איגרת שבועית לתושבים

 

שלום לכולם,

 

הגנה נחושה

שוב קיבלנו השבוע הוכחה ליעילות המבצעית החדשנית של צה"ל להתמודדות עם איום המנהרות. בפעם הרביעית בתוך חודשיים אותרה וסוכלה מנהרת טרור שחדרה לשטח ישראל. המנהרה שאותרה וסוכלה השבוע במעבר 'כרם שלום' כוונה אמנם למעבר, אך אנו רואים במבצע ביטוי נוסף להישגים של צה"ל מול האיום ולנחישות הצבאית לנטרל את האיום, כמובטח. אני מבקש להודות לכוחות הביטחון, לאוגדת עזה, לחטיבה הדרומית ולכל האגפים והחיילים שלוקחים חלק במשימת ההגנה הנחושה על הגבול והיישובים ומאפשרים לנו להתעסק בצמיחה, בשגשוג ובפיתוח הישובים.

 

 

על סף פריצת דרך

כמועצה חקלאית, הפתרון לגזם החקלאי הירוק מעסיק אותנו רבות. מדובר בבעיה לאומית של כל המועצות החקלאיות בארץ ואשכול לקחה על עצמה, בשיתוף המשרד להגנת הסביבה, להוביל מיזם למתן פתרון מלא וכולל. בשבוע שעבר הוצג לנו על ידי צביקה גוטליב (עין הבשור) קיצוץ גזם בחממה ואיסוף ללא מגע בקרקע. בהדגמה נוכח מנהל מחוז הדרום במשרד להגנת הסביבה. אנו פועלים להקים ולהפעיל מערך קיצוץ במועצה בליווי המשרד. קיצוץ הגזם החקלאי הינו שלב ראשון בטיפול ובכל מקרה יהיה צורך להמשיך אותו לפתרון קצה מוסכם. ככל שנתקדם בנושא, אנו צופים לצמצום היקף השריפות במועצה הנובעות בין השאר ממחסור בפתרון הולם לחקלאים.

 

 

 

מחוץ לאור הזרקורים

מחוץ לאור הזרקורים בסוגיות שנויות במחלוקת, שרת התרבות והספורט מירי רגב מוכיחה פעם אחר פעם שהיא מחויבת לקידום ותמיכה בפריפריה ובעוטף עזה בפרט. בפגישה שקיימתי השבוע עם השרה במועצה אזורית חוף אשקלון הוסכם על העברת תקציב של כ-13 מיליון ₪ ממשרד התרבות והספורט לטובת בניית אולם ספורט חדשני גדול וממוגן בקמפוס החינוך החדש שלנו. האולם ישמש את תלמידי בתי הספר החדשים במהלך שעות הלימודים ואת הקהילה כולה בשעת אחר הצהריים. השרה רגב מכירה בצרכים הייחודיים באזורנו החורגים ממקומות אחרים בארץ ומתוקף כך גם היא מוכנה לחרוג ממגבלות הבירוקרטיה למעננו ואיכות חיינו.

 

לא יורד מסדר היום

כביש 232 לא יורד מסדר היום שלנו ואנו כל העת פועלים לקדם את הטיפול בו באפיקים השונים שעומדים לרשותנו, בין אם מול משרדי הממשלה הרלוונטיים ובין אם באמצעות העלאתו לסדר היום הציבורי תקשורתי. אמש, פתח כביש 232 את תוכנית הטלוויזיה 'המקור' בערוץ 10 שהוקדשה לכבישים וצמתים מסוכנים בארץ. מוזמנים לצפות:  https://www.10.tv/news/153110

 

בונים יסודות חדשים

מליאת המועצה אישרה השבוע פה אחד החלטה חסרת תקדים לתקצוב פרויקטים חינוכיים בקמפוס החדש בהיקף של 130 מיליון ₪. הפרויקטים כוללים את בניית בתי הספר החדשים, מבנה החדשנות, מרכז אמניות, אולמות ספורט, תשתיות והרחבת 'נופי הבשור'. מקורות התקציב המרכזיים הם ממשרדי הממשלה (חינוך ותחבורה), תרומות וקרנות המועצה. מדובר בפיתוח ושדרוג משמעותי של שירותי החינוך הפורמאלי והבלתי פורמאלי לקהילת אשכול ואני מבקש להודות לחברי המליאה על האמון והתמיכה באישור התוכנית.

 

לומדים ביחד

שריינו ביומן! ביום רביעי הבא (31.1) נקיים בשעות הערב באודיטוריום 'נופי הבשור' מפגש למידה משותף פתוח לציבור לקראת הקמת בתי הספר החדשים. בתוכנית – הרצאה של הפילוסוף ואיש החינוך ד"ר שמעון אזולאי, הרצאות טד ו'הייד פארק' מגיבים מהציבור. המפגש הוא חלק מתהליך שיתוף הציבור לקראת גיבוש החזון החינוכי המחודש לאשכול והוא פתוח לכולם – מורים, הורים, סבים וסבתות!.

 

 

שבת שלום

גדי ירקוני

 

שלום לכולם,

 

יסודות של חוסן

בזכות הסיוע הנדיב של שותפינו בארגון JNF ארה"ב ושל משרד הרווחה, החלו העבודות להרחבת אגף הרווחה ומרכז החוסן במועצה. השבוע יצקו את היסודות למבנה הממוגן החדש בצמוד לאגף, שישמש בין היתר כמרחב טיפול קבוצתי של מרכז החוסן שלנו. זו הזדמנות להודות שוב לידידנו הקרובים בארגון JNF. יו"ר הארגון, ראסל רובינסון, צפוי לבקר באשכול בסוף החודש כדי לראות את התקדמות עבודות הבניה ולבחון איתנו פרויקטים ושיתופי פעולה נוספים.

 

 

 

יסודות של צמיחה

כל תהליך של פיתוח והרחבה בכל אחד מיישובי המועצה מרגש ומשמח מאוד. הפעם אני נרגש לשתף על קיבוץ כיסופים, שחווה בשנים האחרונות התמודדות מאתגרת בתחום הצמיחה הדמוגרפית על רקע מיקומו והמצב הביטחוני ואילו היום נמצא בתהליכי התחדשות, התאוששות וצמיחה מחודשים. השבוע החלו עבודות בניית תשתית ל-32 יחידות דיור חדשות בקיבוץ! הקיבוץ נמצא בתהליכי קליטה וחלק לא מבוטל מהיחידות כבר שמורות לנקלטים חדשים. מרגש מאוד.

 

תגבור כוחות באשכול

על רקע  אירועי הפשיעה החקלאית והפריצות לבתים שאנו מתמודדים איתם לאחרונה, נפגשתי עם מפקד תחנת משטרת אופקים, סנ"צ אבי לוי, יחד עם קב"ט המועצה, אילן אייזקסון. בהתאם לבקשתינו, אשכול הועלתה לראש סדר העדיפויות של התחנה לצמצום ומניעת התופעה והחלו כבר מספר פעולות מניעה משמעותיות, חלקן גלויות וחלקן סמויות שאותן לא ניתן לפרט מטעמים ברורים. היקף כוחות המשטרה במרחב המועצה הוגבר משמעותית, ומתוכננות לצאת לפועל תוכניות מניעה אפקטיביות, כולל הידוק שיתוף הפעולה עם אנשי הביטחון בישובים.

  

העצמה הדדית

פגשתי השבוע את חניכי המכינה הקדם צבאית ('מכינת הנגב') שפתחה לאחרונה שלוחה בקיבוץ חולית. היה מרומם רוח לדבר עם הצעירים והצעירות הערכיים שהגיעו מכל רחבי הארץ ובחרו רגע לפני השירות הצבאי להקדיש עצמם לעשייה חברתית-ערכית לחיזוק ההתיישבות לצד הגבול. הצעירים סיפרו לי על החוויה האישית המעצימה שהם סופגים מההשתלבות בחיי הקיבוץ והקהילה, על העבודה והסיוע בענפי הקיבוץ, כולל בחינוך וברווחה. ההעצמה היא הדדית, וכמו שהקיבוץ נהנה וזוכה לידיים עובדות ולרוח צעירה וערכית בחיי הקהילה, כך גם הצעירים זוכים לצמיחה אישית ולפיתוח מנהיגות חברתית על הקרקע הפורה של קיבוץ חולית. אלה הם המנהיגים של מחר ואני גאה שאנחנו מהווים להם קרקע לצמיחה אישית ולפיתוח מנהיגות חברתית.

 

 

 

החיטה צומחת שוב

גשמי הברכה שירדו אצלנו בסוף השבוע הוציאו גם אותי מהבית למרחבי הטבע המדהימים שעוטפים אותנו. שמחתי לראות ולפגוש את המטיילים הרבים שבאו לראות וליהנות מהזרימה המדהימה בנחל וממראות החורף המרהיבים באשכול. במיוחד שמחתי לראות את שדות החיטה שלנו סופגים בצימאון את טיפות הגשם. אלו הם השדות החקלאיים שלנו שמגיעים עד לגדר הגבול ובאופק רואים את בתיהם של השכנים שלנו מעבר לגדר. איתם אנחנו צריכים לחיות זה לצד זה בשלווה בטפטופי הגשם ולא בטפטופים של ירי ספוראדי.

 

 

 

 

שבת שלום

גדי ירקוני

 

שלום לכולם

 

בכוחות משולבים

אני מבקש להודות לכל אנשי הבטחון של אשכול (אגף הבטחון, רבש"צים, מג"ב, משטרה וצבא) על ההתגייסות ושיתוף הפעולה ההדוק בהתמודדות עם תופעת הפריצות והפשיעה החקלאית שפוקדת אותנו בתקופה האחרונה. שיתוף הפעולה מוכיח את עצמו והשבוע נתפסו לא מעט פורעים, לפני ותוך כדי מעשה, ביום ובלילה, בזכות שילוב הכוחות המיוחד. אני לא חושב שיש עוד מקום בו מתקיים שיתוף פעולה הדוק ונדיר כזה שהופך לכוח הרתעה משמעותי תחת המגבלות הברורות של האזור. ישר כח!

 

בטחוני

נערכנו לאפשרות לתגובה על רקע גילוי המנהרה, הקמת המכשול והכרזת טראמפ. אנחנו לא מוכנים שהירי יהיה שגרת חיינו וסומכים על הצבא ועל הגורמים המדיניים שיפעלו בשיקול דעת ובאופן שיחזיר את ההרתעה והשקט לאזורנו. לצערנו השבוע היה לא שקט, עם ארבעה אירועי ירי לאשכול. באחד האירועים היתה נפילה בשטח פתוח בתחום יישוב ולא הופעלה אזעקה בשל תקלה והצבא עסוק בתחקור הנושא על מנת להבטיח שהמקרה לא יחזור על עצמו. חשוב להדגיש שמערכת ההתרעה עברה שיפורים משמעותיים וכל עוד לא נשקף איום על הישובים, לא תופעל התרעת 'צבע אדום' ולכן באירועים שהיו נפילות סמוכות לגדר או בשטחים פתוחים לא הופעלה ההתרעה.

 

נאה דורש נאה מקיים

כפי שדיווחתי בשבוע שעבר, אנו פועלים רבות כדי למנוע את כוונת רשות המים לקצץ במכסות המים לחקלאות. בפגישה שקיימנו היום ראשי המועצות של עוטף עזה עם שר החקלאות ופיתוח הכפר, אורי אריאל, הוסכם, כי על פי בקשתינו, השר יפנה לרשות המים בבקשה להחריג את יישובי עוטף עזה כדי שלא יספגו את הקיצוץ במכסות וכי בכל מקרה לא יהיה קיצוץ ללא פיצוי. אני מודה לשר החקלאות אורי אריאל שתמיכתו המוצהרת בהתיישבות בעוטף עזה אינה בגדר מילים בלבד אלא מתבטאת גם במעשים והחלטות בפועל. נאה דורש נאה מקיים.

 

30 שנה ועוד היד נטויה

מועדון הקראטה המפואר של אשכול בניהולו של משה גליסקו (מבטחים) ציין השבוע 30 שנות פעילות. לאירוע המרגש הגיעו חניכי החוג כיום ובוגרי החוג לדורותיו, שחזרו לחליפה הלבנה והציגו את מיומנויות קפא"פ (קרב פנים אל פנים) שינקו במועדון אשכול. תודה לגליסקו על מפעל החיים הקהילתי המשגשג ועשייה המשמעותית לקידום ופיתוח הספורט באשכול.

 

 

יענקלה איתן ז"ל

בצער רב קיבלתי את הידיעה על מותו של יענקלה איתן (עין הבשור) אחרי שהתמודד בגבורה במשך שנים עם מחלה קשה. יענקל'ה היה דמות בולטת ומיוחדת באשכול, הקים עסק מצליח לציוד חקלאי שאותו ממשיך בנו רודד ולצד זה הקים והפעיל בחצר ביתו את מוזיאון 'מחוזות ילדות' ובו פריטים נדירים ומרתקים מההיסטוריה של ארץ ישראל, ראשית ההתיישבות והקמת המדינה ואורחות החיים בשנות המדינה הראשונות. כל פעם שביקרתי במוזיאון יצאתי מוקסם ומרוגש מטעימת החוויה הנוסטלגית ומהאיש המיוחד שעומד מאחוריה. אני משתתף בצער משפחת איתן ושל קהילת 'עין הבשור' על מותו של יענקלה ומאחל ש'מחוזות ילדות' שבנה וטיפח במשך שנים באהבה ובמסירות ימשיך לפעול, להתפתח ולרגש אותנו.

https://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-5064611,00.html

 

 

שבת שלום

גדי ירקוני

 

 

שלום לכולם, 

 

פתוחים לכולם

יו"ר מפלגת העבודה, אבי גבאי, הגיע אלינו השבוע לביקור עם חברי מפלגתו, סייר לאורך הגבול בליווי קב"ט המועצה והעביר שיעור באזרחות לתלמידי שכבת י"א. בפניות שאנו מקבלים מגורמים פוליטיים להגיע אלינו אנו מדגישים שדלתינו פתוחה תמיד בפני כל גורם שמעוניין לבקר כאן לסייע לקידום האזור אך אין בכך מבחינתנו שום אמירה או הזדהות פוליטית עם מפלגה כזו או אחרת. לא יכולתי להשתתף בביקור של גבאי מכיוון שנסעתי לפגישה דחופה בירושלים, לקידום נושא ההרשאות התקציביות לבתי הספר החדשים. היתה פגישה טובה ותכליתית ואת מרבית ההרשאות התקציביות נקבל כבר בימים הקרובים ונוכל להתחיל בתהליכי בניית בתי הספר. כשחזרתי מירושלים נפגשתי עם גבאי יחד עם כל ראשי המועצות בעוטף. הכרותינו עם גבאי התחילה כשהיה השר להגנת הסביבה שפעל רבות לקידום החלפת גגות האסבסט ביישובי עוטף עזה. גבאי מחובר להתיישבות ולעוטף עזה. איחלנו לו בהצלחה, כמו שאנו מאחלים לכולם.

 

נשיא בנשמה

יו"ר סניף אשכול של יחד למען החייל, יצחק נשיא היקר בן ה-83 (בארי), קיבל השבוע אות הוקרה על פעילותו ההתנדבותית למען החיילים ועל יוזמות התנדבותיות נוספות מטעם איגוד הלב (העמותות לזקן בישראל) וגופים נוספים. יצחק החל את התנדבותו למען החיילים בשנות התשעים, בתקופת האינתיפאדה הראשונה, ובשנת 2008 היה שותף להקמת סניף יחד למען החייל באשכול. בשלוש השנים האחרונות מנהל יצחק את הסניף בהתנדבות מלאה ובמקביל יוזם התנדבויות ופעילויות נוספות למען החיילים ולמען חולים במחלקה ההמטולוגית בית חולים סורוקה ומגייס אחריו מתנדבים רבים וטובים נוספים. נציגינו בטקס ההוקרה, הילה קטרי מנהלת היחידה להתנדבות באשכול וחבריו המתנדבים באשכול בירכו את יצחק בשם כולנו. אדם יקר ומיוחד במינו האיש. גאווה רבה.

 

 

בתמונה: יצחק נשיא ובני משפחתו בטקס ההוקרה.

 

מכסות מים

בימים האחרונים אנו עוסקים נמרצות מול גזירת קיצוץ מכסות המים, שמשמעותה ייבוש עוטף עזה. אנו פועלים מול שר החקלאות, רשות המים, שר התשתיות ושר הבטחון, כדי להחריג את עוטף עזה ולמנוע את הקיצוץ באזורנו כדי שנוכל להמשיך ולעסוק בעוגן הפיתוח המרכזי שלנו, החקלאות, ולעבד את אדמותינו עד המטר האחרון. אשוב ואעדכן.

 

טרור חקלאי

בתקופה האחרונה אנו מתמודדים עם גל פריצות ופשיעה חקלאית חסרי תקדים באשכול. צוות אגף הבטחון שלנו, בשיתוף הרבש"צים, מתמיד, מג"ב המשטרה וגם הצבא פועלים לילות כימים כדי להתמודד עם התופעה הקשה. אך הכלים שיש לנו כרגע אינם מספקים ויש צורך בהגברה משטרתית משמעותית ובמבצע אכיפה דראסטי. פנינו לגורמי המשטרה הבכירים בעניין ואנו מקווים שנזכה לתגבורת כבר בימים הקרובים. בינתיים יש לנהוג במשנה זהירות, להגביר עירנות ולדווח למוקד אשכול או רבש"ץ הישוב על כל תנועה חשודה 08-9966333

 

החלפת גגות אבסבט

יותר משלוש שנים לאחר מבצע "צוק איתן" והחלטת הממשלה להחליף את גגות האסבסט בעוטף עזה, החל מבצע להחלפת הגגות המכילים את החומר המסרטן ביישובים הנמצאים בין 4-7 ק"מ, במבני מגורים ומבני ציבור. בשלב הראשון לפני כשנה החלה החלפת גגות האסבסט בישובים שנמצאים עד 4 ק"מ מהגדר ופעלנו רבות כדי להגדיל את התקציב ולהרחיב את המבצע לישובים בין 4-7 ק"מ, המאוימים גם הם מפצ"מרים. המבצע צפוי להסתיים ב-2018. ראו כתבה על הנושא שפורסמה אתמול  ב-ynet.

 

אישור תושב אצלכם בתא הדואר

מבצע נוסף שהחל השבוע, הוא שליחת אישורי התושב לבתים, לכל תושבי אשכול. כפי שדיווחנו, כחלק משיפור השירות לתושבים, החל משנת 2018  אנו נשלח את אישור התושב לבתי התושבים ולא יהיה צורך להגיע למשרדי המועצה כפי שהיה עד כה. תודה לצוות אגף הגזברות על ההתגייסות המהירה להשלמת המבצע עוד לפני תחילת השנה.

 

אירוע החורף של 'ביכורים'

כל אירוע של כפר הנוער למצויינות באמנויות 'ביכורים' מרגש, מלהיב ומרשים אותי מחדש. איכות המופעים והתוצרים האמנותיים הולכים ומשתבחים מאירוע לאירוע ומביאים לנו גאווה רבה. הפעם היה זה אירוע החורף של הכפר, שכלל תערוכת אמנות ומופע מוזיקלי מרהיבים, במבנה בית הספר הבשור הישן. כך שחוץ מההתרגשות של בוגרי בית הספר לשוב ולבקר בכותליו כשהוא שוקק חיים, נהנינו כולנו מאמנות נפלאה ואיכותית שמתפתחת לה בתחומי המועצה וממפגש קהילתי מיוחד במינו. לראות את הילדים, בני הנוער הורים וסבים זורמים בעורקיו של בית הספר שהיה שומם שנים רבות מדי, חיזק את הנחישות להשיב ולהחיות מחדש את המקום בלב הקהילה שלנו. תודה ל'ביכורים' שהחיו עבורנו את המקום עם הרבה כבוד לדורות של עשיה וצמיחה של הקהילה שלנו במקום הזה.

 

 

 

שבת שלום

גדי ירקוני

 

שלום לכולם,

 

להשיב את השקט

על רקע המתיחות הבטחונית, הגיע שר הבטחון, אביגדור ליברמן, לפגישה משותפת איתנו, ראשי המועצות של עוטף עזה, יחד עם קציני הצבא הבכירים באוגדת עזה. השר ביקש לשקף לנו את המצב ולשמוע אותנו. הובהר לנו, שאף צד אינו מעוניין בהסלמה והמדיניות היא לנהוג באחריות ובשיקול דעת כדי לא לגרור את האזור להסלמה מיותרת. החמאס לא היה מעורב באירועים האחרונים, אלא מנסה לנטרל את הירי שהיה צפוי על רקע הכרזת טראמפ. הבהרנו שאנו לא מוכנים לחזור לשגרת הירי לאזורנו אך סומכים על מכלול שיקולי הדעת, גם של צה"ל וגם בקרב קובעי המדיניות, להרתעה אחראית ולהשבת השקט. העלנו גם סוגיות אזרחיות אשר מטרידות אותנו לא פחות – מכסות המים, הפגיעה בחקלאות צמודת הגדר, כביש 232, טיפוח המכינות הקדם צבאיות ביישובינו ועוד. התחושה היא שהשר מבין וקשוב לצרכים באזור, רואה בו כמקום אסטרטגי למדינת ישראל ונכון לסייע.

 

 

תקציב 2018

מליאת המועצה אישרה השבוע את תקציב המועצה לשנת 2018 על סך 153,657,000 ₪. זהו אחד התקציבים הגדולים שהיו לנו, שמשקף את הגידול במספר תושבי המועצה לצד ההסכמים הארציים שהושתו עליינו להעלאת השכר במגזר הציבורי. אנו עושים מאמצים עצומים לשמור על מסגרת תקציב אחראית ויעילה עם תוכניות הפיתוח שאנו מקדמים לרווחת הקהילה והתושבים. אני ‏מודה ‏למורדי ביטון, ‏מזכיר המועצה, ‏לכבי שקולניק, ‏גזברית המועצה וליפה בוקובזה, ‏מנהלת החשבונות, ‏ששקדו במקצועיות ‏על ‏התקציב ולחברי המליאה, שנתנו ‏את‏ הערותיהם ‏ואת‏ הדגשים‏ לאורך ‏הדרך ‏ועברו איתנו את‏ תהליך אישור‏ התקציב.

 

 

מילה טובה

צוות מינהל החירום במשרד הפנים הגיע אליינו השבוע לדיון במועצה בעקבות האירועים הביטחוניים האחרונים, כדי לשמוע על הצרכים הייחודיים שלנו בכל הנוגע למוכנות הרשות לחירום. היתה פגישה מצויינת, במהלכה הוסכם על סיוע של המינהל לטובת מרכיבי בטחון לישובים, תקצוב פערי מיגון בבתי הספר, סיוע בהקמת מרכז ההפעלה החדש שיוקם במועצה והשלמות לתוכנית הפינוי. לא פעם אנחנו לא חוסכים ביקורת שלנו על משרדי הממשלה. אך כשמגיעה מילה טובה, גם בה אנחנו לא חוסכים.

  

 

ותיקת השבט

ותיקת עובדי המועצה, טרז אבוטבול בת ה-84 (אופקים) יצאה השבוע לגמלאות, אחרי 43 שנות עבודה במועצה ו-8 ראשי מועצות. טרז שימשה כעובדת מועצה בתחום שירותי הניקיון ומדי בוקר הדהימה ומילאה את הלב של כל הסובבים עם האנרגיות הבלתי נדלות שלה, שמחת החיים, חוש ההומור, הרוח הצעירה ואהבת האדם. לרגל סיום עבודתה קיימנו לכבודה אירוע חגיגי והודינו לה על השירות הנפלא והאור שהביאה עמה לכותלי המועצה. בהצלחה ואריכות חיים לטרז הנפלאה.

 

 

 

תרבות באשכול

השבוע שלנו היה גדוש באירועים ובמופעי תרבות לרגל חג החנוכה. שלמה בראבא הופיע באולם אשכול בהצגת יחיד, אביאור מלסה חגג איתנו את אירוע השיא של חנוכה בשיתוף קק"ל ברחבת המועצה, הסטנדאפיסט גדי וילצ'רסקי הופיע בפאב גבולות מטעם מרכז הצעירים וגם הצגות ומופעי ילדים איכותיים ועוד ועוד. אנו משקיעים לא מעט משאבים כדי להביא לאשכול מופעים איכותיים, חלק מתקציבי המועצה וחלק מסבסוד שאנו משיגים ממשרד התרבות והספורט וממפעל הפיס. האירועים נפלאים ואני קורא לתושבי אשכול לקום מהכורסא וליהנות מתרבות מצויינת ליד הבית וממפגש קהילתי נהדר ומחמם לב! חודש פברואר יהיה גדוש ומלא במופעים מצוינים גם כן. חווה אלברשטיין ושלומי שבן במופע משותף באולם אשכול, יהודה פוליקר במסגרת פסטיבל 'דרום אדום', מופע הבלט 'ברבור לבן' של הבלט הישראלי, ועוד. עקבו אחרי הפרסומים.

 

 

 

שבת שלום

גדי ירקוני

 

שלום לכולם,

 

ניהול תקין

בפעם השביעית ברציפות, הוענק השבוע לאשכול פרס ניהול תקין, במעמד שר הפנים, ח"כ אריה דרעי. הפרס מוענק מדי שנה לרשויות שעמדו בקריטריונים המחמירים שקבע משרד הפנים לניהול תקציב, גירעון ביחס להכנסות, אחוז גביית ארנונה, סדרי עבודה ומנהל תקין, רישוי עסקים והיערכות לחירום. לאורך השנים אנו מצליחים לעמוד באתגרים התקציביים שמושתים עליינו ולהמשיך בתוכניות הפיתוח באחריות רבה. תודה מיוחדת למזכיר המועצה, מורדי ביטון, לגזברית המועצה, כבי שקולניק ולכל השותפים במועצה על ניהול ציבורי קפדני, מסור ואחראי.

 

 

הטובה והרעה

גילוי המנהרה בשטחנו ונטרולה על ידי הצבא, כפי שדווחנו בתחילת השבוע, התאפשרו הודות לטכנולוגיה חדשנית ופורצת דרך לטיפול באיום המנהרות, כמובטח אחרי 'צוק איתן'. אנו מברכים על המאמצים והמשאבים העצומים לנטרול האיום ולהגנה על יישובינו. גילוי שתי המנהרות האחרונות והשמדתן הוא בגדר בשורה טובה מאוד עבורנו. נערכנו לאפשרות שהקמת המכשול וגילוי המנהרות יגבירו את המתיחות באזור לתקופה. אנו עוקבים בדריכות אחר האירועים הביטחוניים של השבוע האחרון, אשר מתרכזים  בעיקר בצפון העוטף. למרות שרוב האירועים לא היו באשכול, סביר שהם גורמים לעליית מתח. חשוב להבהיר שאנחנו בשגרה מלאה ואין שינוי בהנחיות. בשיחות עם הגורמים הצבאיים והמדיניים אנו מדגישים, שלא נסבול שגרת ירי לאזורנו ומצפים  שיעשו כל המאמצים להשבת השקט.

 

תנופה וצמיחה

קיימנו השבוע ב'כרם שלום' כנס 'תנופה וצמיחה בעוטף עזה', לציון חזרתה לפעולה של החטיבה להתיישבות. בכנס השתתפו שר החקלאות, הנהלת החטיבה, מפקד אוגדת עזה, מזכ״ל התנועה הקיבוצית, ראשי רשויות בדרום ומנהיגי הישובים, כולם שותפים ומחויבים למשימת ההתיישבות בחבל הארץ המופלא שלנו. אחרי ׳צוק איתן׳ זכינו לתמיכה תקציבית ממשלתית משמעותית לפיתוח וצמיחת יישובינו, כשהחטיבה להתיישבות היתה המנוף המשמעותי לכך. אחרי שנתיים של הקפאה ומאבק להחזרתה, שבו לקחנו חלק גם ראשי המועצות בעוטף, חזרה החטיבה לפעולה ולסייע ליישובינו. בכנס אמרתי שלא צריך עוד 'צוק איתן' כדי לפתח את עוטף עזה שהוא מקום אסטרטגי למדינת ישראל. אנו מממשים את התפקיד ההיסטורי של החקלאות וההתיישבות במדינת ישראל, כשהחקלאות היא המכנה המשותף של יישובינו וסלע קיומנו. לכן אנו זקוקים לתמיכה וסיוע ייעודיים, גם ובעיקר בעת הזו, כדי להמשיך בעשייה החקלאית.

 

פגישה ב'נתיבי ישראל'

נפגשתי השבוע עם מנכ"ל נתיבי ישראל, ניסים פרץ, יחד עם מנהלת האגף האסטרטגי במועצה, רננה יעקב ומנהל אגף ההנדסה, מוטי לבאן. ביקשנו לקבל לוחות זמנים להרחבת כביש 232 ודנו על תוספת התקציב הנדרשת להרחבת המשך המקטעים (ניר יצחק – מעון, ומעון – סעד). הבשורות הטובות הן שכבר בתחילת 2018 יחלו עבודות פינוי תשתיות, חשמל, מים וכריתת עצים לאורך מקטע ניר יצחק-מגן, כהכנה לקראת ביצוע. הבשורות הפחות טובות הן, שהתקציב כיום לא מספיק לביצוע בפועל של ההרחבה במקטע הזה. כעת נעשים מאמצים בנת"י לאתר מקורות לתקצוב המשך המקטעים. דנו גם לגבי כביש הגישה לשלומית וצומת אבשלום ותוכניות נוספות וכבר בפגישה ניתנה הנחיה על ידי המנכ"ל לקדם תוכניות עבודה בצמתים אלה.

 

מאשכול תפתח הטובה

אירחנו השבוע בכבוד ובגאווה רבה באודיטוריום 'נופי הבשור' את טקס ההוקרה למצטיינים בפעילות מבצעית של פיקוד דרום במעמד מפקד הפיקוד, האלוף אייל זמיר, ומטה הפיקוד. זו פעם ראשונה שהפיקוד מקיים טקס הוקרה למצטיינים ושמחנו להיות האכסניה לאירוע המכובד והמרגש, שיהפוך למסורת בפיקוד. בטקס הוענקו תעודות הערכה על הגבורה ועל האומץ לחיילים וליחידות, שעסקו בין היתר בטיפול בלוחמה התת קרקעית. אלו החיילים הגיבורים שמסכנים את חייהם כדי שאנחנו נוכל לישון טוב בלילה וכדי שבבוקר נוכל להמשיך לעבד את אדמותינו עד המטר האחרון. הדלקתי נר ראשון עם החיילים והאלוף, שהתייחס לכך שלא במקרה מתקיים הטקס באשכול. מראשית הציונות, ההתיישבות והביטחון שלובים זה בזה – החוסן של יישובי עוטף עזה וכוח העמידה בלחצים הביטחוניים הינו המפתח להמשך מאבק כנגד הטרור. הודיתי לחיילים בשם כל תושבי אשכול וייחלתי לחזרתם הביתה בשלום.

 

אסיים הפעם עם השיר  "מדרום תיפתח הטובה" שליווה את הטקס המצטיינים של הפיקוד, בביצוע להקת פיקוד הדרום:

 

מדרום תפתח הטובה

מילים ולחןאברהם זיגמן

מה אתה רואה?
מה אתה רואה?
אני רואה שקד פורח
והמעוז מלון אורח
וזה סימן של שקט ושלוה
כי מדרום תפתח הטובה.

מה אתה רואה?
מה אתה רואה?
אני רואה אמת המים
ובה שטות סירות בשתיים
וזה סימן של שקט ושלוה
כי מדרום תפתח הטובה.

מה אתה רואה?
מה אתה רואה?
אני רואה ציפור ברוח
בין החומות לה קן בטוח
וזה סימן של שקט ושלוה
כי מדרום תפתח הטובה.

אני רואה אמת המים
ובה סירות שטות בשתיים
וזה סימן של שקט ושלוה
כי מדרום תפתח הטובה.

 

חג שמח ושקט!

גדי ירקוני

 

שלום לכולם,

 

 

אזעקות שווא

 

תושבי אשכול כבר יודעים, שאין דבר כזה ׳אזעקת שווא׳. כל אזעקה שמופעלת, גם אם אינה אמת, מעוררת מתחים ורגישות גבוה. ברור לי מה חוו תושבי 'כרם שלום' בלילה שבין שני לשלישי בעקבות רצף של 5 אזעקות לאורך הלילה. המערכת זיהתה שיגורי אמת אך לא נשמעו פיצוצים ולא אותרו נפילות ולכן לא ברור עדיין סיבת הפעלת האזעקה, גם אם מדובר בתקלה איננו מקלים ראש בכך. חשוב לנו שמערכת ההתרעה תהיה תקינה כדי להימנע ממצב של שאננות משמיעת אזעקה. לאור זאת, פנינו לצבא וביקשנו את בדיקת העניין ותיקון ככל הנדרש. הצבא מקיים תחקיר ואנו ממתינים לתשובות. כשנקבלם בסיום התחקיר נעדכן. אני מבקש להזכיר ולהדגיש שבכל מקרה של הפעלת התרעה יש להישמע תמיד להנחיות ההתגוננות.

 

 

הודעות לציבור

 

אנו מייחסים חשיבות רבה לנושא הודעות לציבור בחירום ומשקיעים משאבים רבים בנושא. אנו רואים בהעברת המידע מרכיב משמעותי בחיזוק יכולת ההתמודדות ושואפים להגיע למצב שהודעות המועצה יגיעו עד אחרון התושבים בעיתוי הנכון ויספקו מידע אמין ביותר. אנו זוכים לשיתוף פעולה יוצא דופן מהאוגדה והחטיבה, שעומדים איתנו בקשר ישיר ושותפים איתנו לחשיבות העברת המידע לתושבים.  הדרך שלנו להעברת המידע לתושבים היא על ידי הצח"י. ההודעות שאנו מחליטים להוציא הן אחרי שהתקיים שיקול דעת של צוות רב מקצועי שכולל את קב"ט המועצה, מנהלת מרכז החוסן, רכזת הצח"י ודוברת המועצה ומסתמך בין היתר על אופן והיקף הפניות שאנו מקבלים מכל יישובי המועצה למוקד ולמרכז החוסן. יחד עם זאת, זיהינו פער שהודעות שאנו מוציאים לא מגיעות בתפוצה רחבה לכל התושבים כמו שהיינו רוצים . לאור זאת קיימנו הערכות מחודשת בעניין ומקווים שיהיה שיפור בקרוב.

 

 

אירוע החטיבה להתיישבות באשכול

 

חלק מרכזי בפיתוח וחיזוק יישובינו מתבצע באמצעות החטיבה להתיישבות בייחוד, אחרי 'צוק איתן' שמאז ביצעה החטיבה את מרבית עבודות השיקום ושדרוג התשתיות בישובים, במסגרת החלטת הממשלה. בשנים האחרונות ספגה החטיבה לא מעט ביקורת ציבורית, אך בכל מה שקשור לעוטף עזה היתה לנו החטיבה משענת מוצקה ומשמעותית ולכן פעלנו כל ראשי המועצות בעוטף יחדיו להחזרתה לפעילות. לאחרונה, אחרי שנתיים של הקפאה, חזרה החטיבה לפעילות במסגרת הסדרה מחודשת באמצעות משרד החקלאות. ביום שלישי (12. 12) נקיים ב'כרם שלום' אירוע מיוחד לציון חלקה הרב של החטיבה בפרויקט שיקום התשתיות שמתבצע ביישובינו ואת חזרתה של החט"ל לסייע לישובים. האירוע בהשתתפות שר החקלאות אורי אריאל, ויו"ר החטיבה, גאל גרינוולד ובמסגרתו יתקיים דיון פתוח של  ראשי הישובים עם השר והנהלת החטיבה. אנו רואים חשיבות רבה בהשתתפות ראשי הישובים באירוע. זו תהיה הזדמנות טובה לשאול שאלות, לשמוע ולהשמיע את מה שמעסיק את הישובים שלנו.

 

 

 

שבת שלום

גדי ירקוני

 

 

‏ שלום לכולם,

 

בטחון גם בכביש

שר הבטחון, אביגדור ליברמן, הגיע ביום חמישי שעבר לפגישה עם ראשי המועצות בעוטף עזה. לא יכולתי להשתתף בפגישה בשל אירוע אישי וחשוב לא פחות (סיום קורס בהצטיינות של בתי שקד). בפגישה עם השר השתתף קב"ט המועצה שלנו, אילן אייזקסון. המסר היה ברור – שיתוף הפעולה עם הצבא הדוק ופורה, אנו מברכים על התקדמות בניית המכשול ועל הפעילות לסיכול איום המנהרות שמתבצעת כל העת ומברכים על הועדה שהקים השר לבקשתינו לתמיכה בחקלאות צמודת הגדר. אך לצד זאת, בסוגיה אחת ומהותית נותרנו בלתי מוגנים ואנו דורשים את ביטחוננו – כביש 232. ביקשנו מהשר את התערבותו לקידום מכלול המענים שיבטיחו את הבטיחות בכביש היחידי שלנו שמשרת גם את מערכת הביטחון – האצת ההרחבה, תוספת תקציב להמשך הרחבת הכביש ממעון לסעד וקידום הכשרת מעבר ארז לסחורות שתצמצם את כמות המשאיות בכביש שלנו. השר הבטיח לטפל.

 

בטחון וחינוך

בהתרעה קצרה, הגיע אלינו השבוע לביקור במועצה שר החינוך וחבר הקבינט מדיני-בטחוני, נפתלי בנט. השר הגיע לביקור קצר וביקש להתמקד בנושא הביטחוני, ובעיקר לשמוע על ההתמודדות והצרכים הייחודיים שלנו על רקע המציאות הביטחונית. בנט, שהתריע במהלך 'צוק איתן' שהמדינה לא עושה מספיק לסיכול איום המנהרות, אמר לנו בביקור שככל שהיה ביקורתי בנושא המנהרות במהלך 'צוק איתן', היום הוא יכול לערוב על כך שהמדינה פועלת נכון ועושה הכל לסיכול האיום. אנו מודעים לכך שככל שתתקדם בניית המכשול, יש סבירות שיתגלו מנהרות בשטחנו. אנו סומכים על צה"ל ומברכים על פעילותו לאיתור וסיכול מנהרות, לצד קידום בנית המכשול שישים קץ לאיום. סיפרנו לבנט על הצרכים הרגשיים של ילידנו ועל הצרכים ייחודיים בחינוך לנוכח המציאות וסוכם שהשר יגיע לביקור נוסף במועצה יחד עם כל צוות משרדו שיתמקד בנושא החינוך. השר הסכים ואמר שאין צל של ספק שמי שחי כאן, צריך לקבל יותר והבטיח להביא לידי ביטוי את מכלול הדברים שעלו במשרדו וגם בקבינט.

 

 

תקציב 2018

בימים אלה אנו עובדים במרץ על הכנת תקציב המועצה לשנת 2018. בישיבת המליאה שהתקיימה השבוע, הציגו מנהלי האגפים את תוכניות העבודה ואת התקציב לשנה הבאה. עומדים לפתחנו אתגרים ופרויקטים רבים ומשמעותיים. גם השנה, מושם דגש מיוחד על תקציב החינוך, שתופס את הנתח הגדול ביותר בתקציב המועצה. התקציב צפוי לגדול השנה בעקבות בניית בית הספר היסודי החדש והטמעת תפיסות עולם חינוכיות חדשניות שמקורות המימון המרכזיים לכך הם משרדי הממשלה, תרומות וקרנות המועצה. גם בתחום החברה הכלכלית והמתנ"ס יתבצעו בשנה הבאה שינויים שיתבטאו בתוספות תקציביות, שיאפשרו לנו לשפר את השירותים לתושבי אשכול.

 

מפעל שהוא קהילה

הוזמנתי השבוע לסיור ופגישת עבודה במפעל 'פולישק' בניר יצחק. המפעל לייצור אריזות רכות היה מצוי בקשיים וכמעט נסגר לפני כמה שנים אך הצליח להתאושש בזכות תעוזה יזמית חדשנית ופורצת דרך. שמחתי לשמוע מהנהלת המפעל על התוכנית היזמית אך בעיקר התרשמתי מהפעילות החברתית-קהילתית הענפה שמשקיע המפעל. המפעל תורם רבות לקהילת אשכול ודוגל בתפיסת עולם ניהולית ארגונית ששמה דגש בראש ובראשונה על הצמחת ופיתוח ההון האנושי. המפעל מגייס היום לשורותיו עובדים וישנה עדיפות לתושבי אשכול. אני ממליץ לעקוב אחר הצעות העבודה במפעל.

 

שיפור השירות – אישור תושב

כחלק משיפור השירות לתושבים, החל מחודש דצמבר ישלח אישור התושב לבתי התושבים ולא יהיה צורך להגיע למשרדי המועצה כפי שהיה עד כה. הטופס ישלח לתושבים שמשלמים ארנונה למועצה לפחות שנה. תושבים שאינם משלמים ארנונה למועצה אך מתגוררים ומנהלים אורח חיים מלא באשכול, יצטרכו כמו בעבר למלא טופס בקשה לאישור תושב ולשלוח במייל למחלקת הגביה או להגיע למשרדי המועצה. בהצלחה לכולנו.

 

 

שבת שלום

גדי ירקוני

 

 

שלום לכולם,

 

המוכנות בשגרה

המציאות הייחודית באשכול וניסיון העבר, מחייבים אותנו לשגרת עבודה יומיומית שכוללת הערכות ומוכנות לחירום. השבוע קיימנו פגישה עם בצלאל טרייבר, ראש רח"ל (רשות החירום הלאומית) כדי לחבר אותו לצרכים הייחודיים של יישובי אשכול בחירום, לחזק את הקשר הישיר עם המועצה ועל ידי כך גם לקצר את טווח קבלת ההחלטות בחירום, לרבות בנושא פינוי ישובים. מתוך לקחי עבר, אנו מעוניינים שלמועצה תהיה יכולת השפעה על החלטות ממשלתיות בחירום לגבי העוטף וזאת יש לבנות בזמן שגרה. אנו זכינו לאוזן קשובה והבנה רבה לצרכים הייחודים באשכול, שישרתו אותנו בחירום.

 

החטיבה להתיישבות

השבוע ביקר באשכול מנכ"ל החטיבה להתיישבות, צביקי בר-חי. החטיבה להתיישבות, שהיתה במשך שנים משענת משמעותית לפיתוח ההתיישבות,  הפסיקה את פעילותה כזכור לפני כשנתיים וכעת, לאחר דין ודברים, חזרה לפעילות מוסדרת באמצעות משרד החקלאות. מנגנון התמיכה שונה ונעשה כעת באמצעות קולות קוראים לתמיכות תקציביות בישובים ובפרויקטים מועצתיים באופן שוויוני לכל הרשויות בארץ. לצערנו, התמיכה כעת היא ללא עדיפות לעוטף עזה או ליישובי קו עימות ואנו מתמודדים מול התקציבים של החטיבה באופן שוויוני כמו כל הרשויות. יחד עם זאת, בימים אלה כשנסגרים קולות הקוראים לכל הרשויות, בחר המנכ"ל של החטיבה להגיע לביקור של יום שלם באשכול והוכיח על ידי כך את החשיבות הרבה שמייחסת החטיבה לאשכול.  אני מקווה שיש בכך אמירה ברורה לקראת קבלת החלטות על תמיכות החטיבה.

 

פארק התעשייה אבשלום 

החברה הכלכלית לפיתוח אשכול בניהולו של עופר מימון, ממשיכה בפיתוח ושיווק פארק התעשייה אבשלום. לאחרונה מינהלת פארק התעשייה, אישרה חמישה יזמים חדשים להמשך תהליך מול משרד הכלכלה ורשות מקרקעי ישראל להקצאת מגרש בפטור ממכרז ובעלות מסובסדת. מרכזי הקניות המסחריים "אבשלום סנטר" וסופרמרקט רביבו, נמצאים בשלבי בנייה מתקדמים, הפתיחה צפויה בחודשים הקרובים. אני רואה בפעילות החברה הכלכלית ובפיתוח פארק התעשייה אבשלום, מנוע צמיחה משמעותי למועצה ביצירת מקורות תעסוקה ושירותים לתושבי המועצה

 

 

יש לנו חוסן

ביוזמת מרכז החוסן שלנו, התקיים השבוע ערב מיוחד לצוותי החירום היישוביים של אשכול. מעל 100 משתתפים, כולם מתנדבים, אשר גם בשגרה וגם בחירום פועלים למען כולנו: מנהלים את מצבי המשבר ודואגים לחוסן האישי והיישובי. לאורך הזמן, אנו רואים כיצד בישובים שבהם יש מספר רב של חברי צח"י פעילים, ישנה השפעה ישירה על התמודדות של הישוב בחירום. לכן אנו רואים חשיבות בחיזוק צוותי החירום בכל הישובים, להכשרה ולהתמקצעות. אני מבקש להודות לרכזת הצח"י במרכז החוסן, אדוה שביט, על הפעילות מול הצח"י לאורך כל השנה ועל יוזמת הערב המיוחד לחברים.

 

 

שבת שלום

גדי ירקוני

 

שלום לכולם,

 

שומרים עליינו

שבועיים חלפו מאז סיכול המנהרה ורמת ההערכות של הצבא לא השתנתה ואנו עדיין רואים פריסה של הכוחות בשטח. ידוע לנו שהדיווחים בכלי התקשורת על המתיחות, לצד התנועה הצבאית הערה במרחב וקולות הפיצוצים שנשמעים שמקורם באימונים, מעוררים אי שקט. חשוב להדגיש ששגרת החיים נשמרת ואין שינוי בהנחיות. כמו כן, הוסרו ההגבלות על עבודת החקלאים והם שבו לפעילות לאורך הגדר. אנו נמצאים בשיח שוטף ויומיומי עם גורמי הביטחון במרחב ובראשם מפקד החטיבה הדרומית, אל"מ קובי הלר, שמלווה את כל האירועים ומקפיד על קשר ישיר ופתוח עם ההתיישבות. קובי מעדכן אותנו על פריסת הכוחות שמגנה עליינו ומקיים גם סבב פגישות ביישובים כדי להסביר את תמונת המצב כפי שהיא היום. במידה שיהיה שינוי בהנחיות אנחנו מיד נעדכן. בכל מקרה של אי וודאות אפשר תמיד לפנות למוקד אשכול שפתוח 24/7 (08-9966333). תקופות כאלה מעוררות באופן טבעי את סף הדריכות ומי שחש צורך בהתייעצות וסיוע מוזמן לפנות למרכז החוסן שלנו, בטלפון – 08-9965264.

 

משפחת JNF

חזרתי השבוע מביקור בן חמישה ימים בארה"ב, שם השתתפתי בכנס השנתי של JNF (קק"ל ארה"ב). בשנתיים האחרונות אנחנו בתהליך של יצירת והידוק הקשרים עם הארגון במטרה לחבר את פעיליו לאתגר ההתיישבות ולעשייה באשכול תוך יצירת שותפויות ארוכות טווח. לאורך השנים תמך הארגון בפרויקטים מחוללי שינוי בנגב, במקומות, כמו הערבה התיכונה, חבל איילות, באר שבע וביישובי החלוציות שלנו. כעת מעוניינים בארגון לתמוך באשכול, הן בחיזוק הקהילה שלנו בחוסן ובחינוך, הן בפיתוח מגרשים בישובים כדי להמשיך את צמיחת הקהילות שלנו והן בפתרונות שיסייעו להמשך צמיחת ושגשוג החקלאות. זהו הכנס השני של הארגון שאנחנו נוסעים אליו, מיכל עוזיהו ואני, שבמקביל לעבודת והקמת המרכז הקהילתי באשכול ממשיכה יחד עם מיה בונה לקדם את תחום גיוס הכספים ויצירת שותפויות משמעותיות למועצה. הביקור היה חוויתי ומחמם לב ומרגיש שאשכול היא כבר חלק ממשפחתJNF .

 

פרס למרכז 'אדוות'

הוא עבר אתנו שלוש מלחמות, ימים ללא שינה וזמזום בלתי פוסק של מכשיר הקשר וכעת ניקי לוי (צאלים), קב"ט המועצה לשעבר, משקיע את כל מרצו בחינוך ואיכות הסביבה. לאחר שעזב את המועצה, הקים ניקי בצאלים את מרכז 'אדוות', חווה חינוכית טיפולית להעצמת בני נוער באמצעות שימוש במיומנויות קדומות, חקלאות וספורט. מסגרת חינוכית משלימה שמחברת בין ילדים ונוער בסיכון לסביבה ולטבע. השבוע נתבשרנו שהמרכז הייחודי שפועל כשנתיים בלבד, יקבל בשבוע הבא את אות הנגב לאיכות הסביבה. ישר כח.

 

סוף שבוע שקט

גדי ירקוני

 

 

שלום לכולם,

 

אימפריה של תנועות נוער

חזרתי השבוע ללבוש בגאווה את החולצה הכחולה עם השרוך וחגגתי יחד עם מאות החניכים והמדריכים של תנועות הנוער באשכול את חג התנועות. שלושת תנועות הנוער באשכול (הנוער העובד והלומד, השומר הצעיר ובני המושבים) חגגו יחד בהתרגשות גדולה את תחילתה של שנת הפעילות החדשה. היה מרשים ומרגש לראות את כמות החניכים בתנועות הנוער באשכול, המסגרת המשלימה לחינוך הפורמלי שחורטות על דגלן את ערכי הציונות, ההתנדבות, אהבת הזולת והדמוקרטיה. אני מאחל לכל החניכים והמדריכים שלנו שנת פעילות מוצלחת ומהנה. חזק ואמץ!

 

 

עד התלם האחרון

החקלאים שלנו בישובים צמודי הגדר מעבדים את האדמות הנושקות לגבול בנחרצות וחריצות תוך סיכון חיים ואמונה שלמה במשימה. אך המציאות הביטחונית מייצרת מצב שלעיתים קרובות מדי נדרשים החקלאים להפסיק את העבודות בהנחיה צבאית,  דבר אשר מביא לפגיעה כלכלית בלתי מבוטלת. בעקבות פנייה משותפת של ראשי המועצות בעוטף לשר הביטחון בה הצפנו את הבעיה וביקשנו פתרון קבוע, הוקם במשרד צוות מיוחד לבחינת הנושא. הצוות הגיע השבוע לסיור במועצה ונפגש איתנו ועם החקלאים בישובים. הצגנו את מהות הפגיעה ואת המורכבות למדידה מדויקת של גובה הנזק. הצוות היה קשוב מאוד וכעת שוקד על מנגנון תמיכה בחקלאות צמודת הגדר אשר יגשר על הנזקים המצטברים ויאפשר יציבות כלכלית. ורק שיהיה שקט.

 

 

 

בתי הספר החדשים

בישיבת ועדת ההיגוי להקמת בתי הספר החדשים שהתקיימה השבוע הוצגה לנו התוכנית האדריכלית של קרית החינוך ופירוט של שני בתי הספר החדשים, מבנה החדשנות ומבנה המוסיקה. התוכנית האדריכלית נעשתה על בסיס ההמלצות של צוותי המשימה של ועדת ההיגוי שפעלו בחודשים האחרונים להגדרת הצרכים בנושא והתוצאה יפה ומרשימה לכל הדעות. קיימנו דיון בסוגיית הגידור הפנימי של בתי הספר בקריה ואחרי דיון ער קיבלנו את המלצות מנהלות בתי הספר ואנשי החינוך על הקמת גדרות לכל בית ספר כדי לשמור על האינטימיות והייחודיות שלהם וההמצאות של התלמיד במרחב הבית ספרי, לצד מרחבים של שיתופי פעולה. בימים הקרובים נפרסם את התוכנית האדריכלית.

 

חברים לעת צרה

על רקע המתיחות הדרוכה באזור לאחר השמדת המנהרה, פנו אלינו לא מעט חברים בארץ ובעולם שבמוקדי השפעה כדי לתמוך ולהציע כל עזרה לחיזוק ההתיישבות. השבוע הגיעו אלינו שני חברי כנסת המזוהים ומחוייבים להתיישבות, עופר שלח (יש עתיד, חבר ועדת חוץ ובטחון ואיתן ברושי (עבודה, חבר ועדת הכספים). הצגנו להם את האתגרים והצרכים הייחודיים שאנו זקוקים לסיוע בקידומם במסדרונות הממשל, ביניהם בעיית המים בחקלאות, שיפוץ מיגון 'נופי הבשור' ומיגון בתי הספר החדשים והשגת תוספת תקציב להרחבת כביש 232 ממגן לסעד. החברים יצאו מכאן נחושים ומלאי רצון לסייע לקדם את הנושאים למען תושבי אשכול.

 

סעו בזהירות

אני משתתף בצערה הכבד של משפחת אורלוב מיבול עם מותה הטראגי של רחל ז"ל בתאונה הקשה השבוע בכביש 232. שוב עורק התנועה היחיד שלנו גבה מחיר כבד ושוב קיבלנו הוכחה עד כמה הכביש הזה אינו סלחן לטעויות. כל הרוג זה כאב אישי אבל גם קהילתי. כולנו מכירים זה את זה ומנהלים חיי קהילה מלוכדים, בטוב וברע.

כידוע, לאחרונה, אחרי לא מעט עיכובים, החלה חברת 'נתיבי ישראל' בהכנת עבודות לקראת ביצוע הרחבת הכביש. עם זאת, עבודות ההרחבה בפועל עדיין לא החלו ואנחנו הופכים עולמות מול המשרדים הרלוונטיים כדי לזרז את ההרחבה ואת שאר המענים להבטחת הבטיחות בכביש שלנו, כולל אכיפה וצמצום המשאיות. אין כאן פתרון פלא מהיום למחר ולכולנו ברור שהתהליכים אורכים זמן ואנו פועלים לצמצומו. עד אז מוטלת גם עליינו חובה לנסוע בזהירות.

 

 

שבת שלום

גדי ירקוני

 

 

שלום לכולם,

 

אני מברך על הפעילות המוצלחת של צה"ל השבוע לסיכול המנהרה. כפי שהובטח לנו אחרי ׳צוק איתן׳, צה"ל פועל בכל האמצעים נגד מנהרות הטרור. אנו זוכים למעטפת הגנתית מלאה, הן מהפעילות המבצעית היזומה כמו סיכול המנהרה והן מבניית המכשול התת קרקעי שמוקם באזורנו. אנו נמצאים בקשר שוטף עם גורמי הצבא ואין שינוי בהנחיות לתושבים. הצבא עדיין נמצא בכוננות הגנתית גבוהה מאוד ומתקיימות הערכות מצב יומיות. ככל שיהיה שינוי בהנחיות נעדכן. אני רוצה להודות  לכל אנשי הבטחון, אלוף פיקוד, המאו"ג, המח"ט ההגמ"ר והקצינים שעומדים איתנו בקשר הדוק ומייחסים חשיבות עצומה לקשר עם האוכלוסייה האזרחית וחיזוק תחושת הביטחון. אנו זוכים לשיתוף פעולה יוצא דופן שאין שני לו. בעקבות האירוע קיים המח"ט, אל"מ קובי הלר, שיחות עם בעלי תפקידים בישובים הסמוכים ומסר מידע רלוונטי לגבי האירוע וההיערכויות בעקבותיו. בדרך כלל כחלק משיתוף הפעולה, הצבא מיידע אותנו מבעוד מועד לגבי אירועים כדי שנוכל להכין את התושבים, אך ישנם מצבים שבטחון המידע אינו מאפשר זאת. יש לי אמון מלא בפעילות כוחותינו. בתקווה לימים שקטים, גם לנו וגם לחיילים ששומרים עליינו ביום ובלילה.

 

מורשת היסטורית משותפת

שמחנו לארח באשכול בסוף השבוע את הפרשים האוסטרלים ולהיות נקודת הפתיחה למסע שחזור קרב ההסתערות ההיסטורית על באר שבע במלחמת העולם הראשונה. קרב שהביא לסיום השלטון הטורקי ופילס את הדרך להצהרת בלפור. אירועי סוף השבוע היו מרגשים ומרשימים. אוסטרליה ואשכול חולקים מורשת היסטורית מפוארת משותפת. הפסיפס המרהיב שנמצא על ידי החיילים האוסטרלים באזורנו לפני 100 שנה ושוחזר מחדש בדקדקנות מופתית על ידי 20 אמנים מאשכול, יהווה התחלה של שותפות וקשר תרבותי בין אשכול ואוסטרליה. המועצה תמכה בשחזור הפסיפס והוא יוצב באופן קבוע באולם התרבות במועצה באירוע חגיגי שנקיים בהמשך.

 

שותפות חוצת גבולות

עם הזמן יצרנו באשכול קשרים חמים עם שותפים לדרך מעבר לים אשר מניבים דברים נפלאים. השבוע אירחנו באשכול את הזוג אדי ולילי מרגוליס איתם יצרנו קשר חם ומיוחד באחד מביקורנו במקסיקו במסגרת שותפות ביחד. הזוג מרגוליס התעניין מאוד באשכול  ועל ההתמודדות עם מצבי החירום ואתגרי הצמיחה על רקע המציאות הבטחונית. בין היתר על רקע ההתמודדותם עם רעידת האדמה שפקדה את מדינתם ואת הקהילה היהודית. בביקור באשכול צוות אגף הרווחה הציג את האתגרים ועקרונות הטיפול באוכלוסייה במצבי חירום. החברים התרשמו מאוד מהפעילות ורוצים לחזק את המשך הצמיחה והפיתוח באשכול בעזרת ובסיוע נדיב להקמת קרית החינוך.

שותפים נוספים שאירחנו השבוע הם וסוזן ומרק לידשין, שסייעו בזמנו להקמת הדיונה ותומכים בפעילות המרכז לאורך השנים. לאחרונה סייע לנו הזוג לידשין גם בשיפוץ הכניסה לדיונה.

 

שבת שלום

גדי ירקוני
 

שלום לכולם,

 

חינוך חדש

ועדת המכרזים בחרה השבוע באבי יאנוס לתפקיד מנהל אגף החינוך החדש במועצה בעקבות סיום עבודתה של יעל אדר. אבי תושב להבים, סא"ל במילואים, איש ערכי ובעל ניסיון עשיר בניהול מערכות בצבא, בתחום ההייטק ובחינוך. אבי בוגר התוכנית להכשרת מנהלים של אבני ראשה בבן גוריון ובשנים האחרונות הקים וניהל את בית הספר הטכנולוגי תנופה ומכללת הישגים בדימונה. בתפקידיו הצבאיים עסק בתחום המודיעין וכראש ענף היסטוריה במטכ"ל. אלי יתחיל בחפיפה מסודרת עם יעל כבר ביום ראשון הקרוב. אתגרים רבים ומשמעותיים ניצבים בניהול האגף ואני מאחל לאבי הצלחה רבה בשם כולנו. כולנו נסייע ככל שניתן כדי שכניסתו לתפקיד תהיה חלקה ומוצלחת.

 

מרכז קהילתי אשכול יוצא לדרך

בהמשך להחלטת המליאה על הקמת מרכז קהילתי באשכול בשיתוף החברה למתנ"סים, אני שמח לעדכן כי פעילות המרכז יוצאת בימים אלה לדרך. לאחר פרסום מכרז, נבחרה מיכל עוזיהו על ידי הועד המייסד של העמותה לנהל את המרכז ובימים אלו היא נכנסת לתפקיד החדש ומסיימת את תפקידה כעוזרת האישית שלי. המטרה במהלך כולו היא שיפור, העשרת והנגשת פעילויות הפנאי, תרבות והקהילה לרווחת תושבי אשכול. החבירה עם החברה למת"נסים מאפשרת לנו לקבל תקציבים ומימון וקבלת ליווי מקצועי בתחומים שאנו כקהילה נגדיר בסידרי העדיפויות שלנו. המרכז הקהילתי אינו של החברה למתנ"סים אלא הינו עמותה בבעלות משותפת של קהילת אשכול, המועצה והחברה למת"נסים. בשלב ראשון נפעל להקמת עמותה, למיפוי וללמידת תמונת המצב וגיבוש מתווה פעולה ונזמין את התושבים להיות מעורבים בתחומים השונים. בהצלחה לכולנו.

 

עושים דיגיטל

שמחנו להתבשר שאשכול דורגה במקום הגבוה ביותר מבין כל המועצות האזוריות בארץ בתחום השירותים הדיגיטליים לתושב. מחקר מקיף שנעשה על ידי חברת דלויט והמרכז הבינתחומי בהרצליה שפורסם בערוץ 2, דירג את אשכול במקום ה-21 והמכובד מתוך כל 250 הרשויות המקומיות בארץ. לפני כשנתיים הקמנו במועצה אתר חדש ומונגש, מהראשונים בארץ, שהוכנסו בו אפשרויות התשלומים, כמו ארנונה, אגרות, רישום לגנים, לבתי הספר ולחוגים ורכישת כרטיסים לאירועי תרבות. האתר מתעדכן על בסיס יומי ומפורסמים בו עדכונים ומידע רחב לשירות התושבים לצד עמוד הפייסבוק הפעיל של המועצה. אנחנו בהחלט שמחים על הדירוג המכובד, אך לא עוצרים שם ופועלים כל העת לשיפור והרחבת השירות הדיגיטלי. בימים אלה אנו מקדמים גם את נושא קבלת אישור התושבות דרך האתר והקמת אפליקציה רשותית שתיתן שירות בשגרה וחירום.

 

''מייד אין אשכול" 

כבר יותר מעשור שפסטיבל אינדינגב במצפה גבולות באשכול מושך אליו אלפים מכל הארץ, מכל הגילאים והמצבים המשפחתיים. שלושה ימים של מוזיקה ואוירה שקשה להסביר למי שלא חווה את זה. בסוף השבוע האחרון שוב אנשי האינדי הפריחו את הדממה עם יותר מ-100 הופעות של מיטב אמני והרכבי האינדי בישראל, כולל שיתופי פעולה ייחודיים ואירוח של אמנים בינלאומיים. אינדי נחשב כיום אחד הפסטיבלים המוערכים בתחומו וכמעט כולו 'מייד אין אשכול'  – היוזמים והמפיקים) מתן נויפלד (ישע) אסף קזדו (גבולות) ותום גל (ניר יצחק)) ובסיוע מחלקת התיירות והביטחון שלנו, המיקום והרוח של אשכול. באחת הכתבות שקראתי על אינדי נכתב: "לא במקרה אינדי צמח במקום שבו צמח, לאנשים האלה יש גם משיכה למוזיקה, שטופחה במקום שבו הם גדלו, וגם כישורים שעוזרים להרים פרויקט כזה. הם יודעים למתוח קו ברזייה, הם יודעים לשנע דברים עם טרקטור. הם עשו את זה מגיל 15, בשדה הכותנה". גאווה גדולה.

 

 

עושים היסטוריה באשכול

לרגל ציון 100 שנים למלחמת העולם הראשונה, יתקיים בסוף השבוע הקרוב בפארק אשכול (הבשור) אירוע חווייתי ומרשים לכל המשפחה – 100 פרשים אוסטרלים יצאו מהפארק למסע שחזור ההסתערות של אבותיהם על העיר באר שבע דרך נתיב אנז״ק. כחלק משיתופי הפעולה סביב המורשת ההיסטורית המשותפת של אשכול והאוסטרלים יתקיימו בפארק, הנקודה בה יצא הכח האוסטרלי לכיוון באר שבע ושחרר את העיר מידי הטורקים, אירועים חגיגיים משותפים – מופע של להקות אשכול ושל כלי זמר אוסטרלים וטקס הצדעה לקראת יציאת הפרשים לדרך. שיאו של האירוע מבחינתנו, יהיה השקת הפסיפס המשוחזר משלאל על ידי אמני אשכול. הפסיפס המקורי שנמצא במקום לפני 100 שנה והיה שייך לכנסיה ביזנטית משנת 1400 לספירה, הועבר בזמנו על ידי החיילים לאוסטרליה ומאז הוא מוצג במוזיאון מלחמת העולם הראשונה בעיר הבירה קנברה. לקראת אירועי 100 השנים, התגייסו 19 אמנים מאשכול, בניצוחה של ירדנה ויסוקר (שדה ניצן), לשחזור הפסיפס ההיסטורי, בתמיכה תקציבית של המועצה. את התוצאה המרהיבה תוכלו לראות במהלך סוף השבוע בחגיגות בפארק ובהמשך הוא יוצב באולם המועצה ויהווה תחילתו של קשר תרבותי ותיירותי בין אשכול ואוסטרליה. תוכלו לקרוא על הפסיפס המיוחד ופרוייקט השחזור בכתבה שפורסמה היום בעיתון ידיעות אחרונות.

לתוכנית המלאה של אירועי סוף השבוע, באתר: http://www.habsor.co.il/parashim

 

 

שבת שלום

גדי ירקוני

 

שלום לכולם

 

עדכון בטחוני

אחרי תקופה רגועה יחסית, התמודדנו בתוך שבוע אחד עם שני אירועים של שיגורים לכיווננו. באירוע הראשון, במהלך חול המועד, הופעלה אזעקה בכמה ישובים בדרום המועצה אך לא היתה נפילה בשטחנו. באירוע השני הופעלה התראה במספר ישובים ובחלקם נשמעה אזעקה עולה ויורדת וזוהו שני שיגורים מאזור סיני שנפלו בשטחים פתוחים במועצה. כפי שהובטח לנו על ידי גורמי הצבא מתבצעים כל העת שיפורים ביכולות ההתראה, גם מאזור מצרים. ידוע לנו שהפעלת האזעקה העולה ויורדת בישובים שמורגלים להתרעת 'צבע אדום' יצרה בלבול רב. מבירור שקיימנו מול הצבא הובהר לנו שמדובר היה בתקלה שנבעה מהשינויים שנעשו במערכות ההתראה. העניין טופל ולא אמור לקרות שוב. חשוב מאוד להדגיש שדינה של אזעקה עולה ויורדת זהה להתרעת 'צבע אדום' מבחינת הנחיות ההתגוננות. בשיחות שקיימתי השבוע עם שר הביטחון וגורמי הצבא הובהר שאין פנינו להתחממות ונעשים מאמצים לשמור על השקט באזור. אנו מודעים לכך שמצבים כאלה מגבירים את תחושת הלחץ, הן במהלכם והן לאחריהם. ניתן ומומלץ לפנות לצוות החירום היישובי או למרכז החוסן עם כל בעיה שמתעוררת. מספר הטלפון במרכז החוסן – 526408-996

 

לא עוצרים

מועצה אזורית אשכול למודת אתגרים והתמודדויות נוכח החיים לצד הגבול והמציאות הביטחונית אך פעם אחר פעם הוכחנו שיש לנו את המשאבים והכלים להתמודד ושמנוע הצמיחה שלנו הוא חוסן התושבים. ראיה לכך היא הפריחה והפיתוח בכל יישובינו והעובדה שכמעט ואין בתים פנויים בישובים.זהו העיסוק היומיומי והעיקרי שלנו. באופן סמלי, יום אחרי הנפילות בשטחנו, השתתפנו בפגישת עבודה חשובה ותכליתית במשרד השיכון וקיבלנו פתרונות לחסמים שיאפשרו לנו לזרז מידית פיתוח מגרשים ותשתיות בכמה ישובים. למחרת הפגישה במשרד השיכון אירחנו במועצה את נציגי ארגון JNF ארה"ב שיצרו איתנו שיתוף פעולה יוצא דופן של מתן הלוואות גישור ליישובים לפיתוח ההרחבות. אני רוצה להודות לכל השותפים בארגון JNF ארה"ב אשר מסייעים לנו במעטפת הפיתוח הכוללת לרווחת התושבים ולא רק בהיבט הבניה, אלא גם בפרויקטים של חינוך והקמת מבני ציבור של שירותי בריאות ורווחה. השנה היה שותף הארגון בהרחבת מרכז החוסן שלנו, בהקמת המרפאה החדשה בבני נצרים ובפרויקטים חינוכיים בבתי הספר לצד הסיוע בקידום הבניה בישובים.

 

19.10 JNF

 

מרכז הצעירים לשירותכם

מרכז הצעירים של אשכול שופץ ונפתח לאחרונה מחדש במבנה חדש ומושקע בסיוע של המשרד לפיתוח הנגב והגליל. לרגל הפתיחה המחודשת אירחנו השבוע במרכז את גלית וידרמן, האחראית על מרכזי הצעירים במשרד לפיתוח הנגב והגליל והצגנו את הפעילות העניפה והיפה שנעשית במרכז לגילאי 18-40. הצגנו גם האתגרים שעומדים בפנינו ביצירת המודעות על מגוון הפעילויות ובעיקר את האתגר הגדול ביותר שהוא להוציא את תושבי אשכול מביתם…מרכז הצעירים שלנו מציע שפע של פעילויות, קורסים, הרצאות, סדנאות מופעים, הטבות ועוד ועוד ועוד ואני ממליץ מאוד לעקוב אחר הפרסומים ולהתעדכן בנעשה.

 

19.10 מרכז צעירים

 

מצילים את האירוסים

בשיתוף פעולה ייחודי של החברה להגנת הטבע, רשות הטבע והגנים, קיבוץ צאלים וחיילי צה"ל התקיים השבוע מבצע להצלת פרחי האירוסים משטחי אש. ילדי הגן המקסימים של קיבוץ צאלים השתתפו בפעילות העתקת של כ-1000 פקעות אירוסים משטחי האש ושתילתן בגבעת האירוסים בדרך השדות. את המבצע הנפלא יזם בועז קרצ'מר, מנהל האגף האסטרטגי שלנו עד לא מזמן, שהחל במסגרת תפקידו את קידום התוכנית לפיתוח ושדרוג דרך השדות לרווחת כולנו וממשיך לעשות זאת באהבה גדולה גם לאחר פרישתו.

 

19.10 אירוסים

 

שבת שלום

גדי ירקוני

 

שלום לכולם,

 

אפופי עשן

זה מספר ימים ששריפה גדולה באתר אשפה באזור חאן יונס בשטח רצועת עזה (מול כיסופים) גורמת למפגע ריח עשן חריף מאוד באזורנו. פנינו למשרד הגנת הסביבה ולמשרד הביטחון וביקשנו את התערבותם המידית בעקבות המפגע המתמשך והחמור. הנושא נמצא בטיפול הגורמים הרלוונטיים – השר הגנת הסביבה, שר הבטחון ומתאם פעולות הממשלה בשטחים. אנו ממתינים לעדכונים בעניין.

 

וגם אצלנו

חוץ מהשריפה בעזה, גם בתוך שטח המועצה גורמות השריפות החקלאיות למטרד קשה לתושבים. אנחנו מודעים לעניין ומטפלים באמצעים העומדים לרשותנו. מדובר בבעיה לאומית, שעד היום לא נמצא לה פתרון. כפי שדיווחתי בעבר, מועצה אזורית אשכול לקחה על עצמה להוביל יחד עם המשרד להגנת הסביבה קידום פתרון לאשכול אשר יהווה מודל לכלל המועצות החקלאיות בארץ. מדובר בפיילוט חדשני בארץ, שייתן פתרון מלא לגזם החקלאי ואנו פועלים לקידומו. אני יודע שלעת עתה, השריפות בלתי נסבלות. הפקחים שלנו באגף לאיכות הסביבה בסיוע היחידה הסביבתית והמשטרה הירוקה של המשרד להגנת הסביבה פועלים בכל המרחב לטיפול במפגע השריפות.

 

שדרוג פארק הבשור (אשכול)

פארק הבשור (אשכול) עומד לקראת תוכנית פיתוח אדירה, שכוללת הקמת אמפי תאטרון חדש וגדול שיכיל 12,000 צופים, הרחבת חניון הלילה ושיפור כולל של פני הפארק. בפגישה שקיימנו בפארק, ארבעת ראשי המועצות (מרחבים, אשכול, שער הנגב ושדות נגב) יחד עם יו"ר הקק"ל, דני עטר ושאול גולדשטיין, מנכ"ל רשות הטבע הגנים, הוצגה לנו תוכנית ההרחבה והפיתוח של שני הגופים בתקציב כולל של 18 מיליון ₪. הפארק נמצא בשטח השיפוט של מרחבים והוא מוקד תיירותי מרכזי וחשוב לכל הדרום. הכוונה היא להפוך את הפארק למוקד אזורי ראשי, דבר שמבחינתו יאפשר גם את הרחבת היצע אירועי ופעילויות התרבות והפנאי קרוב לבית וגם מינוף התיירות כעוגן כלכלי.

 

זוהר קופץ' ז"ל

אני משתתף בצערה הכבד של אלכסנדרה קופץ', מנהלת בית הספר 'ניצני אשכול', עם לכתו בטרם עת של בעלה, זוהר (צאלים, עין הבשור). זוהר היה בולט ומעורב בחיי קהילת אשכול. זוהר פעל ותרם רבות לקידום הספורט באזור ובעיקר לענף הכדורעף שכה אהב. אני שולח תנחומי לכל בני המשפחה ומחבק אותם בשעה קשה זו. יהי זכרו ברוך.

 

 

קירוב לבבות

לפני יום הכיפורים, הגיע הרב הראשי לישראל, דוד לאו, לביקור באשכול. הרב לן במדרשת נצרים המחודשת בבני נצרים והתפלל בבוקר בבית הכנסת בעין הבשור. פגשתי את הרב בתיכון 'נופי הבשור', יחד עם הצוות החינוכי, מועצת התלמידים ותלמידי שכבת י"א הלומדים במגמת 'מחשבת ישראל'. התלמידים קיימו עם הרב שיח פתוח ומרתק והעלו גם שאלות מאתגרות בנושאים המעסיקים אותם, כמו סוגיות של זהות מינית והדתה. הרב היה קשוב ופתוח לדברים והציג גם את נקודת המבט האחרת. המסר המרכזי שביקש הרב להעביר לתלמידינו הוא החשיבות בכך שנדבר אחד עם השני ולא אחד על השני. כל אחד יכול להישאר באמונתנו ובה בעת לקבל את האחר.

בהזדמנות זאת אני מזמין את תושבי אשכול לערב של אחדות, שמחה וקירוב לבבות באירוע המועצתי של הקפות שמחת תורה במוצאי החג ברחבת בית הכנסת במבטחים (החל מ-20:30).

_466x349_acf_cropped

 

משרדי המועצה יהיו סגורים החל מיום רביעי, 4.10, י"ד בתשרי, ועד יום ראשון, 15.10, כ"ה בתשרי.

שירותי החירום והתברואה יפעלו כרגיל. מוקד אשכול פתוח 24/7- 08-9966333.

 

חג שמח וחופשה מהנה ומלאה בחיק המשפחה, בסוכה באתרי הבילוי והטבע

גדי ירקוני

שלום לכולם, 

 

למקסיקו באהבה

סרן קרין קביטקה (עין הבשור) קצינת אוכלסייה בפיקוד העורף, יצאה השבוע עם משלחת הסיוע הישראלית כדי לקחת חלק בפעולות החילוץ וההצלה בעקבות רעש האדמה הקשה שפקד את המדינה. קרין החלה את דרכה בחמ"ל של אשכול, שימשה כסגנית היקל"ר (יחידת קישור לרשות) ולמדה בבית שלה, אשכול, את עקרונות הטיפול באוכלוסייה בחירום. לפני כחודש קיבלה קרין אות הצטיינות מטעם אלוף פקע"ר. מעבר לכך, קרין היא דוברת ספרדית ופעילה בולטת ואהובה בשותפות אשכול-מקסיקו. במהלך שהותה במקסיקו עמדה בקשר עם אנשי השותפות וראשי הקהילה היהודית והביעה בשם כולנו את תמיכתנו ועמידתנו לצדם, גם בימים קשים, כפי שהם עומדים לצדנו. אנחנו בקשר שוטף עם אנשי הקהילה במקסיקו וממשיכים להציע כל סיוע שנדרש. נאחל לחברים במקסיקו ימים שקטים, ולקרין – אנחנו גאים בך!

 

 

 

קרין קביטקה דני ליברנט

IMG_5731

 

 

תיירות חינוכית חקלאית

בבני נצרים חנכנו השבוע באור ושמחה את המבנה החדש של מדרשת נצרים – מתחם הדרכה ואירוח לבני נוער מכל רחבי הארץ ברוח ערכי ההתיישבות, החקלאות ואהבת הארץ. המדרשה היא מנוף לפיתוח האזור, גם כמוקד של תיירות חינוכית חקלאית וגם כעידוד קליטה בהמשך. אני רוצה להודות לכל השותפים הטובים שיחד איתנו סייעו בבניית קמפוס המדרשה –  משרדי השיכון והחינוך, החטיבה להתיישבות, קק"ל וחברת עמיגור, אך בעיקר תודותי והערכתי לאנשי בני נצרים ובראשם אלידע פרינס, על הרוח היזמית הערכית העיקשת לקידום חידוש ופיתוח הפרוייקט המיוחד מול כל השותפים. גם תושבי אשכול מוזמנים להתארח במתחם, להכיר ולחוות את אורחות החיים של אנשי הישוב בכבוד, בשותפות ובחברות.

 

 מדרשת נצרים

 

כביש 232 – יוצאים לדרך!

הנוסעים דרומה בוודאי שמו לב לשלטים שהוצבו השבוע על ידי 'נתיבי ישראל' על פרוייקט הרחבת כביש 232. בימים אלה מתבצעות עבודות הכנה לקראת הרחבת המקטע הראשון באורך 8.5 ק"מ מכרם שלום לניר יצחק. העבודות כוללות פינוי מפגעים והכנת תשתיות (מקורות, חשמל, הוט בזק וכו). אנו שמחים ומברכים על תחילת עבודות ההכנה והיציאה אך לוחות הזמנים לביצוע ההרחבה בפועל עדיין חורגים מציפיותינו ואנחנו פועלים מול גורמים הרלוונטיים לקיצור לוחות הזמנים. לתוהים מדוע מתחילים דווקא מכרם שלום אסביר כי על פי תקנות משרד התחבורה, עבודות הרחבה על כביש יחלו מקצוות הכביש ולא מאמצע הדרך, מטעמי בטיחות והסדרי תנועה. שתהיה לכולנו דרך צלחה ובטוחה.

 

הרחבת 232 - נתי

 

 

ביקור שר החקלאות

שר החקלאות אורי אריאל ביקר השבוע ביישובינו במשך יום שלם ונפגש עם הנהלת המועצה, ראשי ישובים, תושבים ותלמידי מכינות. הביקור החל בחנוכת מדרשת נצרים ולאחר מכן המשכנו לשלומית, לפגישה משותפת עם ראשי שלושת הישובים הקהילתיים במועצה (אבשלום, צוחר ושלומית) במטרה לקדם הקצאה של קרקעות לחקלאות לישובים אלה. משם המשכנו לביקור בכרם שלום, סופה וחולית שנמצאים בתהליכי התחדשות ובתנופת צמיחה ופיתוח וזקוקים לפתיחת חסמים בירוקרטיים. יחד עם אנשינו, השתתפו גם אנשי ההנהלה הבכירה במשרד החקלאות, יו"ר החטיבה להתיישבות, גאל גרינוולד והמנכ"ל שיש לה חלק רב בפיתוח הישובים שלנו מאז 'צוק איתן' ומזכ"ל התנועה הקיבוצית ניר מאיר. השר ריגש מאוד את כולם כשתושבי 'כרם שלום' סיפרו לו על רצונם להקים בית כנסת בישוב, הוא הודיע כי ישאיל להם ספר תורה על שם הוריו, נעמי ויצחק אריאל ז"ל. אורי סיפר שספר התורה בן 110 שנה והגיע לישראל מהעיירה פיבינצה שבפולין  שבה גדלה אמו, שהיא שריד יחידי מכל משפחתה שנרצחה בשואה. ספר התורה הגיע לאנשי הקיבוץ כבר ביום שלמחרת וישמש את התושבים כבר ביום כיפור וסוכות.

 

 124680_tumb_750Xauto

 

איתן במסע

שמחנו לארח באשכול את המסע של תנועת 'נשים עושות שלום' – אלפי נשים, גברים וילדים מכל קצוות הקשת הפוליטית שיצאו למסע לאורך הארץ כדי להשמיע את קול תביעתן להסכם מדיני. תושבי אשכול מכירים מקרוב את המשמעויות של חיים בצל מלחמה מתמשכת. בשני צדי הגבול גדלים ילדים לאותה מציאות של קולות מלחמה, חרדות ופחדים והגיע העת לייצר שימנע את המלחמה הבאה ויבטיח תקווה. לאורך ההיסטוריה, החלו המהפכות מלמטה, מהחברה האזרחית. הנשים החברות בתנועה מביאות איתן שיח אחר והסתכלות שונה שנעדרת משולחנות הדיונים על בטחון ושלום. בדברי בטקס אמרתי – שהנשים שנמצאות כאן ממשות את זכותן האזרחית והדמוקרטית להשמיע את קולן החשוב ואני קורא למנהיגים שלנו, למלא מנגד את חובתם הם, ולשמוע את הקול הזה.

 

שבת שלום, גמר חתימה טובה וצום קל

גדי ירקוני

 

שלום לכולם,

 

מתחדשים

את שנת הלימודים ב'נופי הבשור' פתחנו עם תהליכי של התחדשות. האחד הוא פרויקט הבינוי של תוספת כיתת לימוד בכל שכבה והקמת מבנה לימודי נוסף מותאם חדשנות והשני של פיילוט החדשנות החינוכית בסביבת הלמידה בשכבה ז', אשר ילך ויתרחב לשאר השכבות. הלובי בשכבה שינה את פניו ועוצב ברוח עקרונות החדשנות החינוכית ושינוי דרכי הוראה. בנוסף לקירות הצבועים בצבעים עליזים ומזמינים, הוכנס ללובי ריהוט לימודי שמאפשר למידה חווייתית ומשמעותית יותר גם במרחב הציבורי. בכיתות שונה אופי הלוח והשימוש בהם. הורכבו על הקירות "לוחות מדברים" שמאפשרים לתלמידים להתבטא בתוך מבנה שיעור שונה ומפעיל יותר. צוות מחנכי השכבה ישתלב במהלך השנה בהשתלמות שבה הם יקבלו כלים לפעול במרחב החדשני הזה.

 

14.09 בית ספר 2 14.09 בית ספר

 

 

שבנת הלימודים בבית הספר נפתחה בסימן שנת ה-70 למדינת ישראל וחשבתי על הסמליות שדווקא בשנת ציון 70שנות העצמאות למדינה, אנחנו יוצאים לדרך עם פרויקט בינוי הרחבה משמעותי בבית הספר שלנו, שהוא סמל של ההתיישבות וחזון החלוצים.

 

לצערי, בטקס החגיגי של פתיחת השנה, נעדרו תלמידי שכבת י"ב בשל התנהגות חסרת טעם ובלתי מכבדת אשר אין לה מקום בבית ספרנו. בדברי בטקס פתיחת השנה הבעתי צער על המקרה ופניתי לתלמידי שכבת י"א עם הצעה לגלות אחריות ולתעל את התרגשותם בשנה הבאה, לקראת שנת הלימודים האחרונה שלהם, בדרך חיובית וערכית יותר, בשיתוף הנהלת בית הספר וברוח ערכי בית הספר והקהילה.

 

 

אגף החינוך

לאחר 10 שנים מלאות עשייה ואתגר, יעל אדר, מנהלת אגף החינוך, הודיעה על רצונה לסיים את תפקידה. יעל תמלא את התפקיד עד סוף חודש נובמבר הקרוב. מדובר בתפקיד מרכזי ומשמעותי ואנו נערכים לאיתור מועמד/ת מתאים וראוי במסגרת מכרז ועל פי כל הכללים המתחייבים. אני מודה ליעל על העשייה המשמעותית לאורך השנים ומאחל לה בהצלחה רבה בהמשך דרכה.

 

 

לתרום ולהיתרם

ישוביינו הומי תינוקות, וגם צברניקים חדשים, גרעינרים ושינשינים חדשים שהחליפו את בני המחזור שמתגייס וחניכי מכינות קדם צבאיות. ביום רביעי שעבר חנכנו את פתיחת המכינה הקדם צבאית דרך פרת ע״ש הדר גולדין בקיבוץ סופה יחד עם ההורים, אנשי הקיבוץ, אנשי המועצה ואנשי הצבא הבכירים במרחבנו. קיבלנו בחגיגיות את פניהם של מיטב בני הנוער, דתיים וחילוניים, ממגוון פניה של החברה הישראלית, אידיאליסיטיים שבאו לעשות מעשה משמעותי, לתרום ולהתרם מהמקום. אנו פותחים במועצה שלנו השנה שתי מכינות קדם צבאיות, בסופה וחולית ועוד אחת בדרך (בתיכון הבשור). אני מאחל לחניכים שנה מצוינת, מלמדת מעשירה ומלאת עשייה. אני משוכנע שבסוף שירותם הצבאי, חלקם יבחרו לקבוע את ביתם באשכול.

 

הנסיבות המיוחדות של 'צוק איתן' הובילו לקשר אישי וחם עם הוריו של הדר גולדין ז"ל אשר על שמו קרויה המכינה בסופה והיא מושתת על רוח ערכיו. לצערי, שמחה ולאה גולדין לא יכלו להשתתף בטקס חנוכת המכינה אך מצאתי חובה אישית בטקס לשוב ולקרוא להשבת גופותיהם של שני החיילים הנמצאות בידי חמאס, הדר גולדין ואורן שאול, ולהביאן לקבורה בארץ ישראל. זוהי החובה שלנו למשפחה שנושאת את המחיר הכבד ביותר למען ביטחוננו.

 

 14.09 מכינה

 

 

 

מבזק 232

במעבר 'כרם שלום' מתבצעות בימים אלה עבודות בניה של חניון לריכוז משאיות ממתינות לקראת הפעלת הצו להגבלת תנועת המשאיות בכביש 232. הצו צפוי להיכנס לתוקף ב-1.11 ויחול על משאיות אשר מעבירות סחורות לרצועה שמשקלן מעל 12 טון, בין השעות 7:30-9:00 ו-15:30-16:30. זהו מהלך חשוב ומתבקש שיצמצם את הסכנה בכביש לתושבים בשעות העומס בדגש על שעות הסעת התלמידים לבתי הספר. החניון יאפשר ריכוז של המשאיות הממתינות בשעות ההגבלה ועם הפעלת הצו יופעל מנגנון שחרור מבוקר של המשאיות לאחר שעות העוצר, דבר שיביא לפיזור המשאיות בשעות השפל של התנועה בכביש. אני מודה לשר התחבורה ישראל כץ על הנחישות להעמיד את בטחון תושבי אשכול מעל לכל שיקול אחר ועל קידום הפתרון הראוי והמאוזן למען ביטחוננו בכביש בשילוב פרוייקט הרחבת הכביש.

 

232 14.09

 

 

חברינו במקסיקו

במהלך סוף השבוע עקבנו בדאגה אחר המתרחש במקסיקו וליבי עם התושבים וחברי הקהילה היהודית המשגשגת במקסיקו אשר לה קשרים הדוקים וחמים במיוחד עם קהילת אשכול. שוחחתי עם חלק מידידינו ושמחתי לדעת ששלום להם. ביקשתי לחזק את ידיהם והצעתי את עזרתנו ותמיכתנו בכל דרך שנוכל. יצרנו קשר עם ארגני הסיוע הישראלים שיוצרים למקסיקו והצענו סיוע בהתנדבות מטעמנו. הקהילה היהודית במקסיקו היא שותפה אמיתית ואוהדת של אשכול ועומדת לצדנו בשגרה והימים המורכבים אשר עברו היו העת שלנו לעמוד לצדם ולה

 

 

הערב – ההיסטוריה מתעוררת לחיים 

הערב, החל מהשעה 18:00, נקיים במועצה אירוע חגיגי לכל המשפחה לציון סיום שנת ה-70 להקמת-11 הנקודות בנגב. רחבת הדשא במועצה תהפוך להפנינג של היסטוריה שמתעוררת לחיים, פינת צלמניה עם אביזרי התקופה, תיאטרוני רחוב, דמויות מהעבר שיסתובבו בין האנשים, סדנאות יצירה לילדים, הרקדות, דוכני מזון, בית קפה ולסיום מופע חגיגי של עוזי פוקס ושרי. הכניסה חופשית. יהיה מקסים. לא לפספס!

 

 

שבת שלום

גדי ירקוני

 

שלום לכולם,

 

שלום כיתה א'

281 אפרוחי אשכול יפסעו מחר בחגיגיות ובהתרגשות גדולה בשעריהם של ארבעת בתי הספר היסודיים שלנו ויתחילו את כיתה א'. סה"כ יפתחו מחר את שנת הלימודים באשכול 4066 תלמידים (מגיל 3 ועד י"ב) כולל בתי הספר הדתיים בחלוציות שהחלו לפני שבועיים. זהו שיא במספר התלמידים באשכול, אשר גדל כל שנה. בעקבות הגידול אנו קולטים מורים חדשים שחלקם נקלטו כתושבים חדשים במועצה. לילדינו האהובים, למנהלות ולמנהלים, לצוותי החינוך שלנו, החדשים והוותיקים, מורות, מורים, גננות, סייעות, עובדי התפעול, אנשי אבטחה, הורים, סבים וסבתות – אני מברך אותנו בשנת לימודים פוריה בערכי החברות והלמידה, אשר יובילו להצלחות ולהישגים. זו הזדמנות לומר תודה גדולה ומלוא ההערכה למורים ולצוותים החינוכיים שלנו, שיקבלו מחר בהתרגשות, באהבה ואור בעיניים את התלמידים בגנים ובבתי- הספר. שנה טובה!

 

עזה תחילה

בביקורי בחו"ל אני מקפיד לספר שאני גאה להיות שייך למדינה שמשקיעה בפיתוח הישובים שלה כמו שהיא מגנה על תושביה. היינו רוצים לראות את עזה משתקמת וצומחת גם, מטעמים הומאניים וסולידאריים וגם קצת אינטרסנטיים, שכן ככל שלתושבי עזה יהיו חיים טובים ושלווים, כך גם יהיה לנו ותישמר היציבות באזור. למזכ"ל האום הנכנס, אנטוניו גוטרש, שביקר השבוע באזור, מונחת משימה להשפיע על הקהילה בינלאומית ועל המנהיגים לתעל את הכספים שעזה מקבלת לפיתוח ולצמיחה ולא לבניית מנהרות טרור, ארסנל ודור שונא וחרד. מוזמנים לקרוא טור דעה שכתבתי לקראת ביקור מזכ"ל האום באזור שפורסם בג'רוזלם פוסט. http://www.jpost.com/Opinion/The-UN-should-be-up-to-the-Gaza-challenge-503631

 

חברה בריאה וחסונה

כחלק מהיערכות שלנו לפתיחת שנת הלימודים קיימנו השבוע לכל עובדי המועצה סדנת הכשרה למתן עזרה ראשונה רגשית במצבי חירום, בדגש על אנשינו שבמעטפת הליווי של ילדינו לבתי הספר ולחוגים – נהגי ההסעות והמלווים בהסעות. את הסדנה בהנחיית ד"ר משה פרחי, מומחה לטראומה, קיימנו לאחרונה גם בישובים וגם לרבשצ"ים. כולנו חיים בשגרת החירום ואנו רואים חשיבות להעניק כלים מקצועיים מעשיים לכמה שיותר תושבים כדי שכל אחד מאיתנו יוכל לסייע לסובבים אותו וגם לעצמנו במצב של מצוקה רגשית אחרי אירוע חירום. כך ניצור חברה בריאה יותר וחסונה יותר. תודה למרכז החוסן שלנו.

 

תוכנית חוגים

אנו פותחים את עונת החוגים והספורט עם רוח של חידושים ושינויים מרעננים. לתוכנית החוגים הקבועה הוספנו השנה שני חוגים חדשים ואיכותיים לילדים, בתחום המדע והביו-רפואה. הסגל המקצועי התרחב והתמקצע (כפי שדיווחתי כאן שבוע שעבר) ובמקביל אנו פועלים לשדרוג מתקני הספורט והציוד ולייצר תשתיות טובות יותר לשנים קדימה. תודה לכל העוסקים במלאכה, מורים, מאמנים, מדריכים ומרצים ומאחל שנת פעילות מהנה ומלאת עניין. תוכנית החוגים כאן

 

  

מחזון למציאות

לפני שלוש שנים בדיוק נפתחה באשכול מסגרת חינוכית יחודית ויוצאת דופן לטיפוח מצוינות באמניות – כפר הנוער ביכורים. החזון לכפר היה של יונתן דקל חן מניר עוז שזכה לדלת פתוחה ולשיתוף פעולה מהמועצה שלקחה בעלות ואחריות מלאה על פעילות הפנימיה. היום, שלוש שנים אחרי – מספר התלמידים בכפר הכפיל את עצמו, כשהתלמידים מגיעים מכל רחבי הארץ (מחציתם מאשכול), מגוון תחומי האמניות הנלמדים בבית הספר התרחב משמעותית והכפר כבר מגיע להישגים מקצועיים משמעותיים – רק לאחרונה התבשרנו שבית הספר החליט כי בוגרי מגמת המוסיקה בכפר יוכלו להתקבל לרימון ללא מינויים תוך שיוכרו להם נקודות זכות כביטוי הכרה באיכות הגבוהה. החזון הפך למציאות. מוזמנים לקרוא כתבה שפורסמה הבוקר על הפנינה שלנו, רגע לפני פתיחת שנת הלימודים.

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-5010124,00.html

 

ביכורים

 

שבת שלום

גדי ירקוני

 

שלום לכולם,

 

אליפות של אליפות

אחרי התמודדות צמודה ומותחת בבריכת השחיה של ניר יצחק, נבחרת 'עין הבשור' זכתה באליפות אשכול בשחיה. במקום השני זכתה נבחרת 'ניר יצחק' ובמקום השלישי 'שדה ניצן'. 10 ישובים באשכול השתתפו בתחרות הקהילתית הנפלאה עם נציגות מגיל 10 ועד גיל 84! (אליהו לוי מניר יצחק). היה אירוע קהילתי ספורטיבי מרהיב ואני רוצה להודות לכל השותפים, לשחיינים, המארגנים וכמובן המעודדים ביציע. במהלך השנה נעמיק את הפעילות מול הישובים בתחום הספורט, כולל הכשרת 'נאמני ספורט' בכל ישוב, כדי לקדם יחד אורח חיים בריא וספורטיבי בקהילות שלנו.

גם אני השתתפתי בתחרות, במקצה המיוחד של שחייני ה'ספיישל אולימפיקס' המדהימים של אשכול באימונו של בקי בקלש (גבולות). בשנה שעברה ראיתי את שחייני הספיישל שוחים וקיבלתי מהם השראה לקפוץ איתם השנה למים. אני חושש מהתחרות שצפויה לי בשנה הבאה אחרי שהצהירו בפני מי עומד להצטרף לתחרות – גיל בשארים (ישע) ואורן שביט (עין הבשור). התחרות תהיה קשה!

אחרי שהחזרתי לעצמי את הדופק בסיום המקצה, אמרתי, שאני גאה בקהילת אשכול על הקהילתיות יוצאת הדופן, על הרוח הספורטיבית, אבל יותר מכל על ערך קבלת האחר, לא רק במילים אלא כדרך חיים.

תוכלו לראות תמונות מהאירוע בקישור הבא –

https://www.facebook.com/pg/%D7%97%D7%95%D7%92%D7%99%D7%9D-%D7%95%D7%A1%D7%A4%D7%95%D7%A8%D7%98-%D7%90%D7%A9%D7%9B%D7%95%D7%9C-1441343589218419/photos/?tab=album&album_id=1637650722921037

 

24.8 שחייה

 

עפים למעלה

שימו לב לרכש החדש של מחלקת חוגים וספורט שלנו – קינן קופץ', שחקן נבחרות ישראל בכדורעף ובן אשכול (צאלים) נקרא לדגל כדי להצעיד את מועדון הכדורעף המקצועי של אשכול לגבהים חדשים. קינן יתחיל לאמן השנה מספר קבוצות כדורעף ויהיה גם אחראי על תחום הכושר גופני של המחלקה וזאת תוך כדי שישחק במקביל בליגת העל בהפועל ב"ש. רכש חיזוק נוסף – 'ייבאנו' משכנינו, שער הנגב, את מיכאלה מילוא, מנהלת ענף התעמלות הקרקע. מיכאלה תאמן ותנהל את ענף התעמלות הקרקע במועצה כחלק משיתוף פעולה חדש ומוצלח עם שער הנגב. האימונים יתקיימו באולם הספורט בצוחר וציוד חדש ומתקדם כבר נרכש. בהצלחה לקינן ומיכאלה וברוכה הבאה!

 

232 – הכנות לקראת ביצוע

הרחבת כביש 232 נמצאת כידוע בשלב מתקדם של תכנון מפורט לקראת הביצוע בפועל בתחילת 2018. למי מכם שאולי לא שם לב – אז בימים האחרונים החלו כבר עבודות הכנה בדרום המועצה לפינוי התשתיות  – כריתת עצים, הזזת שלטים והעתקת גדרות. צוות מטעם הנהלת הפרויקט נפגש עם הישובים הרלוונטיים לתיאום איתור תשתיות. במקביל צוות נוסף של שמאים מטעם הפרויקט נפגש עם הישובים לקראת הסדרת נושא הפיצויים. תוך חודש צפויים לגדר את האזור לקראת תחילת העבודות ויוצבו שלטים לאורך הכביש. היעד שהצבנו לתחילת הרחבת הכביש של תחילת 2018 קורם עור וגידים.

 

שדרוג הכניסות לישובים

בעקבות הסיור שהנהלת 'נתיבי ישראל' קיימה בישובים יחד עם מהנדס המועצה מוטי לבאן לבדיקת הטענות על בעיות הבטיחות כתוצאה מעבודות שדרוג הכניסות – בוצעו כבר חלק מהתיקונים הנדרשים. חלק מהבעיות שעלו עדיין דורשות בדיקה מול התוכניות. אנו נמצאים בקשר שוטף עם המתכננים של נת"י על ההתקדמות בביצוע הבדיקות והתיקונים. השבוע נפגשנו ראשי המועצות של עוטף עזה עם בצלאל טרייבר, יו"ר רח"ל (רשות החירום הלאומית) שאחראית על הפרוייקט. הצגנו את הטענות שעלו ואף קיימנו איתו סיור בשטח יחד עם נציגי נת"י. אנו זוכים לשיתוף פעולה מנת"י בהתייחסות לקשיים שהעלינו על השינויים המתבקשים והובטח כי כל הדורש תיקון – יתוקן. אני מזכיר שהסיור והבדיקות נעשו בישובים שפנו אלינו והתריעו על הבעיות. ישובים שטרם פנו וסבורים שהפרויקט מייצר בעיות בטיחות – מוזמנים לפנות בימים הקרובים לאגף ההנדסה 08-9929134

 

דרך של שיתוף פעולה

כחלק מהתהליך לקראת הקמת בתי הספר החדשים ומיזוג הקהילות, קיימנו ביום שלישי בערב בצאלים מפגש חוויתי משותף של צוותי המורים משני בתי הספר – 'ניצני אשכול' ו'יובלי הבשור'.  המפגש נועד להכרות אישית באווירה חווייתית, מאווררת וקצת אחרת. המורים פעלו יחד במעגלי פעילות חווייתיים משותפים לקראת העבודה המשותפת ביניהם בהמשך. צוותי המורים שלנו הם חוד החנית להצלחת התהליך ואנו רואים חשיבות בהעמקת מעורבותם בכל התהליך. שתי מנהלות היסודיים שלנו, אלכסנדרה וקרולינה, עמדו יחד, זו לצד זו, בפני צוותי המורים, וסיפרו על הכרות ארוכת השנים ביניהן והצהירו על יציאה לדרך של שיתוף פעולה. המעמד היה חגיגי ומרגש. תודה רבה, ליעל אדר ומשה מורג על ארגון האירוע. המשך עוד יבוא.

 

24.08 מפגש 

 

שבת שלום

גדי ירקוני

 

שלום לכולם,

 

השבוע נפתח עם שתי חוויות רגשיות חזקות, אחד של שמחה גדולה ושני של עצב עמוק. בגזרה האישית-פרטית, גייסתי בגאווה ובהתרגשות גדולה את בתי הבכורה, שקד, לצבא ההגנה לישראל. השמחה נמהלה מהר מאוד בעצב רב על מותה הפתאומי של שולה יפרח ז"ל, רעייתו מזה 47 שנים של ידידי ושותפי – סגן ראש המועצה, מאיר. למדתי עם הזמן להכיר במעט את שולה דרך עיניו האוהבות של מאיר, את אישיותה המיוחדת ועד כמה היתה אהובה ומשמעותית בחייו ובחיי חמשת ילדיו שגדלו וחונכו להיות אנשי עשיה ערכיים ומלח הארץ. אני חש צער רב על האובדן העמוק של המשפחה ומחזק את ידיו של מאיר. אני ממתין לו שיחזור וכולנו כאן נעזור לו ככל שנוכל כדי להתרומם ולהתחזק בעבודה ומחוצה לה.

 

רוח חדשה

מנכ"ל משרד החינוך אישר ביום שלישי את מינויה של קרולינה ארם (נחל עוז) למנהלת 'יובלי הבשור'. לקרולינה ניסיון רב ומשמעותי של למעלה מ-30 שנים במערכת החינוך, במהלכם שימשה שנים רבות כסגנית מנהלת בית ספר, תפקיד בו זכתה להערכה רבה משותפיה וממוניה. לקרולינה הוסבר לפני המינוי על האתגרים הניצבים בבית הספר על רקע המשבר הניהולי בשנים האחרונות והיא הביעה רצון, מחויבות ונכונות גבוהה לקבל לידיה את התפקיד המאתגר ולהוביל את בית הספר יחד עם צוות המורים לדרך חדשה.

צוות המורים ב'יובלי הבשור' השתתף בסדנאות חווייתית במשך יומיים לחיזוק החוסן. אני יכול להעיד ממקור ראשון (רעייתי, שוהם…) שהם חזרו מחויכים ומלאי ציפייה לפגוש את המנהלת החדשה ולצאת לדרך חדשה משותפת. בית הספר יפתח את שנת הלימודים עם מעטפת חיזוק חסרת תקדים מכל הגורמים. הצלחת 'יובלי הבשור' היא הצלחה של כולנו ולהצלחה נדרש שיתוף פעולה של כולנו. אין לי ספק שכולם יתגייסו למען המטרה המשותפת. ברכות ואיחולי הצלחה לכולם!

 

מצטיינים בערכים

ברכות לישיבה התיכונית ב'נווה' שנכנסה לראשונה למדרג בתי הספר התיכונים המצטיינים בערכים ותזכה בתגמול דיפרנציאלי. אני מברך את צוות ההוראה, המנהיגות הבית ספרית ואת התלמידים על העשייה המשמעותית.

תיכון 'נופי הבשור' לא נכלל השנה ברשימה שפורסמה למרות הישגיו. אצרף כאן את תשובת המשרד שקיבלנו בעניין – "התגמול ניתן לבתי-ספר שחל בהם שיפור לעומת השנים הקודמות בחט"ע, ולכן התגמול ניתן על דלתא של השיפור ולא על רמת ההישגים או הזכאויות. מכאן, שבתי-ספר בעלי הישגים טובים בקריטריונים רבים ולא היה בהם דלתה משמעותי של שינוי לא נכללו. זאת לפי ההסכם של עוז לתמורה".

 

ועדת היגוי

ועדת ההיגוי להקמת בתי הספר החדשים התכנסה השבוע לישיבתה החודשית ואת הדיון הקדשנו לשני נושאים מרכזיים – האחד סיכום ועיבוד התוצרים והתובנות שעלו במעגלי השיח עם הציבור והשני לחשיבה מחודשת על השנה הנוספת שיש לנו בתהליך ההקמה, שיצרה לנו הזדמנות להעמקה בתהליך. סוכם שתיבנה תוכנית עבודה מחודשת ומותאמת לשנה הנוספת המאפשרת לנו להעמיק בחשיבה בכל הסוגיות שעומדות על הפרק, כולל בתחום שיתוף הציבור שאנו רואים בו מרכיב חשוב ומשמעותי בהצלחת התהליך. עם השלמת התוכנית נפרסם אותה לציבור.

 

 

סקירת המאו"ג

על רקע אבלו של סגן ראש המועצה מאיר יפרח קיימנו השבוע ישיבת מליאה במתכונת מיוחדת. לא עלו לסדר היום דיונים והחלטות והישיבה הוקדשה לסקירה בטחונית בלבד של מפקד אוגדת עזה, תא"ל יהודה פוקס, כפי שתוכנן מראש. המאו"ג עדכן על בניית המכשול בגבול ועל הערכת המצב הביטחוניות מול עזה. עוד עודכנו כי מערכת הבטחון שוקדת על מציאת פתרון לשיפור ההתראה לירי רקטות ממצרים. בצבא מייחסים חשיבות לחיזוק מערך ההגנה בגבול מצרים. הדבר מתבטא גם עם ההחלטה להקים את המכשול גם לאורך 3 ק"מ בגבול מצרים, שיספק הגנה ליישובי חבל שלום. אני מברך על הקשר ההדוק עם אנשי הצבא הבכירים בגזרה – המאו"ג, המח"ט וההגמ"ר, קשר שמחזק את תחושת הביטחון ואת המוכנות לחירום. וכמובן תודה לכל החיילים והחיילות שמשרתים כאן ושומרים עלינו יום ולילה ומאפשרים לנו לחיות חיי קהילה שלווים.

 

 

שבת שלום

גדי ירקוני

 

שלום לכולם,

 

פרויקט הרחבת 'נופי הבשור'

כידוע, לאור הגידול במספר התלמידים ב'נופי הבשור' והצפי להמשך הגידול, עלה צורך בהרחבת התיכון. ההרחבה כוללת תוספת של כיתה ממוגנת בכל שכבה והוספת מבנה חדש שימוקם בין התחנה הפסיכולוגית למו"ח בראיה חדשנית וחינוך מוטה עתיד שישרת את כלל בית הספר.

מצד אחד זו בשורה מרגשת ומשמחת במיוחד שמבטאת את הצמיחה היפה והשגשוג של חברת הילדים ההולכת וגדלה באשכול ואת השדרוג של בית הספר. מצד שני הדבר מחייב אותנו להיערך לתקופה של אי נוחות בבית הספר וסביבתו.

את פרויקט ההרחבה התחלנו במהלך חופשת הקיץ והוא צפוי להימשך במהלך השנה הקרובה. כתוצאה מכך אנו נערכים לתקופה של אי נוחות שתכלול כניסת כלים כבדים, הרעשה ואבק ונוכחות עובדים. כל הגורמים במועצה נמצאים בהיערכות מקסימלית ובשיתוף פעולה הדוק ומלא (אגף החינוך, אגף ההנדסה, אגף הביטחון והנהלת בית הספר) כדי להבטיח את פתיחת שנת הלימודים בבטחה ושהפרויקט יפגע פחות כמה שניתן במהלך התקין של בית הספר ובמוסדות החינוך הצמודים. אנו נערכים מול מנהלת הפרויקט גם מבחינה בטיחותית על ידי יצירת אתרים סטריליים וגם מבחינה בטחונית על ידי תגבור והידוק השמירה והאבטחה בכל ההיבטים.

לקראת פתיחת שנת הלימודים תצא הודעה מסודרת ומפורטת על כל ההסדרים החדשים מבחינת תנועה, בטחון ובטיחות בבית הספר וסביבתו.

 

 

חוק הצהרונים

לקראת פתיחת שנת הלימודים אנו נערכים להפעלת חוק הפיקוח על הצהרונים אשר קובע סטנדרטים חדשים להפעלת צהרונים, כולל הטבות ופיקוח על המחירים וכח האדם. זהו חוק נהדר שנועד להקל על נטל העלויות להורים וכעת אנו נערכים בכל ההיבטים להפעלתו באשכול. אנו עדין לומדים את כל פרטי החוק (תכנונית, ארגונית ותקציבית) וכבר מינינו רכזת רשותית באגף החינוך (לימור אור) שתאגד את כל הסוגיות שעולות מתוקף הפעלת החוק מול הישובים ומול משרד החינוך. החוק מאפשר כניסה של הרשות מבחירה לתוכנית 'ניצנים' שדורשת מהרשות הערכות מיוחדת להפעלת הצהרונים ובהם מינוי רכז רשותי ואנו החלטנו להצטרף לתוכנית.

בשבוע הבא תקיים יעל אדר, מנהלת אגף החינוך, כנס לכל רכזי החינוך בישובים שיסביר את פרטי החוק וההערכות להפעלתו. לפני פתיחת שנת הלימודים ואחרי שיושלמו כל הפרטים וההערכויות – אעביר כאן את המידע המפורט.

 

 

התמונה החינוכית

בשבוע הבא צפוי משרד החינוך לפרסם לראשונה את מדד 'התמונה החינוכית' שכוללת את ההערכה הרשותית של מדדי ההישגים והאקלים בחטיבות העליונות ברשויות בארץ. אנחנו קיבלנו לידינו את תוצאות התמונה של אשכול לפני מספר ימים כדי ללמוד אותה ולהיערך לתכנון שנת הלימודים הבאה, אך כרגע מנועים מלפרסם אותה על ידי משרד החינוך – עד לפרסומו הרשמי בשבוע הבא. הנתונים שעולים בתמונה החינוכית של אשכול משביעי רצון ויש הישגים יפים וגבוהים בתחום ההישגים הלימודיים ובאקלים החברתי, אשר נמצאים מעל לממוצע הארצי ומשקפים עליה מגמתית רציפה על פני השנים. לצד זאת יש גם נתונים טעוני שיפור אשר נדרשת להם התייחסות בהתאם. בתי הספר קיבלו לידם את הנתונים, למדו ולומדים אותם וכבר נערכים יחד עם המועצה כדי לתת את המענים והכלים לשיפור התחומים הרלוונטיים ולהמשיך ולצעוד קדימה.

 

שדרוג הכניסות לישובים

פרויקט שדרוג הכניסות לישובים הוא חלק מהחלטת הממשלה אחרי 'צוק איתן' במטרה לשדרג את דרכי הכניסה לישובים והגישה של הולכי הרגל לתחנות האוטובוס. על ביצוע הפרויקט אחראית 'נתיבי ישראל' שגם ביצעה את התכנון וגם מבצעת. התכנון נעשה על פי התקן של החברה ואושר ברמה עקרונית מול  הישובים והמועצה. לאחר תחילת ביצוע העבודות החלו לעלות טענות רבות על בעיות בטיחות שיצרו עבודות השדרוג. כתוצאה מכך פנינו ל'נתיבי ישראל' שיגיעו לסיור דחוף במועצה ולבחון את כל הטענות. היום התקיים בחלק מהישובים סיור עם המתכננים, מנהלי הפרויקט, מהנדס המועצה ונציגי הישובים. כל הערות נרשמו ונבחנות כעת, לחלק ניתן כבר מענה מידי וחלק יבחן ונקבל עליהם תשובות בימים הקרובים. נשוב ונעדכן.

 

תחנת מד"א אבשלום

ידידתנו הקרובה דינה לידס שסייעה לנו לגייס את המשאבים לפרויקט הקמת תחנת המד"א והאמבולנסים החדשים לאשכול, הגיעה אלינו השבוע לביקור כדי לבחון יחד איתנו את מיקום תחנת המד"א באזור חבל שלום. לביקור הצטרף גם אורי שחם מנהל הלוגיסטיקה במד"א. התחנה החדשה תוקם בישוב אבשלום – בצמוד למרפאה ובסמיכות לגני הילדים ותיתן מענה חירום מציל חיים לתושבים ביישובי דרום המועצה. הביקור היה חם ולבבי והתרגשנו מהחיבור המיוחד ויוצא הדופן של דינה לאשכול. דינה סיפרה שהנתינה לאשכול היא זו שמעניקה לה ומעצימה אותה וכמו שאנו אומרים לה תודה כך גם היא אומרת לנו תודה. סיכמנו על המשך חיזוק שיתופי הפעולה לטובת שיפור איכות החיים של תושבי אשכול.

 

10.08

 

שבת שלום,

גדי ירקוני

שלום לכולם,

 

לא קלה דרכנו

השבוע חווינו אבידה קשה. אני כואב את מותו הטראגי של בן הקהילה שלנו, אודי קאשי ז"ל. בין בניו הראשונים של מושב יבול, איש לרינת, בת קיבוץ מגן ואבא נפלא, כך כולם אומרים, לרון, אורן ודור. מחמם את הלב לראות איך הקהילה כולה עוטפת את המשפחה יחד עם צוותי הרווחה והחינוך שלנו שמלווים אותה באופן צמוד מאז ליל התאונה, מסייעים ומחבקים ככל הנדרש והניתן. אני משתתף בצער הכבד מנשוא של המשפחה, מחבק ומחזק את רינת, הילדים, את כוכי וששון ההורים ואת משפחת וילר.

 

מדברים יחד חינוך

לא פחות מ-150 איש – אבות, אמהות עם תינוקות רכים, סבתות, סבים, אנשי חינוך ותושבים מעורבים שאכפת להם, הגיעו ביום שלישי בערב לנווה אשכול כדי לדבר, לשמוע, להשמיע ולהשפיע על העתיד של החינוך היסודי המשותף באשכול. שמענו את הקולות, הרעיונות וההערות וגם את החששות ורחשי הלב והם היוו עבורנו זויות מפרות להסתכלות נוספת ולכיווני חשיבה נוספים בהמשך העשייה. הדברים נשמעו, נרשמו ויעובדו בתוך תהליכי גיבוש התוצרים בנושאי הליבה של קרית החינוך. מדובר באירוע אחד מתוך שורה של מפגשים ואירועי שיתוף ציבור נוספים שנקיים בהמשך לקראת הקמת קרית החינוך. אני מודה לכל מי שהגיע, השמיע והשפיע. היה מרתק ופורה. המשך יבוא.

 

שיח 13.07

 

בשביל ההתיישבות

ראש החטיבה להתיישבות במשרד הבטחון, עמיקם סבירסקי, הגיע לבקשתנו לביקור באשכול, יחד עם הצוות המקצועי של משרדו ועם נציגי פיקוד העורף. הצגנו שורה של צרכים בתחום מרכיבי הבטחון וההרחבות בישובים. עמיקם הביע נכונות ומחויבות רבה לקידום תחושת הביטחון האישי של תושבי אשכול וצמיחת הישובים. קיבלנו אישור למרבית הצרכים שהצגנו וכעת אנו בסגירות סופיות של גובה התקצוב בתקציב 2017-2018. אשוב ואעדכן.

 

העלה אותנו לגובה

ברכות חמות לרועי קסטנבאום מקיבוץ סופה שהרים אותנו אתמול יחד איתו לגובה כשזכה באליפות המכביה לנוער בקפיצה לגובה במוט. רועי בן ה-18 נולד וגדל בקיבוץ סופה, התחנך במערכות החינוך של אשכול, ואת דרכו הספורטיבית החל בחוגי הספורט במועצה. לפני שנתיים עבר ללמוד בפנימיית המצטיינים בוינגייט ומאז מגיע כל שבוע הביתה לסופה לנוח בחיק המשפחה ונוף מולדתו. אני מאחל לרועי הצלחה רבה בהמשך. ישר כח!

 

בשבוע הבא אני יוצא לחופשה. האגרת הבאה תצא בתחילת אוגוסט. בהיעדרותי ימלא את מקומי סגן ראש המועצה מאיר יפרח.

 

שבת שלום

גדי ירקוני

                                                                                                   6 יולי 2017

‏י"ב תמוז תשע"ז

שלום לכולם,

 

ספטמבר 2019

פרויקט הקמת בתי הספר החדשים, שהוא המשמעותי והמאתגר בעיסוקינו, מחייב אותנו לעיסוק והתבוננות בסוגיות כבדות. לא כולן בשליטתנו ואנחנו תלויים בגורמי חוץ – משרד החינוך, ועדות התכנון והבניה ובמקומנו היחודי, גם משהב"ט-פקע"ר. לאחרונה נוצרו שני אילוצים משמעותיים מול גופים אלה שחייבו אותנו להתארגנות מחודשת של לוחות הזמנים והתהליך. האחד – עיכוב באישורים הסטטוטוריים להתחלת הבניה, והשני – הנחיות מיגון חדשות של פקע"ר שחייבו שינוי של התכנון. אילוצים אלה, יחד עם ההבנה שלנו שיש צורך בהעמקת התהליכים מול הקהילה לקראת המיזוג, הובילו אותנו לקבל החלטה לדחות את פתיחת קרית החינוך בשנה אחת – לספטמבר 2019.

במצב שנוצר אנו מזהים לא מעט יתרונות שיאפשרו לנו להעמיק בתהליך. נוכל להעמיק בהליכי החשיבה בתחומים הפדגוגיים-חינוכיים, נוכל לממש תהליכי תכנון חינוכי והנדסי משולבים שיביאו לתוצרים טובים אף יותר ונוכל למצות מהלכים לגיוס כספים למימוש חלום החדשנות החינוכית. הזמן הנוסף גם יאפשר לנו לייצר תהליך קהילתי שלם ומעמיק לקראת המיזוג. (כאן תוכלו לעיין במצגת שמפרטת את כל הנסיבות והשיקולים שהובילו להחלטת הדחיה).

 

מפגש שיתוף ציבור

לקראת מפגש שיתוף הציבור שנקיים בשבוע הבא בסוגיות ליבה בקרית החינוך החדשה, העלינו לאתר המועצה חומר רקע רלוונטי בכל אחד מנושאי מעגלי השיח (חדשנות חינוכית, מיזוג קהילות, מיצוי ומצוינות וחינוך מיוחד). אני מזכיר שמטרת הערב לאפשר לציבור להשפיע על גיבוש ההצעות ולייצר תשתית ערכית ושיח קהילתי משותף סביב נושאי הליבה של קרית החינוך החדשה. המטרה היא בעיקר לשמוע את הציבור וכל ההתייחסויות, ההצעות והרעיונות שיועלו ישולבו בתהליכי קבלת ההחלטות של ועדת ההיגוי. ניפגש ביום שלישי הקרוב, ב-20:00, בנווה אשכול.

 

נשים בחזית

אני נפגש עם לא מעט קבוצות מהארץ ומחו"ל ומספר להם על המקום המיוחד שלנו והחיים המשגשגים שאנחנו נחושים לקיים תחת האילוצים הייחודיים. בשבוע שעבר נפגשתי עם קבוצה של נשות מפתח בקהילה היהודית במקסיקו החברות בארגון קרן היסוד. הן ביקרו ב'נופי הבשור' וב'ניצני אשכול' וזכינו לשבחים על המרחבים הבית ספריים שלנו ולפעילויות המיוחדות שהוצגו להן. נשות קרן היסוד במקסיקו הן שותפות טובות ויקרות שלנו ועומדות לצדנו בשגרה ובחירום.

 

העברה בין דורית

ידידנו הטוב, דני ליברנט, הגיע אלינו השבוע לביקור יחד עם בנו גד ונכדתו חנה. סיירנו יחד במועצה וביקרנו באולם הספורט 'כלנית' שניתן לנו בזמנו כתרומה ממשפחת ליברנט וליאון שטרמברג. דני הוא מעמודי התווך של הקהילה היהודית במקסיקו ותומך מאסיבי של ישראל ואשכול. דני מקפיד לשמור איתנו על קשר חם והדוק ולהנחיל את אהבתו לאשכול לדור ההמשך שלו, בנו ונכדתו. בביקור הוא הודיע לנו על תרומה כספית יוצאת דופן ומחממת לב לטובת הקמת מרכז האמניות שאנו מתכננים בקרית החינוך לרווחת התושבים.

דני ליברנט באשכול

 

"בית גידול למצוינות"

השבוע הובא לשולחני מכתבו של מנכ"ל משרד החינוך, שמואל אבואב, שנשלח ל-12 (!!!) בוגרים שלנו ב'נופי הבשור', המברך אותם על הישגיהם המצויינים בבחינות הבגרות – לין מוסלח (מגן), שחף מלמד (נירים), אור קרן (יתד) אור עדן (יתד) עומר מירזיאב (שדה אברהם), שקד קוזלובסקי (שדה אברהם), עומר בן אבי (שדה אברהם) עידן בכר (בארי) עידן בן צבי (בארי) טל חמו ואביטל בורכוב מאופקים ולינוי ירדני משדה בוקר. וכך כותב להם המנכ"ל – "בהישגייך המצויינים, הפגנת כח רצון, איתנות, סקרנות אינטלקטואלית וכושר התמדה. אלו כלים נהדרים לא רק להצטיינות לימודית, אלא גם להצטיינות ערכית, החשובה לא פחות. לצד ברכתי אני מברך את בית ספרך שהיווה בית גידול למצוינות זו. הצלחתך היא פרי התשתית הלימודית והמעטפת הערכית שהעמיד לך בית הספר". אני מברך את הבוגרים המצטיינים על המאמץ וההשקעה ואת בית הספר שלנו, בהובלתה של זמירה בן יוסף, שאפשר ונתן להם את הכלים למצות את המצוינות שלהם. ישר כוח!

 

שבת שלום

גדי ירקוני

 

 

שלום לכולם,

 

אשכול בלב לוס אנג'לס

בשבוע שעבר נסעתי ללוס אנג'לס יחד עם משלחת של אנשי עשיה מובילים בקהילת אשכול (ג'אן ברמן מאבשלום, ידידה הרוש מבני נצרים ומיכל עוזיהו מעין הבשור) לאירוע גיוס כספים של מגן דוד אדום במיוחד לכבוד אשכול, לצורך גיוס אמבולנסים ותחנת מד"א ממוגנת. את האירוע יזמה וארגנה – דינה לידס, תורמת יהודיה משמעותית של מד"א, שלה קשרים הדוקים עם אנשינו. באירוע כיבדה בנוכחותה גם השחקנית האמריקאית שרון סטון שידועה כתומכת בשלום ובישראל. חלל אולם האירוע היה כולו אשכול – הוצגו תמונות וסרטים של אשכול והועמדו שולחנות עם מוצרים שמיוצרים באשכול. אשכול זכתה לאהבה עצומה מחברי הקהילה היהודית והוקרנו תודה על התמיכה והעמידה לצדנו, גם בימי חירום וגם בימי שגרה, כשכביכול שקט.

 

לוס אנגלס דינה לידס

 

תודה!

מחר יצאו ילדינו ואנשי החינוך שלנו לחופשת הקיץ. אני רוצה להודות לכל צוותי ההוראה של אשכול בבתי הספר, בגנים, בישובים ובחינוך המשלים, על עוד שנה של עשיית קודש מתמשכת עם ילדינו. אתמול השתתפתי במסיבת הסיום של שכבת ו' ב'יובלי הבשור' ויצאתי בתחושת התרוממת רוח על איכות המופע שביטא את הרוח המיוחדת של בית הספר. אמרתי לתלמידים שקהילת 'יובלי הבשור' היא קהילה מיוחדת במינה שתעטוף ותלווה אותם כל חייהם. הערב אשתתף במסיבת הסיום של שכבת ו' ב'ניצני אשכול'. שתי השכבות, בכל אחד מבתי הספר, יפגשו בעוד חודשיים בתיכון המשותף שלנו ואני בטוח שכל שכבה תביא עמה את הייחודיות ואת הערך המוסף שלה ויחד הם יצרו משהו חדש, שהוא הדבר המיוחד שמאפיין את אשכול. אני מאחל לכל אנשי החינוך ולתלמידים שלנו חופשה נעימה, שקטה ובטוחה. תצברו כוחות ותחזרו עם כוחות מחודשים לעוד שנה של עשיה לימודית חדשה ופוריה.

 

  

קרית החינוך החדשה של אשכול

ב-11.7 (יום שלישי הבא) נקיים ערב שיתוף ציבור פתוח לכל תושבי המועצה. מטרת הערב לאפשר לציבור להשפיע על נושאי ליבה בחינוך היסודי באשכול לקראת הקמת קרית החינוך החדשה. את הערב נפתח במפגש קצר במליאה ואחר כך נתחלק לקבוצות דיון על פי נושאים שיעמדו לבחירת המשתתפים (חינוך מיוחד, חדשנות חינוכית, מיצוי ומצוינות ומיזוג הקהילות). כל ההערות, ההתייחסויות וההצעות של המשתתפים במעגלי השיח ישולבו בתהליכי קבלת ההחלטות של ועדת ההיגוי. זו הזדמנות לקחת חלק ולעצב יחד את עתיד ילדינו. מי שמגיע משפיע. יום שלישי, 11.7, בשעה 20:00 בנווה אשכול.

 

מחוץ לתחום

תקשורת הדדית ויציבות בצוות ההנהגה המוביל במועצה הם אבן יסוד ובסיס להצלחה. ידוע לי שחלקכם נחשפתם לאחרונה למתיחות מסוימת בין ובין סגני, מאיר. חשוב לי להבהיר כי מאיר ואני מחוייבים לעשיה משותפת ועניינית לטובת המועצה והישובים. במהלך השבוע האחרון שוחחנו מאיר ואני וליבנו את הסוגיות בינינו וסיכמנו על המשך עבודה משותפת, תוך אמון וכבוד הדדי, למען תושבי אשכול. בהזדמנות זו אני רוצה לאחל למאיר מזל טוב, בריאות ואריכות ימים ליום הולדתו ה-70 שחל השבוע.

 

בידיים טובות

הבוקר נפגשנו הנהלת המועצה עם מח"ט דרומית, אל"מ קובי הלר, יחד עם רס"ן אבינועם בצלאל, ההגמ"ר, לקבלת סקירה מפורטת על ההערכות הביטחונית באזור. למועצה קשר הדוק ומצוין עם המח"ט ועם המאו"ג ואני מברך על החשיבות העצומה שמייחסים אנשי הצבא הבכירים ביותר באזור לקשר השוטף עם ההתיישבות בשגרה כמוכנות מירבית לחירום. קובי קיים לאחרונה סבב פגישות עם הנהגות הישובים ועדכן גם אותם בנדרש. עודכנו על הנעשה בעזה ובגבול מצרים, על התקדמות המכשול ועל ההערכויות הצבאיות ההגנתיות כאן. מטבע הדברים, אינני יכול לפרט את תוכן הסקירה אך אוכל לשתף שמלוא המשאבים התקציביים והביטחוניים מופנים לצורכי ההגנה עליינו. חשוב לדעת שאין כרגע הערכות בטחונית חריגה ולצד זאת, המעטפת ההגנתית שלה זוכים יישובי אשכול היא ברמה הגבוהה ביותר, שכמעט ואין שני לה בארץ. אנחנו בידיים טובות. ורק שיהיה שקט.

 

משהו טוב לסיום..

עומר שפירא בת ה-22 מעין הבשור סיפקה לנו רגע של גאווה גדולה כשזכתה ביום שבת במקום הראשון באליפות הארצית ברכיבה על אופני כביש. הזכיה של עומר היא אמנם אישית אך נוגעת בקהילה שלנו. עומר גדלה והתחנכה במערכות החינוך של אשכול ואת דרכה הספורטיבית-מקצועית ברכיבה על אופניים התחילה ופיתחה בחוג רכיבת השטח של קיבוץ בארי. עומר היא נצר למשפחה של לוחמים אמיצים וערכיים תושבי אשכול והוכיחה, שהתפוח אינו נופל רחוק מהעץ. וגם היא לוחמת אמיתית.

 

שבת שלום

גדי ירקוני

 

שלום לכולם,

 

תחנת מד"א נוספת

אני שמח לשתף בבשורה שבאופן אישי מרגשת אותי במיוחד. בפגישה שקיימתי עם מנכ"ל מד"א,  אלי בין, סיכמנו על פתיחת תחנת מגן דוד אדום נוספת חדשה באשכול, שתמוקם בדרום המועצה. התחנה תשמש נקודת הזנקה לאמבולנסים ולכונני מד"א ותאפשר מתן טיפול רפואי מידי מציל חיים ביישובי דרום המועצה. התחנה תופעל על ידי מד"א, שגם ידאגו להכשרת כוננים מקרב תושבי האזור ולהוצאתם לקורס פרמדיקים. באופן אישי אני יכול להעיד עד כמה שירותי רפואת החירום של מד"א חשובים בחיי היום יום שלנו. את המענה הראשוני שהציל את חיי קיבלתי מהפרמדיקים של מד"א.  זה היה מחמם לב לזכות בהבנה האמיתית לצרכים המיוחדים של הקהילה שלנו. בשבוע הבא אני נוסע לארה"ב לאירוע גיוס כספים מיוחד לאשכול ושם אציג בין היתר את צרכי המיגון של התחנה ותוספת אמבולנסים לאשכול.

 

הבטיחה וקיימה

שרת התרבות והספורט, מירי רגב, עולה לכותרות לא פעם בסוגיות שנויות במחלוקת אך בכל מה שקושר לעוטף עזה – אין מחלוקת. השרה הבטיחה, נלחמה וקיימה והעבירה החלטה לייעד תקציב כפול לטובת בניית אולמות ספורט בעוטף עזה. התקציב הכפול יאפשר לנו לממש את התוכנית המועצתית להקמת אולם ספורט חדש גדול וממוגן ברמה גבוהה ביותר – עם חלוקה ל-3 מגרשים פנימיים, רצפת פרקט ויציע רחב לקהל. אני רואה בהחלטת השרה אמירה ערכית מול תושבי עוטף עזה והודיתי לה בשם כולנו.

 

מעגלים חדשים

השבוע התכנסנו, חברי ועדת ההיגוי של תוכנית 'מעגלים', לסיכום 6 שנות הפעילות המוצלחות והמרתקות של התוכנית וחשיבה לגבי ההמשך. כולנו הסכמנו, שהתוכנית היחודית שנולדה באשכול וזכתה בהמשך להעתקה ברשויות נוספות בארץ, סיפקה הזדמנות יוצאת דופן של דיאלוג קהילתי עמוק ורב תרבותי בין תושבי הישובים השונים, דתיים וחילונים. בשנת הפעילות האחרונה הורגש על ידי מובילי התוכנית מיצוי של התוכנית במתכונתה הנוכחית ועלה קושי לגייס משתתפים. מתוך כך, התעורר צורך לבחון כיוונים חדשים ליצירת תהליכי חיבור בין האוכלוסיות המגוונות על בסיס הכרה בזהויות והערכים המשותפים והשונים. צוות ההיגוי ישקוד כעת על פורמט יצירתי חדש ליצירת המפגשים המשמעותיים. אני רוצה להודות לעידית גרינס (שדה ניצן) שהובילה את התוכנית ברגישות ומחויבות עמוקה לנושא, לאגף לשירותים חברתיים שלנו שנתן את חסותו לתוכנית ולכל התושבים שבאו ולקחו חלק משמעותי. אין ספק שהתוכנית תרמה רבות להכרות ולחיבורים בין הקהילתיים שלנו ואנו נמשיך ונתמוך בתוכנית בכל פורמט חדש שיתווה על ידי ועדת ההיגוי.

 

מאמץ בינלאומי

מייקל אורן המשמש כסגן שר למדיניות חוץ במשרד ראש הממשלה ואחראי מתוקף תפקידו על גיוס המשאבים לפיתוח מעבר ארז ביקר אותנו באשכול. אורן ביקר במעבר 'כרם שלום' וסייר איתנו בשדות החקלאים הצמודים לגבול וגם קיבל 'טעימה' מחוויית הנסיעה על כביש 232. התעדכנו ממנו במהלכים שנעשים בגזרת מדיניות החוץ לגיוס המשאבים לפיתוח מעבר ארז לסחורות והתרשמתי מהמחויבות והחשיבות הממשלתית לנושא. בקרוב תתקיים פגישה אצל ראש הממשלה נבקש לקבל את לוחות הזמנים לפתיחת המעבר. אשוב ואעדכן.

 

 

15.06 מייקל

 

ולסיום…

תודה לרקדניות המוכשרות של אשכול ולצוות האולפן למחול שסיפקו לנו השבוע ערב עם מופע סיום מופלא, מושקע, מרשים ומעורר גאווה. מופע הסיום לא היה מבייש שום מופע של להקות ריקוד מקצועיות מבוססות וכל שנה מגיע המופע לשיאים חדשים של יופי. למי שפספס, מוזמן להתרשם בקישור הבא –

https://www.facebook.com/pg/eshkol.info/photos/?tab=album&album_id=1745822525434782

 

15.06 ריקוד

 

בשבוע הבא אהיה בחו"ל במסגרת אירוע גיוס תרומות לאשכול. האיגרת הבאה תיצא בעוד שבועיים.

 

שבת שלום

גדי ירקוני

 

שלום לכולם,

 

בשורות טובות

לאחר מספר דחיות בשל אילוצים שונים, נסעתי אתמול לירושלים לפגישה עם שר התחבורה, ישראל כץ. בפגישה נכחה צמרת בעלי התפקידים הבכירים במשרד, בהם מנכ"לית המשרד, קרן טרנר, מנהלי האגפים הרלוונטיים ומנכ"ל נתיבי ישראל. הצגתי את הסוגיות הבוערות שלנו בנושא התחבורה והתרשמתי מההיכרות העמוקה של השר עם הצרכים באשכול.

הבעתי את התנגדותינו ללוחות הזמנים שהציגו לנו המתכננים בישיבת המליאה להרחבת כביש 232 ולשמחתינו, הובהר לנו בפגישה שאכן לוחות הזמנים שהוצגו אינם מקובלים והשר הודיע שכבר בתחילת 2018 יחל ביצוע הרחבת הכביש. בשלב הראשון יוקצה התקציב מהחלטת הממשלה להרחבת הקטע מכרם שלום לצומת מעון. ביצוע קטע זה יארך כשנתיים. בהמשך יעשו מאמצים לאיתור תקציב להרחבת הקטע ממעון עד סעד. במקביל השר הביע את תמיכתו בפתיחת מעבר ארז לסחורות ויצירת פתרונות אסטרטגיים נוספים להעברת סחורות לרצועה, שלא דרך כרם שלום, שיצמצמו משמעותית את כמות המשאיות על הכביש שלנו. שוחחנו גם על היערכות המשרד להגבלת תנועת המשאיות בשעות השיא, על הסדרת צומת אבשלום ועל צרכי תשתיות התחבורה לקרית החינוך החדשה. הפגישה היתה מקצועית ועניינית והתרשמתי מנחישות השר לקדם את מכלול הנושאים.

 

תוכנית לקידום שרותי הבריאות

על פי בקשתינו, נפגשנו השבוע, הילה קטרי, מנהלת מחלקת הבריאות במועצה, ואנוכי עם הנהלת מחוז הדרום של שרותי בריאות כללית. הצגנו את הסוגיות האקוטיות איתן אנו מתמודדים בתחום שירותי הבריאות במועצה – מחסור בכח אדם מקצועי ומותאם לקהילה ותחלופה גבוהה של כח אדם, שפוגעים בשירותי הרפואה באזור. בפגישה הצענו לייצר תוכנית תמריצים והטבות מיוחדת לעוטף עזה שתמשוך אנשי רפואה לאזור. סוכם שנבנה מודל מיוחד לאשכול, שיובא בהמשך לאישור הממשלה. אשוב ואעדכן.

 

בונים ביחד

השבוע קיימנו ישיבת מליאה מיוחדת שהוקדשה לנושא החינוך באשכול, בעקבות פרסום נתוני המיצ"ב שעוררו שיח ער בקהילה. שמחתי לראות את התושבים הרבים שבאו מתוך אכפתיות עמוקה ומעורבות גבוהה, כדי לשמוע ולהביע את תחושותיהם – הורים, מורים, מנהלים לשעבר, סבים וסבתות. למערכת החינוך שלנו יש חוזקות וחולשות וישנה שונות בין בתי הספר, כשבכל אחד מהם נדרש מיקוד אחר לחיזוק הטעון שיפור. עם קבלת הנתונים לפני מספר חודשים הוקמו בבתי הספר צוותים בית ספרים, חלקם בליווי יועצים מקצועיים, אשר החלו בהתווית והפעלת תוכניות ממוקדות.

יעל אדר מנהלת אגף החינוך הציגה את תמונת המצב הרשותית ולאחר מכן הבאנו לאישור המליאה את הצעת התוכנית לחיזוק החינוך באשכול. התוכנית כוללת בין היתר הקמת צוות מועצתי שיורכב מראש המועצה, סגן ראש המועצה, מנהלת אגף החינוך, מנהלי בתי הספר, אנשי משרד החינוך, הנהגות הורים ויועץ חיצוני מתמחה בשיקום מערכות חינוך. תפקיד הצוות יהיה ללוות את התהליכים הבית ספריים, לגבש מדיניות שתחזק את הממשקים של בתי הספר מול המועצה, לקבוע  מדדים רשותיים ולבנות על פיהם תוכנית רשותית לחיזוק החינוך. בשבועות הקרובים נאתר יועץ המתאים לצרכי הקהילה שלנו ונתכנס לעבודה משותפת וקביעת לוחות הזמנים. הדברים שהוצגו על ידי הציבור בישיבה יובאו לשולחן העשיה של הצוות המקצועי. קהילה שעוסקת בחינוך ילדיה היא קהילה עם ערכים. אני מאמין שרק יחד, בשיח ובניה משותפים, נצליח להבטיח את החינוך הטוב ביותר לילדינו.

 

עטופים בזכרון

בבית החינוך 'נופי הבשור' קיימנו טקס חנוכה לאנדרטה לזכר 25 בני ובנות הקהילה, בוגרי בית הספר, שנפלו במערכות ישראל. מיקום האנדרטה בכניסה לבית הספר, לב ליבה הפועם ושוקק החיים של הקהילה שלנו, הוא סמל וערך. זוהי הדרך היפה שבחר בית הספר להחיות את הסיפור של הבוגרים שנפלו, לזכור אותם ביום יום ולחבר בין העבר, ההווה והעתיד. כל הפרויקט, מתחילתו ועד סופו, הוא פרי עשיה, יצירה והובלה של כוחות מקומיים – זמירה בן יוסף, מנהלת בית הספר, זיוה ילין (בארי) וגלדיס חנציס (ניר יצחק) שעיצבו את האנדרטה, ירון בוב (יתד) שיצר את פסלי הכלניות מברזל, אורן ברקוביץ (יתד) שיצר את עבודת האבן, מפעל ישרא-לייזר ברעים שהכין את לוחיות שמות הנופלים, נעמית דקל חן (ניר עוז) שהיתה אחראית על עבודת הגינון, גאולה ביטון (תלמי אליהו) שניהלה את הלוגיסטיקה והכספים וכשעל הכל ניצחה הפרויקטורית אושרה גבאי (דקל). האנדרטה בנופי הבשור היא עוד נדבך בפרויקט ההנצחה המועצתי לזכר הנופלים של אשכול, שמרכזו יהיה במרכז המורשת שיושלם בקרוב. בני המשפחה נושאים יותר מכל את נטל הכאב והגעגוע. אנחנו נושאים בנו את המחויבות לזכרון. יהי זכרם ברוך.

 

08.06 זיכרון

 

'נולדה מהלב'

בהמשך הערב בו חנכנו את האנדרטה, השתתפתי באירוע הקרנת סרטי הגמר של מגמת התקשורת של 'נופי הבשור' לזכרה של איה מלאכי ז"ל (עין הבשור). אמנם אני לא מבקר קולנוע, אבל עם תחושות וחוויה אי אפשר להתווכח. הסרטים היו מרתקים, מרגשים, מעוררי מחשבה ועשויים נפלא. כל שנה זוכים סרטי הגמר של תלמידי המגמה שלנו במקומות ראשונים בתחרויות ארציות ואין לי ספק שגם השנה יגיע סרט הגמר הזוכה ('נולדה מהלב') להכרה ארצית. מגמת התקשורת בניהולו של איל בריברם היא אחת הגאוות שלנו והיא דוגמה לחלק מהדברים היפים והטובים שנעשים במערכת החינוך שלנו. תודה מיוחדת ליוסי אביה מלאכי (עין הבשור) על התמיכה והסיוע לטיפוח ערכי היצירה והמצוינות בקרב הדור הצעיר בקהילה בתחומים שהיו קרובים ללבה של איה ז"ל. צפו בסרט הגמר הזוכה – נולדה מהלב

 

שבת שלום

גדי ירקוני

 

 

 

שלום לכולם,

 

מגוון פניה של הציונות

זכינו השבוע לביקור חם ומרגש של ידידינו בארגוןJNF  ארה"ב אשר תורמים רבות לפיתוח המועצה. בין קהילת אשכול והחברים ב-JNF נוצר קשר עמוק ומלבלבל ומרגש לראות בכל פעם מחדש את החיבור ההדוק לקהילת אשכול והרצון האמיתי לסייע. הביקור החל ביום חמישי עם הנחת אבן פינה למבנה חדש שירחיב את מרכז החוסן שלנו וניתן כתרומה על ידי ה-JNF  והסתיים בחנוכת מבנה חדש ומרווח של מרפאת 'מכבי' בבני נצרים שנתרם גם הוא כולו על ידם. במהלך הביקור באשכול הצגנו ושוחחנו על יוזמות ופרויקטים נוספים שאנו זקוקים לשיתוף פעולה כדי לקדמם, ביניהם מרחבי למידה חדשניים, אולם ספורט חדש ועוד. במהלך הביקור אמרתי לחברים שלציונות מגוון פנים ובעוד אנו מגשימים את הציונות בהתיישבות המשגשגת שאנו מקיימים במשולש הגבולות, הם מגשימים את הציונות באמצעות הכלים שהם נותנים לנו כדי להצליח.

אבן פינה מרכז חוסן

 

חינוך באשכול

תוצאות המיצ"ב שהתפרסמו בשבוע שעבר עוררו שיח קהילתי חשוב ומתבקש. אני יודע שהנתונים מטרידים והנושא נמצא בראש סדר יומנו. אנחנו נמצאים בתהליך למידה מעמיק יחד עם המנהלים ואנשי משרד החינוך להבנת הנתונים – המגמות בכל בית ספר, נקודות החוזקה והחולשה בכל אחד מבתי הספר והבנה יסודית של מכלול הצרכים. אין לנו כוונה לשלוף תוכניות מהמותן, אלא פועלים בכמה מישורים במטרה לבנות תוכנית אסטרטגית רשותית משמעותית וארוכת טווח, בשיתוף כל גורמי המקצוע הרלוונטיים. יש לי אמון מלא באנשי החינוך שלנו, במנהלים ובמורים, ונעשה הכל, ובכל הרבדים, כדי להבטיח את חיזוק החינוך באשכול.

 

מנהל חדש לחכ"ל

 לאחר שמליאת המועצה אישרה לאחרונה את התוכנית שהצגנו לפיתוח החברה הכלכלית של אשכול והפיכתה לעוגן לייצור הכנסות למועצה, נבחר לאחרונה מנכ"ל חדש לחברה. מתוך מועמדים רבים וראויים, נבחר עופר מימון, תושב המועצה (יבול). הרעיון המרכזי שהחכ"ל תשלב הכנסה כלכלית עצמאית למועצה ותפעל ליצירת מקורות הכנסה מניבי רווח שיושקעו בחזרה בחינוך, ברווחה ובקהילה. בין התוכניות שעומדות על סדר היום של החכ"ל – הקמת המרכז המסחרי במרכז המועצה, מרכז לוגיסטי בכרם שלום, קידום הקמת המפעלים בא.ת אבשלום, אתר הפסולת דיה, מט"ש חולית ומיזמים חדשים נוספים. אני מאחל לעופר הצלחה רבה – הצלחתו תהיה הצלחה לכולנו.

 

מבצע זבובים

הקיץ מתקרב והתחלנו בפעילויות למניעת מפגע הזבובים. כחלק ממהלכים שלנו לשיפור הטיפול בנושא, השלמנו השבוע הצבת מלכודות חדשות אשר יחליפו את מלכודות העץ הישנות. המלכודות החדשות עמידות ואפקטיביות יותר וגם קצת יותר אסתטיות… במקביל להצבת המלכודות נקיים בימים הקרובים טיפול משלים של הדברה בפחים ובמוקדים מועדים. במקרים של מפגעים, או כמות זבובים חריגה יש לדווח למזכירות האגף לאיכות הסביבה. אני מזכיר ששיתוף הפעולה של כולנו הכרחי למניעת המפגע.

 

מלכודות זבובים

 

תוכנית אב בספורט

השבוע הצגנו למליאת המועצה את תוכנית האב בספורט. התוכנית מסכמת תהליך ממוקד ומשמעותי שקיימנו במהלך השנה האחרונה לפיתוח נרחב של תרבות הספורט במועצה – הן מבחינת הרחבת היצע ואיכות הפעילויות, הנגשתם לכל קבוצות הגיל ושדרוג והגדלת מתקני הספורט. עשרות תושבים, עובדי מועצה, בעלי תפקידים ונציגי ציבור לקחו חלק בתהליך במטרה להגדיר מחדש את החזון, המטרות והיעדים שלנו בתחום לעשר השנים הקרובות. אני רוצה להודות לכל השותפים שלקחו חלק בתהליך, גילו מחויבות רבה לנושא ותרמו לבנייתו. את היציאה לדרך יוביל יחד איתנו מנהל מחלקת הספורט החדש, אשחר רינות הספורטיבי והנמרץ. בהצלחה לכולנו!

 

נקודת מבט

במהלך ביקור בבני נצרים, ניגש אלי הרב דורון ותקין ומסר לידי ספר שירים וציורים מופלא שכתב ויצר בנו, עובד ותקין, במהלך תקופת השיקום שעבר עקב פציעה קשה בתאונת דרכים. בחרתי לשתף את שיר הנושא של הספר שנגע בי במיוחד

 

נקודת מבט/עובד ותקין

 

לבחור את הטוב

לבחור לאהוב

לפעמים גם לכאוב

אך להמשיך עם זה הלאה

 

לבחור לקוות

לבחור לצפות

את הרגע לחוות

עם המבט כלפי מעלה

 

כי זה האני שמחליט האני שבוחר

האחד שמכריע ולעיתים מתפשר

אכן קצת תמים ונאיבי אולי

אך זה מה שמשאיר את החיוך על פני

 

 

שבת שלום

גדי ירקוני

שלום לכולם,

 

על המיצ"ב

תוצאות המיצב שפורסמו השבוע מצביעות על תהליך ירידה מתמשך בכל בתי הספר במועצה שמתפרס על פני תקופה של כ-8 שנים. הנתונים אינם לשביעות רצוננו בלשון המעטה ומטרידים אותנו מאוד.

התוצאות הגיעו לידינו לפני פרסומן ומאז נכנסנו ל'מצב חירום' ללמידה עמוקה ויסודית של התוצאות, במטרה להבין את המקורות והנסיבות שהובילו להם ואת מכלול הדרכים והתוכניות שבהן נביא לשינוי משמעותי.

אין לנו ספק שהנתונים הם הביטוי המובהק ביותר של המצב הביטחוני המורכב והמתמשך באשכול. המציאות הביטחונית ו'צוק איתן' בפרט, שהיה אחת המערכות המורכבות והארוכות שידענו, משפיעים עד היום על המצב הרגשי של ילדינו ועל צוותי ההוראה ואנו רואים את האפקט המצטבר. הילדים שלנו אינם פנויים ללמידה ולכן בשלב הראשון אנו שמים את מירב הדגש על הטיפול והחיזוק הרגשי והערכי, כבסיס שממנו הילדים יוכלו להתפנות ללמידה. יחד עם זאת, אין לי כוונה לתלות את כל הסיבות על המצב הבטחוני ואינני פוטר אותנו מהאחריות לייצר מהלכי שינוי עמוקים, למרות ועל אף המציאות הביטחונית.

אני רוצה להזכיר שהמיצ"ב אינו חזות הכל והעיקרון המוביל שמנחה אותנו הוא בראש ובראשונה  החינוך לערכים. ואכן, אנו רואים שבחלק מהפרמטרים, בעיקר בתחום הערכי, אנחנו מובלים וממוקמים מעל הממוצע ארצי.

אני רואה בחינוך מטרה עליונה ועוגן מרכזי של המועצה ולכן מתחייב להקדיש את מירב המשאבים המועצתיים לטובת מערכת החינוך. זה לא תהליך קצר טווח, אלא תהליך ארוך, מורכב וסיזיפי.

מערכת החינוך שלנו מושתת על אותם יסודות ואנשי החינוך שהציגו מערכת חינוך לתפארת. אני סומך על צוותי החינוך שלנו ומאמין שעם הכלים והמהלכים הנכונים והמשאבים המתאימים נחזיר את מערכת החינוך של אשכול להיות האבן השואבת כפי שהיינו וכפי שאנו יכולים וראויים להיות.

 

המבצע לאיתור הנורים

בשבוע שחלף אותרו ברחבי המועצה עוד מספר נורי הטעיה. רובם זוהו על ידי תושבים שפעלו על פי ההנחיות שפרסמנו ודאגו להרחיק אנשים מהמקום ולדווח לאנשי הביטחון. בצבא עדיין מתקיים תחקיר לבירור נסיבות התקלה שהביאה לנפילת הנורים וכפי שמסתמן מדובר בסדרת נורים פגומה. בכל מקרה, עדיין לא חודשו אימוני המסוקים עם שימוש בנורים ובשבוע הבא יש לי פגישה עם ראש להק מסוקים בעניין. אני רוצה להודות לכל אנשינו, לצוות אגף הבטחון ולצוות מידע לציבור במועצה, לרבשצ"ים ולראשי הצח"י על הטיפול ההדוק והאחראי סביב העניין. בזכות שיתוף הפעולה, עם גילוי הנור הראשון, כולם לקחו חלק כדי להבטיח שהצילום יגיע לכל בית במועצה, כולל ההנחיות לפעולה ובזכות זאת תושבים ידעו לזהות את הנורים, פעלו בהתאם והצילו חיים.

 

 

 

הסדרת פל"ח 

בשבוע שעבר נסעתי יחד עם מוטי לבאן, מנהל אגף ההנדסה, ורננה יעקב, מנהלת האגף האסטרטגי, לפגישה בלשכת התכנון במשרד הפנים בדרום לקידום הטיפול בנושא הפלח (פעילות לא חקלאית) במושבים. בפגישה הגענו להסכמות על פתרון מיטבי מבחינתנו, שבעצם  מאפשר לכל ישוב לבחור באחת משתי החלופות הרלוונטיות. בימים הקרובים תיעשה פניה מסודרת לכל המושבים עם כל הפרטים בעניין.

 

אשכול בחזית ההסברה

ביוזמת מרכז החוסן שלנו, התקיימה באולם אשכול הקרנה חגיגית של חמשת הסרטים הקצרים והמרגשים שיצרו קבוצות שונות מאשכול במסגרת הפרויקט 'יותר מאלף מילים'. כל אחד מהסרטים מספר מנקודת מבט אחרת ויוצאת דופן את ההתמודדות עם המצב הביטחוני – הסיפור של כולנו. בדברי בטקס אמרתי שהסיפור של אשכול הוא לא הקסאמים, אלא איך למרות הקסאמים אנחנו מצליחים לגדול ולצמוח ולקיים חיים קהילתיים משגשגים. אחד העוגנים המרכזיים שמאפשרים לנו את זה הוא מרכז החוסן שלנו – שאנשיו פועלים ללא הפסקה, בשגרה ובחירום, באופן פרטני, יישובי וקהילתי לחיזוק ההתמודדות שלנו. כתב חדשות ערוץ 2, אודי סגל, שמשמש כיו"ר עמותת לה"ב (לקידום הערכים בחברה הישראלית) שתומכת בפרוייקט הסרטים, הנחה את האירוע וסיפר שבמסגרת תפקידו הוא פוגש מדינאים וכתבי חוץ וכשהוא נשאל על ידם על המצב בעזה – הוא מראה להם את האחד הסרטים של אשכול, שמשמשים כהסברה הטובה ביותר שיש כיום לישראל.

 

אלופות

התמלאנו בגאווה רבה עם זכייתן של תלמידות כיתה ה' ו-ו' במקום הראשון(!) באליפות הארצית בכדורעף. בעקבות הזכיה הזמנו את האלופות יחד עם אלכס המאמן, למועצה כדי לברך אותן ולהביע את גאותינו ולחזק אותן להמשך.  חיזקתי את הבנות על הנחישות שגילו לאורך כל הדרך, ההישגיות והרוח הקבוצתית שהביאה אותן עד למקום הראשון. קדימה אשכול!…

 

 

18.5

 

שבת שלום

גדי ירקוני

שלום לכולם,

 

לתפארת אשכול

אשכול היא הסמל לחזון של מדינת ישראל כמו שחלמו החלוצים הראשונים – התיישבות משגשגת בקו הגבול, חקלאות פורצת דרך, מערכת חינוך איכותית וקהילות חזקות וערכיות.
בתוך הערוגות האלה והסביבה העוטפת, צומחים בוגרות ובוגרים איכותיים וערכיים שממשיכים לעשייה משמעותית לחברה. השנה זכינו לגאווה עצומה עם קבלת בשורה על שני חיילים בני אשכול שנבחרו כמצטייני נשיא המדינה על שרותם הצבאי – סמ"ר ינאי רובינשטיין (נירים) וסמ"ר ענבל כספי (מגן). שניהם נולדו וגדלו באשכול, למשפחות שורשיות, התחנכו במערכות החינוך כאן ופעילים בעשיה ערכית למען הקהילה. בחירתם מביאה גאווה רבה למועצה, לתושבים, למערכת החינוך של אשכול ומהווה מקור השראה לבני הנוער אשר נמצאים לקראת שירותם הצבאי. השנה החלטנו על תחילתה של מסורת חדשה ואת חגיגות העצמאות במועצה פתחנו עם הוקרה מועצתית לשני החיילים המצטיינים שלנו. אני משוכנע שערכיהם  והצטיינותם האישית נטועה בהם וילוו אותם בכל דרך, יחלחלו ויתרמו לחברה הישראלית ולקהילת אשכול. ישר כח!

 

04.05 מצטיינים

 

מועצה ללא אלימות

לאחרונה קיימתי פגישה עם השר לביטחון פנים, גלעד ארדן, כדי לבחון אפשרויות לחיזוק הביטחון והמוגנות ביישובי המועצה וצמצום האלימות. בעקבות הפגישה, התחלנו תהליך בחינה בשאיפה להצטרף לתוכנית הלאומית 'עיר ללא אלימות'. השבוע נפגשנו במועצה עם מנהל התוכנית, דני שחר, שהציג לנו מגוון תוכניות מותאמות למרחב הכפרי של אשכול לחיזוק הביטחון בישובים והמוגנות האישית. התרשמנו מהיעילות הטמונה בתוכנית וסיכמנו על ישיבת המשך עם אנשי המקצוע בחינוך, ברווחה וביטחון מול מקביליהם במשרד לביטחון פנים. במקביל, לבקשתנו, תקצב המשרד מרכיבי בטחון לשבעת הישובים העורפיים שהם מחוץ לעוטף עזה, כולל אבטחת ישובים והתקנת מצלמות.

 

להקדים תרופה (ושלא נזדקק!)

לאחר תהליך ארוך מול פיקוד העורף, אושרו לנו 20 מיגוניות חדשות נוספות לישובים. המיגוניות יפוזרו בישובים לפי הצרכים כשבראש סדר העדיפויות נמצאים הישובים העורפיים אשר קולטים תושבים בחירום (אורים, צאלים, גבולות). אני מודה לאילן איזקסון קב"ט המועצה ולסא"ל אמיר בן דוד נציג פקע"ר באוגדת עזה אשר ליווה את התהליך והשכיל לקבל את עמדתנו – שמוטב להיערך מראש בשגרה ולא כשמאוחר מדי. ושלא נזדקק. בתמונה: 4 מיגוניות בדרכן אתמול לקיבוץ צאלים.

 

04.05 מיגון

 

 

שבת שלום

גדי ירקוני

 

שלום לכולם, 

 

 

הטנק והמחרשה, הרובה והמגל

יום אחרי שהשתתפנו בעצרת לנעילת ארועי יום השואה ביד מרדכי נפגשנו שוב, ראשי המועצות בדרום, עם הצמרת הפיקודית בדרום – בצבא, במשטרה ובשב"כ, להרמת כוסית משותפת ליום עצמאות. את הרמת הכוסית המסורתית בראשות מפקד פיקוד הדרום, האלוף איל זמיר אירחנו השנה באשכול. האלוף התייחס לחיבור ההדוק שקיים מאז קום המדינה בין מערכת הבטחון להתיישבות – "הטנק והמחרשה, הרובה והמגל הולכים יחד ושזורים זה בזה ונמשיך לפתח זאת". האלוף התייחס לשקט היחסי מול רצועת עזה בשנתיים וחצי האחרונות ומנגד על האתגר אל מול האיום בגבול מצרים וניתנה התייחסות לפרויקטים ההגנתיים המשמעותיים שמופעלים על ידי הצבא מול האיומים, מעל ומתחת לפני הקרקע. בטקס ציינתי כי אחד הביטויים של שיתוף הפעולה בין בטחון וההתיישבות הוא שכיום אין ביישובי המועצה מגרשים פנויים למגורים ובניה, גם בישובים הצמודים ביותר לגבול. יש לנו תוכניות פיתוח והרחבות יישוביות שאנו רוצים לממש ורק מבקשים שיבטיחו לנו את השקט, על מנת שנוכל לממש אותם ולהמשיך את הפיתוח.

 

27.4 הרמת כוסית

 

לפיד זכרון

את יום הזכרון לשואה ולגבורה ציינו בטקס מרגש בנווה אשכול בהשתתפות ניצולים ובני משפחותיהם וחיילים מאוגדת עזה המשרתים במרחב. בטקס, הדליקו ניצולי השואה נר זיכרון ליקיריהם שנספו, כשהם מלווים בבני משפחותיהם ובחיילי צהל והוענקה תעודת הוקרה מיוחדת לחיים שילה (סולו) מנירים על פעילותו המשמעותית למיצוי זכויות הניצולים. 180 ניצולי שואה חיים איתנו באשכול.
הם נטעו את יסודות הפיתוח של חבל הארץ הזה ומהווים לפיד זכרון לעבר ולחובת ההמשכיות שלנו כאן.   הניצולים זוכים לשירותי מיטבי וחיבוק חם ואוהב מגופי המועצה ומהמתנדבים הרבים שמלווים אותם. זו הזדמנות להודות לאגף לשירותים חברתיים שמלווה ולעמותה למען הזקן 'נווה אשכול' על  הפעילות הנרחבת למען הניצולים אשר מאפשרת להם חיים של כבוד.

 

27.4 שואה

 

חלוצים נפלאים

הסיפור היהודי-ישראלי הוא תמיד מר ומתוק יחד. שואה ותקומה, יום זכרון ויום עצמאות, עקירה והתיישבות חדשה . פינוי חבל ימית ומרחבי סיני צרוב כזכרון כואב. אך מנגד, השבוע אנו מציינים 35 שנים של צמיחה חדשה ובנייתם המחודשת של ישובים לתפארת. בטקס לציון האירוע שהתקיים אמש באולם המועצה אמרתי שכמו אז, גם היום מגשימים מפוני חבל סיני את החזון הציוני, הם הפכו אדמת טרשים להתיישבות פורחת ושומרים על גבולות המדינה עם שדות חקלאים, ערוגות פרחים, מערכות חינוך איכותיות וקהילות משגשגות.  אשכול היא מועצה קולטת ומחבקת. מועצה שיודעת לקחת משברים ולצמוח מהם. קלטנו את מפוני סיני ואת מפוני גוש קטיף חיבקנו אותם ויחד זקפנו קומה והפננו את הכאב לצמיחה, עשייה ויצירה. בגין אמר אז למפונים – אתם חלוצים נפלאים!
אני אומר – הייתם חלוצים נפלאים ונותרתם כאלה!

27.04 פינוי

 

חוזרים לעבודה

אחרי הקפאה של שנתיים, נחתם אתמול הסכם בין הממשלה לחטיבה להתיישבות המסדיר את חזרתה לפעילות מלאה. השתתפתי יחד עם ראשי מועצות נוספים בנגב בטקס חתימת ההסכם עם שר החקלאות אורי אריאל שאחראי מטעם הממשלה על החטיבה. אנו מוקירים את הפעילות הרבה של החטיבה למען ההתיישבות בכלל, בנגב ובגליל, ובעוטף עזה בפרט והיינו שותפים למאבק מול להחזרתה לפעילות. פרוייקטים של פיתוח בישובים שעוכבו בשנתיים האחרונות יחזרו בקרוב לעבודה.

 

 

עדכון על המכשול

נפגשנו השבוע עם ראש מנהלת הגבולות, תא"ל ערן אופיר, ועם נציגי משרד הביטחון במועצה אזורית שער הנגב ועודכנו על תהליך בניית המכשול, לרבות ההערכויות מבחינה בטחונית ואזרחית לקראת האצת קצב העבודות בקרוב. ביקשנו שלפני שמתחילים את עבודות בניית המכשול בסמוך לישובים, נעודכן ושיהיה תיאום מלא עם הישובים כדי למנוע גרימת נזק לשדות החקלאים, לכבישים והעבודות חקלאיות.

 

 

הסיפור של כולנו!

שריינו ביומן ואל תפספסו – יום שלישי, 9.5, הקרנה חגיגית של 5 סרטים איכותיים ומרגשים במסגרת הפרוייקט הייחודי של מרכז החוסן  'יותר מאלף מילים' – סרטים קצרים שיצרו קבוצות שונות באשכול ומספרות את הסיפור של כולנו. אני צפיתי בסרטים המרגשים וממליץ מאוד להגיע להקרנה. כל אחד מהסרטים מתאר מנקודת מבט אחרת, אותנטית ועוצמתית, את ההתמודדות עם האתגרים והמורכבויות שניצבים בפני אנשי האזור, תושבים וגורמי מקצוע כאחד. בשעה 19:00 באולם אשכול, הכניסה חופשית. הצצה לקראת האירוע בקישור הבא 

 

 

שבת שלום וחג עצמאות שמח

גדי ירקוני

27.4 יום העצמאות

שלום לכולם,

 

אביב של התחדשות וצמיחה

 

בימים האלה בהם אנו חווים באזורנו את האביב במלוא תפארתו, את מראה וריחות הפריחה וההתחדשות, זו הזדמנות לספר על הפרויקטים המרכזיים והמשמעותיים שאנו מקדמים במועצה אשר ישפיעו על עתידנו ויביאו לשינוי, להתחדשות ולצמיחה.

 

 

מרכז קהילתי אשכול

מליאת המועצה אישרה לאחרונה את תוכנית המועצה להקמת מרכז קהילתי באשכול אשר ירכז את מכלול פעילויות הפנאי והקהילה (תרבות, ספורט, חינוך חברתי). המרכז ינוהל בצורה הוליסטית בתפיסה קהילתית רחבה. המבנה הארגוני החדש ושיתוף הפעולה עם החברה למתנסים יאפשרו לנו לשפר ולהרחיב משמעותית את מגוון השירותים לתושבים בכל תחומי הפנאי. פעילות המתנ"ס תחל בספטמבר הקרוב.

 

 

קריית החינוך החדשה

אחד הפרויקטים המשמעותיים לו אנו מקדישים את מירב משאבי הזמן, החשיבה והתקציבים, הוא הקמת שני בתי ספר יסודיים חדשים בקרית החינוך, לצד 'ניצני אשכול'. התהליך מובל על ידי ועדת היגוי ציבורית שמקיימת תהליך יסודי, משתף ומעמיק בשני צירים עיקריים: ציר חינוכי-פדגוגי וציר הנדסי של אדריכלות ובינוי. השילוב ביניהם יתבטא בין היתר בחדשנות פדגוגית הנתמכת על ידי תכנון אדריכלי מתקדם במיוחד. המטרה שלנו היא שבסופו של התהליך יהיו לנו שלושה בתי ספר יסודיים ממלכתיים מצויינים, קהילתיים מובילים, חדשנים ועם גיוון חינוכי. בתי הספר צפויים להיפתח בספטמבר 2018.

 

 

חברה כלכלית

אשכול, כידוע, אינה שופעת ב'נכסים' מניבי רווחים ואנו מפנים חשיבה רבה כדי ליצר עוגנים שיגדילו את הכנסות המועצה, כדי שנוכל להשקיע אותם בחזרה בחינוך, בחברה וקהילה ושיפור איכות החיים. אחת התוכניות שקידמנו ושאושרה לאחרונה במליאה היא פיתוח של החברה הכלכלית שתשכיל להשתמש במשאבי הקרקע במועצה להגדלת ההכנסות. החברה תקדם את הקמת המרכז המסחרי במרכז המועצה, את המרכז הלוגיסטי במעבר כרם שלום, את קידום הקמת המפעלים בא.ת אבשלום, אתר הפסולת דיה, מט"ש חולית ופרויקטים חדשים נוספים.

 

 

לב המועצה

לצד הקמת בתי הספר היסודיים החדשים בלב המועצה אנו פועלים לפיתוח האזור כקריית חינוך תרבות ופנאי שוקקת. אנחנו בשלבי סיום של הפרוגרמה התכנונית של האזור. התוכנית שתוצג בקרוב לאישור המליאה כוללת – בניית אולם ספורט חדש, מרכז אומניות, מרכז מסחרי ומתחם שיכלול בריכה מחוממת, ספא וחדר כושר.

 

 

הסדרת הקרקעות 

נושא הפרוגרמה היישובית של אשכול הוא בעל חשיבות קריטית לעתידנו, לפרנסתנו ולצמיחה הדמוגרפית. עם כניסתי לתפקיד היה לי ברור שחייבים להגיע לפתרון הסוגיה בהסכמות בתוכנו ולהימנע מהתערבות גורמי חוץ שיכפו עלינו תוכנית שתפגע בישובים. בחודשים האחרונים אני ב'מירוץ' פגישות אינטנסיבי עם מנהלי המחוז ברשות מקרקעי ישראל ובמשרד החקלאות ואנחנו בישורת האחרונה לגיבוש הפתרון במסגרת הסדר מוסכם. לא נרפה עד שנבטיח את עמק השווה. אני מעריך שנוכל לצאת לפועל עם התוכנית תוך חצי שנה. לצד זאת אנו בפריצת דרך משמעותית מול משרד הביטחון לשחרור שטחי האש של כ- 30,000 דונם והסבתם לקרקע חקלאית לישובים.

 

 

 

מדובר ברשימה חלקית של הפרויקטים ויש עוד דברים רבים ומשמעותיים שנעשים כאן. מטבעם של תהליכי שינוי ומגבלות בירוקרטיות כאלו ואחרות, לעיתים התהליכים אורכים זמן. אך אני חושב שהצלחנו תוך פרק זמן קצר יחסית להתקדם משמעותית עם מספר פרויקטים משמעותיים ומורכבים שיצאו אל הפועל בזמן הקרוב וישפיעו על רווחתם של כל אחד ואחת מאתנו.

 

 

מיקומנו על משולש הגבולות, המציאות הביטחונית המורכבת והפריפריאליות, מציבים לנו אתגרים לא פשוטים. אנו נלחמים להבטחת איכות החיים שלנו. היתרונות הבולטים שמייחדים אותנו מכל מקום אחר, הם הכח המניע של האזור – הקהילתיות, ההון האנושי, החינוך, הערכיות והסביבה הכפרית והטבע שעוטפים אותנו. אני נחוש לעשות הכל כדי להפוך את החיים שלנו כאן לטובים ובטוחים יותר, למען התושבים הקיימים, למען החזרת הבנים והבנות הביתה ולמען לקליטת משפחות חדשות. אני גאה ונהנה לשרת כל אחד ואחת ממכם. ניתן לפנות אלי בכל עת, עם כל שאלה הערה ותובנה.

 

 

שהיה לכולנו חג שמח והרבה בריאות

 

גדי ירקוני

 06.04.17 חרציות

 

 

משרדי המועצה יהיו סגורים במלך חופשת פסח, בין התאריכים 9.4-17.4, יג – כ"א בניסן. מוקד אשכול פתוח 24/7 בטלפון 08-9966333

האגרת הבאה תצא לאחר חופשת פסח

 

שלום לכולם

 

ה-'משומשוק' של אשכול!

בפעם הרביעית ברציפות, קיימנו השבוע, לקראת חג הפסח, את ה'משומשוק' של אשכול. תושבים, גופים וישובים רבים במועצה התגייסו, תרמו והעמידו דוכנים למכירת חפצים ופריטי יד שניה, כשכל ההכנסות תרומה למשפחות נזקקות. מעבר לערכים המרכזיים של קיימות ושמירת הסביבה והסיוע לנזקקים, נהנינו גם מאווירה מקסימה ומהמפגש הקהילתי הרב גילאי. באירוע נאספו 10,000₪ שיאפשרו לסייע למשפחות לחג. תודה לכל מי שבא ותרם לאירוע הייחודי וכמובן למארגנים – היחידה להתנדבות ואגף איכות הסביבה במועצה. ניפגש בשנה הבאה!

משומשוק 4

 

חסימת הכביש

כמו תושבים רבים, גם אנחנו במועצה הופתענו וזעמנו השבוע על חסימת הכביש שלנו בשל מסע אופניים. המסע וחסימת הכביש לא תואמו איתנו ועמדו בניגוד מוחלט להסכמות וההבנות החד משמעיות של המועצה עם המשטרה בעניין. לפי ההסכמות, לא יחסמו כבישים ללא תיאום מראש עם המועצה, שיאפשר הכנת התושבים ובכל מקרה לא יהיו חסימות הרמטיות, אלא חסימות נושמות בלבד. בבירור שקיימנו בנושא הסתבר שגם במשטרת המרחב ותחנת אופקים לא ידעו על קיום המסע ומדובר בתקלה וכי יעשו כל המאמצים שהדבר לא יחזור על עצמו.

 

אביב הגיע…

האביב כבר כאן וחוץ מהחרציות והחרדלים, הגיעו גם הזבובים והיתושים! אנו מנטרים מקורות אפשריים למפגעים ופועלים לחיסולם והדברה בישובים. בעקבות האירועים החריגים בשנה שעברה לקראת פסח, השנה הגברנו את הפעילות במוקדים הידועים. אני מזכיר, ששיתוף הפעולה של כולנו הכרחי למניעת המפגע.

 

 

 

מוקירים את הנשים

ביוזמת פורום הנשים הנמרץ של אשכול ויועצת ראש המועצה לקידום מעמד האשה, קיימנו אמש לראשונה ערב מיוחד ומרגש בו הוקרנו  נשים מובילות ומנהיגות מרחבי המועצה. היה לי לכבוד רב להעניק ל-5 נשים בולטות את אות ההוקרה על עשייתן המשמעותית למען קהילת אשכול – פסיה פאוקר – אדר (ניר עוז) על תרומתה המתמשכת לתשתית החינוך באשכול, זהבה שקד (דקל) –  על עשייתה למען הנצחת מורשת ההתיישבות, ענת חפץ (נירים) – על עשייתה למען תושבי אשכול, מנהיגות, אחריות והיותה מודל להובלה חברתית, דנה עג'מי ועינת שלם-כהן (תלמי יוסף) – על יוזמה חברתית למען קהילת אשכול, על התנדבות, קיימות ומסירות.

באופן אישי, התרגשתי להעניק את הפרס למי שהיתה מחנכת שלי בבית הספר היסודי, פסיה, אשת החינוך המיתולוגית. הפעם, אני זה שחתמתי על התעודה שלה… אני מברך את פורום הנשים על היוזמה הנפלאה, שתהפוך למסורת באשכול.

 

פורום נשים

שבת שלום

גדי ירקוני

שלום לכולם,
דילמת השווא

לאחרונה אירעו מספר מקרים תכופים של הפעלת התרעת ׳צבע אדום׳ שהתבררו תוך זמן קצר כאזעקות שווא. אין צורך להכביר במילים לגבי המשמעות וההשלכות של שמיעת האזעקה, גם אם אינה התרעת אמת. בשיחה שקיימנו השבוע עם מפקד האוגדה ואלוף פיקוד העורף, העלנו בפניהם את הסוגיה וביקשנו לברר את סיבת תכיפות מקרי אזעקות השווא. הוסבר לנו שמערכת ההתראה החדשה והמתקדמת שמופעלת באזורנו מאריכה מצד אחד את זמן ההתרעה אך מצד שני רגישה יותר. כל מקרה של אזעקת שווא נבדק לעומק על ידי הצבא ומטופל בהתאם. דילמת השווא שהוצגה לנו – האם להפסיד מספר שניות יקרות של זמן ההתרעה או לסבול מדי פעם מאזעקות שווא, עד לשיפור מלא של הליקויים. התרשמתי מהחשיבות הרבה שהצבא מייחס לנושא ושנעשים מאמצים רבים לשיפור מתמיד של המערכת ומניעת התרעות השווא.

תחילתה של מסורת נפלאה (1)

ביום שישי התכנסו יחד במבשלת הבירה isis במושב דקל – חילונים, דתיים, 'קיבוצניקים', 'מושבניקים', סטודנטים, הורים עם ילדים וגם סבים וסבתות, כדי לקבל את השבת בצוותא, בנחת, בשירה וניגונים. היה מרגש לראות את התושבים הרבים שהגיעו מכל יישובי המועצה ורוח ההתגייסות וההתנדבות הקהילתית סביבו, החל מהיוזמה לקיומו וכלה בתרומת המתחם, הכיבוד הנפלא והמופע המוסיקלי הנעים. קבלת השבת המוסיקלית תהפוך למסורת בתמיכת המועצה ותתקיים אחת לחודש. פרטים מלאים לגבי תאריכים ומיקום יפורסמו בהמשך.

תחילתה של מסורת נפלאה (2)

יום רביעי הקרוב נקיים אירוע מרגש, ראשון מסוגו באשכול – טקס הוקרה לנשים מובילות באשכול על פועלן בתחומים שונים למען הקהילה, נשים שעשו וממשיכות לעשות למען אחרים. נשים משפיעות המהוות מודל לחיקוי ולהערכה. את אירוע ההוקרה לנשות אשכול יזמה ענת חן, היועצת לקידום מעמד האשה במועצה ופורום הנשים הנמרץ של אשכול. השנה יוענק אות ההוקרה ל- 5 נשים מיוחדות –  פסיה פאוקר-אדר (ניר עוז) על מפעל חיים בתחום החינוך, זהבה שקד (דקל) על עשייה משמעותית בתחום יזמות ומורשת, ענת חפץ (נירים) על עשייה משמעותית בתחום מנהיגות ודנה עג'מי ועינת שלם-כהן (תלמי יוסף) בתחום קהילה. כולם/ן מוזמנים לבוא ולחלוק כבוד לנשים שנבחרו וליהנות ממופע 'רוח נשית'. לרכישת כרטיסים ניתן להיכנס  לקישור ישיר לאתר המועצה :

https://eshkol.smarticket.co.il/
פעמונים בדרכים

ידידנו הטובים מעבר לים מארגון 'מציל חיים' ביקרו אותנו השבוע במועצה והחליטו להתגייס ולסייע לנו בפרוייקט חשוב שהצגנו להם – החלפת המיגוניות הגדולות לאורך כביש 232 במיגוניות קטנות מסוג ‘פעמון’', על מנת שנוכל להעביר את הגדולות לישובים – שם יש בהם צורך משמעותי יותר. מיגוניות הפעמון יוצבו בכל תחנות ההיסעים לאורך כביש 232 ויחליפו את המיגוניות הגדולות שיועברו ליישובי המועצה הקולטים תושבים בזמן חירום (צאלים, אורים, גבולות). ובתקווה שלא נזדקק.

נעים על גלגלים
תזכורת – בשבת בבוקר יתקיים מסע האופניים השנתי המיוחד של ארגון נכי צה"ל בשיתוף עם המועצה  – 'נעים על גלגלים'. במסע המרגש ירכבו זה לצד זה נכי צה"ל על אופני ידיים ואזרחים על אופניים רגילים. תכלית המסע המרגש לציין את הקשר והאחדות בין כל סוגי הרוכבים מכל סוגי הקהילות. מסע האופניים ממחיש כל שנה מחדש את עוז רוחם ונחישותם של הנכים בהתגברות על מגבלות הגוף – ואנו גאים להיות שותפים במימושו. זו דרכנו להוקיר את נכי צה"ל אשר נפצעו שעה ששמרו על בטחוננו. במסגרת האירוע יתקיים גם "שוק" קטן וססגוני ברחבת המועצה. לפרטים והרשמה בקישור:

http://eshkol.info/news/%D7%A1%D7%92%D7%99%D7%A8%D7%AA-%D7%9B%D7%91%D7%99%D7%A9%D7%99%D7%9D/
בעקבות המסע צפויים להיסגר לתנועה לסירוגין החל מ-8:30 ועד 10:00 – כביש 232 (מהמועצה עד צומת מעון) , ולאחר מכן  כביש 242 (מצמת מגן-אורים), כביש הפרסה, אורים-רעים, רעים-צמת ג'מה.
שבת שלום
גדי ירקוני

 

 

שלום לכולם,

 

ספורט, נוף וסולידריות

במהלך שבוע הבא יתקיימו במחוזותינו שני אירועים ספורטיביים מסורתיים וייחודיים, המשלבים בין פעילות גופנית, נוף מדהים וסולידריות –

ביום חמישי (23.3) יתקיים מרוץ השליחים 'אולטרה עוטף עזה' – מרוץ משותף לתושבי עוטף עזה וחיילי האוגדה לאורך 101 ק"מ, מכרם שלום ועד חוף זיקים. לא להיבהל, לא חייבים לרוץ לאורך כל המסלול, יש 12 מקטעים.

ביום שבת (25.3) נקיים בכבישי המועצה את מסע האופניים המרגש המשותף עם ארגון בית הלוחם ונכי צה"ל, 'נעים על גלגלים' – לציון הקשר והאחדות בין כל סוגי הרוכבים, מכל סוגי הקהילות.

אם אינכם בשיא הכושר וממש מאוכזבים מכך, אז שימו לב – מחלקת הספורט שלנו מתחילה ביוזמה נפלאה – קבוצת ריצה למתחילים, הכוללת אימון קבוצתי בליווי אישי ומותאם ליכולת האישית. לפרטים: במחלקת חוגים וספורט  ניפגש בקו הסיום….

 

ג'יפ ממוגן לרווחה

לאחר שנתיים וחצי של מאבק, קיבלנו לרשות המועצה רכב משוריין אשר יאפשר למטפלים במכלול אוכלוסייה, העובדים הסוציאליים והפסיכולוגים, לתת עזרה ראשונה רגשית לנפגעי החרדה באירועי חירום. הדרישה לרכב משוריין היא חלק מהפקת הלקחים אחרי 'צוק איתן', במהלכו היו לא מעט מקרים שהמטפלים יצא לישובים תחת ירי אינטנסיבי ותוך סיכון אישי כדי לתת מענה רגשי מידי החשוב מאין כמוהו. הסיפור המרכזי הוא לא הרכב המשוריין, אלא המטפלים שלנו, העובדות הסוציאליות והפסיכולוגים, המתמודדים עם מציאות טראומטית משותפת, רובם תושבי המועצה, הורים לילדים, שהשלכות המציאות הביטחונית משפיעה עליה באותה מידה כמו על כל התושבים. על רקע זה, הבנו שמטפלים זקוקים לכלים מתאימים כדי שיוכלו לתפקד בצורה מיטבית ולתת את השירות והטיפול האיכותי הנדרש. ראו כתבה על כך בקישור הבא –

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4933164,00.html

 

כל אחד יכול

המציאות הביטחונית המורכבת באזורנו כרוכה לא פעם בהתמודדות עם אירועים טראומטיים. ביוזמת מרכז החוסן שלנו, בשבוע הבא יתקיים מפגש הכשרה פתוח לכלל הציבור במתן עזרה ראשונה רגשית במצבי חירום. את ההכשרה יעביר ד״ר משה פרחי ממכללת תל חי שפיתח מודל שכולל ארבעה כללים פשוטים שכל אחד יכול לבצע כדי לסייע לאדם או ילד שחווה אירוע טראומטי ולהחזירו לתפקוד מלא.

מומלץ מאוד!  רשמו לעצמכם:  יום חמישי (23.3), בשעה: 18:00 באודיטוריום 'נופי הבשור'. לפרטים במרכז החוסן שלנו 9965264

 

עיפרון הזהב

הקריקטוריסט והפובליציסט מנירים, ארנון אבני, שאחראי גם בין היתר על הוצאתו לאור של העיתון המקומי שלנו 232 ועל הקריקטורה השבועית בעיתון 'הזמן הירוק', קיבל השבוע את פרס 'עיפרון הזהב' לשנת 2017 מטעם המוזיאון הישראלי לקריקטורה ולקומיקס בחולון. הפרס היוקרתי מוענק כל שנה ליוצרים בולטים בתחום, על פרסום קריקטורות בעלות אופי פוליטי מובהק ותרומתם לשיח הפוליטי העכשווי. בדבריו במעמד קבלת הפרס, הודה ארנון למוזיאון שבחר להפנות מבט אל הפריפריה וכי בזמן האחרון הוא מבין שהעמדות הנשקפות מהקריקטורות שלו הן גם פריפריה שהולכת ומתרחקת מהמרכז ושאת שתי הפריפריות הוא לא מתכוון לנטוש. הרווחנו.

 

שבת שלום

גדי ירקוני

שלום לכולם,

 

מנכ"ל משרד הביטחון

השבוע נפגשנו, ראשי המועצות בעוטף, עם מנכ"ל משרד הבטחון, אודי אדם. קיבלנו ממנו עדכון לגבי בניית המכשול לאורך הגדר שתואץ משמעותית בזמן הקרוב מאוד ותימשך כשנתיים. העלנו בפניו מספר סוגיות לא פתורות שביקשנו להאיץ את קידומן – נושא שיפוי ראשי הצח"י וסגניהם בעת חירום, הפשרת שטחי האש לטובת הפיתוח החקלאי באזור, החלפת הממ"דים הלא תקניים בכרם שלום, פיתוח מעבר ארז והכנסת עובדים לחקלאות. המנכ"ל הביע תמיכה מלאה והעביר את הדברים להמשך קידום על ידי אנשי המקצוע הרלוונטיים במשרד.

 

 

גזם חקלאי

הטיפול בגזם החקלאי מעסיק אותנו לא מעט ואנו כל העת בוחנים מציאת פתרונות אשר מצד אחד יספקו מענה לחקלאים שלנו ומצד שני יצמצמו משמעותית את השריפות של הגזם שפוגעות באיכות חיי התושבים והסביבה. בשבוע שעבר נפגשנו במועצה עם נציגי המשרד להגנת הסביבה ועם צביקה גוטליב (עין הבשור) שפיתח מיזם לקיצוץ הגזם בחממות שיקטין את נפח הגזם בכ-80%. סיכמנו על שיתוף פעולה להפעלת פיילוט ניסיוני של המיזם באשכול בתמיכת המשרד להגנת הסביבה. אני מקווה שנצליח לצאת לדרך עם הפיילוט בקרוב מאוד. אשוב ואעדכן.

 

 

גן לזכר הנופלים

ביוזמת החטיבה הדרומית באוגדת עזה, חנכנו השבוע סמוך לקיבוץ כיסופים חורשה יפהייפיה לזכרם של 18 חללי החטיבה הדרומית שנפלו בעת שירותם הצבאי בחטיבה, שעה שהגנו עליינו בגופם. המועצה והרבש"צים של אשכול נרתמו בצורה מוחלטת בסיוע לקידום היוזמה החשובה והמרגשת ותוך פרק זמן קצר מאוד הקמנו בשיתוף פעולה מלא גן לתפארת לזכר הנופלים. התרגשתי מאוד לפגוש ולדבר עם משפחות הנופלים שקיפדו את חייהם למען הביטחון שלנו ולמען המשך הפיתוח של חבל ארץ זה.
תודה לאנשי החטיבה הדרומית על היוזמה, לקב"ט המועצה, אילן אייזקסון, לרבש"צים ולקיבוץ כיסופים שהעמיד את השטח המדהים לטובת הוקרת הנופלים והנצחתם. החורשה נקודת תצפית מרהיבה על האזור. מוזמנים לבוא לבקר.

 0903 נופלים

 

 

יום פתוח במו"פ

השבוע ניתנה לי הזדמנות לבקר במשך כמה שעות באחת הסביבות האהובות עלי ביותר – חממות הגידול והפיתוח החקלאי במו"פ דרום, במסגרת היום הפתוח השנתי. התמוגגתי לסייר בין הדוכנים והביתנים המרשימים של חקלאי האזור, לבקר בחממות, לשמוע וללמוד על הגידולים הייחודיים והפיתוחים השונים. כ-4000 איש ביקרו במו"פ ביום הפתוח, ביניהם גם שר החקלאות אורי אריאל. זו היתה הזדמנות להציג לו את העוצמה החקלאית באזור וחשיבות התמיכה של המשרד בחקלאות כתנאי להמשך פיתוח האזור. אמרתי – תנו לנו מים ואדמה ואנחנו כבר נדע איך להגדיל את החקלאות.  תודה לליאור קטרי מנהל המו"פ ולכל צוות המו"פ. היה מרשים ומרתק.

0903 מופ

 

 

כח נשי

לרגל יום האשה הבינלאומי שצויין השבוע, הצטלמו כל עובדות המועצה לצילום נשי משותף. באשכול רוב נשי מובהק, בכל האגפי והמחלקות, ורוב תפקידי הניהול במועצה מאויישים על ידי נשים – 80% מכלל המנהלים/ות הן נשים! אני גאה בכח הנשי שלנו, שמביא לשולחן קבלת ההחלטות את צורת החשיבה האחרת, ההסתכלות השונה הנדרשת לעיתים וכמובן אינטואיציה חזקה. אני מזכיר שבסוף החודש (29.3) נקיים אירוע מיוחד לרגל יום האשה שיכלול טקס הוקרה לנשים מובילות במועצה על פועלן בקהילה ולאחר מכן יתקיים פאנל בהנחיית העיתונאית לוסי האריש. שריינו ביומן!

 

0903 נשים

 

 

חג פורים שמח!

גדי ירקוני

שלום לכולם,

 

דוח מבקר המדינה על ההתמודדות עם איום המנהרות ב'צוק איתן' הסעיר השבוע את המערכת הפוליטית ואת השיח הציבורי. אין לי כוונה לקחת חלק ב'ספורט הלאומי' ולהיגרר להטחות ולהתנגחויות פוליטיות סביבו, אלא להתייחס למהות מבחינתנו, והמהות היא שלגבי מרבית סעיפי הדוח הופקו הלקחים עוד טרם פרסומו ומזה תקופה שאנו עדים ליישום של מסקנות הדוח ויצירת הפתרונות לאיומים.

מאז סוף 'צוק איתן' אנו חווים שינוי מהותי בגישה ובהבנת צרכי האוכלוסייה האזרחית בעוטף עזה וזוכים כיום לשיתוף פעולה מלא של הצבא עם המועצה. אנו נמצאים בקשר הדוק ושוטף עם הגורמים הצבאיים הרלוונטיים באזור, מקיימים ישיבות עבודה שוטפות, תרגילים משותפים וכיום, בניגוד לעבר, הצבא מחזיק בעמדתינו על הצורך בפינוי ישובים בחירום ועובד איתנו בשיתוף פעולה לתיאום וביצוע תוכנית הפינוי. מעל לכל, המכשול שנבנה בימים אלה בהשקעה תקציבית לא מבוטלת מהווה את המענה הרלוונטי לאיום המנהרות ולצד זה פועל צה"ל כל העת, לילות כימים, להידוק המעטפת ההגנתית על יישובי העוטף וחיזוק תחושת הביטחון של התושבים.

גם מול מקבלי ההחלטות אנו מרגישים שבטחון תושבי עוטף עזה הוא בגדר אינטרס לאומי. נעשים מאמצים לשמור על השקט לצד מחוייבות ממשלתית לפיתוח וחיזוק האזור, שבאה לידי ביטוי רק לאחרונה עם אישור התוכנית התקציבית הממשלתית הנרחבת. עם זאת נותרו לנו עדיין חילוקי דעות במספר סוגיות לא פתורות ביניהם לוח הזמנים של ביצוע ההרחבה של כביש 232, תקציבי החוסן ועוד. אנחנו מממשיכים במאבק סביב הסוגיות הלא פתורות אשר הכרחיות מבחינתנו להמשך פיתוח וחיזוק האזור.

 

האירועים האחרונים והירי לעבר העוטף מדאיג אותנו ולא ניתן שישוב להיות שגרת חיינו. אנחנו מעבירים את המסר הזה בכל הזדמנות לגורמים הרלוונטיים ומרגישים שגם בקרב הקברניטים שולטת גישה זו. המדיניות הברורה היא שמירה על השקט והבטחת שגרת החיים בעוטף וכי שקט יענה בשקט. עם זאת, אנו מצפים שכל הפרה תזכה לתגובה המתבקשת ובשקלול כל האיזונים הרלוונטיים כדי לא לגרור את האזור להסלמה מיותרת.

אני חושב שהתשובה האמיתית והניצחת בסופו של דבר היא השקט היחסי שאנחנו נהנים ממנו בשנתיים וחצי האחרונות והצמיחה הדמוגרפית חסרת התקדים ביישובי המועצה. משפחות חדשות נקלטות, הבנות והבנים חוזרים הביתה וכמעט כל הישובים עוסקים בפיתוח וצמיחה. רק לאחרונה נמסר לנו בוועדה המקומית שאשכול היא הרשות שהוציאה השנה הכי הרבה היתרים לבניה חדשה! בזה אנו עוסקים ומתמקדים. ההתעקשות שלנו להמשיך ולשמור על שגרת החיים ובצמיחה לא נובעת מתוך התעלמות מהמציאות השברירית באזור והקשיים הכרוכים מכך לעיתים. היא נובעת מתוך אמונה שעדיין, למרות הכל, זה אחד המקומות הנפלאים ביותר לחיות בו ושזו הדרך הנכונה והבריאה ביותר עבורנו.

 

 

שבת שלום,

גדי ירקוני

 

שלום לכולם,

 

מרכז קהילתי אשכול

השבוע מליאת המועצה אישרה ונתנה את בירכת הדרך להקמת מתנ"ס באשכול. לא מדובר על מבנה חדש במועצה אלא יצירת מבנה אירגוני מתכלל שיפעיל את תרבות הפנאי והספורט במועצה בצורה הוליסטית ובראייה קהילתית. אני מאמין שזוהי בשורה חשובה עבורנו שיש בכוחה לשמר את התוכניות והפעילויות הרבות והנהדרות הקיימות כיום ובמקביל לשפר, ליעל, להתאים ולהעשיר את השירותים והתוכניות בהתאם לצרכים והמגמות הקיימים. בשבועות הקרובים נחל בתהליך מואץ עם החברה למתנ"סים של הגדרת התחומים שיפעלו תחת אחריות המרכז הקהילתי.

 

צעד קדימה שניים אחורה

תכנון והרחבת כביש 232 הינו פרויקט דגל לשיפור איכות החיים באשכול. קודמי בתפקיד עשו מאמצים רבים לקדמו והמלאכה עוד רבה. בשנה האחרונה נאמר כי ביצוע הכביש יסתיים עד סוף 2018 – תחילת 2019, עם זאת להפתעתי ולהפתעת נציגי כל יישובי המועצה, בישיבת המליאה שהתקיימה השבוע הציגו מנהל הפרויקט ומתכנן הכביש לו"ז חדש: תכנון וביצוע 8 ק"מ בלבד שיסתיימו ב – 2020, והקטע הבא (כ-10 ק"מ, עד צמת מעון) יסתיים רק ב-2021. לוח זמנים זה איננו סביר ואסור לנו לקבלו כגזירה משמיים. אני נחוש להביא לקיצור ההליכים ולבצע את הפרויקט כפי שתוכנן וכפי שהובטח לנו. כולי תקווה כי אהייה ראש המועצה האחרון שיידרש לטפל בפרויקט זה.

 

אנשים טובים באמצע הדרך

פעמים רבות יוצא לי לספר למשלחות מהארץ ומחו"ל המגיעות למועצה את הסיפור שלנו, תושבי אשכול. השבוע התרגשתי לשמוע אישה מדהימה בשם בטסי פישר מספרת על אשכול למשלחת של JNF ארה"ב. בטסי היא תורמת של JNF שלקחה על עצמה להוביל צוות שמבקש לחזק את עוטף עזה. היא סיפרה למשלחת על החיים באשכול, על האתגרים, על הפרויקטים שחשוב לפתח ועד כמה המפגש עם התושבים של אשכול נגע בה. התרגשתי כי בטסי לא נולדה באשכול ולא גדלה באשכול ובעצם היא ביקרה באשכול לראשונה במרץ שנה שעברה וכעט זוהי הפעם השנייה שהיא נמצאת כאן. בטסי הספיקה לפגוש תושבים, יזמיות, להרקיד ילדים בשני בתי ספר, להיפגש עם מנהלי תחומים במועצה, להשקיף על מליאת המועצה, ללמוד על הפרויקטים העתידיים שמתוכננים ולהתעדכן על פרויקט בו היא והצוות שלה החליטו לתמוך באשכול. היא הותירה אותי נפעם מהמסירות והאהבה הרבה שלה לעם ישראל, מדינת ישראל, עוטף עזה ואשכול.

 

23.02 ביקור

 

שותפות

משלחת קהילתית רחבה של מבוגרים ונערים מאולבני הגיעו לבקר אותנו השבוע. כתבתי מספר פעמים על השותפות וחשיבותה בעיני. השקעה בחיבור בין יהודים בארץ ובתפוצות חשובה לא רק לחיזוק הזהות היהודית שלהם אלא גם חשובה עבורנו. איך יודעים שזה עובד? כשהצטרפתי לארוחת ערב עם המשלחת והמארחים הישראלים של הנוער והמבוגרים לא הצלחתי לזהות מי מאשכול ומי מאולבני.

 

משטרה קהילתית

משטרת אופקים וילדי יובלי הבשור פיתחו קשר מיוחד. השוטרים הגיעו לבית הספר ללמד על זהירות בדרכים, הילדים המקסימים שלחו לשוטרים ציורים שנתלו ברחבי תחנת המשטרה באופקים וריגשו מאוד את לובשי המדים הכחולים. כמחוות חזרה, הזמינו שוטרי תחנת אופקים את ילדי שכבת א' ליום כיף בתחנה ופגשו שוטרים פרשים על סוסים, את שוטרי יחידת הכלבנים, רובוט לניטרול חפצים חשודים ועמדת פיינטבול. זו חוויה נהדרת לראות עד כמה המשטרה והקהילה שלנו מחוברים. הילדים והשוטרים התרגשו ונהנו מהמפגש. גם אני התרגשתי לראות אותם.

תודה רבה לאבי לוי מפקד תחנת משטרת אופקים ולכל צוות התחנה המסור.

 

שהחיינו

השבוע יצקו את היסודות לבית הקבע הראשון בשלומית. אחרי תהליכים בירוקרטיים וסטטוטוריים לא פשוטים סוף סוף הגענו לרגע הזה וזוהי רק הסנונית הראשונה. בועדה המקומית נגב מערבי טוענים שתנופת הבנייה באשכול גבוהה בכל פרמטר לאומי. אנו מודעים לבירוקרטיה ועושים מאמצים בשיתוף יו"ר הועדה המקומית ומהנדס הועדה לקצר את התהליכים הארוכים.

מי שלא ביקר עדין בישוב הצעיר, שלומית, אני ממליץ לו בחום לעשות זאת. אסיים בציטוט שאני אוהב לשמוע מתושבי החלוציות: "ובבניין הארץ ננוחם".

 

 

שבת שלום

גדי ירקוני

 

 

שלום לכולם,

 

הרחבת כביש 232

בישיבת המליאה הקרובה נארח את צוות התכנון של הרחבת כביש 232 מטעם 'נתיבי ישראל', שיציגו לנו את מתווה התכנון הראשוני. זו הזדמנות להזכיר שישיבות המליאה פתוחות לכלל הציבור וניתן להגיע כשמשקיפים לדיוני המליאה. תושבים שמעוניינים להיחשף לתכנית התכנון מוזמנים להגיע למליאה הקרובה – יום ראשון הקרוב (19.1) בשעה 18:00.

 

מוקירים את השומרים

ביוזמתם המבורכת של קצין ההגמ"ר באוגדת עזה, אבינועם בצלאל, וקב"ט המועצה, אילן אייזקסון, התקיים בשבוע שעבר, לראשונה, ערב הוקרה מיוחד ומכבד לחברי כיתות הכוננות מכל יישובי המועצה, רבש"צים וראשי הצח"י. היוזמה של האירוע היא חלק מהידוק שיתופי הפעולה והחיבורים המקצועיים הנרקמים בשנתיים האחרונות בין קציני הצבא באוגדה לביננו, הקהילה האזרחית,  חיבורים אשר הכרחיים לשיפור התפקוד המשותף שלנו בחירום. כחלק מהפקת הלקחים המשותפת עם הצבא אחרי 'צוק איתן', אנו פועלים ושוקדים כל העת ליצירת שיח משותף ואפקטיבי בין ההתנהלות הצבאית לבין הצרכים האזרחים. תודה לאבינועם ולאילן על האירוע וכמובן לכל חברי הכוננות, המתנדבים, חברי צח"י ורבש"צים ששומרים עליינו.

 

מוקירים את הנשים

לרגל יום האישה הבינלאומי שיחול בחודש הבא, החליט פורום הנשים הנמרץ של אשכול לצאת ביוזמה נפלאה של הוקרת תושבות הפועלות בקהילת אשכול – נשים מנהיגות, פורצות דרך, מחנכות יזמיות חברתיות ועוד… תושבות ותושבי המועצה מוזמנים להמליץ על כל אישה, תושבת אחד מיישובי המועצה, הנתפסת כמנהיגה ומשפיעה אשר עשתה או עושה עשייה משמעותית עבור קהילת אשכול. הועדה הציבורית אשר נבחרה לצורך הבחירה, תדון בהמלצות השונות ותכריז על הנשים הנבחרות בטקס הוקרה במסגרת אירוע התרבות המועצתי ליום האישה, ביום רביעי, 29/03/2017, בשעה 20:30 באולם המועצה. את ההמלצות יש למלא בטופס בקישור המצורף ולהגישו עד לתאריך ה- 08/03/17.

 

 

שבת שלום

גדי ירקוני

09.02.2017 / ‏י"ג שבט תשע"ז

שלום לכולם,

 

השקט שנשמר

השבוע חווינו יממה לא שקטה מבחינה בטחונית. זה החל בבוקר יום שלישי עם ירי  לעבר מועצה אזורית חוף אשקלון שגרר אחריו תגובה של צה"ל שהורגשה היטב באזורנו. במקביל, התרחש אירוע הסתננות מרצועת עזה, אשר הקפיץ את כוחות הביטחון. במשך שעות ארוכות הורגשה תנועה ערה של כוחות בטחון, נורו פצצות תאורה ובאחד מיישובי המועצה נתבקשו התושבים להישאר בבתים. בסופו של דבר האירוע הסתיים עם תפיסת המסתנן ולאחר חקירתו נשלל החשש הבטחוני. אנחנו עמדנו כל העת בקשר עם גורמי הביטחון באוגדה, קיבלנו עדכונים שוטפים ופעלנו בהתאם להערכת מצב אנשי הביטחון שלא ראו לנכון לשנות הנחיות למעט בישוב אחד. המסר שאנחנו מקבלים מבכירי מערכת הביטחון הוא שאין שום כוונה לאף צד להיגרר להסלמה ונעשים מאמצים רבים, בשני הצדדים, כדי לשמור על השקט. על אף זאת, בכל הזדמנות אנחנו מבהירים – שאיננו מוכנים להשלים עם מציאות של שגרת טפטופים. אמנם. אני מתרשם שהמדיניות הביטחונית כיום אכן לא פשרנית כלפי 'שגרת טפטופים' אך עם זאת שקולה ומאוזנת ובראש ובראשונה חותרת לשקט כדי שאנחנו נוכל לשמור על שגרת חיינו ולהתמקד בצמיחה ובפיתוח הקהילות שלנו.

 

ועדת היגוי

פעילות ועדת ההיגוי להקמת בתי הספר החדשים מתקדמת ואנו ממשיכים להיפגש אחת לחודש. צירפנו להרכב הקבוע של ועדת ההיגוי 4 מורים, שניים מכל בית הספר – ציפי ברוזה (שדה ניצן) ואילנה בן גיגי (אוהד) מ'יובלי הבשור', מזל חסון (כיסופים) ומרים מלכה (חולית) אשר מביאות ערך מוסף משמעותי לתהליך. בישיבה האחרונה (שלישי) הציג לנו מהנדס המועצה, מוטי לבאן, את התוכנית האדריכלית של שני בתי הספר. תהליך התכנון החל בשלב הראשון בקביעת העקרונות המנחים התואמים פדגוגיה ואת רוח המקום – כמו סביבה כפרית וכמובן גם צרכי מיגון, וכלל לא מעט שינויים והתאמות עד לאישור הסופי של חברי ועדת ההיגוי המורחבת. בקרוב, לאחר ההשלמות הסופיות, נציג את התוכנית לציבור.

 

פתיחת חסמים

השבוע קיימנו פגישת הכרות ראשונית עם שני מנכ"לים חדשים בשני משרדי ממשלה משמעותיים לנו – מרדכי כהן במשרד הפנים ואריאל משעל במשרד לפיתוח הנגב והגליל. סיפרנו על המועצה, על המאפיינים הייחודיים והצרכים הנגזרים, וכן העלנו צרכים נקודתיים בפתיחת חסמים ביישום החלטות הממשלה הרלוונטיות לנו. הרגשתי שאנו זוכים לאוזן קשבת ושישנה מכוונות רבה לסייע ככל הניתן לפיתוח האזור. אני מקווה להמשך עבודה פורה ושיתוף פעולה הדוק עם המנכ"לים החדשים. בהצלחה.

 

דרום אדום

סוף השבוע הראשון של 'דרום אדום' נחל הצלחה רבה. מטיילים רבים פקדו את האזור ואת בתי העסק המקומיים אך מנגד לא הורגשה צפיפות ועומסי תנועה כבדים שהפריעו לתושבים. בכמה מוקדים יש פריחות משגעות ואנחנו מעריכים שהמרבדים להם אנו מצפים יגיעו קצת באיחור ולכן אירועי הפסטיבל יגלשו לחודש מרץ. לצערי, נתקלנו בסוף השבוע גם בפנים הפחות יפים של חלק מציבור המטיילים, עם אירוע מצער של פריצה וגניבת תוצרת חקלאית מהשוק האורגני בישע ומקרה של התפרעות מסוכנת של נהגי טרקטורונים במרחבי הטבע בסמיכות למטיילים. המשטרה פרוסה בכוחות מוגברים ועובדת בשיתוף פעולה הדוק ומצויין עם הרב"שצים שלנו. זו הזדמנות, שוב, להודות לכל העוסקים במלאכה, לשמירה על ביטחוננו והסדר התקין, גם בסופי שבוע. במסגרת אירועי הפסטיבל, בסוף השבוע הקרוב – הופעה של אהוד בנאי באולם אשכול, 'יריד מרקטיטו' הנפלא בקיבוץ צאלים ויריד 'נירים יוצרים' בקיבוץ נירים. בואו לפרגן, ובעיקר ליהנות.

לכל אירועי הפסטיבל  

 

'עת לנטוע אילנות, עת לנטוע ולבנות'

לנו, אנשי האדמה, אין דבר מרגש יותר מאשר לנטוע עצים. אבל התרגשות רבה יותר, היא לנטוע עץ יחד עם דני פלד (ניר יצחק), מוותיקי ומייסדי המועצה אשר זרע את השתילים והעצים הראשונים שמפירותיהם כולנו נהנים היום. באירוע נטיעות לכבוד ט"ו בשבט עם ותיקי המועצה בנווה אשכול, אמרתי, שהעצים שהוותיקים שתלו, מתנוססים היום לגובה של מטר וחצי ובאחריותנו להגביה אותם לגובה של 3 מטרים ויותר…ט"ו בשבט שמח!

 

טו בשבט

 

 

שבת שלום

גדי ירקוני

02.02.2017 / ‏ו' שבט תשע"ז

 

שלום לכולם,

בשבועות האחרונים חלק מהנמענים ברשימת התפוצה של האגרת השבועית אינם מקבלים אותה בשל תקלה טכנית פנימית בשרת הדואר שלנו. מי שפספס את האגרות האחרונות, הן כולן נמצאות באתר המועצה בקישור הבא

 

קרן הדיור – Housing fund

במסגרת שיתופי הפעולה ההדוקים שפיתחנו לאחרונה עםJNF  ארה"ב, נפגשנו השבוע במועצה עם מנכ"ל  JNF ארה"ב בישראל ומנהל הפרוייקט של קרן הדיור – housing fund, אשר קמה במטרה לסייע לפיתוח ההתיישבות בנגב על ידי מתן הלוואות לישובים לפיתוח מגרשים. הקרן מספקת לישובים הלוואות גישור (צמודות למדד בלבד) לביצוע התשתיות ופיתוח מגרשים, עד לשיכונם. על ידי כך משלימה ההלוואה את פערי המימון שנוצרים מול משרד השיכון אשר לא מתקצב את הבניה עד שיש תוכניות קליטה בפועל. המשמעות היא שכל ישוב במועצה שמוכן עם תוכניות פיתוח, יקבל הלוואת גישור שתאפשר לו להתחיל בביצוע התשתיות ובכך יתקצרו משמעותית תהליכי הקליטה. התורמים לפרוייקט של ה-JNf הם אנשי נדלן מארה"ב הרואים חשיבות בפיתוח הנגב ובאשכול בכללם ולאחר ביקורם במועצה סיכמנו על יציאה לדרך משותפת. אני רואה בכך בשורה משמעותית ואף פריצה דרך שתשנה את פני הקליטה במועצה. התוכנית תסייע רבות לצמיחה הדמוגרפית, להחזרת ילדינו הביתה ולקליטת משפחות חדשות. אני מלא תודה והערכה על שיתוף הפעולה החשוב עם JNF  ארה"ב ולחיבוק החם שאנחנו זוכים מהם.

 

פגישה עם שר הבטחון

השבוע נפגשנו ראשי המועצות של עוטף עזה עם שר הביטחון, אביגדור ליברמן. זוהי הפעם הרביעית מאז תחילת כהונתו שהשר מגיע לבקר באזור ונפגש איתנו. אנו רואים בכך מסר לחשיבות הרבה שמייחס השר לחיזוק הביטחון וחוסן הישובים שלנו. שוחחנו עם השר על השקט הבטחוני המבורך אשר מאפשר לנו לעסוק בצמיחה ובשיקום הישובים. בשיחה איתו התמקדנו בנושאים מוניציפאליים אזרחיים והצרכים הנדרשים להמשך חיזוק הישובים והצמיחה. העלנו מולו את הקשיים שאיתם אנו נתקלים מול משרדי הממשלה השונים והתקציבים המוגבלים בעיקר בתחום, החינוך, האוצר, השיכון, תשתיות וכלכלה. השר הבטיח שהוא יפנה לראש הממשלה כבר בפגישתם הקרובה ויעלה בפניו את הצורך לכנס ישיבה דחופה בין ראשי המועצות של עוטף עזה לבין כל השרים הרלוונטיים, בנוכחות ראש הממשלה, כדי להביא לפתרונות מרוכזים לצרכי הישובים. השר התייחס גם לפתיחת מחסום ארז והבהיר שהוא רואה צורך משמעותי בפתיחת המסוף ומפעיל את מלוא כובד המשקל כדי לזרז את פתיחתו.

השר התייחס גם להערכות הביטחונית באזור ובמאמצים הרבים שנעשים כדי לשמור על השקט מצד אחד ומצד שני חיזוק מתמיד של המוכנות הביטחונית לכל תרחיש. התרשמנו שמופעלים שיקולים אחראיים ושיש לנו על מי לסמוך. בתחילת הישיבה עמדנו כולנו דקת דומיה לזכרו של ידידנו, איש הנגב, שמוליק ריפמן ז"ל.

 

02.02 שר הביטחון

 

יהודי מארץ ישראל, מהנגב.

במשפט הזה נהג שמוליק ריפמן ז"ל להציג את עצמו בפני האנשים הרבים שפגש לאורך הדרך. אתמול נסעתי לקיבוץ רביבים יחד עם אלפים רבים כדי ללוות את שמוליק בדרכו האחרונה. שמוליק ששימש כראש מועצת רמת נגב במשך 25 שנים ובתפקידי מפתח ברמה המקומית והלאומית, משאיר אחריו חותם עצום על הנגב וההתיישבות. אני הכרתי את שמוליק כשנכנסתי לתפקיד וזכיתי להכיר איש חזון ועשייה מופלא, אשר הקדיש את חייו לעבודה הציבורית ולמימוש חזון ההתיישבות בנגב. מעבר לכך, זכיתי להכיר איש חם ולבבי במיוחד ואוהב אדם. אני מוקיר את העשייה רבת השנים ואראה בו תמיד כאחד המנהיגים המזוהים ביותר עם פיתוח הנגב וההתיישבות. אני שולח את תנחומי הכנים לבני המשפחה ולשכנינו בקהילת רמת נגב. יהי זכרו ברוך.

 

אשכול-מקסיקו

הרוחות בין ישראל ומקסיקו סערו השבוע בעקבות הציוץ של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, על החומה בין ארה"ב ומקסיקו. לאשכול שותפות הדוקה וחמה עם הקהילה היהודית במקסיקו. אנשי הקהילה עומדים לצדנו בימי שגרה וחירום, תורמים בנדיבות רבה לפיתוח וחיזוק יישובי המועצה ושומרים באדיקות על החיבורים בין הקהילות שלנו. לאחרונה נאבקו אנשי הקהילה כדי למשוך החלטות אנטי ישראליות באו"ם. צר לי מאוד על הפגיעה בקהילה בעקבות ההתבטאות של ראש הממשלה וכולי תקווה שהדבר לא יפגע בחיבורים המיוחדים בין אשכול ומקסיקו.

 

מחנכים בחזית

אנשי החינוך של אשכול פועלים תחת אתגרים מורכבים וייחודיים המובחנים משאר חלקי הארץ. מצד אחד, מתמודדים אנשי החינוך שלנו עם אתגריה המוכרים והלא פשוטים לרוב של מערכת החינוך, העוסקת בהקניית ידע וחינוך, חתירה להישגים והקניית ערכים. מצד שני קיבלו אנשי החינוך שלנו 'בונוס', לעמוד באתגרים אלה בתוך מציאות ביטחונית מורכבת כשההשלכות הרגשיות שלה על ילדינו מורגשת כל העת. ביום שלישי בערב עצרנו לרגע וקיימנו ערב מיוחד ומרגש שכולו הכרת תודה והבעת הערכה והוקרה לעובדי ההוראה של אשכול. הערב יועד לכלל אנשי החינוך, על פני כל הרצף החינוכי – מטפלות במעונות היום,  סייעות וגננות, מורים ומורות, מנהלים, מדריכים בחינוך הבלתי פורמלי, מנהלי חינוך ביישובים, תומכי המערך החינוכי ואף פורשי מערכת החינוך. כל אחד מהווה חוליה בשרשרת העשייה החינוכית של אשכול ואנו רואים חשיבות בחיזוק החוליות לשרשרת חזקה ואיתנה, מקדמת ומצמיחה, למען ילדינו. אני רוצה להודות לאגף החינוך על היוזמה והארגון הנפלא של האירוע החשוב והמרגש.

 

הדרום אדום!

בסוף השבוע זה מתחיל, פסטיבל 'דרום אדום'. מתוכנן לנו חודש גדוש בפעילויות מהנות, מופעים איכותיים, טעמים מיוחדים וכמובן שלל כלניות. כל המידע על אירועי הפסטיבל באתר – http://daromadom.habsor.co.il/

 

סוף שבוע חמים ובילוי נעים

גדי ירקוני

שלום לכולם,

 

התברר לנו שבשבועות האחרונים חלק מהנמענים ברשימת התפוצה של האגרת השבועית אינם מקבלים אותה בשל תקלה טכנית פנימית בשרת הדואר שלנו. אני מצרף בשנית את האגרת האחרונה שהופצה בשבוע שעבר ובהמשך לה העדכונים מהשבוע שחלף. ניתן לקרוא את כל האגרות השבועיות באתר המועצה בקישור הבא

 

בשורת המכשול

העבודות על הקמת המכשול לאורך גבול רצועת עזה מתקדמות ובחודשים הקרובים יצברו תאוצה משמעותית וימשכו כשנתיים. עם הגברת קצב הבניה צפויים לפקוד את אזורנו מדי יום אלפי עובדים שיביאו גם לתנופת ביקוש במקומות לינה והסעדה. אז כך שמעבר לבשורה הביטחונית שבהקמת המכשול יש גם בשורה לחיזוק העסקים המקומיים באזור. כעת אנו נערכים להקמת מערך מובנה באגף האסטרטגי שלנו שיקשר ויתווך בין העובדים והקבלנים שיפקדו את האזור לבין בתי העסק המקומיים וחשיבה על מיזמים נוספים. נשוב ונעדכן בהמשך.

 

אסטרטגיה נשית 

סיימנו תהליך איתור לתפקיד ניהול האגף האסטרטגי במקומו של בועז קרצ׳מר שביקש לסיים את תפקידו. לתפקיד נבחרה רננה יעקב (ניר עוז), בת המועצה ובעלת ניסיון רב בהובלת פרויקטים ותהליכים. רננה שימשה בשנים האחרונות רכזת אזור עוטף עזה בתנועה הקיבוצית ואני משוכנע שכישוריה יוכלו לה בתפקיד החשוב והמאתגר ותהיה שותפה מרכזית לתהליכי הפיתוח של המועצה בשנים הקרובות. בשבועות הקרובים תחל בחפיפה מסודרת ויסודית עם בועז. רננה מצטרפת לשורה מכובדת של נשים איכותיות שמתגוררות ביישובי המועצה ומחזיקות בתפקידי הניהול הבכירים במועצה. עם הצטרפותה של רננה, הייצוג הנשי בקרב מנהלי האגפים הבכירים זוכה כעת לרוב (5 נשים ו-3 גברים) ובחתך מועצתי כללי – 80% מכלל המנהלים, אגפים ומחלקות, הן נשים.

 

נשות הדרום האדום

תוספת של כח נשי מקומי נוסף הוא בעמותת התיירות שלנו 'שקמה הבשור' עם מינויה של ליאורה סלע-דוד (צאלים) כמנהלת העמותה במקומו של עמית לבקוב. העמותה אשר שייכת לחמש מועצות אזוריות בנגב המערבי מובילה את מגוון אירועי התיירות במועצות ובמרכזם פסטיבל 'דרום אדום' שתחת ניהולה הפך לאחד המצליחים והממותגים ביותר בארץ כיום. ליאורה תנהל את העמותה לצדה של לבנת גינזבורג שלנו (מגן) המוכשרת והנמרצת שממשיכה בתפקיד. בחודשים האחרונים ניהלה לבנת את כל מערך ההכנות האינטנסיבי לקראת הפסטיבל כמעט לבדה ובהצלחה מרובה. אנו צופים למספר שיא של מבקרים בפסטיבל הקרוב ונערכנו להנגשת הדרכים למוקדי פריחה נוספים באזור ולניתוב המבקרים לאתרים הנוספים.

 

 

אשכול – באר שבע

השבוע נפגשתי עם ראש עיריית באר שבע, רוביק דנילוביץ', יחד עם ראשי יישובי החלוציות. לחיבור עם עיריית באר שבע אחראי ידיד משותף, ראסל רובינסון, מנכ"ל JNF (קק"ל-ארה"ב), שתומך רבות בפרויקטים בבאר שבע ובחלוציות ובשנה האחרונה הרחיב את המעורבות והתמיכה בפרויקטים נוספים באשכול (הרחבת מרכז החוסן ופרויקטים עתידיים אחרים). באר שבע מהווה מטרופולין חזק שמספק מגוון מענים לתושבי אשכול בתחומי התרבות, תעסוקה, חינוך ורווחה. הסכמנו על חשיבות חיזוק שיתופי הפעולה בין הרשויות שיטיבו עם תושבי אשכול ובאר שבע כאחד. בשלב הראשון החלטנו על מאמץ משותף לקידום כביש 23 שיקצר את הדרך מדרום המועצה לבאר שבע ועל הקמת צוות משותף בשתי הרשויות לבחינת וקידום שיתופי פעולה נוספים במגוון תחומים.

 

כוחות משולבים

ביום חמישי נפגשנו במועצה עם מפקד מחוז הדרום במשטרה, ניצב דוד ביטן, יחד עם מפקד המרחב תנ"צ נתן בוננזה ומפקד תחנת אופקים אבי לוי. אנו זוכים לשיתוף פעולה יוצא דופן עם כוחות המשטרה במרחב שלרוב מגלים הבנה ורגישות רבה לצרכים הייחודיים של תושבי האזור. במהלך הפגישה הוצגו לנו נתוני הפשיעה באשכול שירדו השנה ב-35%!! נתון שממשיך את מגמת הירידה המשמעותית בפשיעה באשכול בשנים האחרונות. הירידה קשורה רבות לשיתוף הפעולה ההדוק בין המשטרה לבין גורמי הביטחון של אשכול ובראשם הרבש"צים ומתמיד ולמתנדבים הרבים מתושבי המועצה, בהובלתו של קב"ט המועצה, אילן אייזקסון.

 

האישי והלאומי

ב-4.2 יצויינו 20 שנים לאסון המסוקים. אחד האירועים הקשים, הכואבים והטראומטיים שידעה המדינה שלנו. אומה שלמה כאבה ובכתה את מותם של 73 ממיטב בניה, מכל קצוות הקשת הפוליטית וההתיישבות. המשפחות השכולות אשר נושאות וכואבות יום יום את המחיר הכבד ביותר של החיים כאן, שואבות את כוחן ממפעל הזיכרון וההנצחה של הבנים בניסיון להיאחז בממד של משמעות. אשכול שכלה שני בנים באסון. נדב לישנסקי (שדה אברהם) ועידן מינקר (ניר יצחק) ז"ל. ביוזמת האחים והאחיות של הנופלים יתקיים בסוף מרץ אירוע הנצחה ייחודי בכיכר רבין בתל אביב. לקראת האירוע יצאו האחים במסע גיוס כספים כדי לאפשר את קיומו. בקישור הבא תשמעו את איילה מינקר מניר יצחק מספרת על המיזם החשוב והערכים שעומדים מאחוריו. מעבר להנצחה האישית והלאומית, זהו אירוע שמזמן לכולנו רגע של איחוד השורות והשסעים העמוקים והמסוכנים בחברה הישראלית.

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4908242,00.html

ניתן לתרום לאירוע באתר הבא (החל מ-36 ש"ח) https://www.giveback.co.il/project.aspx?id=267

 

 קו אדום

כידוע, בשנתיים האחרונות הובלנו תהליך מול משרד הפנים לאיחוד מוניציפאלי של ארבעת יישובי גוש צוחר (אוהד, שדה ניצן, צוחר ותלמי אליהו) עם עמיעוז, במסגרת תוכנית ה'קו הכחול'. התוכנית היוותה מבחינתנו פתרון לסוגיה המצערת של אי הכללת הישובים בעוטף עזה, כאשר רק מאות מטרים בלבד מפרידים ביניהם לבין קו העוטף כשכל התושבים בגוש חשופים במידה זהה לאיום הביטחוני. הוקמה ועדה מיוחדת במשרד הפנים לליוויי התהליך מול המועצה והישובים ולאחר דיונים רבים, סיורים בישובים ובחינה יסודית של כל התנאים והמשמעויות של המהלך, החליטו השבוע ההנהגות של ארבעת הישובים שלא להתאחד. הישובים החליטו שהנזק מהאיחוד עולה על התועלת ואנו מכבדים את ההחלטה. על אף זאת, מאחר שהמצב הייחודי של יישובי צוחר הוכר בתוכנית הממשלתית לחיזוק עוטף עזה אחרי צוק איתן אנו נפעל כעת מול משרד הפנים למציאת פתרון חלופי של מתן הקלות וסיוע לישובים שלא במסגרת האיחוד.

 

מפגשים בישובים

מאיר יפרח ואנכי חידשנו לאחרונה את המפגשים עם ההנהגות ובעלי התפקידים בישובים. בשבוע האחרון ביקרנו בעין הבשור ובבארי. שמענו ודנו על הנושאים הרלוונטיים בכל ישוב, על הצרכים הייחודיים ופתרונות אפשריים. המפגשים בישובים חשובים לנו מאוד להבנת מכלול הצרכים בישובים ולצורך חיזוק ושיפור הממשקים של הישובים מול המועצה והאגפים השונים. ישובים שמעוניינים לקיים עמנו מפגש, מוזמנים ליצור קשר עם הלשכה לתיאום מועד –  08-9929102.

 

יום המורה

בתיכון 'נופי הבשור' הסתיימה מחצית הלימודים הראשונה והיום חולקו תעודות האמצע כמיטב המסורת – בחיק הטבע, במסגרת הצעדה הבית ספרית. זוהי הזדמנות לאחל לתלמידים שלנו הצלחה רבה במחצית הלימודים השניה ולהודות למחנכים ואנשי החינוך. השנה החלטנו במועצה לקיים אירוע מיוחד להוקרת אנשי החינוך שלנו. ביום שלישי הקרוב נקיים ערב מיוחד של אמירת תודה לכל אנשי החינוך של אשכול במהלכו גם יתקיים מופע של להקת 'אנשי הארון' – במחווה לשירי כוורת. לאירוע מוזמנים כל אנשי החינוך של אשכול באשר הם, מהגיל הרך ועד י"ב, מהחינוך הפורמאלי והבלתי פורמאלי ואנשי החינוך על פני השנים שפרשו והותירו את חותמם על ילדינו. ניפגש ביום שלישי!

 

 

ועידת מרכז השלטון המקומי

השבוע השתתפתי בוועידה השנתית של מרכז השלטון המקומי וקק"ל בגני התערוכה בתל אביב בהשתתפות שרי הממשלה וחברי כנסת. כותרת הועידה היתה 'יחד מחזירים את החדשנות לערים' והתקיימו פאנלים דיוניים. בפתח הועידה נאם ראש הממשלה אשר התייחס בנאומו ל'צוק איתן' ולעוטף עזה. ראש הממשלה חזר והדגישי בדבריו את האחריות של מדינת ישראל לביטחונם של תושבי עטף עזה וחיזוק הישובים ורשויות העוטף. התוכנית הממשלתית שאושרה לפני כחודש לחיזוק העוטף והמעטפת הבטחונית ההדוקה שלה אנו זוכים וכרוכה בתקציבים בלתי מבוטלים, הם ביטוי מעשי של אמירות אלה. אני מקווה שמגמה זו תימשך ותתחזק ונזכה לקבל את התמיכה הממשלתית במקומות הנוספים שאותם אנו מקדמים בימים אלה מול הממשלה.

 

צעירים ברוחם

היום ציינו בגאווה 20 שנות פעילות של העמותה למען הזקן 'נווה אשכול'. התרגשתי לחגוג יחד עם וותיקי המועצה והצוות המסור 20 שנים של עשייה, קידום והובלה מופלאה של תחום הגיל השלישי באשכול. בכל פעם שאני מבקר בנווה אשכול, אני מתפעל ומתרגש מחדש לראות את המקום שוקק חיים ופעילות ואת דור הוותיקים שלנו, אשר יסדו את המועצה, זוכים לכבוד לו הם ראויים. אני רוצה להודות לצוות המסור שלא חדל לרגע מלהגות רעיונות ותוכניות לשיפור איכות חיי הוותיקים שלנו בהתייחסות מקצועית מעמיקה, מכבדת ואדיבה, אך בעיקר – אוהבת.

 

נווה אשכול חוגג 20

 

 

שבוע טוב ושקט

גדי ירקוני

 

שלום לכולם,

 

 בשורת המכשול

העבודות על הקמת המכשול לאורך גבול רצועת עזה מתקדמות ובחודשים הקרובים יצברו תאוצה משמעותית וימשכו כשנתיים. עם הגברת קצב הבניה צפויים לפקוד את אזורנו מדי יום אלפי עובדים שיביאו גם לתנופת ביקוש במקומות לינה והסעדה. אז כך שמעבר לבשורה הביטחונית שבהקמת המכשול יש גם בשורה לחיזוק העסקים המקומיים באזור. כעת אנו נערכים להקמת מערך מובנה באגף האסטרטגי שלנו שיקשר ויתווך בין העובדים והקבלנים שיפקדו את האזור לבין בתי העסק המקומיים וחשיבה על מיזמים נוספים. נשוב ונעדכן בהמשך.

 

אסטרטגיה נשית 

סיימנו תהליך איתור לתפקיד ניהול האגף האסטרטגי במקומו של בועז קרצ׳מר שביקש לסיים את תפקידו. לתפקיד נבחרה רננה יעקב (ניר עוז), בת המועצה ובעלת ניסיון רב בהובלת פרויקטים ותהליכים. רננה שימשה בשנים האחרונות רכזת אזור עוטף עזה בתנועה הקיבוצית ואני משוכנע שכישוריה יוכלו לה בתפקיד החשוב והמאתגר ותהיה שותפה מרכזית לתהליכי הפיתוח של המועצה בשנים הקרובות. בשבועות הקרובים תחל בחפיפה מסודרת ויסודית עם בועז. רננה מצטרפת לשורה מכובדת של נשים איכותיות שמתגוררות ביישובי המועצה ומחזיקות בתפקידי הניהול הבכירים במועצה. עם הצטרפותה של רננה, הייצוג הנשי בקרב מנהלי האגפים הבכירים זוכה כעת לרוב (5 נשים ו-3 גברים) ובחתך מועצתי כללי – 80% מכלל המנהלים, אגפים ומחלקות, הן נשים.

 

נשות הדרום האדום

תוספת של כח נשי מקומי נוסף הוא בעמותת התיירות שלנו 'שקמה הבשור' עם מינויה של ליאורה סלע-דוד (צאלים) כמנהלת העמותה במקומו של עמית לבקוב. העמותה אשר שייכת לחמש מועצות אזוריות בנגב המערבי מובילה את מגוון אירועי התיירות במועצות ובמרכזם פסטיבל 'דרום אדום' שתחת ניהולה הפך לאחד המצליחים והממותגים ביותר בארץ כיום. ליאורה תנהל את העמותה לצדה של לבנת גינזבורג שלנו (מגן) המוכשרת והנמרצת שממשיכה בתפקיד. בחודשים האחרונים ניהלה לבנת את כל מערך ההכנות האינטנסיבי לקראת הפסטיבל כמעט לבדה ובהצלחה מרובה. אנו צופים למספר שיא של מבקרים בפסטיבל הקרוב ונערכנו להנגשת הדרכים למוקדי פריחה נוספים באזור ולניתוב המבקרים לאתרים הנוספים.

 

 

אשכול – באר שבע

השבוע נפגשתי עם ראש עיריית באר שבע, רוביק דנילוביץ', יחד עם ראשי יישובי החלוציות. לחיבור עם עיריית באר שבע אחראי ידיד משותף, ראסל רובינסון, מנכ"ל JNF (קק"ל-ארה"ב), שתומך רבות בפרויקטים בבאר שבע ובחלוציות ובשנה האחרונה הרחיב את המעורבות והתמיכה בפרויקטים נוספים באשכול (הרחבת מרכז החוסן ופרויקטים עתידיים אחרים). באר שבע מהווה מטרופולין חזק שמספק מגוון מענים לתושבי אשכול בתחומי התרבות, תעסוקה, חינוך ורווחה. הסכמנו על חשיבות חיזוק שיתופי הפעולה בין הרשויות שיטיבו עם תושבי אשכול ובאר שבע כאחד. בשלב הראשון החלטנו על מאמץ משותף לקידום כביש 23 שיקצר את הדרך מדרום המועצה לבאר שבע ועל הקמת צוות משותף בשתי הרשויות לבחינת וקידום שיתופי פעולה נוספים במגוון תחומים.

 

כוחות משולבים

ביום חמישי נפגשנו במועצה עם מפקד מחוז הדרום במשטרה, ניצב דוד ביטן, יחד עם מפקד המרחב תנ"צ נתן בוננזה ומפקד תחנת אופקים אבי לוי. אנו זוכים לשיתוף פעולה יוצא דופן עם כוחות המשטרה במרחב שלרוב מגלים הבנה ורגישות רבה לצרכים הייחודיים של תושבי האזור. במהלך הפגישה הוצגו לנו נתוני הפשיעה באשכול שירדו השנה ב-35%!! נתון שממשיך את מגמת הירידה המשמעותית בפשיעה באשכול בשנים האחרונות. הירידה קשורה רבות לשיתוף הפעולה ההדוק בין המשטרה לבין גורמי הביטחון של אשכול ובראשם הרבש"צים ומתמיד ולמתנדבים הרבים מתושבי המועצה, בהובלתו של קב"ט המועצה, אילן אייזקסון.

 

האישי והלאומי

ב-4.2 יצויינו 20 שנים לאסון המסוקים. אחד האירועים הקשים, הכואבים והטראומטיים שידעה המדינה שלנו. אומה שלמה כאבה ובכתה את מותם של 73 ממיטב בניה, מכל קצוות הקשת הפוליטית וההתיישבות. המשפחות השכולות אשר נושאות וכואבות יום יום את המחיר הכבד ביותר של החיים כאן, שואבות את כוחן ממפעל הזיכרון וההנצחה של הבנים בניסיון להיאחז בממד של משמעות. אשכול שכלה שני בנים באסון. נדב לישנסקי (שדה אברהם) ועידן מינקר (ניר יצחק) ז"ל. ביוזמת האחים והאחיות של הנופלים יתקיים בסוף מרץ אירוע הנצחה ייחודי בכיכר רבין בתל אביב. לקראת האירוע יצאו האחים במסע גיוס כספים כדי לאפשר את קיומו. בקישור הבא תשמעו את איילה מינקר מניר יצחק מספרת על המיזם החשוב והערכים שעומדים מאחוריו. מעבר להנצחה האישית והלאומית, זהו אירוע שמזמן לכולנו רגע של איחוד השורות והשסעים העמוקים והמסוכנים בחברה הישראלית.

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4908242,00.html

ניתן לתרום לאירוע באתר הבא (החל מ-36 ש"ח) https://www.giveback.co.il/project.aspx?id=267

 

 

שבת שלום

גדי ירקוני

שלום לכולם,

 

קרקעות חקלאיות

נושא הפרוגרמה היישובית של אשכול מעסיק אותנו רבות מזה שנים. זהו נושא שתמיד ראיתי בו בעל חשיבות רבה וקריטית לפרנסת תושבי אשכול ולצמיחה הדמוגרפית במועצה, גם שהייתי מרכז משק ובפרט כיום כראש מועצה. עם כניסתי לתפקיד היה לי ברור שחייבים להגיע לפתרון הסוגיה בהסכמות, מתוך הבנה שהפתרון חשוב והכרחי גם לקיבוצים וגם למושבים על מנת לצמוח דמוגרפית ולהבטיח את עתידם. הקיבוצים צריכים שהמדינה תהיה מחויבת להיקף הקרקעות אותן הן מעבדים שלא על בסיס קרקעות זמניות והמושבים זקוקים להשלמת מכסת הקרקעות ולקרקעות נוספות.

בישיבות הרבות שאני מקיים עם רשות מקרקעי ישראל ומשרד החקלאות בנושא אני רואה שלשמחתנו אנו זוכים לרוח גבית משמעותית וחסרת תקדים. המשרדים מלווים אותנו ברגישות צעד אחר צעד לקידום המהלכים שיבטיחו מימוש תוכנית הפרוגרמות. גם המשרדים רואים בתוכנית של אשכול מהלך תקדימי ופורץ דרך ומועצות אזוריות רבות פונות אלינו כדי ללמוד מהמודל הייחודי שבנינו. בשבועות האחרונים חלה התפתחות משמעותית ואנחנו מתקדמים בצעדי ענק לפתרון והוצאה לפועל של התוכנית. זו הזדמנות לבקש מכל הישובים שיתקדמו בהליכים מול משרד החקלאות.  אני מעריך שתוך שנה נתחיל במימוש וחתימה על הפרוגרמה בין הישובים ונוכל להתחיל בביצוע.

במקביל, אנו נמצאים בתהליך מתקדם מול משרד הביטחון לשחרור של כ-30,000 דונם שטחי אש והסבתם לקרקע חקלאית לישובים. גם כאן אנו זוכים לשיתוף פעולה מלא מצד משרד הביטחון. בשלב הראשון ישוחררו 18,000 דונמים והשאר בהמשך.

אני מודע שנושא הפרוגרמה היישובית הוא אחת הסוגיות הרגישות והחשובות במועצה. בימים אלה כשהתיישבות כולה נאבקת על ההכרה בחשיבותה וזוכה פעמים רבות לכתף קרה ממוסדות השלטון, ההגעה להסכמות בתוכנו תבטיח את העתיד של כל הקהילות באשכול. אני משוכנע שזהו מאבק משותף של כולנו.

 

נדל"ן באשכול

בשעה טובה חלה לאחרונה התקדמות משמעותית בגזרה הבירוקרטית והישוב אבשלום החל בשיווק המגרשים בשכונה השלישית. מדובר בעשרות מגרשים המוצעים למכירה, חלקם מוצעים עם מבנה בבניה מרוכזת. גם בצוחר מתקדם נמרצות פיתוח המגרשים בשכונה השלישית (שכונה ג') ובקרוב מאוד יחל שיווקם. בישוב הקהילתי שלומית מתקדמים בצעדי ענק דיירי הקראוונים למגרשי הקבע ותחילת הבניה. למה זה מרגש? תקראו על זה בקישור הבא – ראיון ב'דה מרקר' עם ענת שוורץ שעברה לפני שנתיים עם משפחתה מראש העין לאבשלום ומספרת על החיים כאן….

 

פרידה מלוחם

נסעתי אתמול למושב נוב בצפון כדי לחלוק כבוד אחרון לרס"ן חגי בן ארי שנפצע אנושות ב'צוק איתן' ונפטר שלשלום מפצעיו. חגי ואני שכבנו זה לצד זה מחוסרי הכרה במשך שלושה שבועות בחדר טיפול נמרץ בסורוקה. שם, בחדר, נוצר קשר אישי עמוק בין המשפחות שלנו, שנמשך עד היום. בהמשך, נפגשנו שוב, במחלקת השיקום בתל השומר. הייתי יושב עם בני משפחתו שלא סרו ממיטתו לרגע. כל פעם מחדש הייתי מתפעל ממסירות הטיפול ומהאהבה ללא קץ שהעניקו לחגי מחוסר ההכרה. המפגשים עם בני המשפחה היו מרגשים ומחזקים ותמיד הסתיימו בחיבוק חם ואוהב שקשה לתארו במילים. הידיעה אתמול על מותו מילאה אותי צער, צער על האבדה הגדולה של לוחם ומנהיג, מלח הארץ ואיש משפחה מופתי ואהוב, שהגן עליינו בגופו. בין ההמונים הרבים שפקדו את ההלוויה, הצלחתי לפלס את דרך לאביו כדי לתת לו חיבוק, שהזכיר לי את החיבוק בבית החולים, זה שאי אפשר לתאר במילים.

אני מאחל למשפחה היקרה שלא תדע עוד צער ומחזק את ידם של כל אחד ואחת, ההורים האחים, האשה האוהבת ושלושת ילדיו. יהי זכרו ברוך.

 

שבת שלום

גדי ירקוני