות, במסירות וברגישות יוצאת דופן ויצרה קשרים אישיים חמים איתי, עם יפעת דוברת המועצה ועם תושבים רבים בישובינו. ניקי היתה עיתונאית מוכשרת, מוערכת ואהובה ואיבדנו עיתונאית וחברה יקרה. אני מחבק היום את בני משפחתה, החברים והקולגות. היא תחסר לכולנו. בעמוד הפייסבוק שלי צירפתי כמה כתבות מייצגות של ניקי על אשכול מהחודשים האחרונים. מוזמנים לעיין בהם וללמוד דרך זה על המשמעות והחיבור שהיה לה לאשכול, לתושבי עוטף עזה ולמציאות איתה אנו מתמודדים.

https://www.facebook.com/1638542793058735/posts/2357934191119588?sfns=mo

 

כיתות קטנות

נפגשתי השבוע עם צוות מנהל הפיתוח במשרד החינוך בירושלים והצלחנו להשיג תוספת תקציב משמעותית ממשרד החינוך לצורך בניית בית הספר השלישי. המשמעות היא שנוכל באמצעות תוספת התקציב להגדיל את מספר מבני כיתות הלימוד גם בבית הספר השלישי (בו ישובצו כיתות א'-ה') וכך נקטין עוד את מספר התלמידים בכל כיתה בכל אחד משלושת בתי הספר.

אני מזכיר שב-26 בחודש נקיים כנס לציבור בו נציג את מתווה שיבוץ התלמידים לבתי הספר, הרכב חדרי המורים, והרישום לבתי הספר. אנשי החינוך יציגו תהליכי העבודה על התפיסות החינוכיות בבתי הספר והכנה למעברים בשנת הלימודים התקדמות הבנייה קריית החינוך.

שריינו כבר ביומן – יום שלישי, 26.3 בשעה 19:00 באולם המועצה. נפיץ גם בשבוע בכל האמצעי פרסום לתושבים שלנו.

סופגים את אוזלת היד

בחודשים האחרונים אנו פועלים מול משרדי הממשלה, החקלאות, בטחון, אוצר, כדי לקדם מתווה תמיכה בחקלאים על קציר המוקדם של החיטה כשהיא עוד ירוקה ולהימנע מהצתות השדות כתוצאה משריפות הבלונים .

השבוע קיבלנו את החלטת משרד החקלאות על מתווה נמוך משמעותית משסוכם. הניתוק של המדינה ממה שקורה בעוטף זועק בהחלטה הזאת. לא יתכן שהחקלאים צריכים לספוג על עצמם פגיעה בפרנסתם כתוצאה מאוזלת היד מול הטרור מעזה. החקלאים והתושבים בתחושה קשה מאוד ואנחנו כעת מצפים שמשרד ראש הממשלה ושר האוצר יתעשתו ויתערבו בנושא כדי לשנות את ההחלטה המנותקת והמביכה הזאת.

 

שבת שלום,

גדי ירקוני

 

 

 

 

 

 

שלום לכולם,

 

בחינת המיצ"ב

אני מודה למשרד החינוך, למנהל המחוז hhhרם זהבי וצוותו – על ההיענות העניינית לבקשתנו לביטול מבחני המיצ״ב בבתי הספר היסודיים באשכול השנה. צוותי החינוך באשכול נערכים בימים אלה למעבר לבתי הספר החדשים והרכב התלמידים בכל אחד מבתי הספר ישתנה בשנה הבאה, מה שהופך את תוצאות המיצ"ב ללא רלוונטיות עם הקמת בתי הספר החדשים. מעבר לכך, ילדינו אינם פנויים בימים אלה לתוספת מתח ובחינה של תפקודם הלימודי ביחס לשאר הארץ. לעיתים אנו בתחושה שמקבלי ההחלטות אינם מבינים את המציאות כאן. אז הנה, נקודת זכות למשרד החינוך. מבין ומבין . תודה גם לח״כ רויטל סוויד (עבודה) שסייעה לנו מאוד בעניין במקביל מול שר החינוך. אנו נקיים במקום מבחנים פנימיים בבתי הספר שישמשו את צוותי שלנו לקראת הקמת בתי הספר.

 

כנס להורים  

במהלך החודש הקרוב נסיים את גיבוש מתווה שיבוץ והרכב התלמידים בבתי הספר. בסוף החודש, ב-26.3 נקיים במועצה כנס להורים ובו נציג את המתווה ואת תהליכי גיבושו. מנהלות בתי הספר יציגו את תהליכי ההיערכות המשותפים שעושים צוותי החינוך לקראת פתיחת בתי הספר החדשים ונציג את אופן מעברי המורים בין בתי הספר. כפי שציינתי, אנו מאמינים ותומכים במעברים בין חדרי המורים ופועלים מול המורים ומשרד החינוך כדי לאפשר ככל הניתן מעברים. בשבוע הבא מתוכננות לי שתי פגישות חשובות במשרד החינוך בנושא זה ובנושא תקציבים לבתי הספר החדשים ואעדכן על תוצאות הפגישות באגרת של שבוע הבא.

 

תוכנית חיזוק של קק״ל

יור קק״ל דני עטר והנהלת הארגון נפגשו איתנו השבוע, ראשי המועצות, והציגו לנו תוכנית עבודה רחבת היקף לפרוייקטים של קק״ל לחיזוק המועצות בגובה 110 מיליון ש״ח.

חלק מהתוכנית נבנה איתנו על פי צרכים ופרוייקטים שהצגנו אך לא כל מה שהעברנו אכן נכלל בה בסופו של דבר וכעת אנו לומדים לעומק את פרטיה. אני מודה ליו״ר קקל, דני עטר על גיבוש התכנית המקיפה במהירות תוך הגדלת התקציב של קק״ל לטובת אזורנו.

 

 

כביש 232

משטרת התנועה קיימה אתמול מבצע אכיפה בצומת מעון על כביש 232 בדגש על תנועת משאיות בשעות איסור התנועה שחל עלייהם. המשטרה קיימה כבר מספר מבצעים מאז חודש נובמבר שהחל הצו וחולקו למעלה מ-100 דוחות עד כה. במקביל, בקצה הכביש באזור כרם שלום-ניר יצחק מתקדמות עבודות ההרחבה. אנו נמצאים בקשר אינטנסיבי מול משרד התחבורה ומירב מאמצינו מופנים לקידום שני נושאים:

השגת תוספת התקציב להרחבה בפועל של קטע הכביש מניר יצחק לצומת מגן

וקידום הצבת הרמזור בצומת מעון – הכניסה לקריית החינוך, לפני פתיחת שנת הלימודים בספטמבר 2019

אעדכן

 

בטחוני

התקופה האחרונה גדושה באירועים בטחוניים על בסיס יומיומי שמצד אחד לא פגעו באיש במזל גדול ומצד שני פוגעים בשגרת חיינו ומכרסמים בתחושת הבטחון. אנו נמצאים בקשר שוטף עם הצבא ומעודכנים על הפעולות לחיזוק ההגנה עלינו. מצד שני, לתפיסתי, הפתרון אינו צבאי בלבד והצבא הוא רק אמצעי נוסף להשגת הפתרון. לכן אמשיך לעלות ולהציף את הסוגייה בתקשורת ומול מקבלי ההחלטות כדי שסוגיית עזה תהיה בסדר היום של הבחירות האלה וכל המתמודדים לכנסת ידרשו לסוגיה.

 

מעז יצא מתוק

ביום שישי פורסם בידיעות אחרונות ריאיון עם אלוף במיל׳ טל רוסו. יוחסו לו בריאיון אמירות וציטוטים בהקשר של תושבי עוטף עזה שקוממו רבים, ביניהם גם אותי. בעקבות הדברים הוצאתי תגובה חריפה שבעקבותיה יצר איתי טל קשר והבהיר שהדברים לא נאמרו ונעשה עיוות מוחלט של דבריו. למחרת גם פורסמה התנצלות בעיתון. בעקבות הדברים הזמנתי את טל לאשכול לביקור בישובים, כדי שיראה מקרוב ובאופן בלתי אמצעי של המציאות, הקושי והאתגרים לצד הצמיחה והפיתוח. טל הגיע ונפגש גם עם הנהגות ישובים והבהיר את עמדתו. טל ששימש אלוף פיקוד דרום עתיר זכויות והתרשמתי שיש לו קשר אישי חם והדוק לאזורנו ורצון אמיתי להיות נציג נאמן שלנו בכנסת. אני רואה בו שותף להמשך הדרך שלו בכנסת .

 

 

 

 

שבת שלום

גדי ירקוני

שלום לכולם,

 

בלון הנפץ שהתפוצץ אמש ליד ביתה של שוש מחרז באשכול הוא אירוע מכונן ובגדר עליית מדרגה של "טרור הבלונים". שוחחתי אמש עם גורמי הצבא בעקבות האירוע והסברתי את הקושי איתו אנחנו מתמודדים – טרור הבלונים וטרור הפרות הסדר שכתוצאה ממנו נשמעים בכל ערב הדי פיצוצים בלתי נסבלים. מבחינת הצבא, אירועי הפרות הסדר בשליטת ולא נשקף 'איום' על אזרחים. אני שב ומסביר שהילדים שלנו לא יודעים להבחין בין פיצוץ 'עם איום' לבין פיצוץ 'ללא איום'. פיצוץ זה פיצוץ, והוא מפחיד את ילדינו ומדיר שינה מעיניהם בלילות. גילינו אורך רוח במשך תקופה ארוכה ואפשרנו לצבא ולממשלה למצות דרכי טיפול למיגור הטרור. אנו דורשים פתרון מיידי שיבטיח שקט ארוך טווח. אלה ימים של בחירות וסוגיית הפתרון לרצועת עזה חייב להיות על סדר יומם של המתמודדים לכנסת. אנחנו נמשיך ונציף את המציאות מול המבקשים את קולות הבוחרים ונמשיך לקרוא לציבור הבוחרים – שאלו את המתמודדים, מה הפתרון המוצע שלכם לרצועת עזה?

 

מפסגת המצדה לכרם שלום

ביוזמה וארגון מופלא של שותפינו – ארגון JNF ארה"ב – כ- 700 תלמידי כיתות ז' מרחבי העוטף עלו ביום חמישי שעבר לפסגת המצדה. שם, בפסגת ההר, השתתפו בטקס מיוחד ומרגש של כתיבת שורותיו האחרונות של ספר התורה שנתרם על ידי הארגון לבית הכנסת החדש בכרם שלום. את האירוע יזם JNF כמחווה משמעותית של חיזוק ותמיכה בבני הנוער שלנו על רקע אירועי הבטחון איתם הם מתמודדים בשיתוף המועצה. ביום ראשון השתתפנו בטקס הכנסת ספר התורה לבית הכנסת בכרם שלום יחד עם השותפים ב-JNF ותושבי הקיבוץ. התרגשתי יחד עם התושבים לראות את זיו לנשנו, הנער הראשון של כרם שלום שעלה לתורה בתוך הקיבוץ. כעת ילדי הקיבוץ לא יצטרכו לנסוע רחוק מחוץ לקיבוץ עם הגיעם למצוות ויוכלו לעלות לתורה בבית הכנסת בתוך ישובם.

                 

 

תוספת למרכז החוסן

אותו ארגון, מהאייטם הקודם – JNF  ארה"ב, סייע לנו גם עם תמיכה כספית לצורך הרחבת מבנה מרכז החוסן שלנו. מרכז החוסן שלנו פעיל ופופולרי מאוד, בשגרה ובחירום ועלה צורך להרחיבו ולגוון את אופי הטיפולים והשירותים שניתנים בו. הרחבת המרכז על ידי תוספת חדר טיפולים ממוגן הושלמה וכבר משמשת לסדנאות 'מיידפולנס' ולטיפולים קבוצתיים נוספים. עם ביקור של שותפינו בJNF השבוע בארץ, ניצלנו את ההזדמנות כדי לקיים יחד איתם טקס חנוכה רשמי ולהוקיר להם תודה על התמיכה והאהבה שהם נותנים לתושבי אשכול.

 

 

עדכון בתי הספר החדשים

השבוע התקיימה ישיבת היגוי לבתי הספר החדשים ועסקנו בשלושה נושאים מרכזיים:

בינוי – קיבלנו דיווח על סטטוס התקדמות עבודת הבינוי. העבודות מתקדמות כמתוכנן ומבנה בית ספר אחד כבר לקראת סיום. עד חודש יולי יסתיימו כל עבודות התשתית והבינוי ותחל ההצטיידות של החללים הפנימיים. במהלך חודש אפריל נקיים סיור פתוח לציבור בשטח בית הספר. נצא בפרסום מסודר לציבור לגבי מועד הסיור בהמשך.

הרכב בתי הספר – ועדת היגוי אישרה את המלצות ועדת ההרכב למיזוג מלא של כיתות א'-ה בשלושת בתי הספר. כיתות ו' בלבד לא ימוזגו שנה הבאה והתלמידים ישארו באותו הרכב כיתתי בו הם לומדים היום בשני בתי ספר. בית הספר השלישי יורכב בשנה הראשונה מכיתות א'-ה' בלבד. במהלך מרץ נפרסם את שיבוץ הישובים לבתי הספר ונקיים מפגש לציבור בנושא.

חדרי מורים –  אנו נמצאים בתהליך אינטנסיבי עם חדרי המורים, מנהלות בתי הספר, משרד החינוך והסתדרות המורים, כדי לסכם את מעברי המורים בין בתי הספר וליצור משני חדרי המורים – שלושה חדרי מורים כאשר המעברים יהיו על פי הצרכים של בתי הספר ובכפוף לחוקי משרד החינוך.

כפי שדיווחתי לא פעם, המועצה תומכת במעברים בין חדרי המורים ואנחנו כפופים לנהלי משרד החינוך בעניין. בהתאם לנהלי משרד החינוך שהוא המעסיק של המורים, המעברים בין חדרי המורים יהיו על פי הצרכים וכפוף לרצון והסכמת המורים. בבית הספר השלישי יהיו כ-13 מחנכים ויעברו אליו מורים מקצועיים ומחנכים מ'יובלי' ו'ניצני', על פי צרכי המערכת וכללי משרד החינוך.

נמשיך ונעדכן, עקבו אחר הפרסומים.

 

10 שנות זכייה ברציפות

מאז הקמת 'נופי הבשור' לפני 10 שנים, מגמת התקשורת בבית הספר זוכה בכל שנה, כבר 10 שנים ברציפות (!), בפרסים והישגים ארציים מרשימים על סרטי הגמר שהפיקו תלמידי המגמה. השנה, זכה סרט הגמר 'גלגל הסיפור' של בוגרי המגמה במקום הראשון (!) בקטגוריית הפקה. מנימוקי השופטים: סרט מושקע עשוי ברמה גבוהה מאוד, שימוש בשפה קולנועית עשירה ומושכלת. גאווה גדולה וישר כח – הבמאית: ענאל מלכי (יתד), מפיק:  אורי טלקר (רעים) הצלם: שובל הרוש (צוחר) ומנהל המגמה – איל בריברם שלנו.

 

 

חלוצי אשכול נענו לקריאה

השבוע, לפני 50 שנה בדיוק, נפטר לוי אשכול. ראש הממשלה השלישי של מדינת ישראל ואיש ההתיישבות עליו קרויה המועצה שלנו.  בשנת 37 ייסד את חברת מקורות שצינוריה נמתחו לפני קום המדינה עד אתרי הקמת 11 הנקודות – דבר שהכריע את ביסוס ההתיישבות באשכול ואת גורל הנגב בתוכנית החלוקה. השבוע שלחו לי מנשר שהוציא אשכול כשר החקלאות בו הוא קורא לאזרחים לגדל ירקות בחצר ביתם. תושבי אשכול החלוצים נענו לקריאה והפכו עם השנים להיות מייסדיה של המועצה החקלאית הגדולה והמובילה בארץ – אסם התבואה של מדינת ישראל. החקלאות זה היסוד של אשכול. לא ניתן לפגוע בה ונמשיך לעבד את אדמותינו עד התלם האחרון.

 

שבת שלום

גדי ירקוני

שלום לכולם, 

 

תודה ובהצלחה

בתום 12 שנים של פעילות כיו"ר העמותה למען הקשיש (נווה אשכול) בהתנדבות מלאה, מסיים אבי פרחי (שדה ניצן) את התפקיד. במקומו של אבי, נכנס לתפקיד מתי בבלי, שגם הוא משדה ניצן וגם הוא ימלא את התפקיד בהתנדבות מלאה. אני מבקש להודות לאבי על פעילותו המשמעותית המסורה לקידום אוכלוסיית הוותיקים באשכול. העמותה מהווה זרוע חשובה ומשמעותית של המועצה לפיתוח וקידום השירותים שהמועצה מספקת לוותיקי המועצה ומייסדיה והיא מהווה מודל מקצועי ברמה ארצית.  בהזדמנות זו אני מברך את מתי, שמהיכרותי האישית איתו יצליח ללא ספק גם הוא לקדם מאוד את התחום. גם אבי וגם מתי מהווים מודל ומופת לעשיה ציבורית. תושבי אשכול, המצליחים מאוד בתחום הפרטי, שנרתמו לעשייה ציבורית משמעותית בביתם, אשכול. בהצלחה ויישר כח.

 

בלוני תבערה

בשבוע האחרון אנו עדים להתחדשות הפרחת בלוני תבערה מהרצועה לשטח המועצה. ביום שלישי פרצה שריפה קטנה ביער סמוך לגבול בעקבות בלון, שכובתה מיידית על ידי אנשי הביטחון שלנו ואתמול (רביעי) זוהו שלושה מקרים של בלונים עם חפצים חשודים בשטח המועצה. בזכות הערנות של תושבים ושל אנשי הבטחון בישובים, הבלונים אותרו וטופלו במהירות ולא גרמו לנזק. בעקבות חידוש ההפרחות, צה"ל פעל אמש נגד 'חוליות מפריחים'. יש להמשיך לשמור על ערנות ובכל מקרה של זיהוי בלון או חפץ חשוד אחר, יש להתרחק, לא לגעת ולדווח במיידית לרבש"ץ או למשטרה. התייחסתי לנושא חידשו ההפרחות גם באמצעי התקשורת ואמרתי – שבימים אלה, כשהמתמודדים לכנסת מבקשים את קולותינו, אני קורא לבוחרים, כל אזרחי מדינת ישראל לשאול אותם – מהי מדיניותם המוצעת בעזה ונגד טרור הבלונים? אני מאחל שהנושא יעמוד לפתחם ובסדר יומם של כל המתמודדים לכנסת.

 

אלופים

שני המפקדים האחרונים של אוגדה עזה, יהודה פוקס וקודמו בתפקיד, איתי וירוב, קודמו השבוע לדרגת אלוף ומונו לתפקידי פיקוד חדשים וחשובים בצה"ל. מתוקף הנסיבות והמציאות המיוחדת באזורנו, עם שניהם נוצר קשר אישי במהלך תפקידם והשבוע התקשרתי לברך אותם אישית על המינוי החדש.   הפיקוד על אוגדת עזה הוא תפקיד מרכזי ומשמעותי בתפיסת המדינה והצבא ומשמש מקפצה להמשך לקידום פיקודי בצמרת הצבאית. גם הרמטכ"ל הנוכחי, רא"ל אביב כוכבי וגם סגן הרמטכ"ל הנוכחי, אלוף איל זמיר, שימשו בעברם כמפקדי האוגדה. אני חושב שזה יכול ללמד אותנו שהאנשים שמדינת ישראל מציבה בראש הפיקוד על המרחב המורכב שלנו, הם האנשים הטובים ביותר. בהצלחה להם ולנו.

 

מתווה הפיצויים, זוכרים?

אני מצרף שוב את הקישור לאתר של רשות המסים ובו תקנות והטפסים לבקשת הפיצויים של עסקים והורים כתוצאה מהמצב הבטחוני וביטול ימי הלימודים בחודשים האחרונים. לפי רשות המסים, עד כה רק מספר עסקים בודדים פנו והגישו תביעות. אנחנו נאבקנו כדי להשיג את מתווה הפיצויים וחשוב מאוד שנממש את זכויותינו. ההגשה פשוטה ולוקחת מספק דקות.

https://taxes.gov.il/EmergencyInformationA_CompensationfundPropertyTax/Pages/Darom2018-9.aspx

 

 

מוזיאון חבל ימית

ביקרתי השבוע יחד עם מאיר יפרח במוזיאון הגדת חבל ימית במושב דקל. זכינו להדרכה אישית מקצועית, מלמדת ומרתקת של זהבה שקד (דקל), מנהלת המוזיאון, צפינו בסרט ולבסוף קיימנו ישיבת עבודה כדי לבחון צרכים להמשך קידום המקום. המוזיאון מושקע ומטופח, עשיר בהיסטוריה של חבל ימית, ופינוי וההתיישבות החלוצית המחודשת באשכול. לאשכול תפקיד מרכזי בהקמת ופיתוח ההתיישבות במדינת ישראל, מאז קום המדינה, דרך קליטת מפוני ימית ומפוני גוש קטיף וגם בימים אלה שאנו עסוקים בהרחבות ופיתוח הישובים. אנו רואים במקום אתר מורשת היסטורי, לא רק לתושבי אשכול אלא לכל בית ישראל ונפעל לקדמו. סיכמנו בפגישה לשלב את המוזיאון בתוכניות הסיורים התיירותיים של המועצה ולהטמיע בתוכנית הלימודים בבתי הספר ביקור במוזיאון. מי שעדיין לא ביקר, אני ממליץ לבקר במוזיאון ולזכות בחוויה ממלאת, מלמדת ומרגשת על עבר, הווה ועתיד. אתר המוזיאון:

http://www.yamit-story.co.il/%D7%90%D7%95%D7%93%D7%95%D7%AA/

 

הצטרפו אלי

אני מזמין אותכם להצטרף אלי לשני אירועים שמתקיימים בסוף השבוע הקרוב –

כנס – 'על סף דלתנו' המשבר הסניטרי בעזה והאיום על בריאות הציבור בישראל. יום שישי, 22.2 בשעה 9:00 במכללת אשקלון בשיתוף אקופיס מזה"ת.  פאנל בהשתתפות מומחים, אנשי מקצוע וראשי הרשויות.

שבת תרבות – עם האלוף במיל', עמירם לוין. בנווה אשכול, שבת 23.2, בשעה: 11 דקות ל-11

 

כבוד לפרה עדנה

הרבה פעמים אני מספר ומשתף פה בהתרגשות גדולה על אנשינו, מרחבי היישובים, שזכו בפרס או הגיעו להישגים מרשימים. הפעם אשתף על ההישג המרשים של הפרה עדנה, בת המשק מהרפת של קיבוץ עין השלושה שזכתה במקום שלישי בארץ והמכובד, לאחר שהניבה במהלך השנה החולפת 17,172 ליטר חלב. כבוד! אגב, קיבוץ עין השלושה יקיים ביום שבת הקרוב יריד חקלאות לכל המשפחה במסגרת פסטיבל 'דרום אדום'. בתוכנית: קטיף הדרים, טעימות מהיקב, דוכני אוכל ומתנפחים. בין 10:00-16:00 כולם מוזמנים, הכניסה חופשית.

 

שבת שלום

גדי ירקוני

 

 

שלום לכולם,

בשבועיים האחרונים לא יצאה האגרת השבועית עקב מחלה שבגינה נעדרתי. אגפי ומחלקות המועצה עבדו כמובן כרגיל והייתי בקשר יומיומי איתם. לכן האגרת היום תרכז מספר נושאים ועדכונים מהשבועיים האחרונים.

 

אישור תקציב

חברי מליאת המועצה אישרו ברוב קולות את תקציב המועצה לשנת 2019 בסך 180.035 מיליון ₪. זהו אחד התקציבים הגבוהים של המועצה שמבטא איזון ואחריות תקציבית לצד שיפור שירותי המועצה. גם השנה החלק הגדול ביותר בתקציב המועצה, כ-40 אחוז, מופנה לחינוך. לפני אישור התקציב הקדשנו 4 ישיבות מליאה שבהן מנהלי האגפים והמחלקות במועצה הציגו בפני חברי המליאה את תוכניות העבודה, המטרות היעדים ואת התקציב. אני מבקש להודות למנהלי המועצה על האחריות המשמעת התקציבית, לצוות אגף הגזברות, למזכירות המעוצה ולחברי המליאה על אישור התקציב.

 

קרן אור של ידידות

אני מרכין ראש עם מותו הפתאומי של ידידי, הרב יחיאל אקשטיין, נשיא הקרן לידידות, שותף יקר ואוהב של קהילת אשכול. את הרב אקשטיין הכרתי לראשונה אחרי שנפצעתי. דרך סגן מנהל בית החולים סורוקה, פרופסור יוחנן פייזר, שקיבל אותי ראשון בחדר הטראומה והציל את חיי. שנה לאחר מכן, נפגשנו שלושתינו, הרב אקשטיין, פרופסור פייזר ואני, וחנכנו יחד את חדרי הניתוח החדשים והממוגנים שתרמה ה'קרן לידידות' לבית החולים. מאז יחיאל ואני שמרנו על קשר חברי אישי.

הרב אקשטיין תרם רבות לאשכול. להקמת מרכז החוסן הממוגן, להקמת מרכז ההפעלה החדש, הצבת מיגוניות ברחבי המועצה ובסיוע לנזקקים דרך אגף הרווחה במועצה.

מותו הוא אבידה גדולה ואני מאחל שמורשתו, לאהבת ישראל, האדם וההתיישבות, תמשיך ותשגשג גם אחרי מותו.

אני משתתף בצער המשפחה, ג׳ואל ובנותיו ושל חברינו בקרן לידידות. יהי זכרו ברוך.

 

פרץ של גאווה

אני מברך את הרב רפי פרץ (נווה) שנבחר לעמוד בראש מפלגת הבית היהודי. הרב רפי, תאל׳ במיל', שימש כרב הצבאי הראשי, הקים את המכינה הקד"צ עוצם בגוש קטיף ובנה אותה מחדש בישוב נווה באשכול, שם הוא גר. הרב פרץ הוא איש ראוי ומשכמו ומעלה אשר לקח חלק משמעותי בפיתוח ההתיישבות בחולות חלוצה אשר במשולש הגבולות ושותף להפיכתו לחבל ארץ שוקק חיים ורוח. הוא דוגמה ומופת לחיבור בין אוכלוסיות ולגיוון האנושי בקהילת אשכול ואני מאחל לו דרך צלחה ומשמעותית בעשיה הציבורית וכמובן בזירה הפוליטית.

 

איזה חבר'ה. אחד אחד!

חיילי גדוד 101 של חטיבת הצנחנים התופסים קו בגזרת כיסופים מזה ארבעה חודשים ושומרים על בטחונו, קיימו אתמול מירוץ סביב יישובי המועצה והזמינו את תושבי אשכול לרוץ יחד איתם. היה מרגש לראות את החבר'ה הטובים והחסונים אשר שומרים עליינו יום ולילה רצים בשדותינו הפורחים לצד התושבים עליהם הם מגנים. המג״ד, סא״ל ורדי וייס, אמר לפני המירוץ ״בחרנו לעשות את המירוץ בין היישובים בגזרה אשר עליה אנו מגנים, זה מסמל עבורנו את החיבור העמוק בין תושבי היישובים, אנשי העוטף היקרים לנו מאוד, לבין לוחמי וחיילי הגדוד. חיבור בין הכוח המגן למתיישבים ולחקלאי העוטף אשר מהווים יחד ביטוי לציונות בישראל ב2019״. נפלאים. רק חזרו הביתה בשלום.

 

 

 

 

משני קצוות

ככה צולם לפני כמה ימים כביש 232 באזור צומת מגן בשעה 8:30 בבוקר. משטרת התנועה התחילה כידוע באכיפת הצו להגבלת המשאיות בכביש. בחודש ינואר חולקו 70 דוחות למשאיות שהפרו את הצו. מעבר לדוחות, הפרת הצו מקנה 6 נקודות תעבורה. כרגע מוחרגים מהצו משאיות המעבירות דלק ומוצרים חיוניים ואנו ממשיכים לפעול להחרגה גם של משאיות של הישובים וחקלאים שלנו. מהצד השני של כביש, באזור כרם שלום-ניר יצחק מתקדמות עבודות ביצוע ההרחבה של הכביש. הדרך להחזרת הבטחון בכביש 232 עוד ארוכה ומסורבלת, אבל את הניצנים הראשונים והמשמעותיים של מאבקינו אנחנו יכולים כבר לראות ולהרגיש. עד שנגיע לנחלה, סעו בזהירות. האחריות היא על כולנו.

 

ימים של חג

פסטיבל 'דרום אדום' נמצא בשיאו ומביא לאזורנו עשרות אלפי מטיילים הנהנים יחד איתנו מעושר של פעילויות ומופעים ואטרקציות לכל המשפחה. האזור מדהים ביופיו, הפריחה משגעת, מזג האוויר נפלא והאירועים ססגוניים ושמחים. זוהי הזדמנות לצאת ולהנות מהיופי של אזורנו, להזמין משפחה וחברים מכל הארץ. בכל שנה יש עומסים בחלק מהמקומות שמפריעים לשגרת חיינו. על כולנו נדרשת סבלנות ומאור פנים. אל תשכחו, עבור העסקים המקומיים, התיירנים היזמים, השכנים שלנו, פסטיבל 'דרום אדום' הוא עוגן פרנסה משמעותי והפסטיבל כולו הוא חיזוק חיובי משמעותי לאזור. עקבו אחר האירועים באתר עמותת התיירות שקמה-הבשור https://www.habsor.co.il/

 

 

שבת שלום

גדי ירקוני  

 

שלום לכולם,

 

בתי הספר החדשים – תמונת מצב

הקמת בתי הספר החדשים וקריית החינוך באשכול הוא האירוע החשוב והגדול שמתרחש כיום במועצה ואנו משקיעים בו משאבים רבים. במשך כמעט שלוש שנים, ועדת היגוי שכוללת נציגות רחבה של אנשי מקצוע ונציגי ציבור עושים עבודה יסודית, מעמיקה ומקצועית כדי שבסופו של התהליך יהיו לנו שלושה בתי ספר מצוינים ואיכותיים. יש לא מעט סימני שאלה בציבור לגבי בתי הספר ולכן  ערכנו עלון מידע מפורט ומקיף כדי לספק תמונת מצב עדכנית ככל הניתן ולתת מענה לשאלות. לא ארחיב כאן עוד במילים תקראו הכל בעלון – בקישור המצורף.

 

בשילוב ידיים

השבוע התקיימה הרצאה ראשונה בסדרת הרצאות שאנו מביאים לישובים של עו"ס רון בראון – מומחה בתחום תרבות הבילוי והפנאי של בני הנוער. כפי שדיווחתי, ‎נושא השימוש באלכוהול וסמים בקרב בני הנוער שלנו מעסיק ומטריד אותנו. מינינו ועדת היגוי רשותית שכוללת את כל בעלי התפקידים הרלוונטיים במועצה, בבתי הספר ובקהילה והשגנו תקציבים למינוי רכזות להב"ה (למען הנוער במגזר הכפרי) ולבניית תוכנית טיפול משמעותית. לאחרונה היתה פעילות אכיפה משטרתית והנושא עדיין בחקירת משטרה. אנו, כמועצה וכקהילה, פועלים במסגרת הכלים שיש לנו ותנאי הכרחי להצלחה בהתמודדות ומניעה הוא שיתוף הפעולה של כולנו. התוכנית הרשותית כוללת פעילות בבתי הספר ובישובים, כולל הרצאות וסדנאות מעשיות להורים שמספקות כלים מעשיים להתמודדות.

לרשימת ההרצאות הקרובות בישובים בקישור  –

 

 

תקנות מתווה הפיצויים

רשות המסים פרסמה באתר האינטרנט שלה, את התקנות, ההנחיות וטופס התביעה לבקשת פיצויים לעסקים, תיירנים ולהורים שהפסידו ימי עבודה כתוצאה מהמצב הבטחוני (החל מ-1.5.2018 ועד 28.2.2019/ 30.4.2019).

הודעה מפורטת של רשות המיסים כולל פירוט זכאות והגשה, טופס הגשת תביעה ופרטי מרכזי מידע לשאלות – באתר רשות המיסים בקישור הבא

 

שיחזרו הביתה בשלום

אני מאחל החלמה מהירה לקצין צה״ל שנפצע השבוע מירי צלף בגבול הרצועה במרחב המועצה שלנו, שעה שהגן עליינו. בעקבות האירוע צה"ל תקף ברצועה. עודכנו על התקיפה המתוכננת והובהר לנו שאין שינוי בהנחיות ואנו ממשיכים בשגרת חיינו. אני מודה בשם כולנו לחיילי צה״ל שמסכנים את עצמם יום יום שעה שעה במטרה להגן עלינו ולאפשר לנו לשמור על השגרה. חזרו הביתה בשלום.

 

שבת תרבות

מוזמנים להצטרף אליך לאירוע 'שבת תרבות' עם השחקנית והמחזאית חנה אזולאי הספרי על זהות ואמנות. 11 דקות ל-11 בנווה אשכול. מרצה: דניאל אלטר.

 

שבת שלום

גדי ירקוני

 

שלום לכולם,

 

תרגיל תרגיל

מרכז המבצעים החדש והמשודרג שפתחנו לפני שבועיים והמערכת הטכנולוגית המבצעית שהתקנו לניהול אירועי חירום נחנכו השבוע לפעילות בפעם הראשונה. לשמחתנו, הם לא נחנכו לצורכי אמת אלא לצורכי אימון ותרגול בלבד. יחד עם הצבא (פיקוד העורף וחטיבה דרומית), רשות החירום הלאומית ומשרדי הממשלה, תרגלנו ביום ראשון במועצה ניהול רשותי מבצעי של מספר אירועי חירום במקביל. התרגיל היה טוב והוכחנו את ניסיוננו ואת יעילות שיתוף הפעולה ההדוק בין המועצה לגופי החירום. יש כמובן דברים שנדרש לנו שיפור בהם וכעת נפעל לחזקם. אמנם אשכול למודת ניסיון מול האתגרים הבטחונים, אך האיומים הולכים, מתגברים ומשתכללים ואסור לנו להיות שאננים. עלינו להיות ערוכים לכל תרחיש. ובתקווה שלא נזדקק.

 

 

אפליקציות 'צבע אדום'

בעקבות חסימת אפליקציות ההתרעה הפרטיות על ידי פיקוד העורף, פנו אלי תושבים רבים כדי שאתערב לביטול החסימה. בשונה מהאפליקציה של פיקוד העורף, בה אפשר להגדיר שלושה אזורי התרעה בלבד, באפליקציות האחרות שנחסמו אפשר לקבל התרעות בזמן אמת על כל האזורים. פניתי לפיקוד העורף והסברתי את חשיבות העניין – להורים שילדיהם מתארחים בישובים אחרים ושזה מספק מידע וודאות לתושבים שחיים בתנאים של חוסר ודאות מתמשך. חשוב לציין שהמלצת גורמי המקצוע היא להימנע מחשיפת יתר להתראות (מוזמנים לקרוא כתבה בנושא שכוללת גם ריאיון עם מירב וידל, מנהלת מרכז החוסן שלנו). אבל לצד זאת, מרכיב ב'חוסן' הוא גם מידע והזכות לפחות לבחור. לכן, הסברתי לפיקוד העורף, שאם שאר האפליקציות נחסמות, לפחות שאפליקצייה שלהם תהיה מותאמת ותאפשר קבלת התרעות על כל האזורים – למי שמעוניין ובוחר בכך. הנושא עלה לטיפול אצל אלוף הפיקוד ואעדכן בדברים. בינתיים, באתר של פיקוד העורף יש דיווח על ההתרעות בכל האזורים. שלא נזדקק.  https://www.oref.org.il

 

איש חשוב מאוד

השבוע הגיע אלינו לביקור במועצה יו"ר החדש של מטה הדיור הלאומי וראש המועצה הארצית לתכנון ובניה, זאב ביילסקי (ראש עיריית רעננה לשעבר, יו"ר הנהלת הסוכנות היהודית וההסתדרות הציונית העולמית לשעבר). שמחנו מאוד לארח את ביילסקי באשכול שכן מעבר לכך שהוא איש חביב, לבבי ומנוסה, הוא עומד כיום בראש של אחד הגופים החשובים והמשמעותיים בתחום התכנון והבניה ותוכניות מתאר. הצגנו את המועצה, ערכנו סיור בישובים, באזור התעשייה באבשלום והצגנו את הפרוייקטים הגדולים שאנחנו מתכננים להקים באשכול שיגיעו בשלב זה או אחר לשולחן המועצה הארצית. פיתוח והרחבות ישובים, אתר דיה, תחנת הכח וצינור הגז. זכינו לביקור תומך ולבבי ואני משוכנע שביילסקי יזכור אותו כשיגיעו התוכניות של אשכול לשולחנו. בהצלחה רבה לביילסקי בתפקיד.

 

 

בית ספר ממלכתי דתי מעורב

באשכול מנעד של צורות התיישבות ואורחות חיים. במושבים, בקיבוצים וביישובים הקהילתיים שלנו ישנם לא מעט תושבים שמקיימים אורח חיים מסורתי. לאחרונה פנתה אלי ולמנהל אגף החינוך קבוצת הורים שמבקשת לפתוח בית ספר ממלכתי דתי מעורב (כיתות מעורבות לבנים ולבנות). אנו נמצאים בשלבים ראשונים של בדיקת היתכנות להקמת בית ספר ממלכתי דתי ׳צומח׳ במתחם בית ספר 'יובלי הבשור'. בשלב ראשון הקמת גן חובה וכיתה א׳. אנו פועלים בעניין מול משרד החינוך ובמידה שמספר המעוניינים יעמוד בתקן של הקמת בית ספר נפעל להקמתו. הורים שמעוניינים מוזמנים לפנות לרב של מושב מבטחים, הרב שחר בוצחק שמרכז את הנושא עם אגף החינוך במועצה בטלפון  050-7949524

או במייל: mamadeshkol@gmail.com

 

מתווה הפיצויים

מתווה הפיצויים לתושבי עוטף עזה עקב המצב הבטחוני בחודשים האחרונים אושר ונחתם על ידי שר האוצר. על פי הנהלים, כעת הוא צריך להתעדכן ולהתפרסם ברשומות של משרד המשפטים. אני עוקב אחר הדברים וברגע שיעודכן, נפרסמו לתושבים בכל האמצעים. מקווה שהענייניים במשרד המשפטים מהימים האחרונים לא יעכבו את הנושא…

 

שבת שלום

גדי ירקוני

שלום לכולם,

 

פריצת דרך

בשקט בשקט ובשולי החדשות, עבר השבוע תיקון לחוק חשוב ומשמעותי לאשכול, שעבדנו רבות כדי לקדמו – תיקון לחוק פינוי שדות מוקשים.

כ-16,000 דונמים של שטחים חקלאיים באזור חבל שלום מוגדרים במשך שנים ׳שטחי אש׳ ולכן לא יכלו לעבור לבעלות החקלאים. התיקון החדש לחוק מחייב את מערכת הבטחון לפעול לפינוי הנפלים הישנים מהשטחים, בדומה לנוהל לפינוי מוקשים. עם פינוי הנפלים, ישוחררו עשרות אלפי דונמים של שטחים חקלאיים לטובת יישובי המועצה. שחרור השטחים והעברתם לבעלות קבועה של היישובים לצורכי חקלאות הם נדבך משמעותי בתוכנית הסדרת הקרקעות בין הישובים באשכול. תוכנית שעושה צדק בחלוקת השטחים בין הישובים לפי צרכיהם ומאפשרת, לראשונה, פריצת דרך בהתרחבות וצמיחה דמוגרפית באשכול.

תודה ליקיר אוזן (רעים) על התמונה הנפלאה

 

 

אשכול אומרת לא(!) לסמים ואלכוהול

נושא השימוש באלכוהול וסמים בקרב בני הנוער שלנו מעסיק ומטריד אותנו מאוד. כל גורמי המקצוע במועצה, הנהלת התיכון, ועד ההורים ואני נמצאים בשיח שוטף בינינו בנושא כדי לייצר תוכנית רשותית משמעותית להתמודדות עם התופעה, צמצומה ומניעתה.

לפני מספר חודשים מינינו ועדת היגוי רשותית שכוללת את כל בעלי התפקידים הרלוונטיים במועצה והשגנו תקציב למינוי רכזות להב"ה (למען הנוער במגזר הכפרי) לבניית התוכנית והובלתה, גם מתחום החינוך וגם מתחום הרווחה. ועדת ההיגוי יצרה לאחרונה מסמך עמדה הכולל את תוכנית הפעולה הרשותית. אשמח לשתף אותכם במסמך – כאן בקישור. אני מזמין אותכם לקרוא אותו ולהיות שותפים להתמודדות. תנאי הכרחי להצלחה הוא שיתוף הפעולה ושפה משותפת של כולנו מול ילידנו.

התכנית כוללת פעילות בתוך בתי ספר ובתוך הישובים, כולל הרצאות וסדנאות תהליכיות עם ההורים שנותנות כלים מעשיים. במהלך ינואר-מרץ יתקיימו מספר הרצאות של עו"ס רון בראון, מייסד ומנהל מכון 'מתבגרים' ומומחה בתחום תרבות הבילוי והפנאי של בני הנוער. לעיון ברשימת מועדי ההרצאות בישובים – בקישור. אני מבקש להודות לכל השותפים במועצה ובקהילה ולרכזות להב"ה שמובילות את הנושא, עו"ס הילה לוי מתחום הרווחה וקרן שריקי מתחום החינוך. בהצלחה לכולנו.

 

פרידה מהרמטכ"ל

נפרדנו השבוע, ראשי המועצות של עוטף עזה, מהרמטכ״ל ה-21, רא״ל גדי אייזנקוט. אייזנקוט ליווה באופן ישיר והדוק את פעילות ההגנה של צה״ל על יישובי עוטף עזה באחת התקופות המאתגרות. בתקופה זו פיתח איתנו אייזנקוט, קשר אישי שוטף וגילינו קצין ואדם צנוע, רציני ושקול דעת.

תחת פיקודו ובהמלצתו העקשנית קיבלה ממשלת ישראל את אחת ההחלטות המשמעותיות ושוברות השוויון מבחינתנו – פרוייקט המכשול לאורך הגבול נגד מנהרות הטרור וחדירות. הפרוייקט מתקדם באופן מואץ ויסתיים בחודשים הקרובים. משמעותו וחשיבותו כבר הוכיחו עצמם בחודשים האחרונים לא פעם.

 

 

מאשכול לנבחרת ישראל

נבחרת ישראל בג’ודו שתתחרה עוד שבועיים בתחרות ה׳גרנד פרי׳ 2019 בחרה לפתוח את השלב האחרון בהכנות לתחרות באימון ראווה מיוחד יחד עם ילדי אשכול, אצלנו באולם כלנית. יותר מ-100 ילדי אשכול המתאמנים בחוגי הג'ודו במועצה ובישובים הגיעו לאימון הפתוח והשתתפו בתרגילים משותפים עם ענקי הג'ודו. מאמן הנבחרת, אורן סמדג'ה, שהוא יליד 'אופקים' אמר לנו שהוא גאה מאוד לפתוח את ההכנות דווקא באשכול כי את דרכו בג'ודו התחיל באימונים ב'עין השלושה'. אני חייב לציין שאי שאפשר היה שלא להרגיש את ההתרגשות של אורן ושל שאר הספורטאים לא פחות מאשר ילדינו שלנו. בהצלחה ענקית לנבחרת.

 

 

הפסקת מים – תזכורת

אני מזכיר שבשבוע הבא (13-14.1) תהיה הפסקת מים ביישובי דרום המועצה (מניר יצחק דרומה) לטובת עבודות ההרחבה של כביש 232. ההפסקה תחל ביום ראשון בשעה 22:00 ותימשך עד יום שני בשעה 18:00. אנחנו בקשר עם הישובים ונערכנו במספר דרכים –

לכל ישוב יועמד עוקב מים נייד המשמש לגיבוי.

המועצה שכרה מיכלית ניידת שתהווה גיבוי לישובים בעת הצורך ותופעל לפי הצורך מהשטח.

מקורות מתכוונת להזרים מים מיום שני בשעה 8:00 מכיוון הישובים הדרומיים כ-200 קוב/שעה. המים הללו מיועדים לצריכה ביתית מינימלית (שתיה). חשוב לנהוג בשעות האלה ב'משמעת מים' כדי שהם יעמדו לרשות כולם לאורך מספיק שעות. בבקשה לא להשקות גינות/שטחים/גינון ציבורי, וכן לא להתקלח או לשטוף כלים בשעות האלה.

לישובים ניר יצחק ופריגן בלבד לא יגיעו המים שמקורות מזרימה בשל המיקום של עבודות העתקת קו המים השפירים והמועצה דאגה לתגבר את הישובים הללו בהתאם.

בכל בעיה או שאלה ניתן לפנות למוקד אשכול בטלפון 08-9966333

תודה על שיתוף הפעולה ובהצלחה לכולנו.

 

 

שבת שלום

גדי ירקוני

שלום לכולם,

 

התחדשנו

לא בחרנו במציאות הבטחונית, אבל כן בחרנו להתמודד איתה בדרך הכי טובה שניתן. השבוע התחדשנו והתעצמנו בשני מרכיבי בטחון חדשים ומשמעותיים שיאפשרו לנו להתמודד עם האתגרים – האיומים הבטחוניים והפשיעה החקלאית, בצורה יעילה. הקמנו מרכז מבצעים חדש, חדיש וממוגן אשר מצויד בטכנולוגיה מתקדמת ורחפן 'טרמי' מבצעי המותאם לצילום גם בלילה. אין בכוונתנו ויכולתנו להחליף את צה"ל ואת משטרת ישראל. אך אירועי התקופה האחרונה הוכיחו ששיתוף הפעולה של גופים אלה עם אנשי הבטחון והחירום באשכול מוכיח את עצמו בהצלחות בהתמודדויות ומניעת האירועים. האמצעים החדשים שהתחדשנו בהם השבוע יהדקו את יעילות השותפות עם גופי החירום שלצדנו.

תודה רבה לשותפים שלנו שסייעו לנו להתחדש ולהתעצם: ה'קרן לידידות', רשות החירום הלאומית, פיקוד העורף ומשרד הפנים. ושיהיה לנו לשימוש רק באימונים.

 

מוזמנים לצפות בכתבה על הרחפן הטרמי החדש של אשכול:

https://bit.ly/2RloMxj

 

על הדבש ועל העוקץ

לטובת הרחבת ושדרוג כביש 232 (קטע כרם שלום-ניר יצחק) והעתקת קו המים של 'מקורות', מתוכננת בשבוע הבא הפסקת מים ביישובי דרום המועצה למשך 20 שעות.

ההפסקה מתוכננת ביום ראשון ה-13.1 מהשעה -22:00 ועד למחרת, ה-14.1 בשעה 18:00. בשעות האלה תהיה אספקת מים חלקית, לשתייה בלבד, אך לא יהיה מספיק מים למקלחות ולצריכה היקפית.

המועצה נערכת להפסקת המים על ידי הצבת עוקב לגיבוי בכל אחד מהישובים. בנוסף, היום קיימנו במועצה פגישה יחד עם הנהגות הישובים הרלוונטיים ועם נציגי 'מקורות' שהסבירו על משמעות האירוע והיערכויות לקראתו יחד עם המועצה. כעת אנו פועלים לאיסוף מכלול הצרכים מהישובים לגבי צרכי אספקת מים למשקים, רפתות ולולים ומוסדות הציבור. בשבוע הבא נוציא הודעה מסודרת לכל התושבים שתפורסם גם באתר המועצה. עקבו אחר הדברים.

 

 

חדשות החינוך

כחלק מהערכותינו לפתיחת בתי הספר היסודיים החדשים, אנו פועלים בימים אלה מול משרד החינוך בנושא שיבוץ חדרי המורים. אנו מאמינים שנדבך מרכזי בהצלחת התהליך הוא מיזוג מלא בין שני חדרי המורים ושיבוצם באופן מאוזן בשלושת בתי הספר ובהתאם לרצונם והעדפותיהם. בכל נושא שיבוץ המורים אנו כפופים לנהלי משרד החינוך והסתדרות המורים. משרד החינוך מלווה אותנו באופן הדוק בכל התהליך ומודע לתפיסת המיזוג בין התלמידים והמורים שאנו מייחסים לה חשיבות ושעליהן נשען כל התהליך. אשוב ואעדכן בנושא.

לגבי ניהול בית הספר השלישי, אעדכן שאבשלום כהן שנבחר לפני שלושה חודשים לתפקיד מוביל בית הספר השלישי, לא ימשיך איתנו, בהחלטה והסכמה משותפת, שלו ושל המועצה. אגף החינוך נערך כעת מול משרד החינוך לפרסום מכרז לאיתור מנהל ראוי לבית הספר השלישי. אנו נלווה את התהליך באופן הדוק. אעדכן.

 

 

בהצלחה לשכן

אתמול התקיימו לראשונה בחירות ליו"ר מרכז המועצות האזוריות. ידידי ושכננו הטוב – שי חג'ג', נבחר לתפקיד. שי מחליף בתפקיד זה את עמיר ריטוב, ראש מועצת דרום השרון שהחזיק בו אחרי פטירתו של שמואל ריפמן ז"ל.

המועצות האזוריות בכל הארץ ניצבות בפני אתגרים מורכבים. החקלאות, הסעות, משבר הותמ"ל. אני מאמין בכישוריו ויכולותיו של שי להוביל בהצלחה את ההתמודדויות והמאבקים הנדרשים למען טובת המועצות האזוריות. אנחנו מכאן נסייע ונהיה לצדו כדי להצליח למעננו ולמטרה המשותפת. בהזדמנות זו אני רוצה להודות לידידי עמיר ריטוב שמסיים את התפקיד. היכרותינו נוצרה והתהדקה במהלך כהונתו כראש ועדת התכנון והבניה המחוזית. אז למד להכיר את אשכול ואת צרכיה היחודיים וסייע לנו רבות בהמשך, כראש מרכז המועצות האזוריות. בהצלחה לכולנו.

 

עזה תחילה. וגם הקציר.

אנחנו לא נותנים לשקט הבטחוני היחסי ששורר בשבועות האחרונים להשלות אותנו ואנו נערכים לאפשרות של חידוש טרור ההצתות. דווקא עכשיו, כשהחיטה נובטת בשדותינו, הוצאנו מכתב לראש הממשלה שמשמש גם כשר הבטחון, בבקשה לקדם מסלול סיוע לחקלאים שמגדלים חיטה בשטחים הסמוכים לגדר תמורת התחייבות לקציר מוקדם של החיטה כשהיא ירוקה (לתחמיץ). לא, זו לא כניעה לטרור. אנחנו החקלאים לא נכנעים לטרור, אנחנו ממשיכים לעשות את מה שאנחנו יודעים ואוהבים. לעבד את אדמותינו עד התלם האחרון ולהתאים את הגידול לצרכים המשתנים שנכפים עליינו. גם בניית ממ"דים היא לא כניעה לטרור. את המלחמה בטרור לא אנחנו נעשה אלא האנשים שנבחרו לשם כך.

בעוד פחות מ-100 ימים יתקיימו הבחירות. סוגיית 'עזה' צריכה להיות מרכזית בבחירות האלה ולעמוד לפתחו של כל מועמד. לא רק למען תושבי עוטף עזה, אלא למען אזרחי המדינה כולה. מוזמנים לקרוא טור דעה שכתבתי בנושא שפורסם אתמול במדור הדעות של 'ידיעות אחרונות'.

קישור לטור:

 

שבת שלום

גדי ירקוני

 

שלום לכולם,

 

שונות, הכלה ושוויון הזדמנויות

ועדת ההיגוי לבתי הספר החדשים אישרה השבוע את המלצות ועדת המשנה שעסקה בגיבוש מדיניות החינוך המיוחד בקרית החינוך החדשה.

על פי ההמלצות, שאושרו ברוב קולות, מערכת החינוך באשכול תהיה מחוייבת לכלל ילדיה ותכלול את כל ילדי הקהילה תוך הכלה מלאה בכיתות הרגילות והתאמת המרחב הפיסי הלימודי והחברתי לצרכיהם. המלצות אלה עומדות בעינן פרט לתלמידים שבשל מוגבולתם מסכנים את עצמם או את הסביבה ולכן מחוייבים במסגרת מתאימה.

עוד הוחלט שבמידה ומספר תקני תלמידי החינוך המיוחד באפיון חריגות זהה יהיו מעוניינים להשתלב בכיתת חינוך מיוחד בבית ספר רגיל, אנו נבחן אפשרות לפתיחה.

אני מבקש להודות לחברי ועדת המשנה, בהובלת יעל אדר, על עבודה יסודית ומשמעותית ביותר ולכל האנשים שהגיעו בערב הצגת המלצות לשמוע ולהשמיע את קולם החשוב.

 

 

גאווה לאשכול

מבין מסיימי קורס טייס מחזור 177,  שקיבלו את אות כנפי הטיס במסדר הכנפיים המסורתי, גם סגן ת' מאשכול. הוא נולד וגדל באשכול. בוגר גן ׳דרור׳, בית ספר ׳יובלי הבשור׳ ותיכון 'נופי הבשור'. ת' סיים את הקורס במגמת מסוקים וסיפר שהשאיפה שלו היא לשקט בטחוני ושלום אבל הוא מניח שיום אחד יהיה זה שיחלוף מעל הבית שלו במסוק כפי שראה את המסוקים חולפים מעל ביתו כשהיה ילד. וששמירה על הבית שלו זו שליחות.

סיפורו של סגן ת' מרגש אותי במיוחד בין היתר בגלל היכרות אישית מקצועית ההדוקה שיש לי עם אמו, עובדת המועצה (מנהלת בכירה באגף החינוך). לא אוכל לציין את שמה ואת תפקידה אך אוכל רק לציין שלבקשתה הזכרתי שת' הוא בוגר 'גן דרור' עם הגננת לאה, כי לתפיסתה 'הכל מתחיל בגנים". זהו. אמרתי יותר מדי….בהצלחה ענקית ל-ת' שלנו ושיחזור הביתה בשלום.

 

 

מורים בחזית

ביוזמת אגף החינוך שלנו, קיימנו השבוע באולם אשכול ערב הוקרה מיוחד לכל צוותי החינוך בעוטף עזה (אשכול, שער הנגב, שדות נגב, חוף אשקלון ושדרות) את האירוע ארגנו הסתדרות המורים ואגפי החינוך בחמשת הרשויות וכלל הופעה של יהודה פוליקר, ארוחת ערב וברכות הוקרה חמות על פועלם.

בכל העולם ישנה יראת כבוד לאנשי החינוך ובכל העולם מתמודדים אנשי החינוך עם אותם אתגרים. אבל לאנשי החינוך של עוטף עזה, יש אתגר  נוסף – המציאות הביטחונית, שהשלכותיה על ילידנו מורגשת יום יום ושעה שעה. צוותי החינוך שלנו חיים את המציאות הזו, מגדלים את ילדיהם שלהם בתוכה וצריכים להיות חזקים בשביל כולם. בשביל עצמם, בשביל ילדיהם ובשביל ילדינו. באירוע אמרתי להם שהם מרכיב מרכזי בחוסן של ילדינו. ילדינו מגיעים להישגים והצלחות והם פילסו להם את הדרך להגיע לשם, למרות ועל אף כל האתגרים שרק הם באמת יודעים מה הם.

 

ארוך קשה וצודק

שבוע דמים קשה וכואב על כביש 232 שחיזק את מה שאנחנו כבר יודעים. כביש 232 הוא כביש דמים שגבה את חייהם של יותר מדי אנשים ומשפחות. אנחנו לא צריכים דוחות סטטיסטיים אחת לעשור כדי לדעת את זה. הדרך היא לפעול מייידית להרחבתו, בכל התוואי. לזרז את ההרחבה מכרם שלום לניר יצחק ולקדם תכנון מפורט לקראת הרחבה של המקטע השני, מניר יצחק למגן ובהמשך עד לסעד. נמשיך במאבקינו הארוך הקשה אך הצודק מאין כמוהו. כל יום. בימים האחרונים התראיינתי בנושא מספר פעמים כדי להציף שוב ושוב את הנושא. מוזמנים להאזין לריאיון לגלי צה"ל, בקישור הבא:

https://www.youtube.com/watch?v=yNKb_9UOGlU&feature=youtu.be&fbclid=IwAR234qSJdhQGnX8K9rk9rEISczRX8r4PbwserxMgzXeb6nKtJsxc8SNw25c

 

של קולולנו

בגאווה ובהתרגשות אני מתכבד להציג לכם את יצירת המופת שלנו, של כולנו. קולולנו.

הקליפ הסופי המשותף של 'קולולם' ומועצה אזורית אשכול. לא אוסיף עוד מילים. פשוט תצפו. יפייפה ומרגש.

https://www.youtube.com/watch?v=JcSgyNtTnNY

 

 

 

 

שלום לכולם

 

מתווה פיצויים

אחרי עבודה אינטנסיבית ומאומצת, ועדת הכספים אישרה השבוע סופית את מתווה הפיצויים לתושבי עוטף עזה כתוצאה מהמצב הבטחוני בחודשים האחרונים.
מדובר בהחלטה חשובה ומתבקשת שמכירה בצורך המהותי לפצות את התושבים שנפגעו מהמצב – הורים שהפסידו ימי עבודה, תיירנים ובעלי עסקים.
הבשורה מבחינתנו, שעליה נלחמנו, היא שכל יישובי המועצה יכללו במתווה, גם אלה שכביכול אינם בתוך 'עוטף עזה' אך נפגעו מהמצב הבטחוני באותה המידה. אני מודה ליו״ר ועדת הכספים ח״כ משה גפני, לרשות המיסים ולשותפי ראשי המועצות בעוטף עזה על המאמץ המשותף להביא לאישור המתווה.

אני מצרף לעיונכם את קישור הודעת הועדה לאחר אישור המתווה. בתחילת שבוע יפורסם באתר של מס רכוש תקנות ודרכי מימוש הפיצוי. בנוסף, מס רכוש יקיים כנס לתושבי עוטף עזה עם כל הפרטים והמידע הרלוונטי לתושבים בנושא מתווה הפיצויים ודרכי מימוש מול מס רכוש.

https://m.knesset.gov.il/Activity/committees/Finance/News/Pages/ks171218.aspx

 

 

 

מי שפד"ן

כפי שדיווחתי שבוע שעבר, אנו ממשיכים ופועלים באינטנסיביות לביטול הכוונה של רשות המים לעלות את מחיר מי השפדן, שמרביתו משמש את חקלאי האזור. הינו בסדרת פגישות בכנסת, עם חברי כנסת ושרים בממשלה שרק לאחרונה חתמו על התוכנית הממשלתית נרחבת לחיזוק יישובי עוטף עזה. המטרה: להביא למעורבותם לביטול העלאת השפדן. התוכנית לפיתוח הצינור חשובה ומתבקשת אבל לא החקלאים הם אלה שצריכים לספוג את העלויות של זה. אשוב ואעדכן.

  

יסודיים חדשים

בניית בתי הספר החדשים בקריית החינוך מתקדמת יפה ולפי התוכנית. מירב העשייה במסגרת תהליך הקמת בתי הספר החדשים נעשה כרגע בתוך חדרי המורים בשיתוף עם צוותי החינוך שלנו ובליווי גורמי מקצוע. נעשית עבודה מקצועית מעמיקה לגיבוש התפיסות החינוכית בכל אחד מבתי הספר והתאמת דרכי ההוראה לצרכי בתי הספר של המחר. ישנה הירתמות של צוותי החינוך ויש לנו על מי לסמוך.

 

בקרוב נוציא חוברת לציבור עם מידע רלוונטי מפורט לגבי בתי הספר החדשים שלנו. אני יודע שאחד הנושאים שמעסיקים מאוד את ההורים הוא נושא השיבוץ. ישנן שמועות ודיס-אינפורמציה בנושא אז אבהיר את מה שהוחלט עד כה. ועדת המשנה לנושא שיבוץ שדנה בנושא וכללה בתוכה נציגי ציבור, גיבשה לאחרונה את המלצותיה שאושרו על ידי ועדת ההיגוי. ההחלטה היא שבשנתיים הראשונות ישובצו ישובים שלמים לבתי הספר ולא יפוצלו. שיבוץ הישובים יעשה לפי מספר עקרונות ואיזונים – בין מספר הבנים והבנות, בין מושבים לקיבוצים, איזונים סוציו אקונומיים, גודל כיתות ושיבוץ של מספר ישובים מאותו גוש התיישבות לאותו בית ספר (כלומר, לא יהיה מצב של שיבוץ ישוב בודד מכל גוש). הצפי להשלמת מתווה השיבוץ הוא בסוף פברואר.

 

בתום שנתיים להפעלת בתי הספר והשלמת גיבוש התפיסה החינוכית של כל אחד מבתי הספר, תתאפשר 'בחירת הורים מבוקרת' לרישום תלמידים בהתאם לרצון ההורים.

 

ביום שלישי הקרוב (25.12) תתקיים ועדת היגוי. החלק הראשון יוקדש להצגת המלצות ועדת המשנה בנושא: מדיניות החינוך המיוחד בקרית החינוך החדשה והוא יהיה פתוח לציבור. אני מזמין תושבים שהנושא קרוב לליבם, לבוא לשמוע להאיר ולהעיר. יום שלישי, חדר הישיבות במועצה בין 18:00-19:00 .

 

המורשת נשארת

את רונה רמון פגשתי לראשונה לפני כמה שנים ברכיבת אופניים בנחל הבשור. שוחחנו אז ונוצרה בינינו ידידות. כמה שנים לאחר מכן הגיעה רונה לאשכול, ביוזמת פורום הנשים שלנו. רונה העבירה לנו הרצאה מרתקת ומעוררת השראה על צמיחה מתוך משבר, מתוך סיפורה והתמודדותה האישית. הרצאה שנגעה בכל הנוכחים ונשארה איתנו, לפחות איתי, עד היום.
המורשת של רונה ואילן רמון ז״ל, ממשיכה איתנו באשכול עם תוכנית ה׳טייסת׳ של קרן רמון שמופעלת בבית ספר ׳יובלי הבשור׳ בתמיכת המועצה. תוכנית יוצאת דופן המעודדת למנהיגות, ערכים ומצוינות אישית. כפי שהם היו.  יהי זכרה ברוך

 

 

 

 

שבת תרבות באשכול

אני מזמין אתכם להצטרף אלי לאירוע 'שבת תרבות' ביום שבת הקרוב. הפעם מדברים 'ביטחון', עם האלוף במיל' עמוס ידלין, ראש המכון למחקרי בטחון לאומי. ובתכנית האמנותית: רסיטל לפסנתר עם האמנית נטליה לסקון. 11 דקות ל-11, בנווה אשכול. ללא תשלום.

 

 

שבת שלום

גדי ירקוני

שלום לכולם,

 

'לנגן אהבה'

חשמל, אנרגיות, אהבה, הרמוניה, התרגשות, גאווה. כל זה היה שם. תודה ענקית ל'קולולם' על אירוע יוצא דופן באשכול אשר סיפק לנו רגעים יפים ויקרים של הנאה והתרגשות. ברגע שפנו אלינו מ‘קולולם’ החלטנו לשתף פעולה ולאפשר את קיום המיזם המוסיקלי-חברתי באשכול. בגאווה גדולה אירחנו ברחבת המועצה אזרחים מכל הארץ שהגיעו במיוחד כדי לעצור יחד איתנו ולשיר בקול יחד – ׳רק אהבה׳, כמילות השיר שמבוצע. ב'סופרן', ב'אלט' וב'בריטון', כל אחד בתורו, בהרמוניה מופלאה. את התוצאה הסופית נראה עד שבועיים עם יציאתו של הקליפ שישאיר לנו את הרגעים המרוממים מהאירוע לעד.

אני מבקש להודות לאנשים שגרמו לאירוע להתקיים באשכול – ל'קולולם', ל'משרד לפיתוח הנגב', למשטרת אופקים, לצה"ל, לצוות נשות המועצה הנפלאות בלשכה, לממחלקת התרבות של המרכז הקהילתי ולמרכז החוסן. אך בעיקר תודה לכל האנשים, תושבי אשכול והסביבה ואזרחי ישראל, אוהבי האדם האחדות וההרמוניה שהגיעו לשיר איתנו. ישר כח ובתקווה לעוד אירועים יפים שכאלה.

 

 

מסתגלים לשינוי

משטרת ישראל החלה באכיפת הצו להגבלת תנועת המשאיות בכבישי המועצה (בין 7:30-9:00, ו- 15:30-16:30). ירידת העומס בכבישים בשעות האלה מורגשת וכולנו תקווה כי המהלך אכן ישפר משמעותית את בטיחות הנוסעים בצירים אלה.

אנו מודעים גם לקושי שמהלך זה מייצר אצל חלק ממשתמשי הכביש ואנחנו עדיין פועלים כדי להחריג מהצו את המשאיות הכבדות שמשמשות את תושבינו. עם זאת, אני סבור שהבטיחות בכביש של כלל הנוסעים ושל ילדינו המוסעים למוסדות החינוך, עולה על כל שיקול אחר. צריך לזכור כי האיסור הוא על שעות העומס שהן גם שעות הסעת התלמידים.

הצו הוא לניסיון של שלושה חודשים ובסופם נדע לאמוד את מכלול ההשלכות, היתרונות והחסרונות. אני מקווה שכולנו נצליח להסתגל למהלך שכאמור נועד בראש ובראשונה לשמור על בטחון הנוסעים ולהציל חיים. סעו בזהירות.

 

מי השפד"ן

ימים ספורים אחרי אישור התוכנית הממשלתית לחיזוק יישובי עוטף עזה קיבלנו גזירה קשה מרשות המים על הכוונה לעלות באופן הדרגתי את תעריף מי השפד"ן. על פי עמדת הרשות, עלות מי השפד"ן נמוכה היום משמעותית מעלות אספקת השירות ויש לבצע בה עדכונים. בנוסף, הרשות עומדת לבצע השקעות פיתוח משמעותיות שלפי התוכנית כיום – את חלקן אנו, החקלאים, נצטרך לספוג בצורה הדרגתית. הופתענו מההחלטה ואנחנו מתנגדים לה נחרצות ומצפים שהאוצר הוא זה שיספוג את השקעות הפיתוח ולא החקלאים. ראשי המועצות בדרום פועלים יחד בשיתוף פעולה הדוק לשינוי התקנה החדשה. אעדכן בהתפתחויות.

 

הפח הכתום

לשורת המתקנים במועצה להפרדת פסולת ומחזור מצטרף החל משבוע הבא מתקן חדש – הפח הכתום. הפח מיועד למחזור אריזות שאינן מקבלות מענה במתקנים הקיימים וזה כולל אריזות פלסטיק, קרטוני חלב ומיץ, תבניות ביצים, אריזות שימורים ומתכת, מוצרי ניקיון ושקיות פלסטיק.

הפחים הכתומים יוצבו בכל יישובי המועצה ויצטרפו למתקנים שכבר קיימים ופועלים להפרדת נייר, לקרטון, לבקבוקי פלסטיק ולזכוכית. זאת כחלק מקידום המועצה לצמצום כמות האשפה והגדלת המחזור.  זכרו – שיתוף פעולה של כולנו הוא התנאי ההכרחי להצלחת המהלך ושיפור איכות החיים במועצה לנו ולדורות הבאים. תתחדשו ובהצלחה לכולנו.

 

 

 

מעתה אמרו – 'טרקטורלנס'

אתמול חנכנו את בית 'איחוד הצלה' באשכול במתחם הבשור הישן. מבנה הסניף ישמש בית ל-45 כוננים מתנדבים של איחוד הצלה באשכול ולהכשרות עזרה ראשונה עבור הקהילה. עם חנוכת הסניף התחדשנו ברכב שטח חדש 'טרקטורלנס' – שיאפשר לכוננים להגיע ולתת מענה רפואי ראשוני במקרי חירום בשטחים הפתוחים והתיירותיים במועצה. בטקס השתתפו אבי פולק סגן נשיא איחוד הצלה סא"ל ד"ר יוסי בן מיכאל קצין הרפואה של אוגדת עזה ליאון חודסחלק מנהל סניף אשכול והילה קטרי מנהלת היחידה להתנדבות באשכול. בטקס העליתי חלום שאשכול יהיה הבית הראשון בו יאחדו כוחות השירותים של איחוד הצלה ושל מד"א וכך נייעל את מערך רפואת החירום. רפואה שלמה ואריכות חיים לכולם.

 

  

 

שבת שלום

גדי ירקוני

 

 

שלום לכולם,

 

תוכנית הממשלה

בסיום עבודה מאומצת שלנו, ראשי הרשויות של עוטף עזה, שנמשכה כשנה שלמה, אישרה הממשלה בתחילת השבוע את התוכנית ממשלתית לחיזוק ופיתוח יישובי עוטף עזה בהיקף של 700 מיליון ₪ לשנים 2019-2020.  התוכנית טובה ונותנת מענה לנושאים של רציפות תפקודית והמשך תקצוב של כל תחומי החיים ביישובי עוטף עזה, חוסן כלכלי וחברתי, העצמה כלכלית לרשויות, רווחה, חינוך על כל תחומיו, פורמאלי בלתי פורמאלי ומעונות יום, איכות סביבה, צמיחה דמוגרפית וחקלאות. התוכנית שהתגבשה נבנתה בשיתוף פעולה מלא בינינו, ראשי הרשויות, תוך ניסיון לאזן בין הצרכים הייחודיים של כל אחת מהרשויות. אני מבקש להודות לראש הממשלה בנימין נתניהו, לממלא מקום מנכ"ל משרד ראש הממשלה, יואב הורביץ ולשרי הממשלה על אישור התוכנית, לשותפי בעוטף לעבודה המאומצת, ראשי הרשויות ומנהלי האגפים האסטרטגים.

בקישור תוכלו לראות ולעיין בתוכנית הממשלתית שאושרה.

 

מאבק צודק וחשוב

מועצה אזורית אשכול מזדהה ותומכת במאבק הערכי והצודק נגד אלימות כלפי נשים. במוצאי שבת השתתפתי באירוע במרכז הצעירים שלנו שיזמו יועצת ראש המועצה לקידום מעמד האשה ומנהלת מחלקת הבריאות לציון המאבק באלימות נגד נשים, תופעה שמקיפה את כל חלקי החברה הישראלית, גם בבית שלנו, אשכול. ביום שלישי עובדי המועצה ותושבות מכל רחבי המועצה הגיעו באדום כאות הזדהות עם המחאה ושמעו הרצאה מרתקת של עו״ד אלמוג חולות (נירים) שניהלה בית קלט לנשים. במועצה פועלת יחידה מיוחדת לטיפול בנפגעי ונפגעות אלימות מינית תחת האגף לשירותים חברתיים לצד פעולות הסברה שוטפות לאורך כל השנה להעלאת המודעות במערכת החינוך ובמסגרת פורום נשים ובריאות של אשכול. בגני הילדים שפעלו בימי החג הוקדשה בבוקר יום שלישי שעת מפגש בנושא שוויון מגדרי ושיח מכבד. אני מברך את כל השותפות באשכול שמובילות יחד את יוזמות ההסברה בקהילה שלנו. בתקווה שהמאבק המהותי יצליח וישפיע.

 

 

 

עוגן כלכלי משמעותי

הועדה הארצית לתכנון ובניה, בה אני חבר, אישרה השבוע את מתווה חיבור צינור הגז הטבעי התת קרקעי לרצועת עזה. הצינור יעבור דרך המועצה ויהווה עוגן כלכלי חשוב לאשכול. גם מבחינת מקור אנרגיה למפעלים חדשים, הקמת תחנות לטיפול בגז טבעי בשטחנו שיביאו למקומות תעסוקה חדשים ולהכנסת ארנונה משמעותית למועצה. על פי תוכנית המתאר, אורך התוואי של צינור הגז יהיה כ-40 קילומטר והוא יעבור מתחנת אשל הנשיא דרך כביש 234 – אופקים – צומת אורים – צומת רעים. על פי התוכנית, לאורך התוואי יוקמו שלוש תחנות לטיפול בגז הטבעי- באופקים, אורים ורעים. המתווה נעשה בתיאום משרד הבטחון והמשרד להגנת הסביבה כדי למזער ככל הניתן פגיעה בנופי הסביבה ובאיכות הסביבה.

 

זבובים ומציקים

פעילות ההדברה נגד זבובים אמורה היתה להסתיים בסוף נובמבר, אך מכיוון שהזבובים עדיין כאן וכ"זבובי חורף" מציקים מאוד למרות שמספרם פחת אנו ממשיכים בטיפול. המלכודות ישארו ובהמשך יוחלפו במלכודות חד פעמיות. החלה פעילות זילוף באזורים בהם הזבובים אוהבים לשהות . חשוב לנו להדגיש כי ניטור ומציאת מקורות לזבובים נמשך כל הזמן על ידי אגף לאיכות הסביבה. כל מקור שאנו מזהים מטופל מיידית. לצערנו גם ה'שכנים' תורמים לכך ושם פחות ניתן למנוע. אנו נמשיך בטיפול ככל שידרש.

 

 

'קולולם' אשכול

אנו גאים ונרגשים לארח בשבוע הבא את 'קולולם' עוטף עזה – המיזם המוסיקלי-חברתי המופלא בו הזמרים הם האנשים שחוברים יחד כדי לבצע שיר אחד במשותף. ברגע שפנו אלינו מהפקת 'קולולם' החלטנו לשתף פעולה כדי לאפשר את קיום האירוע באשכול. כדי שנוכל לעצור רגע ולשיר יחד, כדי שמכל רחבי הארץ יבואו לשיר יחד איתנו בביתנו, אשכול, וכדי לעלות על נס את הערכים שהמיזם מייצג – אחדות והרמוניה בין אנשים דרך מוסיקה ושירה משותפת. האירוע תוכנן להתקיים היום אך בשל מזג האוויר נדחה ליום שלישי בערב. מוזמנים להתעדכן בקישור על הסדרי התנועה בערב האירוע. עד אז אני מזמין אותכם להתאמן, כמוני…, על השיר המרגש שנבחר לאירוע  – 'מעלי דממה' (אביבה עוזרי בביצוע שי צברי). https://www.youtube.com/watch?v=LgSsT6JEAHI

 

סוף שבוע שקט חמים ונעים

גדי ירקוני

שלום לכולם,

 

ממשיכים לעבוד

אני מברך את שותפי, מאיר יפרח, שנבחר השבוע בשנית לתפקיד סגן ראש המועצה ברוב קולות גורף של חברי המליאה. מאיר ואני עברנו כברת דרך וצברנו ניסיון בעבודה משותפת. למדנו להכיר זה את צדדיו ואיכויותיו של זה, שמאפשרים לנו לעבוד יחד באופן שמשלים זה את זה. אני משוכנע שמאיר ואני נצליח בעבודה משותפת להצעיד את המועצה קדימה למחוזות שכולנו חפצים להגיע אליהם.

בהזדמנות זאת אני רוצה לאחל הצלחה רבה, למאיר ולמליאת אשכול החדשה והתוססת שהתכנסה השבוע לראשונה ויצאה לדרך משותפת חדשה. מליאת המועצה היא מקום בו מתקבלות ההחלטות האסטרטגיות של המועצה. יחד, בעשייה משותפת, נתווה את המדיניות המועצתית שתצעיד את אשכול קדימה.

 

 

מתווה הפיצויים ליישובי עוטף עזה

כפי שדיווחתי בשבוע שעבר, לאחר מאמצים רבים מול ועדת הכספים של הכנסת, המדינה תכיר במצב המיוחד בעוטף עזה בחודשים האחרונים ותעניק פיצויים לתושבים שנעדרו מעבודתם, לתיירנים ולבעלי עסקים, בכל יישובי המועצה.

ההוראה תקפה כרגע על החודשים מאי-דצמבר וכעת אנו פועלים כדי להפוך אותה מהוראת שעה להוראת קבע. המטרה היא שתקנות הפיצוי יהיו אוטומטיות ולא נצטרך בכל סבב מלחמה לשוב ולהיאבק על הפיצויים במסגרת הוראות שעה. הסברתי שאם התקנה הייתה קיימת כבר קודם, היה יותר קל יותר לחלק מהתושבים.

אתמול נפגשנו בעניין זה עם נשיא המדינה, שאחרי שיחה איתי בה הצגתי את הצרכים, לקח על עצמו לקדם את המהלך באופן אישי. הנשיא זימן אליו אותנו, ראשי המועצות, את יו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני,  חברי כנסת והיועצים המשפטיים. כולם הביעו הסכמה על חשיבות ונחיצות המהלך של הפיכת הוראת השעה להוראת קבע.

מוזמנים לעיין בפרוטוקול הדיון שהתקיים בשבוע שעבר בועדת הכספים של הכנסת בו השתתפתי ושם הוצג מתווה המתגבש שיובא לאישור סופי בימים הקרובים.

https://main.knesset.gov.il/Activity/committees/Finance/News/Pages/ks201118.aspx#

 

בקשתינו לסיוע מדיני בבניית ממ"דים

נושא מיגון הישובים שלנו שמחוץ ל'עוטף עזה' מעסיק אותנו רבות. כל הניסיונות והמסלולים שפעלנו עד היום לא נשאו פרי. לא במסגרת איחוד הישובים שלא צלח ולא ולא במסגרת בקשותינו להכללת כל יישובי המועצה תחת הגדרת עוטף עזה. כעת אנו פועלים במסלול אחר שאנו מקווים שיהווה פריצת דרך. השבוע הוצאנו מכתב לשר האוצר עם הצעה להסדרת מנגנון שיאפשר מיגון עבור כלל ישובינו על ידי הקלה משמעותית וסיוע בבניית ממדים על ידי המדינה. ההצעה כוללת הקלות בהליכי ההיתר, פטור ממע"מ על בניית ממד, מימון מדינה על חלק מהעלות וכל שאר הסכום במסגרת הלוואת מדינה. אנו עוקבים אחר הדברים. אעדכן.

 

חוג לכל ילד

בביקור האחרון שלו באשכול, הצגנו לשר החינוך שורה של צרכים יחודיים עבור ילדינו  בעקבות המצב הבטחוני, בחינוך הפורמאלי והבלתי פורמאלי, בין היתר בתחום חוגים והעשרה בשעות אחר הצהריים. השבוע עודכנו על ידי השר, כי החליט להיענות לבקשה והחל מהשנה תופעל בעוטף עזה תוכנית 'חוג לכל ילד', לילדי כיתות ד'-ה' בעלות 100 ש"ח לחוג. החוגים יתקיימו בשעות אחה"צף בתחומי אמנות, מוסיקה, ספורט, שפה, טכנולוגיה, מדעים וטבע ותאפשר לילדינו פעילות חווייתית ומעשירה.  אני מודה לשר בנט ולאנשי משרדו על אישור התכנית המהיר ועל הסיוע.

 

 

הדואר בא היום

בימי הסלמות בטחוניות נתקלנו לא פעם בתופעה מכעיסה שלא חולק דואר ביישובינו. בהסלמה האחרונה, לפני שבועיים, זה שוב קרה. פניתי למנכ״ל דואר ישראל, דני גולדשטיין, שלקח על עצמו לטפל באופן אישי בתופעה וגם ביקש להגיע לביקור במועצה כדי ללמוד על הצרכים המיוחדים בתחום חלוקת הדואר ביישובינו. השבוע הגיע המנכ״ל וסוכם שבימי הסלמות, חלוקת הדואר לא תיפגע ותיעשה באמצעות רכבים ממוגנים. בנוסף, ישובים במועצה בהם הייתה עד היום בעיה של חלוקת דואר איטית, אחת לשבוע בלבד, יזכו לחלוקה יומית כמו בשאר הישובים.

 

 

 

חנוכה באשכול

אין שום סיבה לצאת מהאזור בחנוכה, מכיוון שהכל הולך לקרות כאן, אצלנו. במועצה אזורית אשכול!

שימו לב מה הולך לקרות בשבוע הבא באשכול – מופע 'קולולם' ברחבת המועצה, הופעה של סאבלימינאל, פסטיבל 'לב ברן' – אמני קהילת מידברן יחד עם אמני הגילדה של אשכול, פסטיבל חנוכה עם מגוון הצגות ילדים איכותיות, אירוע שירה בציבור ועוד הפתעות גדולות מאוד…

אני רוצה לברך את מנהלת מחלקת התרבות החדשה, ליטל אוזן אמסלם (כיום רעים, יבול לשעבר). ליטל נכנסה לתפקיד לאחרונה ומנהלת ביד רמה ובאנרגיות מופלאות את כל אירועי התרבות האיכותיים, בסיוע של דליה חרל"פ שמסיימת, מרכז קהילתי אשכול, מרכז החוסן וצוות הלשכה. כולן נשים, וכולן מזיזות הרים כדי שנהנה כולנו מתרבות איכותית ומגוונת בבית שלנו. אשכול. עקבו אחר הפרסומים באמצעי המדיה של המועצה

 

שבת שלום

גדי ירקוני

שלום לכולם,

 

תוכנית חיזוק העוטף

ביום חמישי הוזמנו ראשי המועצות של עוטף עזה לפגישה אצל ראש הממשלה יחד עם הרמטכ"ל, אלוף פיקוד הדרום, שר האוצר ושר הפנים.

קיבלנו סקירה ביטחונית מקיפה ועניינית ושמענו את מכלול השיקולים והמאמצים המדיניים והצבאיים בהתמודדות להפסקת הטרור לעבר יישובינו. הצגנו את התחושות והשלכות המציאות המורכבת על התושבים שהובילו לשורה של צעדי מחאה בימים האחרונים. הסברנו שלצד המאמצים להפסקת הטרור אנו זקוקים לסל כלים שיאפשר לנו להמשיך את ההתמודדות והפיתוח על רקע האתגרים. ראש הממשלה הציג תוכנית חיזוק כוללת בהיקף של חצי מיליארד ש״ח. כל השבוע פעלנו מול משרדי הממשלה כדי להבטיח מתווה תוכנית מיטבי ביותר עבורנו ולצרכינו. התוכנית עדיין לא אושרה כי עדיין איין הסכמות מלאות מבחינתנו לכל פרטיה. בימים הקרובים צפויות לנו פגישות נוספות עם משרדי הממשלה הרלוונטיים לסגירת המתווה כפי שאנו חושבים שהוא הנכון ביותר לישובים ולתושבים. אעדכן בשבוע הבא.

 

פיצוי על אובדן ימי עבודה

השבוע השתתפתי בדיון בוועדת הכספים של הכנסת יחד עם מס רכוש. הוצגו עקרונות הפיצוי לבעלי העסקים, תיירנים ועל אובדן ימי עבודה כתוצאה מביטול הלימודים. לאחר התעקשות ומאמצים שלנו, הבאנו לכך שהפיצוי יחול על כל יישובינו, גם כאלה שמחוץ ל׳עוטף׳ מה-1 במאי ועד סוף השנה במסגרת הוראת שעה מיוחדת. כעת אנו פועלים לחקיקה קבועה בעניין שתכיר בתנאי פיצוי בעוטף כתוצאה מהמציאות הביטחונית המיוחדת, ללא מגבלת זמן וללא שהוכרז מצב חירום במשק.

אני מודה לח״כ גפני יו״ר ועדת הכספים ולאנשי מס רכוש שעושים מאמצים להסדרת סוגיית הפיצוי. תוך שבועיים צפוי להיסגר המתווה כולל מקדמות. אשוב ואעדכן לגביו.

 

מיגון היישובים מחוץ ל-7 ק"מ

כידוע, מאז כניסתי לתפקיד אני פועל בסוגיה המורכבת למיגון יישובי המועצה מחוץ ל-7 ק"מ.

כל הניסיונות והמסלולים שפעלנו עד היום לא הביאו לתוצאה הרצויה מבחינתו. לא במסגרת איחוד הישובים שלא אושר על ידי הישובים ולא במסגרת הכללת כל יישובי המועצה תחת הגדרת עוטף עזה. כעת אנו פועלים במסלול אחר שאנו מקווים שיהווה פריצת דרך בסוגיה המורכבת. המסלול כולל בקשה של מענק והלוואה מדינית ארוכת טווח שתאפשר את בניית הממדים בישובים מחוץ לעוטף. עדכונים נוספים בהמשך.

 

אש בעיניים, עוצמה בלב

חג התנועות המסורתי של אשכול נערך השבוע בהשתתפות 600 (!) בני נוער, אחרי שנדחה משבוע שעבר עקב האירועים הביטחוניים.

לא היה לנו ספק שנקיים אותו, את חג התנועות שלנו, למרות הכל.

אני מאחל לכל החניכים שנת פעילות מהנה ומשמעותית. חזק ואמץ, עלו והגשימו!

 

שבת שלום

גדי ירקוני

 

 

שלום לכולם,

 

חזקים יותר יחד

אירועי התקופה האחרונה, תחושת חוסר הוודאות והמעברים החדים התכופים משגרה לחירום קשים ומשפיעים על כולנו. כל אחד בוחר להתמודד עם התקופה המאתגרת בדרכים שונות. אני מבין ומקבל את הצורך להפגין, למחות, לזעוק. אנחנו תומכים בביטויי מחאה לגיטימיים וחוקיים ונותנים להם את רוח הגבית במסגרת הכלים שעומדים לרשותנו. בין אם במעטפת האבטחה שאנו מספקים לילדים שלנו שמפגינים בצומת המועצה ובין אם בהקצאת אוטובוסים לטובת השתתפות תושבים בהפגנות מחאה. לצד זאת, אנחנו פועלים בערוצים הרשמיים שלנו מול הגורמים המדיניים והצבאיים כדי למחות, לזעוק, להילחם למען השקט של תושבי אשכול. אני רוצה לברך את בני הנוער שלנו שקמים ועושים מעשה. את ההורים שנותנים גיבוי ואת מטה מאבק המתנדבים של אשכול שפועל במסירות ובאחריות בשיתוף הנהגת ההורים ובתקשורת שוטפת עם המועצה. יחד, כולנו הרבה יותר חזקים.

 

שליח ראש הממשלה לאזור

יואב הורביץ, מנכ"ל משרד ראש הממשלה וראש הסגל, הגיע אתמול בהנחיית ראש הממשלה לפגישת עבודה במועצה. לקחתי אותו לסיור ב'צוחר' כדי שיראה מקרוב את צרכי המיגון בישובים אשר לא בתוך 'עוטף עזה'. פרסנו מפה והראינו לו את מיקומי שבעת הישובים הלא ממוגנים ואת כמות הירי לעבר יישובים אלה במהלך השנים. הובטח על ידו ללמוד את הנושא לעומק. בנוסף ביקשנו לפעול לאיתור תקציב להרחבת המקטע השני של כביש 232 מניר יצחק-למגן. מנכ"לי משרדי הממשלה יכונסו היום לקידום התוכנית התקציבית האסטרטגית לפיתוח עוטף עזה לשנים 2019-2020. 232 יעלה שם בין היתר גם.

 

אמירה אומללה

בבוקר בו תושבי עוטף עזה עדיין מלקקים את פצעיהם ומנסים לחזור לשגרה מינימלית אחרי 500 טילים שנורו לעברם ביממה אחת, אנו נאלצים לשמוע את דברי העלבון משר בכיר בממשלת ישראל. לא זכור לי מתי לאחרונה ביקר השר הנגבי בעוטף עזה. לא זכור לי מתי נפגש איתנו או עם תושבים ושמע אותנו ישירות. אוי לנו שהאיש האמון על הפיתוח ושיתוף פעולה אזורי מחזיק בדעה כזו. מצפה מראש הממשלה לקרוא את שריו לסדר. התייחסות ברוח הדברים הוצאתי גם לכלי התקשורת. קשור או לא, הוזמנו היום לפגישה עוד הערב עם ראש הממשלה. אעדכן.

 

בונים יסודות חדשים

בניית בתי הספר היסודיים החדשים בקרית החינוך של אשכול מתקדמת במהירות. בספטמבר 2019 יפתחו באשכול שלושה בתי ספר חדשים וחדשניים, שיהוו הגשמה של החלום והחזון החינוכי הקהילתי שלנו. מתחם בתי הספר היסודיים ישולבו בתוך קריית חינוך אחת ומתוחמת. לאור זאת, קטע הכביש הפנימי המוביל לבית ספר 'ניצני אשכול' ממתחם המועצה ייסגר לתנועה לצמיתות החל מיום שלישי, 20.11.18 לצורך עבודות הפיתוח במתחם, התקנת קווי חשמל ותיחום הקרייה.

בשבוע הראשון לסגירה תהיה נוכחות משטרתית ושל צוות אגף הבטחון, כדי לסייע לציבור ההורים בהכוונה ולמנוע אי הבנות. הודעה מפורטת באתר המועצה

 

בשורות ממשרד התחבורה

הבוקר הגיע לישיבה באשכול קובי בליטשטיין, משנה למנכ"לית משרד התחבורה. הוסכם לקדם הצבת רמזור בצומת הכניסה למועצה, לקראת פתיחת בתי הספר החדשים בספטמבר 2019.

בנוסף, החל מהיום, משרד התחבורה והמשטרה מוציאים לפועל את התקנה להגבלת תנועת משאיות על כביש 232 בשעות העומס. האכיפה בפועל תחל ב-2.12 כדי לאפשר היערכות הנהגים ותופעל לתקופת ניסיון של 3 חודשים, בה תיבחן אפקטיביות התקנה. בסמוך למעבר כרם שלום הסדירה נת"י חניון המתנה עבור משאיות שיזדקקו לכך. אנו מודעים לקושי שעלול מהלך זה לעורר ולחששות שהוא יוצר ואף ניסינו לפעול לביטולו. יחד עם זאת, אנו תקווה כי מהלך זה ישפר את בטיחותם של התושבים הנעים בצירים אלה וכי נצליח כולנו להסתגל למהלך, שכאמור נועד לשמור על בטחון הנוסעים בצירי המועצה, בדגש על הסעות תלמידים.

 

לא עוצרים לרגע

מרוב אירועים השבוע, מירוץ אשכול שהתקיים ביום שבת מרגיש כבר רחוק. אבל חשוב לציינו ולהזכירו, כי אלה הדברים שבסופו של דבר מזכירים לנו למה אנחנו כאן ומה כל כך מיוחד כאן. הקהילתיות, רוח הספורט והתנדבות והלכידות שלנו.  350 רצים, ילדים, נוער, מבוגרים וותיקים באשכול רצו יחד במירוץ הקהילתי ה-1 וחידשנו מסורת עבר מימי ׳מירוץ הרצועה׳ שוותיקי עוטף עזה זוכרים. לפני 40 שנה רצתי את מירוץ הרצועה וזכיתי במדליה ארד. הפעם לא רצתי אבל חיכיתי בהתרגשות מאחורי שולחן המדליות…

תודה לצוות המארגן, מחלקת חוגים וספורט, למרכז הקהילתי אשכול ולצוות המתנדבים הספורטיבי: אירית אפרתי, יפתח גפנר, גיא עוז, אייל כהן, ערן בן ארי, גל גלאור, כולם מעין הבשור ויוסף למדן, פעם אורים היום מפלסים.

 

 

קשר אישי

במהלך כהונתו כשר הבטחון, קיבלנו מאביגדור ליברמן אוזן קשבת והבנה לצורכינו. דלתו היתה פתוחה בפנינו והוא הקפיד לנהל איתנו קשר אישי שוטף, להיפגש איתנו וגם להגיע לישובים כדי לשמוע את התושבים.
לתושבי עוטף עזה אין תחושת בטחון בימים אלה. אם ליברמן התפטר מהסיבה הזאת, כי לא יכול היה לדאוג לבטחוננו, אני מעריך את ההחלטה.
המסר המהדהד הוא לשר הבטחון הבא שיחזיק בתפקיד. משימתו הראשונה היא להחזיר את הבטחון ואת תחושת הבטחון לתושבי עוטף עזה.

 

 

 

סוף שבוע שקט

גדי

שלום לכולם,

 

מחאה טהורה

התעוררות המחאתית בישובי עוטף עזה לגבי המציאות הבטחונית מובנת, מוצדקת ולגיטימית. מחאות, מטבען,  באות מלמטה. וזה כוחן. זה לא נכון שמועצה תוביל מחאות אך היא יכולה לתמוך ולתת להן רוח גבית במסגרת הכלים שעומדים לרשותה.
כך אנחנו פועלים מהרגע הראשון שפנו אלי תושבים בעניין המחאה.

אפשרנו לתלמידי 'נופי הבשור' למחות בצומת המועצה ללא אישור משטרה אך סיפקנו מעטפת אבטחה הדוקה על ידי צוות אגף הבטחון והרבשצים.

החלטנו להעמיד אוטובוסים באמצעות המרכז הקהילתי שלנו, לטובת הסעת תלמידים ומלווים שרוצים להגיע מחר לנקודת ההפגנה בירושלים.

תקצבנו סרטים עבור התלמידים וכל גורמי המקצוע במועצה מסייעים ומשתפים פעולה לטובת העניין, כל אחד בתחומו, כהחלטה מועצתית.

אנחנו איתכם. מגבים ועומדים מאחוריכם.

גם אני אהיה שם היו, בירושלים. עם בני הנוער שלנו וההורים המלווים. ואבקש – תנו להם לגדול בשקט.

מוזמנים לקרוא טור דעה שכתבתי בנושא המחאה ופורסם הבוקר בעיתון 'ידיעות אחרונות'

 

 

אזרח מספר אחת

הניצנים הראשונים והמשמעותיים של מחאת בני הנוער מהאייטם הקודם, התחילה לפני שלושה שבועות. קבוצת תלמידות מ'נופי הבשור' חזרו מ'מסע ישראלי' במסגרת בית הספר וחזרו משם עם רעיון מבריק – לפתוח עמוד אינסטגרם בשם ׳עוטף עזה׳ ולהביא לציבור בישראל תיעוד מחיי היום יום של התושבים. היום, לא רק שעוקבים אחרי העמוד שלהן כ- 60,000 עוקבים, גם האזרח מספר אחת, נשיא המדינה, עוקב אחריהן והזמין אותן השבוע לבית הנשיא, כדי לפגוש את הנערות שכבשו את הרשת.
כולן בנות, כולן מאיתנו. תיכון ׳נופי הבשור׳ מועצה אזורית אשכול. קים אוביץ (עמיעוז) מאי כספי (כרם שלום) לי כהן. (כרם שלום) משי אלמקייס (כרם שלום)  שני פרץ ליאם יפת

 

חבר מספר אחת

נשיא המדינה ראובן רובי ריבלין, התקשר אלי יום לאחר הבחירות כדי לברך אותי על הבחירה בי, להמשיך להוביל את אשכול. ביני ובין הנשיא נוצר קשר חם ולבבי והוא עומד לצדנו בימי חירום ושגרה. הנשיא עדכן אותי כי כעת, עם סיום מערכת הבחירות, הוא מתכוון להמשיך ולקדם בנחישות מול חברי הכנסת את בקשתי לחקיקה מיוחדת לעוטף עזה. הסדרה חוקתית שתכיר באובדן ימי העבודה של התושבים כתוצאה מהמצב הבטחוני מבלי התנאי של הכרזת ׳משק לשעת חירום׳. במסגרת ההסדרה המדינה תחוייב לשפות הורים שנאלצו להישאר בבית עם ילדיהם בעקבות ביטול הלימודים על ידי פיקוד העורף עקב המצב הבטחוני, כפי שקרה פעמייים בחודשים האחרונים. ההסדרה תתייחס כבר לאותם יומיים וגם למקרים שכאלה בעתיד.

בתמונה: נשיא המדינה, ראש מועצת שער הנגב לשעבר אלון שוסטר ואנוכי, ב'שוקולד קפה' אצלנו בנווה אשכול בחודש שעבר.

 

מליאת המועצה

עם סיום מערכת הבחירות, הולכת ומתגבשת גם נציגות הישובים במליאת המועצה. ב-9 ישובים באשכול התקיימו בחירות למועצה. כל הנבחרים אושרו על ידי משרד הפנים. 16 ישובים הגישו מועמדים מוסכמים כנציגיהם במליאה, ללא בחירות. 6 ישובים עדיין לא הגישו מועמדים ולכן אנו ממתינים לאישור השר למינוי נציגיהם במליאה.

עד כאן הנתונים הטכניים. ועכשיו נתוני העומק – מספר הנשים במליאת אשכול יותר מהכפיל את עצמו! הנציגות הנשית במליאה עומד היום על 11 לעומת 5 במליאה הקודמת. אני רוצה לברך את פורם הנשים הנמרץ של אשכול ואת ענת חן, יועצת ראש המועצה לקידום מעמד האשה, שעבדו נמרצות בשנתיים האחרונות לעידוד השתתפות נשים במוקדי קבלת החלטות, במליאה ובהנהגות הישובים.

מליאת המועצה היא מקום בו מתקבלות ההחלטות האסטרטגיות של המועצה. 36 החברים, נציגיהם של כל ישוב  ויושב במועצה, משמשים למעשה כ 'דירקטוריון' של המועצה. יחד, בעשייה משותפת, נתווה את המדיניות המועצתית שתצעיד את אשכול קדימה.

בהצלחה.

יזמות 'פרימיום' באשכול

ביוזמה המועצה והנהלת 'נופי הבשור', הכנסנו השנה לתוכנית הלימודים בתיכון תוכנית חדשה של 'יזמות פרימיום'. תוכנית הדגל של 'תעשיידע' שמאפשרת למידה ופיתוח רעיון יזמי בשיתוף פעולה עם חברת התרופות 'מארק'. אנו גאים להפעיל את התוכנית היוקרתית באשכול, שמפתחת בקרב התלמידים חשיבה יצירתית, יזמות וחדשנות. השבוע התקיים טקס הפתיחה חגיגי בחברת 'מארק' ביבנה בהשתתפות צוות בית הספר, תלמידי כיתה ח' מדעית ונציגות הורים, מנכ"לית החברה ומנהל אגף החינוך. בהצלחה לתלמידים. משוכנעים שתיצרו את הדבר הגדול הבא.

 

 

קול אשכול בירושלים

השבוע השתתפתי במספר דיונים בירושלים בנושאים משמעותיים לאזורנו אותם אנו מקדמים תקופה והגיעו לשלבים מתקדמים ומכריעים מול משרדי ורשויות הממשלה.

ועדת חוץ ובטחון – אשכול מבקשת להחריג מחוק 'פינוי נפלים' את שטחי האש הנרחבים בתחומנו. אנו מבקשים שצה"ל ישחרר את עשרות אלף הדונמים המוגדרים 'שטחי אש' ולהכשיר אותם לטובת שטחי חקלאות ופיתוח של הישובים. שר הבטחון תומך בבקשתינו ובהנחייתו אפגש בקרוב עם קצין ההנדסה הראשי בצה"ל לקידום הנושא.

 

ועדת כספים – בכבוד רב ייצגתי את כל חמשת הרשויות עוטף עזה בועדת הכספים  והצגתי שלושה סעיפים מרכזיים –  פיצוי לתיירנים על הפגיעה בעסקים כתוצאה מהמצב הבטחוני, הגדלת תקצוב לפעילות חוסן ברשויות עוטף עזה וקידום חוק פיצויים לעוטף עזה שיכיר במציאות הבטחונית הנוכחית כחירום לכל דבר כך שהורים ובעלי עסקים שנפגעו כלכלית יפוצו בהתאם. יו"ר הועדה, ח"כ גפני הנחה את כל משרדי הממשלה הרלוונטיים להציג לו התייחסויות תוך שבועיים ימים.

 

המועצה הארצית לתכנון ובניה – במועצה הארצית בה אני חבר העלנו להחלטה הקמת צינור גז שיעבור מ'אשל הנשיא' עד רצועת עזה ויעבור בשטח אשכול ויספק לתעשייה המקומית באשכול גז טבעי בלחץ גבוה בצינורות החלוקה. דבר שישנה מהותית את אפשרויות ניצול הגז וישמש לתעשיות, תחנות כח וייצור אנרגיה. למרות התנגדות של חלק מנציגי משרדי הממשלה, אני תומך ומאמין גדול בפרוייקט ולבקשתי הפרויקט ממשיך ונקבע דיון נוסף עוד חודש. אעדכן.

 

מסיבות כן. אלכוהול לא.

לאחרונה אנו מתמודדים עם תופעה מטרידה של מסיבות ערב ולילה של בני הנוער הרוויות באלכוהול. אנו מודאגים מהתופעה וקוראים להורים לקחת אחריות על המסיבות ולקטוע את תופעת השימוש באלכוהול באופן ברור ונחרץ. במועצה פועל צוות רב מקצועי שבונה בימים אלה תוכנית מערכתית כדי לתת את המענים המתאימים להתמודדות אפקטיבית עם התופעה. שיתוף פעולה ומסירות של כולנו לטיפול בנושא הכרחיים להצלחתו.

 

מרוץ אשכול ה-1

ביוזמת מרכז קהילתי אשכול ומחלקת חוגים וספורט, אנחנו מחדשים מסורת עבר משובחת של מירוץ קהילתי אשכול. מירוץ עממי ותחרותי לילדים, נוער, מבוגרים וותיקים.

עברנו כולנו תקופה רווית מתחים. גם המצב הבטחוני באזורנו וגם תקופת הבחירות, שבאופן טבעי, מציפה מתחים. הגיעה העת לקחת אויר, למתוח את השרירים להביט קדימה לאופק ולצאת יחד, כקהילה, למרחקים ארוכים. מירוץ אשכול, יום שבת הקרוב 10.11 בשעה 9:00. יציאה מעים הבשור. שלושה מסלולים (2,5,10 ק"מ). ללא תשלום. הרשמה מראש בקישור

https://www.hugim.org.il/HugimWeb.dll/7JDNbWBDNKEnybRJsA6wTa/$/?FromMatnasSite=1&KodMatnas=344&HugIndexNo=2000&HugSerialNo=8&KvutsaNo=1

 

בחרתי לסיים עם שיר ששמעתי השבוע ונגע בי, בעיקר על רקע אירועי התקופה האחרונה וההתעוררות המחאתית של תושבי עוטף עזה. מוזמנים לעיין ולהעמיק בו.

 

צועק את שחסר לו

מאיר אריאל

אדם צועק את שחסר לו
חסר לו ביטחון צועק ביטחון
חסרה לו הדדיות צועק הדדיות
חסרה לו גאווה צועק גאווה
חסר לו יחד צועק יחד
אדם צועק את שחסר לו
לא חסר לו – לא צועק

אדם מפגין את שחסר לו
חסר לו כח מפגין כח
חסרה לו ריבונות מפגין ריבונות
חסרה לו נחישות מפגין נחישות
חסרה לו נוכחות מפגין נוכחות
אדם מפגין את שחסר לו
לא חסר לו – לא מפגין

אדם גונב את שחסר לו
חסר לו ניצחון גונב ניצחון
חסרה לו דעת גונב דעת
חסר לו כסף גונב כסף
חסר לו לב גונב לב
אדם גונב את שחסר לו
לא חסר לו – לא גונב

אדם רודף את שחסר לו
חסר לו צדק רודף צדק
חסר לו שלום רודף שלום
חסרה לו שררה רודף שררה
חסרה לו אישה רודף נשים
אדם רודף את שחסר לו
לא חסר לו – לא רודף

אדם משלים את שחסר לו
חסר לו להרגיש נבגד משלים נבגדות
חסר לו להרגיש נרדף משלים נרדפות
חסר לו להרגיש מושפל משלים מושפלות
חסר לו להרגיש שכוח משלים נשכחות
אדם משלים את שחסר לו
לא חסר לו – לא משלים בדמיון

לא חסר לו – לא צועק
לא צועק
לא חסר לו – לא צועק
אדם צועק את שחסר לו

 

שבת שלום

גדי ירקוני

תושבי אשכול היקרים,

אני מבקש להודות מעומק על הלב על האמון שנתתם בי להמשיך להוביל את המועצה קדימה.
הבחירות מאחורינו ומשימות רבות ומשמעותיות עומדות לפתחנו, בתחומים הכלכליים, חינוך, איכות הסביבה חיזוק הבטחון, הקהילות והחוסן.

 

כפי שהבטחתי בקמפיין, בחמש השנים הקרובות אני מתכוון לפעול עבורכם – כל תושבי ותושבות המועצה ולהמשיך לשפר, לייעל, לקדם את אשכול למקום מצויין שגאים לחיות בו.

 

בחודשים האחרונים נפגשתי איתכם שמעתי אותכם ולמדתי מכם, כל תושבי אשכול, בכל ישובי המועצה. שמעתי את הדברים שבליבכם, הטובים והפחות טובים וכל מבקרי הם תושבי. אני קשוב לנושאים הטעונים שיפור, למדתי אותם לעומקם ומתכוון למקד עשיה בנושאים הטעוני שיפור, לצד שאר המשימות והמהלכים הגדולים והמשמעותיים שהתחלנו.

 

מערכת בחירות מציפה באופן טבעי מתחים ואף מפלגת. אך ביום שאחרי כולנו קהילה אחת שמאוחדת סביב האהבה לבית שלה, אשכול. לכולנו מטרה משותפת להמשיך לקדם ולחזק את הבית שלנו ולהביא אותו לשיאים חדשים.

 

אני רוצה לברך את אפי מישוב על התמודדות ראויה. שוחחתי עם אפי והזמנתי אותו לפגישה.
דלתי פתוחה תמיד בפני כל תושב, בכל עת. אמשיך להגיע לישובים, לפגוש אותכם ולשמוע אותכם באופן בלתי אמצעי. אני רואה בכך חשיבות רבה.

 

החל משבוע הבא, האגרת השבועית תחזור למתכונת הרגילה ובה אפרט מדי שבוע את הנושאים והאירועים המרכזיים בהם אנו עוסקים המשפיעים על כל אחת ואחד מכם. האגרת היא אחת מדרכי העדכון והקשר שלי איתכם ומאוד מומלץ לעקוב אחר האיגרת ואתם מוזמנים להשיב, להתייחס ולהגיב לדברים בהודעת מייל חזרה. מי שמעוניין לקבל את האגרת ישירות במייל (מומלץ) מוזמן לשלוח בקשת הצטרפות בכתובת: tamara@erc.org.il זוהי זכות הגדולה לשרת אתכם.

אמשיך לעבוד עבורכם יחד עם שותפיי לניהול המועצה באהבה גדולה ובמסירות.

שלכם,
גדי

דף שבועי מועצה אזורית אשכול

 

מרכינים ראש

אנו כואבים את מותו של כפיר דינר בן 23, בן מושב צוחר וכיום מסופה, בתאונת הדרכים הקטלנית ביום רביעי בצומת גבולות. אנו מחבקים את המשפחה בשעה הקשה מנשוא, אורלי, ארז אורית, צליל רוי ואיתן. צוותי המקצוע במועצה מלווים את המשפחה ככל שנדרש. כפיר היה סטודנט להנדסאי בניין ונהרג בתאונה בדרכו ללימודים. יהי זכרו ברוך. המשפחה יושבת שבעה בצוחר ובסופה.

 

בטחוני

אמש, יום חמישי, בערך בשעה 23:15, הופעלה אזעקה באזור אורים-פטיש. מצה"ל נמסר כי זוהה שיגור אחד משטח הרצועה לשטח הארץ ומיירט של כיפת ברזל שוגר לעברו אך לא יירטו מסיבה שאינה ברורה. הטיל נפל בשטח פתוח וטרם אותר. אנו מודעים לכך שהמציאות הבטחונית בתקופה האחרונה שוחקת מאוד. אנו פועלים מול הגורמים המדיניים והצבאיים להציף את השלכות המציאות ודורשים פתרונות אשר מצד אחד יאפשרו את החזרה לשגרה ומצד שני יספקו מערך של תמיכה וגיבוי שיאפשרו לנו להמשיך ולפתח את ההתיישבות ולתפקד גם בתקופות מורכבות.

 

חילופי מפקדים

אתמול סיים תא"ל יהודה פוקס את תפקידו כמפקד אוגדת עזה ובמקומו מונה תא"ל אליעזר טולדנו, ששימש עד לאחרונה מזכיר צבאי של ראש הממשלה. לרשויות עוטף עזה קשר שוטף והדוק עם אוגדת עזה האמונה על מעטפת ההגנה על יישובינו. בשנים אחרונות אנו חווים שינוי בתפיסה בצמרת הצבאית הפיקודית במרחב שמייחסת חשיבות לקשר ישיר עם האוכלוסיה האזרחית. מפקד האוגדה החדש טולדנו סיפר בטקס בהתרגשות על הקשר המיוחד שלו לאזור, כשחשף בני הנוכחים שהתגורר 10 שנים בקיבוץ עלומים השכן ומחובר עמוקות להתיישבות. אנו מבקשים להודות לתא"ל יהודה פוקס על הפיקוד באחת התקופות המאתגרות והמורכבות שידענו. בצלחה רבה בהמשך.

 

כנס הנגב

מו"פ דרום ארגן השבוע כנס שעסק בהשלכות הרחבות של המציאות הבטחונית על מגוון תחומי חיינו באזור, על החקלאות, הטבע, האוכלוסייה ההתיישבות והתיירות. בכנס הציגו אנשי חקלאות, קק"ל ורט"ג לצד אנשי המקצוע במועצה, מנהלת האגף האסטרטגי, רננה יעקב, מנהלת מרכז החוסן מירב וידל, ומנהלת עמותת התיירות ליאורה סלע דוד. ד"ר אסף צוער, אקולוג מחוז דרום, הציג בכנס את השפעת השריפות על הטבע ועל המערכת האקולוגית וסיפר כי כיום רואים כבר שיקום של הטבע. עם זאת, ציין האקולוג, כי אם המקום יהיה חשוף לשריפות נוספות, עלול להיווצר נזק מהותי ובלתי הפיך למערכת האקולוגית. במקביל, כך ציינו אנשי האוכלוסייה שדיברו בכנס, שהמצב והתיאור זהים לאוכלוסייה. התושבים וההתיישבות חשופים כבר למעלה מעשור לאירועי החירום, אך התקופה האחרונה שמאופיינת בשחיקה והתשה מהווה תקופה מאתגרת שיכולה להשפיע על ההתיישבות.

 

 

כתר המזרח. מכל הלב.

תודה למשרד התרבות והספורט על ההפקה יוצאת הדופן למען תושבי עוטף עזה, עם הבאתו של אירוע 'כתר המזרח' לפארק אשכול. מיטב אמני הזמר המזרחי הופיעו כאן בערב אחד, שמח וצבעוני, ממש ליד הבית. תודה לכולם השותפים על ערב שמח ומלא באהבה.

 

 

שבת תרבות

ביום שבת, 27.10 בשעה 10 דקות ל-11 – דניאל אלטר ישוחח עם מאסטרו ניר קברטי, המנצח והמנהל המוזיקלי הנכנס של הסימפונייטה הישראלית באר שבע. בתכנית האמנותית הרכב קמרי-רביעייה בראשותו של הכנר הראשי של התזמורת ירון פרנסקי. זהו הרכב שנבנה במיוחד לשבת תרבות. זהו הקונצרט הראשון בניהולו המוסיקאלי של מאסטרו ניר קברטי.

פתוח לקהל הרחב, ללא תשלום.

 

עודכנו ממשטרת ישראל, כי ביום שבת יתקיים מסע אופניים של בית השנטי בכבישי הדרום, כולל בכבישי המועצה. קיבלנו עדכון על חסימת כבישים – שימו לב – הכבישים לא יסגרו הרמטית ותתאפשר תנועת כלי רכב, בליווי ניידת משטרת תנועה.

 

שבת שלום

מועצה אזורית אשכול

 

עדכון בטחוני

התקופה האחרונה מאתגרת עבור כולנו ומאופיינת בחוסר ודאות ובמעברים חדים מ'חירום' ל'שגרה'. מבחינתנו, ככל שהמציאות של טרור בלוני התבערה, ניסיונות החדירה ושריפת הצמיגים נמשכת, איננו ב'שגרה'. מסר זה מועבר לקובעי המדיניות ולגורמים הצבאיים באופן חד וברור.

אמש התקיימה ישיבת של הקבינט מדיני ובטחוני וחל איפול מלא על החלטות הממשלה בישיבה זו. חשוב להבהיר, שאין משהו שידוע למועצה אשר אינו מועבר לתושבים. מן הצבא נמסר לנו שהכוחות ערוכים במעטפת הגנתית הדוקה ומוגברת ואנו במועצה ערוכים בכל רגע למעבר לחירום.

בטחון ילדינו עומד מעל לכל שיקול ולא ניקח סיכון להסעת התלמידים למוסדות החינוך במצב של חוסר ודאות בטחוני. שיקול מרכזי זה עמד לנגד עיננו בהחלטה לבטל את יום הלימודים ביום רביעי. לאחר שקיבלנו את ההחלטה, פיקוד העורף הוציא הנחיה על ביטול יום הלימודים בכל עוטף עזה. אנו פועלים מול הממשלה להסדרת נושא שיפוי התושבים על ההיעדרות מיום העבודה עקב ביטול יום הלימודים. ראשי הרשויות בעוטף עזה פועלים יחד בעניין והעלו זאת גם בפני ראש הממשלה. הנושא נכלל במאבק שלנו להכיר במציאות הייחודית והבלתי שגרתית ביישובינו. נמשיך ונעדכן בנושא.

 

קהילה מתנדבת

מערך ההתנדבות במועצה אזורית אשכול הוא אחד המרשימים והמפוארים שיש.

כ-1000 תושבים, בגילאים שונים, לוקחים חלק במגוון תחומי התנדבות במועצה, בביטחון, חינוך, בריאות, רווחה, תרבות ופנאי.

השבוע קיימנו במועצה ערב הוקרה מיוחד למתנדבי אשכול ולבני זוגם ואי אפשר היה שלא להתרשם מהמראה של אולם אשכול מתמלא במאות התושבים, מכל רחבי המועצה, שבחרו בדרך של נתינה לאחר. את ערב ההוקרה יזמה מנהלת היחידה להתנדבות הילה קטרי יחד עם האגף לשירותים חברתיים ואגף הבטחון במועצה שמפעילים את מערכי התנדבות המגוונים במועצה ודואגים לתחום ההכשרה המקצועי, תקציבים, ביטוחים הסדרה ועוד.

בערב השקנו את חוברת ההתנדבות החדשה שפורסת מידע רחב על שלל האפשרויות להצטרף ולהתנדב במועצה וכן את התרומה מהעשייה. מוזמנים (מאוד!) לעיין בחוברת וללמוד על מערך ההתנדבות המפואר והייחודי של מועצה אזורית אשכול:   http://online.fliphtml5.com/cwkb/kpft/

 

 

גאווה קהילתית

הצגת הבכורה של קבוצת התיאטרון הקהילתי של אשכול 'סוזי לא לענות', השתתפה בפסטיבל ארצי לתיאטראות קהילתיים "כל הארץ במה". הפסטיבל שמתקיים 22 שנים ברציפות נותן ביטוי לקהילות ולקבוצות תיאטרון בארץ שאינן זוכות לביטוי בתיאטרון הממסדי. לאחר תהליך מיון, נבחרה הצגת הבכורה של קבוצת התיאטרון של אשכול להשתתף בפסטיבל. הקבוצה הוקמה ונתמכת על ידי מרכז החוסן של אשכול, תיאטרון הנגב, מחלקת התרבות במועצה ומרכז הצעירים ומובלת על ידי עידית גרינס (שדה ניצן). רגע שיא מרגש במיוחד בפסטיבל היה כשהוענק פרס מפעל לחיים לבמאי יעקב אמסלם (יבול) מטעם הפסטיבל.

הזדמנות האחרונה לצפות בהצגה 'סוזי לא לענות' באשכול ביום רביעי הקרוב, 24.10 בשעה 20:30 באולם המועצה בעלות 10 ₪. לאחר המופע מתחילה הקבוצה לעבוד על הצגה חדשה. המעוניינים להצטרף יש לפנות לעידית  iditbmg@gmail.com

 

 

 

 

תמיכה המועצה באמני אשכול

אמני הגילדה, פורום אמני אשכול, שנתן לנו בחודש שעבר טעימה מהעוצמות של מרחב אמנותי קהילתי חדש במתחם הבשור, ממשיכים ביוזמת היצירה האמנותית הקהילתית. המועצה והמרכז הקהילתי, בהובלת הגילדה, יוצא ב'קול קורא' לאמני אשכול להגשת מועמדות לקבלת חלל עבודה במתחם הבשור. האמנים שיבחרו יהנו מיצירה במרחב עבודה משותף ויהיו חלק מקהילת אמנים בעלי זיקה ומעורבות חברתית ויזמות. האמנים יזכו לליווי מקצועי ואמנותי ופטור משכר דירה למשך שנתיים. בתמורה האמנים יתחייבו להפעלת סטודיואים פעילים, לפתיחתם לקהל הרחב ולהובלת יוזמות אמנותיות קהילתית ואירועים לאורך השנה. לפרטים המלאים ניתן לפנות לגילדה, hagilda.kolkore@gmail.com

 

 

איחור מסיבה מוצדקת

שר החינוך, נפתלי בנט התארח השבוע בקיבוץ כרם שלום כדי לשמוע את אנשי הישוב בצורה בלתי אמצעית ולחוות מקרוב את ההתמודדות היומיומית עם אירועי הפרות הסדר שפוגעים בשגרת החיים. השר נפגש עם החברים ונשאר ללון בקיבוץ, בבית משפחת לנשנו. בבוקר ליווה השר את ליעד לנשנו לבית הספר 'ניצני אשכול' וצייד אותו בפתק למורה המסביר את הנסיבות המיוחדות לאיחורו. השר ביקר בכיתות הלימוד, שוחח עם אלכסנדרה המנהלת ועם אנשי המועצה שפרסו בפניו את השלכות המציאות הבטחונית על ילדי אשכול. סוכם, כי מנכ"ל המשרד, שמואל אבואב, יגיע בשבוע הבא לפגישת עבודה במועצה לדיון על הצרכים והמענים הייחודיים באשכול, בית הספר החדש ותקצוב לליווי ההסעות ועוד.

 

 

המנגינה נמשכת

לאחר שחגגנו את פסטיבל אינדינגב שסיפק לנו רגעי נחת של תרבות איכותית בחצר ביתנו (מצפה גבולות), אנו ממשיכים. השבוע הבא יהיה גדוש באירועים.

אל תגידו לא ידענו:

 

הטיש הגדול, היום (חמישי) בשעה 20:00, בנווה אשכול. עלות: 10 ₪. https://eshkol.smarticket.co.il/?fbclid=IwAR2KXISuR1TOSBKeJju9OW0ZCL-fBRZneghPCzkIn3959SwmAYlGgKm-mRE

 

כתר המזרח, יום שלישי 23.10, בשעה: 21:00. פארק אשכול. ללא תשלום. יש להירשם מראש https://keterhamizrach.co.il/?gclid=EAIaIQobChMIuPuO9tqI3gIVlJ3VCh124QeSEAAYASAAEgIz7PD_BwE&fbclid=IwAR3pkj9Pc247bIinPsvgT488vSJIjAnY7NeE8q9iJQ2lcfPyXNo6PycYKiw

 

סוזי לא לענות, קבוצת תיאטרון קהילתי אשכול , יום רביעי, 24.10, בשעה: 20:30. אולם אשכול. עלות: 10 ₪.

 

עברי לידר, חמישי, 25.10, 20:00 אולם אשכול. עלות: 50 ₪.

https://eshkol.smarticket.co.il/?fbclid=IwAR2KXISuR1TOSBKeJju9OW0ZCL-fBRZneghPCzkIn3959SwmAYlGgKm-mRE

 

שבת תרבות – 'מדברים מוזיקה', יום שבת, 27.10 10:49, נווה אשכול. כניסה חופשית.

 

 

שבת שלום

מועצה אזורית אשכול

 

 

שלום לכולם,

 

עדכון בטחוני

עודכנו על ידי הצבא, כי צה״ל סיכל מנהרת טרור אשר חדרה לשטחנו. המנהרה אותרה במרחק מיישובי המועצה ולא היוותה איום על היישובים. המנהרה אותרה הודות לאמצעים הטכנולוגיים פורצי הדרך שצה״ל מפעיל לאיתור וסיכול איום המנהרות. המנהרה היתה תחת מעקב הדוק של צה״ל עד לנטרולה.

עקב תקלה , התקבלו היום התרעות צבע אדום בחלק מהאפליקציות. לאחר בדיקה, לא הופעלו התרעות באף אחד מיישובי המועצה. כמו כן, צה"ל מסר שבוצע שיגור מיירט ממערכת כיפת ברזל כתוצאה מזיהוי שגוי ולא בוצע ירי משטח רצועת עזה. שימו לב – באפליקצייה של פיקוד העורף הופעלו התרעות רק בישובים שבהם הופעלה אזעקת צבע אדום. אנו חוזרים וממליצים להוריד אפליקצייה זו ולהסתמך עלייה באופן רשמי.

 

אינדינגב

הפסטיבל הכי שווה ואיכותי בארץ מתחיל היום, אצלנו באשכול (מצפה גבולות) וימשך עד יום שבת. הפסטיבל המתקיים זו 11 שנה ברציפות הפך לאחד מאירועי התרבות המרכזיים והמשמעותיים ומושך קהל רב מכל הארץ. אנחנו גאים מאוד כי מעבר לכך שהוא מתקיים בשטח המועצה, כולו תוצרת יוזמה והפקה של בני ותושבי אשכול מתן נויפלד (ישע) אסף קזדו (גבולות) ותום גל (ניר יצחק) ובסיוע מחלקת התיירות והביטחון שלנו.

לאחר מאמצים מול מפעל הפיס החליט הדירקטוריון לסייע במימון רכישת 2000 כרטיסים לתושבי ישובי עוטף עזה ואזרחי המדינה ובכך לאפשר לרבים להנות מאחד מאירועי התרבות המשמעותיים שמתקיימים באשכול ולחזק את הפסטיבל ומארגניו תוצרת אשכול. עם קבלת ההודעה ממפעל הפיס הוצאנו הודעה לתושבים בתפוצה רחבה ובתוך כשעה אזלו הכרטיסים.  אנו מודים למפעל הפיס, חברינו ושותפינו בעתות שגרה וחירום.

 

 

כפיים!! (אבל באמת, בלי ציניות!)

אירוע נוסף ושווה במיוחד יתקיים ביום שלישי הבא (23.10) בפארק אשכול ופתוח ללא תשלום לתושבי עוטף עזה ביוזמת משרד התרבות והספורט. מיטב אמני הזמר המזרחי – שרית חדד, אייל גולן, מירי מסיקה, עדן בן זקן, אבנר גדסי, איתי לוי, חנן בן ארי ועוד מגיעים למופע בערב אחד שכולו הצדעה לתושבי עוטף עזה. רכישה מוקדמת של כרטיסים לתושבי העוטף עד יום שלישי ה-16.10 בחצות בקישור   https://keterhamizrach.co.il/

החל משבוע הבא אנחנו מקימים את עמדת חלוקת הכרטיסים במועצה. יש להגיע לאיסוף הכרטיסים עם תעודת זהות. נעדכן על המועד.

 

 

אלופות אחת אחת

מחיאות כפיים סוערות לנבחרת כדורעף בנות ז'-ח' שזכו במקום הראשון (!!) בטורניר מרכזי הצטיינות ארצי שנערך במכון וינגייט, טורניר בין נבחרות הכדורעף המצטיינות מכל הארץ. זו לא פעם ראשונה שנבחרת כדורעף בנות אשכול המעולות לדורותייהן מעפילה לטורניר המצטיינים הארצי, אך זו פעם ראשונה שהנבחרת שלנו קטפה את המקום הראשון מבין כל הנבחרות המצטיינות בארץ! . כל הכבוד גאים בכן וגם בכם – אלכס צייטלין, עומר עציון ודן קניגסוולד המאמנים. בעקבות הזכייה הגיעה הנבחרת והמאמנים לאירוע קבלת פנים במועצה.

 

 

שומרים עליינו

אוגדת עזה, האחראית על כל מעטפת ההגנה הבטחונית על יישובי עוטף עזה, קיבלה השבוע  אות הערכה מיוחד מטעם הרמטכ״ל על תרומתה לחיזוק עוצמתו של צה"ל ולביטחון מדינת ישראל. בשנים האחרונות, ובחודשים האחרונים בפרט, מתמודדת האוגדה עם אתגרים רבים ומורכבים. סיכול איום המנהרות, תוך שילוב יכולות טכנולוגיות, מודיעיניות ומבצעיות, הובלת פרויקט בניית המכשול התת קרקעי, פעילות יומית מורכבת מול הפרות הסדר האלימות לאורך הגדר ועוד. זאת בנחישות, שיקול דעת, יצירתית ועוז רוח בכל שעות היממה, ימי חול וחג כאחד. גם אנחנו מצדיעים למפקדים ולכל אחד ואחת ממאות הלוחמים האמיצים הפרוסים גם עכשיו לאורך הגבול ושומרים עליינו.

 

אזרח של כבוד  

ראשי המועצות בעוטף עזה, מנהלי האגפים האסטרטגיים וקציני הבטחון במועצות נפרדו אתמול מעמיקם סבירסקי, ששימש ב-19 השנים האחרונות ראש היחידה להתיישבות ותשתיות לאומיות במשרד הביטחון. במסגרת תפקידו סייע רבות לישובים מול האיום הבטחוני המתמשך ופעל בנחישות רבה ובליווי אישי רגיש ויצירתי כדי לסייע ליישובים, כולל הקצאת מרכיבי הביטחון, גיוס תקציבים להפגות, הכשרת צירי תנועה חדשים ופרוייקט מיגון הישובים. במפגש הפרידה הוענקה לו, לאות הוקרה על פועלו, תעודת אזרחות של כבוד מטעם ארבע מועצות העוטף.

 

 

 

מסע יוצא דופן

תלמידי שכבת י"ב ב'נופי הבשור' חזרו אתמול מהמסע לפולין. במהלך ביקורם ב'קרקוב', החליטה משלחת בית הספר לשנות את המסלול שתוכנן לאותו יום בעיר ולהשתתף בהלווייתה של חסידת אומות העולם, פאולינה קישילבסקה (93) אשר נערכה באותו יום בעיר. בהיותה בת 16, בגיל הקרוב לגילם של תלמידי המשלחת, הצילה פאולינה יחד עם הוריה יהודים, תוך סיכון חיים ממשי ועל כך הוכרה כחסידת אומות העולם. התלמידים וצוות המחנכים כתבו והקריאו דברים חזקים ומרגשים שנגעו במשתתפים. יהי זכרה ברוך.

 

שקט בבקשה

אם לא  בחוץ, אז בפנים….

מרכז הטיפולים החדש של מרכז החוסן שלנו, אותו קיבלנו כתרומה מארגון JNF ארה"ב, נחנך השבוע בפעם הראשונה במפגש הראשון של סדנת המיינדפולנס שנפתחה לתושבי אשכול. עם פרסום הסדנה נרשם ביקוש גדול ונפתחו במקביל 4 קבוצות. יפתחו קבוצות נוספות ככל שיידרש. מוזמנים להתקשר ולהתעניין במזכירות מרכז החוסן, אצל מיכל – 08-9965264

 

 

 

שבת שלום ובילוי נעים

מועצה אזורית אשכול

 

תושבים יקרים,

 

הצבא ממשיך להתמודד עם אירועי הפרות סדר אלימות ומאתגרות על גדר המערכת. צה"ל מצליח בנחישות רבה להכיל את האירועים בסמיכות לגדר אך בכל זאת ישנה השפעה של האירועים על יישובינו ועל שגרת חיינו. מדי יום וערב אנו חשופים להדי פיצוצים, לבלוני תבערה שממשיכים להישלח לשטחנו ולעשן סמיך וחריף כתוצאה משריפות הצמיגים בסמיכות לגבול. בחלק מישובי המועצה נשמעים ומורגשים היטב האירועים וקולות הפרות הסדר מהגבול.

 

אנו נמצאים בקשר שוטף עם גורמי הצבא ועם שר הבטחון. מעודכנים על ההתרחשויות ומנגד דואגים לעדכן באופן שוטף על מכלול ההשפעות של האירועים על הישובים. בשיחות שאנו מקיימים עם הגורמים המדיניים והצבאיים אנו מבקשים את הפסקת ההפרעות והאירועים בסמיכות לישובינו ומגבים את צה"ל בכל פעילות הנדרשת לכך. מזה תקופה שאנו סופגים את האירועים ומכילים אותם אך עליית המדרגה באירועים האחרונים והשפעתה על יישובינו אינן ניתנות להכלה.

 

אנו למודי ניסיון וחלק משגרת חיינו היא המוכנות התמידית לחירום. נמשיך לעקוב מקרוב אחר הדברים, להיות ערוכים לכל תרחיש ולהיות בקשר עם בעלי התפקידים בישובים. הרבש"צים בישובים מיודעים על אירועים חריגים בסמיכות לישובם. צוות המועצה עומד כאן לרשותכם ולרשות בעלי תפקידים בחירום בכל ישוב. ניתן לפנות אלינו בכל עת על כל צורך יישובי שעולה על רקע האירועים.

 

מי שזקוק להתייעצות על רקע המציאות הבטחונית, מספר הטלפון במרכז החוסן 08-9965264

מוקד אשכול פתוח 24/7 08-9966333

 

 

שבת שלום

גדי ירקוני

 

 

100 אחוז תוצרת אשכול

המציאות באשכול בחודשים האחרונים היתה קשה להכלה ומורכבת להסברה. המעברים החדים מ'חירום' ל'שגרה' שהיא אף פעם לא לגמרי שגרה אצלנו.

קליפ 'חירום שגרה' שיצרנו באשכול הוא קליפ מחאה סאטירי שנולד מתוך צורך התושבים, צוותי החירום היישוביים ובעלי התפקידים בחירום. ביוזמת מרכז החוסן ודוברות המועצה, מצאנו דרך שתעביר את המסר בדרך מקורית, שתפרוץ את דרכי ההסברה הרגילות.

חברנו לג'אניס הפקות', חברת הפקות מקומית (יבול) מוכשרת ובועטת, שהפיקו עבורנו את הקליפ, מתחילתו ועד סופו. כל הכותבים, המשתתפים בקליפ והשותפים בהפקה, תושבי אשכול. וגם התרחישים עצמם, לצערנו, הם כל כולם אשכול. הקליפ זכה לחשיפה גדולה ברשת עם מאות אלפי צפיות, אזכורים תקשורתיים בארץ ובחו"ל ויצר מודעות למציאות שלנו. כשזה יחד, זה תמיד עובד הרבה יותר טוב. 100 אחוז תוצרת אשכול. תודה רבה לכל השותפים.  למי שפספס….'חירום שגרה':

https://www.youtube.com/watch?v=Ys3VHg_1X50

 

חדשות החינוך

שנת הלימודים באשכול נפתחה בחגיגיות והתרגשות עם שתי מסגרות חינוך במועצה. 'גן שחף' לילדים עם צרכים מיוחדים וגן 'סופה' המשותף לילדי סופה, חולית וכרם שלום. גן 'שחף' נפתח בעין הבשור והוא נותן מענה מיוחד ל- 8 ילדים מרחבי המועצה, מושבים, קיבוצים ויישובי החלוציות. תוכנית הגן מותאמת למענה מקצועי פרטני לצרכי הילדים, תוך שילובם בגן רגיל, שתאפשר את קידומם. גן סופה הוקם במבנה קיבוץ ותיק ששופץ וחודש על ידי המועצה והחלו ללמוד בו 18 ילדים. בהצלחה לכולם.

 

בית של אמנות

האמנים חלמו והביאו את הכישרון והמרץ, המועצה התגייסה והביאה את המשאבים והדחפורים והקהילה הביאה את הרוח הגבית. כך יצרנו, שוב, יחד, מרחב קהילתי חדש ושוקק של אמנות חזותית ותרבות מרגשת במתחם תיכון הבשור הישן. רבים הגיעו לאירוע הפתיחה של המתחם והתרגשו יחד איתנו, לראות את מבנה התיכון הישן שעמד שומם שנים, מקבל משמעות מחודשת והופך לבית של אמנות ותרבות קהילתית. המתחם ימשיך ויפעל כבית לאמני אשכול בסיוע המועצה ומרכז קהילתי אשכול, יתקיימו בו סדנאות אומן פתוחות לציבור, מרחבי סטודיו פתוחים לאמנים ואירועי תרבות קהילתיים. תודה רבה לכל השותפים. נמשיך ונעדכן על האירועים במתחם.

 

 

ועדה מקומית עצמאית לאשכול

מליאת המועצה קיבלה שבוע שעבר החלטה היסטורית לקידום מהלך של הקמת ועדה מקומית לתכנון ובניה עצמאית לאשכול. כיום, הועדה המקומית מספקת שירות למספר רשויות במשותף, דבר המייצר עומס ועיכובים רבים באישור תוכניות, היתרי בניה, שימושים חורגים ותשריטים ל-ישובים, תושבים ולמועצה. על רקע זה קיימה המועצה תהליך בחינה מעמיק באמצעות יועץ ארגוני על היתרונות, החסרונות והמשמעויות התקציביות של המצב הקיים לעומת שינוי המבנה עם הקמת ועדה נפרדת לאשכול. ההמלצה לאחר הבדיקה היא להקים ועדה עצמאית לאשכול. ההמלצה הוצגה לחברי המליאה שאישרו את המהלך. עם אישור המליאה, אנו מתחילים בתהליך מול משרד האוצר ומשרד הפנים לאישור הקמת הועדה העצמאית. נמשיך ונעדכן.

 

אבשלום סנטר

השבוע נחנך בית העסק הראשון באזור התעשיה 'אבשלום'. סניף חדש ושני במספר של 'סופר אשכול' פתח את שעריו במתחם. כ-20 עסקים נוספים נמצאים בשלבי הקמה באזור התעשייה, מענף החקלאות, בתי אריזה, מפעלי ייצור, תחנת דלק ומסעדות. הקמתו של אזור התעשיה היא חלק מהתוכנית האסטרטגית הכוללת לפיתוח אשכול, עידוד מקורות תעסוקה והכנסה, כלכלה מקומית, צמיחה דמוגרפית ועוד. המועצה מלווה את העסקים לאורך כל הדרך ומסייעת להם בקבלת היתרים, התרת חסמים ביורוקרטים וקשר מול משרדי הממשלה.

 

אשכול מרקט

סוף השבוע הראשון להפעלת השוק החדש של אשכול (אשכול מרקט) הסתיים בסיפוק רב. תושבים רבים מאשכול ואזרחים מכל רחבי הארץ הגיעו לבקר בשוק ולתמוך בחקלאים ובעלי העסקים באשכול. פגשנו מבקרים מירושלים, תל אביב, חדרה, פתח תקווה, אשדוד קיבוצי הצפון ועוד. לקראת החג, השוק נפתח כבר אתמול (רביעי) ויהיה פתוח היום (חמישי) ומחר (שישי) כרגיל, עם דוכנים נוספים חדשים שהצטרפו.

סוף השבוע הראשון לפתיחה והתנועה הרבה של המבקרים, היווה הזדמנות ללמידה ולשיפור לרווחת המבקרים. המועצה פועלת כעת יחד עם מפעילי המיזם (חגית טנה ויורם תמסוט) להסדרת החניה, ההנגשה לנכים, שירותים והאוורור. בואו לבקר!

 

 

דף השבועי הבא יצא אחרי החג

משרדי המועצה יהיו סגורים בימי החג, מיום ראשון עד יום שלישי. מוקד אשכול פתוח 24/7 בטלפון: 08-9966333

שנה טובה

מועצה אזורית אשכול

 

 שנת הלימודים תשע"ט

4,848 ילדי אשכול יכנסו ביום ראשון בשעריהם של מוסדות החינוך במועצה ויתחילו בחגיגיות את שנת הלימודים תשע"ט. גם השנה חל גידול מרשים במספר הילדים באשכול, כתוצאה מהצמיחה הדמוגרפית, ההרחבות והקליטה בישובים.

שנת תשע"ט היא שנה מיוחדת לאשכול. היא שנת העשור ל'נופי הבשור' ואיחוד התיכונים ושנת ההערכות לפתיחת קריית החינוך החדשה. זאת הזדמנות יוצאת הדופן לצמיחה, להתפתחות ולחדשנות בבתי הספר היסודיים ומיזוג הקהילות.

צוותי החינוך, היועצות והפסיכולוגים החינוכיים היו בקשר עם הילדים וההורים במשך הקיץ בעקבות האירועים הביטחוניים ותהיה התייחסות המשך מותאמת גם בפתיחת שנת הלימודים. הצוותים ערוכים להמשך מתן המענים הרגשיים ואיתור הצרכים המיוחדים בזכותה המעטפת המחזקת בבתי הספר.

אנו מאחלים לכל ילדי אשכול ולצוותי החינוך שנת לימודים נהדרת, משמעותית מהנה ובטוחה.

 

 

 

מרכז העשייה

אנו בעיצומו של תהליך מרתק ומאתגר להקמת בתי ספר יסודיים חדשים. בשנה הקרובה מרכז העשייה בתהליך עובר לצוותים החינוכיים מתוך תובנה מובילה שמי שנמצא במוקד השינוי, הם צוותי החינוך ועל המועצה לדאוג לליווי המקצועי. במסגרת זאת, צוותי החינוך השתתפו ביום עיון שארגנה המועצה בשיתוף עמותת חינוך ישראלי שמלווה אותנו בתהליך זה. יום העיון עסק בבירור השאלות החשובות סביב התהליך ושולבו סדנאות והרצאות. יום העיון הוא חלק מהתהליך המעמיק שנעשה לקראת הקמת בתי הספר החדשים, שיושתתו על חווית חינוך ולימוד חיובית, רלוונטית ומשמעותית לתלמידים ולצוותי החינוך. בהצלחה לכולנו.

 

 

ציונות. הלכה למעשה

מאות מתנדבים, בני נוער, חיילים, בני מכינות, בני גרעין ואזרחים מכל רחבי הארץ, לקחו חלק במבצע ציוני מדהים, של שיקום פני קיבוץ כרם שלום. אנשי הקיבוץ והמתנדבים הרבים התמקדו בטיפוח מרחבי הקיבוץ, שתלו עצים, פינו עשבייה, צבעו מבנים ותיקנו מפגעים. הפרוייקט הוא חלק מתהליכי ההתחדשות שחווה הקיבוץ בחודשים האחרונים, עם שינוי אורחות החיים וקליטת 13 משפחות חדשות, דתיות וחילוניות.

 

 

תיכון הבשור קם לתחיה

70 אמנים מוכשרים, הגרים באשכול, נושמים ויוצרים את האזור, חברו יחד כדי להחזיר לחיים את מבנה תיכון הבשור הישן ולהפוך אותו למרחב של אמנות אינטראקטיבית חופשית וחווייתית לקהילת אשכול. קבוצת האמנים, 'הגילדה', פנתה למועצה שהתגייסה וחברה לפרוייקט באמצעות המרכז הקהילתי של אשכול. פינינו את השטח, גייסנו והקצנו משאבים לאמנים ויזמי התרבות ממרחב המועצה שבמרץ וכשרון רב הפכו את המקום למרחב אמנות תרבות מרגש ויוצא דופן לקהילה שלנו. הציבור מוזמן לבוא ולהתרגש יחד מהתוצאה. אירוע הפתיחה ביום שני, ה-3.9 בשעה .17:30 ערב של אמנות ויצירה חווייתית משותפת, מוזיקה טובה, קהילה והרבה טוב לנשמה.

 

שיק בשוק

הבוקר נפתח בהתרגשות גדולה שוק האיכרים החדש של אשכול, שוק עם מיטב התוצרת החקלאית של אדמת אשכול, טרי טרי מהשדה לדוכן, ועוד ממגוון התוצרת האיכותית באשכול – שמן זית, זיתים גבינות, לחמים, פרחים ועוד ועוד ועוד. כל זה במקום אחד מסוגנן, נעים ומעוצב להפליא. השוק יהיה פתוח באופן קבוע:

בימי חמישי 10:00-19:00

בימי שישי 9:00-14:00

מיקום בוויז: 'מועדון מופת צוחר' (ליד מבטחים)

שימו לב – בימי חמישי, אחרי שעות הפעילות, דוכני השוק ימשיך המקום כמתחם בילוי לילי קהילתי, עם מקומות ישיבה, מוסיקה ושתיה. עד השעה 23:00.

 

 

 

 

 

שבת שלום

מועצה אזורית אשכול

שלום לכולם,

 

חלום שהופך למציאות

הכינו את החצוצרות – החלום הופך למציאות. בימים אלה מוקם ביוזמת המועצה 'אשכול מרקט' – שוק איכרים עם מיטב התוצרת החקלאית של אשכול. השוק מוקם במתחם 'מופת' (תיכון הבשור הישן) ויפעל בימי חמישי-שישי בקביעות, החל מסוף אוגוסט (30-31.8).

מה יהיה בשוק? – פירות, ירקות, שמן זית, זיתים גבינות, לחמים, מאפים ועוד ממגוון התוצרת של בעלי מלאכה מקהילת אשכול. כל זה במתחם מעוצב שיכלול בר ואווירה קהילתית שוקקת חיים. תודה למאיר יפרח סגן ראש המועצה שהוביל את הקמת המיזם ופעל מול משרד הפנים ומשרד החקלאות, ולחגית טנא (ישע) האחראית על הארגון וההפקה של השוק. חקלאי אשכול שימו לב – עדיין ניתן לקחת חלק במיזם. לפרטים – חגית 052-6693933

 

 

תיכון מצטיין

ברכות ל׳נופי הבשור׳ שלנו שנכלל בפעם הרביעית ברשימת התיכונים המצטיינים והערכיים בישראל.
'נופי הבשור' נבחר על הצטיינות בהישגים ערכיים, חברתיים ולימודיים הכוללים: מניעת נשירה, קליטת תלמידי חינוך מיוחד, שיעור גיוס לצה"ל, אחוז הזכאות לבגרות ואחוז ההצטיינות במבחני הבגרות, כולל זכאות לתעודת בגרות איכותית וקידום התלמיד על פי יכולותיו. ברכות למנהלת, זמירה בן יוסף, לצוות המורים וכמובן לתלמידים…גאים בכם!

קישור לכתבה הכוללת טבלה עם רשימת בתי הספר הערכיים: https://news.walla.co.il/item/3181281

 

 

עיתון 232 – לא המילה האחרונה

בתום תהליך מכרזי אנו נפרדים מאנשי המערכת של עיתון 232 ושמחים לקבל לשורותינו מערכת חדשה. אחרי שנים בהם משמש עיתון 232 את המועצה לפרסומים עבור התושבים, יצאנו להסדרה מנהלתית ולמכרז לפרסומי המועצה, כפי שמחייב המנהל התקין. למכרז ניגש 'תכלת תקשורת', המוציא לאור עיתונים במרחב הכפרי. החל מחודש הבא יופק העיתון הקהילתי שלנו על ידי המערכת חדשה, במתכונת המוכרת: עיתון קהילתי של תושבי אשכול שיופץ בכל הישובים. בהזדמנות זאת נודה לארנון אבני וחברי מערכת העיתון ב-15 השנים האחרונות. עיתון 232 התבסס להיות מודל ייחודי בארץ, עיתון עצמאי בעל חופש פעולה עיתונאי עם מימון קבוע של המועצה לצורך העברת מידע חיוני לתושבים. מוזמנים ליצור קשר עם המערכת החדשה ולהעביר הצעות, רעיונות, מכתבים, תגובות: מוציאה לאור – תכלת תקשורת בע"מ. מנהלת עיתון – עדנה זיו  edna.ziv@tmags.co.il, עורך – אבי אובליגנהרץ  avi@obligen.com . שיהיה לכולנו בהצלחה וקריאה מהנה

 

אשכול טורס

הימים המתוחים שעוברים על תושבי אשכול נוגעים בלבבות אזרחי מדינת ישראל. אנחנו עדיין מקבלים פניות רבות עם הצעות ויוזמות מחממות לב מכל רחבי הארץ לאוורור התושבים. ההצעות מפורסמות בעמוד הפייסבוק 'הפוגות אשכול', באתר המועצה ובערוצי הפצה נוספים מול הישובים.

אנחנו רוצים להודות מכל הלב לכל הגופים המארחים וגם לצוות המועצה 'הפגות אשכול'. מכלול ההפגות מופעל בעקרון כאשר מוגדר מצב חירום במשק. למרות שאין צו, המועצה החליטה להפעיל את מכלול הפגות. לצד העבודה השגרתית השוטפת, חברי צוות מכלול ההפגות במועצה מקדיש ומשקיע רבות כדי להוציא לפועל את ההצעות, כולל גיבוש, ארגון והפקה והוצאת האוטובוסים על חשבון המועצה כדי להנגיש כמה שניתן את הפעילויות לתושבים. תודה.

 

יום שני – נפגשים בתל גמה השרוף!

 

 

 

מזהים את המקום?  כן, זה תל גמה שלנו השרוף. עכשיו הוא שומם וחרוך, אבל ביום שני כולנו נהיה שם, עם חולצות אדומות. המועצה בעיצומה של הפקת קליפ סאטירי על המציאות שלנו באשכול.  סצינת הסיום פתוחה לכולם – יום שני, ה-20.8 בשעה 18:00 בתל גמה עם חולצות אדומות או פריטים אדומים אחרים. נשים, גברים, ילדים, סבים סבתות, צח"י והרבשצים. אפשר להכין שלטי מחאה מראש. כולם מוזמנים להשתתף בקליפ הסאטירי של אשכול שללא ספק יהפוך לויראלי ברשת.  לא נוכל לפרט מעבר לכך כרגע…

 

שבת שלום

מועצה אזורית אשכול

 

דף שבועי מועצה אזורית אשכול

 

שלום לכולם, 

 

עדכון בטחוני

טרור ההצתות כתוצאה מבלוני התבערה נמשך. המאמצים הצבאיים והפריסה של הצוותים בשטח בשיתוף פעולה של צה״ל, כיבוי אש, רט״ג, קק״ל והרבש״צים, מאפשרים זיהוי מהיר וטיפול יעיל בשריפות שניצתות. שוב ושוב אנו מעבירים לגורמי הביטחון וקובעי המדיניות מסר, שטרור ההצתות אינו מציאות שאנו מוכנים להמשיך לקבל כשגרת חיינו.

השבוע, עקב התראה בגדר של 'בני נצרים' וזיהוי תיקים סמוך לגדר, עלה חשש בטחוני והתושבים הונחו להישאר בבתים. לאחר סריקות, התיקים זוהו של חיילים מהבסיס הסמוך והוסר החשש. אנו מזכירים שבמקרים כאלה, כשיש אירוע בודד בתוך הישוב, הוא מנוהל במיידית ברמת היישוב ורק אחרי המענה הראשוני המועצה מיודעת וכך צריך להיות. תודה לאנשי הבטחון בישוב, במועצה ובצה"ל על המענה המהיר.

 

פרידה מתמר

השבוע סיימה את תפקידה תמר אורבך אבני, מנהלת האגף לשירותים חברתיים, לאחר 20 שנה במועצה, מהם 7 שנים של ניהול האגף. במהלך השנים פיתחה תמר תוכניות יצירתיות רבות ומגוונות לרווחת התושבים והקהילות באשכול והובילה בדומיננטיות הייחודית לה את צורכי האוכלוסייה בשגרה ובחירום. אנו מודים לתמר על השירות ועל תרומתה הרבה ומאחלים לה בהצלחה בדרכה החדשה. אנו נהנה מפירותיה עוד שנים רבות. את מקומה של תמר מחליפה ליאורה אלפרן, עובדת סוציאלית ותיקה ומנוסה שבמשך השנים האחרונות ניהלה את מרכז החוסן בשדות נגב ומביאה עימה מקצועיות רבת שנים. בהצלחה.

 

ממשיכים בפיתוח

'מנהלת הבשור', בה שותפים יחד עם המועצה-  קק"ל, רט"ג, רשות הניקוז ומקורות, התכנסה השבוע ואישרה את עבודות הפיתוח בחלק האחרון של דרך הבשור והנחל, מתל ג'מה ועד יער רעים-בארי. הפיתוח כולל הנגשת הדרך למטיילים ועיבוי נקודות עניין בה, כולל מצפורים, חניונים ומסלולי אופניים. עלות הפיתוח עומדת על כ-6 מיליון ₪, במסגרת תקציב שקיבלנו מהמשרד להגנת הסביבה אחרי 'צוק איתן' לשיקום נחלים ובנוסף איגום משאבים עם גופים נוספים. עבודות הפיתוח יתחילו בקרוב. נעדכן בהתפתחויות.

 

 

האורנים יצמחו שוב

בקק"ל התחלף לא מזמן מנהל המרחב הדרומי, ובמקומו של עמי אוליאל (שדה ניצן) נכנס לתפקיד דני גיגי. לאשכול השופעת חורשות ויערות, קשרי עבודה רבים והדוקים עם קק"ל בתחום פיתוח השטחים, הדרכים הנופיות, חורשות ומצפורים וגם ייעור בטחוני, הכשרות קרקע חקלאיות ושיכוניות. המנהל החדש הגיע עם צוותו למועצה להכרות וחיזוק המשך שיתופי הפעולה ההדוקים והרב תחומיים. בפגישה עלה גם נושא שריפות היער כתוצאה מבלוני התבערה. גורמי המקצוע בקק"ל המומחים ליערנות סבורים שעם בוא החורף והגשמים, חורש היער יתחדש מעצמו. לאחר שתיבחן רמת ההתאוששות הטבעית, תיבנה תוכנית שיקום השטחים כולל נטיעות.

 

נכס צאן ברזל באשכול

בקיבוץ צאלים נפתח באופן רשמי המוזיאון הייחודי "מורשת צאן ברזל", אתר מורשת ייחודי, שמעטים כמוהו בארץ: אוסף נדיר ועצום של פריטי פלדה ומתכות שונות, מדליות ומטבעות עם סמלים ועיטורים שיוצרו בירושלים בבית מלאכה קטן – מאז תחילת המאה שעברה ועד 2003, עם פטירתו של אליהו קרצ'מר, אחרון בעלי המלאכה. בנו של אליהו, בעז, חבר צאלים ששימש כמנהל האגף האסטרטגי במועצה – הקים את המוזאון הייחודי והמרתק, אשר מספר את סיפורנו שלנו בארץ ישראל במאה השנים האחרונות דרך פרי עמלה של משפחת בעלי מלאכה ירושלמית. גאווה גדולה לאשכול. מומלץ בחום לבקר.

 

 

לוחם. מנהיג. חבר. אדם

אמש נפרדנו מאל״מ קובי הלר, ששימש בשנתיים האחרונות כמפקד החטיבה הדרומית באוגדת עזה. עם סיום תפקידו בגזרתנו, מונה קובי למפקד הקומנדו. בין קובי ובעלי התפקידים במועצה וביישובים נוצר קשר הדוק ויוצא דופן. קובי הקפיד לקיים קשר שוטף בכל שעות היממה עם אנשי המועצה, להיפגש עם תושבים בתכיפות במטרה לשמוע באופן בלתי אמצעי את הצרכים והתחושות ולפרוס בפניהם את הערכויות הצבא הייחודיות על רקע המציאות. קובי גם הקפיד להגיע לטקסים ולאירועים חגיגיים במועצה כולל הנחת אבן הפינה להקמת בתי הספר החדשים. בעוז רוחו, אישיותו הייחודית ואהבתו העמוקה להתיישבות, הוא היה לנו למגן אנושי באחת התקופות הרגישות שידענו. חותמו ישאר איתנו.

אנו מביאים את דבריו של קובי באירוע הפרידה:

״לאורך השנים מנסים ארגוני הטרור- החמאס, הג׳יהאד האיסלאמי ואחרים לכרסם בחוסן ההתיישבות ולפגע בכוחותינו.בשנתיים האחרונות, נלחמנו ועודנו נלחמים באיומים השונים. במשמרת שלי, פגענו באופן משמעותי באיום המנהרות, מנענו ניסיונות חדירה של האויב, איתרנו מטענים וחיזקנו את המכשול. בתקופה מורכבת זו, בה הורגשה מתיחות לא אחת, אנו בטוחים בצדקת דרכנו מתמיד ומתחייבים להמשיך ולחזק את הבטחון ותחושת הבטחון בקרב תושבי המועצה האזורית אשכול. השדות כאן פורחים, המפעלים משגשגים, ההתיישבות איתנה ומהווה מקור לגאווה לחברה הישראלית. למדתי מכל אחד ואחת מכם״.

 

שבת שלום

מועצה אזורית אשכול

שלום לכולם,

 

עקב תקלה טכנית, לא יצא הדף השבועי בשבוע שעבר. הדף הנוכחי ירכז מידע ואירועים של השבועיים האחרונים.

 

מציאות מורכבת

בחודשים האחרונים אנו חווים תקופה מאתגרת, המאופיינת בחוסר יציבות בטחונית, הסלמות ומעברים חדים משגרה לחרום.  אנו בקשר שוטף עם הצבא בכל שעות היממה ומידי יום מתקיימות הערכות מצב בהן מתקבלות ההנחיות לגבי ההתנהלות היומית. אנו סומכים על הצבא וההחלטות מתקבלות באחריות רבה וישנה התייחסות מעמיקה למכלול השיקולים. היכולת שלנו לשמור על שגרה לצד המתיחות והדריכות מתאפשרת בין היתר על בסיס מערך ההגנה ההדוק ויוצא הדופן בהיקפו שמספק לנו הצבא. עם זאת, אנו מעבירים מסר לקובעי המדיניות ולגורמי הבטחון שאיננו מוכנים שהמצב יימשך כך ושזו תהיה שגרת חיינו. אנו מבינים את התשישות ואת תחושת חוסר הודאות שאנו חשים לעיתים קרובות. המועצה ערוכה לתת מענה בכל שעות היממה. אנו פועלים רבות כדי לתת מענים מותאמים לתקופה זו, מתגברים את ההפגות, את הפעילות הקהילתית ואת מתן המענה הרגשי המותאם. מי שזקוק להתייעצות על רקע המצב הבטחוני מוזמן לפנות למרכז החוסן שלנו: 08-9965264

 

ארץ ישראל היפה

הימים המתוחים שעוברים עליינו נוגעים בלבבות אזרחי מדינת ישראל. אנו מקבלים עשרות פניות והצעות של תושבים, גופים, רשויות ארגונים ועסקים לחזק את התושבים ולהוקיר תודה והערכה על התמודדות מול האתגרים הניצבים בפנינו. פתחנו עמוד פייסבוק ייעודי 'הפוגות אשכול' בו אנו מפרסמים את כל ההזמנות, ההצעות וההטבות לתושבים. מוזמנים לעקוב אחרי הדף ואחרי הפרסומים באתר המועצה (עמוד ראשי – מודעות מתחלפות ובקטגוריית 'חירום'). ההודעות יצאו במקביל גם בערוצי הפרסום הנוספים של המועצה מול הישובים. בילוי נעים ושנדע ימים שקטים, שמחים ובטוחים.

 

נגישות ורגישות

איך מתגברים על מכשולים כשיושבים על כסא גלגלים?  איך טועמים גלידה בלי שרואים אותה?
איך מרגיש השקט של עולם החירשים?
ילדי אשכול השתתפו אתמול (רביעי) בפעילות עוצמתית ומשמעותית לעידוד המודעות לצרכיהם של בעלי מוגבלויות. הילדים התנסו במגוון תחנות פעילות חווייתיות שדימו עבורם את עולם בעלי המוגבלויות וצרכיהם הייחודיים במרחב הציבורי. הילדים היו מקסימים ורגישים. תודה למדור ילדים נוער של אשכול ולנגישות ישראל על חוויה ערכית יוצאת דופן לילדינו.

 

תקציבי ממשלה

ראשי המועצות ומנהלי אגפי האסטרטגיה בעוטף עזה מקיימים בשבועות האחרונים סדרת פגישות אינטנסיביות כדי לגבש תוכנית פעולה לבקשות תקציב לשנת 2019 וכן לתקציבים מידיים לצרכים מיוחדים שעולים מהמצב הבטחוני. במקביל, התקיימה פגישה עם מנכ"ל רשות המסים ומטה משרדו כדי לטפל בבעיות קונקרטיות שעולות מהמצב, בעיקר בתחום החקלאות והתיירות. כבר למחרת הפגישה הגיע צוות מטעם רשות המיסים להמשך פגישות במועצות כדי לקדם את הטיפול בסוגיות. עדכונים בהמשך.

 

עת להיפרד

המועצה נפרדה בפורום ראשי הצח"י של אשכול מקצין העורף החטיבתי, רס"ן אבינועם בצלאל. אחד הלקחים המרכזיים של הצבא אחרי 'צוק איתן' היה שיש לשפר את הבנת צורכי העורף  במרחב. לצורך כך הוקם ענף עורף באוגדה ומבחינתנו אבינועם היווה את יישום חזון זה הלכה למעשה. אבינועם ליווה אותנו בהדיקות בשנתיים האחרונות, בחיזוק שיתוף הפעולה בין המועצה לצבא, בקשב הרב לצורכי האוכלוסייה, בקשר עם הנהגות הישובים ועם הנהלת המועצה בקידום מענים מותאמים. במפגש הפרידה העניקה המועצה לאבינועם מזוזה אשר עשויה משברי כיפת ברזל שיצר האומן ירון בוב (יתד) כסמל למה שאבינועם היווה עבורנו. תודה רבה לאבינועם היקר ובהצלחה בהמשך.

 

הדבר הגדול הבא

נגמר המונדיאל והדבר הגדול הבא של הקיץ קורה אצלנו – שני מופעי ענק של מיטב האמנים בפארק אשכול (הבשור). עמותת התיירות שלנו משקיעה רבות כדי להביא את מיטב האמנים הכי קרוב לבית שלנו ובמחירים מוזלים לתושבי המועצה. מתכננים להגיע? אל תחכו לרגע האחרון ומהרו להזמין…לא תצטערו!  https://eshkol.smarticket.co.il/

 

שבת שלום

מועצה אזורית אשכול

 

 שלום לכולם,

 

מתנדבים ונזהרים

הצתות הטרור בשטחנו נוגעות בלבבות האנשים ומעוררות את רוח ההתנדבות. מתנדבים רבים, מתוך המועצה ומכל רחבי הארץ, פוקדים את אזורנו, את מוקדי השריפות ותצפיות האש. אנו מודים על הרצון הטוב והיד העוזרת אך חשוב להבהיר שההתנדבות חייבת להיות מוסדרת ומתואמת עם גורמי המועצה לצורכי תדרוך, הנחיות התגוננות וביטוח המתנדב. על מנת להתנדב באופן מסודר יש לפנות למנהלת היחידה להתנדבות, הילה קטרי 052-7215959 hitnadvut@erc.org.il

דגש חשוב נוסף הוא בכל הנוגע להשתתפות ילדים בכיבוי השריפות. מומלץ מאוד לא לצרף את הילדים לפעולות הכיבוי ולמוקדי השריפות ולא להציבם בסיכון, הן בריאותית, הן בטיחותית והן רגשית.

 

באש ובמים

ארגוןJNF  מארה"ב תומך בלא מעט פרויקטים באשכול לרווחת התושבים, הן בימי שגרה והן בימי חירום. הארגון שותף חשוב ומשמעותי שלנו בין היתר בהקמת המבנה החדש של מרכז החוסן, בהקמת שכונות מגורים, בהצבת מיגוניות בישובים וצביעתן. בעקבות טרור ההצתות, קיבלנו מהארגון תרומה נדיבה של 6 גרורי כיבוי חדשים לשימוש הרבש"צים והישובים. חלקם כבר הגיעו ונעשה בהם שימוש יעיל ומוצלח בכיבוי השריפות בשבוע האחרון. זו הזדמנות להודות שוב לכל אנשינו, רבשצי"ם, חיילי צה"ל, צוותי קק"ל, רט"ג ולמתנדבים הרבים, על המאמצים הרבים לטיפול בשריפות.

 

 

 

 

 

ניטור אויר

בשיתוף המשרד להגנת הסביבה, הוצבה במועצה ניידת לניטור איכות אוויר בשל השריפות. בשלב זה אין ממצאים המצביעים על רמת זיהום אויר באזורנו כתוצאה מהשריפות. הניידת תמשיך ותפעל באזור גם בימים הקרובים. ככל שיהיה עדכון, תצא הודעה מסודרת לישובים. ניתן לקבל מידע בזמן אמת על איכות האוויר באתר אינטנרט ייעודי שפתח המשרד להגנת הסביבה: www.svivaaqm.net (ניידת מספר 1)

 

הדוכן הכי יפה…

החטיבה להתיישבות קיימה השבוע יריד התיישבות במרכז הירידים בתל אביב ואשכול זכתה למקום של כבוד עם דוכן מרשים ונציגות יפה של הישובים הקולטים. מתעניינים רבים עצרו בדוכן של אשכול כדי לשמוע על אפשרויות הקליטה ביישובי המועצה ולטעום מהירקות המובחרים שגדלים בשדותינו. צוות האגף האסטרטגי הנמרץ התגייס כולו כדי לארגן את השתתפות המועצה ביריד.

 

'שיר החייל' והקשר לגבולות

קיבלנו בצער את הידיעה השבוע על מותה של אדית גאון ז"ל (88) ממייסדות קיבוץ גבולות ואמו של סרן נמרוד גאון ז"ל, יליד ובן גבולות. סיפורו של סרן גאון שנפל ביום השני של מלחמת יום הכיפורים, התפרסם בזכות מכתב שכתב לאהובתו מהחזית- מכתב שלימים הפך לאחד השירים הישראלים היפים והמרגשים: שיר החייל ('אני שומע שוב') שהלחין וביצע שלמה ארצי. סיפורה המיוחד של אדית התפרסם השבוע בהרחבה בעיתון 'ידיעות אחרונות'

מוזמנים להאזין לשיר:

https://m.youtube.com/watch?v=PWNGGfiuBoo&vidve=5727&autoplay=1

 

סוף שבוע שקט

מועצה אזורית אשכול

 

 

 

 

 

דף שבועי מועצה אזורית אשכול

 

 

שבת של תרבות באשכול

ביוזמת 'נווה אשכול' התחלנו במועצה מסורת חדשה של 'שבת תרבות' – מפגש עם אנשי רוח, אנשי תקשורת, אמנים פוליטיקאים, אנשי אקדמיה ועוד בהנחיה והפקה של דניאל אלטר (יתד). המפגש הראשון התקיים בשבת האחרונה עם שלושת אנשי תקשורת בולטים מקהילת אשכול – רמי שני (ניר יצחק לשעבר) עודד בר מאיר (צאלים) ויובל רויטמן (יבול). 'שבת התרבות' הבאה תתקיים ב-28.7, עם מישקה בן דוד, בכיר המוסד לשעבר. ב-11 דקות ל-11.

 

 

בשורה לבעלי העסקים

לאחר תהליך ארוך ומורכב של המועצה מול משרד האוצר, שר האוצר משה כחלון נענה לבקשת המועצה והנחה את צוות משרדו לעצור למשך שנתיים עד שלוש שנים את האכיפה המנהלית של העסקים באשכול עד לבניית תוכנית פל"ח (פעילות לא חקלאית) מועצתית מוסדרת. המשמעות היא שבעלי העסקים יוכלו להמשיך את עבודתם ללא איום בקנסות עד להגעה לפתרון ארוך טווח עם הישובים והמועצה אשר יעמוד בתנאי החוק. אנו חוזרים ומזכירים שבעלי עסקים שמעוניינים להיכנס להסדר מתבקשים לפנות לענת חן, מנהלת תחום היזמות במועצה – anat@erc.org.il

 

לא לפספס!

המקום הכי 'שווה' כנראה לצפות בו במשחק חצי הגמר של המונדיאל יהיה באשכול!! שימו לב – שוק מחנה יהודה מגיע עד אליינו להקרנה החגיגית של משחק חצי הגמר על מסך לד ענק. בתוכנית – 20 דוכני מזון מעוצבים מהשוק, פאנל שחקני עבר שילווה את המשחק, הופעות מגוונות – קרנבל לטיני, מופע קובני וחגיגה יוונית ומתחם פעילות אקטיבי לילדים. ביום רביעי הבא (11.7) החל מהשעה 18:00 ברחבת המועצה, ללא תשלום. מותאם לכל המשפחה.

 

 

תוכנית פיתוח עוטף עזה

ראשי המועצות בעוטף עזה מקיימים בימים אלה סדרת מפגשים אינטנסיבית עם שרי הממשלה כדי לקדם תוכנית ממשלתית להמשך הפיתוח והחיזוק האזורי בתקציב 2019 – לתושבים, לישובים ולרשויות המקומיות. במהלך השבוע הגיעו לאזורנו – שר הפנים, שר הרווחה, שר השיכון, שר החקלאות, שר האוצר ושרת המשפטים. במקביל, בימים אלה מתקיים תהליך גיבוש של תוכנית אסטרטגית ארוכת טווח של רשויות העוטף שעם סיומה תוצג לממשלה לאישור.

 

שומרים על הבית

אנשינו, רבשצ"ים אשכול, צוותי כיבוי אש, רט"ג קק"ל וחיילי צה"ל ממשיכים לפעול במערך מתוגבר בשיתוף פעולה לטיפול בשריפות במרחב המועצה כתוצאה מבלונים ועפיפוני תבערה. בחודש האחרון (יוני) טיפלו הצוותים ב-260 שריפות באשכול בשטחים פתוחים, יערות, שמורות טבע, שטחים חקלאים ובתוך הישובים. בזכות הערנות הגבוהה של התושבים ושיתוף הפעולה ההדוק בין הגורמים מצליחים הצוותים לאתר ולזהות לא מעט בלונים ולמנוע הצתות ולבלום במהירות וביעילות התפשטות של אש. מפכ"ל המשטרה, רב ניצב, רוני אלשייך, ביקר במועצה כדי לעמוד מקרוב אחר נזקי השריפות. המועצה הביעה את הערכתה לשוטרי וחבלני משטרת ישראל השותפים לפעולות הבטחון במועצה. איום ההצתות איננו מציאות שאנו מוכנים לקבל כשגרת חיינו ומסר זה מועבר באופן קבוע לגורמים הרלוונטיים ולמקבלי ההחלטות. הערכתנו הגדולה לכל אנשי הבטחון ולמתנדבים הרבים השותפים במאמצי הכיבוי.

 

 

 

אומרים שהיה פה שמח…..

בריכת השחייה בבארי התמלאה במאות תושבים מאשכול, עוטף עזה וחברים טובים מכל הארץ שבאו לשיר ולשמוח יחד איתנו ועם חברי פרלמנט העמק שהגיעו אליינו. היה ערב מופלא ושמח במיוחד. תודה רבה לחברי פרלמנט העמק שבאו לשיר בהתנדבות, תודה לקיבוץ בארי ולמשפחת גודארד, על היוזמה, הארגון והאירוח החם.

 

 

 

חופשת קיץ מהנה נעימה ובטוחה לכל ילדי אשכול ולצוותים החינוכיים!

 

שבת שלום

מועצה אזורית אשכול

 

שלום לכולם, 

 

כנגד כל הסיכויים

במסגרת תהליך הקמת בתי הספר החדשים, הגיעה אלינו להרצאה באשכול – אשת החינוך, חן  מילר. חן סיפרה על משנתה החינוכית החדשנית ומעוררת ההשראה בתחום החינוך המיוחד על רקע סיפורה האישי כתלמידת חינוך מיוחד במערכת החינוך הישראלית. ההרצאה היתה מרתקת ועוררה עניין ומחשבה רבה. למי שפספס, מצורף הקישור להרצאת TED  מקוצרת של חן מילר, שמתמצתת את סיפורה הייחודי ואת משנתה. מומלץ לכולם!

https://youtu.be/zwhl78hbPLw

 

מחבקים את אנשי הבטחון

חווינו שבוע מתוח שכלל אזעקות ונפילות בישובים ושריפות שנגרמו כתוצאה מעפיפונים ובלוני תבערה. דף עדכון בנושא נשלח אתמול. אנשינו, רכזי הביטחון היישוביים, לוחמי האש, צוותי קק"ל ורט"ג, ממשיכים להיאבק בעיקשות בטרור ההצתות. הצוותים פועלים בשיתוף פעולה הדוק, במהירות ובערבות הדדית, כדי לבלום את האש ולמנוע התפשטותה. המועצה חילקה ביום ראשון לכל הרבש"צים, שי מיוחד כהוקרה לעבודתם המאומצת. בני נוער ממבטחים ועמיעוז התגייסו לחלוקת השי לבתי הרבש"צים. בנוסף, חברת 'סודה סטרים' הגיעה לשטח וחילקה לצוותי הבטחון והמתנדבים ערכות של המוצר. חברת M3 חילקה לרבש"צים ולמתנדבי האש מסיכות נשימה שישמשו אותם בזמן כיבוי השריפות. גם ילדי הגנים שלנו מחבקים את הלוחמים. ילדי גן 'ניצן' בשדה ניצן אפו עוגות והכינו ברכות לאנשי הביטחון וילדי גן תמר בבארי הודו ללוחמי האש בברכות, ציורים ועוגות.

 

 

פרלמנט העמק באשכול!

בתמיכתה המועצה, חברי 'פרלמנט העמק' מגיעים לאשכול לשיר יחד איתנו את שירי ארץ ישראל הטובה והיפה ולהפריח איתנו בלונים ועפיפונים של שלום. בימים טרופים אלה הכח שלנו הוא ב'יחד' שלנו וחשוב שנמשיך ונייצר מפגשים אשר מחזקים וקושרים אותנו, זה לזה ולאזור. האירוע יתקיים ביום חמישי הבא (28.6) בבריכת קיבוץ בארי בשעה 20:30. יהיה כיבוד, שתיה טובה ושמח מאוד. האירוע ללא תשלום וגם, ללא 'פוליטיקה'. תודה לקיבוץ בארי ולמשפחת גודארד, איילת ומני, על הארגון והאירוח. כל תושבי אשכול מוזמנים!

 

יותר מזה אנחנו לא צריכים

172 תלמידי י"ב סיימו אתמול את שנת הלימודים ב'נופי הבשור'. 30% מהם יצאו לשנת שירות ו-95% יתגייסו לשירות משמעותי בצה"ל, ביחידות קרביות וביחידות איכותיות. הערב יקיים מרכז הצעירים שלנו באשכול כנס מתגייסים לבוגרים. בנוסף, באולפנה ב'נווה' סיימו השבוע 30 תלמידות את לימודיהן ויוצאות לשירות לאומי. בישיבות 'נווה' יסיימו בשבוע הבא 33 תלמידים ויצאו ללימודים בישיבות, לפני הגיוס לצה"ל. אנו מאחלים לבוגרינו הצלחה במסע המרתק אליו הם יוצאים. שמרו על עצכם וחזרו בסופו של המסע הביתה בשלום, לקבוע כאן את ביתכם.

 

יותר מזה אנחנו לא צריכים

מילים: אבי קורן

כבר יבשו עינינו מדמעות,
ופינו כבר נותר אילם בלי קול.
מה עוד נבקש, אמור מה עוד?
כמעט ביקשנו לנו את הכל.

את הגשם תן רק בעיתו,
ובאביב פזר לנו פרחים,
ותן שיחזור שוב לביתו,
יותר מזה אנחנו לא צריכים.

כבר כאבנו אלף צלקות,
עמוק בפנים הסתרנו אנחה.
כבר יבשו עינינו מלבכות –
אמור שכבר עמדנו במבחן.

את הגשם תן רק בעיתו,
ובאביב פזר לנו פרחים,
ותן לה להיות שנית איתו –
יותר מזה אנחנו לא צריכים.

כבר כיסינו תל ועוד אחד,
טמנו את ליבנו בין ברושים.
עוד מעט תפרוץ האנחה –
קבל זאת כתפילה מאוד אישית.

את הגשם תן רק בעיתו,
ובאביב פזר לנו פרחים,
ותן לנו לשוב ולראותו –
יותר מזה אנחנו לא צריכים.

 

 

סוף שבוע שקט

מועצה אזורית אשכול

 

שלום לכולם,

 

הם שורפים – אנחנו נוטעים!

אלקיפטוס, זית, תות וחרוב – הם התשובה שלנו! עשרות שתילים שנתרמו על ידי קק"ל נטעו אתמול בחורשת אנדרטת דנגור ליד סופה כמענה לטרור השריפות. אירוע הנטיעות ביוזמת פורום המנהיגות הצעירה של אשכול, בשיתוף המועצה וקק"ל. יישובים נוספים אשר מעוניינים לקיים אירועי נטיעות ביישובים מוזמנים לפנות למועצה בטלפון 08-9929101 או לאלכס ויינטרוב (חולית) 050-5882137

בתמונה: צ'ארלי ותמר מור יוסף ממושב יתד באירוע הנטיעות אתמול

 

מזרח ומערב

ארבע שנים חלפו מאז הוקם ב'נופי הבשור' כפר הנוער למצויינות באמנות 'ביכורים' והפנינה המופלאה גדלה, מתמקצעת ומתפתחת והפכה לאחת המגמות למוזיקה הבולטות ביותר בארץ. לצד לימודי המוסיקה והאמנות החזותית יפתח בשנה הבאה מסלול חדש וייחודי של לימודי מוסיקה מזרחית לבגרות. זו פעם ראשונה שישולב מסלול ללימודי מוסיקה מהמזרח התיכון במסגרת מגמות מוסיקה בארץ והמסלול ישלב לימודי סולמות ומקצבים ייחודיים ושימוש בכלי נגינה כמו עוד, טרבוקה, קאנון וכלי הקשה, בהובלה מקצועית של המוסיקאי יאיר דלאל. הלימודים במסגרת התיכון 'נופי הבשור' משלבים לימודי מוסיקה מקצועיים לצד הלימודים הרגילים במסגרת חיי פנימייה. יום פתוח למסלול ב-16.7. בינתיים, קבלו הצצה קטנה למסלול: https://youtu.be/Vi10y1PiNVw

 

מלאים בטחון

שר הביטחון, אביגדור ליברמן, הגיע השבוע שוב לביקור בעוטף עזה ונפגש עם ראשי הרשויות ועם תושבים. השר ביקש לשמוע על התמודדות האוכלוסייה על רקע אירועי החודשים האחרונים ועל הצרכים הייחודיים כתוצאה מכך. ראשי הרשויות והתושבים הציגו את האתגרים וההתמודדויות המורכבות, לצד המרכיבים המחזקים את החוסן הקהילתי אותם יש לשמר. סוכם על בניית תוכנית לחיזוק העוטף וההתיישבות שתוצג לשר בימים הקרובים.

 

הטיפול בפל"ח (פעילות לא חקלאית) – עדכון

השבוע התקיים מפגש ראשון בסדרת מפגשים עם הנהגות המושבים לטובת קידום תוכנית פל"ח מועצתית. התוכנית עתידה לתת מענה להגדרת שימושי פל"ח במושבים. במקביל, עוסקת הנהלת המועצה באיתור פתרונות לתעסוקה שאינה כלולה בשימושי פל"ח. התהליך מלווה על ידי חברת התכנון לרמן. במהלך החודשים הקרובים יפגשו נציגי המועצה עם חברת לרמן ועם נציגי כל אחד מהמושבים על מנת להציג תוכנית מותאמת לצרכים ולרצונות שלנו.

  

חברים לעת שריפה

כוחות הבטחון, אנשי כיבוי האש והרבש"צים שלנו ממשיכים לטפל בשריפות במרחב המועצה שנגרמות כתוצאה מעפיפוני התבערה. למועצה מגיעות פניות רבות מכל רחבי הארץ של אנשים וגופים המבקשים לסייע בכל דרך בהתמודדות עם השריפות. רבש"צים של מועצה אזורית מטה אשר הגיעו גם הם ונותנים יד במאמץ המשותף לכיבוי השריפות. מאז תחילת השבוע לנים בקיבוץ רעים בכל יום, שני רבש"צים ממועצת מטה אשר ומצטרפים לפעילות הרבש"צים שלנו במרחב. אנו מבקשים לחזור על הנחיות ההתגוננות במקרה של עפיפוני תבערה  – יש לנהוג כמו במקרה של חפץ חשוד, להתרחק מהעפיפון, לא לגעת ולהודיע לרבש"ץ היישוב במידיית. המעצה נמצאת בקשר שוטף עם הצבא וידוע לנו שנעשות פעולות רבות להתמודדות עם האיום.

 

תמונה אחת שווה אלף צלילים

תלמידי האולפן למוסיקה של אשכול התקבצו לצילום משותף על הבמה במופע סיום השנה שהתקיים ביום חמישי שעבר. עוצמה של הרמוניה וכשרון! היה נפלא. תודה רבה!

 

 

שבת שלום

מועצה אזורית אשכול

 

שלום לכולם,

 

בהתאם לנהלי משרד הפנים לקראת הבחירות לרשויות המקומיות באוקטובר 2018, לא אוכל להמשיך לשלוח את האגרת השבועית לתושבים במתכונתה הנוכחית. נהלי משרד הפנים אוסרים על הפצת פרסום אגרת מטעם ראש מועצה מכהן חצי שנה לפני הבחירות לרשות. לכן, החל משבוע הבא יופץ, במקומה של האגרת, דף שבועי עם עדכונים מטעם המועצה.

 

בטוב וברע

רבים וטובים הגיעו לבקר השבוע באשכול כדי להביע מסר של תמיכה והזדהות, לשמוע מקרוב על התחושות והצרכים שלנו על רקע האירועים האחרונים ולהציע סיוע, כל אחד בתחומו, לחיזוק ההתיישבות. חברי סיעת המחנה הציוני קיימו את ישיבת הסיעה בקיבוץ כיסופים, השר לביטחון פנים גלעד ארדן הגיע איתנו לעין השלושה, סייר בשדות שרופים במרחב המועצה ונפגש עם לוחמי האש בשטח וח"כ יאיר לפיד יו"ר יש עתיד הגיע לראות מקרוב את מכתש בארי השרוף. יו"ר הכנסת, ח"כ יולי אדלשטיין הגיע לעין השלושה, שם פיתח בין היתר שיחה ברוסית עם ילדי גן שיבולים דוברי השפה שחיים בקיבוץ במסגרת בית ראשון במולדת. לאחר מכן הגיע למועצה, נפגש עם צוות מרכז החוסן וסיים בישיבה במועצה עם ראשי הרשויות בעוטף והנהלת המועצה. לא, כל האנשים האלה לא באים או קשובים אלינו רק בזמן מטחים ושדות בוערים. הם תומכים ומחויבים להתיישבות באשכול גם כששקט.

 

קצין וג'נטלמן

נפרדנו השבוע, ביראת כבוד גדולה, ממפקד פיקוד הדרום היוצא, האלוף אייל זמיר וקיבלנו את פניו של המפקד החדש, אלוף הרצי הלוי. אני מוקיר תודה והערכה עצומה לאייל זמיר אשר עמד בראש מערך ההגנה יוצא הדופן על אזורנו באחת התקופות המורכבות והמאתגרות. למרות האתגרים הרבים לאורך הגבול בתקופה זו, הצלחנו לשמור על שגרת החיים, לפתח את הישובים ולקיים חיים קהילתיים משגשגים. אייל עמד איתנו, ראש המועצות בעוטף עזה, בקשר ישיר והדוק והעמיד את נושא הקשר בין הצבא להתיישבות כערך עליון. דבר אשר בא לידי ביטוי ביכולת ההתמודדות שלנו. אני מאחל לאלוף הרצי הלוי הצלחה רבה ומייחל שישמר את אותה מדיניות שיצר זמיר בכל הנוגע לקשר ההדוק והחשוב עם התיישבות.

 

מחול היופי

זו שנה שלישית ברציפות שאני צופה במופע סיום השנה של האולפן למחול שלנו. אני לא מומחה גדול במחול אבל עם תחושת החוויה שלי, אני לא יכול להתווכח. זכינו, שוב, לכמה שעות של עונג צרוף ממופע מרהיב, מלהיב ומקצועי. צוות ההפקה הנמרץ של המופע החליט השנה לתת ביטוי לאופי הקהילתי המיוחד שמקבל מופע המחול של אשכול וארגן לבאי המופע גם 'בית קפה' נייד עם פינות ישיבה מחוץ לרחבת האולם. זכינו בחגיגה קהילתית נפלאה ומרוממת. תודה לכולם.

 

 

כבוד לאלופות

בשבוע שעבר סיפרתי על הזכייה של שחקניות נבחרת הכדורעף של אשכול באליפות ישראל בכדורעף חופים. השבוע אירחתי את שחקניות הנבחרת במועצה, כדי לתת להן כבוד של אלופות ולשמוע מהן, על חוויותיהן סביב התחרות. הספורטאיות הנהדרות האלה סיפקו לנו רגע של גאווה ושפיות בשבוע הלא פשוט שעבר עלינו במועצה והוכיחו מה המשמעות של המושג 'חוסן' במועצה אזורית אשכול.

 

 

ברכות גם לנבחרת הקט-סל לילדי ד' – ו' ולמאמן עומר סגל על זכייתה באליפות הליגה.
ההורים שלאורך כל השנה היו פעילים ותומכים, הפיקו בסיום המשחק האחרון מסיבת הפתעה, פרסו שטיח אדום, וערכו קבלת פנים שמחה וחגיגית לאלופים הצעירים. כאוהד הפועל מושבע שמחתי לקחת חלק בחגיגות האדומות.

 

 

שבת שלום

גדי ירקוני

01.06.2018 / ‏י"ח סיון תשע"ח

שלום לכולם,

 

שבוע מתוח ומורכב עבר על כולנו. במשך יממה נורו מטחי ירי לשטחנו והופעלו אזעקות בכל יישובי המועצה. הרמטכ"ל גדי אייזנקוט שביקר אצלנו ביום שלישי העביר לנו מסר חד משמעי, שהוא מחוייב להחזיר את השקט. ואכן מאז יום רביעי השקט 'נשמר', אך הבהרנו, שמבחינתנו, שקט הוא גם שלא ישלחו 'עפיפונים בוערים' לשדותינו ולא ירי ספוראדי ליישובינו. אנחנו מגבים את צה"ל בכל החלטה שיבחר להשבת הבטחון ובתנאי שהיא תבטיח שקט אמיתי ויציב, שיאפשר לנו לקיים שגרת חיים.

 

במשך כל הימים האלה היינו בקשר רציף ושוטף עם הצבא. ההחלטה על שמירת שגרה מותאמת ודרוכה התקבלה בשקלול הערכות מצב בטחוניות ומתוך שיקולים מקצועיים שזו הדרך הבריאה עבורנו. בדרך זו נשמרת זכות הבחירה להורים וכל דרך התמודדות היא לגיטימית.

 

כל גורמי המקצוע במועצה ערוכים להתמודדות ב'יום שאחרי'. ילדינו עברו טלטלה והתגובות ילוו אותם בהיבטים שונים עוד תקופה. צוותי החינוך, אנשי השירות הפסיכולוגי וצוות מרכז החוסן שלנו נערכים יחד, בשיתוף פעולה הדוק, למתן מעטפת התמיכה והסיוע לילדינו.

 

אני מבקש להודות לכל תושבי אשכול שנשמעו להנחיות ההתגוננות וגילו אורך רוח וכן לכל בעלי התפקידים בישובים, במועצה ומחוצה לה, רבש"צים, צוותי החירום בישובים, חברי כיתות הכוננות, אנשי כוחות הבטחון, הכיבוי וההצלה על תפקוד יוצא דופן במציאות מורכבת. בזכות כל המרקם האנושי האיכותי שיש לנו פה אנו יכולים להתמודדויות מעין אלו.

 

 

אל אל ישראל!

חברת 'שופר-סל' תרמה לקהילת אשכול 90 כרטיסים למשחק הכדורגל שבין נבחרות ישראל וארגנטינה, שייערך במוצאי שבת, 9.6.2018 באצטדיון טדי בירושלים. בנוסף, תודות לתרומתו של דני בן נעים, מנכ"ל ובעלים של קבוצת קומטק שיזמה את הבאתה של נבחרת ארגנטינה לישראל, הוענקו למרכז הקהילתי אשכול באמצעות החברה למתנ"סים 110 כרטיסים לטובת בני הנוער במועצה.

במועצה הוחלט על חלוקת הכרטיסים באופן הבא: חלק מהכרטיסים יוענקו בשמחה רבה לרב"שצים של יישובי אשכול וילדיהם. הרבש"צים מתמודדים עם אתגרים משמעותיים ואינטנסיביים בכל שעות היממה להבטחת בטחון התושבים, וכן לכונני מד"א ואיחוד הצלה הפעילים באשכול.

הכרטיסים המוקצים לבני הנוער יוענקו לנוער מתנדב בקהילת אשכול. בני נוער המעוניינים להצטרף למשחק ישלחו בקשה לקבלת כרטיס באמצעות כתובת הדוא"ל: pniyot@erc.org.il תוך ציון שם, מס' תעודת זהות, גיל, ז/נ, מספר טלפון ותחום ההתנדבות. יש להגיש את הבקשה עד ליום ראשון 3.6.2018 בשעה 12:00. לאחר קבלת כל הבקשות תיערך הגרלה בין המבקשים (רק בקשות שעומדות בקריטריונים שצויינו ישתתפו בהגרלה).

המועצה החליטה להעמיד הסעות למשחק עבור מקבלי הכרטיסים. אוטובוסים של המועצה יצאו מרחבת המועצה, פרטים נוספים על שעת יציאת ההסעה ימסרו בהמשך. אנו מודים לחברת שופר סל על התרומה הנדיבה ומחממת הלב ולחברה למתנ"סים שעשו מאמצים רבים להעביר לכמה שיותר מתושבי אשכול כרטיסים למשחק. בהצלחה לנבחרת ישראל במשחק מול ארגנטינה ומסי!

 

 

 

ידידות של אמת

במהלך השבוע זכינו לתמיכה רבה מידידי המועצה ברחבי הארץ ובעולם. רבים התקשרו אלי ולבעלי התפקידים במועצה, התעניינו בשלומנו, ביקשו לחזק את ידינו והציעו סיוע ותמיכה. מנכ"ל הקרן לידידות, ג'ף קיי וצוותו, אשר תומכים בנו בימי שגרה וחירום, הגיעו בעקבות האירועים לביקור במועצה עם לב רחב וידיים פתוחות כדי לסייע ולתמוך. הצגנו בין היתר צורכי מיגון וישנה נכונות אדירה לעזור. גם מנכ"ל ארגון JNF, ראסל רובינסון, טלפן אלי מארצות הברית והציע תמיכה. בנוסף לפרויקטים הקיימים שאנו מקדמים בימים אלה באשכול בתמיכת הארגון, הוא ביקש לסייע נקודתית לחיזוק מורל התושבים. כעת אנחנו בונים בזכות תמיכתם תוכנית הפגתית לילדי אשכול. ללא ספק, זכינו בידידי אמת שמאפשרים לנו לחזק את חוסן האוכלוסייה, בשגרה ובחירום.

 

על אליפות ושפיות

ביום רביעי, אחרי לילה בלי שינה, השתתפו שחקניות הנוער שלנו בכדורעף באליפות ישראל בכדורעף חופים והגיעו למקומות הראשון והשלישי (!!!) וככה כותב לנו אשחר רינות, מנהל מחלקת חוגים וספורט: "אליפות ישראל בכדורעף חופים נוה ים 2018! כיתות ז'-ח' מקום שלישי בארץ – ליר כהן, יסמין אבן פול, מיה מלאכי, ואיילה מאיר. מקום ראשון בארץ ליה וינקלר, איה אצילי מעיין רוגינסקי, ליהי פלד. מחזירות את השפיות לאשכול!". ישר כח לכל המשתתפות, לזוכות ולאלכס המאמן.

 

תקציב 2019

השבוע נפגשנו ראשי המועצות של עוטף עזה להמשך בניית תוכנית בקשת התקציב לעוטף לשנת 2019 מול משרדי הממשלה. לא היינו צריכים את האירועים האחרונים כדי לדעת כמה נחוץ המשך הסיוע והתמיכה הממשלתית הייחודית למגוון המרכיבים ביישובינו. לצד זאת בפגישות שקיימתי השבוע במועצה העליתי שוב את נושא מיגון כלל ישובי המועצה ואנו פועלים באינטנסיביות כדי למצוא פתרון לסוגיית 7 הישובים שמחוץ לטווח ה-7 ק"מ מהגדר. ישובים אשר חשופים לירי וכל מרכז החיים של התושבים מתנהל בלב האיום הבטחוני. כל תושב במועצה ולא משנה מה המרחק הפיזי שלו מהגדר חייב לחוש בטוח בביתו ואנו נמשיך ונפעל בנחישות להסדרת הנושא.

 

סיפור עם השראה

אמש נערכה הצבעה על קבלת חברים חדשים לכרם שלום. 7 משפחות התקבלו לקיבוץ, ביניהן 3 משפחות דתיות, כחלק מהחלטת החברים להיות קיבוץ מעורב לדתיים וחילונים. המשפחות החדשות מביאות לקיבוץ 18 ילדים, באות מרחבי הארץ: תל אביב, ראשון לציון, באר שבע ועוד. בימים אלה הצליחו בקיבוץ לשפץ את הדירות לקראת הקליטה. המשפחות תגענה בחודש אוגוסט והילדים שיגיעו ילמדו במערכת החינוך בסופה ובבתי הספר 'ניצני אשכול' ו'נעם נצרים'.

 

"עוד יבוא שלום עליינו". מוש בן ארי

https://www.youtube.com/watch?v=qUlueXeESPk

 

שבת שלום

גדי ירקוני

 

שלום לכולם

 

חינוך ובטחון

שר החינוך וחבר הקבינט מדיני-בטחוני, נפתלי בנט, ביקר אותנו היום באשכול. התחלנו בסיור לאורך הגבול ולאחר מכן נפגש השר עם תלמידי כיתות ט' ו-י' ב'נופי הבשור'. לבסוף קיימנו פגישת עבודה עם כל מנהלי בתי הספר במועצה, צמרת משרד החינוך ונציגי הנהלת המועצה. נתנו סקירה על התקדמות הקמת בתי הספר החדשים והצגנו את הצרכים הייחודיים של המועצה בתחום החינוך על רקע תנופת הצמיחה, ההרחבות הקהילתיות והפיתוחים במערכת החינוך באשכול. השר היה לבבי וקשוב מאוד, התעניין באורח החיים הייחודי באשכול על רקע המצב הבטחוני ומרקם הקהילתי המעורב והבטיח להקצות את מירב המשאבים לחיזוק מערכת החינוך באשכול. אני מודה לשר על ביקורו. נושא החינוך והביטחון באשכול כרוכים זה בזה. מערכת החינוך היא העוגן אשר מאפשר התמודדות עם אתגרי המציאות ואת המשך תנופת ההתיישבות.

 

 

התקדמות המכשול

אתמול נפגשנו, ראשי המועצות של עוטף עזה, עם מנכ"ל משרד הבטחון, אלוף (במיל') אודי אדם שמקפיד להיפגש איתנו בתדירות גבוהה. קיבלנו בין היתר דיווח על התקדמות בניית המכשול לאורך הגבול. מערכת הבטחון עובדת במרץ רב לזירוז בניית המכשול ולעמוד ביעד לסיום הבניה לאורך כל הגבול עד סוף השנה. המכשול יהווה מבחינתו שובר השביון מול איום המנהרות וגם יהיה יעיל מול מקרים של הפרות סדר המוניות לאורך הגבול, כפי שאנו נוכחים בשבועות האחרונים.

 

הסדרת פל"ח – עדכון

כפי שדיווחתי כאן, אנו נמצאים בעיצומו של תהליך להסדרת תוכנית הפל"ח (פעילות לא חקלאית) בישובים מול רשות מקרקעי ישראל ובליווי של חברה אדריכלית מקצועית. לצד תוכנית המתאר להסדרה כוללת עם הישובים, אנו מנסים לסייע לבעלי העסקים באופן נקודתי מול רשות מקרקעי ישראל. בעלי עסקים שמעוניינים בסיוע המועצה מוזמנים לפנות לענת חן, מנהלת תחום עסקים ויזמות באגף האסטרטגי במועצה כדי לבנות מסלול טיפול והסדרה. ענת חן 08-9929146, anat@erc.org.il

 

החיטה תצמח שוב

חקלאיינו בישובים הצמודים לגבול מתמודדים עדיין עם שריפות בשדות החקלאיים כתוצאה מעפיפוני התבערה הנשלחים מרצועת עזה. כדי למנוע את המשך הנזקים לשדות שנזרעו בעמל רב, אנו נערכים לקציר מוקדם של כל שדות החיטה. לאחר מאמץ מול משרדי הממשלה, חקלאות בטחון ואוצר, קיבלנו אישור לסיוע ותמרוץ תקציבי עבור הקדמת הקציר. אני מודה לשרים של שלושת המשרדים על ההכרה בחשיבות הנושא ועל ההיענות המהירה לבקשתינו לתמיכה. חקלאיינו לא יתעשרו מהפיצוי אך הוא יאפשר להם לשרוד את השנה. הסברנו, שהיינו מוותרים על הפיצוי כיוון שאנחנו מעוניינים, בראש ובראשונה, שלא יישלחו עוד עפיפוני תבערה לשדותינו ונוכל להמשיך לעבד את אדמותינו, עד המטר האחרון.

 

 

 

שבת שלום

גדי ירקוני

 

 

שלום לכולם,

 

עדכון בטחוני

שבוע מאתגר עבר על כוחות הבטחון שמגנים עליינו בגבול רצועת עזה. זכינו בימים אלה למעטפת הגנתית הדוקה ביותר שאפשרה לנו להמשיך את שגרת החיים בימים המתוחים בגבול. במהלך השבוע ערכתי סיור בישובים, נפגשתי עם הנהגות הישובים וצוותי החירום כדי לשמוע על התחושות והצרכים הייחודיים נוכח המתיחות. בשיחות עם היישובים הועלו מספר נקודות, גם בתחום החוסן וצרכי המידע לציבור. הצוותים המקצועיים במועצה בקשר עם הצוותים בישובים ועומדים לשירותכם בכל שאלה ולמתן מענה ככל שיידרש. אנחנו בקשר שוטף עם גורמי הצבא אשר ימשיך להיות ערוך ומוכן לכל התפתחות באזורנו. אני מבקש להודות לכל אנשי הבטחון שופעלים בגבול בנחישות כדי להגן על תושבי אשכול, לא מאפשרים את הפרת הריבונות ומאפשרים לנו את המשך חיי השגרה. תודה.

 

קו אדום

בצל האירועים בגבול השבוע, הגיעה אלינו לביקור במועצה סגנית ראש המשלחת לישראל מטעם הוועד הבינלאומי של הצלב האדום, גרסיאלה לופז. צוות המשלחת בראשות לופז ביקש לשמוע על אורח החיים במועצה בסמיכות לגבול והשלכות המצב הבטחוני, על הילדים והמבוגרים כאחד. הבהרנו, שאנו מגבים את צה"ל בפעילותו להגן על האזרחים ביישובים ושהפרת הריבונות במטרה לפגוע באזרחים חפים מפשע היא בגדר קו אדום שאין לאפשרו גם במחיר קשה ובלתי נמנע של פגיעה בצד השני. לצד זאת אנו מייחלים לשכנינו מעבר לגבול שיזכו להנהגה שתבחר עבורם בדרך של פיתוח ושיפור איכות חייהם. דרך שתיתן להם תקווה כדי שלא יפנו בייאושם לדרך הטרור. שהילדים בשני צדיו של הגבול יזכו לחיים שקטים ונורמליים.

 

 

 

תשתית קהילתית

לצד העיסוק סביב המתיחות הבטחונית, המשכנו השבוע בעשייה השוטפת לקידום הפרוייקטים המועצתיים. זכינו לפריצת דרך בהשגת תקציבים משמעותיים ממשרדי הממשלה לצורך הקמת בתי הספר החדשים. ההקמה של בתי הספר מחייבת לצדה גם שדרוג ובנייה מחודשת של תשתיות, לרבות כבישים חדשים מסביב לבתי הספר. משרד התחבורה לרוב אינו מתקצב שדרוג תשתיות למוסדות חינוך אך בזכות לחץ בלתי מתפשר שהפעלנו בחודשים האחרונים, אישר המשרד באופן חריג ויוצא דופן, תקצוב של 10 מיליון ש"ח לפרוייקט זה. אני רוצה להודות לשר התחבורה על ההכרה בחשיבות הפרוייקט לחיזוק קהילת אשכול ועל התמיכה התקציבית של משרדו לפיתוח והקמת התשתיות סביבו.

 

פיתוח באמצעות החברה הכלכלית

השבוע התקיימה ישיבת דירקטוריון של החברה הכלכלית. מנכ"ל החברה, עופר מימון, דיווח שרשות מקרקעי ישראל אישרה את בקשתו למימון העומד על 15 מיליון ₪, לטובת תכנון ופיתוח תשתיות של אזור התעשייה מרכז, הסמוך למו"פ דרום. אני רואה בזאת הישג משמעותי והזדמנות להתאמה ושינוי התב"ע לטובת הסדרת העסקים במועצה וזאת במקביל לביצוע עבודות הפיתוח.

בנוסף אישר הדירקטוריון להעביר לידי החברה הכלכלית את פיתוח תשתיות המגרשים בהרחבות ביישובי המועצה. פיתוח ההרחבות ופיתוח התשתיות בפרט, טומן בחובו מלבד ההיבטים ההנדסיים גם היבטים כלכליים, משפטיים וחברתיים. החברה הכלכלית כזרוע הביצועית של המועצה, תנהל את כל ההיבטים בצורה מקצועית, יעילה ושלמה. בשבועות הקרובים אף תחתום מול ארגון JNF, על הסכם מתן קו אשראי ותזרים כספי, שיאפשר להאיץ את הפיתוח ואת הצמיחה הדמוגרפית במועצה בכלל.

 

פגישת הכרות

נפגשתי השבוע במועצה עם מפקד מחוז הדרום הנכנס במשטרת ישראל, ניצב מוטי כהן, יחד עם מפקד תחנת אופקים סנ"צ אבי לוי, קב"ט המועצה, אילן אייזקסון, מנהלת התיירות לבנת גינזבורג והשוטר הקהילתי שוקי מורד. נתנו סקירה על המועצה ועל מאפייניה הייחודיים. ציינו, שאנו זוכים לשיתוף פעולה הדוק ומצויין עם צוות תחנת אופקים ולצד זאת העלנו את הנקודות המרכזיות הייחודיות לנו אשר טעונים התייחסות מיוחדת – הפשיעה החקלאית, אירועים מועצתיים, תגבור משטרת התנועה בכביש 232 ותמיכה במערך המתנדבים. מפקד המחוז התרשם מהעשייה והפעילות היחודית באשכול והבטיח לסיייע ככל שיוכל בנושאים הייחודיים לנו. לבקשתי, יגיע מפקד המחוז בהמשך לסיור גם ביישובים.

 

 

חג שבועות שמח מוצלח ושקט בכל יישובינו ולכל תושביינו!

גדי ירקוני

 

שלום לכולם,

 

סקירה בטחונית

קיימנו הבוקר, ראשי המועצות בעוטף עזה, סקירה בטחונית עם מפקד אוגדת עזה, תא"ל יהודה פוקס. הצבא נערך לימים מאתגרים בגבול על רקע יום הנכבה, העברת שגרירות ארה"ב לירושלים והמתיחות עם איראן. הצבא נערך לאירועים בעיקר על הגדר וערוך בכוחות מוגברים. בצה"ל לא מזהים רצון של הצד השני להגרר להסלמה בטחונית, עם זאת הכוחות ערוכים לכל תרחיש. אנו סומכים על הצבא ומגבים את צה"ל על פעילותו לשמירת ריבונותה של ישראל ולהגנה על יישובינו. אין שינוי בהנחיות, אנחנו בשגרה.

 

'דין עפיפון כדין קסאם'

על רקע עפיפוני התבערה הנשלחים מרצועת עזה ומסבים נזקים לשדותינו ויערותינו, הגיע אלינו שר האוצר וחבר הקבינט המדיני בטחוני, משה כחלון, עם מסר ברור – 'דין עפיפון כדין קסאם'. השר ביקש לשמוע על השלכות האיום החדש והיקף הנזקים והבהיר כי הפיצויים לחקלאים ישולמו במלואם ובמהירות האפשרית. הבהרנו שחקלאי עוטף אינם מעוניינים בפיצויים אלא מעוניינים, בראש ובראשונה, שלא ישלחו עפיפוני תבערה לשדותינו ונוכל להמשיך לעבוד את האדמות עד המטר האחרון. אך מחזק לדעת שגם כשאנו נאלצים להתמודד עם איום טרור מסוג חדש, האוצר לצדנו ואין כלל שאלה אם החקלאים יפוצו או לא. אנו סומכים על הצבא בלי שום ספק שידע לתת מענה לאיום בקרוב מאוד.

 

 

 

מיזם מופתי

שנה חמישית ברציפות שבנווה אשכול קיימו את המיזם המופתי "אנחנו פה", המשותף לניצולי שואה ולבני הנוער של אשכול. אין מרגש מלראות את ניצולי השואה ואת הנערות והנערים שלנו על במה אחת, שרים יחד את השירים שבחרו הניצולים, בעברית, בצרפתית וביידיש, ומעצימים זה את זה. עומק העבודה המשותפת על המיזם של בני הנוער והניצולים הורגש בכל רגע ורגע בחוויה של הצופים. זהו חיבור יוצא דופן של דור ישן עם הדור הצעיר שממלא אותנו גאווה, בכוח של הקהילה שלנו, בבני הנוער הרציניים והמוכשרים ובניצולי השואה הגיבורים שהם הכח המניע לכל מה שקיים פה. אני מבקש להודות לעומדים מאחורי הפרויקט המופתי, ליהיא אברמוב מנווה אשכול ולאלירן קליסקי, המנהל האמנותי של הבית הירוק.

 

 

סוזי שמה

מה שלא הצליחו לעשות הצגות מופת של ה'קאמרי' ו'הבימה', הצליחה לעשות אמש, אחת, 'סוזי' שמה, ולמלא את אולם אשכול כמעט עד אפס מקום. חלום של שנים להקמת תיאטרון קהילתי למבוגרים קרם אמש עור וגידים בשיתוף מספר גופים במועצה – תיאטרון הנגב, מרכז חוסן אשכול, מחלקת תרבות, מרכז הצעירים שלנו ובהשתתפות ייצוגית של שחקנים מכל רחבי המועצה. בימוי של יעקב אמסלם (יבול) והפקה של עידית גרינס (שדה ניצן). נדבך נוסף, איכותי ויוצא דופן בחיבור בין קהילות אשכול. ישר כח.

מסדר הדר

בבוקר יום שישי ה-1 באוגוסט 2014, במהלך פעילות מבצעית לאיתור מנהרות טרור ברפיח, שאיימו על יישובינו, נהרג סגן הדר גולדין. מאז מוחזקת גופתו על ידי החמאס. הדר נהרג במהלך משימה צבאית נועזת להגנה על תושבי אשכול ומאז אני בתחושה שלמועצה אזורית אשכול שותפות גורל עם משפחת גולדין ושאנו מחזיקים בחובה ערכית למשפחה במאמציה להשיב את הדר הביתה, לקבורה בארץ ישראל. אני נמצא בקשר הדוק עם שמחה ולאה גולדין ומזדהה עם כאבם. ביום שישי הקרוב יתקיים באנדרטת החץ השחור, שבוע שני ברציפות, 'מסדר הדר' – אירוע בלתי פוליטי להזדהות עם השבת הבנים, הדר גולדין ואורון שאול. אני אהיה שם ואני מזמין את תושבי אשכול להצטרף לקבלת שבת משותפת עם המשפחה ולעמוד לצדה.

 

שבת שלום

גדי ירקוני

 

שלום לכולם

 

טרור העפיפונים

בימים האחרונים אנו עוסקים רבות בתופעת עפיפוני התבערה שנשלחים מעזה ומסבים נזקים לשדות החקלאים ולחורש טבעי בתחומי המועצה. צוות אגף הבטחון במועצה, הרבש"צים וכוחות הכיבוי עובדים שעות נוספות כדי לכבות את השריפות ולא לתת להן להשתלט ולהסב נזקים גדולים יותר. הנזק העיקרי הוא לשדות החיטה והשעורה שלפני הקציר והנזקים יוכרו כפעולת איבה. יחד עם זאת, כמובן שזו לא מציאות שנסכים להתרגל עליה והיא מחייבת מענה. בינתיים, אני מבקש לחדד את ההנחיות – במקרה של נחיתת עפיפון במרחב – יש להתרחק מהמקום, לא לגעת ולהזעיק את רבש"ץ היישוב במיידית. למרות הנזק והמטרד, שדותינו הן הפרנסה והלב הפועם שלנו ואנו נמשיך לעבוד את האדמות שלנו עד המטר האחרון.

 

מידע לציבור

השבוע האחרון לווה במספר אירועים שהדגישו את השלכות אופי החיים באזור גבול כשלנו. עפיפוני התבערה שנשלחו מעזה, הדי ההרעשה כתוצאה מהלחימה במצרים וניסיונות החדירה בגבול עזה. כל האירועים התרחשו על הגדר ולא בסמיכות ליישובים אך הם לוו בהדי ירי שנשמעו היטב בישובים. אנו מייחסים חשיבות עצומה לנושא העברת המידע העדכני והרלוונטי לציבור ופועלים כל העת כדי לשפר את המערך. עם זאת, החיים באזור הגבול דורשים לא פעם תמרון בין שני כוחות שמושכים לכיוונים מנוגדים – מצד אחד צרכי האוכלוסייה בקבלת מידע עדכני ואמין כדי לצמצם את חוסר הודאות ולחזק התמודדות יעילה. מצד שני הצורך הצבאי-מבצעי של בטחון שדה. מבחינתי כרגע לא הגענו עדיין לעמק השווה באיזון בין הצרכים האלו ואנו בשיח עם הצבא על מנת לשפר ולייעל את המערך.

 

רפורמות משמעותיות מול רשות מקרקעי ישראל

השבוע נפגשתי עם ראש רשות מקרקעי ישראל עדיאל שומרון, יחד עם מנהל מחוז דרום ערן ראובני ועופר מימון, מנהל החברה הכלכלית של אשכול. הודיתי על תרומת הרשות לקידום פרוגרמת הקרקעות ההיסטורית באשכול ודנו בקידום פתרונות לשתי סוגיות משמעותיות נוספות באשכול:

(1) פעילות לא חקלאית (פלח) – המועצה פועלת להסדיר את הנושא מבחינה תכנונית סטאטוטורית ולכן ביקשנו להקפיא את הליכי האכיפה לצורך יישום ההסדרה. אמנם לא הסכימו לאשר הקפאה גורפת אך הוחלט על הקמת צוות משותף שיורכב מראשי המנהל במחוז דרום והמועצה כדי לבחון פתרונות אפשריים.

(2) מרכז לוגיסטי כרם שלום – הנהלת רשות מקרקעי ישראל אישרה את העסקה להעברת המגרש הסמוך לכרם שלום לרשות המועצה לצורך הקמת מרכז לוגיסטי ולמעה יישמה את החלטת ממשלה שהתקבלה אחרי 'צוק איתן'. קידום המיזם יהווה פתרון אופרטיבי לעומס המשאיות על כביש 232, יגדיל את מקורות ההכנסה למועצה ויהווה מנוף משמעותי לפיתוח כלכלי של המועצה.

 

אשכול בשירות הדיפלומטיה

זכינו השבוע לשני ביקורים דיפלומטיים במועצה. האחד של שגריר האיחוד האירופאי, עמנואל ג'וספרה והשני של צוות מטעם שליח המזרח התיכון בשגרירות ארצות הברית. הצגנו את אשכול, את ערכיינו ואת את אופי החיים במשולש הגבולות. את השלכות המציאות הבטחונית על האוכלוסייה האזרחית ואת המשמעות של עיבוד האדמות עד התלם האחרון. הדגשנו את הזכות הלגיטימית של ישראל להגן על ריבונותה בגבול ושצה"ל הוא צבא הומאני שמגן על אזרחיו ונמנע מפגיעה באוכלוסייה אזרחית ואילו הצד השני נוקט בטרור המכוון כלפי אזרחים בישובים. אנו מבינים את הייאוש בצד השני ושואפים לשיפור איכות חייהם כדי שלא יפנו לטרור ונזכה לשקט בשני צדיו של הגבול. זכינו לאוזן קשובה ואוהדת לקהילת אשכול וביקשנו שיהוו השגרירים שלנו בעולם.

 

 

שבת שלום

גדי ירקוני

שבוע טוב לכולם

בשל אילוצים, האגרת השבועית מופצת באופן חד פעמי היום, יום ראשון.

כולנו נשטפנו בצער ועצב עמוק בעקבות האסון הטראגי בנחל צפית עם מותם של 10 בני הנוער, ממיטב בנותינו ובנינו. כולנו עושים חשבון נפש וזה לא הזמן להאשמות ולגזירת דין שדה. לבי עם המשפחות האבלות המתייסרות ביגונן וכל שיכול הוא לחבק אותן ברגעים אלה הקשים מנשוא.

 

שהחיינו והגיענו – היסטוריה באשכול

עשרות שעות של דיונים, משאי ומתן, סיורים, כתיבת טיוטות ושינויין, עוד סבבי הערות ועוד פגישות, הגיעו בשעה טובה לסיומם ואושרה פרוגרמה מחודשת לכל יישובי אשכול. מזה 8 שנים שבאשכול פועלים מול מנהל מקרקעי ישראל, משרד החקלאות והישובים לבניית מתווה קרקעות חדש כך שיעשה בהסכמה של כל הישובים ולא בכפייה. שנים לא הצלחנו לשנות את המציאות הקיימת ולאחר עבודה מקצועית ומאומצת הצלחנו להגיע לפתרון מוסכם של מתווה הקרקעות החדש לכל יישובי אשכול. מדובר במהלך היסטורי שאין לו אח ורע בארץ אשר יאפשר פריצת דרך בצמיחה הדמוגרפית בישובים.

תמיד ראיתי בנושא הסדרת הקרקעות באשכול פרוייקט בעל חשיבות רבה וקריטית לפרנסת תושבי אשכול ולצמיחה הדמוגרפית במועצה, גם שהייתי מרכז משק ובפרט כיום כראש מועצה. עם כניסתי לתפקיד היה לי ברור שחייבים להגיע לפתרון הסוגיה בהסכמות, מתוך הבנה שהפתרון חשוב והכרחי גם לקיבוצים וגם למושבים על מנת להבטיח את עתידם. הקיבוצים צריכים שהמדינה תהיה מחויבת להיקף הקרקעות אותן הן מעבדים שלא על בסיס קרקעות זמניות והמושבים זקוקים להשלמת מכסת הקרקעות ולקרקעות נוספות על מנת לצמוח דמוגרפית. המשרדים ליוו אותנו ברגישות צעד אחר צעד וראו בתוכנית של אשכול מהלך תקדימי ופורץ דרך. אנו המועצה היחידה שהמינהל מאפשר שינויי תקנים של ישובים, נחלה או משבצת.

אני מודע שנושא הפרוגרמה היישובית הוא אחת הסוגיות הרגישות והחשובות במועצה. בימים אלה כשהתיישבות כולה נאבקת על ההכרה בחשיבותה וזוכה פעמים רבות לכתף קרה ממוסדות השלטון, ההגעה להסכמות בתוכנו תבטיח את העתיד של כל הקהילות באשכול.  המתווה הסופי הוצג בשבוע שעבר לנציגי הישובים בפגישה משותפת במועצה עם ערן ראובני ראש מינהל מקרקעי ישראל במחוז דרום ויואב מורג מנהל מחוז הדרום במשרד החקלאות. אני מודה לכל השותפים, בקיבוצים ובמושבים, לסגן ראש המועצה מאיר יפרח, לגלעד אלטמן שליווה את התהליך ולשותפים במשרדים. השלב הבא הוא אישור המתווה על ידי מועצת המנהל. עם האישור, נצא לדרך.

 

יום העצמאות

את חגיגות יום העצמאות במועצה בסימן 70 שנה למדינה ציינו באירוע מועצתי חגיגי, מרגש ומרשים במיוחד, בסימן הוקרה לקהילת אשכול ובהשתתפות הכוחות האמנותיים שבאזורנו, שהם רבים וטובים. היה אירוע יוצא מגדר הרגיל לטעמי ואני מבקש להודות לדליה חרלפ, מנהלת מחלקת התרבות במועצה, לעידו דגני, מפיק האירוע ולכל השותפים במועצה על ההשקעה העצומה ועל רגעי הנחת, ההנאה והגאווה שסיפקו לנו.

 

אשרינו

במסגרת חגיגות יום העצמאות במועצה הענקנו לראשונה את אות 'יקיר אשכול' על פעילות ציבורית משמעותית רבת שנים למען קהילת אשכול. האות הוענק השנה לרב אליעזר סוויסה מעמיעוז. הרב סוויסה הוא דמות בולטת ויוצאת דופן בקהילת אשכול. החל משנת 1979 פועל הרב סוויסה בכל הנקודות המשמעותיות בחיי האדם באשכול. הוא מוהל, עורך חופות וקידושין, מארגן לוויות ועוסק במצוות חסד של אמת, מכין את נערי האזור לבר מצווה, מטפל בנוער, בתרומות ובמתן בסתר. זאת בהתנדבות, ברגישות רבה לצורכי הציבור ובזמינות מלאה בכל שעות היממה. אני מודה לרב סוויסה על פעילותו רבת השנים בהתנדבות ובצניעות למען קהילת אשכול.

 

גאווה

בעוד שבערב, בחגיגות יום העצמאות במועצה, הענקנו את אות יקיר אשכול לרב סוויסה, בבוקר קיבלו 3 חיילות מאשכול אות הצטיינות מנשיא המדינה על שירותן הצבאי בצה"ל –  סמ"ר אוריה מאיר מקיבוץ צאלים המשרתת כמפקדת בקורס מ"כים בחיל האיסוף הקרבי, סמל איב ינג מקיבוץ עין השלושה המשרתת כמפקדת טירונים בהגנה אווירית ורב"ט איימי אנטין מעין השלושה המשרתת כמהנדסת אופטיקה בחיל הים. שלושתן חיילות בודדות שאומצו על ידי קיבוצים במועצה. אני מברך את החיילות ומאחל שעם סיום שירותן יבחרו להשתקע ולקבוע בית באשכול.

 

 

 

סוד החוסן

לא פעם אני נשאל מגורמים מחוץ למועצה, בארץ ובעולם, על סוד החוסן במועצה אזורית אשכול ואני תמיד משיב – הסוד הוא הקהילתיות, המעורבות הקהילתית שמאחדת בין התושבים ונותנת לנו שייכות ומשמעות. בשבוע שעבר שוב קיבלתי המחשה מקסימה לייחודיות של קהילת אשכול. שנה חמישית שהורי בית ספר 'יובלי הבשור' קיימו את המירוץ הבית ספרי. הורים וילדים בריצה משותפת, שוק איכרים מתוצרת חקלאית של אשכול, בית קפה, הפנינג על הדשא ומוסיקה, הכל ביוזמה של ההורים וכוחות מקומיים. זה סוד החוסן.

 

ציונות 2018

לא צריך להיות דתי שומר מצוות כדי להתרגש כל כך מטקס הכנסת ספר תורה. בעקבות החלטת החברים, חנכנו ביום חמישי בטקס מרגש את בית הכנסת בכרם שלום. אני מודה לשר אורי אריאל שתרם ספר תורה היסטורי ויקר ערך סנטימנטלי לקיבוץ כרם שלום ומסייע לחיזוק ההתיישבות באזורנו בעת הזו ולרב שלמה רענן שתרם את מבנה בית הכנסת. קיבוץ כרם שלום מתחדש ומשנה את פניו והופך לקיבוץ מעורב של חילונים ודתיים החיים יחד במרקם חיים משותף במשולש הגבולות. זו הציונות של 2018.

 

 

שבוע טוב ושקט

גדי ירקוני

 

 יום הזיכרון שלי

אין יום ואין שעה ששחר וזאביק לא מלווים אותי בדרך כזו או אחרת. ביום הזיכרון ההתכנסות פנימה לתוך הכאב והצער על האובדן שלהם הוא עמוק במיוחד. אך הצער שלי הוא כאין וכאפס לכאב הכבד מנשוא והבלתי נגמר של המשפחות. איני יכול להקל מעלייהם את הכאב אלא רק להביע את אהבתי אליהם, לחבק ולהבטיח להמשיך את דרכם של אהוביהם, לאהבת החיים, אהבת האדם ואהבת האדמה. הסיפור שלי מתחבר לסיפורים של רבים מאיתנו והם מספרים את הסיפור של כולנו, על המחיר הקשה והכואב שאנו משלמים על קיומה של מדינת ישראל.

לפני שבוע זכיתי להשתתף במסע לפולין שהעצים את הבנתי לזכות הגדולה שאנו חיים היום במדינה יהודית ודמוקרטית ושהמחיר הכבד שאנו משלמים הוא כדי לתת לנו הגנה במקום מבטחים שלא היה לנו. במסגרת המסע לפולין של משלחת קק"ל בהשתתפות יו"ר קק"ל דני עטר, חברי כנסת וראשי רשויות לקחתי חלק במצעד החיים וייצגתי את תושבי אשכול.

 

 

גם בשעה זו ניצבים חיילי צה"ל לאורך הגבול ושומרים על יישובינו וריבונותנו כדי שנוכל להמשיך לקיים את שגרת חיינו ולפתח כאן את ההתיישבות המשגשגת. במשך שלושה שבועות מתקיימת מחאת הפלסטינים לאורך הגדר שתימשך גם בתקופה הקרובה. מאז תחילת המחאה אנו מצליחים לשמור ולקיים שגרת חיים מלאה בזכות העבודה המצויינת והיעילה של כוחות הבטחון. אני מודה לחיילים הגיבורים במשימת ההגנה עליינו ומאחל שיחזרו הביתה בשלום. פנינו לשלום ואנו שואפים לשיקום ושיפור איכות החיים ברצועה כדי שנוכל לחיות בשקט ובטחון בשני צדיו של הגבול. מכאן אני שולח קריאה להשבתם גופותיהם של הדר גולדין ואורן שאול לקבורה בישראל.

 

פעם ב-70 שנה – יום העצמאות באשכול!

ב-70 שנים הגענו להישגים מזהירים בכל התחומים וכולנו יכולים להיות גאים וזקופי קומה על כך. אשכול היא הסמל לחזון של מדינת ישראל כמו שחלמו החלוצים – התיישבות משגשגת בקו הגבול, חקלאות פורצת דרך, מערכת חינוך איכותית וקהילות חזקות וערכיות. ברוח זו נקיים את חגיגות העצמאות בסימן 70 שנה למדינה ובסימן הוקרה לקהילות ולתושבי אשכול. השנה נתחיל במסרות חדשה של הענקת תואר יקיר/ת אשכול. תושבים שמשקיעים מזמנם למען הקהילה באופן משמעותי ויוצא דופן ועשייתם מהווה סמל, מופת ודוגמה לרבים. היוזמה הברוכה הועלתה בפנינו על ידי מאיר אלביני (מגן) שהתקבלה בהתלהבות רבה. פרסמנו קול קורא והזמנו את הציבור להמליץ על תושבים הראויים לקבלת האות. התקבלו עשרות המלצות מרגשות. תהליך הבחירה היה קשה אך היה זה מרומם רוח להיחשף להון האנושי המופלא שמרכיב את קהילת אשכול ואת ההוקרה שתושבי אשכול רוחשים כלפי עשייתם. הועדה הציבורית שהתכנסה לבחירת המועמדים החליטה ברוב קולות להעניק את אות יקיר המועצה לרב אליעזר סוויסה.

הרב סוויסה עלה לארץ ממרוקו ב-1961 והתיישב בעמיעוז. בשנת 1979 הלך ללמוד רבנות ומאז, פועל בכל הנקודות המשמעותיות בחיי האדם, מיום היוולדו ועד יום מותו. כמוהל, כמקדש, כמחתן ובמצוות חסד של אמת. זאת בהתנדבות ברגישות רבה לצורכי הציבור ובזמינות מלאה בכל שעות היממה. אשרי הקהילה שאלו הם אנשיה.

 

את אות יקיר אשכול נעניק בחגיגות יום העצמאות במועצה (יום חמישי, החל מהשעה 19:00). מצפה לנו ערב גדוש, מלהיב ומרגש ואני מזמין את כל תושבי אשכול לבוא ולחגוג יחד. יהיה נפלא.

 

חג עצמאות שמח

גדי ירקוני

 

שלום לכולם,

 

אנו ניצבים בפני תקופה מאתגרת מבחינה בטחונית. על פי ההערכות שקיבלנו מגורמי הבטחון, הצבא נערך לחודש וחצי של דריכות בטחונית לאורך גבול הרצועה. בתקופה זאת מתוכננות מספר צעדות המוניות לאורך הגדר בצד הפלסטיני, שהראשונה צפויה להתקיים מחר, יום שישי, ערב חג הפסח (ה-30.3). כוחות הבטחון ערוכים באופן מתוגבר ומשימת הצבא להשאיר את האירועים ברמה צבאית על גדר הגבול ללא השפעה על התושבים. אנו בקשר שוטף עם גורמי הצבא ובהנחיות שקיבלנו אין שום שינוי בהנחיות לתושבים ואנחנו בשגרה מלאה.

 

אני מודע לכך שלצד ההערכות הצבאית והסיקור התקשורתי לקראת ההפגנות על הגדר, חווינו בשבוע האחרון מספר אירועים ביטחוניים בגזרתנו, שיחד מעלים את סף הדריכות של כולנו. האירוע החמור והמשמעותי ביותר מבחינתנו הוא החדירה לשטחנו של שלושה חמושים מרצועת עזה והגעתם עד לפתח קיבוץ צאלים. מדובר באירוע חמור מאוד שלא היה צריך לקרות והוא מתוחקר על ידי הצבא.

 

לצד זאת, חשוב להדגיש את שילוב הכוחות ושיתוף הפעולה המיטבי של אנשי הבטחון במועצה ובישובים עם הצבא שהביאו בסופו של דבר לתפיסת השלושה, ללא נפגעים. מרגע שזיהו הכוחות את העקבות, הוקפצו כוחות גדולים ובזכות הסיוע וההתגייסות המוחלטת של הרבש"צים שלנו בשטח ואנשי הבטחון במועצה, הם נתפסו.

 

בצבא מתייחסים לאירוע בחומרה רבה מאוד ומבצעים תחקיר מעמיק ואני משוכנע שיופקו הלקחים כדי שאירוע מסוג זה לא ישנה בעתיד. אני סומך ובוטח על כוחות הבטחון שלנו ומוקיר את המאמצים הרבים והמשאבים העצומים שמוקדשים לצורכי ההגנה עלינו. זו הזדמנות להודות לכל אנשי הבטחון במרחב ובישובים ולחיילי צה"ל ששומרים עליינו כל ימות השנה, ביום ובלילה. כך, גם מחר, בזמן שנסוב את שולחן החג עם משפחותינו, יתייצבו החיילים בחזית בעוז רוח כדי להגן עליינו.

 

אני מאחל לכל תושבי אשכול, לאורחינו ולשאר קוראי האגרת העקביים, חג פסח שמח ומלבב. תבלו בחיק המשפחות ואני מזמין את כולם לטייל באזורנו בימי החג ולהנות מהחום האנושי והטבע היפהייפה שעוטף את ביתנו.

 

מועצה אזורית אשכול למודת ניסיון ויודעת להמשיך בשגרה לצד המוכנות לחירום. המועצה וכל צוותי החירום בישובים ערוכים לתת מענה מידי לכל תרחיש גם בימי החג ובתקווה שלא נזדקק.

 

משרדי המועצה יהיו סגורים במהלך ימי החג (החל מהיום , חמישי, 29.3, י"ג בניסן) ונשוב ביום ראשון, 8.4 כ"ג בניסן. מוקד אשכול פתוח 24/7 בטלפון 08-9966333. האגרת הבאה תצא לאחר החג.

 

חג שמח

גדי ירקוני

 

שלום לכולם,

 

קו אדום

אחרי כמעט חודש של שיבושים בקליטה ברשתות הסלולרית באזורנו ולאחר מאמצים עצומים ובלתי פוסקים שלנו מול שר הבטחון, אלוף הפיקוד ומשרד התקשורת במטרה להביא לסיום התקלה, עודכנו ביום ראשון מגורמי הצבא שהתקלה הסתיימה. אנו אכן מרגישים שיש שיפור משמעותי בתקשורת באשכול. היעדר התקשורת הסלולרית התקינה באזורנו היה בגדר קו אדום מבחינתנו ומציאות שאיננו מוכנים לקבל. הדבר הסב פגיעה קשה בתושבים ובעסקים שבין אירוע חירום אחד לשני מנסים לקיים שגרת חיים נורמלית. אני מקווה שאכן השיבושים הגיעו לסיומם ולא יחזרו על עצמם. ההליכים המשפטיים מול חברות הסלולר עומדים בעינם במטרה לקבל פיצוי על היעדר מתן השירות על ידי החברות כמתחייב בחוזה איתם והפגיעה הקשה בחיי התושבים ובעלי העסקים בחודש האחרון. אשוב ואעדכן.

 

כיפת ברזל תת קרקעית

השבוע שוב קיבלנו הוכחה ליעילות של צה"ל לסיכול איום המנהרות. בשנה האחרונה, עם התקדמות בניית המכשול, אנו עדים לשימוש באמצעים ובפיתוחים טכנולוגיים חדשניים להתמודדות עם האיום שמביאים להצלחות חוזרות ונשנות. כל חשיפה ונטרול של מנהרה הם בגדר בשורה מבחינתנו וכך גם עם המנהרה האחרונה שאותרה. זוהי כיפת הברזל התת קרקעית שלנו. אני מבקש להודות לכוחות הבטחון ולחיילי צה"ל שעושים לילות כימים תוך סיכון עצמי כדי לספק לנו את מעטפת הבטחון הגבוהה ביותר שיש.

 

שריר החוסן

ביום חמישי האחרון התקיים סמינר של יומיים להנהגות יישובים בחירום הכלל השתתפות של כ-100 נציגים: ראשי צח"י, רבש"צים ונציגי הנהלות יישובים מכל יישובי המועצה. אני השתתפתי בחלקו הראשון של הסמינר והתרשמתי מגודל האירוע ונחיצותו למערך החירום והחוסן של המועצה. מטרת הסמינר לחזק את העבודה המשותפת והסנכרון בין הגורמים השונים במערך החירום היישובי והוא אפשר מפגש איכותי, מעשיר ומקדם בין הגורמים בקהילה. היה זה חיזוק שריר החוסן הלכה למעשה.  את הסמינר הוביל מרכז החוסן שלנו, אך כדי שאירוע בסדר גודל כזה יקרה ויצליח הוא מחייב את שיתוף הפעולה והסנכרון בין אגפי המועצה (בטחון, אסטרטגיה, שירותים חברתיים) והקשר השוטף והמצוין עם החטיבה הדרומית. תודה לכולם.

 

אביב של צמיחה

בפתחו של האביב התקיים אחד האירועים המרגשים והסמליים מבחינתי במועצה. לראשונה חנכנו רפת חדשה של קיבוץ סופה שתהיה בשותפות עם קיבוץ ניר יצחק. אירוע שמסמל יותר מכל את הצמיחה וההתפתחות של אזורנו על אף ולמרות האתגרים. בהצלחה לקיבוצים השותפים ואיחולים לשנים רבות וטובות של חליבה פורה משותפת. אין טוב מתקופת האביב לייצר ולפרוח. חג אביב שמח!

 

 

 

תזכורת

היום (חמישי) בשעה 20:00 בנווה אשכול נקיים את המפגש השלישי, האחרון והמכריע בסדרת מפגשי הלמידה המשותפים לקראת גיבוש טיוטת החזון החינוכי לאשכול. נשמע הרצאה של פרופ' נמרוד אלוני "למה ראוי שנחנך?', ולאחר מכן נקיים מרחבי למידה ועבודה בקבוצות לקביעת הערכים שיוכנסו לחזון החינוכי. צפוי מפגש משמעותי ומרתק. כולם מוזמנים!

 

קייטנות החופש

פתחנו היום בצורה חלקה את הפעילות בגנים ואת מסגרות הפעילות לילדי כיתות א'-ג' ב'יובלי הבשור' במהלך חופשת הפסח. בשיתוף עם חברת  YTEK והודות לסל מדע, מתאפשר לנו לקיים ב'יובלי הבשור' בחופשה פעילות עשירה המשלבת רובוטיקה, מדעים ואמנות. עוד במהלך החופשה – מחנה כדורסל, טורניר כדורגל ומחנה כדור יד. אני רוצה להודות לדלית קוטלר, לימור אור ראובני, אשחר רינות ולכל הצוותים החינוכיים שנותנים את הנשמה כדי לספק פעילות עשירה ומגוונת לילדינו. אני מאחל לילדינו לצוותים חופשה מהנה ומעשירה.

 

שבת שלום

גדי ירקוני

 

שלום לכולם,

 

על שולחנו של שר הבטחון

אתמול (חמישי) נפגשתי עם שר הביטחון, אביגדור ליברמן, והעליתי בפניו 2 סוגיות מרכזיות שנוגעות למיקומנו על משולש הגבולות והשלכות הלחימה במצרים על אוכלוסיית אשכול. האחת – הדי הפיצוצים העזים שפוגעים בחוסן התושבים והשניה – בעיות הקליטה בסלולר אשר פוגעות בשגרת חיינו, בעסקים, בחקלאות ובמוכנות לחירום. השר הסביר שהוא מודע לדברים ושתי הסוגיות על סדר יומו. השר הסביר את הרגישות המדינית סביב שיתוף הפעולה עם המצרים וכי מנסים להגיע להבנות ולהסכמות סביב העניין ולהימנע מנקיטת צעדים חד צדדים שעלולים לפגוע במרקם שיתוף הפעולה המשמעותי. בשבוע שעבר הוצאנו מכתבי התראה לכל חברות הסלולר אשר מחויבות לספק לנו את השירות התקין. אנו מאפשרים את מתן המענה ובהתאם נבחן את המשך צעדינו המשפטיים.

 

קהילה שיודעת את עברה

ביוזמת פורום הנשים של אשכול ויועצת ראש המועצה לקידום מעמד האשה, הוקרנו במוצאי שבת, שנה שניה ברציפות, נשים מובילות ומנהיגות בקהילתנו. האות הוענק השנה לדינה פלג (עין הבשור), רבקה ציפורי (תלמי אליהו) וצאלה גורדנצ'יק (משק צאן). דינה ורבקה מקדישות את חייהן לטיפול באוכלוסיית הקשישים במועצה ועל כך קיבלו את ההוקרה של תושבי אשכול. אני חושב שעצם העובדה שתושבי אשכול בחרו להעמיד את נושא הטיפול בקשישים כערך ראשון במעלה ולהוקיר את האנשים, ובמקרה זה, את הנשים שמובילות עשיה בתחום מצביע יותר מכל, עלינו, כקהילה. קהילה שמכבדת את ותיקה ומייסדיה ומוקירה את העושים/ות למענם, להזדקנותם בכבוד ובאיכות חיים להם הם ראויים.

 

 

מעשים טובים באשכול

את 'יום המעשים הטובים' ציינו באשכול במשך שבוע שלם של פעילויות התנדבותיות בכל רחבי המועצה. במועצה קיימנו מבצע התרמת דם בשיתוף עם מד"א, בני הנוער במועצה לקחו חלק במבצע צביעה וגינון בבתי ותיקים ברחבי המועצה, ילדי חבל שלום הכינו חבילות מזון למשפחות באשכול לקראת החג וילדי הגיל הרך ביקרו ושימחו את הקשישים במרכז היום ב'נווה אשכול' ובמועדוני מופת. השיא של הפעילויות היה ה'משומשוק' הססגוני המסורתי שלנו, בו נאספו 11,232 ₪ שיחולקו למשפחות נזקקות במועצה. תודה לכל מי שבא, מכר, קנה, תרם ונתרם. תודה מיוחדת להילה קטרי, מנהלת היחידה להתנדבות באשכול שריכזה את כל הפעילויות.

 

 

יקיר אשכול

ובאותו נושא – שבוע המעשים הטובים הוא הזדמנות נהדרת להקדיש כמה דקות זמן, להיכנס לקישור המצורף ולהוקיר את התושבים שמניעים את רוח העשייה וההתנדבות בקהילת אשכול במשך עשרות שנים. השנה אנו מתחילים במסורת חדשה של הענקת אות יקיר/ת אשכול לתושבים על מפעל חיים, על תרומה משמעותית רבת שנים לקהילת אשכול או פעילות ציבורית אחרת מתמשכת ראויה לציון שמהווה סמל מופת. את האות נעניק בחגיגות יום העצמאות במועצה (ה-19.4).

 

בטחון והתיישבות

השבוע קיימנו סיור במועצה עם עמיקם סבירסקי, ראש היחידה להתיישבות במשרד הבטחון וצוות משרדו המלווה אותנו כל ימות השנה ומאפשר לנו לקדם פרויקטים בתחום בטחון היישובים, תוך דגש על סיוע בצמיחת הישובים ומענה בטחוני לגדילתם. תחילה קיימנו ישיבת עבודה במועצה שסקרה את הפרוייקטים לביצוע ב-2018 ואת אלה המתוכננים ל-2019. לאחר מכן ביקרנו במספר ישובים על מנת ללמוד מקרוב את הצרכים הספציפיים שעלו בהם. הסיור היה מוצלח ושיתוף הפעולה הפורה עם עמיקם וצוותו הוא דוגמה מצוינת לחיבור העמוק של היחידה ליישובי המועצה.

 

הפלישה הכי חמודה למועצה

עוד קצת מעשים טובים לסיום וזהו. המתוקים האלה, מגן 'זמיר' וגן 'אורנים' בעין הבשור, הגיעו אלי השבוע למשרד כדי להגיד תודה ביום המעשים הטובים. לצערי הרב לא הייתי שם כדי לקבל את פניהם ולהתרגש יחד איתם אבל אני מבטיח להם שזה בגלל מטרה טובה. בזמן ביקורם הייתי בכנסת ונפגשתי עם אנשי משרד החינוך והתחבורה כדי לקדם את ההרשאות התקציביות לטובת בתי הספר החדשים, שהילדים האלה יתחילו ללמוד בהם עוד שנתיים.

 

 

שבת שלום

גדי ירקוני

 

שלום לכולם,

 

אירוע היסטורי

השבוע הנחנו אבן פינה לבתי הספר היסודיים החדשים ויצקנו את היסודות לדרך קהילתית חדשה  ומופלאה. לראשונה בתולדות המועצה, קהילת המושבים והקיבוצים ילמדו יחד במערכת חינוך יסודית משותפת. תהליך הקמת בתי הספר היסודיים החדשים ומיזוג הקהילות זימנו לאשכול הזדמנות קהילתית יוצאת דופן לערוך תהליך אסטרטגי מחודש לגבי הזהות החינוכית שלנו ולגבש מחדש את החזון החינוכי של אשכול.  בתי הספר החדשים יהיו מדהימים ביופיים ובאיכותם. ישולבו בהם סביבות למידה חדשניות שיאפשרו לילדינו למידה משמעותית ברוח ערכי המועצה והחדשנות הלימודית. אני סומך על צוותי החינוך שלנו שימלאו את בתי הספר החדשים בתוכן משמעותי וייחודי ויביאו את החינוך של אשכול לשיאים חדשים. אנחנו נעשה הכל כדי לספק להם את הכלים והמשאבים להגשים את החלום המשותף לחינוך איכותי, מצוין ופורץ דרך. בהצלחה לכולנו!

 

 

 

חדשות הסלולאר

הייעוץ המשפטי של המועצה שלח אתמול לכל חברות רשתות הסלולר מכתבי התראה לפני תביעה משפטית על הפגיעה הקשה בתושבי אשכול בעקבות השיבושים בתקשורת. תקשורת סלולארית תקינה הכרחית לשגרת החיים שלנו כמו בכל אזור בארץ ועל אחת כמה וכמה באזורנו אשר כה רגיש מבחינה ביטחונית. חוסר המענה לתקלה עד כה הוא זלזול בתושבי עוטף עזה שמקיימים את שגרת יומם תחת איום בטחוני מתמיד וכעת סובלים גם מפגיעה קשה בעסקים ובאיכות החיים. את התביעה הייצוגית מרכזת המועצה בשם התושבים. אשוב ואעדכן.

 

נולדו עם לב

תלמידי מגמת התקשורת ב'נופי הבשור' זכו במקום הראשון בתחרות ארצית לסרטי תלמידים של משרד החינוך 'מיטב היצירה הצעירה' על הסרט התיעודי המרגש 'נולדה מהלב'. הסרט מספר על סיפור אימוצה של הילדה הבדואית רחמה אלטללקה שסובלת מבעיות התפתחותיות על ידי מאיר ושולה אברג'יל (מושב אוהד לשעבר). עם יציאתם לפנסיה, כשהם בני שבעים, החלו הזוג אברג'יל להתנדב בכפר השיקומי 'עלה נגב' ושם פגשו את רחמה מלאת החיים ויצרו איתה קשר מיוחד והדוק. למי שלא צפה עדיין בסרט אני ממליץ מאוד לפנות 15 דקות ולצפות ביצירה המופלאה. שם הסרט רחמה 'נולדה מהלב' ומאיר ושולה וארבעת התלמידים היוצרים של הסרט – אוהד קזדו (צלם) גל אהרונוביץ' (עורך) רז אביטל (במאי) ובר קלדרון (עיצוב פסקול) נולדו עם לב, לב ענק! כל הכבוד למגמת התקשורת בריכוזו של אייל בריברם שכל שנה מגיעה להישגים יפים והתברגה כבר כאחת ממגמת התקשורת הטובה בארץ. גאווה. https://www.youtube.com/watch?v=eNzveSAAuUU

 

תרגיל תרגיל תרגיל

ענף העורף באוגדת עזה תרגל אותנו היום בהתמודדות עם מצב חירום משמעותי במועצה, שכלל מספר תרחישים מורכבים ומאתגרים במקביל, לרבות, חדירה לישוב, נפילות במספר מוקדים, חסימת צירים, פינוי ישובים ותוך כדי גם נבצרות של קב"ט המועצה עקב פציעה תרגילית (לשואלים, הכל בסדר עם אילן!). התרחישים היו מאתגרים ואפשרו למועצה לבחון את המבנה הארגוני החדש לחירום ואת כשירותה להתמודדות טובה עם אירועי חירום מורכבים. תוך כדי התרגיל ביקרו אותנו מפקד אוגדת עזה, מפקד החטיבה, נציגי רח"ל (רשות החירום הלאומית) ונציגי משרדי ממשלה. בסיכום התרגיל, לצד השבחים שהמועצה קיבלה על תפקודה, עלו גם מספר נושאים הדורשים התייחסות וטיפול וכך יעשה  בהקדם.

 

גיבורות של יום יום

לרגל יום האשה הבינלאומי נקיים גם השנה טקס להוקרת נשים מנהיגות, מובילות ומעוררות השראה באשכול. וכך כותבת ענת חן, יועצת ראש המועצה לקידום מעמד האשה באשכול: "אשכול מלאה גיבורות של יום-יום: הן גיבורות בתפקיד או בהתנדבות, הן פורצות תקרות זכוכית, הן מחנכות את דור העתיד ודואגות לדור המייסדים, שומרות על הביטחון והחוסן, מרפאות, מנהיגות, יוזמות, עושות שינויים גדולים וקטנים בקהילה, מהוות דוגמה ומודל לנשים צעירות, מעוררות השראה".

השנה תקבלנה את ההוקרה, 3 נשים מיוחדות במינן (שאתם בחרתם):
דינה פלג (עין הבשור) – על מפעל חיים, רבקה ציפורי (תלמי יוסף) – על עשייה משמעותית וצאלה נבון גורודנצ'יק (משק צאן) – על ייחודיות וחדשנות.

כולן מוזמנות  להוקיר, להתעצם ולצחוק (עם אורנה בנאי המופלאה). יום אישה שמח לכולן!

כרטיסים לאירוע:

https://eshkol.info/events/%D7%99%D7%95%D7%9D-%D7%94%D7%90%D7%99%D7%A9%D7%94/

 

שבת שלום

גדי ירקוני

 

שלום לכולם,

 

לא בבית ספרנו

קומץ תלמידי י"ב הצליח לחרב לתיכון שלם את מסיבת הפורים החגיגית והמושקעת בשל התנהגות מבישה וחורגת כל גבול. אנו מוקיעים בכל תוקף את המעשה החמור שאינו מאפיין בשום אופן את רוח מועצה אזורית אשכול ובית הספר. הצוות החינוכי פעל נכון כשהפסיק את חגיגות הפורים במידיית והגיש תלונה במשטרה נגד קומץ המעורבים. עוד באותו יום התכנס הצוות החינוכי יחד עם אנשי המקצוע במועצה ויו"ר ועד ההורים כדי לבחון במשותף את המשך נקיטת המהלכים החינוכיים והמשמעתיים בטווח הקצר והארוך. תופעת השימוש באלכוהול בקרב בני הנוער שלנו מדאיגה אותנו. התופעה וההתנהגות הבלתי מתקבלת על הדעת שנלווית אליה וחוזרת על עצמה לאחרונה מחייבת את כולנו לטיפול עומק ומניעה. כל גורמי המקצוע מעורבים ומחוייבים לעניין ופועלים יחד. אני סומך ומגבה את צוות בית הספר ושיתוף הפעולה של ההורים והקהילה הכרחי להצלחה בהתמודדות המשותפת למען ילדינו.

 

מנותקים

זה יותר משבוע שכולנו סובלים משיבושים בלתי נסבלים במערכת הסלולארית. לא יכולים להוציא ולקבל שיחת והודעות. אני מודע לפגיעה בשגרת החיים ובעסקים ופועל מול הגורמים הרלוונטיים לטיפול בבעיה. מקור השיבושים הוא כתוצאה מפעילות ביטחונית מעבר לגבול (במצרים) ואינם בשליטה ישראלית. אני נמצא בקשר יומיומי בנושא עם אלוף הפיקוד, לשכת שר הביטחון ומשרד התקשורת וכולם חסרי אונים אל מול התקלה. המצב בלתי נסבל מבחינתנו ולכן עירבנו את הייעוץ המשפטי של המועצה להכנת תביעה ייצוגית בשם התושבים והעסקים באשכול נגד חברות הסלולאר משרדי התקשורת והביטחון.

 

 

ערי המח"ר

השבוע נסעתי יחד עם מנהל אגף החינוך אבי יאנוס, מנהלי בתי הספר באשכול ורכזי ומורי המתימטיקה ליום עיון בטכניון בנושא 'ערי המח"ר' (הנדסה, מתימטיקה, חלל ורובוטיקה). נסענו כדי להתרשם מתוכנית חדשנית ויצירתית ללימודי מתימטיקה בבתי הספר באמצעות מחשבים ורובוטים. מדובר בתוכנית משותפת של הטכניון וחברת YTEK שההצטרפות אליה מחייבת השקעה ותקצוב ארוך טווח של המועצה. ביקשנו לבחון יחד הצטרפות של אשכול לתוכנית ובעיקר לשמוע את דעתם של צוותי המתימטיקה בבתי הספר אשר אמורים ליישם את התוכנית בפועל. כולנו התרשמנו מאוד מהתוכנית שמשתלבת עם תוכניות החדשנות שאנו מקדמים בימים אלה בבתי הספר באשכול.

 

 

לומדים ביחד מספר 2

אנו ממשיכים ברצף מפגשי הלמידה פתוחים לציבור לקראת גיבוש החזון החינוכי של אשכול לבתי הספר היסודיים החדשים. ביום שני הקרוב ה-(5.3) נקיים את המפגש השני, נשמע הרצאה של רווית רדיאן יועצת ארגונית בנושא "למה לנו חזון חינוכי וכיצד ניצור חזון חינוכי ייחודי?" ולאחריה מרחב למידה ועבודה בקבוצות. משימה זו חשובה לכולנו כולם מוזמנים, מורים, הורים, סבים סבתות ותושבים. מחכים לכם!

למי שפספס את המפגש הראשון. חבל, כי היה מרתק, אבל לא נורא. מצורף קישור לסרטון הפעילות וההרצאות מהמפגש    https://drive.google.com/drive/folders/1SxYpC7jbVSlbNe1up2Xs_upqdTKzj0-N

 

 

אדמה נדיבה

כמיטב המסורת, ביקרתי השבוע במרכז המחקר והפיתוח החקלאי (מו"פ אשכול) במסגרת יום הפתוח השנתי. מרכז התמלא באלפי מבקרים מכל הארץ שבאו כדי לחזות בפיתוחים האחרונים במחקר, סיירנו בחממות הגידול, שמענו על הגידולים והפיתוחים והייחודים ונהנינו מתצוגה של חברות מובילות בענף ובעיקר מהעוצמה של החקלאות בחבל הבשור. השנה נחנך במו"פ חממה תיירותית מרשימה שתשמש כמרחב העשרה חינוכי לתלמידי אשכול במסגרת שיתופי פעולה בין מערכת החינוך למו"פ. תודה לליאור קטרי מנהל המו"פ ולכל צוות החוקרים והעובדים. היה מרשים ומרתק.

 

 

משרד השיכון

שר הבינוי והשיכון, יואב גלנט, קיים השבוע כנס עם ראשי הרשויות בדרום לסיכום שנת 2017. חלקנו הצגנו נושאים וצרכים ייחודיים של הישובים מול המשרד. אני הצגתי לגבי אשכול שלושה סעיפים מרכזיים –

– סוגיית המימון של המגרשים בישובים לפי שיכון והצורך בהלוואות גישור מהמשרד למגרשים

– רגולציה – פרקי הזמן והבירוקרטיה הבלתי נסבלת בועדת התכנון לקבלת היתרי בניה ותבעו"ת.

– שדרוג התשתיות המרכזיות הישנות ביישובי אשכול המתרחבים והמתפתחים שאינן מותאמות עוד לאופי והיקף התנועה והפעילות בהם.

השר היה קשוב, רשם את סעיפנו והבטיח לבדוק את הנושאים עם צוות משרדו. אשוב ואעדכן.

 

 

סודות של אירוסים

פסטיבל 'דרום אדום' הסתיים אבל הכלניות עדיין כאן ואליהן הצטרפו גם האירוסים. בשבוע שעבר סיפרתי כאן על חנוכת הפרויקט המרשים של הארכת דרך הבשור הצפונית והנגשתה למטיילים, דרך שעוברת בחלקים היפים ביותר בנחל (מ״יער המילואים״ חניון הררי ומצפור שי ועד לתל גמה)  והנה השבוע קיבלתי תמונה של פריחת האירוסים בדרך זו. זה בדיוק הזמן שלנו הפעם לצאת ולטייל, כששקט ומרווח יותר באתרים והפריחה עדיין בשיא יופייה.

 

 

שבת שלום וחג שמח

גדי ירקוני

 

שלום לכולם,

 

בנימה אישית

כששכבתי בבית החולים במהלך השיקום אחרי הפציעה הגיעו לבקר אותי לא מעט מבקרים שלא הכרתי ולא פגשתי מעולם. מרביתם חוו פציעה קשה מאוד ממנה השתקמו והם באו כדי לחזק אותי ולספר לי שהחיים ממשיכים. באותם רגעים לא ידעתי להעריך לחלוטין את הביקורים האלה ורק בדיעבד הם התבררו כבין הדברים שחיזקו אותי יותר מכל במהלך השיקום. מאז אני נוהג לעשות אותו דבר ומקפיד לבקר פצועים בנסיבות הדומות לשלי. השבוע הלכתי לבקר את שלושת חיילי צה"ל שנפצעו בתקרית הקשה ליד הגבול בזמן שהגנו עליינו. הלכתי כדי להגיד להם תודה על עוז הרוח והסיכון שנטלו במשימת ההגנה על תושבי אשכול ולחזק את ידם ורוחם בתהליך השיקום הארוך והקשה כשהנחמה הגדולה מכל היא שהם זכו בחיים. והחיים ממשיכים.

 

אוצרות הטבע של אשכול

לצד פיתוח של אזורי תעשייה, קרית חינוך ומרכז מסחרי, חשוב לא פחות מבחינתנו הוא פיתוח והנגשת אתרי הטבע, הטיולים והנוף בתחומי המועצה. מעבר לקידום התיירות והעסקים, יש בכך תרומה לא פחותה לאיכות החיים של כולנו. השבוע חנכנו את אחד הפרויקטים היפים והמרשימים – הארכתה של דרך הבשור הצפונית והנגשתה למטיילים ולכל סוגי כלי הרכב. הדרך מתפרשת מ״יער המילואים״ חניון הררי ומצפור שי (כניסה מול מקורות בכביש מגן-אורים) ועד לתל גמה, בכביש 232  ועוברת בחלקים היפים ביותר של נחל הבשור. לאורך הדרך יפותחו חניונים, מצפורים, שבילי הליכה מעגליים, מסלולי רכיבה ועוד, כולל פיתוח המשך הדרך מתל גמה הדרך ועד יער רעים-בארי. את הפרויקט הובילה המועצה יחד עם השותפים במנהלת הבשור – קק"ל, רשות הטבע והגנים, רשות הניקוז, משרד החקלאות,  מקורות ועוד. זאת הזדמנות להודות לכל השותפים בפרויקט ובמיוחד להוגה והיוזם, בועז קרצ'מר ששימש מנהל האגף האסטרטגי ויו"ר מינהלת הבשור. בטקס החנוכה סיפר לנו בועז כיצד קמה היוזמה כשהיה מגיע לשאוף את הירוק סביב הנחל בכל פעם שהיה מתעייף מכבלי הבירוקרטיה של משרדי הממשלה. אז הנה, משהו טוב יצא הפעם מהבירוקרטיה…

 

 

 

 

 

 

 

חקלאות צמודת גדר

נפגשנו השבוע, ראשי המועצות של עוטף עזה, עם ראש היחידה להתיישבות במשרד הביטחון עמיקם סבירסקי שבא להציג לנו את מתווה מנגנון הסיוע והתמיכה לחקלאות צמודת הגדר. כפי שעדכנתי כאן בעבר, אנו פנינו לשר הבטחון בבקשה לייצר הסדר קבוע לתמיכה בחקלאות צמודת הגדר שנפגעת בעקבות ההגבלות הביטחוניות התכופות. השר החליט לקדם את הנושא והודיע על הקמת ועדה בין משרדית לבחינת הנושא. הועדה סיימה את עבודתה אך המנגנון שהוצג לנו השבוע אינו לשביעות רצוננו. המנגנון מורכב ולכן ביקשנו לבצע בו מספר תיקונים והבהרות כדי לייעל ולהקל את התהליך לחקלאים ולהציגו לחקלאים ולישובים. ביום ראשון הבא (4.3) תתקיים בשדות נגב פגישה משותפת עם נציגי כל הישובים צמודי הגדר בעוטף, חקלאים ונציגי צה"ל בה יוצגו עקרונות המתווה. הזמנות נשלחו לישובים. הנוכחות חשובה.

 

 

שם אל מול אותו הים

בלב יער כיסופים, צפונית לקיבוץ וקילומטרים ספורים מהגבול, באחת פינות הטבע היפות והשלוות שלנו, הנחנו השבוע אבן פינה למגדל תצפית שיתנשא לגובה 12 מטר ובו אפשר יהיה לצפות לעבר כל רצועת החוף של גוש קטיף. המגדל מוקם כחלק מחורשת גוש קטיף שמבוצעת יעל ידי קק"ל שתכלול גם את שביל היישובים שבו יצוינו 21 הישובים שהוקמו בגוש. את אבן הפינה הנחנו יחד – שר החקלאות, אורי אריאל, ח"כ חיים ילין יו"ר השדולה החקלאית בכנסת, יו"ר החטיבה להתיישבות גאל גרינוולד, ירון אוחיון מנהל מינהל פיתוח קרקע בקק"ל ונציגי הישובים. כל אחד ממקומו הוא מחוייב להנצחת מורשת הישובים ולפיתוח ושיקום ההתיישבות החלוצית המחודשת באשכול.

 

דרום אדום ויפה

האזור מדהים ביופיו. הכלניות בשיא פריחתן, מזג האוויר יותר מנפלא והאירועים מושלמים. ביום שישי נהנינו מיהודה פוליקר באולם אשכול, הערב חווה אלברשטיין ושלומי שבן מופיעים אצלנו באשכול ובמהלך סוף השבוע יריד מרקטיטו בצאלים וצעדת 'בשבילם' הרביעית לזכר שלושת היקירים, תושבי אשכול, שנפלו ב'צוק איתן', זאביק עציון ושחר מלמד, אהוביי, וסרן ליעד לביא, זכרונם לברכה. במותם ציוו לנו חיים ואת מורשת הזכרון שלהם בדרך שאפיינה אותם יותר מכל – בחיות ובשמחה בנופי הטבע של ילדותם. מוזמנים כולם לבוא ולצעוד לזכרם, ביום שבת (24.2) בשעה 9:00 מנתיב אנז"ק 232.

 

שבת שלום

גדי ירקוני

 

 

 

שלום לכולם,

 

גבול מצרים

בסוף השבוע האחרון החל מבצע צבאי נרחב במצרים נגד יעדי טרור שאת הדיו אנו שומעים היטב באזורנו. התקיפות חריגות מהרגיל וכוללות פעילות אינטנסיבית משולבת של כוחות קרקע ואויר וצפויה להימשך בימים הקרובים. האירועים הם במצרים ולא בשטחנו אך אני מודע שההרעשה החריגה משפיעה על כל אוכלוסיית המועצה ובאופן ניכר על תושבי דרום המועצה. זהו אחד המאפיינים של מועצה ששוכנת במשולש הגבולות. בתחילת השבוע שלחנו עצות מעשיות שריכז מרכז החוסן שלנו אשר יכולות לסייע בהתמודדות. אני מצרף שוב את המסמך ומזכיר שניתן לפנות למרכז החוסן בטלפון 08-9965264

 

ללמד את האמריקאים

משלחת של נציגי פיקוד העורף האמריקאי והישראלי הגיעה אלינו השבוע כדי ללמוד מאיתנו את עקרונות הטיפול באוכלוסייה בעתות חירום. האמריקאים מתכוונים לפתח מערך ארגוני של קציני התנהגות אוכלוסייה ולצורך בניית ההכשרה הגיעו לאשכול שמהווה בסיס משמעותי של הידע בתחום הטיפול באוכלוסייה בחירום. סיפרנו, שלמרות המציאות המורכבת לצד הגבולות, החיים שלנו כאן טובים ומשגשגים כשאחד הדברים המשמעותיים שמאפשרים זאת הוא ההתייחסות ופיתוח המענים לצרכים של האוכלוסייה כתוצאה מהחירום המתמשך. ההתמקדות בפגישה היתה על תחום המידע לציבור כמרכיב משמעותי שבונה התמודדות אפקטיבית וחוסן. היכולת שלנו לפתח את התחום תלויה בשני מרכיבים משמעותיים הקשר הטוב עם הצבא מצד אחד ופעילות צוותי החירום היישוביים שדואגים שהמידע יגיע עד אחרון התושבים.

 

מעבר סחורות צפוני

בסוף החודש צפוי להיכנס לתוקף צו להגבלת שעות תנועת המשאיות בכביש 232 (7:30-9:00, 15:30-16:30). לקראת הפעלת הצו אנו מאיצים את המאמצים לקידום ההחלטה, שכבר מונחת על שולחן הממשלה, להקמת מעבר סחורות צפוני נוסף. השבוע הוצאנו פניה משותפת, ראשי המועצות של עוטף עזה, ארגון גישה ומועצת המובילים והמסיעים לראש הממשלה, שר הבטחון ושר התחבורה כדי שיפעלו בהקדם האפשרי להקמת המעבר הנוסף. זאת גם כדי למנוע פגיעה בהעברת הסחורות לרצועה כתוצאה מהגבלת השעות על רקע המשבר ההומניטרי המתחולל שם וגם כדי להביא לצמצום היקף המשאיות על כביש 232 עלי ידי הסטתן למעבר הנוסף. ויפה שעה אחת קודם.

 

הסיפור שלנו

בשנה האחרונה אנו זוכים לארח לא מעט משלחות ושותפים מחו"ל שמבקשים לשמוע את הסיפור של אשכול ולקחת חלק בעשייה והפיתוח במועצה. השבוע אירחנו את משלחת המנהיגות הצעירה של קרן היסוד בצ'ילה ומשלחת של ארגוןJNF  ארה"ב שתורמים רבות לאשכול. אנו מספרים את הסיפור שלנו, על האתגרים, החיים בצל האיום הביטחוני, ההשלכות על ילדינו ועל עסקינו ולצד זאת באותה הנשימה מדגישים את הקדימות העליונה לחינוך, לפיתוח הישובים והקהילות, לחקלאות, לחוסן ולאיכות החיים של ילדינו. הסיפור שלנו נוגע ומציף רצון לקחת חלק בעשיה, בשותפות ובבניה של הקהילות שלנו. בכל פעם אני מתרגש מחדש עד כמה הוקרת התודה היא הדדית. כפי שאנו מוקירים תודה להם על התמיכה כך שותפינו מוקירים תודה לנו, על ההשראה והסיפוק מהנתינה עבורנו.

 

המשכה של מסורת נפלאה

פורום הנשים הנמרץ של אשכול ממשיך במסורת הנפלאה שהחלה בשנה שעברה להוקרת

נשים מנהיגות, פורצות דרך ומעוררות השראה בקהילת אשכול. באירוע המועצתי של יום האשה הבינלאומי שיתקיים ב-10 במרץ באולם המועצה יוענקו אותות הוקרה לנשים שהומלצו על ידי הציבור. שימו לב – ניתן להגיש את ההמלצות עד יום שני הקרוב (ה-19.2) אז אני ממליץ להקדיש כמה דקות מזמנכם במהלך סוף השבוע להגשת המלצה על כל אישה, תושבת אחד מיישובי המועצה הראויה להוקרה על עשייה משמעותית עבור קהילת אשכול. כל הפרטים בקישור

 

 

שבת שלום ודרום אדום שמח

גדי ירקוני

שלום לכולם,

 

קהילה חינוכית

אנשי חינוך, הורים, תושבים, סבים וסבתות, דתיים וחילוניים, הגיעו אמש לאודיטוריום 'נופי הבשור' כדי לשמוע ולדבר חינוך. זה היה מפגש ראשון מתוך שלושה שיוקדשו לתהליך הלמידה הקהילתי המשותף לקראת גיבוש החזון החינוכי המחודש של אשכול והקמת בתי הספר החדשים. שמענו הרצאות מרתקות ומעוררות מחשבה ואני רוצה להודות למרצים שהגיעו אלינו בהתנדבות. שתיים מהן בנות אשכול (אשת החינוך מתי וייס מבארי ופרופ' דורית טובין-לביא, בת מגן וראש הפקולטה לחינוך באוניברסיטת בן גוריון).

בהזדמנות זו אני רוצה להודות למארגנים, צוות שיתוף ציבור – משה מורג, אבי יאנוס, רננה יעקב יפעת ליפנר ושתי נשים יקרות החברות בצוות ומלוות את כל התהליך בהתנדבות, במחויבות, בחוכמה ובאהבה – פסיה פאוקר (ניר עוז) ודנה אדמון (שדי אברהם). המפגש והעבודה המשותפת בין אנשי המועצה והתושבים מייצר דברים נהדרים ופוריים ואני קורא לעוד תושבים להיות מעורבים בתהליך ולהשפיע בצורה ישירה, בין אם בוועדות המשנה ובין אם במפגשים הפתוחים לציבור. רשמו לעצמכם, המפגש הקהילתי הבא ביום שלישי 20.2 ב'נופי הבשור'. תוכנית המפגש תפורסם בהמשך.

יוצאים לדרך

בשעה טובה סיימנו את תהליך הבחירה של הקבלן המבצע לבניית שני בתי הספר היסודיים החדשים בקרית החינוך. החברה שנבחרה היא חברת 'אסום', בעלת ניסיון בפרויקטים של בניה מהסוג ובהיקף כשלנו בכלל ובאשכול. החברה בנתה בזמנו את תיכון 'נופי הבשור' ואחראית גם על עבודות ההרחבה המתבצעות בו היום. בשבועיים הקרובים יחלו העבודות בשטח ומצפה לנו תקופה של עבודות בינוי אינטנסיביות בלוח זמנים צפוף ומאחל לכולנו בהצלחה. במהלך מרץ נקיים אירוע חגיגי של הנחת אבן פינה, בשיתוף הקהילה.

בוועדת ההיגוי האחרונה של בתי הספר אירחנו אורחים מיוחדים ויצירתיים במיוחד. תלמידי שכבת ו' ב'יובלי הבשור' הגיעו והציגו לנו מיצגים של בתי הספר החדשים שהכינו במסגרת פרויקט במתמטיקה 'מתכננים את בתי הספר החדשים באשכול'. אני מברך את צוות בית הספר על היוזמה לשתף את התלמידים. כולנו התרשמנו מהעבודות היצירתיות והמרשימות עם החשיבה על הפרטים הקטנים והסכמנו שחבויים בין המציגים אדריכלי העתיד.

 

במסלול ירוק

אני מבקש להודות לשר הבטחון, אביגדור ליברמן, אשר נענה לבקשותינו והודיע על אישור שני מהלכים משמעותיים שהעלינו וקידמנו מולו לחיזוק הישובים. האחד – הקמת מנגנון פיצוי כספי לישובים צמודי הגדר שנאלצים להפסיק את העבודות החקלאיות כתוצאה מהמצב הביטחוני. מהלך שגובש יחד עם מס רכוש ואוגדת עזה ומסדיר את אופן הטיפול בחקלאי עוטף עזה במסלול ירוק, ללא בירוקרטיה. מנגנון שיאפשר לחקלאים שלנו לקבל פיצוי מהיר ואפקטיבי ללא צורך להוכיח קשר סיבתי בין הפסקת העבודה לנזק לגידולים. המהלך השני הוא הכרה במכינה הקדם צבאית בקיבוץ סופה על שם הדר גולדין. השר הוכיח שוב מדיניות תכליתית ומעשית ושאמירותיו לגבי החשיבות שהוא מייחס לעוטף עזה מתבטאות בהחלטות הלכה למעשה.

 

אנרגיות טובות

כחלק מתוכניות הפיתוח העתידיות של המועצה באמצעות החברה הכלכלית, אנו שוקלים מיזם להקמת תחנת כח שתספק את הביקושים של המועצה ושל הרשויות הסמוכות כמנוע צמיחה כלכלי משמעותי לאשכול. הנושא נמצא עדיין בשלבי בחינה והיתכנות ראשונים מול הגופים הרלוונטיים, משרדי הממשלה, מפקדת תיאום פעולות בשטחים, ארגונים בינלאומיים וגופים פרטיים. אז כמובן שעוד חזון למועד אבל מאיפה שהוא צריך להתחיל. השבוע נפגשתי בנושא עם שר האנרגיה, יובל שטייניץ, שהיה קשוב, פרס את משנתו למשק החשמל בישראל. באותה הזדמנות העליתי גם את נושא ביטול הקיצוץ בהקצאת המים והפגיעה המהותית בחקלאי האזור שמתמודדים גם כך עם אתגרים רבים ומורכבים. הנושא עלה עם השר לקראת פגישה שמתוכננת עם רשות המים שעליה אמון משרדו, השר הבטיח לדון בנושא עם מנהל רשות המים. לא יצאנו עם תשובות חד משמעיות אך זכינו לקשב , הבנה וב'אנרגיות טובות'…עדכונים בהמשך.

 

 

נשיא וידיד

נשיא המדינה ביקר אותנו שוב באשכול ואין סמלי היה מלארח אותו בבית הספר התיכון שלנו. הלב הפועם של המועצה. ילדי אשכול שחווים את שנות ההתבגרות שלהם במציאות ייחודית ומאתגרת מתחזקים ומתעצבים הודות לקהילה החזקה והעוטפת והעוגן של מערכת החינוך. הם מובילים בעשייה התנדבותית, בשיעור הגיוס לצה״ל, ביציאה לשנת שירות, בקבלת השונה ומביאים לנו גאווה רבה. אמרתי לנשיא שאנו למודי ניסיון ואתגר ויודעים להתמודד עם מצבים ביטחוניים לא פשוטים אך זקוקים ומצפים לשקט כדי שנוכל לעסוק בדברים החשובים לנו, בחינוך, בהתיישבות, בחקלאות ובפיתוח ושגשוג הקהילות שלנו. בימים אלה אנו נמצאים בקידום מהלך פורץ דרך של בניית קמפוס החינוך חדש. הפעם לא מאילוצי בטחון, אלא בזכות הצמיחה הדמוגרפית והפיתוח. נשיא המדינה הוא ידיד אמיתי של אשכול וייחלתי שישוב לבקר אותנו רק באירועים שמחים והזמנתי אותו להיות אורח הכבוד בחנוכת קמפוס החינוך ולחגוג איתנו את ניצחון ההתיישבות והרוח על האתגרים והטרור.

 

 

חג כלניות שמח!

הכלניות כבר כאן, מזג האוויר מושלם, הטבע מרהיב והתיירנים שלנו מוכנים עם שפע של פעילויות ואטרקציות על רקע המרבדים האדומים. בסוף השבוע הקרוב זה מתחיל ובגדול – פסטיבל דרום אדום 2018! לתוכנית המלאה של הפסטיבל בקישור הבא. בילוי נעים!

 

 

סוף שבוע נעים ושקט

גדי ירקוני

 

שלום לכולם,

 

הגנה נחושה

שוב קיבלנו השבוע הוכחה ליעילות המבצעית החדשנית של צה"ל להתמודדות עם איום המנהרות. בפעם הרביעית בתוך חודשיים אותרה וסוכלה מנהרת טרור שחדרה לשטח ישראל. המנהרה שאותרה וסוכלה השבוע במעבר 'כרם שלום' כוונה אמנם למעבר, אך אנו רואים במבצע ביטוי נוסף להישגים של צה"ל מול האיום ולנחישות הצבאית לנטרל את האיום, כמובטח. אני מבקש להודות לכוחות הביטחון, לאוגדת עזה, לחטיבה הדרומית ולכל האגפים והחיילים שלוקחים חלק במשימת ההגנה הנחושה על הגבול והיישובים ומאפשרים לנו להתעסק בצמיחה, בשגשוג ובפיתוח הישובים.

 

 

על סף פריצת דרך

כמועצה חקלאית, הפתרון לגזם החקלאי הירוק מעסיק אותנו רבות. מדובר בבעיה לאומית של כל המועצות החקלאיות בארץ ואשכול לקחה על עצמה, בשיתוף המשרד להגנת הסביבה, להוביל מיזם למתן פתרון מלא וכולל. בשבוע שעבר הוצג לנו על ידי צביקה גוטליב (עין הבשור) קיצוץ גזם בחממה ואיסוף ללא מגע בקרקע. בהדגמה נוכח מנהל מחוז הדרום במשרד להגנת הסביבה. אנו פועלים להקים ולהפעיל מערך קיצוץ במועצה בליווי המשרד. קיצוץ הגזם החקלאי הינו שלב ראשון בטיפול ובכל מקרה יהיה צורך להמשיך אותו לפתרון קצה מוסכם. ככל שנתקדם בנושא, אנו צופים לצמצום היקף השריפות במועצה הנובעות בין השאר ממחסור בפתרון הולם לחקלאים.

 

 

 

מחוץ לאור הזרקורים

מחוץ לאור הזרקורים בסוגיות שנויות במחלוקת, שרת התרבות והספורט מירי רגב מוכיחה פעם אחר פעם שהיא מחויבת לקידום ותמיכה בפריפריה ובעוטף עזה בפרט. בפגישה שקיימתי השבוע עם השרה במועצה אזורית חוף אשקלון הוסכם על העברת תקציב של כ-13 מיליון ₪ ממשרד התרבות והספורט לטובת בניית אולם ספורט חדשני גדול וממוגן בקמפוס החינוך החדש שלנו. האולם ישמש את תלמידי בתי הספר החדשים במהלך שעות הלימודים ואת הקהילה כולה בשעת אחר הצהריים. השרה רגב מכירה בצרכים הייחודיים באזורנו החורגים ממקומות אחרים בארץ ומתוקף כך גם היא מוכנה לחרוג ממגבלות הבירוקרטיה למעננו ואיכות חיינו.

 

לא יורד מסדר היום

כביש 232 לא יורד מסדר היום שלנו ואנו כל העת פועלים לקדם את הטיפול בו באפיקים השונים שעומדים לרשותנו, בין אם מול משרדי הממשלה הרלוונטיים ובין אם באמצעות העלאתו לסדר היום הציבורי תקשורתי. אמש, פתח כביש 232 את תוכנית הטלוויזיה 'המקור' בערוץ 10 שהוקדשה לכבישים וצמתים מסוכנים בארץ. מוזמנים לצפות:  https://www.10.tv/news/153110

 

בונים יסודות חדשים

מליאת המועצה אישרה השבוע פה אחד החלטה חסרת תקדים לתקצוב פרויקטים חינוכיים בקמפוס החדש בהיקף של 130 מיליון ₪. הפרויקטים כוללים את בניית בתי הספר החדשים, מבנה החדשנות, מרכז אמניות, אולמות ספורט, תשתיות והרחבת 'נופי הבשור'. מקורות התקציב המרכזיים הם ממשרדי הממשלה (חינוך ותחבורה), תרומות וקרנות המועצה. מדובר בפיתוח ושדרוג משמעותי של שירותי החינוך הפורמאלי והבלתי פורמאלי לקהילת אשכול ואני מבקש להודות לחברי המליאה על האמון והתמיכה באישור התוכנית.

 

לומדים ביחד

שריינו ביומן! ביום רביעי הבא (31.1) נקיים בשעות הערב באודיטוריום 'נופי הבשור' מפגש למידה משותף פתוח לציבור לקראת הקמת בתי הספר החדשים. בתוכנית – הרצאה של הפילוסוף ואיש החינוך ד"ר שמעון אזולאי, הרצאות טד ו'הייד פארק' מגיבים מהציבור. המפגש הוא חלק מתהליך שיתוף הציבור לקראת גיבוש החזון החינוכי המחודש לאשכול והוא פתוח לכולם – מורים, הורים, סבים וסבתות!.

 

 

שבת שלום

גדי ירקוני

 

שלום לכולם,

 

יסודות של חוסן

בזכות הסיוע הנדיב של שותפינו בארגון JNF ארה"ב ושל משרד הרווחה, החלו העבודות להרחבת אגף הרווחה ומרכז החוסן במועצה. השבוע יצקו את היסודות למבנה הממוגן החדש בצמוד לאגף, שישמש בין היתר כמרחב טיפול קבוצתי של מרכז החוסן שלנו. זו הזדמנות להודות שוב לידידנו הקרובים בארגון JNF. יו"ר הארגון, ראסל רובינסון, צפוי לבקר באשכול בסוף החודש כדי לראות את התקדמות עבודות הבניה ולבחון איתנו פרויקטים ושיתופי פעולה נוספים.

 

 

 

יסודות של צמיחה

כל תהליך של פיתוח והרחבה בכל אחד מיישובי המועצה מרגש ומשמח מאוד. הפעם אני נרגש לשתף על קיבוץ כיסופים, שחווה בשנים האחרונות התמודדות מאתגרת בתחום הצמיחה הדמוגרפית על רקע מיקומו והמצב הביטחוני ואילו היום נמצא בתהליכי התחדשות, התאוששות וצמיחה מחודשים. השבוע החלו עבודות בניית תשתית ל-32 יחידות דיור חדשות בקיבוץ! הקיבוץ נמצא בתהליכי קליטה וחלק לא מבוטל מהיחידות כבר שמורות לנקלטים חדשים. מרגש מאוד.

 

תגבור כוחות באשכול

על רקע  אירועי הפשיעה החקלאית והפריצות לבתים שאנו מתמודדים איתם לאחרונה, נפגשתי עם מפקד תחנת משטרת אופקים, סנ"צ אבי לוי, יחד עם קב"ט המועצה, אילן אייזקסון. בהתאם לבקשתינו, אשכול הועלתה לראש סדר העדיפויות של התחנה לצמצום ומניעת התופעה והחלו כבר מספר פעולות מניעה משמעותיות, חלקן גלויות וחלקן סמויות שאותן לא ניתן לפרט מטעמים ברורים. היקף כוחות המשטרה במרחב המועצה הוגבר משמעותית, ומתוכננות לצאת לפועל תוכניות מניעה אפקטיביות, כולל הידוק שיתוף הפעולה עם אנשי הביטחון בישובים.

  

העצמה הדדית

פגשתי השבוע את חניכי המכינה הקדם צבאית ('מכינת הנגב') שפתחה לאחרונה שלוחה בקיבוץ חולית. היה מרומם רוח לדבר עם הצעירים והצעירות הערכיים שהגיעו מכל רחבי הארץ ובחרו רגע לפני השירות הצבאי להקדיש עצמם לעשייה חברתית-ערכית לחיזוק ההתיישבות לצד הגבול. הצעירים סיפרו לי על החוויה האישית המעצימה שהם סופגים מההשתלבות בחיי הקיבוץ והקהילה, על העבודה והסיוע בענפי הקיבוץ, כולל בחינוך וברווחה. ההעצמה היא הדדית, וכמו שהקיבוץ נהנה וזוכה לידיים עובדות ולרוח צעירה וערכית בחיי הקהילה, כך גם הצעירים זוכים לצמיחה אישית ולפיתוח מנהיגות חברתית על הקרקע הפורה של קיבוץ חולית. אלה הם המנהיגים של מחר ואני גאה שאנחנו מהווים להם קרקע לצמיחה אישית ולפיתוח מנהיגות חברתית.

 

 

 

החיטה צומחת שוב

גשמי הברכה שירדו אצלנו בסוף השבוע הוציאו גם אותי מהבית למרחבי הטבע המדהימים שעוטפים אותנו. שמחתי לראות ולפגוש את המטיילים הרבים שבאו לראות וליהנות מהזרימה המדהימה בנחל וממראות החורף המרהיבים באשכול. במיוחד שמחתי לראות את שדות החיטה שלנו סופגים בצימאון את טיפות הגשם. אלו הם השדות החקלאיים שלנו שמגיעים עד לגדר הגבול ובאופק רואים את בתיהם של השכנים שלנו מעבר לגדר. איתם אנחנו צריכים לחיות זה לצד זה בשלווה בטפטופי הגשם ולא בטפטופים של ירי ספוראדי.

 

 

 

 

שבת שלום

גדי ירקוני

 

שלום לכולם

 

בכוחות משולבים

אני מבקש להודות לכל אנשי הבטחון של אשכול (אגף הבטחון, רבש"צים, מג"ב, משטרה וצבא) על ההתגייסות ושיתוף הפעולה ההדוק בהתמודדות עם תופעת הפריצות והפשיעה החקלאית שפוקדת אותנו בתקופה האחרונה. שיתוף הפעולה מוכיח את עצמו והשבוע נתפסו לא מעט פורעים, לפני ותוך כדי מעשה, ביום ובלילה, בזכות שילוב הכוחות המיוחד. אני לא חושב שיש עוד מקום בו מתקיים שיתוף פעולה הדוק ונדיר כזה שהופך לכוח הרתעה משמעותי תחת המגבלות הברורות של האזור. ישר כח!

 

בטחוני

נערכנו לאפשרות לתגובה על רקע גילוי המנהרה, הקמת המכשול והכרזת טראמפ. אנחנו לא מוכנים שהירי יהיה שגרת חיינו וסומכים על הצבא ועל הגורמים המדיניים שיפעלו בשיקול דעת ובאופן שיחזיר את ההרתעה והשקט לאזורנו. לצערנו השבוע היה לא שקט, עם ארבעה אירועי ירי לאשכול. באחד האירועים היתה נפילה בשטח פתוח בתחום יישוב ולא הופעלה אזעקה בשל תקלה והצבא עסוק בתחקור הנושא על מנת להבטיח שהמקרה לא יחזור על עצמו. חשוב להדגיש שמערכת ההתרעה עברה שיפורים משמעותיים וכל עוד לא נשקף איום על הישובים, לא תופעל התרעת 'צבע אדום' ולכן באירועים שהיו נפילות סמוכות לגדר או בשטחים פתוחים לא הופעלה ההתרעה.

 

נאה דורש נאה מקיים

כפי שדיווחתי בשבוע שעבר, אנו פועלים רבות כדי למנוע את כוונת רשות המים לקצץ במכסות המים לחקלאות. בפגישה שקיימנו היום ראשי המועצות של עוטף עזה עם שר החקלאות ופיתוח הכפר, אורי אריאל, הוסכם, כי על פי בקשתינו, השר יפנה לרשות המים בבקשה להחריג את יישובי עוטף עזה כדי שלא יספגו את הקיצוץ במכסות וכי בכל מקרה לא יהיה קיצוץ ללא פיצוי. אני מודה לשר החקלאות אורי אריאל שתמיכתו המוצהרת בהתיישבות בעוטף עזה אינה בגדר מילים בלבד אלא מתבטאת גם במעשים והחלטות בפועל. נאה דורש נאה מקיים.

 

30 שנה ועוד היד נטויה

מועדון הקראטה המפואר של אשכול בניהולו של משה גליסקו (מבטחים) ציין השבוע 30 שנות פעילות. לאירוע המרגש הגיעו חניכי החוג כיום ובוגרי החוג לדורותיו, שחזרו לחליפה הלבנה והציגו את מיומנויות קפא"פ (קרב פנים אל פנים) שינקו במועדון אשכול. תודה לגליסקו על מפעל החיים הקהילתי המשגשג ועשייה המשמעותית לקידום ופיתוח הספורט באשכול.

 

 

יענקלה איתן ז"ל

בצער רב קיבלתי את הידיעה על מותו של יענקלה איתן (עין הבשור) אחרי שהתמודד בגבורה במשך שנים עם מחלה קשה. יענקל'ה היה דמות בולטת ומיוחדת באשכול, הקים עסק מצליח לציוד חקלאי שאותו ממשיך בנו רודד ולצד זה הקים והפעיל בחצר ביתו את מוזיאון 'מחוזות ילדות' ובו פריטים נדירים ומרתקים מההיסטוריה של ארץ ישראל, ראשית ההתיישבות והקמת המדינה ואורחות החיים בשנות המדינה הראשונות. כל פעם שביקרתי במוזיאון יצאתי מוקסם ומרוגש מטעימת החוויה הנוסטלגית ומהאיש המיוחד שעומד מאחוריה. אני משתתף בצער משפחת איתן ושל קהילת 'עין הבשור' על מותו של יענקלה ומאחל ש'מחוזות ילדות' שבנה וטיפח במשך שנים באהבה ובמסירות ימשיך לפעול, להתפתח ולרגש אותנו.

https://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-5064611,00.html

 

 

שבת שלום

גדי ירקוני

 

 

שלום לכולם, 

 

פתוחים לכולם

יו"ר מפלגת העבודה, אבי גבאי, הגיע אלינו השבוע לביקור עם חברי מפלגתו, סייר לאורך הגבול בליווי קב"ט המועצה והעביר שיעור באזרחות לתלמידי שכבת י"א. בפניות שאנו מקבלים מגורמים פוליטיים להגיע אלינו אנו מדגישים שדלתינו פתוחה תמיד בפני כל גורם שמעוניין לבקר כאן לסייע לקידום האזור אך אין בכך מבחינתנו שום אמירה או הזדהות פוליטית עם מפלגה כזו או אחרת. לא יכולתי להשתתף בביקור של גבאי מכיוון שנסעתי לפגישה דחופה בירושלים, לקידום נושא ההרשאות התקציביות לבתי הספר החדשים. היתה פגישה טובה ותכליתית ואת מרבית ההרשאות התקציביות נקבל כבר בימים הקרובים ונוכל להתחיל בתהליכי בניית בתי הספר. כשחזרתי מירושלים נפגשתי עם גבאי יחד עם כל ראשי המועצות בעוטף. הכרותינו עם גבאי התחילה כשהיה השר להגנת הסביבה שפעל רבות לקידום החלפת גגות האסבסט ביישובי עוטף עזה. גבאי מחובר להתיישבות ולעוטף עזה. איחלנו לו בהצלחה, כמו שאנו מאחלים לכולם.

 

נשיא בנשמה

יו"ר סניף אשכול של יחד למען החייל, יצחק נשיא היקר בן ה-83 (בארי), קיבל השבוע אות הוקרה על פעילותו ההתנדבותית למען החיילים ועל יוזמות התנדבותיות נוספות מטעם איגוד הלב (העמותות לזקן בישראל) וגופים נוספים. יצחק החל את התנדבותו למען החיילים בשנות התשעים, בתקופת האינתיפאדה הראשונה, ובשנת 2008 היה שותף להקמת סניף יחד למען החייל באשכול. בשלוש השנים האחרונות מנהל יצחק את הסניף בהתנדבות מלאה ובמקביל יוזם התנדבויות ופעילויות נוספות למען החיילים ולמען חולים במחלקה ההמטולוגית בית חולים סורוקה ומגייס אחריו מתנדבים רבים וטובים נוספים. נציגינו בטקס ההוקרה, הילה קטרי מנהלת היחידה להתנדבות באשכול וחבריו המתנדבים באשכול בירכו את יצחק בשם כולנו. אדם יקר ומיוחד במינו האיש. גאווה רבה.

 

 

בתמונה: יצחק נשיא ובני משפחתו בטקס ההוקרה.

 

מכסות מים

בימים האחרונים אנו עוסקים נמרצות מול גזירת קיצוץ מכסות המים, שמשמעותה ייבוש עוטף עזה. אנו פועלים מול שר החקלאות, רשות המים, שר התשתיות ושר הבטחון, כדי להחריג את עוטף עזה ולמנוע את הקיצוץ באזורנו כדי שנוכל להמשיך ולעסוק בעוגן הפיתוח המרכזי שלנו, החקלאות, ולעבד את אדמותינו עד המטר האחרון. אשוב ואעדכן.

 

טרור חקלאי

בתקופה האחרונה אנו מתמודדים עם גל פריצות ופשיעה חקלאית חסרי תקדים באשכול. צוות אגף הבטחון שלנו, בשיתוף הרבש"צים, מתמיד, מג"ב המשטרה וגם הצבא פועלים לילות כימים כדי להתמודד עם התופעה הקשה. אך הכלים שיש לנו כרגע אינם מספקים ויש צורך בהגברה משטרתית משמעותית ובמבצע אכיפה דראסטי. פנינו לגורמי המשטרה הבכירים בעניין ואנו מקווים שנזכה לתגבורת כבר בימים הקרובים. בינתיים יש לנהוג במשנה זהירות, להגביר עירנות ולדווח למוקד אשכול או רבש"ץ הישוב על כל תנועה חשודה 08-9966333

 

החלפת גגות אבסבט

יותר משלוש שנים לאחר מבצע "צוק איתן" והחלטת הממשלה להחליף את גגות האסבסט בעוטף עזה, החל מבצע להחלפת הגגות המכילים את החומר המסרטן ביישובים הנמצאים בין 4-7 ק"מ, במבני מגורים ומבני ציבור. בשלב הראשון לפני כשנה החלה החלפת גגות האסבסט בישובים שנמצאים עד 4 ק"מ מהגדר ופעלנו רבות כדי להגדיל את התקציב ולהרחיב את המבצע לישובים בין 4-7 ק"מ, המאוימים גם הם מפצ"מרים. המבצע צפוי להסתיים ב-2018. ראו כתבה על הנושא שפורסמה אתמול  ב-ynet.

 

אישור תושב אצלכם בתא הדואר

מבצע נוסף שהחל השבוע, הוא שליחת אישורי התושב לבתים, לכל תושבי אשכול. כפי שדיווחנו, כחלק משיפור השירות לתושבים, החל משנת 2018  אנו נשלח את אישור התושב לבתי התושבים ולא יהיה צורך להגיע למשרדי המועצה כפי שהיה עד כה. תודה לצוות אגף הגזברות על ההתגייסות המהירה להשלמת המבצע עוד לפני תחילת השנה.

 

אירוע החורף של 'ביכורים'

כל אירוע של כפר הנוער למצויינות באמנויות 'ביכורים' מרגש, מלהיב ומרשים אותי מחדש. איכות המופעים והתוצרים האמנותיים הולכים ומשתבחים מאירוע לאירוע ומביאים לנו גאווה רבה. הפעם היה זה אירוע החורף של הכפר, שכלל תערוכת אמנות ומופע מוזיקלי מרהיבים, במבנה בית הספר הבשור הישן. כך שחוץ מההתרגשות של בוגרי בית הספר לשוב ולבקר בכותליו כשהוא שוקק חיים, נהנינו כולנו מאמנות נפלאה ואיכותית שמתפתחת לה בתחומי המועצה וממפגש קהילתי מיוחד במינו. לראות את הילדים, בני הנוער הורים וסבים זורמים בעורקיו של בית הספר שהיה שומם שנים רבות מדי, חיזק את הנחישות להשיב ולהחיות מחדש את המקום בלב הקהילה שלנו. תודה ל'ביכורים' שהחיו עבורנו את המקום עם הרבה כבוד לדורות של עשיה וצמיחה של הקהילה שלנו במקום הזה.

 

 

 

שבת שלום

גדי ירקוני

 

שלום לכולם,

 

להשיב את השקט

על רקע המתיחות הבטחונית, הגיע שר הבטחון, אביגדור ליברמן, לפגישה משותפת איתנו, ראשי המועצות של עוטף עזה, יחד עם קציני הצבא הבכירים באוגדת עזה. השר ביקש לשקף לנו את המצב ולשמוע אותנו. הובהר לנו, שאף צד אינו מעוניין בהסלמה והמדיניות היא לנהוג באחריות ובשיקול דעת כדי לא לגרור את האזור להסלמה מיותרת. החמאס לא היה מעורב באירועים האחרונים, אלא מנסה לנטרל את הירי שהיה צפוי על רקע הכרזת טראמפ. הבהרנו שאנו לא מוכנים לחזור לשגרת הירי לאזורנו אך סומכים על מכלול שיקולי הדעת, גם של צה"ל וגם בקרב קובעי המדיניות, להרתעה אחראית ולהשבת השקט. העלנו גם סוגיות אזרחיות אשר מטרידות אותנו לא פחות – מכסות המים, הפגיעה בחקלאות צמודת הגדר, כביש 232, טיפוח המכינות הקדם צבאיות ביישובינו ועוד. התחושה היא שהשר מבין וקשוב לצרכים באזור, רואה בו כמקום אסטרטגי למדינת ישראל ונכון לסייע.

 

 

תקציב 2018

מליאת המועצה אישרה השבוע את תקציב המועצה לשנת 2018 על סך 153,657,000 ₪. זהו אחד התקציבים הגדולים שהיו לנו, שמשקף את הגידול במספר תושבי המועצה לצד ההסכמים הארציים שהושתו עליינו להעלאת השכר במגזר הציבורי. אנו עושים מאמצים עצומים לשמור על מסגרת תקציב אחראית ויעילה עם תוכניות הפיתוח שאנו מקדמים לרווחת הקהילה והתושבים. אני ‏מודה ‏למורדי ביטון, ‏מזכיר המועצה, ‏לכבי שקולניק, ‏גזברית המועצה וליפה בוקובזה, ‏מנהלת החשבונות, ‏ששקדו במקצועיות ‏על ‏התקציב ולחברי המליאה, שנתנו ‏את‏ הערותיהם ‏ואת‏ הדגשים‏ לאורך ‏הדרך ‏ועברו איתנו את‏ תהליך אישור‏ התקציב.

 

 

מילה טובה

צוות מינהל החירום במשרד הפנים הגיע אליינו השבוע לדיון במועצה בעקבות האירועים הביטחוניים האחרונים, כדי לשמוע על הצרכים הייחודיים שלנו בכל הנוגע למוכנות הרשות לחירום. היתה פגישה מצויינת, במהלכה הוסכם על סיוע של המינהל לטובת מרכיבי בטחון לישובים, תקצוב פערי מיגון בבתי הספר, סיוע בהקמת מרכז ההפעלה החדש שיוקם במועצה והשלמות לתוכנית הפינוי. לא פעם אנחנו לא חוסכים ביקורת שלנו על משרדי הממשלה. אך כשמגיעה מילה טובה, גם בה אנחנו לא חוסכים.

  

 

ותיקת השבט

ותיקת עובדי המועצה, טרז אבוטבול בת ה-84 (אופקים) יצאה השבוע לגמלאות, אחרי 43 שנות עבודה במועצה ו-8 ראשי מועצות. טרז שימשה כעובדת מועצה בתחום שירותי הניקיון ומדי בוקר הדהימה ומילאה את הלב של כל הסובבים עם האנרגיות הבלתי נדלות שלה, שמחת החיים, חוש ההומור, הרוח הצעירה ואהבת האדם. לרגל סיום עבודתה קיימנו לכבודה אירוע חגיגי והודינו לה על השירות הנפלא והאור שהביאה עמה לכותלי המועצה. בהצלחה ואריכות חיים לטרז הנפלאה.

 

 

 

תרבות באשכול

השבוע שלנו היה גדוש באירועים ובמופעי תרבות לרגל חג החנוכה. שלמה בראבא הופיע באולם אשכול בהצגת יחיד, אביאור מלסה חגג איתנו את אירוע השיא של חנוכה בשיתוף קק"ל ברחבת המועצה, הסטנדאפיסט גדי וילצ'רסקי הופיע בפאב גבולות מטעם מרכז הצעירים וגם הצגות ומופעי ילדים איכותיים ועוד ועוד. אנו משקיעים לא מעט משאבים כדי להביא לאשכול מופעים איכותיים, חלק מתקציבי המועצה וחלק מסבסוד שאנו משיגים ממשרד התרבות והספורט וממפעל הפיס. האירועים נפלאים ואני קורא לתושבי אשכול לקום מהכורסא וליהנות מתרבות מצויינת ליד הבית וממפגש קהילתי נהדר ומחמם לב! חודש פברואר יהיה גדוש ומלא במופעים מצוינים גם כן. חווה אלברשטיין ושלומי שבן במופע משותף באולם אשכול, יהודה פוליקר במסגרת פסטיבל 'דרום אדום', מופע הבלט 'ברבור לבן' של הבלט הישראלי, ועוד. עקבו אחרי הפרסומים.

 

 

 

שבת שלום

גדי ירקוני

 

שלום לכולם,

 

ניהול תקין

בפעם השביעית ברציפות, הוענק השבוע לאשכול פרס ניהול תקין, במעמד שר הפנים, ח"כ אריה דרעי. הפרס מוענק מדי שנה לרשויות שעמדו בקריטריונים המחמירים שקבע משרד הפנים לניהול תקציב, גירעון ביחס להכנסות, אחוז גביית ארנונה, סדרי עבודה ומנהל תקין, רישוי עסקים והיערכות לחירום. לאורך השנים אנו מצליחים לעמוד באתגרים התקציביים שמושתים עליינו ולהמשיך בתוכניות הפיתוח באחריות רבה. תודה מיוחדת למזכיר המועצה, מורדי ביטון, לגזברית המועצה, כבי שקולניק ולכל השותפים במועצה על ניהול ציבורי קפדני, מסור ואחראי.

 

 

הטובה והרעה

גילוי המנהרה בשטחנו ונטרולה על ידי הצבא, כפי שדווחנו בתחילת השבוע, התאפשרו הודות לטכנולוגיה חדשנית ופורצת דרך לטיפול באיום המנהרות, כמובטח אחרי 'צוק איתן'. אנו מברכים על המאמצים והמשאבים העצומים לנטרול האיום ולהגנה על יישובינו. גילוי שתי המנהרות האחרונות והשמדתן הוא בגדר בשורה טובה מאוד עבורנו. נערכנו לאפשרות שהקמת המכשול וגילוי המנהרות יגבירו את המתיחות באזור לתקופה. אנו עוקבים בדריכות אחר האירועים הביטחוניים של השבוע האחרון, אשר מתרכזים  בעיקר בצפון העוטף. למרות שרוב האירועים לא היו באשכול, סביר שהם גורמים לעליית מתח. חשוב להבהיר שאנחנו בשגרה מלאה ואין שינוי בהנחיות. בשיחות עם הגורמים הצבאיים והמדיניים אנו מדגישים, שלא נסבול שגרת ירי לאזורנו ומצפים  שיעשו כל המאמצים להשבת השקט.

 

תנופה וצמיחה

קיימנו השבוע ב'כרם שלום' כנס 'תנופה וצמיחה בעוטף עזה', לציון חזרתה לפעולה של החטיבה להתיישבות. בכנס השתתפו שר החקלאות, הנהלת החטיבה, מפקד אוגדת עזה, מזכ״ל התנועה הקיבוצית, ראשי רשויות בדרום ומנהיגי הישובים, כולם שותפים ומחויבים למשימת ההתיישבות בחבל הארץ המופלא שלנו. אחרי ׳צוק איתן׳ זכינו לתמיכה תקציבית ממשלתית משמעותית לפיתוח וצמיחת יישובינו, כשהחטיבה להתיישבות היתה המנוף המשמעותי לכך. אחרי שנתיים של הקפאה ומאבק להחזרתה, שבו לקחנו חלק גם ראשי המועצות בעוטף, חזרה החטיבה לפעולה ולסייע ליישובינו. בכנס אמרתי שלא צריך עוד 'צוק איתן' כדי לפתח את עוטף עזה שהוא מקום אסטרטגי למדינת ישראל. אנו מממשים את התפקיד ההיסטורי של החקלאות וההתיישבות במדינת ישראל, כשהחקלאות היא המכנה המשותף של יישובינו וסלע קיומנו. לכן אנו זקוקים לתמיכה וסיוע ייעודיים, גם ובעיקר בעת הזו, כדי להמשיך בעשייה החקלאית.

 

פגישה ב'נתיבי ישראל'

נפגשתי השבוע עם מנכ"ל נתיבי ישראל, ניסים פרץ, יחד עם מנהלת האגף האסטרטגי במועצה, רננה יעקב ומנהל אגף ההנדסה, מוטי לבאן. ביקשנו לקבל לוחות זמנים להרחבת כביש 232 ודנו על תוספת התקציב הנדרשת להרחבת המשך המקטעים (ניר יצחק – מעון, ומעון – סעד). הבשורות הטובות הן שכבר בתחילת 2018 יחלו עבודות פינוי תשתיות, חשמל, מים וכריתת עצים לאורך מקטע ניר יצחק-מגן, כהכנה לקראת ביצוע. הבשורות הפחות טובות הן, שהתקציב כיום לא מספיק לביצוע בפועל של ההרחבה במקטע הזה. כעת נעשים מאמצים בנת"י לאתר מקורות לתקצוב המשך המקטעים. דנו גם לגבי כביש הגישה לשלומית וצומת אבשלום ותוכניות נוספות וכבר בפגישה ניתנה הנחיה על ידי המנכ"ל לקדם תוכניות עבודה בצמתים אלה.

 

מאשכול תפתח הטובה

אירחנו השבוע בכבוד ובגאווה רבה באודיטוריום 'נופי הבשור' את טקס ההוקרה למצטיינים בפעילות מבצעית של פיקוד דרום במעמד מפקד הפיקוד, האלוף אייל זמיר, ומטה הפיקוד. זו פעם ראשונה שהפיקוד מקיים טקס הוקרה למצטיינים ושמחנו להיות האכסניה לאירוע המכובד והמרגש, שיהפוך למסורת בפיקוד. בטקס הוענקו תעודות הערכה על הגבורה ועל האומץ לחיילים וליחידות, שעסקו בין היתר בטיפול בלוחמה התת קרקעית. אלו החיילים הגיבורים שמסכנים את חייהם כדי שאנחנו נוכל לישון טוב בלילה וכדי שבבוקר נוכל להמשיך לעבד את אדמותינו עד המטר האחרון. הדלקתי נר ראשון עם החיילים והאלוף, שהתייחס לכך שלא במקרה מתקיים הטקס באשכול. מראשית הציונות, ההתיישבות והביטחון שלובים זה בזה – החוסן של יישובי עוטף עזה וכוח העמידה בלחצים הביטחוניים הינו המפתח להמשך מאבק כנגד הטרור. הודיתי לחיילים בשם כל תושבי אשכול וייחלתי לחזרתם הביתה בשלום.

 

אסיים הפעם עם השיר  "מדרום תיפתח הטובה" שליווה את הטקס המצטיינים של הפיקוד, בביצוע להקת פיקוד הדרום:

 

מדרום תפתח הטובה

מילים ולחןאברהם זיגמן

מה אתה רואה?
מה אתה רואה?
אני רואה שקד פורח
והמעוז מלון אורח
וזה סימן של שקט ושלוה
כי מדרום תפתח הטובה.

מה אתה רואה?
מה אתה רואה?
אני רואה אמת המים
ובה שטות סירות בשתיים
וזה סימן של שקט ושלוה
כי מדרום תפתח הטובה.

מה אתה רואה?
מה אתה רואה?
אני רואה ציפור ברוח
בין החומות לה קן בטוח
וזה סימן של שקט ושלוה
כי מדרום תפתח הטובה.

אני רואה אמת המים
ובה סירות שטות בשתיים
וזה סימן של שקט ושלוה
כי מדרום תפתח הטובה.

 

חג שמח ושקט!

גדי ירקוני

 

שלום לכולם,

 

 

אזעקות שווא

 

תושבי אשכול כבר יודעים, שאין דבר כזה ׳אזעקת שווא׳. כל אזעקה שמופעלת, גם אם אינה אמת, מעוררת מתחים ורגישות גבוה. ברור לי מה חוו תושבי 'כרם שלום' בלילה שבין שני לשלישי בעקבות רצף של 5 אזעקות לאורך הלילה. המערכת זיהתה שיגורי אמת אך לא נשמעו פיצוצים ולא אותרו נפילות ולכן לא ברור עדיין סיבת הפעלת האזעקה, גם אם מדובר בתקלה איננו מקלים ראש בכך. חשוב לנו שמערכת ההתרעה תהיה תקינה כדי להימנע ממצב של שאננות משמיעת אזעקה. לאור זאת, פנינו לצבא וביקשנו את בדיקת העניין ותיקון ככל הנדרש. הצבא מקיים תחקיר ואנו ממתינים לתשובות. כשנקבלם בסיום התחקיר נעדכן. אני מבקש להזכיר ולהדגיש שבכל מקרה של הפעלת התרעה יש להישמע תמיד להנחיות ההתגוננות.

 

 

הודעות לציבור

 

אנו מייחסים חשיבות רבה לנושא הודעות לציבור בחירום ומשקיעים משאבים רבים בנושא. אנו רואים בהעברת המידע מרכיב משמעותי בחיזוק יכולת ההתמודדות ושואפים להגיע למצב שהודעות המועצה יגיעו עד אחרון התושבים בעיתוי הנכון ויספקו מידע אמין ביותר. אנו זוכים לשיתוף פעולה יוצא דופן מהאוגדה והחטיבה, שעומדים איתנו בקשר ישיר ושותפים איתנו לחשיבות העברת המידע לתושבים.  הדרך שלנו להעברת המידע לתושבים היא על ידי הצח"י. ההודעות שאנו מחליטים להוציא הן אחרי שהתקיים שיקול דעת של צוות רב מקצועי שכולל את קב"ט המועצה, מנהלת מרכז החוסן, רכזת הצח"י ודוברת המועצה ומסתמך בין היתר על אופן והיקף הפניות שאנו מקבלים מכל יישובי המועצה למוקד ולמרכז החוסן. יחד עם זאת, זיהינו פער שהודעות שאנו מוציאים לא מגיעות בתפוצה רחבה לכל התושבים כמו שהיינו רוצים . לאור זאת קיימנו הערכות מחודשת בעניין ומקווים שיהיה שיפור בקרוב.

 

 

אירוע החטיבה להתיישבות באשכול

 

חלק מרכזי בפיתוח וחיזוק יישובינו מתבצע באמצעות החטיבה להתיישבות בייחוד, אחרי 'צוק איתן' שמאז ביצעה החטיבה את מרבית עבודות השיקום ושדרוג התשתיות בישובים, במסגרת החלטת הממשלה. בשנים האחרונות ספגה החטיבה לא מעט ביקורת ציבורית, אך בכל מה שקשור לעוטף עזה היתה לנו החטיבה משענת מוצקה ומשמעותית ולכן פעלנו כל ראשי המועצות בעוטף יחדיו להחזרתה לפעילות. לאחרונה, אחרי שנתיים של הקפאה, חזרה החטיבה לפעילות במסגרת הסדרה מחודשת באמצעות משרד החקלאות. ביום שלישי (12. 12) נקיים ב'כרם שלום' אירוע מיוחד לציון חלקה הרב של החטיבה בפרויקט שיקום התשתיות שמתבצע ביישובינו ואת חזרתה של החט"ל לסייע לישובים. האירוע בהשתתפות שר החקלאות אורי אריאל, ויו"ר החטיבה, גאל גרינוולד ובמסגרתו יתקיים דיון פתוח של  ראשי הישובים עם השר והנהלת החטיבה. אנו רואים חשיבות רבה בהשתתפות ראשי הישובים באירוע. זו תהיה הזדמנות טובה לשאול שאלות, לשמוע ולהשמיע את מה שמעסיק את הישובים שלנו.

 

 

 

שבת שלום

גדי ירקוני

 

 

‏ שלום לכולם,

 

בטחון גם בכביש

שר הבטחון, אביגדור ליברמן, הגיע ביום חמישי שעבר לפגישה עם ראשי המועצות בעוטף עזה. לא יכולתי להשתתף בפגישה בשל אירוע אישי וחשוב לא פחות (סיום קורס בהצטיינות של בתי שקד). בפגישה עם השר השתתף קב"ט המועצה שלנו, אילן אייזקסון. המסר היה ברור – שיתוף הפעולה עם הצבא הדוק ופורה, אנו מברכים על התקדמות בניית המכשול ועל הפעילות לסיכול איום המנהרות שמתבצעת כל העת ומברכים על הועדה שהקים השר לבקשתינו לתמיכה בחקלאות צמודת הגדר. אך לצד זאת, בסוגיה אחת ומהותית נותרנו בלתי מוגנים ואנו דורשים את ביטחוננו – כביש 232. ביקשנו מהשר את התערבותו לקידום מכלול המענים שיבטיחו את הבטיחות בכביש היחידי שלנו שמשרת גם את מערכת הביטחון – האצת ההרחבה, תוספת תקציב להמשך הרחבת הכביש ממעון לסעד וקידום הכשרת מעבר ארז לסחורות שתצמצם את כמות המשאיות בכביש שלנו. השר הבטיח לטפל.

 

בטחון וחינוך

בהתרעה קצרה, הגיע אלינו השבוע לביקור במועצה שר החינוך וחבר הקבינט מדיני-בטחוני, נפתלי בנט. השר הגיע לביקור קצר וביקש להתמקד בנושא הביטחוני, ובעיקר לשמוע על ההתמודדות והצרכים הייחודיים שלנו על רקע המציאות הביטחונית. בנט, שהתריע במהלך 'צוק איתן' שהמדינה לא עושה מספיק לסיכול איום המנהרות, אמר לנו בביקור שככל שהיה ביקורתי בנושא המנהרות במהלך 'צוק איתן', היום הוא יכול לערוב על כך שהמדינה פועלת נכון ועושה הכל לסיכול האיום. אנו מודעים לכך שככל שתתקדם בניית המכשול, יש סבירות שיתגלו מנהרות בשטחנו. אנו סומכים על צה"ל ומברכים על פעילותו לאיתור וסיכול מנהרות, לצד קידום בנית המכשול שישים קץ לאיום. סיפרנו לבנט על הצרכים הרגשיים של ילידנו ועל הצרכים ייחודיים בחינוך לנוכח המציאות וסוכם שהשר יגיע לביקור נוסף במועצה יחד עם כל צוות משרדו שיתמקד בנושא החינוך. השר הסכים ואמר שאין צל של ספק שמי שחי כאן, צריך לקבל יותר והבטיח להביא לידי ביטוי את מכלול הדברים שעלו במשרדו וגם בקבינט.

 

 

תקציב 2018

בימים אלה אנו עובדים במרץ על הכנת תקציב המועצה לשנת 2018. בישיבת המליאה שהתקיימה השבוע, הציגו מנהלי האגפים את תוכניות העבודה ואת התקציב לשנה הבאה. עומדים לפתחנו אתגרים ופרויקטים רבים ומשמעותיים. גם השנה, מושם דגש מיוחד על תקציב החינוך, שתופס את הנתח הגדול ביותר בתקציב המועצה. התקציב צפוי לגדול השנה בעקבות בניית בית הספר היסודי החדש והטמעת תפיסות עולם חינוכיות חדשניות שמקורות המימון המרכזיים לכך הם משרדי הממשלה, תרומות וקרנות המועצה. גם בתחום החברה הכלכלית והמתנ"ס יתבצעו בשנה הבאה שינויים שיתבטאו בתוספות תקציביות, שיאפשרו לנו לשפר את השירותים לתושבי אשכול.

 

מפעל שהוא קהילה

הוזמנתי השבוע לסיור ופגישת עבודה במפעל 'פולישק' בניר יצחק. המפעל לייצור אריזות רכות היה מצוי בקשיים וכמעט נסגר לפני כמה שנים אך הצליח להתאושש בזכות תעוזה יזמית חדשנית ופורצת דרך. שמחתי לשמוע מהנהלת המפעל על התוכנית היזמית אך בעיקר התרשמתי מהפעילות החברתית-קהילתית הענפה שמשקיע המפעל. המפעל תורם רבות לקהילת אשכול ודוגל בתפיסת עולם ניהולית ארגונית ששמה דגש בראש ובראשונה על הצמחת ופיתוח ההון האנושי. המפעל מגייס היום לשורותיו עובדים וישנה עדיפות לתושבי אשכול. אני ממליץ לעקוב אחר הצעות העבודה במפעל.

 

שיפור השירות – אישור תושב

כחלק משיפור השירות לתושבים, החל מחודש דצמבר ישלח אישור התושב לבתי התושבים ולא יהיה צורך להגיע למשרדי המועצה כפי שהיה עד כה. הטופס ישלח לתושבים שמשלמים ארנונה למועצה לפחות שנה. תושבים שאינם משלמים ארנונה למועצה אך מתגוררים ומנהלים אורח חיים מלא באשכול, יצטרכו כמו בעבר למלא טופס בקשה לאישור תושב ולשלוח במייל למחלקת הגביה או להגיע למשרדי המועצה. בהצלחה לכולנו.

 

 

שבת שלום

גדי ירקוני

 

 

שלום לכולם,

 

המוכנות בשגרה

המציאות הייחודית באשכול וניסיון העבר, מחייבים אותנו לשגרת עבודה יומיומית שכוללת הערכות ומוכנות לחירום. השבוע קיימנו פגישה עם בצלאל טרייבר, ראש רח"ל (רשות החירום הלאומית) כדי לחבר אותו לצרכים הייחודיים של יישובי אשכול בחירום, לחזק את הקשר הישיר עם המועצה ועל ידי כך גם לקצר את טווח קבלת ההחלטות בחירום, לרבות בנושא פינוי ישובים. מתוך לקחי עבר, אנו מעוניינים שלמועצה תהיה יכולת השפעה על החלטות ממשלתיות בחירום לגבי העוטף וזאת יש לבנות בזמן שגרה. אנו זכינו לאוזן קשובה והבנה רבה לצרכים הייחודים באשכול, שישרתו אותנו בחירום.

 

החטיבה להתיישבות

השבוע ביקר באשכול מנכ"ל החטיבה להתיישבות, צביקי בר-חי. החטיבה להתיישבות, שהיתה במשך שנים משענת משמעותית לפיתוח ההתיישבות,  הפסיקה את פעילותה כזכור לפני כשנתיים וכעת, לאחר דין ודברים, חזרה לפעילות מוסדרת באמצעות משרד החקלאות. מנגנון התמיכה שונה ונעשה כעת באמצעות קולות קוראים לתמיכות תקציביות בישובים ובפרויקטים מועצתיים באופן שוויוני לכל הרשויות בארץ. לצערנו, התמיכה כעת היא ללא עדיפות לעוטף עזה או ליישובי קו עימות ואנו מתמודדים מול התקציבים של החטיבה באופן שוויוני כמו כל הרשויות. יחד עם זאת, בימים אלה כשנסגרים קולות הקוראים לכל הרשויות, בחר המנכ"ל של החטיבה להגיע לביקור של יום שלם באשכול והוכיח על ידי כך את החשיבות הרבה שמייחסת החטיבה לאשכול.  אני מקווה שיש בכך אמירה ברורה לקראת קבלת החלטות על תמיכות החטיבה.

 

פארק התעשייה אבשלום 

החברה הכלכלית לפיתוח אשכול בניהולו של עופר מימון, ממשיכה בפיתוח ושיווק פארק התעשייה אבשלום. לאחרונה מינהלת פארק התעשייה, אישרה חמישה יזמים חדשים להמשך תהליך מול משרד הכלכלה ורשות מקרקעי ישראל להקצאת מגרש בפטור ממכרז ובעלות מסובסדת. מרכזי הקניות המסחריים "אבשלום סנטר" וסופרמרקט רביבו, נמצאים בשלבי בנייה מתקדמים, הפתיחה צפויה בחודשים הקרובים. אני רואה בפעילות החברה הכלכלית ובפיתוח פארק התעשייה אבשלום, מנוע צמיחה משמעותי למועצה ביצירת מקורות תעסוקה ושירותים לתושבי המועצה

 

 

יש לנו חוסן

ביוזמת מרכז החוסן שלנו, התקיים השבוע ערב מיוחד לצוותי החירום היישוביים של אשכול. מעל 100 משתתפים, כולם מתנדבים, אשר גם בשגרה וגם בחירום פועלים למען כולנו: מנהלים את מצבי המשבר ודואגים לחוסן האישי והיישובי. לאורך הזמן, אנו רואים כיצד בישובים שבהם יש מספר רב של חברי צח"י פעילים, ישנה השפעה ישירה על התמודדות של הישוב בחירום. לכן אנו רואים חשיבות בחיזוק צוותי החירום בכל הישובים, להכשרה ולהתמקצעות. אני מבקש להודות לרכזת הצח"י במרכז החוסן, אדוה שביט, על הפעילות מול הצח"י לאורך כל השנה ועל יוזמת הערב המיוחד לחברים.

 

 

שבת שלום

גדי ירקוני

 

שלום לכולם,

 

שומרים עליינו

שבועיים חלפו מאז סיכול המנהרה ורמת ההערכות של הצבא לא השתנתה ואנו עדיין רואים פריסה של הכוחות בשטח. ידוע לנו שהדיווחים בכלי התקשורת על המתיחות, לצד התנועה הצבאית הערה במרחב וקולות הפיצוצים שנשמעים שמקורם באימונים, מעוררים אי שקט. חשוב להדגיש ששגרת החיים נשמרת ואין שינוי בהנחיות. כמו כן, הוסרו ההגבלות על עבודת החקלאים והם שבו לפעילות לאורך הגדר. אנו נמצאים בשיח שוטף ויומיומי עם גורמי הביטחון במרחב ובראשם מפקד החטיבה הדרומית, אל"מ קובי הלר, שמלווה את כל האירועים ומקפיד על קשר ישיר ופתוח עם ההתיישבות. קובי מעדכן אותנו על פריסת הכוחות שמגנה עליינו ומקיים גם סבב פגישות ביישובים כדי להסביר את תמונת המצב כפי שהיא היום. במידה שיהיה שינוי בהנחיות אנחנו מיד נעדכן. בכל מקרה של אי וודאות אפשר תמיד לפנות למוקד אשכול שפתוח 24/7 (08-9966333). תקופות כאלה מעוררות באופן טבעי את סף הדריכות ומי שחש צורך בהתייעצות וסיוע מוזמן לפנות למרכז החוסן שלנו, בטלפון – 08-9965264.

 

משפחת JNF

חזרתי השבוע מביקור בן חמישה ימים בארה"ב, שם השתתפתי בכנס השנתי של JNF (קק"ל ארה"ב). בשנתיים האחרונות אנחנו בתהליך של יצירת והידוק הקשרים עם הארגון במטרה לחבר את פעיליו לאתגר ההתיישבות ולעשייה באשכול תוך יצירת שותפויות ארוכות טווח. לאורך השנים תמך הארגון בפרויקטים מחוללי שינוי בנגב, במקומות, כמו הערבה התיכונה, חבל איילות, באר שבע וביישובי החלוציות שלנו. כעת מעוניינים בארגון לתמוך באשכול, הן בחיזוק הקהילה שלנו בחוסן ובחינוך, הן בפיתוח מגרשים בישובים כדי להמשיך את צמיחת הקהילות שלנו והן בפתרונות שיסייעו להמשך צמיחת ושגשוג החקלאות. זהו הכנס השני של הארגון שאנחנו נוסעים אליו, מיכל עוזיהו ואני, שבמקביל לעבודת והקמת המרכז הקהילתי באשכול ממשיכה יחד עם מיה בונה לקדם את תחום גיוס הכספים ויצירת שותפויות משמעותיות למועצה. הביקור היה חוויתי ומחמם לב ומרגיש שאשכול היא כבר חלק ממשפחתJNF .

 

פרס למרכז 'אדוות'

הוא עבר אתנו שלוש מלחמות, ימים ללא שינה וזמזום בלתי פוסק של מכשיר הקשר וכעת ניקי לוי (צאלים), קב"ט המועצה לשעבר, משקיע את כל מרצו בחינוך ואיכות הסביבה. לאחר שעזב את המועצה, הקים ניקי בצאלים את מרכז 'אדוות', חווה חינוכית טיפולית להעצמת בני נוער באמצעות שימוש במיומנויות קדומות, חקלאות וספורט. מסגרת חינוכית משלימה שמחברת בין ילדים ונוער בסיכון לסביבה ולטבע. השבוע נתבשרנו שהמרכז הייחודי שפועל כשנתיים בלבד, יקבל בשבוע הבא את אות הנגב לאיכות הסביבה. ישר כח.

 

סוף שבוע שקט

גדי ירקוני

 

 

שלום לכולם,

 

אימפריה של תנועות נוער

חזרתי השבוע ללבוש בגאווה את החולצה הכחולה עם השרוך וחגגתי יחד עם מאות החניכים והמדריכים של תנועות הנוער באשכול את חג התנועות. שלושת תנועות הנוער באשכול (הנוער העובד והלומד, השומר הצעיר ובני המושבים) חגגו יחד בהתרגשות גדולה את תחילתה של שנת הפעילות החדשה. היה מרשים ומרגש לראות את כמות החניכים בתנועות הנוער באשכול, המסגרת המשלימה לחינוך הפורמלי שחורטות על דגלן את ערכי הציונות, ההתנדבות, אהבת הזולת והדמוקרטיה. אני מאחל לכל החניכים והמדריכים שלנו שנת פעילות מוצלחת ומהנה. חזק ואמץ!

 

 

עד התלם האחרון

החקלאים שלנו בישובים צמודי הגדר מעבדים את האדמות הנושקות לגבול בנחרצות וחריצות תוך סיכון חיים ואמונה שלמה במשימה. אך המציאות הביטחונית מייצרת מצב שלעיתים קרובות מדי נדרשים החקלאים להפסיק את העבודות בהנחיה צבאית,  דבר אשר מביא לפגיעה כלכלית בלתי מבוטלת. בעקבות פנייה משותפת של ראשי המועצות בעוטף לשר הביטחון בה הצפנו את הבעיה וביקשנו פתרון קבוע, הוקם במשרד צוות מיוחד לבחינת הנושא. הצוות הגיע השבוע לסיור במועצה ונפגש איתנו ועם החקלאים בישובים. הצגנו את מהות הפגיעה ואת המורכבות למדידה מדויקת של גובה הנזק. הצוות היה קשוב מאוד וכעת שוקד על מנגנון תמיכה בחקלאות צמודת הגדר אשר יגשר על הנזקים המצטברים ויאפשר יציבות כלכלית. ורק שיהיה שקט.

 

 

 

בתי הספר החדשים

בישיבת ועדת ההיגוי להקמת בתי הספר החדשים שהתקיימה השבוע הוצגה לנו התוכנית האדריכלית של קרית החינוך ופירוט של שני בתי הספר החדשים, מבנה החדשנות ומבנה המוסיקה. התוכנית האדריכלית נעשתה על בסיס ההמלצות של צוותי המשימה של ועדת ההיגוי שפעלו בחודשים האחרונים להגדרת הצרכים בנושא והתוצאה יפה ומרשימה לכל הדעות. קיימנו דיון בסוגיית הגידור הפנימי של בתי הספר בקריה ואחרי דיון ער קיבלנו את המלצות מנהלות בתי הספר ואנשי החינוך על הקמת גדרות לכל בית ספר כדי לשמור על האינטימיות והייחודיות שלהם וההמצאות של התלמיד במרחב הבית ספרי, לצד מרחבים של שיתופי פעולה. בימים הקרובים נפרסם את התוכנית האדריכלית.

 

חברים לעת צרה

על רקע המתיחות הדרוכה באזור לאחר השמדת המנהרה, פנו אלינו לא מעט חברים בארץ ובעולם שבמוקדי השפעה כדי לתמוך ולהציע כל עזרה לחיזוק ההתיישבות. השבוע הגיעו אלינו שני חברי כנסת המזוהים ומחוייבים להתיישבות, עופר שלח (יש עתיד, חבר ועדת חוץ ובטחון ואיתן ברושי (עבודה, חבר ועדת הכספים). הצגנו להם את האתגרים והצרכים הייחודיים שאנו זקוקים לסיוע בקידומם במסדרונות הממשל, ביניהם בעיית המים בחקלאות, שיפוץ מיגון 'נופי הבשור' ומיגון בתי הספר החדשים והשגת תוספת תקציב להרחבת כביש 232 ממגן לסעד. החברים יצאו מכאן נחושים ומלאי רצון לסייע לקדם את הנושאים למען תושבי אשכול.

 

סעו בזהירות

אני משתתף בצערה הכבד של משפחת אורלוב מיבול עם מותה הטראגי של רחל ז"ל בתאונה הקשה השבוע בכביש 232. שוב עורק התנועה היחיד שלנו גבה מחיר כבד ושוב קיבלנו הוכחה עד כמה הכביש הזה אינו סלחן לטעויות. כל הרוג זה כאב אישי אבל גם קהילתי. כולנו מכירים זה את זה ומנהלים חיי קהילה מלוכדים, בטוב וברע.

כידוע, לאחרונה, אחרי לא מעט עיכובים, החלה חברת 'נתיבי ישראל' בהכנת עבודות לקראת ביצוע הרחבת הכביש. עם זאת, עבודות ההרחבה בפועל עדיין לא החלו ואנחנו הופכים עולמות מול המשרדים הרלוונטיים כדי לזרז את ההרחבה ואת שאר המענים להבטחת הבטיחות בכביש שלנו, כולל אכיפה וצמצום המשאיות. אין כאן פתרון פלא מהיום למחר ולכולנו ברור שהתהליכים אורכים זמן ואנו פועלים לצמצומו. עד אז מוטלת גם עליינו חובה לנסוע בזהירות.

 

 

שבת שלום

גדי ירקוני

 

 

שלום לכולם,

 

אני מברך על הפעילות המוצלחת של צה"ל השבוע לסיכול המנהרה. כפי שהובטח לנו אחרי ׳צוק איתן׳, צה"ל פועל בכל האמצעים נגד מנהרות הטרור. אנו זוכים למעטפת הגנתית מלאה, הן מהפעילות המבצעית היזומה כמו סיכול המנהרה והן מבניית המכשול התת קרקעי שמוקם באזורנו. אנו נמצאים בקשר שוטף עם גורמי הצבא ואין שינוי בהנחיות לתושבים. הצבא עדיין נמצא בכוננות הגנתית גבוהה מאוד ומתקיימות הערכות מצב יומיות. ככל שיהיה שינוי בהנחיות נעדכן. אני רוצה להודות  לכל אנשי הבטחון, אלוף פיקוד, המאו"ג, המח"ט ההגמ"ר והקצינים שעומדים איתנו בקשר הדוק ומייחסים חשיבות עצומה לקשר עם האוכלוסייה האזרחית וחיזוק תחושת הביטחון. אנו זוכים לשיתוף פעולה יוצא דופן שאין שני לו. בעקבות האירוע קיים המח"ט, אל"מ קובי הלר, שיחות עם בעלי תפקידים בישובים הסמוכים ומסר מידע רלוונטי לגבי האירוע וההיערכויות בעקבותיו. בדרך כלל כחלק משיתוף הפעולה, הצבא מיידע אותנו מבעוד מועד לגבי אירועים כדי שנוכל להכין את התושבים, אך ישנם מצבים שבטחון המידע אינו מאפשר זאת. יש לי אמון מלא בפעילות כוחותינו. בתקווה לימים שקטים, גם לנו וגם לחיילים ששומרים עליינו ביום ובלילה.

 

מורשת היסטורית משותפת

שמחנו לארח באשכול בסוף השבוע את הפרשים האוסטרלים ולהיות נקודת הפתיחה למסע שחזור קרב ההסתערות ההיסטורית על באר שבע במלחמת העולם הראשונה. קרב שהביא לסיום השלטון הטורקי ופילס את הדרך להצהרת בלפור. אירועי סוף השבוע היו מרגשים ומרשימים. אוסטרליה ואשכול חולקים מורשת היסטורית מפוארת משותפת. הפסיפס המרהיב שנמצא על ידי החיילים האוסטרלים באזורנו לפני 100 שנה ושוחזר מחדש בדקדקנות מופתית על ידי 20 אמנים מאשכול, יהווה התחלה של שותפות וקשר תרבותי בין אשכול ואוסטרליה. המועצה תמכה בשחזור הפסיפס והוא יוצב באופן קבוע באולם התרבות במועצה באירוע חגיגי שנקיים בהמשך.

 

שותפות חוצת גבולות

עם הזמן יצרנו באשכול קשרים חמים עם שותפים לדרך מעבר לים אשר מניבים דברים נפלאים. השבוע אירחנו באשכול את הזוג אדי ולילי מרגוליס איתם יצרנו קשר חם ומיוחד באחד מביקורנו במקסיקו במסגרת שותפות ביחד. הזוג מרגוליס התעניין מאוד באשכול  ועל ההתמודדות עם מצבי החירום ואתגרי הצמיחה על רקע המציאות הבטחונית. בין היתר על רקע ההתמודדותם עם רעידת האדמה שפקדה את מדינתם ואת הקהילה היהודית. בביקור באשכול צוות אגף הרווחה הציג את האתגרים ועקרונות הטיפול באוכלוסייה במצבי חירום. החברים התרשמו מאוד מהפעילות ורוצים לחזק את המשך הצמיחה והפיתוח באשכול בעזרת ובסיוע נדיב להקמת קרית החינוך.

שותפים נוספים שאירחנו השבוע הם וסוזן ומרק לידשין, שסייעו בזמנו להקמת הדיונה ותומכים בפעילות המרכז לאורך השנים. לאחרונה סייע לנו הזוג לידשין גם בשיפוץ הכניסה לדיונה.

 

שבת שלום

גדי ירקוני
 

שלום לכולם,

 

חינוך חדש

ועדת המכרזים בחרה השבוע באבי יאנוס לתפקיד מנהל אגף החינוך החדש במועצה בעקבות סיום עבודתה של יעל אדר. אבי תושב להבים, סא"ל במילואים, איש ערכי ובעל ניסיון עשיר בניהול מערכות בצבא, בתחום ההייטק ובחינוך. אבי בוגר התוכנית להכשרת מנהלים של אבני ראשה בבן גוריון ובשנים האחרונות הקים וניהל את בית הספר הטכנולוגי תנופה ומכללת הישגים בדימונה. בתפקידיו הצבאיים עסק בתחום המודיעין וכראש ענף היסטוריה במטכ"ל. אלי יתחיל בחפיפה מסודרת עם יעל כבר ביום ראשון הקרוב. אתגרים רבים ומשמעותיים ניצבים בניהול האגף ואני מאחל לאבי הצלחה רבה בשם כולנו. כולנו נסייע ככל שניתן כדי שכניסתו לתפקיד תהיה חלקה ומוצלחת.

 

מרכז קהילתי אשכול יוצא לדרך

בהמשך להחלטת המליאה על הקמת מרכז קהילתי באשכול בשיתוף החברה למתנ"סים, אני שמח לעדכן כי פעילות המרכז יוצאת בימים אלה לדרך. לאחר פרסום מכרז, נבחרה מיכל עוזיהו על ידי הועד המייסד של העמותה לנהל את המרכז ובימים אלו היא נכנסת לתפקיד החדש ומסיימת את תפקידה כעוזרת האישית שלי. המטרה במהלך כולו היא שיפור, העשרת והנגשת פעילויות הפנאי, תרבות והקהילה לרווחת תושבי אשכול. החבירה עם החברה למת"נסים מאפשרת לנו לקבל תקציבים ומימון וקבלת ליווי מקצועי בתחומים שאנו כקהילה נגדיר בסידרי העדיפויות שלנו. המרכז הקהילתי אינו של החברה למתנ"סים אלא הינו עמותה בבעלות משותפת של קהילת אשכול, המועצה והחברה למת"נסים. בשלב ראשון נפעל להקמת עמותה, למיפוי וללמידת תמונת המצב וגיבוש מתווה פעולה ונזמין את התושבים להיות מעורבים בתחומים השונים. בהצלחה לכולנו.

 

עושים דיגיטל

שמחנו להתבשר שאשכול דורגה במקום הגבוה ביותר מבין כל המועצות האזוריות בארץ בתחום השירותים הדיגיטליים לתושב. מחקר מקיף שנעשה על ידי חברת דלויט והמרכז הבינתחומי בהרצליה שפורסם בערוץ 2, דירג את אשכול במקום ה-21 והמכובד מתוך כל 250 הרשויות המקומיות בארץ. לפני כשנתיים הקמנו במועצה אתר חדש ומונגש, מהראשונים בארץ, שהוכנסו בו אפשרויות התשלומים, כמו ארנונה, אגרות, רישום לגנים, לבתי הספר ולחוגים ורכישת כרטיסים לאירועי תרבות. האתר מתעדכן על בסיס יומי ומפורסמים בו עדכונים ומידע רחב לשירות התושבים לצד עמוד הפייסבוק הפעיל של המועצה. אנחנו בהחלט שמחים על הדירוג המכובד, אך לא עוצרים שם ופועלים כל העת לשיפור והרחבת השירות הדיגיטלי. בימים אלה אנו מקדמים גם את נושא קבלת אישור התושבות דרך האתר והקמת אפליקציה רשותית שתיתן שירות בשגרה וחירום.

 

''מייד אין אשכול" 

כבר יותר מעשור שפסטיבל אינדינגב במצפה גבולות באשכול מושך אליו אלפים מכל הארץ, מכל הגילאים והמצבים המשפחתיים. שלושה ימים של מוזיקה ואוירה שקשה להסביר למי שלא חווה את זה. בסוף השבוע האחרון שוב אנשי האינדי הפריחו את הדממה עם יותר מ-100 הופעות של מיטב אמני והרכבי האינדי בישראל, כולל שיתופי פעולה ייחודיים ואירוח של אמנים בינלאומיים. אינדי נחשב כיום אחד הפסטיבלים המוערכים בתחומו וכמעט כולו 'מייד אין אשכול'  – היוזמים והמפיקים) מתן נויפלד (ישע) אסף קזדו (גבולות) ותום גל (ניר יצחק)) ובסיוע מחלקת התיירות והביטחון שלנו, המיקום והרוח של אשכול. באחת הכתבות שקראתי על אינדי נכתב: "לא במקרה אינדי צמח במקום שבו צמח, לאנשים האלה יש גם משיכה למוזיקה, שטופחה במקום שבו הם גדלו, וגם כישורים שעוזרים להרים פרויקט כזה. הם יודעים למתוח קו ברזייה, הם יודעים לשנע דברים עם טרקטור. הם עשו את זה מגיל 15, בשדה הכותנה". גאווה גדולה.

 

 

עושים היסטוריה באשכול

לרגל ציון 100 שנים למלחמת העולם הראשונה, יתקיים בסוף השבוע הקרוב בפארק אשכול (הבשור) אירוע חווייתי ומרשים לכל המשפחה – 100 פרשים אוסטרלים יצאו מהפארק למסע שחזור ההסתערות של אבותיהם על העיר באר שבע דרך נתיב אנז״ק. כחלק משיתופי הפעולה סביב המורשת ההיסטורית המשותפת של אשכול והאוסטרלים יתקיימו בפארק, הנקודה בה יצא הכח האוסטרלי לכיוון באר שבע ושחרר את העיר מידי הטורקים, אירועים חגיגיים משותפים – מופע של להקות אשכול ושל כלי זמר אוסטרלים וטקס הצדעה לקראת יציאת הפרשים לדרך. שיאו של האירוע מבחינתנו, יהיה השקת הפסיפס המשוחזר משלאל על ידי אמני אשכול. הפסיפס המקורי שנמצא במקום לפני 100 שנה והיה שייך לכנסיה ביזנטית משנת 1400 לספירה, הועבר בזמנו על ידי החיילים לאוסטרליה ומאז הוא מוצג במוזיאון מלחמת העולם הראשונה בעיר הבירה קנברה. לקראת אירועי 100 השנים, התגייסו 19 אמנים מאשכול, בניצוחה של ירדנה ויסוקר (שדה ניצן), לשחזור הפסיפס ההיסטורי, בתמיכה תקציבית של המועצה. את התוצאה המרהיבה תוכלו לראות במהלך סוף השבוע בחגיגות בפארק ובהמשך הוא יוצב באולם המועצה ויהווה תחילתו של קשר תרבותי ותיירותי בין אשכול ואוסטרליה. תוכלו לקרוא על הפסיפס המיוחד ופרוייקט השחזור בכתבה שפורסמה היום בעיתון ידיעות אחרונות.

לתוכנית המלאה של אירועי סוף השבוע, באתר: http://www.habsor.co.il/parashim

 

 

שבת שלום

גדי ירקוני

 

שלום לכולם

 

עדכון בטחוני

אחרי תקופה רגועה יחסית, התמודדנו בתוך שבוע אחד עם שני אירועים של שיגורים לכיווננו. באירוע הראשון, במהלך חול המועד, הופעלה אזעקה בכמה ישובים בדרום המועצה אך לא היתה נפילה בשטחנו. באירוע השני הופעלה התראה במספר ישובים ובחלקם נשמעה אזעקה עולה ויורדת וזוהו שני שיגורים מאזור סיני שנפלו בשטחים פתוחים במועצה. כפי שהובטח לנו על ידי גורמי הצבא מתבצעים כל העת שיפורים ביכולות ההתראה, גם מאזור מצרים. ידוע לנו שהפעלת האזעקה העולה ויורדת בישובים שמורגלים להתרעת 'צבע אדום' יצרה בלבול רב. מבירור שקיימנו מול הצבא הובהר לנו שמדובר היה בתקלה שנבעה מהשינויים שנעשו במערכות ההתראה. העניין טופל ולא אמור לקרות שוב. חשוב מאוד להדגיש שדינה של אזעקה עולה ויורדת זהה להתרעת 'צבע אדום' מבחינת הנחיות ההתגוננות. בשיחות שקיימתי השבוע עם שר הביטחון וגורמי הצבא הובהר שאין פנינו להתחממות ונעשים מאמצים לשמור על השקט באזור. אנו מודעים לכך שמצבים כאלה מגבירים את תחושת הלחץ, הן במהלכם והן לאחריהם. ניתן ומומלץ לפנות לצוות החירום היישובי או למרכז החוסן עם כל בעיה שמתעוררת. מספר הטלפון במרכז החוסן – 526408-996

 

לא עוצרים

מועצה אזורית אשכול למודת אתגרים והתמודדויות נוכח החיים לצד הגבול והמציאות הביטחונית אך פעם אחר פעם הוכחנו שיש לנו את המשאבים והכלים להתמודד ושמנוע הצמיחה שלנו הוא חוסן התושבים. ראיה לכך היא הפריחה והפיתוח בכל יישובינו והעובדה שכמעט ואין בתים פנויים בישובים.זהו העיסוק היומיומי והעיקרי שלנו. באופן סמלי, יום אחרי הנפילות בשטחנו, השתתפנו בפגישת עבודה חשובה ותכליתית במשרד השיכון וקיבלנו פתרונות לחסמים שיאפשרו לנו לזרז מידית פיתוח מגרשים ותשתיות בכמה ישובים. למחרת הפגישה במשרד השיכון אירחנו במועצה את נציגי ארגון JNF ארה"ב שיצרו איתנו שיתוף פעולה יוצא דופן של מתן הלוואות גישור ליישובים לפיתוח ההרחבות. אני רוצה להודות לכל השותפים בארגון JNF ארה"ב אשר מסייעים לנו במעטפת הפיתוח הכוללת לרווחת התושבים ולא רק בהיבט הבניה, אלא גם בפרויקטים של חינוך והקמת מבני ציבור של שירותי בריאות ורווחה. השנה היה שותף הארגון בהרחבת מרכז החוסן שלנו, בהקמת המרפאה החדשה בבני נצרים ובפרויקטים חינוכיים בבתי הספר לצד הסיוע בקידום הבניה בישובים.

 

19.10 JNF

 

מרכז הצעירים לשירותכם

מרכז הצעירים של אשכול שופץ ונפתח לאחרונה מחדש במבנה חדש ומושקע בסיוע של המשרד לפיתוח הנגב והגליל. לרגל הפתיחה המחודשת אירחנו השבוע במרכז את גלית וידרמן, האחראית על מרכזי הצעירים במשרד לפיתוח הנגב והגליל והצגנו את הפעילות העניפה והיפה שנעשית במרכז לגילאי 18-40. הצגנו גם האתגרים שעומדים בפנינו ביצירת המודעות על מגוון הפעילויות ובעיקר את האתגר הגדול ביותר שהוא להוציא את תושבי אשכול מביתם…מרכז הצעירים שלנו מציע שפע של פעילויות, קורסים, הרצאות, סדנאות מופעים, הטבות ועוד ועוד ועוד ואני ממליץ מאוד לעקוב אחר הפרסומים ולהתעדכן בנעשה.

 

19.10 מרכז צעירים

 

מצילים את האירוסים

בשיתוף פעולה ייחודי של החברה להגנת הטבע, רשות הטבע והגנים, קיבוץ צאלים וחיילי צה"ל התקיים השבוע מבצע להצלת פרחי האירוסים משטחי אש. ילדי הגן המקסימים של קיבוץ צאלים השתתפו בפעילות העתקת של כ-1000 פקעות אירוסים משטחי האש ושתילתן בגבעת האירוסים בדרך השדות. את המבצע הנפלא יזם בועז קרצ'מר, מנהל האגף האסטרטגי שלנו עד לא מזמן, שהחל במסגרת תפקידו את קידום התוכנית לפיתוח ושדרוג דרך השדות לרווחת כולנו וממשיך לעשות זאת באהבה גדולה גם לאחר פרישתו.

 

19.10 אירוסים

 

שבת שלום

גדי ירקוני

 

שלום לכולם,

 

אפופי עשן

זה מספר ימים ששריפה גדולה באתר אשפה באזור חאן יונס בשטח רצועת עזה (מול כיסופים) גורמת למפגע ריח עשן חריף מאוד באזורנו. פנינו למשרד הגנת הסביבה ולמשרד הביטחון וביקשנו את התערבותם המידית בעקבות המפגע המתמשך והחמור. הנושא נמצא בטיפול הגורמים הרלוונטיים – השר הגנת הסביבה, שר הבטחון ומתאם פעולות הממשלה בשטחים. אנו ממתינים לעדכונים בעניין.

 

וגם אצלנו

חוץ מהשריפה בעזה, גם בתוך שטח המועצה גורמות השריפות החקלאיות למטרד קשה לתושבים. אנחנו מודעים לעניין ומטפלים באמצעים העומדים לרשותנו. מדובר בבעיה לאומית, שעד היום לא נמצא לה פתרון. כפי שדיווחתי בעבר, מועצה אזורית אשכול לקחה על עצמה להוביל יחד עם המשרד להגנת הסביבה קידום פתרון לאשכול אשר יהווה מודל לכלל המועצות החקלאיות בארץ. מדובר בפיילוט חדשני בארץ, שייתן פתרון מלא לגזם החקלאי ואנו פועלים לקידומו. אני יודע שלעת עתה, השריפות בלתי נסבלות. הפקחים שלנו באגף לאיכות הסביבה בסיוע היחידה הסביבתית והמשטרה הירוקה של המשרד להגנת הסביבה פועלים בכל המרחב לטיפול במפגע השריפות.

 

שדרוג פארק הבשור (אשכול)

פארק הבשור (אשכול) עומד לקראת תוכנית פיתוח אדירה, שכוללת הקמת אמפי תאטרון חדש וגדול שיכיל 12,000 צופים, הרחבת חניון הלילה ושיפור כולל של פני הפארק. בפגישה שקיימנו בפארק, ארבעת ראשי המועצות (מרחבים, אשכול, שער הנגב ושדות נגב) יחד עם יו"ר הקק"ל, דני עטר ושאול גולדשטיין, מנכ"ל רשות הטבע הגנים, הוצגה לנו תוכנית ההרחבה והפיתוח של שני הגופים בתקציב כולל של 18 מיליון ₪. הפארק נמצא בשטח השיפוט של מרחבים והוא מוקד תיירותי מרכזי וחשוב לכל הדרום. הכוונה היא להפוך את הפארק למוקד אזורי ראשי, דבר שמבחינתו יאפשר גם את הרחבת היצע אירועי ופעילויות התרבות והפנאי קרוב לבית וגם מינוף התיירות כעוגן כלכלי.

 

זוהר קופץ' ז"ל

אני משתתף בצערה הכבד של אלכסנדרה קופץ', מנהלת בית הספר 'ניצני אשכול', עם לכתו בטרם עת של בעלה, זוהר (צאלים, עין הבשור). זוהר היה בולט ומעורב בחיי קהילת אשכול. זוהר פעל ותרם רבות לקידום הספורט באזור ובעיקר לענף הכדורעף שכה אהב. אני שולח תנחומי לכל בני המשפחה ומחבק אותם בשעה קשה זו. יהי זכרו ברוך.

 

 

קירוב לבבות

לפני יום הכיפורים, הגיע הרב הראשי לישראל, דוד לאו, לביקור באשכול. הרב לן במדרשת נצרים המחודשת בבני נצרים והתפלל בבוקר בבית הכנסת בעין הבשור. פגשתי את הרב בתיכון 'נופי הבשור', יחד עם הצוות החינוכי, מועצת התלמידים ותלמידי שכבת י"א הלומדים במגמת 'מחשבת ישראל'. התלמידים קיימו עם הרב שיח פתוח ומרתק והעלו גם שאלות מאתגרות בנושאים המעסיקים אותם, כמו סוגיות של זהות מינית והדתה. הרב היה קשוב ופתוח לדברים והציג גם את נקודת המבט האחרת. המסר המרכזי שביקש הרב להעביר לתלמידינו הוא החשיבות בכך שנדבר אחד עם השני ולא אחד על השני. כל אחד יכול להישאר באמונתנו ובה בעת לקבל את האחר.

בהזדמנות זאת אני מזמין את תושבי אשכול לערב של אחדות, שמחה וקירוב לבבות באירוע המועצתי של הקפות שמחת תורה במוצאי החג ברחבת בית הכנסת במבטחים (החל מ-20:30).

_466x349_acf_cropped

 

משרדי המועצה יהיו סגורים החל מיום רביעי, 4.10, י"ד בתשרי, ועד יום ראשון, 15.10, כ"ה בתשרי.

שירותי החירום והתברואה יפעלו כרגיל. מוקד אשכול פתוח 24/7- 08-9966333.

 

חג שמח וחופשה מהנה ומלאה בחיק המשפחה, בסוכה באתרי הבילוי והטבע

גדי ירקוני

שלום לכולם, 

 

למקסיקו באהבה

סרן קרין קביטקה (עין הבשור) קצינת אוכלסייה בפיקוד העורף, יצאה השבוע עם משלחת הסיוע הישראלית כדי לקחת חלק בפעולות החילוץ וההצלה בעקבות רעש האדמה הקשה שפקד את המדינה. קרין החלה את דרכה בחמ"ל של אשכול, שימשה כסגנית היקל"ר (יחידת קישור לרשות) ולמדה בבית שלה, אשכול, את עקרונות הטיפול באוכלוסייה בחירום. לפני כחודש קיבלה קרין אות הצטיינות מטעם אלוף פקע"ר. מעבר לכך, קרין היא דוברת ספרדית ופעילה בולטת ואהובה בשותפות אשכול-מקסיקו. במהלך שהותה במקסיקו עמדה בקשר עם אנשי השותפות וראשי הקהילה היהודית והביעה בשם כולנו את תמיכתנו ועמידתנו לצדם, גם בימים קשים, כפי שהם עומדים לצדנו. אנחנו בקשר שוטף עם אנשי הקהילה במקסיקו וממשיכים להציע כל סיוע שנדרש. נאחל לחברים במקסיקו ימים שקטים, ולקרין – אנחנו גאים בך!

 

 

 

קרין קביטקה דני ליברנט

IMG_5731

 

 

תיירות חינוכית חקלאית

בבני נצרים חנכנו השבוע באור ושמחה את המבנה החדש של מדרשת נצרים – מתחם הדרכה ואירוח לבני נוער מכל רחבי הארץ ברוח ערכי ההתיישבות, החקלאות ואהבת הארץ. המדרשה היא מנוף לפיתוח האזור, גם כמוקד של תיירות חינוכית חקלאית וגם כעידוד קליטה בהמשך. אני רוצה להודות לכל השותפים הטובים שיחד איתנו סייעו בבניית קמפוס המדרשה –  משרדי השיכון והחינוך, החטיבה להתיישבות, קק"ל וחברת עמיגור, אך בעיקר תודותי והערכתי לאנשי בני נצרים ובראשם אלידע פרינס, על הרוח היזמית הערכית העיקשת לקידום חידוש ופיתוח הפרוייקט המיוחד מול כל השותפים. גם תושבי אשכול מוזמנים להתארח במתחם, להכיר ולחוות את אורחות החיים של אנשי הישוב בכבוד, בשותפות ובחברות.

 

 מדרשת נצרים

 

כביש 232 – יוצאים לדרך!

הנוסעים דרומה בוודאי שמו לב לשלטים שהוצבו השבוע על ידי 'נתיבי ישראל' על פרוייקט הרחבת כביש 232. בימים אלה מתבצעות עבודות הכנה לקראת הרחבת המקטע הראשון באורך 8.5 ק"מ מכרם שלום לניר יצחק. העבודות כוללות פינוי מפגעים והכנת תשתיות (מקורות, חשמל, הוט בזק וכו). אנו שמחים ומברכים על תחילת עבודות ההכנה והיציאה אך לוחות הזמנים לביצוע ההרחבה בפועל עדיין חורגים מציפיותינו ואנחנו פועלים מול גורמים הרלוונטיים לקיצור לוחות הזמנים. לתוהים מדוע מתחילים דווקא מכרם שלום אסביר כי על פי תקנות משרד התחבורה, עבודות הרחבה על כביש יחלו מקצוות הכביש ולא מאמצע הדרך, מטעמי בטיחות והסדרי תנועה. שתהיה לכולנו דרך צלחה ובטוחה.

 

הרחבת 232 - נתי

 

 

ביקור שר החקלאות

שר החקלאות אורי אריאל ביקר השבוע ביישובינו במשך יום שלם ונפגש עם הנהלת המועצה, ראשי ישובים, תושבים ותלמידי מכינות. הביקור החל בחנוכת מדרשת נצרים ולאחר מכן המשכנו לשלומית, לפגישה משותפת עם ראשי שלושת הישובים הקהילתיים במועצה (אבשלום, צוחר ושלומית) במטרה לקדם הקצאה של קרקעות לחקלאות לישובים אלה. משם המשכנו לביקור בכרם שלום, סופה וחולית שנמצאים בתהליכי התחדשות ובתנופת צמיחה ופיתוח וזקוקים לפתיחת חסמים בירוקרטיים. יחד עם אנשינו, השתתפו גם אנשי ההנהלה הבכירה במשרד החקלאות, יו"ר החטיבה להתיישבות, גאל גרינוולד והמנכ"ל שיש לה חלק רב בפיתוח הישובים שלנו מאז 'צוק איתן' ומזכ"ל התנועה הקיבוצית ניר מאיר. השר ריגש מאוד את כולם כשתושבי 'כרם שלום' סיפרו לו על רצונם להקים בית כנסת בישוב, הוא הודיע כי ישאיל להם ספר תורה על שם הוריו, נעמי ויצחק אריאל ז"ל. אורי סיפר שספר התורה בן 110 שנה והגיע לישראל מהעיירה פיבינצה שבפולין  שבה גדלה אמו, שהיא שריד יחידי מכל משפחתה שנרצחה בשואה. ספר התורה הגיע לאנשי הקיבוץ כבר ביום שלמחרת וישמש את התושבים כבר ביום כיפור וסוכות.

 

 124680_tumb_750Xauto

 

איתן במסע

שמחנו לארח באשכול את המסע של תנועת 'נשים עושות שלום' – אלפי נשים, גברים וילדים מכל קצוות הקשת הפוליטית שיצאו למסע לאורך הארץ כדי להשמיע את קול תביעתן להסכם מדיני. תושבי אשכול מכירים מקרוב את המשמעויות של חיים בצל מלחמה מתמשכת. בשני צדי הגבול גדלים ילדים לאותה מציאות של קולות מלחמה, חרדות ופחדים והגיע העת לייצר שימנע את המלחמה הבאה ויבטיח תקווה. לאורך ההיסטוריה, החלו המהפכות מלמטה, מהחברה האזרחית. הנשים החברות בתנועה מביאות איתן שיח אחר והסתכלות שונה שנעדרת משולחנות הדיונים על בטחון ושלום. בדברי בטקס אמרתי – שהנשים שנמצאות כאן ממשות את זכותן האזרחית והדמוקרטית להשמיע את קולן החשוב ואני קורא למנהיגים שלנו, למלא מנגד את חובתם הם, ולשמוע את הקול הזה.

 

שבת שלום, גמר חתימה טובה וצום קל

גדי ירקוני

 

שלום לכולם,

 

מתחדשים

את שנת הלימודים ב'נופי הבשור' פתחנו עם תהליכי של התחדשות. האחד הוא פרויקט הבינוי של תוספת כיתת לימוד בכל שכבה והקמת מבנה לימודי נוסף מותאם חדשנות והשני של פיילוט החדשנות החינוכית בסביבת הלמידה בשכבה ז', אשר ילך ויתרחב לשאר השכבות. הלובי בשכבה שינה את פניו ועוצב ברוח עקרונות החדשנות החינוכית ושינוי דרכי הוראה. בנוסף לקירות הצבועים בצבעים עליזים ומזמינים, הוכנס ללובי ריהוט לימודי שמאפשר למידה חווייתית ומשמעותית יותר גם במרחב הציבורי. בכיתות שונה אופי הלוח והשימוש בהם. הורכבו על הקירות "לוחות מדברים" שמאפשרים לתלמידים להתבטא בתוך מבנה שיעור שונה ומפעיל יותר. צוות מחנכי השכבה ישתלב במהלך השנה בהשתלמות שבה הם יקבלו כלים לפעול במרחב החדשני הזה.

 

14.09 בית ספר 2 14.09 בית ספר

 

 

שבנת הלימודים בבית הספר נפתחה בסימן שנת ה-70 למדינת ישראל וחשבתי על הסמליות שדווקא בשנת ציון 70שנות העצמאות למדינה, אנחנו יוצאים לדרך עם פרויקט בינוי הרחבה משמעותי בבית הספר שלנו, שהוא סמל של ההתיישבות וחזון החלוצים.

 

לצערי, בטקס החגיגי של פתיחת השנה, נעדרו תלמידי שכבת י"ב בשל התנהגות חסרת טעם ובלתי מכבדת אשר אין לה מקום בבית ספרנו. בדברי בטקס פתיחת השנה הבעתי צער על המקרה ופניתי לתלמידי שכבת י"א עם הצעה לגלות אחריות ולתעל את התרגשותם בשנה הבאה, לקראת שנת הלימודים האחרונה שלהם, בדרך חיובית וערכית יותר, בשיתוף הנהלת בית הספר וברוח ערכי בית הספר והקהילה.

 

 

אגף החינוך

לאחר 10 שנים מלאות עשייה ואתגר, יעל אדר, מנהלת אגף החינוך, הודיעה על רצונה לסיים את תפקידה. יעל תמלא את התפקיד עד סוף חודש נובמבר הקרוב. מדובר בתפקיד מרכזי ומשמעותי ואנו נערכים לאיתור מועמד/ת מתאים וראוי במסגרת מכרז ועל פי כל הכללים המתחייבים. אני מודה ליעל על העשייה המשמעותית לאורך השנים ומאחל לה בהצלחה רבה בהמשך דרכה.

 

 

לתרום ולהיתרם

ישוביינו הומי תינוקות, וגם צברניקים חדשים, גרעינרים ושינשינים חדשים שהחליפו את בני המחזור שמתגייס וחניכי מכינות קדם צבאיות. ביום רביעי שעבר חנכנו את פתיחת המכינה הקדם צבאית דרך פרת ע״ש הדר גולדין בקיבוץ סופה יחד עם ההורים, אנשי הקיבוץ, אנשי המועצה ואנשי הצבא הבכירים במרחבנו. קיבלנו בחגיגיות את פניהם של מיטב בני הנוער, דתיים וחילוניים, ממגוון פניה של החברה הישראלית, אידיאליסיטיים שבאו לעשות מעשה משמעותי, לתרום ולהתרם מהמקום. אנו פותחים במועצה שלנו השנה שתי מכינות קדם צבאיות, בסופה וחולית ועוד אחת בדרך (בתיכון הבשור). אני מאחל לחניכים שנה מצוינת, מלמדת מעשירה ומלאת עשייה. אני משוכנע שבסוף שירותם הצבאי, חלקם יבחרו לקבוע את ביתם באשכול.

 

הנסיבות המיוחדות של 'צוק איתן' הובילו לקשר אישי וחם עם הוריו של הדר גולדין ז"ל אשר על שמו קרויה המכינה בסופה והיא מושתת על רוח ערכיו. לצערי, שמחה ולאה גולדין לא יכלו להשתתף בטקס חנוכת המכינה אך מצאתי חובה אישית בטקס לשוב ולקרוא להשבת גופותיהם של שני החיילים הנמצאות בידי חמאס, הדר גולדין ואורן שאול, ולהביאן לקבורה בארץ ישראל. זוהי החובה שלנו למשפחה שנושאת את המחיר הכבד ביותר למען ביטחוננו.

 

 14.09 מכינה

 

 

 

מבזק 232

במעבר 'כרם שלום' מתבצעות בימים אלה עבודות בניה של חניון לריכוז משאיות ממתינות לקראת הפעלת הצו להגבלת תנועת המשאיות בכביש 232. הצו צפוי להיכנס לתוקף ב-1.11 ויחול על משאיות אשר מעבירות סחורות לרצועה שמשקלן מעל 12 טון, בין השעות 7:30-9:00 ו-15:30-16:30. זהו מהלך חשוב ומתבקש שיצמצם את הסכנה בכביש לתושבים בשעות העומס בדגש על שעות הסעת התלמידים לבתי הספר. החניון יאפשר ריכוז של המשאיות הממתינות בשעות ההגבלה ועם הפעלת הצו יופעל מנגנון שחרור מבוקר של המשאיות לאחר שעות העוצר, דבר שיביא לפיזור המשאיות בשעות השפל של התנועה בכביש. אני מודה לשר התחבורה ישראל כץ על הנחישות להעמיד את בטחון תושבי אשכול מעל לכל שיקול אחר ועל קידום הפתרון הראוי והמאוזן למען ביטחוננו בכביש בשילוב פרוייקט הרחבת הכביש.

 

232 14.09

 

 

חברינו במקסיקו

במהלך סוף השבוע עקבנו בדאגה אחר המתרחש במקסיקו וליבי עם התושבים וחברי הקהילה היהודית המשגשגת במקסיקו אשר לה קשרים הדוקים וחמים במיוחד עם קהילת אשכול. שוחחתי עם חלק מידידינו ושמחתי לדעת ששלום להם. ביקשתי לחזק את ידיהם והצעתי את עזרתנו ותמיכתנו בכל דרך שנוכל. יצרנו קשר עם ארגני הסיוע הישראלים שיוצרים למקסיקו והצענו סיוע בהתנדבות מטעמנו. הקהילה היהודית במקסיקו היא שותפה אמיתית ואוהדת של אשכול ועומדת לצדנו בשגרה והימים המורכבים אשר עברו היו העת שלנו לעמוד לצדם ולה

 

 

הערב – ההיסטוריה מתעוררת לחיים 

הערב, החל מהשעה 18:00, נקיים במועצה אירוע חגיגי לכל המשפחה לציון סיום שנת ה-70 להקמת-11 הנקודות בנגב. רחבת הדשא במועצה תהפוך להפנינג של היסטוריה שמתעוררת לחיים, פינת צלמניה עם אביזרי התקופה, תיאטרוני רחוב, דמויות מהעבר שיסתובבו בין האנשים, סדנאות יצירה לילדים, הרקדות, דוכני מזון, בית קפה ולסיום מופע חגיגי של עוזי פוקס ושרי. הכניסה חופשית. יהיה מקסים. לא לפספס!

 

 

שבת שלום

גדי ירקוני

 

שלום לכולם,

 

שלום כיתה א'

281 אפרוחי אשכול יפסעו מחר בחגיגיות ובהתרגשות גדולה בשעריהם של ארבעת בתי הספר היסודיים שלנו ויתחילו את כיתה א'. סה"כ יפתחו מחר את שנת הלימודים באשכול 4066 תלמידים (מגיל 3 ועד י"ב) כולל בתי הספר הדתיים בחלוציות שהחלו לפני שבועיים. זהו שיא במספר התלמידים באשכול, אשר גדל כל שנה. בעקבות הגידול אנו קולטים מורים חדשים שחלקם נקלטו כתושבים חדשים במועצה. לילדינו האהובים, למנהלות ולמנהלים, לצוותי החינוך שלנו, החדשים והוותיקים, מורות, מורים, גננות, סייעות, עובדי התפעול, אנשי אבטחה, הורים, סבים וסבתות – אני מברך אותנו בשנת לימודים פוריה בערכי החברות והלמידה, אשר יובילו להצלחות ולהישגים. זו הזדמנות לומר תודה גדולה ומלוא ההערכה למורים ולצוותים החינוכיים שלנו, שיקבלו מחר בהתרגשות, באהבה ואור בעיניים את התלמידים בגנים ובבתי- הספר. שנה טובה!

 

עזה תחילה

בביקורי בחו"ל אני מקפיד לספר שאני גאה להיות שייך למדינה שמשקיעה בפיתוח הישובים שלה כמו שהיא מגנה על תושביה. היינו רוצים לראות את עזה משתקמת וצומחת גם, מטעמים הומאניים וסולידאריים וגם קצת אינטרסנטיים, שכן ככל שלתושבי עזה יהיו חיים טובים ושלווים, כך גם יהיה לנו ותישמר היציבות באזור. למזכ"ל האום הנכנס, אנטוניו גוטרש, שביקר השבוע באזור, מונחת משימה להשפיע על הקהילה בינלאומית ועל המנהיגים לתעל את הכספים שעזה מקבלת לפיתוח ולצמיחה ולא לבניית מנהרות טרור, ארסנל ודור שונא וחרד. מוזמנים לקרוא טור דעה שכתבתי לקראת ביקור מזכ"ל האום באזור שפורסם בג'רוזלם פוסט. http://www.jpost.com/Opinion/The-UN-should-be-up-to-the-Gaza-challenge-503631

 

חברה בריאה וחסונה

כחלק מהיערכות שלנו לפתיחת שנת הלימודים קיימנו השבוע לכל עובדי המועצה סדנת הכשרה למתן עזרה ראשונה רגשית במצבי חירום, בדגש על אנשינו שבמעטפת הליווי של ילדינו לבתי הספר ולחוגים – נהגי ההסעות והמלווים בהסעות. את הסדנה בהנחיית ד"ר משה פרחי, מומחה לטראומה, קיימנו לאחרונה גם בישובים וגם לרבשצ"ים. כולנו חיים בשגרת החירום ואנו רואים חשיבות להעניק כלים מקצועיים מעשיים לכמה שיותר תושבים כדי שכל אחד מאיתנו יוכל לסייע לסובבים אותו וגם לעצמנו במצב של מצוקה רגשית אחרי אירוע חירום. כך ניצור חברה בריאה יותר וחסונה יותר. תודה למרכז החוסן שלנו.

 

תוכנית חוגים

אנו פותחים את עונת החוגים והספורט עם רוח של חידושים ושינויים מרעננים. לתוכנית החוגים הקבועה הוספנו השנה שני חוגים חדשים ואיכותיים לילדים, בתחום המדע והביו-רפואה. הסגל המקצועי התרחב והתמקצע (כפי שדיווחתי כאן שבוע שעבר) ובמקביל אנו פועלים לשדרוג מתקני הספורט והציוד ולייצר תשתיות טובות יותר לשנים קדימה. תודה לכל העוסקים במלאכה, מורים, מאמנים, מדריכים ומרצים ומאחל שנת פעילות מהנה ומלאת עניין. תוכנית החוגים כאן

 

  

מחזון למציאות

לפני שלוש שנים בדיוק נפתחה באשכול מסגרת חינוכית יחודית ויוצאת דופן לטיפוח מצוינות באמניות – כפר הנוער ביכורים. החזון לכפר היה של יונתן דקל חן מניר עוז שזכה לדלת פתוחה ולשיתוף פעולה מהמועצה שלקחה בעלות ואחריות מלאה על פעילות הפנימיה. היום, שלוש שנים אחרי – מספר התלמידים בכפר הכפיל את עצמו, כשהתלמידים מגיעים מכל רחבי הארץ (מחציתם מאשכול), מגוון תחומי האמניות הנלמדים בבית הספר התרחב משמעותית והכפר כבר מגיע להישגים מקצועיים משמעותיים – רק לאחרונה התבשרנו שבית הספר החליט כי בוגרי מגמת המוסיקה בכפר יוכלו להתקבל לרימון ללא מינויים תוך שיוכרו להם נקודות זכות כביטוי הכרה באיכות הגבוהה. החזון הפך למציאות. מוזמנים לקרוא כתבה שפורסמה הבוקר על הפנינה שלנו, רגע לפני פתיחת שנת הלימודים.

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-5010124,00.html

 

ביכורים

 

שבת שלום

גדי ירקוני

 

שלום לכולם,

 

אליפות של אליפות

אחרי התמודדות צמודה ומותחת בבריכת השחיה של ניר יצחק, נבחרת 'עין הבשור' זכתה באליפות אשכול בשחיה. במקום השני זכתה נבחרת 'ניר יצחק' ובמקום השלישי 'שדה ניצן'. 10 ישובים באשכול השתתפו בתחרות הקהילתית הנפלאה עם נציגות מגיל 10 ועד גיל 84! (אליהו לוי מניר יצחק). היה אירוע קהילתי ספורטיבי מרהיב ואני רוצה להודות לכל השותפים, לשחיינים, המארגנים וכמובן המעודדים ביציע. במהלך השנה נעמיק את הפעילות מול הישובים בתחום הספורט, כולל הכשרת 'נאמני ספורט' בכל ישוב, כדי לקדם יחד אורח חיים בריא וספורטיבי בקהילות שלנו.

גם אני השתתפתי בתחרות, במקצה המיוחד של שחייני ה'ספיישל אולימפיקס' המדהימים של אשכול באימונו של בקי בקלש (גבולות). בשנה שעברה ראיתי את שחייני הספיישל שוחים וקיבלתי מהם השראה לקפוץ איתם השנה למים. אני חושש מהתחרות שצפויה לי בשנה הבאה אחרי שהצהירו בפני מי עומד להצטרף לתחרות – גיל בשארים (ישע) ואורן שביט (עין הבשור). התחרות תהיה קשה!

אחרי שהחזרתי לעצמי את הדופק בסיום המקצה, אמרתי, שאני גאה בקהילת אשכול על הקהילתיות יוצאת הדופן, על הרוח הספורטיבית, אבל יותר מכל על ערך קבלת האחר, לא רק במילים אלא כדרך חיים.

תוכלו לראות תמונות מהאירוע בקישור הבא –

https://www.facebook.com/pg/%D7%97%D7%95%D7%92%D7%99%D7%9D-%D7%95%D7%A1%D7%A4%D7%95%D7%A8%D7%98-%D7%90%D7%A9%D7%9B%D7%95%D7%9C-1441343589218419/photos/?tab=album&album_id=1637650722921037

 

24.8 שחייה

 

עפים למעלה

שימו לב לרכש החדש של מחלקת חוגים וספורט שלנו – קינן קופץ', שחקן נבחרות ישראל בכדורעף ובן אשכול (צאלים) נקרא לדגל כדי להצעיד את מועדון הכדורעף המקצועי של אשכול לגבהים חדשים. קינן יתחיל לאמן השנה מספר קבוצות כדורעף ויהיה גם אחראי על תחום הכושר גופני של המחלקה וזאת תוך כדי שישחק במקביל בליגת העל בהפועל ב"ש. רכש חיזוק נוסף – 'ייבאנו' משכנינו, שער הנגב, את מיכאלה מילוא, מנהלת ענף התעמלות הקרקע. מיכאלה תאמן ותנהל את ענף התעמלות הקרקע במועצה כחלק משיתוף פעולה חדש ומוצלח עם שער הנגב. האימונים יתקיימו באולם הספורט בצוחר וציוד חדש ומתקדם כבר נרכש. בהצלחה לקינן ומיכאלה וברוכה הבאה!

 

232 – הכנות לקראת ביצוע

הרחבת כביש 232 נמצאת כידוע בשלב מתקדם של תכנון מפורט לקראת הביצוע בפועל בתחילת 2018. למי מכם שאולי לא שם לב – אז בימים האחרונים החלו כבר עבודות הכנה בדרום המועצה לפינוי התשתיות  – כריתת עצים, הזזת שלטים והעתקת גדרות. צוות מטעם הנהלת הפרויקט נפגש עם הישובים הרלוונטיים לתיאום איתור תשתיות. במקביל צוות נוסף של שמאים מטעם הפרויקט נפגש עם הישובים לקראת הסדרת נושא הפיצויים. תוך חודש צפויים לגדר את האזור לקראת תחילת העבודות ויוצבו שלטים לאורך הכביש. היעד שהצבנו לתחילת הרחבת הכביש של תחילת 2018 קורם עור וגידים.

 

שדרוג הכניסות לישובים

בעקבות הסיור שהנהלת 'נתיבי ישראל' קיימה בישובים יחד עם מהנדס המועצה מוטי לבאן לבדיקת הטענות על בעיות הבטיחות כתוצאה מעבודות שדרוג הכניסות – בוצעו כבר חלק מהתיקונים הנדרשים. חלק מהבעיות שעלו עדיין דורשות בדיקה מול התוכניות. אנו נמצאים בקשר שוטף עם המתכננים של נת"י על ההתקדמות בביצוע הבדיקות והתיקונים. השבוע נפגשנו ראשי המועצות של עוטף עזה עם בצלאל טרייבר, יו"ר רח"ל (רשות החירום הלאומית) שאחראית על הפרוייקט. הצגנו את הטענות שעלו ואף קיימנו איתו סיור בשטח יחד עם נציגי נת"י. אנו זוכים לשיתוף פעולה מנת"י בהתייחסות לקשיים שהעלינו על השינויים המתבקשים והובטח כי כל הדורש תיקון – יתוקן. אני מזכיר שהסיור והבדיקות נעשו בישובים שפנו אלינו והתריעו על הבעיות. ישובים שטרם פנו וסבורים שהפרויקט מייצר בעיות בטיחות – מוזמנים לפנות בימים הקרובים לאגף ההנדסה 08-9929134

 

דרך של שיתוף פעולה

כחלק מהתהליך לקראת הקמת בתי הספר החדשים ומיזוג הקהילות, קיימנו ביום שלישי בערב בצאלים מפגש חוויתי משותף של צוותי המורים משני בתי הספר – 'ניצני אשכול' ו'יובלי הבשור'.  המפגש נועד להכרות אישית באווירה חווייתית, מאווררת וקצת אחרת. המורים פעלו יחד במעגלי פעילות חווייתיים משותפים לקראת העבודה המשותפת ביניהם בהמשך. צוותי המורים שלנו הם חוד החנית להצלחת התהליך ואנו רואים חשיבות בהעמקת מעורבותם בכל התהליך. שתי מנהלות היסודיים שלנו, אלכסנדרה וקרולינה, עמדו יחד, זו לצד זו, בפני צוותי המורים, וסיפרו על הכרות ארוכת השנים ביניהן והצהירו על יציאה לדרך של שיתוף פעולה. המעמד היה חגיגי ומרגש. תודה רבה, ליעל אדר ומשה מורג על ארגון האירוע. המשך עוד יבוא.

 

24.08 מפגש 

 

שבת שלום

גדי ירקוני

 

שלום לכולם,

 

השבוע נפתח עם שתי חוויות רגשיות חזקות, אחד של שמחה גדולה ושני של עצב עמוק. בגזרה האישית-פרטית, גייסתי בגאווה ובהתרגשות גדולה את בתי הבכורה, שקד, לצבא ההגנה לישראל. השמחה נמהלה מהר מאוד בעצב רב על מותה הפתאומי של שולה יפרח ז"ל, רעייתו מזה 47 שנים של ידידי ושותפי – סגן ראש המועצה, מאיר. למדתי עם הזמן להכיר במעט את שולה דרך עיניו האוהבות של מאיר, את אישיותה המיוחדת ועד כמה היתה אהובה ומשמעותית בחייו ובחיי חמשת ילדיו שגדלו וחונכו להיות אנשי עשיה ערכיים ומלח הארץ. אני חש צער רב על האובדן העמוק של המשפחה ומחזק את ידיו של מאיר. אני ממתין לו שיחזור וכולנו כאן נעזור לו ככל שנוכל כדי להתרומם ולהתחזק בעבודה ומחוצה לה.

 

רוח חדשה

מנכ"ל משרד החינוך אישר ביום שלישי את מינויה של קרולינה ארם (נחל עוז) למנהלת 'יובלי הבשור'. לקרולינה ניסיון רב ומשמעותי של למעלה מ-30 שנים במערכת החינוך, במהלכם שימשה שנים רבות כסגנית מנהלת בית ספר, תפקיד בו זכתה להערכה רבה משותפיה וממוניה. לקרולינה הוסבר לפני המינוי על האתגרים הניצבים בבית הספר על רקע המשבר הניהולי בשנים האחרונות והיא הביעה רצון, מחויבות ונכונות גבוהה לקבל לידיה את התפקיד המאתגר ולהוביל את בית הספר יחד עם צוות המורים לדרך חדשה.

צוות המורים ב'יובלי הבשור' השתתף בסדנאות חווייתית במשך יומיים לחיזוק החוסן. אני יכול להעיד ממקור ראשון (רעייתי, שוהם…) שהם חזרו מחויכים ומלאי ציפייה לפגוש את המנהלת החדשה ולצאת לדרך חדשה משותפת. בית הספר יפתח את שנת הלימודים עם מעטפת חיזוק חסרת תקדים מכל הגורמים. הצלחת 'יובלי הבשור' היא הצלחה של כולנו ולהצלחה נדרש שיתוף פעולה של כולנו. אין לי ספק שכולם יתגייסו למען המטרה המשותפת. ברכות ואיחולי הצלחה לכולם!

 

מצטיינים בערכים

ברכות לישיבה התיכונית ב'נווה' שנכנסה לראשונה למדרג בתי הספר התיכונים המצטיינים בערכים ותזכה בתגמול דיפרנציאלי. אני מברך את צוות ההוראה, המנהיגות הבית ספרית ואת התלמידים על העשייה המשמעותית.

תיכון 'נופי הבשור' לא נכלל השנה ברשימה שפורסמה למרות הישגיו. אצרף כאן את תשובת המשרד שקיבלנו בעניין – "התגמול ניתן לבתי-ספר שחל בהם שיפור לעומת השנים הקודמות בחט"ע, ולכן התגמול ניתן על דלתא של השיפור ולא על רמת ההישגים או הזכאויות. מכאן, שבתי-ספר בעלי הישגים טובים בקריטריונים רבים ולא היה בהם דלתה משמעותי של שינוי לא נכללו. זאת לפי ההסכם של עוז לתמורה".

 

ועדת היגוי

ועדת ההיגוי להקמת בתי הספר החדשים התכנסה השבוע לישיבתה החודשית ואת הדיון הקדשנו לשני נושאים מרכזיים – האחד סיכום ועיבוד התוצרים והתובנות שעלו במעגלי השיח עם הציבור והשני לחשיבה מחודשת על השנה הנוספת שיש לנו בתהליך ההקמה, שיצרה לנו הזדמנות להעמקה בתהליך. סוכם שתיבנה תוכנית עבודה מחודשת ומותאמת לשנה הנוספת המאפשרת לנו להעמיק בחשיבה בכל הסוגיות שעומדות על הפרק, כולל בתחום שיתוף הציבור שאנו רואים בו מרכיב חשוב ומשמעותי בהצלחת התהליך. עם השלמת התוכנית נפרסם אותה לציבור.

 

 

סקירת המאו"ג

על רקע אבלו של סגן ראש המועצה מאיר יפרח קיימנו השבוע ישיבת מליאה במתכונת מיוחדת. לא עלו לסדר היום דיונים והחלטות והישיבה הוקדשה לסקירה בטחונית בלבד של מפקד אוגדת עזה, תא"ל יהודה פוקס, כפי שתוכנן מראש. המאו"ג עדכן על בניית המכשול בגבול ועל הערכת המצב הביטחוניות מול עזה. עוד עודכנו כי מערכת הבטחון שוקדת על מציאת פתרון לשיפור ההתראה לירי רקטות ממצרים. בצבא מייחסים חשיבות לחיזוק מערך ההגנה בגבול מצרים. הדבר מתבטא גם עם ההחלטה להקים את המכשול גם לאורך 3 ק"מ בגבול מצרים, שיספק הגנה ליישובי חבל שלום. אני מברך על הקשר ההדוק עם אנשי הצבא הבכירים בגזרה – המאו"ג, המח"ט וההגמ"ר, קשר שמחזק את תחושת הביטחון ואת המוכנות לחירום. וכמובן תודה לכל החיילים והחיילות שמשרתים כאן ושומרים עלינו יום ולילה ומאפשרים לנו לחיות חיי קהילה שלווים.

 

 

שבת שלום

גדי ירקוני

 

שלום לכולם,

 

פרויקט הרחבת 'נופי הבשור'

כידוע, לאור הגידול במספר התלמידים ב'נופי הבשור' והצפי להמשך הגידול, עלה צורך בהרחבת התיכון. ההרחבה כוללת תוספת של כיתה ממוגנת בכל שכבה והוספת מבנה חדש שימוקם בין התחנה הפסיכולוגית למו"ח בראיה חדשנית וחינוך מוטה עתיד שישרת את כלל בית הספר.

מצד אחד זו בשורה מרגשת ומשמחת במיוחד שמבטאת את הצמיחה היפה והשגשוג של חברת הילדים ההולכת וגדלה באשכול ואת השדרוג של בית הספר. מצד שני הדבר מחייב אותנו להיערך לתקופה של אי נוחות בבית הספר וסביבתו.

את פרויקט ההרחבה התחלנו במהלך חופשת הקיץ והוא צפוי להימשך במהלך השנה הקרובה. כתוצאה מכך אנו נערכים לתקופה של אי נוחות שתכלול כניסת כלים כבדים, הרעשה ואבק ונוכחות עובדים. כל הגורמים במועצה נמצאים בהיערכות מקסימלית ובשיתוף פעולה הדוק ומלא (אגף החינוך, אגף ההנדסה, אגף הביטחון והנהלת בית הספר) כדי להבטיח את פתיחת שנת הלימודים בבטחה ושהפרויקט יפגע פחות כמה שניתן במהלך התקין של בית הספר ובמוסדות החינוך הצמודים. אנו נערכים מול מנהלת הפרויקט גם מבחינה בטיחותית על ידי יצירת אתרים סטריליים וגם מבחינה בטחונית על ידי תגבור והידוק השמירה והאבטחה בכל ההיבטים.

לקראת פתיחת שנת הלימודים תצא הודעה מסודרת ומפורטת על כל ההסדרים החדשים מבחינת תנועה, בטחון ובטיחות בבית הספר וסביבתו.

 

 

חוק הצהרונים

לקראת פתיחת שנת הלימודים אנו נערכים להפעלת חוק הפיקוח על הצהרונים אשר קובע סטנדרטים חדשים להפעלת צהרונים, כולל הטבות ופיקוח על המחירים וכח האדם. זהו חוק נהדר שנועד להקל על נטל העלויות להורים וכעת אנו נערכים בכל ההיבטים להפעלתו באשכול. אנו עדין לומדים את כל פרטי החוק (תכנונית, ארגונית ותקציבית) וכבר מינינו רכזת רשותית באגף החינוך (לימור אור) שתאגד את כל הסוגיות שעולות מתוקף הפעלת החוק מול הישובים ומול משרד החינוך. החוק מאפשר כניסה של הרשות מבחירה לתוכנית 'ניצנים' שדורשת מהרשות הערכות מיוחדת להפעלת הצהרונים ובהם מינוי רכז רשותי ואנו החלטנו להצטרף לתוכנית.

בשבוע הבא תקיים יעל אדר, מנהלת אגף החינוך, כנס לכל רכזי החינוך בישובים שיסביר את פרטי החוק וההערכות להפעלתו. לפני פתיחת שנת הלימודים ואחרי שיושלמו כל הפרטים וההערכויות – אעביר כאן את המידע המפורט.

 

 

התמונה החינוכית

בשבוע הבא צפוי משרד החינוך לפרסם לראשונה את מדד 'התמונה החינוכית' שכוללת את ההערכה הרשותית של מדדי ההישגים והאקלים בחטיבות העליונות ברשויות בארץ. אנחנו קיבלנו לידינו את תוצאות התמונה של אשכול לפני מספר ימים כדי ללמוד אותה ולהיערך לתכנון שנת הלימודים הבאה, אך כרגע מנועים מלפרסם אותה על ידי משרד החינוך – עד לפרסומו הרשמי בשבוע הבא. הנתונים שעולים בתמונה החינוכית של אשכול משביעי רצון ויש הישגים יפים וגבוהים בתחום ההישגים הלימודיים ובאקלים החברתי, אשר נמצאים מעל לממוצע הארצי ומשקפים עליה מגמתית רציפה על פני השנים. לצד זאת יש גם נתונים טעוני שיפור אשר נדרשת להם התייחסות בהתאם. בתי הספר קיבלו לידם את הנתונים, למדו ולומדים אותם וכבר נערכים יחד עם המועצה כדי לתת את המענים והכלים לשיפור התחומים הרלוונטיים ולהמשיך ולצעוד קדימה.

 

שדרוג הכניסות לישובים

פרויקט שדרוג הכניסות לישובים הוא חלק מהחלטת הממשלה אחרי 'צוק איתן' במטרה לשדרג את דרכי הכניסה לישובים והגישה של הולכי הרגל לתחנות האוטובוס. על ביצוע הפרויקט אחראית 'נתיבי ישראל' שגם ביצעה את התכנון וגם מבצעת. התכנון נעשה על פי התקן של החברה ואושר ברמה עקרונית מול  הישובים והמועצה. לאחר תחילת ביצוע העבודות החלו לעלות טענות רבות על בעיות בטיחות שיצרו עבודות השדרוג. כתוצאה מכך פנינו ל'נתיבי ישראל' שיגיעו לסיור דחוף במועצה ולבחון את כל הטענות. היום התקיים בחלק מהישובים סיור עם המתכננים, מנהלי הפרויקט, מהנדס המועצה ונציגי הישובים. כל הערות נרשמו ונבחנות כעת, לחלק ניתן כבר מענה מידי וחלק יבחן ונקבל עליהם תשובות בימים הקרובים. נשוב ונעדכן.

 

תחנת מד"א אבשלום

ידידתנו הקרובה דינה לידס שסייעה לנו לגייס את המשאבים לפרויקט הקמת תחנת המד"א והאמבולנסים החדשים לאשכול, הגיעה אלינו השבוע לביקור כדי לבחון יחד איתנו את מיקום תחנת המד"א באזור חבל שלום. לביקור הצטרף גם אורי שחם מנהל הלוגיסטיקה במד"א. התחנה החדשה תוקם בישוב אבשלום – בצמוד למרפאה ובסמיכות לגני הילדים ותיתן מענה חירום מציל חיים לתושבים ביישובי דרום המועצה. הביקור היה חם ולבבי והתרגשנו מהחיבור המיוחד ויוצא הדופן של דינה לאשכול. דינה סיפרה שהנתינה לאשכול היא זו שמעניקה לה ומעצימה אותה וכמו שאנו אומרים לה תודה כך גם היא אומרת לנו תודה. סיכמנו על המשך חיזוק שיתופי הפעולה לטובת שיפור איכות החיים של תושבי אשכול.

 

10.08

 

שבת שלום,

גדי ירקוני

שלום לכולם,

 

לא קלה דרכנו

השבוע חווינו אבידה קשה. אני כואב את מותו הטראגי של בן הקהילה שלנו, אודי קאשי ז"ל. בין בניו הראשונים של מושב יבול, איש לרינת, בת קיבוץ מגן ואבא נפלא, כך כולם אומרים, לרון, אורן ודור. מחמם את הלב לראות איך הקהילה כולה עוטפת את המשפחה יחד עם צוותי הרווחה והחינוך שלנו שמלווים אותה באופן צמוד מאז ליל התאונה, מסייעים ומחבקים ככל הנדרש והניתן. אני משתתף בצער הכבד מנשוא של המשפחה, מחבק ומחזק את רינת, הילדים, את כוכי וששון ההורים ואת משפחת וילר.

 

מדברים יחד חינוך

לא פחות מ-150 איש – אבות, אמהות עם תינוקות רכים, סבתות, סבים, אנשי חינוך ותושבים מעורבים שאכפת להם, הגיעו ביום שלישי בערב לנווה אשכול כדי לדבר, לשמוע, להשמיע ולהשפיע על העתיד של החינוך היסודי המשותף באשכול. שמענו את הקולות, הרעיונות וההערות וגם את החששות ורחשי הלב והם היוו עבורנו זויות מפרות להסתכלות נוספת ולכיווני חשיבה נוספים בהמשך העשייה. הדברים נשמעו, נרשמו ויעובדו בתוך תהליכי גיבוש התוצרים בנושאי הליבה של קרית החינוך. מדובר באירוע אחד מתוך שורה של מפגשים ואירועי שיתוף ציבור נוספים שנקיים בהמשך לקראת הקמת קרית החינוך. אני מודה לכל מי שהגיע, השמיע והשפיע. היה מרתק ופורה. המשך יבוא.

 

שיח 13.07

 

בשביל ההתיישבות

ראש החטיבה להתיישבות במשרד הבטחון, עמיקם סבירסקי, הגיע לבקשתנו לביקור באשכול, יחד עם הצוות המקצועי של משרדו ועם נציגי פיקוד העורף. הצגנו שורה של צרכים בתחום מרכיבי הבטחון וההרחבות בישובים. עמיקם הביע נכונות ומחויבות רבה לקידום תחושת הביטחון האישי של תושבי אשכול וצמיחת הישובים. קיבלנו אישור למרבית הצרכים שהצגנו וכעת אנו בסגירות סופיות של גובה התקצוב בתקציב 2017-2018. אשוב ואעדכן.

 

העלה אותנו לגובה

ברכות חמות לרועי קסטנבאום מקיבוץ סופה שהרים אותנו אתמול יחד איתו לגובה כשזכה באליפות המכביה לנוער בקפיצה לגובה במוט. רועי בן ה-18 נולד וגדל בקיבוץ סופה, התחנך במערכות החינוך של אשכול, ואת דרכו הספורטיבית החל בחוגי הספורט במועצה. לפני שנתיים עבר ללמוד בפנימיית המצטיינים בוינגייט ומאז מגיע כל שבוע הביתה לסופה לנוח בחיק המשפחה ונוף מולדתו. אני מאחל לרועי הצלחה רבה בהמשך. ישר כח!

 

בשבוע הבא אני יוצא לחופשה. האגרת הבאה תצא בתחילת אוגוסט. בהיעדרותי ימלא את מקומי סגן ראש המועצה מאיר יפרח.

 

שבת שלום

גדי ירקוני

                                                                                                   6 יולי 2017

‏י"ב תמוז תשע"ז

שלום לכולם,

 

ספטמבר 2019

פרויקט הקמת בתי הספר החדשים, שהוא המשמעותי והמאתגר בעיסוקינו, מחייב אותנו לעיסוק והתבוננות בסוגיות כבדות. לא כולן בשליטתנו ואנחנו תלויים בגורמי חוץ – משרד החינוך, ועדות התכנון והבניה ובמקומנו היחודי, גם משהב"ט-פקע"ר. לאחרונה נוצרו שני אילוצים משמעותיים מול גופים אלה שחייבו אותנו להתארגנות מחודשת של לוחות הזמנים והתהליך. האחד – עיכוב באישורים הסטטוטוריים להתחלת הבניה, והשני – הנחיות מיגון חדשות של פקע"ר שחייבו שינוי של התכנון. אילוצים אלה, יחד עם ההבנה שלנו שיש צורך בהעמקת התהליכים מול הקהילה לקראת המיזוג, הובילו אותנו לקבל החלטה לדחות את פתיחת קרית החינוך בשנה אחת – לספטמבר 2019.

במצב שנוצר אנו מזהים לא מעט יתרונות שיאפשרו לנו להעמיק בתהליך. נוכל להעמיק בהליכי החשיבה בתחומים הפדגוגיים-חינוכיים, נוכל לממש תהליכי תכנון חינוכי והנדסי משולבים שיביאו לתוצרים טובים אף יותר ונוכל למצות מהלכים לגיוס כספים למימוש חלום החדשנות החינוכית. הזמן הנוסף גם יאפשר לנו לייצר תהליך קהילתי שלם ומעמיק לקראת המיזוג. (כאן תוכלו לעיין במצגת שמפרטת את כל הנסיבות והשיקולים שהובילו להחלטת הדחיה).

 

מפגש שיתוף ציבור

לקראת מפגש שיתוף הציבור שנקיים בשבוע הבא בסוגיות ליבה בקרית החינוך החדשה, העלינו לאתר המועצה חומר רקע רלוונטי בכל אחד מנושאי מעגלי השיח (חדשנות חינוכית, מיזוג קהילות, מיצוי ומצוינות וחינוך מיוחד). אני מזכיר שמטרת הערב לאפשר לציבור להשפיע על גיבוש ההצעות ולייצר תשתית ערכית ושיח קהילתי משותף סביב נושאי הליבה של קרית החינוך החדשה. המטרה היא בעיקר לשמוע את הציבור וכל ההתייחסויות, ההצעות והרעיונות שיועלו ישולבו בתהליכי קבלת ההחלטות של ועדת ההיגוי. ניפגש ביום שלישי הקרוב, ב-20:00, בנווה אשכול.

 

נשים בחזית

אני נפגש עם לא מעט קבוצות מהארץ ומחו"ל ומספר להם על המקום המיוחד שלנו והחיים המשגשגים שאנחנו נחושים לקיים תחת האילוצים הייחודיים. בשבוע שעבר נפגשתי עם קבוצה של נשות מפתח בקהילה היהודית במקסיקו החברות בארגון קרן היסוד. הן ביקרו ב'נופי הבשור' וב'ניצני אשכול' וזכינו לשבחים על המרחבים הבית ספריים שלנו ולפעילויות המיוחדות שהוצגו להן. נשות קרן היסוד במקסיקו הן שותפות טובות ויקרות שלנו ועומדות לצדנו בשגרה ובחירום.

 

העברה בין דורית

ידידנו הטוב, דני ליברנט, הגיע אלינו השבוע לביקור יחד עם בנו גד ונכדתו חנה. סיירנו יחד במועצה וביקרנו באולם הספורט 'כלנית' שניתן לנו בזמנו כתרומה ממשפחת ליברנט וליאון שטרמברג. דני הוא מעמודי התווך של הקהילה היהודית במקסיקו ותומך מאסיבי של ישראל ואשכול. דני מקפיד לשמור איתנו על קשר חם והדוק ולהנחיל את אהבתו לאשכול לדור ההמשך שלו, בנו ונכדתו. בביקור הוא הודיע לנו על תרומה כספית יוצאת דופן ומחממת לב לטובת הקמת מרכז האמניות שאנו מתכננים בקרית החינוך לרווחת התושבים.

דני ליברנט באשכול

 

"בית גידול למצוינות"

השבוע הובא לשולחני מכתבו של מנכ"ל משרד החינוך, שמואל אבואב, שנשלח ל-12 (!!!) בוגרים שלנו ב'נופי הבשור', המברך אותם על הישגיהם המצויינים בבחינות הבגרות – לין מוסלח (מגן), שחף מלמד (נירים), אור קרן (יתד) אור עדן (יתד) עומר מירזיאב (שדה אברהם), שקד קוזלובסקי (שדה אברהם), עומר בן אבי (שדה אברהם) עידן בכר (בארי) עידן בן צבי (בארי) טל חמו ואביטל בורכוב מאופקים ולינוי ירדני משדה בוקר. וכך כותב להם המנכ"ל – "בהישגייך המצויינים, הפגנת כח רצון, איתנות, סקרנות אינטלקטואלית וכושר התמדה. אלו כלים נהדרים לא רק להצטיינות לימודית, אלא גם להצטיינות ערכית, החשובה לא פחות. לצד ברכתי אני מברך את בית ספרך שהיווה בית גידול למצוינות זו. הצלחתך היא פרי התשתית הלימודית והמעטפת הערכית שהעמיד לך בית הספר". אני מברך את הבוגרים המצטיינים על המאמץ וההשקעה ואת בית הספר שלנו, בהובלתה של זמירה בן יוסף, שאפשר ונתן להם את הכלים למצות את המצוינות שלהם. ישר כוח!

 

שבת שלום

גדי ירקוני

 

 

שלום לכולם,

 

אשכול בלב לוס אנג'לס

בשבוע שעבר נסעתי ללוס אנג'לס יחד עם משלחת של אנשי עשיה מובילים בקהילת אשכול (ג'אן ברמן מאבשלום, ידידה הרוש מבני נצרים ומיכל עוזיהו מעין הבשור) לאירוע גיוס כספים של מגן דוד אדום במיוחד לכבוד אשכול, לצורך גיוס אמבולנסים ותחנת מד"א ממוגנת. את האירוע יזמה וארגנה – דינה לידס, תורמת יהודיה משמעותית של מד"א, שלה קשרים הדוקים עם אנשינו. באירוע כיבדה בנוכחותה גם השחקנית האמריקאית שרון סטון שידועה כתומכת בשלום ובישראל. חלל אולם האירוע היה כולו אשכול – הוצגו תמונות וסרטים של אשכול והועמדו שולחנות עם מוצרים שמיוצרים באשכול. אשכול זכתה לאהבה עצומה מחברי הקהילה היהודית והוקרנו תודה על התמיכה והעמידה לצדנו, גם בימי חירום וגם בימי שגרה, כשכביכול שקט.

 

לוס אנגלס דינה לידס

 

תודה!

מחר יצאו ילדינו ואנשי החינוך שלנו לחופשת הקיץ. אני רוצה להודות לכל צוותי ההוראה של אשכול בבתי הספר, בגנים, בישובים ובחינוך המשלים, על עוד שנה של עשיית קודש מתמשכת עם ילדינו. אתמול השתתפתי במסיבת הסיום של שכבת ו' ב'יובלי הבשור' ויצאתי בתחושת התרוממת רוח על איכות המופע שביטא את הרוח המיוחדת של בית הספר. אמרתי לתלמידים שקהילת 'יובלי הבשור' היא קהילה מיוחדת במינה שתעטוף ותלווה אותם כל חייהם. הערב אשתתף במסיבת הסיום של שכבת ו' ב'ניצני אשכול'. שתי השכבות, בכל אחד מבתי הספר, יפגשו בעוד חודשיים בתיכון המשותף שלנו ואני בטוח שכל שכבה תביא עמה את הייחודיות ואת הערך המוסף שלה ויחד הם יצרו משהו חדש, שהוא הדבר המיוחד שמאפיין את אשכול. אני מאחל לכל אנשי החינוך ולתלמידים שלנו חופשה נעימה, שקטה ובטוחה. תצברו כוחות ותחזרו עם כוחות מחודשים לעוד שנה של עשיה לימודית חדשה ופוריה.

 

  

קרית החינוך החדשה של אשכול

ב-11.7 (יום שלישי הבא) נקיים ערב שיתוף ציבור פתוח לכל תושבי המועצה. מטרת הערב לאפשר לציבור להשפיע על נושאי ליבה בחינוך היסודי באשכול לקראת הקמת קרית החינוך החדשה. את הערב נפתח במפגש קצר במליאה ואחר כך נתחלק לקבוצות דיון על פי נושאים שיעמדו לבחירת המשתתפים (חינוך מיוחד, חדשנות חינוכית, מיצוי ומצוינות ומיזוג הקהילות). כל ההערות, ההתייחסויות וההצעות של המשתתפים במעגלי השיח ישולבו בתהליכי קבלת ההחלטות של ועדת ההיגוי. זו הזדמנות לקחת חלק ולעצב יחד את עתיד ילדינו. מי שמגיע משפיע. יום שלישי, 11.7, בשעה 20:00 בנווה אשכול.

 

מחוץ לתחום

תקשורת הדדית ויציבות בצוות ההנהגה המוביל במועצה הם אבן יסוד ובסיס להצלחה. ידוע לי שחלקכם נחשפתם לאחרונה למתיחות מסוימת בין ובין סגני, מאיר. חשוב לי להבהיר כי מאיר ואני מחוייבים לעשיה משותפת ועניינית לטובת המועצה והישובים. במהלך השבוע האחרון שוחחנו מאיר ואני וליבנו את הסוגיות בינינו וסיכמנו על המשך עבודה משותפת, תוך אמון וכבוד הדדי, למען תושבי אשכול. בהזדמנות זו אני רוצה לאחל למאיר מזל טוב, בריאות ואריכות ימים ליום הולדתו ה-70 שחל השבוע.

 

בידיים טובות

הבוקר נפגשנו הנהלת המועצה עם מח"ט דרומית, אל"מ קובי הלר, יחד עם רס"ן אבינועם בצלאל, ההגמ"ר, לקבלת סקירה מפורטת על ההערכות הביטחונית באזור. למועצה קשר הדוק ומצוין עם המח"ט ועם המאו"ג ואני מברך על החשיבות העצומה שמייחסים אנשי הצבא הבכירים ביותר באזור לקשר השוטף עם ההתיישבות בשגרה כמוכנות מירבית לחירום. קובי קיים לאחרונה סבב פגישות עם הנהגות הישובים ועדכן גם אותם בנדרש. עודכנו על הנעשה בעזה ובגבול מצרים, על התקדמות המכשול ועל ההערכויות הצבאיות ההגנתיות כאן. מטבע הדברים, אינני יכול לפרט את תוכן הסקירה אך אוכל לשתף שמלוא המשאבים התקציביים והביטחוניים מופנים לצורכי ההגנה עליינו. חשוב לדעת שאין כרגע הערכות בטחונית חריגה ולצד זאת, המעטפת ההגנתית שלה זוכים יישובי אשכול היא ברמה הגבוהה ביותר, שכמעט ואין שני לה בארץ. אנחנו בידיים טובות. ורק שיהיה שקט.

 

משהו טוב לסיום..

עומר שפירא בת ה-22 מעין הבשור סיפקה לנו רגע של גאווה גדולה כשזכתה ביום שבת במקום הראשון באליפות הארצית ברכיבה על אופני כביש. הזכיה של עומר היא אמנם אישית אך נוגעת בקהילה שלנו. עומר גדלה והתחנכה במערכות החינוך של אשכול ואת דרכה הספורטיבית-מקצועית ברכיבה על אופניים התחילה ופיתחה בחוג רכיבת השטח של קיבוץ בארי. עומר היא נצר למשפחה של לוחמים אמיצים וערכיים תושבי אשכול והוכיחה, שהתפוח אינו נופל רחוק מהעץ. וגם היא לוחמת אמיתית.

 

שבת שלום

גדי ירקוני

 

שלום לכולם,

 

תחנת מד"א נוספת

אני שמח לשתף בבשורה שבאופן אישי מרגשת אותי במיוחד. בפגישה שקיימתי עם מנכ"ל מד"א,  אלי בין, סיכמנו על פתיחת תחנת מגן דוד אדום נוספת חדשה באשכול, שתמוקם בדרום המועצה. התחנה תשמש נקודת הזנקה לאמבולנסים ולכונני מד"א ותאפשר מתן טיפול רפואי מידי מציל חיים ביישובי דרום המועצה. התחנה תופעל על ידי מד"א, שגם ידאגו להכשרת כוננים מקרב תושבי האזור ולהוצאתם לקורס פרמדיקים. באופן אישי אני יכול להעיד עד כמה שירותי רפואת החירום של מד"א חשובים בחיי היום יום שלנו. את המענה הראשוני שהציל את חיי קיבלתי מהפרמדיקים של מד"א.  זה היה מחמם לב לזכות בהבנה האמיתית לצרכים המיוחדים של הקהילה שלנו. בשבוע הבא אני נוסע לארה"ב לאירוע גיוס כספים מיוחד לאשכול ושם אציג בין היתר את צרכי המיגון של התחנה ותוספת אמבולנסים לאשכול.

 

הבטיחה וקיימה

שרת התרבות והספורט, מירי רגב, עולה לכותרות לא פעם בסוגיות שנויות במחלוקת אך בכל מה שקושר לעוטף עזה – אין מחלוקת. השרה הבטיחה, נלחמה וקיימה והעבירה החלטה לייעד תקציב כפול לטובת בניית אולמות ספורט בעוטף עזה. התקציב הכפול יאפשר לנו לממש את התוכנית המועצתית להקמת אולם ספורט חדש גדול וממוגן ברמה גבוהה ביותר – עם חלוקה ל-3 מגרשים פנימיים, רצפת פרקט ויציע רחב לקהל. אני רואה בהחלטת השרה אמירה ערכית מול תושבי עוטף עזה והודיתי לה בשם כולנו.

 

מעגלים חדשים

השבוע התכנסנו, חברי ועדת ההיגוי של תוכנית 'מעגלים', לסיכום 6 שנות הפעילות המוצלחות והמרתקות של התוכנית וחשיבה לגבי ההמשך. כולנו הסכמנו, שהתוכנית היחודית שנולדה באשכול וזכתה בהמשך להעתקה ברשויות נוספות בארץ, סיפקה הזדמנות יוצאת דופן של דיאלוג קהילתי עמוק ורב תרבותי בין תושבי הישובים השונים, דתיים וחילונים. בשנת הפעילות האחרונה הורגש על ידי מובילי התוכנית מיצוי של התוכנית במתכונתה הנוכחית ועלה קושי לגייס משתתפים. מתוך כך, התעורר צורך לבחון כיוונים חדשים ליצירת תהליכי חיבור בין האוכלוסיות המגוונות על בסיס הכרה בזהויות והערכים המשותפים והשונים. צוות ההיגוי ישקוד כעת על פורמט יצירתי חדש ליצירת המפגשים המשמעותיים. אני רוצה להודות לעידית גרינס (שדה ניצן) שהובילה את התוכנית ברגישות ומחויבות עמוקה לנושא, לאגף לשירותים חברתיים שלנו שנתן את חסותו לתוכנית ולכל התושבים שבאו ולקחו חלק משמעותי. אין ספק שהתוכנית תרמה רבות להכרות ולחיבורים בין הקהילתיים שלנו ואנו נמשיך ונתמוך בתוכנית בכל פורמט חדש שיתווה על ידי ועדת ההיגוי.

 

מאמץ בינלאומי

מייקל אורן המשמש כסגן שר למדיניות חוץ במשרד ראש הממשלה ואחראי מתוקף תפקידו על גיוס המשאבים לפיתוח מעבר ארז ביקר אותנו באשכול. אורן ביקר במעבר 'כרם שלום' וסייר איתנו בשדות החקלאים הצמודים לגבול וגם קיבל 'טעימה' מחוויית הנסיעה על כביש 232. התעדכנו ממנו במהלכים שנעשים בגזרת מדיניות החוץ לגיוס המשאבים לפיתוח מעבר ארז לסחורות והתרשמתי מהמחויבות והחשיבות הממשלתית לנושא. בקרוב תתקיים פגישה אצל ראש הממשלה נבקש לקבל את לוחות הזמנים לפתיחת המעבר. אשוב ואעדכן.

 

 

15.06 מייקל

 

ולסיום…

תודה לרקדניות המוכשרות של אשכול ולצוות האולפן למחול שסיפקו לנו השבוע ערב עם מופע סיום מופלא, מושקע, מרשים ומעורר גאווה. מופע הסיום לא היה מבייש שום מופע של להקות ריקוד מקצועיות מבוססות וכל שנה מגיע המופע לשיאים חדשים של יופי. למי שפספס, מוזמן להתרשם בקישור הבא –

https://www.facebook.com/pg/eshkol.info/photos/?tab=album&album_id=1745822525434782

 

15.06 ריקוד

 

בשבוע הבא אהיה בחו"ל במסגרת אירוע גיוס תרומות לאשכול. האיגרת הבאה תיצא בעוד שבועיים.

 

שבת שלום

גדי ירקוני

 

שלום לכולם,

 

בשורות טובות

לאחר מספר דחיות בשל אילוצים שונים, נסעתי אתמול לירושלים לפגישה עם שר התחבורה, ישראל כץ. בפגישה נכחה צמרת בעלי התפקידים הבכירים במשרד, בהם מנכ"לית המשרד, קרן טרנר, מנהלי האגפים הרלוונטיים ומנכ"ל נתיבי ישראל. הצגתי את הסוגיות הבוערות שלנו בנושא התחבורה והתרשמתי מההיכרות העמוקה של השר עם הצרכים באשכול.

הבעתי את התנגדותינו ללוחות הזמנים שהציגו לנו המתכננים בישיבת המליאה להרחבת כביש 232 ולשמחתינו, הובהר לנו בפגישה שאכן לוחות הזמנים שהוצגו אינם מקובלים והשר הודיע שכבר בתחילת 2018 יחל ביצוע הרחבת הכביש. בשלב הראשון יוקצה התקציב מהחלטת הממשלה להרחבת הקטע מכרם שלום לצומת מעון. ביצוע קטע זה יארך כשנתיים. בהמשך יעשו מאמצים לאיתור תקציב להרחבת הקטע ממעון עד סעד. במקביל השר הביע את תמיכתו בפתיחת מעבר ארז לסחורות ויצירת פתרונות אסטרטגיים נוספים להעברת סחורות לרצועה, שלא דרך כרם שלום, שיצמצמו משמעותית את כמות המשאיות על הכביש שלנו. שוחחנו גם על היערכות המשרד להגבלת תנועת המשאיות בשעות השיא, על הסדרת צומת אבשלום ועל צרכי תשתיות התחבורה לקרית החינוך החדשה. הפגישה היתה מקצועית ועניינית והתרשמתי מנחישות השר לקדם את מכלול הנושאים.

 

תוכנית לקידום שרותי הבריאות

על פי בקשתינו, נפגשנו השבוע, הילה קטרי, מנהלת מחלקת הבריאות במועצה, ואנוכי עם הנהלת מחוז הדרום של שרותי בריאות כללית. הצגנו את הסוגיות האקוטיות איתן אנו מתמודדים בתחום שירותי הבריאות במועצה – מחסור בכח אדם מקצועי ומותאם לקהילה ותחלופה גבוהה של כח אדם, שפוגעים בשירותי הרפואה באזור. בפגישה הצענו לייצר תוכנית תמריצים והטבות מיוחדת לעוטף עזה שתמשוך אנשי רפואה לאזור. סוכם שנבנה מודל מיוחד לאשכול, שיובא בהמשך לאישור הממשלה. אשוב ואעדכן.

 

בונים ביחד

השבוע קיימנו ישיבת מליאה מיוחדת שהוקדשה לנושא החינוך באשכול, בעקבות פרסום נתוני המיצ"ב שעוררו שיח ער בקהילה. שמחתי לראות את התושבים הרבים שבאו מתוך אכפתיות עמוקה ומעורבות גבוהה, כדי לשמוע ולהביע את תחושותיהם – הורים, מורים, מנהלים לשעבר, סבים וסבתות. למערכת החינוך שלנו יש חוזקות וחולשות וישנה שונות בין בתי הספר, כשבכל אחד מהם נדרש מיקוד אחר לחיזוק הטעון שיפור. עם קבלת הנתונים לפני מספר חודשים הוקמו בבתי הספר צוותים בית ספרים, חלקם בליווי יועצים מקצועיים, אשר החלו בהתווית והפעלת תוכניות ממוקדות.

יעל אדר מנהלת אגף החינוך הציגה את תמונת המצב הרשותית ולאחר מכן הבאנו לאישור המליאה את הצעת התוכנית לחיזוק החינוך באשכול. התוכנית כוללת בין היתר הקמת צוות מועצתי שיורכב מראש המועצה, סגן ראש המועצה, מנהלת אגף החינוך, מנהלי בתי הספר, אנשי משרד החינוך, הנהגות הורים ויועץ חיצוני מתמחה בשיקום מערכות חינוך. תפקיד הצוות יהיה ללוות את התהליכים הבית ספריים, לגבש מדיניות שתחזק את הממשקים של בתי הספר מול המועצה, לקבוע  מדדים רשותיים ולבנות על פיהם תוכנית רשותית לחיזוק החינוך. בשבועות הקרובים נאתר יועץ המתאים לצרכי הקהילה שלנו ונתכנס לעבודה משותפת וקביעת לוחות הזמנים. הדברים שהוצגו על ידי הציבור בישיבה יובאו לשולחן העשיה של הצוות המקצועי. קהילה שעוסקת בחינוך ילדיה היא קהילה עם ערכים. אני מאמין שרק יחד, בשיח ובניה משותפים, נצליח להבטיח את החינוך הטוב ביותר לילדינו.

 

עטופים בזכרון

בבית החינוך 'נופי הבשור' קיימנו טקס חנוכה לאנדרטה לזכר 25 בני ובנות הקהילה, בוגרי בית הספר, שנפלו במערכות ישראל. מיקום האנדרטה בכניסה לבית הספר, לב ליבה הפועם ושוקק החיים של הקהילה שלנו, הוא סמל וערך. זוהי הדרך היפה שבחר בית הספר להחיות את הסיפור של הבוגרים שנפלו, לזכור אותם ביום יום ולחבר בין העבר, ההווה והעתיד. כל הפרויקט, מתחילתו ועד סופו, הוא פרי עשיה, יצירה והובלה של כוחות מקומיים – זמירה בן יוסף, מנהלת בית הספר, זיוה ילין (בארי) וגלדיס חנציס (ניר יצחק) שעיצבו את האנדרטה, ירון בוב (יתד) שיצר את פסלי הכלניות מברזל, אורן ברקוביץ (יתד) שיצר את עבודת האבן, מפעל ישרא-לייזר ברעים שהכין את לוחיות שמות הנופלים, נעמית דקל חן (ניר עוז) שהיתה אחראית על עבודת הגינון, גאולה ביטון (תלמי אליהו) שניהלה את הלוגיסטיקה והכספים וכשעל הכל ניצחה הפרויקטורית אושרה גבאי (דקל). האנדרטה בנופי הבשור היא עוד נדבך בפרויקט ההנצחה המועצתי לזכר הנופלים של אשכול, שמרכזו יהיה במרכז המורשת שיושלם בקרוב. בני המשפחה נושאים יותר מכל את נטל הכאב והגעגוע. אנחנו נושאים בנו את המחויבות לזכרון. יהי זכרם ברוך.

 

08.06 זיכרון

 

'נולדה מהלב'

בהמשך הערב בו חנכנו את האנדרטה, השתתפתי באירוע הקרנת סרטי הגמר של מגמת התקשורת של 'נופי הבשור' לזכרה של איה מלאכי ז"ל (עין הבשור). אמנם אני לא מבקר קולנוע, אבל עם תחושות וחוויה אי אפשר להתווכח. הסרטים היו מרתקים, מרגשים, מעוררי מחשבה ועשויים נפלא. כל שנה זוכים סרטי הגמר של תלמידי המגמה שלנו במקומות ראשונים בתחרויות ארציות ואין לי ספק שגם השנה יגיע סרט הגמר הזוכה ('נולדה מהלב') להכרה ארצית. מגמת התקשורת בניהולו של איל בריברם היא אחת הגאוות שלנו והיא דוגמה לחלק מהדברים היפים והטובים שנעשים במערכת החינוך שלנו. תודה מיוחדת ליוסי אביה מלאכי (עין הבשור) על התמיכה והסיוע לטיפוח ערכי היצירה והמצוינות בקרב הדור הצעיר בקהילה בתחומים שהיו קרובים ללבה של איה ז"ל. צפו בסרט הגמר הזוכה – נולדה מהלב

 

שבת שלום

גדי ירקוני

 

 

 

שלום לכולם,

 

מגוון פניה של הציונות

זכינו השבוע לביקור חם ומרגש של ידידינו בארגוןJNF  ארה"ב אשר תורמים רבות לפיתוח המועצה. בין קהילת אשכול והחברים ב-JNF נוצר קשר עמוק ומלבלבל ומרגש לראות בכל פעם מחדש את החיבור ההדוק לקהילת אשכול והרצון האמיתי לסייע. הביקור החל ביום חמישי עם הנחת אבן פינה למבנה חדש שירחיב את מרכז החוסן שלנו וניתן כתרומה על ידי ה-JNF  והסתיים בחנוכת מבנה חדש ומרווח של מרפאת 'מכבי' בבני נצרים שנתרם גם הוא כולו על ידם. במהלך הביקור באשכול הצגנו ושוחחנו על יוזמות ופרויקטים נוספים שאנו זקוקים לשיתוף פעולה כדי לקדמם, ביניהם מרחבי למידה חדשניים, אולם ספורט חדש ועוד. במהלך הביקור אמרתי לחברים שלציונות מגוון פנים ובעוד אנו מגשימים את הציונות בהתיישבות המשגשגת שאנו מקיימים במשולש הגבולות, הם מגשימים את הציונות באמצעות הכלים שהם נותנים לנו כדי להצליח.

אבן פינה מרכז חוסן

 

חינוך באשכול

תוצאות המיצ"ב שהתפרסמו בשבוע שעבר עוררו שיח קהילתי חשוב ומתבקש. אני יודע שהנתונים מטרידים והנושא נמצא בראש סדר יומנו. אנחנו נמצאים בתהליך למידה מעמיק יחד עם המנהלים ואנשי משרד החינוך להבנת הנתונים – המגמות בכל בית ספר, נקודות החוזקה והחולשה בכל אחד מבתי הספר והבנה יסודית של מכלול הצרכים. אין לנו כוונה לשלוף תוכניות מהמותן, אלא פועלים בכמה מישורים במטרה לבנות תוכנית אסטרטגית רשותית משמעותית וארוכת טווח, בשיתוף כל גורמי המקצוע הרלוונטיים. יש לי אמון מלא באנשי החינוך שלנו, במנהלים ובמורים, ונעשה הכל, ובכל הרבדים, כדי להבטיח את חיזוק החינוך באשכול.

 

מנהל חדש לחכ"ל

 לאחר שמליאת המועצה אישרה לאחרונה את התוכנית שהצגנו לפיתוח החברה הכלכלית של אשכול והפיכתה לעוגן לייצור הכנסות למועצה, נבחר לאחרונה מנכ"ל חדש לחברה. מתוך מועמדים רבים וראויים, נבחר עופר מימון, תושב המועצה (יבול). הרעיון המרכזי שהחכ"ל תשלב הכנסה כלכלית עצמאית למועצה ותפעל ליצירת מקורות הכנסה מניבי רווח שיושקעו בחזרה בחינוך, ברווחה ובקהילה. בין התוכניות שעומדות על סדר היום של החכ"ל – הקמת המרכז המסחרי במרכז המועצה, מרכז לוגיסטי בכרם שלום, קידום הקמת המפעלים בא.ת אבשלום, אתר הפסולת דיה, מט"ש חולית ומיזמים חדשים נוספים. אני מאחל לעופר הצלחה רבה – הצלחתו תהיה הצלחה לכולנו.

 

מבצע זבובים

הקיץ מתקרב והתחלנו בפעילויות למניעת מפגע הזבובים. כחלק ממהלכים שלנו לשיפור הטיפול בנושא, השלמנו השבוע הצבת מלכודות חדשות אשר יחליפו את מלכודות העץ הישנות. המלכודות החדשות עמידות ואפקטיביות יותר וגם קצת יותר אסתטיות… במקביל להצבת המלכודות נקיים בימים הקרובים טיפול משלים של הדברה בפחים ובמוקדים מועדים. במקרים של מפגעים, או כמות זבובים חריגה יש לדווח למזכירות האגף לאיכות הסביבה. אני מזכיר ששיתוף הפעולה של כולנו הכרחי למניעת המפגע.

 

מלכודות זבובים

 

תוכנית אב בספורט

השבוע הצגנו למליאת המועצה את תוכנית האב בספורט. התוכנית מסכמת תהליך ממוקד ומשמעותי שקיימנו במהלך השנה האחרונה לפיתוח נרחב של תרבות הספורט במועצה – הן מבחינת הרחבת היצע ואיכות הפעילויות, הנגשתם לכל קבוצות הגיל ושדרוג והגדלת מתקני הספורט. עשרות תושבים, עובדי מועצה, בעלי תפקידים ונציגי ציבור לקחו חלק בתהליך במטרה להגדיר מחדש את החזון, המטרות והיעדים שלנו בתחום לעשר השנים הקרובות. אני רוצה להודות לכל השותפים שלקחו חלק בתהליך, גילו מחויבות רבה לנושא ותרמו לבנייתו. את היציאה לדרך יוביל יחד איתנו מנהל מחלקת הספורט החדש, אשחר רינות הספורטיבי והנמרץ. בהצלחה לכולנו!

 

נקודת מבט

במהלך ביקור בבני נצרים, ניגש אלי הרב דורון ותקין ומסר לידי ספר שירים וציורים מופלא שכתב ויצר בנו, עובד ותקין, במהלך תקופת השיקום שעבר עקב פציעה קשה בתאונת דרכים. בחרתי לשתף את שיר הנושא של הספר שנגע בי במיוחד

 

נקודת מבט/עובד ותקין

 

לבחור את הטוב

לבחור לאהוב

לפעמים גם לכאוב

אך להמשיך עם זה הלאה

 

לבחור לקוות

לבחור לצפות

את הרגע לחוות

עם המבט כלפי מעלה

 

כי זה האני שמחליט האני שבוחר

האחד שמכריע ולעיתים מתפשר

אכן קצת תמים ונאיבי אולי

אך זה מה שמשאיר את החיוך על פני

 

 

שבת שלום

גדי ירקוני

שלום לכולם,

 

על המיצ"ב

תוצאות המיצב שפורסמו השבוע מצביעות על תהליך ירידה מתמשך בכל בתי הספר במועצה שמתפרס על פני תקופה של כ-8 שנים. הנתונים אינם לשביעות רצוננו בלשון המעטה ומטרידים אותנו מאוד.

התוצאות הגיעו לידינו לפני פרסומן ומאז נכנסנו ל'מצב חירום' ללמידה עמוקה ויסודית של התוצאות, במטרה להבין את המקורות והנסיבות שהובילו להם ואת מכלול הדרכים והתוכניות שבהן נביא לשינוי משמעותי.

אין לנו ספק שהנתונים הם הביטוי המובהק ביותר של המצב הביטחוני המורכב והמתמשך באשכול. המציאות הביטחונית ו'צוק איתן' בפרט, שהיה אחת המערכות המורכבות והארוכות שידענו, משפיעים עד היום על המצב הרגשי של ילדינו ועל צוותי ההוראה ואנו רואים את האפקט המצטבר. הילדים שלנו אינם פנויים ללמידה ולכן בשלב הראשון אנו שמים את מירב הדגש על הטיפול והחיזוק הרגשי והערכי, כבסיס שממנו הילדים יוכלו להתפנות ללמידה. יחד עם זאת, אין לי כוונה לתלות את כל הסיבות על המצב הבטחוני ואינני פוטר אותנו מהאחריות לייצר מהלכי שינוי עמוקים, למרות ועל אף המציאות הביטחונית.

אני רוצה להזכיר שהמיצ"ב אינו חזות הכל והעיקרון המוביל שמנחה אותנו הוא בראש ובראשונה  החינוך לערכים. ואכן, אנו רואים שבחלק מהפרמטרים, בעיקר בתחום הערכי, אנחנו מובלים וממוקמים מעל הממוצע ארצי.

אני רואה בחינוך מטרה עליונה ועוגן מרכזי של המועצה ולכן מתחייב להקדיש את מירב המשאבים המועצתיים לטובת מערכת החינוך. זה לא תהליך קצר טווח, אלא תהליך ארוך, מורכב וסיזיפי.

מערכת החינוך שלנו מושתת על אותם יסודות ואנשי החינוך שהציגו מערכת חינוך לתפארת. אני סומך על צוותי החינוך שלנו ומאמין שעם הכלים והמהלכים הנכונים והמשאבים המתאימים נחזיר את מערכת החינוך של אשכול להיות האבן השואבת כפי שהיינו וכפי שאנו יכולים וראויים להיות.

 

המבצע לאיתור הנורים

בשבוע שחלף אותרו ברחבי המועצה עוד מספר נורי הטעיה. רובם זוהו על ידי תושבים שפעלו על פי ההנחיות שפרסמנו ודאגו להרחיק אנשים מהמקום ולדווח לאנשי הביטחון. בצבא עדיין מתקיים תחקיר לבירור נסיבות התקלה שהביאה לנפילת הנורים וכפי שמסתמן מדובר בסדרת נורים פגומה. בכל מקרה, עדיין לא חודשו אימוני המסוקים עם שימוש בנורים ובשבוע הבא יש לי פגישה עם ראש להק מסוקים בעניין. אני רוצה להודות לכל אנשינו, לצוות אגף הבטחון ולצוות מידע לציבור במועצה, לרבשצ"ים ולראשי הצח"י על הטיפול ההדוק והאחראי סביב העניין. בזכות שיתוף הפעולה, עם גילוי הנור הראשון, כולם לקחו חלק כדי להבטיח שהצילום יגיע לכל בית במועצה, כולל ההנחיות לפעולה ובזכות זאת תושבים ידעו לזהות את הנורים, פעלו בהתאם והצילו חיים.

 

 

 

הסדרת פל"ח 

בשבוע שעבר נסעתי יחד עם מוטי לבאן, מנהל אגף ההנדסה, ורננה יעקב, מנהלת האגף האסטרטגי, לפגישה בלשכת התכנון במשרד הפנים בדרום לקידום הטיפול בנושא הפלח (פעילות לא חקלאית) במושבים. בפגישה הגענו להסכמות על פתרון מיטבי מבחינתנו, שבעצם  מאפשר לכל ישוב לבחור באחת משתי החלופות הרלוונטיות. בימים הקרובים תיעשה פניה מסודרת לכל המושבים עם כל הפרטים בעניין.

 

אשכול בחזית ההסברה

ביוזמת מרכז החוסן שלנו, התקיימה באולם אשכול הקרנה חגיגית של חמשת הסרטים הקצרים והמרגשים שיצרו קבוצות שונות מאשכול במסגרת הפרויקט 'יותר מאלף מילים'. כל אחד מהסרטים מספר מנקודת מבט אחרת ויוצאת דופן את ההתמודדות עם המצב הביטחוני – הסיפור של כולנו. בדברי בטקס אמרתי שהסיפור של אשכול הוא לא הקסאמים, אלא איך למרות הקסאמים אנחנו מצליחים לגדול ולצמוח ולקיים חיים קהילתיים משגשגים. אחד העוגנים המרכזיים שמאפשרים לנו את זה הוא מרכז החוסן שלנו – שאנשיו פועלים ללא הפסקה, בשגרה ובחירום, באופן פרטני, יישובי וקהילתי לחיזוק ההתמודדות שלנו. כתב חדשות ערוץ 2, אודי סגל, שמשמש כיו"ר עמותת לה"ב (לקידום הערכים בחברה הישראלית) שתומכת בפרוייקט הסרטים, הנחה את האירוע וסיפר שבמסגרת תפקידו הוא פוגש מדינאים וכתבי חוץ וכשהוא נשאל על ידם על המצב בעזה – הוא מראה להם את האחד הסרטים של אשכול, שמשמשים כהסברה הטובה ביותר שיש כיום לישראל.

 

אלופות

התמלאנו בגאווה רבה עם זכייתן של תלמידות כיתה ה' ו-ו' במקום הראשון(!) באליפות הארצית בכדורעף. בעקבות הזכיה הזמנו את האלופות יחד עם אלכס המאמן, למועצה כדי לברך אותן ולהביע את גאותינו ולחזק אותן להמשך.  חיזקתי את הבנות על הנחישות שגילו לאורך כל הדרך, ההישגיות והרוח הקבוצתית שהביאה אותן עד למקום הראשון. קדימה אשכול!…

 

 

18.5

 

שבת שלום

גדי ירקוני

שלום לכולם,

 

לתפארת אשכול

אשכול היא הסמל לחזון של מדינת ישראל כמו שחלמו החלוצים הראשונים – התיישבות משגשגת בקו הגבול, חקלאות פורצת דרך, מערכת חינוך איכותית וקהילות חזקות וערכיות.
בתוך הערוגות האלה והסביבה העוטפת, צומחים בוגרות ובוגרים איכותיים וערכיים שממשיכים לעשייה משמעותית לחברה. השנה זכינו לגאווה עצומה עם קבלת בשורה על שני חיילים בני אשכול שנבחרו כמצטייני נשיא המדינה על שרותם הצבאי – סמ"ר ינאי רובינשטיין (נירים) וסמ"ר ענבל כספי (מגן). שניהם נולדו וגדלו באשכול, למשפחות שורשיות, התחנכו במערכות החינוך כאן ופעילים בעשיה ערכית למען הקהילה. בחירתם מביאה גאווה רבה למועצה, לתושבים, למערכת החינוך של אשכול ומהווה מקור השראה לבני הנוער אשר נמצאים לקראת שירותם הצבאי. השנה החלטנו על תחילתה של מסורת חדשה ואת חגיגות העצמאות במועצה פתחנו עם הוקרה מועצתית לשני החיילים המצטיינים שלנו. אני משוכנע שערכיהם  והצטיינותם האישית נטועה בהם וילוו אותם בכל דרך, יחלחלו ויתרמו לחברה הישראלית ולקהילת אשכול. ישר כח!

 

04.05 מצטיינים

 

מועצה ללא אלימות

לאחרונה קיימתי פגישה עם השר לביטחון פנים, גלעד ארדן, כדי לבחון אפשרויות לחיזוק הביטחון והמוגנות ביישובי המועצה וצמצום האלימות. בעקבות הפגישה, התחלנו תהליך בחינה בשאיפה להצטרף לתוכנית הלאומית 'עיר ללא אלימות'. השבוע נפגשנו במועצה עם מנהל התוכנית, דני שחר, שהציג לנו מגוון תוכניות מותאמות למרחב הכפרי של אשכול לחיזוק הביטחון בישובים והמוגנות האישית. התרשמנו מהיעילות הטמונה בתוכנית וסיכמנו על ישיבת המשך עם אנשי המקצוע בחינוך, ברווחה וביטחון מול מקביליהם במשרד לביטחון פנים. במקביל, לבקשתנו, תקצב המשרד מרכיבי בטחון לשבעת הישובים העורפיים שהם מחוץ לעוטף עזה, כולל אבטחת ישובים והתקנת מצלמות.

 

להקדים תרופה (ושלא נזדקק!)

לאחר תהליך ארוך מול פיקוד העורף, אושרו לנו 20 מיגוניות חדשות נוספות לישובים. המיגוניות יפוזרו בישובים לפי הצרכים כשבראש סדר העדיפויות נמצאים הישובים העורפיים אשר קולטים תושבים בחירום (אורים, צאלים, גבולות). אני מודה לאילן איזקסון קב"ט המועצה ולסא"ל אמיר בן דוד נציג פקע"ר באוגדת עזה אשר ליווה את התהליך והשכיל לקבל את עמדתנו – שמוטב להיערך מראש בשגרה ולא כשמאוחר מדי. ושלא נזדקק. בתמונה: 4 מיגוניות בדרכן אתמול לקיבוץ צאלים.

 

04.05 מיגון

 

 

שבת שלום

גדי ירקוני

 

שלום לכולם, 

 

 

הטנק והמחרשה, הרובה והמגל

יום אחרי שהשתתפנו בעצרת לנעילת ארועי יום השואה ביד מרדכי נפגשנו שוב, ראשי המועצות בדרום, עם הצמרת הפיקודית בדרום – בצבא, במשטרה ובשב"כ, להרמת כוסית משותפת ליום עצמאות. את הרמת הכוסית המסורתית בראשות מפקד פיקוד הדרום, האלוף איל זמיר אירחנו השנה באשכול. האלוף התייחס לחיבור ההדוק שקיים מאז קום המדינה בין מערכת הבטחון להתיישבות – "הטנק והמחרשה, הרובה והמגל הולכים יחד ושזורים זה בזה ונמשיך לפתח זאת". האלוף התייחס לשקט היחסי מול רצועת עזה בשנתיים וחצי האחרונות ומנגד על האתגר אל מול האיום בגבול מצרים וניתנה התייחסות לפרויקטים ההגנתיים המשמעותיים שמופעלים על ידי הצבא מול האיומים, מעל ומתחת לפני הקרקע. בטקס ציינתי כי אחד הביטויים של שיתוף הפעולה בין בטחון וההתיישבות הוא שכיום אין ביישובי המועצה מגרשים פנויים למגורים ובניה, גם בישובים הצמודים ביותר לגבול. יש לנו תוכניות פיתוח והרחבות יישוביות שאנו רוצים לממש ורק מבקשים שיבטיחו לנו את השקט, על מנת שנוכל לממש אותם ולהמשיך את הפיתוח.

 

27.4 הרמת כוסית

 

לפיד זכרון

את יום הזכרון לשואה ולגבורה ציינו בטקס מרגש בנווה אשכול בהשתתפות ניצולים ובני משפחותיהם וחיילים מאוגדת עזה המשרתים במרחב. בטקס, הדליקו ניצולי השואה נר זיכרון ליקיריהם שנספו, כשהם מלווים בבני משפחותיהם ובחיילי צהל והוענקה תעודת הוקרה מיוחדת לחיים שילה (סולו) מנירים על פעילותו המשמעותית למיצוי זכויות הניצולים. 180 ניצולי שואה חיים איתנו באשכול.
הם נטעו את יסודות הפיתוח של חבל הארץ הזה ומהווים לפיד זכרון לעבר ולחובת ההמשכיות שלנו כאן.   הניצולים זוכים לשירותי מיטבי וחיבוק חם ואוהב מגופי המועצה ומהמתנדבים הרבים שמלווים אותם. זו הזדמנות להודות לאגף לשירותים חברתיים שמלווה ולעמותה למען הזקן 'נווה אשכול' על  הפעילות הנרחבת למען הניצולים אשר מאפשרת להם חיים של כבוד.

 

27.4 שואה

 

חלוצים נפלאים

הסיפור היהודי-ישראלי הוא תמיד מר ומתוק יחד. שואה ותקומה, יום זכרון ויום עצמאות, עקירה והתיישבות חדשה . פינוי חבל ימית ומרחבי סיני צרוב כזכרון כואב. אך מנגד, השבוע אנו מציינים 35 שנים של צמיחה חדשה ובנייתם המחודשת של ישובים לתפארת. בטקס לציון האירוע שהתקיים אמש באולם המועצה אמרתי שכמו אז, גם היום מגשימים מפוני חבל סיני את החזון הציוני, הם הפכו אדמת טרשים להתיישבות פורחת ושומרים על גבולות המדינה עם שדות חקלאים, ערוגות פרחים, מערכות חינוך איכותיות וקהילות משגשגות.  אשכול היא מועצה קולטת ומחבקת. מועצה שיודעת לקחת משברים ולצמוח מהם. קלטנו את מפוני סיני ואת מפוני גוש קטיף חיבקנו אותם ויחד זקפנו קומה והפננו את הכאב לצמיחה, עשייה ויצירה. בגין אמר אז למפונים – אתם חלוצים נפלאים!
אני אומר – הייתם חלוצים נפלאים ונותרתם כאלה!

27.04 פינוי

 

חוזרים לעבודה

אחרי הקפאה של שנתיים, נחתם אתמול הסכם בין הממשלה לחטיבה להתיישבות המסדיר את חזרתה לפעילות מלאה. השתתפתי יחד עם ראשי מועצות נוספים בנגב בטקס חתימת ההסכם עם שר החקלאות אורי אריאל שאחראי מטעם הממשלה על החטיבה. אנו מוקירים את הפעילות הרבה של החטיבה למען ההתיישבות בכלל, בנגב ובגליל, ובעוטף עזה בפרט והיינו שותפים למאבק מול להחזרתה לפעילות. פרוייקטים של פיתוח בישובים שעוכבו בשנתיים האחרונות יחזרו בקרוב לעבודה.

 

 

עדכון על המכשול

נפגשנו השבוע עם ראש מנהלת הגבולות, תא"ל ערן אופיר, ועם נציגי משרד הביטחון במועצה אזורית שער הנגב ועודכנו על תהליך בניית המכשול, לרבות ההערכויות מבחינה בטחונית ואזרחית לקראת האצת קצב העבודות בקרוב. ביקשנו שלפני שמתחילים את עבודות בניית המכשול בסמוך לישובים, נעודכן ושיהיה תיאום מלא עם הישובים כדי למנוע גרימת נזק לשדות החקלאים, לכבישים והעבודות חקלאיות.

 

 

הסיפור של כולנו!

שריינו ביומן ואל תפספסו – יום שלישי, 9.5, הקרנה חגיגית של 5 סרטים איכותיים ומרגשים במסגרת הפרוייקט הייחודי של מרכז החוסן  'יותר מאלף מילים' – סרטים קצרים שיצרו קבוצות שונות באשכול ומספרות את הסיפור של כולנו. אני צפיתי בסרטים המרגשים וממליץ מאוד להגיע להקרנה. כל אחד מהסרטים מתאר מנקודת מבט אחרת, אותנטית ועוצמתית, את ההתמודדות עם האתגרים והמורכבויות שניצבים בפני אנשי האזור, תושבים וגורמי מקצוע כאחד. בשעה 19:00 באולם אשכול, הכניסה חופשית. הצצה לקראת האירוע בקישור הבא 

 

 

שבת שלום וחג עצמאות שמח

גדי ירקוני

27.4 יום העצמאות

שלום לכולם,

 

אביב של התחדשות וצמיחה

 

בימים האלה בהם אנו חווים באזורנו את האביב במלוא תפארתו, את מראה וריחות הפריחה וההתחדשות, זו הזדמנות לספר על הפרויקטים המרכזיים והמשמעותיים שאנו מקדמים במועצה אשר ישפיעו על עתידנו ויביאו לשינוי, להתחדשות ולצמיחה.

 

 

מרכז קהילתי אשכול

מליאת המועצה אישרה לאחרונה את תוכנית המועצה להקמת מרכז קהילתי באשכול אשר ירכז את מכלול פעילויות הפנאי והקהילה (תרבות, ספורט, חינוך חברתי). המרכז ינוהל בצורה הוליסטית בתפיסה קהילתית רחבה. המבנה הארגוני החדש ושיתוף הפעולה עם החברה למתנסים יאפשרו לנו לשפר ולהרחיב משמעותית את מגוון השירותים לתושבים בכל תחומי הפנאי. פעילות המתנ"ס תחל בספטמבר הקרוב.

 

 

קריית החינוך החדשה

אחד הפרויקטים המשמעותיים לו אנו מקדישים את מירב משאבי הזמן, החשיבה והתקציבים, הוא הקמת שני בתי ספר יסודיים חדשים בקרית החינוך, לצד 'ניצני אשכול'. התהליך מובל על ידי ועדת היגוי ציבורית שמקיימת תהליך יסודי, משתף ומעמיק בשני צירים עיקריים: ציר חינוכי-פדגוגי וציר הנדסי של אדריכלות ובינוי. השילוב ביניהם יתבטא בין היתר בחדשנות פדגוגית הנתמכת על ידי תכנון אדריכלי מתקדם במיוחד. המטרה שלנו היא שבסופו של התהליך יהיו לנו שלושה בתי ספר יסודיים ממלכתיים מצויינים, קהילתיים מובילים, חדשנים ועם גיוון חינוכי. בתי הספר צפויים להיפתח בספטמבר 2018.

 

 

חברה כלכלית

אשכול, כידוע, אינה שופעת ב'נכסים' מניבי רווחים ואנו מפנים חשיבה רבה כדי ליצר עוגנים שיגדילו את הכנסות המועצה, כדי שנוכל להשקיע אותם בחזרה בחינוך, בחברה וקהילה ושיפור איכות החיים. אחת התוכניות שקידמנו ושאושרה לאחרונה במליאה היא פיתוח של החברה הכלכלית שתשכיל להשתמש במשאבי הקרקע במועצה להגדלת ההכנסות. החברה תקדם את הקמת המרכז המסחרי במרכז המועצה, את המרכז הלוגיסטי במעבר כרם שלום, את קידום הקמת המפעלים בא.ת אבשלום, אתר הפסולת דיה, מט"ש חולית ופרויקטים חדשים נוספים.

 

 

לב המועצה

לצד הקמת בתי הספר היסודיים החדשים בלב המועצה אנו פועלים לפיתוח האזור כקריית חינוך תרבות ופנאי שוקקת. אנחנו בשלבי סיום של הפרוגרמה התכנונית של האזור. התוכנית שתוצג בקרוב לאישור המליאה כוללת – בניית אולם ספורט חדש, מרכז אומניות, מרכז מסחרי ומתחם שיכלול בריכה מחוממת, ספא וחדר כושר.

 

 

הסדרת הקרקעות 

נושא הפרוגרמה היישובית של אשכול הוא בעל חשיבות קריטית לעתידנו, לפרנסתנו ולצמיחה הדמוגרפית. עם כניסתי לתפקיד היה לי ברור שחייבים להגיע לפתרון הסוגיה בהסכמות בתוכנו ולהימנע מהתערבות גורמי חוץ שיכפו עלינו תוכנית שתפגע בישובים. בחודשים האחרונים אני ב'מירוץ' פגישות אינטנסיבי עם מנהלי המחוז ברשות מקרקעי ישראל ובמשרד החקלאות ואנחנו בישורת האחרונה לגיבוש הפתרון במסגרת הסדר מוסכם. לא נרפה עד שנבטיח את עמק השווה. אני מעריך שנוכל לצאת לפועל עם התוכנית תוך חצי שנה. לצד זאת אנו בפריצת דרך משמעותית מול משרד הביטחון לשחרור שטחי האש של כ- 30,000 דונם והסבתם לקרקע חקלאית לישובים.

 

 

 

מדובר ברשימה חלקית של הפרויקטים ויש עוד דברים רבים ומשמעותיים שנעשים כאן. מטבעם של תהליכי שינוי ומגבלות בירוקרטיות כאלו ואחרות, לעיתים התהליכים אורכים זמן. אך אני חושב שהצלחנו תוך פרק זמן קצר יחסית להתקדם משמעותית עם מספר פרויקטים משמעותיים ומורכבים שיצאו אל הפועל בזמן הקרוב וישפיעו על רווחתם של כל אחד ואחת מאתנו.

 

 

מיקומנו על משולש הגבולות, המציאות הביטחונית המורכבת והפריפריאליות, מציבים לנו אתגרים לא פשוטים. אנו נלחמים להבטחת איכות החיים שלנו. היתרונות הבולטים שמייחדים אותנו מכל מקום אחר, הם הכח המניע של האזור – הקהילתיות, ההון האנושי, החינוך, הערכיות והסביבה הכפרית והטבע שעוטפים אותנו. אני נחוש לעשות הכל כדי להפוך את החיים שלנו כאן לטובים ובטוחים יותר, למען התושבים הקיימים, למען החזרת הבנים והבנות הביתה ולמען לקליטת משפחות חדשות. אני גאה ונהנה לשרת כל אחד ואחת ממכם. ניתן לפנות אלי בכל עת, עם כל שאלה הערה ותובנה.

 

 

שהיה לכולנו חג שמח והרבה בריאות

 

גדי ירקוני

 06.04.17 חרציות

 

 

משרדי המועצה יהיו סגורים במלך חופשת פסח, בין התאריכים 9.4-17.4, יג – כ"א בניסן. מוקד אשכול פתוח 24/7 בטלפון 08-9966333

האגרת הבאה תצא לאחר חופשת פסח

 

שלום לכולם

 

ה-'משומשוק' של אשכול!

בפעם הרביעית ברציפות, קיימנו השבוע, לקראת חג הפסח, את ה'משומשוק' של אשכול. תושבים, גופים וישובים רבים במועצה התגייסו, תרמו והעמידו דוכנים למכירת חפצים ופריטי יד שניה, כשכל ההכנסות תרומה למשפחות נזקקות. מעבר לערכים המרכזיים של קיימות ושמירת הסביבה והסיוע לנזקקים, נהנינו גם מאווירה מקסימה ומהמפגש הקהילתי הרב גילאי. באירוע נאספו 10,000₪ שיאפשרו לסייע למשפחות לחג. תודה לכל מי שבא ותרם לאירוע הייחודי וכמובן למארגנים – היחידה להתנדבות ואגף איכות הסביבה במועצה. ניפגש בשנה הבאה!

משומשוק 4

 

חסימת הכביש

כמו תושבים רבים, גם אנחנו במועצה הופתענו וזעמנו השבוע על חסימת הכביש שלנו בשל מסע אופניים. המסע וחסימת הכביש לא תואמו איתנו ועמדו בניגוד מוחלט להסכמות וההבנות החד משמעיות של המועצה עם המשטרה בעניין. לפי ההסכמות, לא יחסמו כבישים ללא תיאום מראש עם המועצה, שיאפשר הכנת התושבים ובכל מקרה לא יהיו חסימות הרמטיות, אלא חסימות נושמות בלבד. בבירור שקיימנו בנושא הסתבר שגם במשטרת המרחב ותחנת אופקים לא ידעו על קיום המסע ומדובר בתקלה וכי יעשו כל המאמצים שהדבר לא יחזור על עצמו.

 

אביב הגיע…

האביב כבר כאן וחוץ מהחרציות והחרדלים, הגיעו גם הזבובים והיתושים! אנו מנטרים מקורות אפשריים למפגעים ופועלים לחיסולם והדברה בישובים. בעקבות האירועים החריגים בשנה שעברה לקראת פסח, השנה הגברנו את הפעילות במוקדים הידועים. אני מזכיר, ששיתוף הפעולה של כולנו הכרחי למניעת המפגע.

 

 

 

מוקירים את הנשים

ביוזמת פורום הנשים הנמרץ של אשכול ויועצת ראש המועצה לקידום מעמד האשה, קיימנו אמש לראשונה ערב מיוחד ומרגש בו הוקרנו  נשים מובילות ומנהיגות מרחבי המועצה. היה לי לכבוד רב להעניק ל-5 נשים בולטות את אות ההוקרה על עשייתן המשמעותית למען קהילת אשכול – פסיה פאוקר – אדר (ניר עוז) על תרומתה המתמשכת לתשתית החינוך באשכול, זהבה שקד (דקל) –  על עשייתה למען הנצחת מורשת ההתיישבות, ענת חפץ (נירים) – על עשייתה למען תושבי אשכול, מנהיגות, אחריות והיותה מודל להובלה חברתית, דנה עג'מי ועינת שלם-כהן (תלמי יוסף) – על יוזמה חברתית למען קהילת אשכול, על התנדבות, קיימות ומסירות.

באופן אישי, התרגשתי להעניק את הפרס למי שהיתה מחנכת שלי בבית הספר היסודי, פסיה, אשת החינוך המיתולוגית. הפעם, אני זה שחתמתי על התעודה שלה… אני מברך את פורום הנשים על היוזמה הנפלאה, שתהפוך למסורת באשכול.

 

פורום נשים

שבת שלום

גדי ירקוני

שלום לכולם,
דילמת השווא

לאחרונה אירעו מספר מקרים תכופים של הפעלת התרעת ׳צבע אדום׳ שהתבררו תוך זמן קצר כאזעקות שווא. אין צורך להכביר במילים לגבי המשמעות וההשלכות של שמיעת האזעקה, גם אם אינה התרעת אמת. בשיחה שקיימנו השבוע עם מפקד האוגדה ואלוף פיקוד העורף, העלנו בפניהם את הסוגיה וביקשנו לברר את סיבת תכיפות מקרי אזעקות השווא. הוסבר לנו שמערכת ההתראה החדשה והמתקדמת שמופעלת באזורנו מאריכה מצד אחד את זמן ההתרעה אך מצד שני רגישה יותר. כל מקרה של אזעקת שווא נבדק לעומק על ידי הצבא ומטופל בהתאם. דילמת השווא שהוצגה לנו – האם להפסיד מספר שניות יקרות של זמן ההתרעה או לסבול מדי פעם מאזעקות שווא, עד לשיפור מלא של הליקויים. התרשמתי מהחשיבות הרבה שהצבא מייחס לנושא ושנעשים מאמצים רבים לשיפור מתמיד של המערכת ומניעת התרעות השווא.

תחילתה של מסורת נפלאה (1)

ביום שישי התכנסו יחד במבשלת הבירה isis במושב דקל – חילונים, דתיים, 'קיבוצניקים', 'מושבניקים', סטודנטים, הורים עם ילדים וגם סבים וסבתות, כדי לקבל את השבת בצוותא, בנחת, בשירה וניגונים. היה מרגש לראות את התושבים הרבים שהגיעו מכל יישובי המועצה ורוח ההתגייסות וההתנדבות הקהילתית סביבו, החל מהיוזמה לקיומו וכלה בתרומת המתחם, הכיבוד הנפלא והמופע המוסיקלי הנעים. קבלת השבת המוסיקלית תהפוך למסורת בתמיכת המועצה ותתקיים אחת לחודש. פרטים מלאים לגבי תאריכים ומיקום יפורסמו בהמשך.

תחילתה של מסורת נפלאה (2)

יום רביעי הקרוב נקיים אירוע מרגש, ראשון מסוגו באשכול – טקס הוקרה לנשים מובילות באשכול על פועלן בתחומים שונים למען הקהילה, נשים שעשו וממשיכות לעשות למען אחרים. נשים משפיעות המהוות מודל לחיקוי ולהערכה. את אירוע ההוקרה לנשות אשכול יזמה ענת חן, היועצת לקידום מעמד האשה במועצה ופורום הנשים הנמרץ של אשכול. השנה יוענק אות ההוקרה ל- 5 נשים מיוחדות –  פסיה פאוקר-אדר (ניר עוז) על מפעל חיים בתחום החינוך, זהבה שקד (דקל) על עשייה משמעותית בתחום יזמות ומורשת, ענת חפץ (נירים) על עשייה משמעותית בתחום מנהיגות ודנה עג'מי ועינת שלם-כהן (תלמי יוסף) בתחום קהילה. כולם/ן מוזמנים לבוא ולחלוק כבוד לנשים שנבחרו וליהנות ממופע 'רוח נשית'. לרכישת כרטיסים ניתן להיכנס  לקישור ישיר לאתר המועצה :

https://eshkol.smarticket.co.il/
פעמונים בדרכים

ידידנו הטובים מעבר לים מארגון 'מציל חיים' ביקרו אותנו השבוע במועצה והחליטו להתגייס ולסייע לנו בפרוייקט חשוב שהצגנו להם – החלפת המיגוניות הגדולות לאורך כביש 232 במיגוניות קטנות מסוג ‘פעמון’', על מנת שנוכל להעביר את הגדולות לישובים – שם יש בהם צורך משמעותי יותר. מיגוניות הפעמון יוצבו בכל תחנות ההיסעים לאורך כביש 232 ויחליפו את המיגוניות הגדולות שיועברו ליישובי המועצה הקולטים תושבים בזמן חירום (צאלים, אורים, גבולות). ובתקווה שלא נזדקק.

נעים על גלגלים
תזכורת – בשבת בבוקר יתקיים מסע האופניים השנתי המיוחד של ארגון נכי צה"ל בשיתוף עם המועצה  – 'נעים על גלגלים'. במסע המרגש ירכבו זה לצד זה נכי צה"ל על אופני ידיים ואזרחים על אופניים רגילים. תכלית המסע המרגש לציין את הקשר והאחדות בין כל סוגי הרוכבים מכל סוגי הקהילות. מסע האופניים ממחיש כל שנה מחדש את עוז רוחם ונחישותם של הנכים בהתגברות על מגבלות הגוף – ואנו גאים להיות שותפים במימושו. זו דרכנו להוקיר את נכי צה"ל אשר נפצעו שעה ששמרו על בטחוננו. במסגרת האירוע יתקיים גם "שוק" קטן וססגוני ברחבת המועצה. לפרטים והרשמה בקישור:

https://eshkol.info/news/%D7%A1%D7%92%D7%99%D7%A8%D7%AA-%D7%9B%D7%91%D7%99%D7%A9%D7%99%D7%9D/
בעקבות המסע צפויים להיסגר לתנועה לסירוגין החל מ-8:30 ועד 10:00 – כביש 232 (מהמועצה עד צומת מעון) , ולאחר מכן  כביש 242 (מצמת מגן-אורים), כביש הפרסה, אורים-רעים, רעים-צמת ג'מה.
שבת שלום
גדי ירקוני

 

 

שלום לכולם,

 

ספורט, נוף וסולידריות

במהלך שבוע הבא יתקיימו במחוזותינו שני אירועים ספורטיביים מסורתיים וייחודיים, המשלבים בין פעילות גופנית, נוף מדהים וסולידריות –

ביום חמישי (23.3) יתקיים מרוץ השליחים 'אולטרה עוטף עזה' – מרוץ משותף לתושבי עוטף עזה וחיילי האוגדה לאורך 101 ק"מ, מכרם שלום ועד חוף זיקים. לא להיבהל, לא חייבים לרוץ לאורך כל המסלול, יש 12 מקטעים.

ביום שבת (25.3) נקיים בכבישי המועצה את מסע האופניים המרגש המשותף עם ארגון בית הלוחם ונכי צה"ל, 'נעים על גלגלים' – לציון הקשר והאחדות בין כל סוגי הרוכבים, מכל סוגי הקהילות.

אם אינכם בשיא הכושר וממש מאוכזבים מכך, אז שימו לב – מחלקת הספורט שלנו מתחילה ביוזמה נפלאה – קבוצת ריצה למתחילים, הכוללת אימון קבוצתי בליווי אישי ומותאם ליכולת האישית. לפרטים: במחלקת חוגים וספורט  ניפגש בקו הסיום….

 

ג'יפ ממוגן לרווחה

לאחר שנתיים וחצי של מאבק, קיבלנו לרשות המועצה רכב משוריין אשר יאפשר למטפלים במכלול אוכלוסייה, העובדים הסוציאליים והפסיכולוגים, לתת עזרה ראשונה רגשית לנפגעי החרדה באירועי חירום. הדרישה לרכב משוריין היא חלק מהפקת הלקחים אחרי 'צוק איתן', במהלכו היו לא מעט מקרים שהמטפלים יצא לישובים תחת ירי אינטנסיבי ותוך סיכון אישי כדי לתת מענה רגשי מידי החשוב מאין כמוהו. הסיפור המרכזי הוא לא הרכב המשוריין, אלא המטפלים שלנו, העובדות הסוציאליות והפסיכולוגים, המתמודדים עם מציאות טראומטית משותפת, רובם תושבי המועצה, הורים לילדים, שהשלכות המציאות הביטחונית משפיעה עליה באותה מידה כמו על כל התושבים. על רקע זה, הבנו שמטפלים זקוקים לכלים מתאימים כדי שיוכלו לתפקד בצורה מיטבית ולתת את השירות והטיפול האיכותי הנדרש. ראו כתבה על כך בקישור הבא –

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4933164,00.html

 

כל אחד יכול

המציאות הביטחונית המורכבת באזורנו כרוכה לא פעם בהתמודדות עם אירועים טראומטיים. ביוזמת מרכז החוסן שלנו, בשבוע הבא יתקיים מפגש הכשרה פתוח לכלל הציבור במתן עזרה ראשונה רגשית במצבי חירום. את ההכשרה יעביר ד״ר משה פרחי ממכללת תל חי שפיתח מודל שכולל ארבעה כללים פשוטים שכל אחד יכול לבצע כדי לסייע לאדם או ילד שחווה אירוע טראומטי ולהחזירו לתפקוד מלא.

מומלץ מאוד!  רשמו לעצמכם:  יום חמישי (23.3), בשעה: 18:00 באודיטוריום 'נופי הבשור'. לפרטים במרכז החוסן שלנו 9965264

 

עיפרון הזהב

הקריקטוריסט והפובליציסט מנירים, ארנון אבני, שאחראי גם בין היתר על הוצאתו לאור של העיתון המקומי שלנו 232 ועל הקריקטורה השבועית בעיתון 'הזמן הירוק', קיבל השבוע את פרס 'עיפרון הזהב' לשנת 2017 מטעם המוזיאון הישראלי לקריקטורה ולקומיקס בחולון. הפרס היוקרתי מוענק כל שנה ליוצרים בולטים בתחום, על פרסום קריקטורות בעלות אופי פוליטי מובהק ותרומתם לשיח הפוליטי העכשווי. בדבריו במעמד קבלת הפרס, הודה ארנון למוזיאון שבחר להפנות מבט אל הפריפריה וכי בזמן האחרון הוא מבין שהעמדות הנשקפות מהקריקטורות שלו הן גם פריפריה שהולכת ומתרחקת מהמרכז ושאת שתי הפריפריות הוא לא מתכוון לנטוש. הרווחנו.

 

שבת שלום

גדי ירקוני

שלום לכולם,

 

מנכ"ל משרד הביטחון

השבוע נפגשנו, ראשי המועצות בעוטף, עם מנכ"ל משרד הבטחון, אודי אדם. קיבלנו ממנו עדכון לגבי בניית המכשול לאורך הגדר שתואץ משמעותית בזמן הקרוב מאוד ותימשך כשנתיים. העלנו בפניו מספר סוגיות לא פתורות שביקשנו להאיץ את קידומן – נושא שיפוי ראשי הצח"י וסגניהם בעת חירום, הפשרת שטחי האש לטובת הפיתוח החקלאי באזור, החלפת הממ"דים הלא תקניים בכרם שלום, פיתוח מעבר ארז והכנסת עובדים לחקלאות. המנכ"ל הביע תמיכה מלאה והעביר את הדברים להמשך קידום על ידי אנשי המקצוע הרלוונטיים במשרד.

 

 

גזם חקלאי

הטיפול בגזם החקלאי מעסיק אותנו לא מעט ואנו כל העת בוחנים מציאת פתרונות אשר מצד אחד יספקו מענה לחקלאים שלנו ומצד שני יצמצמו משמעותית את השריפות של הגזם שפוגעות באיכות חיי התושבים והסביבה. בשבוע שעבר נפגשנו במועצה עם נציגי המשרד להגנת הסביבה ועם צביקה גוטליב (עין הבשור) שפיתח מיזם לקיצוץ הגזם בחממות שיקטין את נפח הגזם בכ-80%. סיכמנו על שיתוף פעולה להפעלת פיילוט ניסיוני של המיזם באשכול בתמיכת המשרד להגנת הסביבה. אני מקווה שנצליח לצאת לדרך עם הפיילוט בקרוב מאוד. אשוב ואעדכן.

 

 

גן לזכר הנופלים

ביוזמת החטיבה הדרומית באוגדת עזה, חנכנו השבוע סמוך לקיבוץ כיסופים חורשה יפהייפיה לזכרם של 18 חללי החטיבה הדרומית שנפלו בעת שירותם הצבאי בחטיבה, שעה שהגנו עליינו בגופם. המועצה והרבש"צים של אשכול נרתמו בצורה מוחלטת בסיוע לקידום היוזמה החשובה והמרגשת ותוך פרק זמן קצר מאוד הקמנו בשיתוף פעולה מלא גן לתפארת לזכר הנופלים. התרגשתי מאוד לפגוש ולדבר עם משפחות הנופלים שקיפדו את חייהם למען הביטחון שלנו ולמען המשך הפיתוח של חבל ארץ זה.
תודה לאנשי החטיבה הדרומית על היוזמה, לקב"ט המועצה, אילן אייזקסון, לרבש"צים ולקיבוץ כיסופים שהעמיד את השטח המדהים לטובת הוקרת הנופלים והנצחתם. החורשה נקודת תצפית מרהיבה על האזור. מוזמנים לבוא לבקר.

 0903 נופלים

 

 

יום פתוח במו"פ

השבוע ניתנה לי הזדמנות לבקר במשך כמה שעות באחת הסביבות האהובות עלי ביותר – חממות הגידול והפיתוח החקלאי במו"פ דרום, במסגרת היום הפתוח השנתי. התמוגגתי לסייר בין הדוכנים והביתנים המרשימים של חקלאי האזור, לבקר בחממות, לשמוע וללמוד על הגידולים הייחודיים והפיתוחים השונים. כ-4000 איש ביקרו במו"פ ביום הפתוח, ביניהם גם שר החקלאות אורי אריאל. זו היתה הזדמנות להציג לו את העוצמה החקלאית באזור וחשיבות התמיכה של המשרד בחקלאות כתנאי להמשך פיתוח האזור. אמרתי – תנו לנו מים ואדמה ואנחנו כבר נדע איך להגדיל את החקלאות.  תודה לליאור קטרי מנהל המו"פ ולכל צוות המו"פ. היה מרשים ומרתק.

0903 מופ

 

 

כח נשי

לרגל יום האשה הבינלאומי שצויין השבוע, הצטלמו כל עובדות המועצה לצילום נשי משותף. באשכול רוב נשי מובהק, בכל האגפי והמחלקות, ורוב תפקידי הניהול במועצה מאויישים על ידי נשים – 80% מכלל המנהלים/ות הן נשים! אני גאה בכח הנשי שלנו, שמביא לשולחן קבלת ההחלטות את צורת החשיבה האחרת, ההסתכלות השונה הנדרשת לעיתים וכמובן אינטואיציה חזקה. אני מזכיר שבסוף החודש (29.3) נקיים אירוע מיוחד לרגל יום האשה שיכלול טקס הוקרה לנשים מובילות במועצה על פועלן בקהילה ולאחר מכן יתקיים פאנל בהנחיית העיתונאית לוסי האריש. שריינו ביומן!

 

0903 נשים

 

 

חג פורים שמח!

גדי ירקוני

שלום לכולם,

 

דוח מבקר המדינה על ההתמודדות עם איום המנהרות ב'צוק איתן' הסעיר השבוע את המערכת הפוליטית ואת השיח הציבורי. אין לי כוונה לקחת חלק ב'ספורט הלאומי' ולהיגרר להטחות ולהתנגחויות פוליטיות סביבו, אלא להתייחס למהות מבחינתנו, והמהות היא שלגבי מרבית סעיפי הדוח הופקו הלקחים עוד טרם פרסומו ומזה תקופה שאנו עדים ליישום של מסקנות הדוח ויצירת הפתרונות לאיומים.

מאז סוף 'צוק איתן' אנו חווים שינוי מהותי בגישה ובהבנת צרכי האוכלוסייה האזרחית בעוטף עזה וזוכים כיום לשיתוף פעולה מלא של הצבא עם המועצה. אנו נמצאים בקשר הדוק ושוטף עם הגורמים הצבאיים הרלוונטיים באזור, מקיימים ישיבות עבודה שוטפות, תרגילים משותפים וכיום, בניגוד לעבר, הצבא מחזיק בעמדתינו על הצורך בפינוי ישובים בחירום ועובד איתנו בשיתוף פעולה לתיאום וביצוע תוכנית הפינוי. מעל לכל, המכשול שנבנה בימים אלה בהשקעה תקציבית לא מבוטלת מהווה את המענה הרלוונטי לאיום המנהרות ולצד זה פועל צה"ל כל העת, לילות כימים, להידוק המעטפת ההגנתית על יישובי העוטף וחיזוק תחושת הביטחון של התושבים.

גם מול מקבלי ההחלטות אנו מרגישים שבטחון תושבי עוטף עזה הוא בגדר אינטרס לאומי. נעשים מאמצים לשמור על השקט לצד מחוייבות ממשלתית לפיתוח וחיזוק האזור, שבאה לידי ביטוי רק לאחרונה עם אישור התוכנית התקציבית הממשלתית הנרחבת. עם זאת נותרו לנו עדיין חילוקי דעות במספר סוגיות לא פתורות ביניהם לוח הזמנים של ביצוע ההרחבה של כביש 232, תקציבי החוסן ועוד. אנחנו מממשיכים במאבק סביב הסוגיות הלא פתורות אשר הכרחיות מבחינתנו להמשך פיתוח וחיזוק האזור.

 

האירועים האחרונים והירי לעבר העוטף מדאיג אותנו ולא ניתן שישוב להיות שגרת חיינו. אנחנו מעבירים את המסר הזה בכל הזדמנות לגורמים הרלוונטיים ומרגישים שגם בקרב הקברניטים שולטת גישה זו. המדיניות הברורה היא שמירה על השקט והבטחת שגרת החיים בעוטף וכי שקט יענה בשקט. עם זאת, אנו מצפים שכל הפרה תזכה לתגובה המתבקשת ובשקלול כל האיזונים הרלוונטיים כדי לא לגרור את האזור להסלמה מיותרת.

אני חושב שהתשובה האמיתית והניצחת בסופו של דבר היא השקט היחסי שאנחנו נהנים ממנו בשנתיים וחצי האחרונות והצמיחה הדמוגרפית חסרת התקדים ביישובי המועצה. משפחות חדשות נקלטות, הבנות והבנים חוזרים הביתה וכמעט כל הישובים עוסקים בפיתוח וצמיחה. רק לאחרונה נמסר לנו בוועדה המקומית שאשכול היא הרשות שהוציאה השנה הכי הרבה היתרים לבניה חדשה! בזה אנו עוסקים ומתמקדים. ההתעקשות שלנו להמשיך ולשמור על שגרת החיים ובצמיחה לא נובעת מתוך התעלמות מהמציאות השברירית באזור והקשיים הכרוכים מכך לעיתים. היא נובעת מתוך אמונה שעדיין, למרות הכל, זה אחד המקומות הנפלאים ביותר לחיות בו ושזו הדרך הנכונה והבריאה ביותר עבורנו.

 

 

שבת שלום,

גדי ירקוני

 

שלום לכולם,

 

מרכז קהילתי אשכול

השבוע מליאת המועצה אישרה ונתנה את בירכת הדרך להקמת מתנ"ס באשכול. לא מדובר על מבנה חדש במועצה אלא יצירת מבנה אירגוני מתכלל שיפעיל את תרבות הפנאי והספורט במועצה בצורה הוליסטית ובראייה קהילתית. אני מאמין שזוהי בשורה חשובה עבורנו שיש בכוחה לשמר את התוכניות והפעילויות הרבות והנהדרות הקיימות כיום ובמקביל לשפר, ליעל, להתאים ולהעשיר את השירותים והתוכניות בהתאם לצרכים והמגמות הקיימים. בשבועות הקרובים נחל בתהליך מואץ עם החברה למתנ"סים של הגדרת התחומים שיפעלו תחת אחריות המרכז הקהילתי.

 

צעד קדימה שניים אחורה

תכנון והרחבת כביש 232 הינו פרויקט דגל לשיפור איכות החיים באשכול. קודמי בתפקיד עשו מאמצים רבים לקדמו והמלאכה עוד רבה. בשנה האחרונה נאמר כי ביצוע הכביש יסתיים עד סוף 2018 – תחילת 2019, עם זאת להפתעתי ולהפתעת נציגי כל יישובי המועצה, בישיבת המליאה שהתקיימה השבוע הציגו מנהל הפרויקט ומתכנן הכביש לו"ז חדש: תכנון וביצוע 8 ק"מ בלבד שיסתיימו ב – 2020, והקטע הבא (כ-10 ק"מ, עד צמת מעון) יסתיים רק ב-2021. לוח זמנים זה איננו סביר ואסור לנו לקבלו כגזירה משמיים. אני נחוש להביא לקיצור ההליכים ולבצע את הפרויקט כפי שתוכנן וכפי שהובטח לנו. כולי תקווה כי אהייה ראש המועצה האחרון שיידרש לטפל בפרויקט זה.

 

אנשים טובים באמצע הדרך

פעמים רבות יוצא לי לספר למשלחות מהארץ ומחו"ל המגיעות למועצה את הסיפור שלנו, תושבי אשכול. השבוע התרגשתי לשמוע אישה מדהימה בשם בטסי פישר מספרת על אשכול למשלחת של JNF ארה"ב. בטסי היא תורמת של JNF שלקחה על עצמה להוביל צוות שמבקש לחזק את עוטף עזה. היא סיפרה למשלחת על החיים באשכול, על האתגרים, על הפרויקטים שחשוב לפתח ועד כמה המפגש עם התושבים של אשכול נגע בה. התרגשתי כי בטסי לא נולדה באשכול ולא גדלה באשכול ובעצם היא ביקרה באשכול לראשונה במרץ שנה שעברה וכעט זוהי הפעם השנייה שהיא נמצאת כאן. בטסי הספיקה לפגוש תושבים, יזמיות, להרקיד ילדים בשני בתי ספר, להיפגש עם מנהלי תחומים במועצה, להשקיף על מליאת המועצה, ללמוד על הפרויקטים העתידיים שמתוכננים ולהתעדכן על פרויקט בו היא והצוות שלה החליטו לתמוך באשכול. היא הותירה אותי נפעם מהמסירות והאהבה הרבה שלה לעם ישראל, מדינת ישראל, עוטף עזה ואשכול.

 

23.02 ביקור

 

שותפות

משלחת קהילתית רחבה של מבוגרים ונערים מאולבני הגיעו לבקר אותנו השבוע. כתבתי מספר פעמים על השותפות וחשיבותה בעיני. השקעה בחיבור בין יהודים בארץ ובתפוצות חשובה לא רק לחיזוק הזהות היהודית שלהם אלא גם חשובה עבורנו. איך יודעים שזה עובד? כשהצטרפתי לארוחת ערב עם המשלחת והמארחים הישראלים של הנוער והמבוגרים לא הצלחתי לזהות מי מאשכול ומי מאולבני.

 

משטרה קהילתית

משטרת אופקים וילדי יובלי הבשור פיתחו קשר מיוחד. השוטרים הגיעו לבית הספר ללמד על זהירות בדרכים, הילדים המקסימים שלחו לשוטרים ציורים שנתלו ברחבי תחנת המשטרה באופקים וריגשו מאוד את לובשי המדים הכחולים. כמחוות חזרה, הזמינו שוטרי תחנת אופקים את ילדי שכבת א' ליום כיף בתחנה ופגשו שוטרים פרשים על סוסים, את שוטרי יחידת הכלבנים, רובוט לניטרול חפצים חשודים ועמדת פיינטבול. זו חוויה נהדרת לראות עד כמה המשטרה והקהילה שלנו מחוברים. הילדים והשוטרים התרגשו ונהנו מהמפגש. גם אני התרגשתי לראות אותם.

תודה רבה לאבי לוי מפקד תחנת משטרת אופקים ולכל צוות התחנה המסור.

 

שהחיינו

השבוע יצקו את היסודות לבית הקבע הראשון בשלומית. אחרי תהליכים בירוקרטיים וסטטוטוריים לא פשוטים סוף סוף הגענו לרגע הזה וזוהי רק הסנונית הראשונה. בועדה המקומית נגב מערבי טוענים שתנופת הבנייה באשכול גבוהה בכל פרמטר לאומי. אנו מודעים לבירוקרטיה ועושים מאמצים בשיתוף יו"ר הועדה המקומית ומהנדס הועדה לקצר את התהליכים הארוכים.

מי שלא ביקר עדין בישוב הצעיר, שלומית, אני ממליץ לו בחום לעשות זאת. אסיים בציטוט שאני אוהב לשמוע מתושבי החלוציות: "ובבניין הארץ ננוחם".

 

 

שבת שלום

גדי ירקוני

 

 

שלום לכולם,

 

הרחבת כביש 232

בישיבת המליאה הקרובה נארח את צוות התכנון של הרחבת כביש 232 מטעם 'נתיבי ישראל', שיציגו לנו את מתווה התכנון הראשוני. זו הזדמנות להזכיר שישיבות המליאה פתוחות לכלל הציבור וניתן להגיע כשמשקיפים לדיוני המליאה. תושבים שמעוניינים להיחשף לתכנית התכנון מוזמנים להגיע למליאה הקרובה – יום ראשון הקרוב (19.1) בשעה 18:00.

 

מוקירים את השומרים

ביוזמתם המבורכת של קצין ההגמ"ר באוגדת עזה, אבינועם בצלאל, וקב"ט המועצה, אילן אייזקסון, התקיים בשבוע שעבר, לראשונה, ערב הוקרה מיוחד ומכבד לחברי כיתות הכוננות מכל יישובי המועצה, רבש"צים וראשי הצח"י. היוזמה של האירוע היא חלק מהידוק שיתופי הפעולה והחיבורים המקצועיים הנרקמים בשנתיים האחרונות בין קציני הצבא באוגדה לביננו, הקהילה האזרחית,  חיבורים אשר הכרחיים לשיפור התפקוד המשותף שלנו בחירום. כחלק מהפקת הלקחים המשותפת עם הצבא אחרי 'צוק איתן', אנו פועלים ושוקדים כל העת ליצירת שיח משותף ואפקטיבי בין ההתנהלות הצבאית לבין הצרכים האזרחים. תודה לאבינועם ולאילן על האירוע וכמובן לכל חברי הכוננות, המתנדבים, חברי צח"י ורבש"צים ששומרים עליינו.

 

מוקירים את הנשים

לרגל יום האישה הבינלאומי שיחול בחודש הבא, החליט פורום הנשים הנמרץ של אשכול לצאת ביוזמה נפלאה של הוקרת תושבות הפועלות בקהילת אשכול – נשים מנהיגות, פורצות דרך, מחנכות יזמיות חברתיות ועוד… תושבות ותושבי המועצה מוזמנים להמליץ על כל אישה, תושבת אחד מיישובי המועצה, הנתפסת כמנהיגה ומשפיעה אשר עשתה או עושה עשייה משמעותית עבור קהילת אשכול. הועדה הציבורית אשר נבחרה לצורך הבחירה, תדון בהמלצות השונות ותכריז על הנשים הנבחרות בטקס הוקרה במסגרת אירוע התרבות המועצתי ליום האישה, ביום רביעי, 29/03/2017, בשעה 20:30 באולם המועצה. את ההמלצות יש למלא בטופס בקישור המצורף ולהגישו עד לתאריך ה- 08/03/17.

 

 

שבת שלום

גדי ירקוני

09.02.2017 / ‏י"ג שבט תשע"ז

שלום לכולם,

 

השקט שנשמר

השבוע חווינו יממה לא שקטה מבחינה בטחונית. זה החל בבוקר יום שלישי עם ירי  לעבר מועצה אזורית חוף אשקלון שגרר אחריו תגובה של צה"ל שהורגשה היטב באזורנו. במקביל, התרחש אירוע הסתננות מרצועת עזה, אשר הקפיץ את כוחות הביטחון. במשך שעות ארוכות הורגשה תנועה ערה של כוחות בטחון, נורו פצצות תאורה ובאחד מיישובי המועצה נתבקשו התושבים להישאר בבתים. בסופו של דבר האירוע הסתיים עם תפיסת המסתנן ולאחר חקירתו נשלל החשש הבטחוני. אנחנו עמדנו כל העת בקשר עם גורמי הביטחון באוגדה, קיבלנו עדכונים שוטפים ופעלנו בהתאם להערכת מצב אנשי הביטחון שלא ראו לנכון לשנות הנחיות למעט בישוב אחד. המסר שאנחנו מקבלים מבכירי מערכת הביטחון הוא שאין שום כוונה לאף צד להיגרר להסלמה ונעשים מאמצים רבים, בשני הצדדים, כדי לשמור על השקט. על אף זאת, בכל הזדמנות אנחנו מבהירים – שאיננו מוכנים להשלים עם מציאות של שגרת טפטופים. אמנם. אני מתרשם שהמדיניות הביטחונית כיום אכן לא פשרנית כלפי 'שגרת טפטופים' אך עם זאת שקולה ומאוזנת ובראש ובראשונה חותרת לשקט כדי שאנחנו נוכל לשמור על שגרת חיינו ולהתמקד בצמיחה ובפיתוח הקהילות שלנו.

 

ועדת היגוי

פעילות ועדת ההיגוי להקמת בתי הספר החדשים מתקדמת ואנו ממשיכים להיפגש אחת לחודש. צירפנו להרכב הקבוע של ועדת ההיגוי 4 מורים, שניים מכל בית הספר – ציפי ברוזה (שדה ניצן) ואילנה בן גיגי (אוהד) מ'יובלי הבשור', מזל חסון (כיסופים) ומרים מלכה (חולית) אשר מביאות ערך מוסף משמעותי לתהליך. בישיבה האחרונה (שלישי) הציג לנו מהנדס המועצה, מוטי לבאן, את התוכנית האדריכלית של שני בתי הספר. תהליך התכנון החל בשלב הראשון בקביעת העקרונות המנחים התואמים פדגוגיה ואת רוח המקום – כמו סביבה כפרית וכמובן גם צרכי מיגון, וכלל לא מעט שינויים והתאמות עד לאישור הסופי של חברי ועדת ההיגוי המורחבת. בקרוב, לאחר ההשלמות הסופיות, נציג את התוכנית לציבור.

 

פתיחת חסמים

השבוע קיימנו פגישת הכרות ראשונית עם שני מנכ"לים חדשים בשני משרדי ממשלה משמעותיים לנו – מרדכי כהן במשרד הפנים ואריאל משעל במשרד לפיתוח הנגב והגליל. סיפרנו על המועצה, על המאפיינים הייחודיים והצרכים הנגזרים, וכן העלנו צרכים נקודתיים בפתיחת חסמים ביישום החלטות הממשלה הרלוונטיות לנו. הרגשתי שאנו זוכים לאוזן קשבת ושישנה מכוונות רבה לסייע ככל הניתן לפיתוח האזור. אני מקווה להמשך עבודה פורה ושיתוף פעולה הדוק עם המנכ"לים החדשים. בהצלחה.

 

דרום אדום

סוף השבוע הראשון של 'דרום אדום' נחל הצלחה רבה. מטיילים רבים פקדו את האזור ואת בתי העסק המקומיים אך מנגד לא הורגשה צפיפות ועומסי תנועה כבדים שהפריעו לתושבים. בכמה מוקדים יש פריחות משגעות ואנחנו מעריכים שהמרבדים להם אנו מצפים יגיעו קצת באיחור ולכן אירועי הפסטיבל יגלשו לחודש מרץ. לצערי, נתקלנו בסוף השבוע גם בפנים הפחות יפים של חלק מציבור המטיילים, עם אירוע מצער של פריצה וגניבת תוצרת חקלאית מהשוק האורגני בישע ומקרה של התפרעות מסוכנת של נהגי טרקטורונים במרחבי הטבע בסמיכות למטיילים. המשטרה פרוסה בכוחות מוגברים ועובדת בשיתוף פעולה הדוק ומצויין עם הרב"שצים שלנו. זו הזדמנות, שוב, להודות לכל העוסקים במלאכה, לשמירה על ביטחוננו והסדר התקין, גם בסופי שבוע. במסגרת אירועי הפסטיבל, בסוף השבוע הקרוב – הופעה של אהוד בנאי באולם אשכול, 'יריד מרקטיטו' הנפלא בקיבוץ צאלים ויריד 'נירים יוצרים' בקיבוץ נירים. בואו לפרגן, ובעיקר ליהנות.

לכל אירועי הפסטיבל  

 

'עת לנטוע אילנות, עת לנטוע ולבנות'

לנו, אנשי האדמה, אין דבר מרגש יותר מאשר לנטוע עצים. אבל התרגשות רבה יותר, היא לנטוע עץ יחד עם דני פלד (ניר יצחק), מוותיקי ומייסדי המועצה אשר זרע את השתילים והעצים הראשונים שמפירותיהם כולנו נהנים היום. באירוע נטיעות לכבוד ט"ו בשבט עם ותיקי המועצה בנווה אשכול, אמרתי, שהעצים שהוותיקים שתלו, מתנוססים היום לגובה של מטר וחצי ובאחריותנו להגביה אותם לגובה של 3 מטרים ויותר…ט"ו בשבט שמח!

 

טו בשבט

 

 

שבת שלום

גדי ירקוני