איגרת שבועית לתושבים

 

שלום לכולם,

 

מתחדשים

את שנת הלימודים ב'נופי הבשור' פתחנו עם תהליכי של התחדשות. האחד הוא פרויקט הבינוי של תוספת כיתת לימוד בכל שכבה והקמת מבנה לימודי נוסף מותאם חדשנות והשני של פיילוט החדשנות החינוכית בסביבת הלמידה בשכבה ז', אשר ילך ויתרחב לשאר השכבות. הלובי בשכבה שינה את פניו ועוצב ברוח עקרונות החדשנות החינוכית ושינוי דרכי הוראה. בנוסף לקירות הצבועים בצבעים עליזים ומזמינים, הוכנס ללובי ריהוט לימודי שמאפשר למידה חווייתית ומשמעותית יותר גם במרחב הציבורי. בכיתות שונה אופי הלוח והשימוש בהם. הורכבו על הקירות "לוחות מדברים" שמאפשרים לתלמידים להתבטא בתוך מבנה שיעור שונה ומפעיל יותר. צוות מחנכי השכבה ישתלב במהלך השנה בהשתלמות שבה הם יקבלו כלים לפעול במרחב החדשני הזה.

 

14.09 בית ספר 2 14.09 בית ספר

 

 

שבנת הלימודים בבית הספר נפתחה בסימן שנת ה-70 למדינת ישראל וחשבתי על הסמליות שדווקא בשנת ציון 70שנות העצמאות למדינה, אנחנו יוצאים לדרך עם פרויקט בינוי הרחבה משמעותי בבית הספר שלנו, שהוא סמל של ההתיישבות וחזון החלוצים.

 

לצערי, בטקס החגיגי של פתיחת השנה, נעדרו תלמידי שכבת י"ב בשל התנהגות חסרת טעם ובלתי מכבדת אשר אין לה מקום בבית ספרנו. בדברי בטקס פתיחת השנה הבעתי צער על המקרה ופניתי לתלמידי שכבת י"א עם הצעה לגלות אחריות ולתעל את התרגשותם בשנה הבאה, לקראת שנת הלימודים האחרונה שלהם, בדרך חיובית וערכית יותר, בשיתוף הנהלת בית הספר וברוח ערכי בית הספר והקהילה.

 

 

אגף החינוך

לאחר 10 שנים מלאות עשייה ואתגר, יעל אדר, מנהלת אגף החינוך, הודיעה על רצונה לסיים את תפקידה. יעל תמלא את התפקיד עד סוף חודש נובמבר הקרוב. מדובר בתפקיד מרכזי ומשמעותי ואנו נערכים לאיתור מועמד/ת מתאים וראוי במסגרת מכרז ועל פי כל הכללים המתחייבים. אני מודה ליעל על העשייה המשמעותית לאורך השנים ומאחל לה בהצלחה רבה בהמשך דרכה.

 

 

לתרום ולהיתרם

ישוביינו הומי תינוקות, וגם צברניקים חדשים, גרעינרים ושינשינים חדשים שהחליפו את בני המחזור שמתגייס וחניכי מכינות קדם צבאיות. ביום רביעי שעבר חנכנו את פתיחת המכינה הקדם צבאית דרך פרת ע״ש הדר גולדין בקיבוץ סופה יחד עם ההורים, אנשי הקיבוץ, אנשי המועצה ואנשי הצבא הבכירים במרחבנו. קיבלנו בחגיגיות את פניהם של מיטב בני הנוער, דתיים וחילוניים, ממגוון פניה של החברה הישראלית, אידיאליסיטיים שבאו לעשות מעשה משמעותי, לתרום ולהתרם מהמקום. אנו פותחים במועצה שלנו השנה שתי מכינות קדם צבאיות, בסופה וחולית ועוד אחת בדרך (בתיכון הבשור). אני מאחל לחניכים שנה מצוינת, מלמדת מעשירה ומלאת עשייה. אני משוכנע שבסוף שירותם הצבאי, חלקם יבחרו לקבוע את ביתם באשכול.

 

הנסיבות המיוחדות של 'צוק איתן' הובילו לקשר אישי וחם עם הוריו של הדר גולדין ז"ל אשר על שמו קרויה המכינה בסופה והיא מושתת על רוח ערכיו. לצערי, שמחה ולאה גולדין לא יכלו להשתתף בטקס חנוכת המכינה אך מצאתי חובה אישית בטקס לשוב ולקרוא להשבת גופותיהם של שני החיילים הנמצאות בידי חמאס, הדר גולדין ואורן שאול, ולהביאן לקבורה בארץ ישראל. זוהי החובה שלנו למשפחה שנושאת את המחיר הכבד ביותר למען ביטחוננו.

 

 14.09 מכינה

 

 

 

מבזק 232

במעבר 'כרם שלום' מתבצעות בימים אלה עבודות בניה של חניון לריכוז משאיות ממתינות לקראת הפעלת הצו להגבלת תנועת המשאיות בכביש 232. הצו צפוי להיכנס לתוקף ב-1.11 ויחול על משאיות אשר מעבירות סחורות לרצועה שמשקלן מעל 12 טון, בין השעות 7:30-9:00 ו-15:30-16:30. זהו מהלך חשוב ומתבקש שיצמצם את הסכנה בכביש לתושבים בשעות העומס בדגש על שעות הסעת התלמידים לבתי הספר. החניון יאפשר ריכוז של המשאיות הממתינות בשעות ההגבלה ועם הפעלת הצו יופעל מנגנון שחרור מבוקר של המשאיות לאחר שעות העוצר, דבר שיביא לפיזור המשאיות בשעות השפל של התנועה בכביש. אני מודה לשר התחבורה ישראל כץ על הנחישות להעמיד את בטחון תושבי אשכול מעל לכל שיקול אחר ועל קידום הפתרון הראוי והמאוזן למען ביטחוננו בכביש בשילוב פרוייקט הרחבת הכביש.

 

232 14.09

 

 

חברינו במקסיקו

במהלך סוף השבוע עקבנו בדאגה אחר המתרחש במקסיקו וליבי עם התושבים וחברי הקהילה היהודית המשגשגת במקסיקו אשר לה קשרים הדוקים וחמים במיוחד עם קהילת אשכול. שוחחתי עם חלק מידידינו ושמחתי לדעת ששלום להם. ביקשתי לחזק את ידיהם והצעתי את עזרתנו ותמיכתנו בכל דרך שנוכל. יצרנו קשר עם ארגני הסיוע הישראלים שיוצרים למקסיקו והצענו סיוע בהתנדבות מטעמנו. הקהילה היהודית במקסיקו היא שותפה אמיתית ואוהדת של אשכול ועומדת לצדנו בשגרה והימים המורכבים אשר עברו היו העת שלנו לעמוד לצדם ולה

 

 

הערב – ההיסטוריה מתעוררת לחיים 

הערב, החל מהשעה 18:00, נקיים במועצה אירוע חגיגי לכל המשפחה לציון סיום שנת ה-70 להקמת-11 הנקודות בנגב. רחבת הדשא במועצה תהפוך להפנינג של היסטוריה שמתעוררת לחיים, פינת צלמניה עם אביזרי התקופה, תיאטרוני רחוב, דמויות מהעבר שיסתובבו בין האנשים, סדנאות יצירה לילדים, הרקדות, דוכני מזון, בית קפה ולסיום מופע חגיגי של עוזי פוקס ושרי. הכניסה חופשית. יהיה מקסים. לא לפספס!

 

 

שבת שלום

גדי ירקוני

 

שלום לכולם,

 

שלום כיתה א'

281 אפרוחי אשכול יפסעו מחר בחגיגיות ובהתרגשות גדולה בשעריהם של ארבעת בתי הספר היסודיים שלנו ויתחילו את כיתה א'. סה"כ יפתחו מחר את שנת הלימודים באשכול 4066 תלמידים (מגיל 3 ועד י"ב) כולל בתי הספר הדתיים בחלוציות שהחלו לפני שבועיים. זהו שיא במספר התלמידים באשכול, אשר גדל כל שנה. בעקבות הגידול אנו קולטים מורים חדשים שחלקם נקלטו כתושבים חדשים במועצה. לילדינו האהובים, למנהלות ולמנהלים, לצוותי החינוך שלנו, החדשים והוותיקים, מורות, מורים, גננות, סייעות, עובדי התפעול, אנשי אבטחה, הורים, סבים וסבתות – אני מברך אותנו בשנת לימודים פוריה בערכי החברות והלמידה, אשר יובילו להצלחות ולהישגים. זו הזדמנות לומר תודה גדולה ומלוא ההערכה למורים ולצוותים החינוכיים שלנו, שיקבלו מחר בהתרגשות, באהבה ואור בעיניים את התלמידים בגנים ובבתי- הספר. שנה טובה!

 

עזה תחילה

בביקורי בחו"ל אני מקפיד לספר שאני גאה להיות שייך למדינה שמשקיעה בפיתוח הישובים שלה כמו שהיא מגנה על תושביה. היינו רוצים לראות את עזה משתקמת וצומחת גם, מטעמים הומאניים וסולידאריים וגם קצת אינטרסנטיים, שכן ככל שלתושבי עזה יהיו חיים טובים ושלווים, כך גם יהיה לנו ותישמר היציבות באזור. למזכ"ל האום הנכנס, אנטוניו גוטרש, שביקר השבוע באזור, מונחת משימה להשפיע על הקהילה בינלאומית ועל המנהיגים לתעל את הכספים שעזה מקבלת לפיתוח ולצמיחה ולא לבניית מנהרות טרור, ארסנל ודור שונא וחרד. מוזמנים לקרוא טור דעה שכתבתי לקראת ביקור מזכ"ל האום באזור שפורסם בג'רוזלם פוסט. http://www.jpost.com/Opinion/The-UN-should-be-up-to-the-Gaza-challenge-503631

 

חברה בריאה וחסונה

כחלק מהיערכות שלנו לפתיחת שנת הלימודים קיימנו השבוע לכל עובדי המועצה סדנת הכשרה למתן עזרה ראשונה רגשית במצבי חירום, בדגש על אנשינו שבמעטפת הליווי של ילדינו לבתי הספר ולחוגים – נהגי ההסעות והמלווים בהסעות. את הסדנה בהנחיית ד"ר משה פרחי, מומחה לטראומה, קיימנו לאחרונה גם בישובים וגם לרבשצ"ים. כולנו חיים בשגרת החירום ואנו רואים חשיבות להעניק כלים מקצועיים מעשיים לכמה שיותר תושבים כדי שכל אחד מאיתנו יוכל לסייע לסובבים אותו וגם לעצמנו במצב של מצוקה רגשית אחרי אירוע חירום. כך ניצור חברה בריאה יותר וחסונה יותר. תודה למרכז החוסן שלנו.

 

תוכנית חוגים

אנו פותחים את עונת החוגים והספורט עם רוח של חידושים ושינויים מרעננים. לתוכנית החוגים הקבועה הוספנו השנה שני חוגים חדשים ואיכותיים לילדים, בתחום המדע והביו-רפואה. הסגל המקצועי התרחב והתמקצע (כפי שדיווחתי כאן שבוע שעבר) ובמקביל אנו פועלים לשדרוג מתקני הספורט והציוד ולייצר תשתיות טובות יותר לשנים קדימה. תודה לכל העוסקים במלאכה, מורים, מאמנים, מדריכים ומרצים ומאחל שנת פעילות מהנה ומלאת עניין. תוכנית החוגים כאן

 

  

מחזון למציאות

לפני שלוש שנים בדיוק נפתחה באשכול מסגרת חינוכית יחודית ויוצאת דופן לטיפוח מצוינות באמניות – כפר הנוער ביכורים. החזון לכפר היה של יונתן דקל חן מניר עוז שזכה לדלת פתוחה ולשיתוף פעולה מהמועצה שלקחה בעלות ואחריות מלאה על פעילות הפנימיה. היום, שלוש שנים אחרי – מספר התלמידים בכפר הכפיל את עצמו, כשהתלמידים מגיעים מכל רחבי הארץ (מחציתם מאשכול), מגוון תחומי האמניות הנלמדים בבית הספר התרחב משמעותית והכפר כבר מגיע להישגים מקצועיים משמעותיים – רק לאחרונה התבשרנו שבית הספר החליט כי בוגרי מגמת המוסיקה בכפר יוכלו להתקבל לרימון ללא מינויים תוך שיוכרו להם נקודות זכות כביטוי הכרה באיכות הגבוהה. החזון הפך למציאות. מוזמנים לקרוא כתבה שפורסמה הבוקר על הפנינה שלנו, רגע לפני פתיחת שנת הלימודים.

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-5010124,00.html

 

ביכורים

 

שבת שלום

גדי ירקוני

 

שלום לכולם,

 

אליפות של אליפות

אחרי התמודדות צמודה ומותחת בבריכת השחיה של ניר יצחק, נבחרת 'עין הבשור' זכתה באליפות אשכול בשחיה. במקום השני זכתה נבחרת 'ניר יצחק' ובמקום השלישי 'שדה ניצן'. 10 ישובים באשכול השתתפו בתחרות הקהילתית הנפלאה עם נציגות מגיל 10 ועד גיל 84! (אליהו לוי מניר יצחק). היה אירוע קהילתי ספורטיבי מרהיב ואני רוצה להודות לכל השותפים, לשחיינים, המארגנים וכמובן המעודדים ביציע. במהלך השנה נעמיק את הפעילות מול הישובים בתחום הספורט, כולל הכשרת 'נאמני ספורט' בכל ישוב, כדי לקדם יחד אורח חיים בריא וספורטיבי בקהילות שלנו.

גם אני השתתפתי בתחרות, במקצה המיוחד של שחייני ה'ספיישל אולימפיקס' המדהימים של אשכול באימונו של בקי בקלש (גבולות). בשנה שעברה ראיתי את שחייני הספיישל שוחים וקיבלתי מהם השראה לקפוץ איתם השנה למים. אני חושש מהתחרות שצפויה לי בשנה הבאה אחרי שהצהירו בפני מי עומד להצטרף לתחרות – גיל בשארים (ישע) ואורן שביט (עין הבשור). התחרות תהיה קשה!

אחרי שהחזרתי לעצמי את הדופק בסיום המקצה, אמרתי, שאני גאה בקהילת אשכול על הקהילתיות יוצאת הדופן, על הרוח הספורטיבית, אבל יותר מכל על ערך קבלת האחר, לא רק במילים אלא כדרך חיים.

תוכלו לראות תמונות מהאירוע בקישור הבא –

https://www.facebook.com/pg/%D7%97%D7%95%D7%92%D7%99%D7%9D-%D7%95%D7%A1%D7%A4%D7%95%D7%A8%D7%98-%D7%90%D7%A9%D7%9B%D7%95%D7%9C-1441343589218419/photos/?tab=album&album_id=1637650722921037

 

24.8 שחייה

 

עפים למעלה

שימו לב לרכש החדש של מחלקת חוגים וספורט שלנו – קינן קופץ', שחקן נבחרות ישראל בכדורעף ובן אשכול (צאלים) נקרא לדגל כדי להצעיד את מועדון הכדורעף המקצועי של אשכול לגבהים חדשים. קינן יתחיל לאמן השנה מספר קבוצות כדורעף ויהיה גם אחראי על תחום הכושר גופני של המחלקה וזאת תוך כדי שישחק במקביל בליגת העל בהפועל ב"ש. רכש חיזוק נוסף – 'ייבאנו' משכנינו, שער הנגב, את מיכאלה מילוא, מנהלת ענף התעמלות הקרקע. מיכאלה תאמן ותנהל את ענף התעמלות הקרקע במועצה כחלק משיתוף פעולה חדש ומוצלח עם שער הנגב. האימונים יתקיימו באולם הספורט בצוחר וציוד חדש ומתקדם כבר נרכש. בהצלחה לקינן ומיכאלה וברוכה הבאה!

 

232 – הכנות לקראת ביצוע

הרחבת כביש 232 נמצאת כידוע בשלב מתקדם של תכנון מפורט לקראת הביצוע בפועל בתחילת 2018. למי מכם שאולי לא שם לב – אז בימים האחרונים החלו כבר עבודות הכנה בדרום המועצה לפינוי התשתיות  – כריתת עצים, הזזת שלטים והעתקת גדרות. צוות מטעם הנהלת הפרויקט נפגש עם הישובים הרלוונטיים לתיאום איתור תשתיות. במקביל צוות נוסף של שמאים מטעם הפרויקט נפגש עם הישובים לקראת הסדרת נושא הפיצויים. תוך חודש צפויים לגדר את האזור לקראת תחילת העבודות ויוצבו שלטים לאורך הכביש. היעד שהצבנו לתחילת הרחבת הכביש של תחילת 2018 קורם עור וגידים.

 

שדרוג הכניסות לישובים

בעקבות הסיור שהנהלת 'נתיבי ישראל' קיימה בישובים יחד עם מהנדס המועצה מוטי לבאן לבדיקת הטענות על בעיות הבטיחות כתוצאה מעבודות שדרוג הכניסות – בוצעו כבר חלק מהתיקונים הנדרשים. חלק מהבעיות שעלו עדיין דורשות בדיקה מול התוכניות. אנו נמצאים בקשר שוטף עם המתכננים של נת"י על ההתקדמות בביצוע הבדיקות והתיקונים. השבוע נפגשנו ראשי המועצות של עוטף עזה עם בצלאל טרייבר, יו"ר רח"ל (רשות החירום הלאומית) שאחראית על הפרוייקט. הצגנו את הטענות שעלו ואף קיימנו איתו סיור בשטח יחד עם נציגי נת"י. אנו זוכים לשיתוף פעולה מנת"י בהתייחסות לקשיים שהעלינו על השינויים המתבקשים והובטח כי כל הדורש תיקון – יתוקן. אני מזכיר שהסיור והבדיקות נעשו בישובים שפנו אלינו והתריעו על הבעיות. ישובים שטרם פנו וסבורים שהפרויקט מייצר בעיות בטיחות – מוזמנים לפנות בימים הקרובים לאגף ההנדסה 08-9929134

 

דרך של שיתוף פעולה

כחלק מהתהליך לקראת הקמת בתי הספר החדשים ומיזוג הקהילות, קיימנו ביום שלישי בערב בצאלים מפגש חוויתי משותף של צוותי המורים משני בתי הספר – 'ניצני אשכול' ו'יובלי הבשור'.  המפגש נועד להכרות אישית באווירה חווייתית, מאווררת וקצת אחרת. המורים פעלו יחד במעגלי פעילות חווייתיים משותפים לקראת העבודה המשותפת ביניהם בהמשך. צוותי המורים שלנו הם חוד החנית להצלחת התהליך ואנו רואים חשיבות בהעמקת מעורבותם בכל התהליך. שתי מנהלות היסודיים שלנו, אלכסנדרה וקרולינה, עמדו יחד, זו לצד זו, בפני צוותי המורים, וסיפרו על הכרות ארוכת השנים ביניהן והצהירו על יציאה לדרך של שיתוף פעולה. המעמד היה חגיגי ומרגש. תודה רבה, ליעל אדר ומשה מורג על ארגון האירוע. המשך עוד יבוא.

 

24.08 מפגש 

 

שבת שלום

גדי ירקוני

 

שלום לכולם,

 

השבוע נפתח עם שתי חוויות רגשיות חזקות, אחד של שמחה גדולה ושני של עצב עמוק. בגזרה האישית-פרטית, גייסתי בגאווה ובהתרגשות גדולה את בתי הבכורה, שקד, לצבא ההגנה לישראל. השמחה נמהלה מהר מאוד בעצב רב על מותה הפתאומי של שולה יפרח ז"ל, רעייתו מזה 47 שנים של ידידי ושותפי – סגן ראש המועצה, מאיר. למדתי עם הזמן להכיר במעט את שולה דרך עיניו האוהבות של מאיר, את אישיותה המיוחדת ועד כמה היתה אהובה ומשמעותית בחייו ובחיי חמשת ילדיו שגדלו וחונכו להיות אנשי עשיה ערכיים ומלח הארץ. אני חש צער רב על האובדן העמוק של המשפחה ומחזק את ידיו של מאיר. אני ממתין לו שיחזור וכולנו כאן נעזור לו ככל שנוכל כדי להתרומם ולהתחזק בעבודה ומחוצה לה.

 

רוח חדשה

מנכ"ל משרד החינוך אישר ביום שלישי את מינויה של קרולינה ארם (נחל עוז) למנהלת 'יובלי הבשור'. לקרולינה ניסיון רב ומשמעותי של למעלה מ-30 שנים במערכת החינוך, במהלכם שימשה שנים רבות כסגנית מנהלת בית ספר, תפקיד בו זכתה להערכה רבה משותפיה וממוניה. לקרולינה הוסבר לפני המינוי על האתגרים הניצבים בבית הספר על רקע המשבר הניהולי בשנים האחרונות והיא הביעה רצון, מחויבות ונכונות גבוהה לקבל לידיה את התפקיד המאתגר ולהוביל את בית הספר יחד עם צוות המורים לדרך חדשה.

צוות המורים ב'יובלי הבשור' השתתף בסדנאות חווייתית במשך יומיים לחיזוק החוסן. אני יכול להעיד ממקור ראשון (רעייתי, שוהם…) שהם חזרו מחויכים ומלאי ציפייה לפגוש את המנהלת החדשה ולצאת לדרך חדשה משותפת. בית הספר יפתח את שנת הלימודים עם מעטפת חיזוק חסרת תקדים מכל הגורמים. הצלחת 'יובלי הבשור' היא הצלחה של כולנו ולהצלחה נדרש שיתוף פעולה של כולנו. אין לי ספק שכולם יתגייסו למען המטרה המשותפת. ברכות ואיחולי הצלחה לכולם!

 

מצטיינים בערכים

ברכות לישיבה התיכונית ב'נווה' שנכנסה לראשונה למדרג בתי הספר התיכונים המצטיינים בערכים ותזכה בתגמול דיפרנציאלי. אני מברך את צוות ההוראה, המנהיגות הבית ספרית ואת התלמידים על העשייה המשמעותית.

תיכון 'נופי הבשור' לא נכלל השנה ברשימה שפורסמה למרות הישגיו. אצרף כאן את תשובת המשרד שקיבלנו בעניין – "התגמול ניתן לבתי-ספר שחל בהם שיפור לעומת השנים הקודמות בחט"ע, ולכן התגמול ניתן על דלתא של השיפור ולא על רמת ההישגים או הזכאויות. מכאן, שבתי-ספר בעלי הישגים טובים בקריטריונים רבים ולא היה בהם דלתה משמעותי של שינוי לא נכללו. זאת לפי ההסכם של עוז לתמורה".

 

ועדת היגוי

ועדת ההיגוי להקמת בתי הספר החדשים התכנסה השבוע לישיבתה החודשית ואת הדיון הקדשנו לשני נושאים מרכזיים – האחד סיכום ועיבוד התוצרים והתובנות שעלו במעגלי השיח עם הציבור והשני לחשיבה מחודשת על השנה הנוספת שיש לנו בתהליך ההקמה, שיצרה לנו הזדמנות להעמקה בתהליך. סוכם שתיבנה תוכנית עבודה מחודשת ומותאמת לשנה הנוספת המאפשרת לנו להעמיק בחשיבה בכל הסוגיות שעומדות על הפרק, כולל בתחום שיתוף הציבור שאנו רואים בו מרכיב חשוב ומשמעותי בהצלחת התהליך. עם השלמת התוכנית נפרסם אותה לציבור.

 

 

סקירת המאו"ג

על רקע אבלו של סגן ראש המועצה מאיר יפרח קיימנו השבוע ישיבת מליאה במתכונת מיוחדת. לא עלו לסדר היום דיונים והחלטות והישיבה הוקדשה לסקירה בטחונית בלבד של מפקד אוגדת עזה, תא"ל יהודה פוקס, כפי שתוכנן מראש. המאו"ג עדכן על בניית המכשול בגבול ועל הערכת המצב הביטחוניות מול עזה. עוד עודכנו כי מערכת הבטחון שוקדת על מציאת פתרון לשיפור ההתראה לירי רקטות ממצרים. בצבא מייחסים חשיבות לחיזוק מערך ההגנה בגבול מצרים. הדבר מתבטא גם עם ההחלטה להקים את המכשול גם לאורך 3 ק"מ בגבול מצרים, שיספק הגנה ליישובי חבל שלום. אני מברך על הקשר ההדוק עם אנשי הצבא הבכירים בגזרה – המאו"ג, המח"ט וההגמ"ר, קשר שמחזק את תחושת הביטחון ואת המוכנות לחירום. וכמובן תודה לכל החיילים והחיילות שמשרתים כאן ושומרים עלינו יום ולילה ומאפשרים לנו לחיות חיי קהילה שלווים.

 

 

שבת שלום

גדי ירקוני

 

שלום לכולם,

 

פרויקט הרחבת 'נופי הבשור'

כידוע, לאור הגידול במספר התלמידים ב'נופי הבשור' והצפי להמשך הגידול, עלה צורך בהרחבת התיכון. ההרחבה כוללת תוספת של כיתה ממוגנת בכל שכבה והוספת מבנה חדש שימוקם בין התחנה הפסיכולוגית למו"ח בראיה חדשנית וחינוך מוטה עתיד שישרת את כלל בית הספר.

מצד אחד זו בשורה מרגשת ומשמחת במיוחד שמבטאת את הצמיחה היפה והשגשוג של חברת הילדים ההולכת וגדלה באשכול ואת השדרוג של בית הספר. מצד שני הדבר מחייב אותנו להיערך לתקופה של אי נוחות בבית הספר וסביבתו.

את פרויקט ההרחבה התחלנו במהלך חופשת הקיץ והוא צפוי להימשך במהלך השנה הקרובה. כתוצאה מכך אנו נערכים לתקופה של אי נוחות שתכלול כניסת כלים כבדים, הרעשה ואבק ונוכחות עובדים. כל הגורמים במועצה נמצאים בהיערכות מקסימלית ובשיתוף פעולה הדוק ומלא (אגף החינוך, אגף ההנדסה, אגף הביטחון והנהלת בית הספר) כדי להבטיח את פתיחת שנת הלימודים בבטחה ושהפרויקט יפגע פחות כמה שניתן במהלך התקין של בית הספר ובמוסדות החינוך הצמודים. אנו נערכים מול מנהלת הפרויקט גם מבחינה בטיחותית על ידי יצירת אתרים סטריליים וגם מבחינה בטחונית על ידי תגבור והידוק השמירה והאבטחה בכל ההיבטים.

לקראת פתיחת שנת הלימודים תצא הודעה מסודרת ומפורטת על כל ההסדרים החדשים מבחינת תנועה, בטחון ובטיחות בבית הספר וסביבתו.

 

 

חוק הצהרונים

לקראת פתיחת שנת הלימודים אנו נערכים להפעלת חוק הפיקוח על הצהרונים אשר קובע סטנדרטים חדשים להפעלת צהרונים, כולל הטבות ופיקוח על המחירים וכח האדם. זהו חוק נהדר שנועד להקל על נטל העלויות להורים וכעת אנו נערכים בכל ההיבטים להפעלתו באשכול. אנו עדין לומדים את כל פרטי החוק (תכנונית, ארגונית ותקציבית) וכבר מינינו רכזת רשותית באגף החינוך (לימור אור) שתאגד את כל הסוגיות שעולות מתוקף הפעלת החוק מול הישובים ומול משרד החינוך. החוק מאפשר כניסה של הרשות מבחירה לתוכנית 'ניצנים' שדורשת מהרשות הערכות מיוחדת להפעלת הצהרונים ובהם מינוי רכז רשותי ואנו החלטנו להצטרף לתוכנית.

בשבוע הבא תקיים יעל אדר, מנהלת אגף החינוך, כנס לכל רכזי החינוך בישובים שיסביר את פרטי החוק וההערכות להפעלתו. לפני פתיחת שנת הלימודים ואחרי שיושלמו כל הפרטים וההערכויות – אעביר כאן את המידע המפורט.

 

 

התמונה החינוכית

בשבוע הבא צפוי משרד החינוך לפרסם לראשונה את מדד 'התמונה החינוכית' שכוללת את ההערכה הרשותית של מדדי ההישגים והאקלים בחטיבות העליונות ברשויות בארץ. אנחנו קיבלנו לידינו את תוצאות התמונה של אשכול לפני מספר ימים כדי ללמוד אותה ולהיערך לתכנון שנת הלימודים הבאה, אך כרגע מנועים מלפרסם אותה על ידי משרד החינוך – עד לפרסומו הרשמי בשבוע הבא. הנתונים שעולים בתמונה החינוכית של אשכול משביעי רצון ויש הישגים יפים וגבוהים בתחום ההישגים הלימודיים ובאקלים החברתי, אשר נמצאים מעל לממוצע הארצי ומשקפים עליה מגמתית רציפה על פני השנים. לצד זאת יש גם נתונים טעוני שיפור אשר נדרשת להם התייחסות בהתאם. בתי הספר קיבלו לידם את הנתונים, למדו ולומדים אותם וכבר נערכים יחד עם המועצה כדי לתת את המענים והכלים לשיפור התחומים הרלוונטיים ולהמשיך ולצעוד קדימה.

 

שדרוג הכניסות לישובים

פרויקט שדרוג הכניסות לישובים הוא חלק מהחלטת הממשלה אחרי 'צוק איתן' במטרה לשדרג את דרכי הכניסה לישובים והגישה של הולכי הרגל לתחנות האוטובוס. על ביצוע הפרויקט אחראית 'נתיבי ישראל' שגם ביצעה את התכנון וגם מבצעת. התכנון נעשה על פי התקן של החברה ואושר ברמה עקרונית מול  הישובים והמועצה. לאחר תחילת ביצוע העבודות החלו לעלות טענות רבות על בעיות בטיחות שיצרו עבודות השדרוג. כתוצאה מכך פנינו ל'נתיבי ישראל' שיגיעו לסיור דחוף במועצה ולבחון את כל הטענות. היום התקיים בחלק מהישובים סיור עם המתכננים, מנהלי הפרויקט, מהנדס המועצה ונציגי הישובים. כל הערות נרשמו ונבחנות כעת, לחלק ניתן כבר מענה מידי וחלק יבחן ונקבל עליהם תשובות בימים הקרובים. נשוב ונעדכן.

 

תחנת מד"א אבשלום

ידידתנו הקרובה דינה לידס שסייעה לנו לגייס את המשאבים לפרויקט הקמת תחנת המד"א והאמבולנסים החדשים לאשכול, הגיעה אלינו השבוע לביקור כדי לבחון יחד איתנו את מיקום תחנת המד"א באזור חבל שלום. לביקור הצטרף גם אורי שחם מנהל הלוגיסטיקה במד"א. התחנה החדשה תוקם בישוב אבשלום – בצמוד למרפאה ובסמיכות לגני הילדים ותיתן מענה חירום מציל חיים לתושבים ביישובי דרום המועצה. הביקור היה חם ולבבי והתרגשנו מהחיבור המיוחד ויוצא הדופן של דינה לאשכול. דינה סיפרה שהנתינה לאשכול היא זו שמעניקה לה ומעצימה אותה וכמו שאנו אומרים לה תודה כך גם היא אומרת לנו תודה. סיכמנו על המשך חיזוק שיתופי הפעולה לטובת שיפור איכות החיים של תושבי אשכול.

 

10.08

 

שבת שלום,

גדי ירקוני

שלום לכולם,

 

לא קלה דרכנו

השבוע חווינו אבידה קשה. אני כואב את מותו הטראגי של בן הקהילה שלנו, אודי קאשי ז"ל. בין בניו הראשונים של מושב יבול, איש לרינת, בת קיבוץ מגן ואבא נפלא, כך כולם אומרים, לרון, אורן ודור. מחמם את הלב לראות איך הקהילה כולה עוטפת את המשפחה יחד עם צוותי הרווחה והחינוך שלנו שמלווים אותה באופן צמוד מאז ליל התאונה, מסייעים ומחבקים ככל הנדרש והניתן. אני משתתף בצער הכבד מנשוא של המשפחה, מחבק ומחזק את רינת, הילדים, את כוכי וששון ההורים ואת משפחת וילר.

 

מדברים יחד חינוך

לא פחות מ-150 איש – אבות, אמהות עם תינוקות רכים, סבתות, סבים, אנשי חינוך ותושבים מעורבים שאכפת להם, הגיעו ביום שלישי בערב לנווה אשכול כדי לדבר, לשמוע, להשמיע ולהשפיע על העתיד של החינוך היסודי המשותף באשכול. שמענו את הקולות, הרעיונות וההערות וגם את החששות ורחשי הלב והם היוו עבורנו זויות מפרות להסתכלות נוספת ולכיווני חשיבה נוספים בהמשך העשייה. הדברים נשמעו, נרשמו ויעובדו בתוך תהליכי גיבוש התוצרים בנושאי הליבה של קרית החינוך. מדובר באירוע אחד מתוך שורה של מפגשים ואירועי שיתוף ציבור נוספים שנקיים בהמשך לקראת הקמת קרית החינוך. אני מודה לכל מי שהגיע, השמיע והשפיע. היה מרתק ופורה. המשך יבוא.

 

שיח 13.07

 

בשביל ההתיישבות

ראש החטיבה להתיישבות במשרד הבטחון, עמיקם סבירסקי, הגיע לבקשתנו לביקור באשכול, יחד עם הצוות המקצועי של משרדו ועם נציגי פיקוד העורף. הצגנו שורה של צרכים בתחום מרכיבי הבטחון וההרחבות בישובים. עמיקם הביע נכונות ומחויבות רבה לקידום תחושת הביטחון האישי של תושבי אשכול וצמיחת הישובים. קיבלנו אישור למרבית הצרכים שהצגנו וכעת אנו בסגירות סופיות של גובה התקצוב בתקציב 2017-2018. אשוב ואעדכן.

 

העלה אותנו לגובה

ברכות חמות לרועי קסטנבאום מקיבוץ סופה שהרים אותנו אתמול יחד איתו לגובה כשזכה באליפות המכביה לנוער בקפיצה לגובה במוט. רועי בן ה-18 נולד וגדל בקיבוץ סופה, התחנך במערכות החינוך של אשכול, ואת דרכו הספורטיבית החל בחוגי הספורט במועצה. לפני שנתיים עבר ללמוד בפנימיית המצטיינים בוינגייט ומאז מגיע כל שבוע הביתה לסופה לנוח בחיק המשפחה ונוף מולדתו. אני מאחל לרועי הצלחה רבה בהמשך. ישר כח!

 

בשבוע הבא אני יוצא לחופשה. האגרת הבאה תצא בתחילת אוגוסט. בהיעדרותי ימלא את מקומי סגן ראש המועצה מאיר יפרח.

 

שבת שלום

גדי ירקוני

                                                                                                   6 יולי 2017

‏י"ב תמוז תשע"ז

שלום לכולם,

 

ספטמבר 2019

פרויקט הקמת בתי הספר החדשים, שהוא המשמעותי והמאתגר בעיסוקינו, מחייב אותנו לעיסוק והתבוננות בסוגיות כבדות. לא כולן בשליטתנו ואנחנו תלויים בגורמי חוץ – משרד החינוך, ועדות התכנון והבניה ובמקומנו היחודי, גם משהב"ט-פקע"ר. לאחרונה נוצרו שני אילוצים משמעותיים מול גופים אלה שחייבו אותנו להתארגנות מחודשת של לוחות הזמנים והתהליך. האחד – עיכוב באישורים הסטטוטוריים להתחלת הבניה, והשני – הנחיות מיגון חדשות של פקע"ר שחייבו שינוי של התכנון. אילוצים אלה, יחד עם ההבנה שלנו שיש צורך בהעמקת התהליכים מול הקהילה לקראת המיזוג, הובילו אותנו לקבל החלטה לדחות את פתיחת קרית החינוך בשנה אחת – לספטמבר 2019.

במצב שנוצר אנו מזהים לא מעט יתרונות שיאפשרו לנו להעמיק בתהליך. נוכל להעמיק בהליכי החשיבה בתחומים הפדגוגיים-חינוכיים, נוכל לממש תהליכי תכנון חינוכי והנדסי משולבים שיביאו לתוצרים טובים אף יותר ונוכל למצות מהלכים לגיוס כספים למימוש חלום החדשנות החינוכית. הזמן הנוסף גם יאפשר לנו לייצר תהליך קהילתי שלם ומעמיק לקראת המיזוג. (כאן תוכלו לעיין במצגת שמפרטת את כל הנסיבות והשיקולים שהובילו להחלטת הדחיה).

 

מפגש שיתוף ציבור

לקראת מפגש שיתוף הציבור שנקיים בשבוע הבא בסוגיות ליבה בקרית החינוך החדשה, העלינו לאתר המועצה חומר רקע רלוונטי בכל אחד מנושאי מעגלי השיח (חדשנות חינוכית, מיזוג קהילות, מיצוי ומצוינות וחינוך מיוחד). אני מזכיר שמטרת הערב לאפשר לציבור להשפיע על גיבוש ההצעות ולייצר תשתית ערכית ושיח קהילתי משותף סביב נושאי הליבה של קרית החינוך החדשה. המטרה היא בעיקר לשמוע את הציבור וכל ההתייחסויות, ההצעות והרעיונות שיועלו ישולבו בתהליכי קבלת ההחלטות של ועדת ההיגוי. ניפגש ביום שלישי הקרוב, ב-20:00, בנווה אשכול.

 

נשים בחזית

אני נפגש עם לא מעט קבוצות מהארץ ומחו"ל ומספר להם על המקום המיוחד שלנו והחיים המשגשגים שאנחנו נחושים לקיים תחת האילוצים הייחודיים. בשבוע שעבר נפגשתי עם קבוצה של נשות מפתח בקהילה היהודית במקסיקו החברות בארגון קרן היסוד. הן ביקרו ב'נופי הבשור' וב'ניצני אשכול' וזכינו לשבחים על המרחבים הבית ספריים שלנו ולפעילויות המיוחדות שהוצגו להן. נשות קרן היסוד במקסיקו הן שותפות טובות ויקרות שלנו ועומדות לצדנו בשגרה ובחירום.

 

העברה בין דורית

ידידנו הטוב, דני ליברנט, הגיע אלינו השבוע לביקור יחד עם בנו גד ונכדתו חנה. סיירנו יחד במועצה וביקרנו באולם הספורט 'כלנית' שניתן לנו בזמנו כתרומה ממשפחת ליברנט וליאון שטרמברג. דני הוא מעמודי התווך של הקהילה היהודית במקסיקו ותומך מאסיבי של ישראל ואשכול. דני מקפיד לשמור איתנו על קשר חם והדוק ולהנחיל את אהבתו לאשכול לדור ההמשך שלו, בנו ונכדתו. בביקור הוא הודיע לנו על תרומה כספית יוצאת דופן ומחממת לב לטובת הקמת מרכז האמניות שאנו מתכננים בקרית החינוך לרווחת התושבים.

דני ליברנט באשכול

 

"בית גידול למצוינות"

השבוע הובא לשולחני מכתבו של מנכ"ל משרד החינוך, שמואל אבואב, שנשלח ל-12 (!!!) בוגרים שלנו ב'נופי הבשור', המברך אותם על הישגיהם המצויינים בבחינות הבגרות – לין מוסלח (מגן), שחף מלמד (נירים), אור קרן (יתד) אור עדן (יתד) עומר מירזיאב (שדה אברהם), שקד קוזלובסקי (שדה אברהם), עומר בן אבי (שדה אברהם) עידן בכר (בארי) עידן בן צבי (בארי) טל חמו ואביטל בורכוב מאופקים ולינוי ירדני משדה בוקר. וכך כותב להם המנכ"ל – "בהישגייך המצויינים, הפגנת כח רצון, איתנות, סקרנות אינטלקטואלית וכושר התמדה. אלו כלים נהדרים לא רק להצטיינות לימודית, אלא גם להצטיינות ערכית, החשובה לא פחות. לצד ברכתי אני מברך את בית ספרך שהיווה בית גידול למצוינות זו. הצלחתך היא פרי התשתית הלימודית והמעטפת הערכית שהעמיד לך בית הספר". אני מברך את הבוגרים המצטיינים על המאמץ וההשקעה ואת בית הספר שלנו, בהובלתה של זמירה בן יוסף, שאפשר ונתן להם את הכלים למצות את המצוינות שלהם. ישר כוח!

 

שבת שלום

גדי ירקוני

 

 

שלום לכולם,

 

אשכול בלב לוס אנג'לס

בשבוע שעבר נסעתי ללוס אנג'לס יחד עם משלחת של אנשי עשיה מובילים בקהילת אשכול (ג'אן ברמן מאבשלום, ידידה הרוש מבני נצרים ומיכל עוזיהו מעין הבשור) לאירוע גיוס כספים של מגן דוד אדום במיוחד לכבוד אשכול, לצורך גיוס אמבולנסים ותחנת מד"א ממוגנת. את האירוע יזמה וארגנה – דינה לידס, תורמת יהודיה משמעותית של מד"א, שלה קשרים הדוקים עם אנשינו. באירוע כיבדה בנוכחותה גם השחקנית האמריקאית שרון סטון שידועה כתומכת בשלום ובישראל. חלל אולם האירוע היה כולו אשכול – הוצגו תמונות וסרטים של אשכול והועמדו שולחנות עם מוצרים שמיוצרים באשכול. אשכול זכתה לאהבה עצומה מחברי הקהילה היהודית והוקרנו תודה על התמיכה והעמידה לצדנו, גם בימי חירום וגם בימי שגרה, כשכביכול שקט.

 

לוס אנגלס דינה לידס

 

תודה!

מחר יצאו ילדינו ואנשי החינוך שלנו לחופשת הקיץ. אני רוצה להודות לכל צוותי ההוראה של אשכול בבתי הספר, בגנים, בישובים ובחינוך המשלים, על עוד שנה של עשיית קודש מתמשכת עם ילדינו. אתמול השתתפתי במסיבת הסיום של שכבת ו' ב'יובלי הבשור' ויצאתי בתחושת התרוממת רוח על איכות המופע שביטא את הרוח המיוחדת של בית הספר. אמרתי לתלמידים שקהילת 'יובלי הבשור' היא קהילה מיוחדת במינה שתעטוף ותלווה אותם כל חייהם. הערב אשתתף במסיבת הסיום של שכבת ו' ב'ניצני אשכול'. שתי השכבות, בכל אחד מבתי הספר, יפגשו בעוד חודשיים בתיכון המשותף שלנו ואני בטוח שכל שכבה תביא עמה את הייחודיות ואת הערך המוסף שלה ויחד הם יצרו משהו חדש, שהוא הדבר המיוחד שמאפיין את אשכול. אני מאחל לכל אנשי החינוך ולתלמידים שלנו חופשה נעימה, שקטה ובטוחה. תצברו כוחות ותחזרו עם כוחות מחודשים לעוד שנה של עשיה לימודית חדשה ופוריה.

 

  

קרית החינוך החדשה של אשכול

ב-11.7 (יום שלישי הבא) נקיים ערב שיתוף ציבור פתוח לכל תושבי המועצה. מטרת הערב לאפשר לציבור להשפיע על נושאי ליבה בחינוך היסודי באשכול לקראת הקמת קרית החינוך החדשה. את הערב נפתח במפגש קצר במליאה ואחר כך נתחלק לקבוצות דיון על פי נושאים שיעמדו לבחירת המשתתפים (חינוך מיוחד, חדשנות חינוכית, מיצוי ומצוינות ומיזוג הקהילות). כל ההערות, ההתייחסויות וההצעות של המשתתפים במעגלי השיח ישולבו בתהליכי קבלת ההחלטות של ועדת ההיגוי. זו הזדמנות לקחת חלק ולעצב יחד את עתיד ילדינו. מי שמגיע משפיע. יום שלישי, 11.7, בשעה 20:00 בנווה אשכול.

 

מחוץ לתחום

תקשורת הדדית ויציבות בצוות ההנהגה המוביל במועצה הם אבן יסוד ובסיס להצלחה. ידוע לי שחלקכם נחשפתם לאחרונה למתיחות מסוימת בין ובין סגני, מאיר. חשוב לי להבהיר כי מאיר ואני מחוייבים לעשיה משותפת ועניינית לטובת המועצה והישובים. במהלך השבוע האחרון שוחחנו מאיר ואני וליבנו את הסוגיות בינינו וסיכמנו על המשך עבודה משותפת, תוך אמון וכבוד הדדי, למען תושבי אשכול. בהזדמנות זו אני רוצה לאחל למאיר מזל טוב, בריאות ואריכות ימים ליום הולדתו ה-70 שחל השבוע.

 

בידיים טובות

הבוקר נפגשנו הנהלת המועצה עם מח"ט דרומית, אל"מ קובי הלר, יחד עם רס"ן אבינועם בצלאל, ההגמ"ר, לקבלת סקירה מפורטת על ההערכות הביטחונית באזור. למועצה קשר הדוק ומצוין עם המח"ט ועם המאו"ג ואני מברך על החשיבות העצומה שמייחסים אנשי הצבא הבכירים ביותר באזור לקשר השוטף עם ההתיישבות בשגרה כמוכנות מירבית לחירום. קובי קיים לאחרונה סבב פגישות עם הנהגות הישובים ועדכן גם אותם בנדרש. עודכנו על הנעשה בעזה ובגבול מצרים, על התקדמות המכשול ועל ההערכויות הצבאיות ההגנתיות כאן. מטבע הדברים, אינני יכול לפרט את תוכן הסקירה אך אוכל לשתף שמלוא המשאבים התקציביים והביטחוניים מופנים לצורכי ההגנה עליינו. חשוב לדעת שאין כרגע הערכות בטחונית חריגה ולצד זאת, המעטפת ההגנתית שלה זוכים יישובי אשכול היא ברמה הגבוהה ביותר, שכמעט ואין שני לה בארץ. אנחנו בידיים טובות. ורק שיהיה שקט.

 

משהו טוב לסיום..

עומר שפירא בת ה-22 מעין הבשור סיפקה לנו רגע של גאווה גדולה כשזכתה ביום שבת במקום הראשון באליפות הארצית ברכיבה על אופני כביש. הזכיה של עומר היא אמנם אישית אך נוגעת בקהילה שלנו. עומר גדלה והתחנכה במערכות החינוך של אשכול ואת דרכה הספורטיבית-מקצועית ברכיבה על אופניים התחילה ופיתחה בחוג רכיבת השטח של קיבוץ בארי. עומר היא נצר למשפחה של לוחמים אמיצים וערכיים תושבי אשכול והוכיחה, שהתפוח אינו נופל רחוק מהעץ. וגם היא לוחמת אמיתית.

 

שבת שלום

גדי ירקוני

 

שלום לכולם,

 

תחנת מד"א נוספת

אני שמח לשתף בבשורה שבאופן אישי מרגשת אותי במיוחד. בפגישה שקיימתי עם מנכ"ל מד"א,  אלי בין, סיכמנו על פתיחת תחנת מגן דוד אדום נוספת חדשה באשכול, שתמוקם בדרום המועצה. התחנה תשמש נקודת הזנקה לאמבולנסים ולכונני מד"א ותאפשר מתן טיפול רפואי מידי מציל חיים ביישובי דרום המועצה. התחנה תופעל על ידי מד"א, שגם ידאגו להכשרת כוננים מקרב תושבי האזור ולהוצאתם לקורס פרמדיקים. באופן אישי אני יכול להעיד עד כמה שירותי רפואת החירום של מד"א חשובים בחיי היום יום שלנו. את המענה הראשוני שהציל את חיי קיבלתי מהפרמדיקים של מד"א.  זה היה מחמם לב לזכות בהבנה האמיתית לצרכים המיוחדים של הקהילה שלנו. בשבוע הבא אני נוסע לארה"ב לאירוע גיוס כספים מיוחד לאשכול ושם אציג בין היתר את צרכי המיגון של התחנה ותוספת אמבולנסים לאשכול.

 

הבטיחה וקיימה

שרת התרבות והספורט, מירי רגב, עולה לכותרות לא פעם בסוגיות שנויות במחלוקת אך בכל מה שקושר לעוטף עזה – אין מחלוקת. השרה הבטיחה, נלחמה וקיימה והעבירה החלטה לייעד תקציב כפול לטובת בניית אולמות ספורט בעוטף עזה. התקציב הכפול יאפשר לנו לממש את התוכנית המועצתית להקמת אולם ספורט חדש גדול וממוגן ברמה גבוהה ביותר – עם חלוקה ל-3 מגרשים פנימיים, רצפת פרקט ויציע רחב לקהל. אני רואה בהחלטת השרה אמירה ערכית מול תושבי עוטף עזה והודיתי לה בשם כולנו.

 

מעגלים חדשים

השבוע התכנסנו, חברי ועדת ההיגוי של תוכנית 'מעגלים', לסיכום 6 שנות הפעילות המוצלחות והמרתקות של התוכנית וחשיבה לגבי ההמשך. כולנו הסכמנו, שהתוכנית היחודית שנולדה באשכול וזכתה בהמשך להעתקה ברשויות נוספות בארץ, סיפקה הזדמנות יוצאת דופן של דיאלוג קהילתי עמוק ורב תרבותי בין תושבי הישובים השונים, דתיים וחילונים. בשנת הפעילות האחרונה הורגש על ידי מובילי התוכנית מיצוי של התוכנית במתכונתה הנוכחית ועלה קושי לגייס משתתפים. מתוך כך, התעורר צורך לבחון כיוונים חדשים ליצירת תהליכי חיבור בין האוכלוסיות המגוונות על בסיס הכרה בזהויות והערכים המשותפים והשונים. צוות ההיגוי ישקוד כעת על פורמט יצירתי חדש ליצירת המפגשים המשמעותיים. אני רוצה להודות לעידית גרינס (שדה ניצן) שהובילה את התוכנית ברגישות ומחויבות עמוקה לנושא, לאגף לשירותים חברתיים שלנו שנתן את חסותו לתוכנית ולכל התושבים שבאו ולקחו חלק משמעותי. אין ספק שהתוכנית תרמה רבות להכרות ולחיבורים בין הקהילתיים שלנו ואנו נמשיך ונתמוך בתוכנית בכל פורמט חדש שיתווה על ידי ועדת ההיגוי.

 

מאמץ בינלאומי

מייקל אורן המשמש כסגן שר למדיניות חוץ במשרד ראש הממשלה ואחראי מתוקף תפקידו על גיוס המשאבים לפיתוח מעבר ארז ביקר אותנו באשכול. אורן ביקר במעבר 'כרם שלום' וסייר איתנו בשדות החקלאים הצמודים לגבול וגם קיבל 'טעימה' מחוויית הנסיעה על כביש 232. התעדכנו ממנו במהלכים שנעשים בגזרת מדיניות החוץ לגיוס המשאבים לפיתוח מעבר ארז לסחורות והתרשמתי מהמחויבות והחשיבות הממשלתית לנושא. בקרוב תתקיים פגישה אצל ראש הממשלה נבקש לקבל את לוחות הזמנים לפתיחת המעבר. אשוב ואעדכן.

 

 

15.06 מייקל

 

ולסיום…

תודה לרקדניות המוכשרות של אשכול ולצוות האולפן למחול שסיפקו לנו השבוע ערב עם מופע סיום מופלא, מושקע, מרשים ומעורר גאווה. מופע הסיום לא היה מבייש שום מופע של להקות ריקוד מקצועיות מבוססות וכל שנה מגיע המופע לשיאים חדשים של יופי. למי שפספס, מוזמן להתרשם בקישור הבא –

https://www.facebook.com/pg/eshkol.info/photos/?tab=album&album_id=1745822525434782

 

15.06 ריקוד

 

בשבוע הבא אהיה בחו"ל במסגרת אירוע גיוס תרומות לאשכול. האיגרת הבאה תיצא בעוד שבועיים.

 

שבת שלום

גדי ירקוני

 

שלום לכולם,

 

בשורות טובות

לאחר מספר דחיות בשל אילוצים שונים, נסעתי אתמול לירושלים לפגישה עם שר התחבורה, ישראל כץ. בפגישה נכחה צמרת בעלי התפקידים הבכירים במשרד, בהם מנכ"לית המשרד, קרן טרנר, מנהלי האגפים הרלוונטיים ומנכ"ל נתיבי ישראל. הצגתי את הסוגיות הבוערות שלנו בנושא התחבורה והתרשמתי מההיכרות העמוקה של השר עם הצרכים באשכול.

הבעתי את התנגדותינו ללוחות הזמנים שהציגו לנו המתכננים בישיבת המליאה להרחבת כביש 232 ולשמחתינו, הובהר לנו בפגישה שאכן לוחות הזמנים שהוצגו אינם מקובלים והשר הודיע שכבר בתחילת 2018 יחל ביצוע הרחבת הכביש. בשלב הראשון יוקצה התקציב מהחלטת הממשלה להרחבת הקטע מכרם שלום לצומת מעון. ביצוע קטע זה יארך כשנתיים. בהמשך יעשו מאמצים לאיתור תקציב להרחבת הקטע ממעון עד סעד. במקביל השר הביע את תמיכתו בפתיחת מעבר ארז לסחורות ויצירת פתרונות אסטרטגיים נוספים להעברת סחורות לרצועה, שלא דרך כרם שלום, שיצמצמו משמעותית את כמות המשאיות על הכביש שלנו. שוחחנו גם על היערכות המשרד להגבלת תנועת המשאיות בשעות השיא, על הסדרת צומת אבשלום ועל צרכי תשתיות התחבורה לקרית החינוך החדשה. הפגישה היתה מקצועית ועניינית והתרשמתי מנחישות השר לקדם את מכלול הנושאים.

 

תוכנית לקידום שרותי הבריאות

על פי בקשתינו, נפגשנו השבוע, הילה קטרי, מנהלת מחלקת הבריאות במועצה, ואנוכי עם הנהלת מחוז הדרום של שרותי בריאות כללית. הצגנו את הסוגיות האקוטיות איתן אנו מתמודדים בתחום שירותי הבריאות במועצה – מחסור בכח אדם מקצועי ומותאם לקהילה ותחלופה גבוהה של כח אדם, שפוגעים בשירותי הרפואה באזור. בפגישה הצענו לייצר תוכנית תמריצים והטבות מיוחדת לעוטף עזה שתמשוך אנשי רפואה לאזור. סוכם שנבנה מודל מיוחד לאשכול, שיובא בהמשך לאישור הממשלה. אשוב ואעדכן.

 

בונים ביחד

השבוע קיימנו ישיבת מליאה מיוחדת שהוקדשה לנושא החינוך באשכול, בעקבות פרסום נתוני המיצ"ב שעוררו שיח ער בקהילה. שמחתי לראות את התושבים הרבים שבאו מתוך אכפתיות עמוקה ומעורבות גבוהה, כדי לשמוע ולהביע את תחושותיהם – הורים, מורים, מנהלים לשעבר, סבים וסבתות. למערכת החינוך שלנו יש חוזקות וחולשות וישנה שונות בין בתי הספר, כשבכל אחד מהם נדרש מיקוד אחר לחיזוק הטעון שיפור. עם קבלת הנתונים לפני מספר חודשים הוקמו בבתי הספר צוותים בית ספרים, חלקם בליווי יועצים מקצועיים, אשר החלו בהתווית והפעלת תוכניות ממוקדות.

יעל אדר מנהלת אגף החינוך הציגה את תמונת המצב הרשותית ולאחר מכן הבאנו לאישור המליאה את הצעת התוכנית לחיזוק החינוך באשכול. התוכנית כוללת בין היתר הקמת צוות מועצתי שיורכב מראש המועצה, סגן ראש המועצה, מנהלת אגף החינוך, מנהלי בתי הספר, אנשי משרד החינוך, הנהגות הורים ויועץ חיצוני מתמחה בשיקום מערכות חינוך. תפקיד הצוות יהיה ללוות את התהליכים הבית ספריים, לגבש מדיניות שתחזק את הממשקים של בתי הספר מול המועצה, לקבוע  מדדים רשותיים ולבנות על פיהם תוכנית רשותית לחיזוק החינוך. בשבועות הקרובים נאתר יועץ המתאים לצרכי הקהילה שלנו ונתכנס לעבודה משותפת וקביעת לוחות הזמנים. הדברים שהוצגו על ידי הציבור בישיבה יובאו לשולחן העשיה של הצוות המקצועי. קהילה שעוסקת בחינוך ילדיה היא קהילה עם ערכים. אני מאמין שרק יחד, בשיח ובניה משותפים, נצליח להבטיח את החינוך הטוב ביותר לילדינו.

 

עטופים בזכרון

בבית החינוך 'נופי הבשור' קיימנו טקס חנוכה לאנדרטה לזכר 25 בני ובנות הקהילה, בוגרי בית הספר, שנפלו במערכות ישראל. מיקום האנדרטה בכניסה לבית הספר, לב ליבה הפועם ושוקק החיים של הקהילה שלנו, הוא סמל וערך. זוהי הדרך היפה שבחר בית הספר להחיות את הסיפור של הבוגרים שנפלו, לזכור אותם ביום יום ולחבר בין העבר, ההווה והעתיד. כל הפרויקט, מתחילתו ועד סופו, הוא פרי עשיה, יצירה והובלה של כוחות מקומיים – זמירה בן יוסף, מנהלת בית הספר, זיוה ילין (בארי) וגלדיס חנציס (ניר יצחק) שעיצבו את האנדרטה, ירון בוב (יתד) שיצר את פסלי הכלניות מברזל, אורן ברקוביץ (יתד) שיצר את עבודת האבן, מפעל ישרא-לייזר ברעים שהכין את לוחיות שמות הנופלים, נעמית דקל חן (ניר עוז) שהיתה אחראית על עבודת הגינון, גאולה ביטון (תלמי אליהו) שניהלה את הלוגיסטיקה והכספים וכשעל הכל ניצחה הפרויקטורית אושרה גבאי (דקל). האנדרטה בנופי הבשור היא עוד נדבך בפרויקט ההנצחה המועצתי לזכר הנופלים של אשכול, שמרכזו יהיה במרכז המורשת שיושלם בקרוב. בני המשפחה נושאים יותר מכל את נטל הכאב והגעגוע. אנחנו נושאים בנו את המחויבות לזכרון. יהי זכרם ברוך.

 

08.06 זיכרון

 

'נולדה מהלב'

בהמשך הערב בו חנכנו את האנדרטה, השתתפתי באירוע הקרנת סרטי הגמר של מגמת התקשורת של 'נופי הבשור' לזכרה של איה מלאכי ז"ל (עין הבשור). אמנם אני לא מבקר קולנוע, אבל עם תחושות וחוויה אי אפשר להתווכח. הסרטים היו מרתקים, מרגשים, מעוררי מחשבה ועשויים נפלא. כל שנה זוכים סרטי הגמר של תלמידי המגמה שלנו במקומות ראשונים בתחרויות ארציות ואין לי ספק שגם השנה יגיע סרט הגמר הזוכה ('נולדה מהלב') להכרה ארצית. מגמת התקשורת בניהולו של איל בריברם היא אחת הגאוות שלנו והיא דוגמה לחלק מהדברים היפים והטובים שנעשים במערכת החינוך שלנו. תודה מיוחדת ליוסי אביה מלאכי (עין הבשור) על התמיכה והסיוע לטיפוח ערכי היצירה והמצוינות בקרב הדור הצעיר בקהילה בתחומים שהיו קרובים ללבה של איה ז"ל. צפו בסרט הגמר הזוכה – נולדה מהלב

 

שבת שלום

גדי ירקוני

 

 

 

שלום לכולם,

 

מגוון פניה של הציונות

זכינו השבוע לביקור חם ומרגש של ידידינו בארגוןJNF  ארה"ב אשר תורמים רבות לפיתוח המועצה. בין קהילת אשכול והחברים ב-JNF נוצר קשר עמוק ומלבלבל ומרגש לראות בכל פעם מחדש את החיבור ההדוק לקהילת אשכול והרצון האמיתי לסייע. הביקור החל ביום חמישי עם הנחת אבן פינה למבנה חדש שירחיב את מרכז החוסן שלנו וניתן כתרומה על ידי ה-JNF  והסתיים בחנוכת מבנה חדש ומרווח של מרפאת 'מכבי' בבני נצרים שנתרם גם הוא כולו על ידם. במהלך הביקור באשכול הצגנו ושוחחנו על יוזמות ופרויקטים נוספים שאנו זקוקים לשיתוף פעולה כדי לקדמם, ביניהם מרחבי למידה חדשניים, אולם ספורט חדש ועוד. במהלך הביקור אמרתי לחברים שלציונות מגוון פנים ובעוד אנו מגשימים את הציונות בהתיישבות המשגשגת שאנו מקיימים במשולש הגבולות, הם מגשימים את הציונות באמצעות הכלים שהם נותנים לנו כדי להצליח.

אבן פינה מרכז חוסן

 

חינוך באשכול

תוצאות המיצ"ב שהתפרסמו בשבוע שעבר עוררו שיח קהילתי חשוב ומתבקש. אני יודע שהנתונים מטרידים והנושא נמצא בראש סדר יומנו. אנחנו נמצאים בתהליך למידה מעמיק יחד עם המנהלים ואנשי משרד החינוך להבנת הנתונים – המגמות בכל בית ספר, נקודות החוזקה והחולשה בכל אחד מבתי הספר והבנה יסודית של מכלול הצרכים. אין לנו כוונה לשלוף תוכניות מהמותן, אלא פועלים בכמה מישורים במטרה לבנות תוכנית אסטרטגית רשותית משמעותית וארוכת טווח, בשיתוף כל גורמי המקצוע הרלוונטיים. יש לי אמון מלא באנשי החינוך שלנו, במנהלים ובמורים, ונעשה הכל, ובכל הרבדים, כדי להבטיח את חיזוק החינוך באשכול.

 

מנהל חדש לחכ"ל

 לאחר שמליאת המועצה אישרה לאחרונה את התוכנית שהצגנו לפיתוח החברה הכלכלית של אשכול והפיכתה לעוגן לייצור הכנסות למועצה, נבחר לאחרונה מנכ"ל חדש לחברה. מתוך מועמדים רבים וראויים, נבחר עופר מימון, תושב המועצה (יבול). הרעיון המרכזי שהחכ"ל תשלב הכנסה כלכלית עצמאית למועצה ותפעל ליצירת מקורות הכנסה מניבי רווח שיושקעו בחזרה בחינוך, ברווחה ובקהילה. בין התוכניות שעומדות על סדר היום של החכ"ל – הקמת המרכז המסחרי במרכז המועצה, מרכז לוגיסטי בכרם שלום, קידום הקמת המפעלים בא.ת אבשלום, אתר הפסולת דיה, מט"ש חולית ומיזמים חדשים נוספים. אני מאחל לעופר הצלחה רבה – הצלחתו תהיה הצלחה לכולנו.

 

מבצע זבובים

הקיץ מתקרב והתחלנו בפעילויות למניעת מפגע הזבובים. כחלק ממהלכים שלנו לשיפור הטיפול בנושא, השלמנו השבוע הצבת מלכודות חדשות אשר יחליפו את מלכודות העץ הישנות. המלכודות החדשות עמידות ואפקטיביות יותר וגם קצת יותר אסתטיות… במקביל להצבת המלכודות נקיים בימים הקרובים טיפול משלים של הדברה בפחים ובמוקדים מועדים. במקרים של מפגעים, או כמות זבובים חריגה יש לדווח למזכירות האגף לאיכות הסביבה. אני מזכיר ששיתוף הפעולה של כולנו הכרחי למניעת המפגע.

 

מלכודות זבובים

 

תוכנית אב בספורט

השבוע הצגנו למליאת המועצה את תוכנית האב בספורט. התוכנית מסכמת תהליך ממוקד ומשמעותי שקיימנו במהלך השנה האחרונה לפיתוח נרחב של תרבות הספורט במועצה – הן מבחינת הרחבת היצע ואיכות הפעילויות, הנגשתם לכל קבוצות הגיל ושדרוג והגדלת מתקני הספורט. עשרות תושבים, עובדי מועצה, בעלי תפקידים ונציגי ציבור לקחו חלק בתהליך במטרה להגדיר מחדש את החזון, המטרות והיעדים שלנו בתחום לעשר השנים הקרובות. אני רוצה להודות לכל השותפים שלקחו חלק בתהליך, גילו מחויבות רבה לנושא ותרמו לבנייתו. את היציאה לדרך יוביל יחד איתנו מנהל מחלקת הספורט החדש, אשחר רינות הספורטיבי והנמרץ. בהצלחה לכולנו!

 

נקודת מבט

במהלך ביקור בבני נצרים, ניגש אלי הרב דורון ותקין ומסר לידי ספר שירים וציורים מופלא שכתב ויצר בנו, עובד ותקין, במהלך תקופת השיקום שעבר עקב פציעה קשה בתאונת דרכים. בחרתי לשתף את שיר הנושא של הספר שנגע בי במיוחד

 

נקודת מבט/עובד ותקין

 

לבחור את הטוב

לבחור לאהוב

לפעמים גם לכאוב

אך להמשיך עם זה הלאה

 

לבחור לקוות

לבחור לצפות

את הרגע לחוות

עם המבט כלפי מעלה

 

כי זה האני שמחליט האני שבוחר

האחד שמכריע ולעיתים מתפשר

אכן קצת תמים ונאיבי אולי

אך זה מה שמשאיר את החיוך על פני

 

 

שבת שלום

גדי ירקוני

שלום לכולם,

 

על המיצ"ב

תוצאות המיצב שפורסמו השבוע מצביעות על תהליך ירידה מתמשך בכל בתי הספר במועצה שמתפרס על פני תקופה של כ-8 שנים. הנתונים אינם לשביעות רצוננו בלשון המעטה ומטרידים אותנו מאוד.

התוצאות הגיעו לידינו לפני פרסומן ומאז נכנסנו ל'מצב חירום' ללמידה עמוקה ויסודית של התוצאות, במטרה להבין את המקורות והנסיבות שהובילו להם ואת מכלול הדרכים והתוכניות שבהן נביא לשינוי משמעותי.

אין לנו ספק שהנתונים הם הביטוי המובהק ביותר של המצב הביטחוני המורכב והמתמשך באשכול. המציאות הביטחונית ו'צוק איתן' בפרט, שהיה אחת המערכות המורכבות והארוכות שידענו, משפיעים עד היום על המצב הרגשי של ילדינו ועל צוותי ההוראה ואנו רואים את האפקט המצטבר. הילדים שלנו אינם פנויים ללמידה ולכן בשלב הראשון אנו שמים את מירב הדגש על הטיפול והחיזוק הרגשי והערכי, כבסיס שממנו הילדים יוכלו להתפנות ללמידה. יחד עם זאת, אין לי כוונה לתלות את כל הסיבות על המצב הבטחוני ואינני פוטר אותנו מהאחריות לייצר מהלכי שינוי עמוקים, למרות ועל אף המציאות הביטחונית.

אני רוצה להזכיר שהמיצ"ב אינו חזות הכל והעיקרון המוביל שמנחה אותנו הוא בראש ובראשונה  החינוך לערכים. ואכן, אנו רואים שבחלק מהפרמטרים, בעיקר בתחום הערכי, אנחנו מובלים וממוקמים מעל הממוצע ארצי.

אני רואה בחינוך מטרה עליונה ועוגן מרכזי של המועצה ולכן מתחייב להקדיש את מירב המשאבים המועצתיים לטובת מערכת החינוך. זה לא תהליך קצר טווח, אלא תהליך ארוך, מורכב וסיזיפי.

מערכת החינוך שלנו מושתת על אותם יסודות ואנשי החינוך שהציגו מערכת חינוך לתפארת. אני סומך על צוותי החינוך שלנו ומאמין שעם הכלים והמהלכים הנכונים והמשאבים המתאימים נחזיר את מערכת החינוך של אשכול להיות האבן השואבת כפי שהיינו וכפי שאנו יכולים וראויים להיות.

 

המבצע לאיתור הנורים

בשבוע שחלף אותרו ברחבי המועצה עוד מספר נורי הטעיה. רובם זוהו על ידי תושבים שפעלו על פי ההנחיות שפרסמנו ודאגו להרחיק אנשים מהמקום ולדווח לאנשי הביטחון. בצבא עדיין מתקיים תחקיר לבירור נסיבות התקלה שהביאה לנפילת הנורים וכפי שמסתמן מדובר בסדרת נורים פגומה. בכל מקרה, עדיין לא חודשו אימוני המסוקים עם שימוש בנורים ובשבוע הבא יש לי פגישה עם ראש להק מסוקים בעניין. אני רוצה להודות לכל אנשינו, לצוות אגף הבטחון ולצוות מידע לציבור במועצה, לרבשצ"ים ולראשי הצח"י על הטיפול ההדוק והאחראי סביב העניין. בזכות שיתוף הפעולה, עם גילוי הנור הראשון, כולם לקחו חלק כדי להבטיח שהצילום יגיע לכל בית במועצה, כולל ההנחיות לפעולה ובזכות זאת תושבים ידעו לזהות את הנורים, פעלו בהתאם והצילו חיים.

 

 

 

הסדרת פל"ח 

בשבוע שעבר נסעתי יחד עם מוטי לבאן, מנהל אגף ההנדסה, ורננה יעקב, מנהלת האגף האסטרטגי, לפגישה בלשכת התכנון במשרד הפנים בדרום לקידום הטיפול בנושא הפלח (פעילות לא חקלאית) במושבים. בפגישה הגענו להסכמות על פתרון מיטבי מבחינתנו, שבעצם  מאפשר לכל ישוב לבחור באחת משתי החלופות הרלוונטיות. בימים הקרובים תיעשה פניה מסודרת לכל המושבים עם כל הפרטים בעניין.

 

אשכול בחזית ההסברה

ביוזמת מרכז החוסן שלנו, התקיימה באולם אשכול הקרנה חגיגית של חמשת הסרטים הקצרים והמרגשים שיצרו קבוצות שונות מאשכול במסגרת הפרויקט 'יותר מאלף מילים'. כל אחד מהסרטים מספר מנקודת מבט אחרת ויוצאת דופן את ההתמודדות עם המצב הביטחוני – הסיפור של כולנו. בדברי בטקס אמרתי שהסיפור של אשכול הוא לא הקסאמים, אלא איך למרות הקסאמים אנחנו מצליחים לגדול ולצמוח ולקיים חיים קהילתיים משגשגים. אחד העוגנים המרכזיים שמאפשרים לנו את זה הוא מרכז החוסן שלנו – שאנשיו פועלים ללא הפסקה, בשגרה ובחירום, באופן פרטני, יישובי וקהילתי לחיזוק ההתמודדות שלנו. כתב חדשות ערוץ 2, אודי סגל, שמשמש כיו"ר עמותת לה"ב (לקידום הערכים בחברה הישראלית) שתומכת בפרוייקט הסרטים, הנחה את האירוע וסיפר שבמסגרת תפקידו הוא פוגש מדינאים וכתבי חוץ וכשהוא נשאל על ידם על המצב בעזה – הוא מראה להם את האחד הסרטים של אשכול, שמשמשים כהסברה הטובה ביותר שיש כיום לישראל.

 

אלופות

התמלאנו בגאווה רבה עם זכייתן של תלמידות כיתה ה' ו-ו' במקום הראשון(!) באליפות הארצית בכדורעף. בעקבות הזכיה הזמנו את האלופות יחד עם אלכס המאמן, למועצה כדי לברך אותן ולהביע את גאותינו ולחזק אותן להמשך.  חיזקתי את הבנות על הנחישות שגילו לאורך כל הדרך, ההישגיות והרוח הקבוצתית שהביאה אותן עד למקום הראשון. קדימה אשכול!…

 

 

18.5

 

שבת שלום

גדי ירקוני

שלום לכולם,

 

לתפארת אשכול

אשכול היא הסמל לחזון של מדינת ישראל כמו שחלמו החלוצים הראשונים – התיישבות משגשגת בקו הגבול, חקלאות פורצת דרך, מערכת חינוך איכותית וקהילות חזקות וערכיות.
בתוך הערוגות האלה והסביבה העוטפת, צומחים בוגרות ובוגרים איכותיים וערכיים שממשיכים לעשייה משמעותית לחברה. השנה זכינו לגאווה עצומה עם קבלת בשורה על שני חיילים בני אשכול שנבחרו כמצטייני נשיא המדינה על שרותם הצבאי – סמ"ר ינאי רובינשטיין (נירים) וסמ"ר ענבל כספי (מגן). שניהם נולדו וגדלו באשכול, למשפחות שורשיות, התחנכו במערכות החינוך כאן ופעילים בעשיה ערכית למען הקהילה. בחירתם מביאה גאווה רבה למועצה, לתושבים, למערכת החינוך של אשכול ומהווה מקור השראה לבני הנוער אשר נמצאים לקראת שירותם הצבאי. השנה החלטנו על תחילתה של מסורת חדשה ואת חגיגות העצמאות במועצה פתחנו עם הוקרה מועצתית לשני החיילים המצטיינים שלנו. אני משוכנע שערכיהם  והצטיינותם האישית נטועה בהם וילוו אותם בכל דרך, יחלחלו ויתרמו לחברה הישראלית ולקהילת אשכול. ישר כח!

 

04.05 מצטיינים

 

מועצה ללא אלימות

לאחרונה קיימתי פגישה עם השר לביטחון פנים, גלעד ארדן, כדי לבחון אפשרויות לחיזוק הביטחון והמוגנות ביישובי המועצה וצמצום האלימות. בעקבות הפגישה, התחלנו תהליך בחינה בשאיפה להצטרף לתוכנית הלאומית 'עיר ללא אלימות'. השבוע נפגשנו במועצה עם מנהל התוכנית, דני שחר, שהציג לנו מגוון תוכניות מותאמות למרחב הכפרי של אשכול לחיזוק הביטחון בישובים והמוגנות האישית. התרשמנו מהיעילות הטמונה בתוכנית וסיכמנו על ישיבת המשך עם אנשי המקצוע בחינוך, ברווחה וביטחון מול מקביליהם במשרד לביטחון פנים. במקביל, לבקשתנו, תקצב המשרד מרכיבי בטחון לשבעת הישובים העורפיים שהם מחוץ לעוטף עזה, כולל אבטחת ישובים והתקנת מצלמות.

 

להקדים תרופה (ושלא נזדקק!)

לאחר תהליך ארוך מול פיקוד העורף, אושרו לנו 20 מיגוניות חדשות נוספות לישובים. המיגוניות יפוזרו בישובים לפי הצרכים כשבראש סדר העדיפויות נמצאים הישובים העורפיים אשר קולטים תושבים בחירום (אורים, צאלים, גבולות). אני מודה לאילן איזקסון קב"ט המועצה ולסא"ל אמיר בן דוד נציג פקע"ר באוגדת עזה אשר ליווה את התהליך והשכיל לקבל את עמדתנו – שמוטב להיערך מראש בשגרה ולא כשמאוחר מדי. ושלא נזדקק. בתמונה: 4 מיגוניות בדרכן אתמול לקיבוץ צאלים.

 

04.05 מיגון

 

 

שבת שלום

גדי ירקוני

 

שלום לכולם, 

 

 

הטנק והמחרשה, הרובה והמגל

יום אחרי שהשתתפנו בעצרת לנעילת ארועי יום השואה ביד מרדכי נפגשנו שוב, ראשי המועצות בדרום, עם הצמרת הפיקודית בדרום – בצבא, במשטרה ובשב"כ, להרמת כוסית משותפת ליום עצמאות. את הרמת הכוסית המסורתית בראשות מפקד פיקוד הדרום, האלוף איל זמיר אירחנו השנה באשכול. האלוף התייחס לחיבור ההדוק שקיים מאז קום המדינה בין מערכת הבטחון להתיישבות – "הטנק והמחרשה, הרובה והמגל הולכים יחד ושזורים זה בזה ונמשיך לפתח זאת". האלוף התייחס לשקט היחסי מול רצועת עזה בשנתיים וחצי האחרונות ומנגד על האתגר אל מול האיום בגבול מצרים וניתנה התייחסות לפרויקטים ההגנתיים המשמעותיים שמופעלים על ידי הצבא מול האיומים, מעל ומתחת לפני הקרקע. בטקס ציינתי כי אחד הביטויים של שיתוף הפעולה בין בטחון וההתיישבות הוא שכיום אין ביישובי המועצה מגרשים פנויים למגורים ובניה, גם בישובים הצמודים ביותר לגבול. יש לנו תוכניות פיתוח והרחבות יישוביות שאנו רוצים לממש ורק מבקשים שיבטיחו לנו את השקט, על מנת שנוכל לממש אותם ולהמשיך את הפיתוח.

 

27.4 הרמת כוסית

 

לפיד זכרון

את יום הזכרון לשואה ולגבורה ציינו בטקס מרגש בנווה אשכול בהשתתפות ניצולים ובני משפחותיהם וחיילים מאוגדת עזה המשרתים במרחב. בטקס, הדליקו ניצולי השואה נר זיכרון ליקיריהם שנספו, כשהם מלווים בבני משפחותיהם ובחיילי צהל והוענקה תעודת הוקרה מיוחדת לחיים שילה (סולו) מנירים על פעילותו המשמעותית למיצוי זכויות הניצולים. 180 ניצולי שואה חיים איתנו באשכול.
הם נטעו את יסודות הפיתוח של חבל הארץ הזה ומהווים לפיד זכרון לעבר ולחובת ההמשכיות שלנו כאן.   הניצולים זוכים לשירותי מיטבי וחיבוק חם ואוהב מגופי המועצה ומהמתנדבים הרבים שמלווים אותם. זו הזדמנות להודות לאגף לשירותים חברתיים שמלווה ולעמותה למען הזקן 'נווה אשכול' על  הפעילות הנרחבת למען הניצולים אשר מאפשרת להם חיים של כבוד.

 

27.4 שואה

 

חלוצים נפלאים

הסיפור היהודי-ישראלי הוא תמיד מר ומתוק יחד. שואה ותקומה, יום זכרון ויום עצמאות, עקירה והתיישבות חדשה . פינוי חבל ימית ומרחבי סיני צרוב כזכרון כואב. אך מנגד, השבוע אנו מציינים 35 שנים של צמיחה חדשה ובנייתם המחודשת של ישובים לתפארת. בטקס לציון האירוע שהתקיים אמש באולם המועצה אמרתי שכמו אז, גם היום מגשימים מפוני חבל סיני את החזון הציוני, הם הפכו אדמת טרשים להתיישבות פורחת ושומרים על גבולות המדינה עם שדות חקלאים, ערוגות פרחים, מערכות חינוך איכותיות וקהילות משגשגות.  אשכול היא מועצה קולטת ומחבקת. מועצה שיודעת לקחת משברים ולצמוח מהם. קלטנו את מפוני סיני ואת מפוני גוש קטיף חיבקנו אותם ויחד זקפנו קומה והפננו את הכאב לצמיחה, עשייה ויצירה. בגין אמר אז למפונים – אתם חלוצים נפלאים!
אני אומר – הייתם חלוצים נפלאים ונותרתם כאלה!

27.04 פינוי

 

חוזרים לעבודה

אחרי הקפאה של שנתיים, נחתם אתמול הסכם בין הממשלה לחטיבה להתיישבות המסדיר את חזרתה לפעילות מלאה. השתתפתי יחד עם ראשי מועצות נוספים בנגב בטקס חתימת ההסכם עם שר החקלאות אורי אריאל שאחראי מטעם הממשלה על החטיבה. אנו מוקירים את הפעילות הרבה של החטיבה למען ההתיישבות בכלל, בנגב ובגליל, ובעוטף עזה בפרט והיינו שותפים למאבק מול להחזרתה לפעילות. פרוייקטים של פיתוח בישובים שעוכבו בשנתיים האחרונות יחזרו בקרוב לעבודה.

 

 

עדכון על המכשול

נפגשנו השבוע עם ראש מנהלת הגבולות, תא"ל ערן אופיר, ועם נציגי משרד הביטחון במועצה אזורית שער הנגב ועודכנו על תהליך בניית המכשול, לרבות ההערכויות מבחינה בטחונית ואזרחית לקראת האצת קצב העבודות בקרוב. ביקשנו שלפני שמתחילים את עבודות בניית המכשול בסמוך לישובים, נעודכן ושיהיה תיאום מלא עם הישובים כדי למנוע גרימת נזק לשדות החקלאים, לכבישים והעבודות חקלאיות.

 

 

הסיפור של כולנו!

שריינו ביומן ואל תפספסו – יום שלישי, 9.5, הקרנה חגיגית של 5 סרטים איכותיים ומרגשים במסגרת הפרוייקט הייחודי של מרכז החוסן  'יותר מאלף מילים' – סרטים קצרים שיצרו קבוצות שונות באשכול ומספרות את הסיפור של כולנו. אני צפיתי בסרטים המרגשים וממליץ מאוד להגיע להקרנה. כל אחד מהסרטים מתאר מנקודת מבט אחרת, אותנטית ועוצמתית, את ההתמודדות עם האתגרים והמורכבויות שניצבים בפני אנשי האזור, תושבים וגורמי מקצוע כאחד. בשעה 19:00 באולם אשכול, הכניסה חופשית. הצצה לקראת האירוע בקישור הבא 

 

 

שבת שלום וחג עצמאות שמח

גדי ירקוני

27.4 יום העצמאות

שלום לכולם,

 

אביב של התחדשות וצמיחה

 

בימים האלה בהם אנו חווים באזורנו את האביב במלוא תפארתו, את מראה וריחות הפריחה וההתחדשות, זו הזדמנות לספר על הפרויקטים המרכזיים והמשמעותיים שאנו מקדמים במועצה אשר ישפיעו על עתידנו ויביאו לשינוי, להתחדשות ולצמיחה.

 

 

מרכז קהילתי אשכול

מליאת המועצה אישרה לאחרונה את תוכנית המועצה להקמת מרכז קהילתי באשכול אשר ירכז את מכלול פעילויות הפנאי והקהילה (תרבות, ספורט, חינוך חברתי). המרכז ינוהל בצורה הוליסטית בתפיסה קהילתית רחבה. המבנה הארגוני החדש ושיתוף הפעולה עם החברה למתנסים יאפשרו לנו לשפר ולהרחיב משמעותית את מגוון השירותים לתושבים בכל תחומי הפנאי. פעילות המתנ"ס תחל בספטמבר הקרוב.

 

 

קריית החינוך החדשה

אחד הפרויקטים המשמעותיים לו אנו מקדישים את מירב משאבי הזמן, החשיבה והתקציבים, הוא הקמת שני בתי ספר יסודיים חדשים בקרית החינוך, לצד 'ניצני אשכול'. התהליך מובל על ידי ועדת היגוי ציבורית שמקיימת תהליך יסודי, משתף ומעמיק בשני צירים עיקריים: ציר חינוכי-פדגוגי וציר הנדסי של אדריכלות ובינוי. השילוב ביניהם יתבטא בין היתר בחדשנות פדגוגית הנתמכת על ידי תכנון אדריכלי מתקדם במיוחד. המטרה שלנו היא שבסופו של התהליך יהיו לנו שלושה בתי ספר יסודיים ממלכתיים מצויינים, קהילתיים מובילים, חדשנים ועם גיוון חינוכי. בתי הספר צפויים להיפתח בספטמבר 2018.

 

 

חברה כלכלית

אשכול, כידוע, אינה שופעת ב'נכסים' מניבי רווחים ואנו מפנים חשיבה רבה כדי ליצר עוגנים שיגדילו את הכנסות המועצה, כדי שנוכל להשקיע אותם בחזרה בחינוך, בחברה וקהילה ושיפור איכות החיים. אחת התוכניות שקידמנו ושאושרה לאחרונה במליאה היא פיתוח של החברה הכלכלית שתשכיל להשתמש במשאבי הקרקע במועצה להגדלת ההכנסות. החברה תקדם את הקמת המרכז המסחרי במרכז המועצה, את המרכז הלוגיסטי במעבר כרם שלום, את קידום הקמת המפעלים בא.ת אבשלום, אתר הפסולת דיה, מט"ש חולית ופרויקטים חדשים נוספים.

 

 

לב המועצה

לצד הקמת בתי הספר היסודיים החדשים בלב המועצה אנו פועלים לפיתוח האזור כקריית חינוך תרבות ופנאי שוקקת. אנחנו בשלבי סיום של הפרוגרמה התכנונית של האזור. התוכנית שתוצג בקרוב לאישור המליאה כוללת – בניית אולם ספורט חדש, מרכז אומניות, מרכז מסחרי ומתחם שיכלול בריכה מחוממת, ספא וחדר כושר.

 

 

הסדרת הקרקעות 

נושא הפרוגרמה היישובית של אשכול הוא בעל חשיבות קריטית לעתידנו, לפרנסתנו ולצמיחה הדמוגרפית. עם כניסתי לתפקיד היה לי ברור שחייבים להגיע לפתרון הסוגיה בהסכמות בתוכנו ולהימנע מהתערבות גורמי חוץ שיכפו עלינו תוכנית שתפגע בישובים. בחודשים האחרונים אני ב'מירוץ' פגישות אינטנסיבי עם מנהלי המחוז ברשות מקרקעי ישראל ובמשרד החקלאות ואנחנו בישורת האחרונה לגיבוש הפתרון במסגרת הסדר מוסכם. לא נרפה עד שנבטיח את עמק השווה. אני מעריך שנוכל לצאת לפועל עם התוכנית תוך חצי שנה. לצד זאת אנו בפריצת דרך משמעותית מול משרד הביטחון לשחרור שטחי האש של כ- 30,000 דונם והסבתם לקרקע חקלאית לישובים.

 

 

 

מדובר ברשימה חלקית של הפרויקטים ויש עוד דברים רבים ומשמעותיים שנעשים כאן. מטבעם של תהליכי שינוי ומגבלות בירוקרטיות כאלו ואחרות, לעיתים התהליכים אורכים זמן. אך אני חושב שהצלחנו תוך פרק זמן קצר יחסית להתקדם משמעותית עם מספר פרויקטים משמעותיים ומורכבים שיצאו אל הפועל בזמן הקרוב וישפיעו על רווחתם של כל אחד ואחת מאתנו.

 

 

מיקומנו על משולש הגבולות, המציאות הביטחונית המורכבת והפריפריאליות, מציבים לנו אתגרים לא פשוטים. אנו נלחמים להבטחת איכות החיים שלנו. היתרונות הבולטים שמייחדים אותנו מכל מקום אחר, הם הכח המניע של האזור – הקהילתיות, ההון האנושי, החינוך, הערכיות והסביבה הכפרית והטבע שעוטפים אותנו. אני נחוש לעשות הכל כדי להפוך את החיים שלנו כאן לטובים ובטוחים יותר, למען התושבים הקיימים, למען החזרת הבנים והבנות הביתה ולמען לקליטת משפחות חדשות. אני גאה ונהנה לשרת כל אחד ואחת ממכם. ניתן לפנות אלי בכל עת, עם כל שאלה הערה ותובנה.

 

 

שהיה לכולנו חג שמח והרבה בריאות

 

גדי ירקוני

 06.04.17 חרציות

 

 

משרדי המועצה יהיו סגורים במלך חופשת פסח, בין התאריכים 9.4-17.4, יג – כ"א בניסן. מוקד אשכול פתוח 24/7 בטלפון 08-9966333

האגרת הבאה תצא לאחר חופשת פסח

 

שלום לכולם

 

ה-'משומשוק' של אשכול!

בפעם הרביעית ברציפות, קיימנו השבוע, לקראת חג הפסח, את ה'משומשוק' של אשכול. תושבים, גופים וישובים רבים במועצה התגייסו, תרמו והעמידו דוכנים למכירת חפצים ופריטי יד שניה, כשכל ההכנסות תרומה למשפחות נזקקות. מעבר לערכים המרכזיים של קיימות ושמירת הסביבה והסיוע לנזקקים, נהנינו גם מאווירה מקסימה ומהמפגש הקהילתי הרב גילאי. באירוע נאספו 10,000₪ שיאפשרו לסייע למשפחות לחג. תודה לכל מי שבא ותרם לאירוע הייחודי וכמובן למארגנים – היחידה להתנדבות ואגף איכות הסביבה במועצה. ניפגש בשנה הבאה!

משומשוק 4

 

חסימת הכביש

כמו תושבים רבים, גם אנחנו במועצה הופתענו וזעמנו השבוע על חסימת הכביש שלנו בשל מסע אופניים. המסע וחסימת הכביש לא תואמו איתנו ועמדו בניגוד מוחלט להסכמות וההבנות החד משמעיות של המועצה עם המשטרה בעניין. לפי ההסכמות, לא יחסמו כבישים ללא תיאום מראש עם המועצה, שיאפשר הכנת התושבים ובכל מקרה לא יהיו חסימות הרמטיות, אלא חסימות נושמות בלבד. בבירור שקיימנו בנושא הסתבר שגם במשטרת המרחב ותחנת אופקים לא ידעו על קיום המסע ומדובר בתקלה וכי יעשו כל המאמצים שהדבר לא יחזור על עצמו.

 

אביב הגיע…

האביב כבר כאן וחוץ מהחרציות והחרדלים, הגיעו גם הזבובים והיתושים! אנו מנטרים מקורות אפשריים למפגעים ופועלים לחיסולם והדברה בישובים. בעקבות האירועים החריגים בשנה שעברה לקראת פסח, השנה הגברנו את הפעילות במוקדים הידועים. אני מזכיר, ששיתוף הפעולה של כולנו הכרחי למניעת המפגע.

 

 

 

מוקירים את הנשים

ביוזמת פורום הנשים הנמרץ של אשכול ויועצת ראש המועצה לקידום מעמד האשה, קיימנו אמש לראשונה ערב מיוחד ומרגש בו הוקרנו  נשים מובילות ומנהיגות מרחבי המועצה. היה לי לכבוד רב להעניק ל-5 נשים בולטות את אות ההוקרה על עשייתן המשמעותית למען קהילת אשכול – פסיה פאוקר – אדר (ניר עוז) על תרומתה המתמשכת לתשתית החינוך באשכול, זהבה שקד (דקל) –  על עשייתה למען הנצחת מורשת ההתיישבות, ענת חפץ (נירים) – על עשייתה למען תושבי אשכול, מנהיגות, אחריות והיותה מודל להובלה חברתית, דנה עג'מי ועינת שלם-כהן (תלמי יוסף) – על יוזמה חברתית למען קהילת אשכול, על התנדבות, קיימות ומסירות.

באופן אישי, התרגשתי להעניק את הפרס למי שהיתה מחנכת שלי בבית הספר היסודי, פסיה, אשת החינוך המיתולוגית. הפעם, אני זה שחתמתי על התעודה שלה… אני מברך את פורום הנשים על היוזמה הנפלאה, שתהפוך למסורת באשכול.

 

פורום נשים

שבת שלום

גדי ירקוני

שלום לכולם,
דילמת השווא

לאחרונה אירעו מספר מקרים תכופים של הפעלת התרעת ׳צבע אדום׳ שהתבררו תוך זמן קצר כאזעקות שווא. אין צורך להכביר במילים לגבי המשמעות וההשלכות של שמיעת האזעקה, גם אם אינה התרעת אמת. בשיחה שקיימנו השבוע עם מפקד האוגדה ואלוף פיקוד העורף, העלנו בפניהם את הסוגיה וביקשנו לברר את סיבת תכיפות מקרי אזעקות השווא. הוסבר לנו שמערכת ההתראה החדשה והמתקדמת שמופעלת באזורנו מאריכה מצד אחד את זמן ההתרעה אך מצד שני רגישה יותר. כל מקרה של אזעקת שווא נבדק לעומק על ידי הצבא ומטופל בהתאם. דילמת השווא שהוצגה לנו – האם להפסיד מספר שניות יקרות של זמן ההתרעה או לסבול מדי פעם מאזעקות שווא, עד לשיפור מלא של הליקויים. התרשמתי מהחשיבות הרבה שהצבא מייחס לנושא ושנעשים מאמצים רבים לשיפור מתמיד של המערכת ומניעת התרעות השווא.

תחילתה של מסורת נפלאה (1)

ביום שישי התכנסו יחד במבשלת הבירה isis במושב דקל – חילונים, דתיים, 'קיבוצניקים', 'מושבניקים', סטודנטים, הורים עם ילדים וגם סבים וסבתות, כדי לקבל את השבת בצוותא, בנחת, בשירה וניגונים. היה מרגש לראות את התושבים הרבים שהגיעו מכל יישובי המועצה ורוח ההתגייסות וההתנדבות הקהילתית סביבו, החל מהיוזמה לקיומו וכלה בתרומת המתחם, הכיבוד הנפלא והמופע המוסיקלי הנעים. קבלת השבת המוסיקלית תהפוך למסורת בתמיכת המועצה ותתקיים אחת לחודש. פרטים מלאים לגבי תאריכים ומיקום יפורסמו בהמשך.

תחילתה של מסורת נפלאה (2)

יום רביעי הקרוב נקיים אירוע מרגש, ראשון מסוגו באשכול – טקס הוקרה לנשים מובילות באשכול על פועלן בתחומים שונים למען הקהילה, נשים שעשו וממשיכות לעשות למען אחרים. נשים משפיעות המהוות מודל לחיקוי ולהערכה. את אירוע ההוקרה לנשות אשכול יזמה ענת חן, היועצת לקידום מעמד האשה במועצה ופורום הנשים הנמרץ של אשכול. השנה יוענק אות ההוקרה ל- 5 נשים מיוחדות –  פסיה פאוקר-אדר (ניר עוז) על מפעל חיים בתחום החינוך, זהבה שקד (דקל) על עשייה משמעותית בתחום יזמות ומורשת, ענת חפץ (נירים) על עשייה משמעותית בתחום מנהיגות ודנה עג'מי ועינת שלם-כהן (תלמי יוסף) בתחום קהילה. כולם/ן מוזמנים לבוא ולחלוק כבוד לנשים שנבחרו וליהנות ממופע 'רוח נשית'. לרכישת כרטיסים ניתן להיכנס  לקישור ישיר לאתר המועצה :

https://eshkol.smarticket.co.il/
פעמונים בדרכים

ידידנו הטובים מעבר לים מארגון 'מציל חיים' ביקרו אותנו השבוע במועצה והחליטו להתגייס ולסייע לנו בפרוייקט חשוב שהצגנו להם – החלפת המיגוניות הגדולות לאורך כביש 232 במיגוניות קטנות מסוג ‘פעמון’', על מנת שנוכל להעביר את הגדולות לישובים – שם יש בהם צורך משמעותי יותר. מיגוניות הפעמון יוצבו בכל תחנות ההיסעים לאורך כביש 232 ויחליפו את המיגוניות הגדולות שיועברו ליישובי המועצה הקולטים תושבים בזמן חירום (צאלים, אורים, גבולות). ובתקווה שלא נזדקק.

נעים על גלגלים
תזכורת – בשבת בבוקר יתקיים מסע האופניים השנתי המיוחד של ארגון נכי צה"ל בשיתוף עם המועצה  – 'נעים על גלגלים'. במסע המרגש ירכבו זה לצד זה נכי צה"ל על אופני ידיים ואזרחים על אופניים רגילים. תכלית המסע המרגש לציין את הקשר והאחדות בין כל סוגי הרוכבים מכל סוגי הקהילות. מסע האופניים ממחיש כל שנה מחדש את עוז רוחם ונחישותם של הנכים בהתגברות על מגבלות הגוף – ואנו גאים להיות שותפים במימושו. זו דרכנו להוקיר את נכי צה"ל אשר נפצעו שעה ששמרו על בטחוננו. במסגרת האירוע יתקיים גם "שוק" קטן וססגוני ברחבת המועצה. לפרטים והרשמה בקישור:

http://eshkol.info/news/%D7%A1%D7%92%D7%99%D7%A8%D7%AA-%D7%9B%D7%91%D7%99%D7%A9%D7%99%D7%9D/
בעקבות המסע צפויים להיסגר לתנועה לסירוגין החל מ-8:30 ועד 10:00 – כביש 232 (מהמועצה עד צומת מעון) , ולאחר מכן  כביש 242 (מצמת מגן-אורים), כביש הפרסה, אורים-רעים, רעים-צמת ג'מה.
שבת שלום
גדי ירקוני

 

 

שלום לכולם,

 

ספורט, נוף וסולידריות

במהלך שבוע הבא יתקיימו במחוזותינו שני אירועים ספורטיביים מסורתיים וייחודיים, המשלבים בין פעילות גופנית, נוף מדהים וסולידריות –

ביום חמישי (23.3) יתקיים מרוץ השליחים 'אולטרה עוטף עזה' – מרוץ משותף לתושבי עוטף עזה וחיילי האוגדה לאורך 101 ק"מ, מכרם שלום ועד חוף זיקים. לא להיבהל, לא חייבים לרוץ לאורך כל המסלול, יש 12 מקטעים.

ביום שבת (25.3) נקיים בכבישי המועצה את מסע האופניים המרגש המשותף עם ארגון בית הלוחם ונכי צה"ל, 'נעים על גלגלים' – לציון הקשר והאחדות בין כל סוגי הרוכבים, מכל סוגי הקהילות.

אם אינכם בשיא הכושר וממש מאוכזבים מכך, אז שימו לב – מחלקת הספורט שלנו מתחילה ביוזמה נפלאה – קבוצת ריצה למתחילים, הכוללת אימון קבוצתי בליווי אישי ומותאם ליכולת האישית. לפרטים: במחלקת חוגים וספורט  ניפגש בקו הסיום….

 

ג'יפ ממוגן לרווחה

לאחר שנתיים וחצי של מאבק, קיבלנו לרשות המועצה רכב משוריין אשר יאפשר למטפלים במכלול אוכלוסייה, העובדים הסוציאליים והפסיכולוגים, לתת עזרה ראשונה רגשית לנפגעי החרדה באירועי חירום. הדרישה לרכב משוריין היא חלק מהפקת הלקחים אחרי 'צוק איתן', במהלכו היו לא מעט מקרים שהמטפלים יצא לישובים תחת ירי אינטנסיבי ותוך סיכון אישי כדי לתת מענה רגשי מידי החשוב מאין כמוהו. הסיפור המרכזי הוא לא הרכב המשוריין, אלא המטפלים שלנו, העובדות הסוציאליות והפסיכולוגים, המתמודדים עם מציאות טראומטית משותפת, רובם תושבי המועצה, הורים לילדים, שהשלכות המציאות הביטחונית משפיעה עליה באותה מידה כמו על כל התושבים. על רקע זה, הבנו שמטפלים זקוקים לכלים מתאימים כדי שיוכלו לתפקד בצורה מיטבית ולתת את השירות והטיפול האיכותי הנדרש. ראו כתבה על כך בקישור הבא –

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4933164,00.html

 

כל אחד יכול

המציאות הביטחונית המורכבת באזורנו כרוכה לא פעם בהתמודדות עם אירועים טראומטיים. ביוזמת מרכז החוסן שלנו, בשבוע הבא יתקיים מפגש הכשרה פתוח לכלל הציבור במתן עזרה ראשונה רגשית במצבי חירום. את ההכשרה יעביר ד״ר משה פרחי ממכללת תל חי שפיתח מודל שכולל ארבעה כללים פשוטים שכל אחד יכול לבצע כדי לסייע לאדם או ילד שחווה אירוע טראומטי ולהחזירו לתפקוד מלא.

מומלץ מאוד!  רשמו לעצמכם:  יום חמישי (23.3), בשעה: 18:00 באודיטוריום 'נופי הבשור'. לפרטים במרכז החוסן שלנו 9965264

 

עיפרון הזהב

הקריקטוריסט והפובליציסט מנירים, ארנון אבני, שאחראי גם בין היתר על הוצאתו לאור של העיתון המקומי שלנו 232 ועל הקריקטורה השבועית בעיתון 'הזמן הירוק', קיבל השבוע את פרס 'עיפרון הזהב' לשנת 2017 מטעם המוזיאון הישראלי לקריקטורה ולקומיקס בחולון. הפרס היוקרתי מוענק כל שנה ליוצרים בולטים בתחום, על פרסום קריקטורות בעלות אופי פוליטי מובהק ותרומתם לשיח הפוליטי העכשווי. בדבריו במעמד קבלת הפרס, הודה ארנון למוזיאון שבחר להפנות מבט אל הפריפריה וכי בזמן האחרון הוא מבין שהעמדות הנשקפות מהקריקטורות שלו הן גם פריפריה שהולכת ומתרחקת מהמרכז ושאת שתי הפריפריות הוא לא מתכוון לנטוש. הרווחנו.

 

שבת שלום

גדי ירקוני

שלום לכולם,

 

מנכ"ל משרד הביטחון

השבוע נפגשנו, ראשי המועצות בעוטף, עם מנכ"ל משרד הבטחון, אודי אדם. קיבלנו ממנו עדכון לגבי בניית המכשול לאורך הגדר שתואץ משמעותית בזמן הקרוב מאוד ותימשך כשנתיים. העלנו בפניו מספר סוגיות לא פתורות שביקשנו להאיץ את קידומן – נושא שיפוי ראשי הצח"י וסגניהם בעת חירום, הפשרת שטחי האש לטובת הפיתוח החקלאי באזור, החלפת הממ"דים הלא תקניים בכרם שלום, פיתוח מעבר ארז והכנסת עובדים לחקלאות. המנכ"ל הביע תמיכה מלאה והעביר את הדברים להמשך קידום על ידי אנשי המקצוע הרלוונטיים במשרד.

 

 

גזם חקלאי

הטיפול בגזם החקלאי מעסיק אותנו לא מעט ואנו כל העת בוחנים מציאת פתרונות אשר מצד אחד יספקו מענה לחקלאים שלנו ומצד שני יצמצמו משמעותית את השריפות של הגזם שפוגעות באיכות חיי התושבים והסביבה. בשבוע שעבר נפגשנו במועצה עם נציגי המשרד להגנת הסביבה ועם צביקה גוטליב (עין הבשור) שפיתח מיזם לקיצוץ הגזם בחממות שיקטין את נפח הגזם בכ-80%. סיכמנו על שיתוף פעולה להפעלת פיילוט ניסיוני של המיזם באשכול בתמיכת המשרד להגנת הסביבה. אני מקווה שנצליח לצאת לדרך עם הפיילוט בקרוב מאוד. אשוב ואעדכן.

 

 

גן לזכר הנופלים

ביוזמת החטיבה הדרומית באוגדת עזה, חנכנו השבוע סמוך לקיבוץ כיסופים חורשה יפהייפיה לזכרם של 18 חללי החטיבה הדרומית שנפלו בעת שירותם הצבאי בחטיבה, שעה שהגנו עליינו בגופם. המועצה והרבש"צים של אשכול נרתמו בצורה מוחלטת בסיוע לקידום היוזמה החשובה והמרגשת ותוך פרק זמן קצר מאוד הקמנו בשיתוף פעולה מלא גן לתפארת לזכר הנופלים. התרגשתי מאוד לפגוש ולדבר עם משפחות הנופלים שקיפדו את חייהם למען הביטחון שלנו ולמען המשך הפיתוח של חבל ארץ זה.
תודה לאנשי החטיבה הדרומית על היוזמה, לקב"ט המועצה, אילן אייזקסון, לרבש"צים ולקיבוץ כיסופים שהעמיד את השטח המדהים לטובת הוקרת הנופלים והנצחתם. החורשה נקודת תצפית מרהיבה על האזור. מוזמנים לבוא לבקר.

 0903 נופלים

 

 

יום פתוח במו"פ

השבוע ניתנה לי הזדמנות לבקר במשך כמה שעות באחת הסביבות האהובות עלי ביותר – חממות הגידול והפיתוח החקלאי במו"פ דרום, במסגרת היום הפתוח השנתי. התמוגגתי לסייר בין הדוכנים והביתנים המרשימים של חקלאי האזור, לבקר בחממות, לשמוע וללמוד על הגידולים הייחודיים והפיתוחים השונים. כ-4000 איש ביקרו במו"פ ביום הפתוח, ביניהם גם שר החקלאות אורי אריאל. זו היתה הזדמנות להציג לו את העוצמה החקלאית באזור וחשיבות התמיכה של המשרד בחקלאות כתנאי להמשך פיתוח האזור. אמרתי – תנו לנו מים ואדמה ואנחנו כבר נדע איך להגדיל את החקלאות.  תודה לליאור קטרי מנהל המו"פ ולכל צוות המו"פ. היה מרשים ומרתק.

0903 מופ

 

 

כח נשי

לרגל יום האשה הבינלאומי שצויין השבוע, הצטלמו כל עובדות המועצה לצילום נשי משותף. באשכול רוב נשי מובהק, בכל האגפי והמחלקות, ורוב תפקידי הניהול במועצה מאויישים על ידי נשים – 80% מכלל המנהלים/ות הן נשים! אני גאה בכח הנשי שלנו, שמביא לשולחן קבלת ההחלטות את צורת החשיבה האחרת, ההסתכלות השונה הנדרשת לעיתים וכמובן אינטואיציה חזקה. אני מזכיר שבסוף החודש (29.3) נקיים אירוע מיוחד לרגל יום האשה שיכלול טקס הוקרה לנשים מובילות במועצה על פועלן בקהילה ולאחר מכן יתקיים פאנל בהנחיית העיתונאית לוסי האריש. שריינו ביומן!

 

0903 נשים

 

 

חג פורים שמח!

גדי ירקוני

שלום לכולם,

 

דוח מבקר המדינה על ההתמודדות עם איום המנהרות ב'צוק איתן' הסעיר השבוע את המערכת הפוליטית ואת השיח הציבורי. אין לי כוונה לקחת חלק ב'ספורט הלאומי' ולהיגרר להטחות ולהתנגחויות פוליטיות סביבו, אלא להתייחס למהות מבחינתנו, והמהות היא שלגבי מרבית סעיפי הדוח הופקו הלקחים עוד טרם פרסומו ומזה תקופה שאנו עדים ליישום של מסקנות הדוח ויצירת הפתרונות לאיומים.

מאז סוף 'צוק איתן' אנו חווים שינוי מהותי בגישה ובהבנת צרכי האוכלוסייה האזרחית בעוטף עזה וזוכים כיום לשיתוף פעולה מלא של הצבא עם המועצה. אנו נמצאים בקשר הדוק ושוטף עם הגורמים הצבאיים הרלוונטיים באזור, מקיימים ישיבות עבודה שוטפות, תרגילים משותפים וכיום, בניגוד לעבר, הצבא מחזיק בעמדתינו על הצורך בפינוי ישובים בחירום ועובד איתנו בשיתוף פעולה לתיאום וביצוע תוכנית הפינוי. מעל לכל, המכשול שנבנה בימים אלה בהשקעה תקציבית לא מבוטלת מהווה את המענה הרלוונטי לאיום המנהרות ולצד זה פועל צה"ל כל העת, לילות כימים, להידוק המעטפת ההגנתית על יישובי העוטף וחיזוק תחושת הביטחון של התושבים.

גם מול מקבלי ההחלטות אנו מרגישים שבטחון תושבי עוטף עזה הוא בגדר אינטרס לאומי. נעשים מאמצים לשמור על השקט לצד מחוייבות ממשלתית לפיתוח וחיזוק האזור, שבאה לידי ביטוי רק לאחרונה עם אישור התוכנית התקציבית הממשלתית הנרחבת. עם זאת נותרו לנו עדיין חילוקי דעות במספר סוגיות לא פתורות ביניהם לוח הזמנים של ביצוע ההרחבה של כביש 232, תקציבי החוסן ועוד. אנחנו מממשיכים במאבק סביב הסוגיות הלא פתורות אשר הכרחיות מבחינתנו להמשך פיתוח וחיזוק האזור.

 

האירועים האחרונים והירי לעבר העוטף מדאיג אותנו ולא ניתן שישוב להיות שגרת חיינו. אנחנו מעבירים את המסר הזה בכל הזדמנות לגורמים הרלוונטיים ומרגישים שגם בקרב הקברניטים שולטת גישה זו. המדיניות הברורה היא שמירה על השקט והבטחת שגרת החיים בעוטף וכי שקט יענה בשקט. עם זאת, אנו מצפים שכל הפרה תזכה לתגובה המתבקשת ובשקלול כל האיזונים הרלוונטיים כדי לא לגרור את האזור להסלמה מיותרת.

אני חושב שהתשובה האמיתית והניצחת בסופו של דבר היא השקט היחסי שאנחנו נהנים ממנו בשנתיים וחצי האחרונות והצמיחה הדמוגרפית חסרת התקדים ביישובי המועצה. משפחות חדשות נקלטות, הבנות והבנים חוזרים הביתה וכמעט כל הישובים עוסקים בפיתוח וצמיחה. רק לאחרונה נמסר לנו בוועדה המקומית שאשכול היא הרשות שהוציאה השנה הכי הרבה היתרים לבניה חדשה! בזה אנו עוסקים ומתמקדים. ההתעקשות שלנו להמשיך ולשמור על שגרת החיים ובצמיחה לא נובעת מתוך התעלמות מהמציאות השברירית באזור והקשיים הכרוכים מכך לעיתים. היא נובעת מתוך אמונה שעדיין, למרות הכל, זה אחד המקומות הנפלאים ביותר לחיות בו ושזו הדרך הנכונה והבריאה ביותר עבורנו.

 

 

שבת שלום,

גדי ירקוני

 

שלום לכולם,

 

מרכז קהילתי אשכול

השבוע מליאת המועצה אישרה ונתנה את בירכת הדרך להקמת מתנ"ס באשכול. לא מדובר על מבנה חדש במועצה אלא יצירת מבנה אירגוני מתכלל שיפעיל את תרבות הפנאי והספורט במועצה בצורה הוליסטית ובראייה קהילתית. אני מאמין שזוהי בשורה חשובה עבורנו שיש בכוחה לשמר את התוכניות והפעילויות הרבות והנהדרות הקיימות כיום ובמקביל לשפר, ליעל, להתאים ולהעשיר את השירותים והתוכניות בהתאם לצרכים והמגמות הקיימים. בשבועות הקרובים נחל בתהליך מואץ עם החברה למתנ"סים של הגדרת התחומים שיפעלו תחת אחריות המרכז הקהילתי.

 

צעד קדימה שניים אחורה

תכנון והרחבת כביש 232 הינו פרויקט דגל לשיפור איכות החיים באשכול. קודמי בתפקיד עשו מאמצים רבים לקדמו והמלאכה עוד רבה. בשנה האחרונה נאמר כי ביצוע הכביש יסתיים עד סוף 2018 – תחילת 2019, עם זאת להפתעתי ולהפתעת נציגי כל יישובי המועצה, בישיבת המליאה שהתקיימה השבוע הציגו מנהל הפרויקט ומתכנן הכביש לו"ז חדש: תכנון וביצוע 8 ק"מ בלבד שיסתיימו ב – 2020, והקטע הבא (כ-10 ק"מ, עד צמת מעון) יסתיים רק ב-2021. לוח זמנים זה איננו סביר ואסור לנו לקבלו כגזירה משמיים. אני נחוש להביא לקיצור ההליכים ולבצע את הפרויקט כפי שתוכנן וכפי שהובטח לנו. כולי תקווה כי אהייה ראש המועצה האחרון שיידרש לטפל בפרויקט זה.

 

אנשים טובים באמצע הדרך

פעמים רבות יוצא לי לספר למשלחות מהארץ ומחו"ל המגיעות למועצה את הסיפור שלנו, תושבי אשכול. השבוע התרגשתי לשמוע אישה מדהימה בשם בטסי פישר מספרת על אשכול למשלחת של JNF ארה"ב. בטסי היא תורמת של JNF שלקחה על עצמה להוביל צוות שמבקש לחזק את עוטף עזה. היא סיפרה למשלחת על החיים באשכול, על האתגרים, על הפרויקטים שחשוב לפתח ועד כמה המפגש עם התושבים של אשכול נגע בה. התרגשתי כי בטסי לא נולדה באשכול ולא גדלה באשכול ובעצם היא ביקרה באשכול לראשונה במרץ שנה שעברה וכעט זוהי הפעם השנייה שהיא נמצאת כאן. בטסי הספיקה לפגוש תושבים, יזמיות, להרקיד ילדים בשני בתי ספר, להיפגש עם מנהלי תחומים במועצה, להשקיף על מליאת המועצה, ללמוד על הפרויקטים העתידיים שמתוכננים ולהתעדכן על פרויקט בו היא והצוות שלה החליטו לתמוך באשכול. היא הותירה אותי נפעם מהמסירות והאהבה הרבה שלה לעם ישראל, מדינת ישראל, עוטף עזה ואשכול.

 

23.02 ביקור

 

שותפות

משלחת קהילתית רחבה של מבוגרים ונערים מאולבני הגיעו לבקר אותנו השבוע. כתבתי מספר פעמים על השותפות וחשיבותה בעיני. השקעה בחיבור בין יהודים בארץ ובתפוצות חשובה לא רק לחיזוק הזהות היהודית שלהם אלא גם חשובה עבורנו. איך יודעים שזה עובד? כשהצטרפתי לארוחת ערב עם המשלחת והמארחים הישראלים של הנוער והמבוגרים לא הצלחתי לזהות מי מאשכול ומי מאולבני.

 

משטרה קהילתית

משטרת אופקים וילדי יובלי הבשור פיתחו קשר מיוחד. השוטרים הגיעו לבית הספר ללמד על זהירות בדרכים, הילדים המקסימים שלחו לשוטרים ציורים שנתלו ברחבי תחנת המשטרה באופקים וריגשו מאוד את לובשי המדים הכחולים. כמחוות חזרה, הזמינו שוטרי תחנת אופקים את ילדי שכבת א' ליום כיף בתחנה ופגשו שוטרים פרשים על סוסים, את שוטרי יחידת הכלבנים, רובוט לניטרול חפצים חשודים ועמדת פיינטבול. זו חוויה נהדרת לראות עד כמה המשטרה והקהילה שלנו מחוברים. הילדים והשוטרים התרגשו ונהנו מהמפגש. גם אני התרגשתי לראות אותם.

תודה רבה לאבי לוי מפקד תחנת משטרת אופקים ולכל צוות התחנה המסור.

 

שהחיינו

השבוע יצקו את היסודות לבית הקבע הראשון בשלומית. אחרי תהליכים בירוקרטיים וסטטוטוריים לא פשוטים סוף סוף הגענו לרגע הזה וזוהי רק הסנונית הראשונה. בועדה המקומית נגב מערבי טוענים שתנופת הבנייה באשכול גבוהה בכל פרמטר לאומי. אנו מודעים לבירוקרטיה ועושים מאמצים בשיתוף יו"ר הועדה המקומית ומהנדס הועדה לקצר את התהליכים הארוכים.

מי שלא ביקר עדין בישוב הצעיר, שלומית, אני ממליץ לו בחום לעשות זאת. אסיים בציטוט שאני אוהב לשמוע מתושבי החלוציות: "ובבניין הארץ ננוחם".

 

 

שבת שלום

גדי ירקוני

 

 

שלום לכולם,

 

הרחבת כביש 232

בישיבת המליאה הקרובה נארח את צוות התכנון של הרחבת כביש 232 מטעם 'נתיבי ישראל', שיציגו לנו את מתווה התכנון הראשוני. זו הזדמנות להזכיר שישיבות המליאה פתוחות לכלל הציבור וניתן להגיע כשמשקיפים לדיוני המליאה. תושבים שמעוניינים להיחשף לתכנית התכנון מוזמנים להגיע למליאה הקרובה – יום ראשון הקרוב (19.1) בשעה 18:00.

 

מוקירים את השומרים

ביוזמתם המבורכת של קצין ההגמ"ר באוגדת עזה, אבינועם בצלאל, וקב"ט המועצה, אילן אייזקסון, התקיים בשבוע שעבר, לראשונה, ערב הוקרה מיוחד ומכבד לחברי כיתות הכוננות מכל יישובי המועצה, רבש"צים וראשי הצח"י. היוזמה של האירוע היא חלק מהידוק שיתופי הפעולה והחיבורים המקצועיים הנרקמים בשנתיים האחרונות בין קציני הצבא באוגדה לביננו, הקהילה האזרחית,  חיבורים אשר הכרחיים לשיפור התפקוד המשותף שלנו בחירום. כחלק מהפקת הלקחים המשותפת עם הצבא אחרי 'צוק איתן', אנו פועלים ושוקדים כל העת ליצירת שיח משותף ואפקטיבי בין ההתנהלות הצבאית לבין הצרכים האזרחים. תודה לאבינועם ולאילן על האירוע וכמובן לכל חברי הכוננות, המתנדבים, חברי צח"י ורבש"צים ששומרים עליינו.

 

מוקירים את הנשים

לרגל יום האישה הבינלאומי שיחול בחודש הבא, החליט פורום הנשים הנמרץ של אשכול לצאת ביוזמה נפלאה של הוקרת תושבות הפועלות בקהילת אשכול – נשים מנהיגות, פורצות דרך, מחנכות יזמיות חברתיות ועוד… תושבות ותושבי המועצה מוזמנים להמליץ על כל אישה, תושבת אחד מיישובי המועצה, הנתפסת כמנהיגה ומשפיעה אשר עשתה או עושה עשייה משמעותית עבור קהילת אשכול. הועדה הציבורית אשר נבחרה לצורך הבחירה, תדון בהמלצות השונות ותכריז על הנשים הנבחרות בטקס הוקרה במסגרת אירוע התרבות המועצתי ליום האישה, ביום רביעי, 29/03/2017, בשעה 20:30 באולם המועצה. את ההמלצות יש למלא בטופס בקישור המצורף ולהגישו עד לתאריך ה- 08/03/17.

 

 

שבת שלום

גדי ירקוני

09.02.2017 / ‏י"ג שבט תשע"ז

שלום לכולם,

 

השקט שנשמר

השבוע חווינו יממה לא שקטה מבחינה בטחונית. זה החל בבוקר יום שלישי עם ירי  לעבר מועצה אזורית חוף אשקלון שגרר אחריו תגובה של צה"ל שהורגשה היטב באזורנו. במקביל, התרחש אירוע הסתננות מרצועת עזה, אשר הקפיץ את כוחות הביטחון. במשך שעות ארוכות הורגשה תנועה ערה של כוחות בטחון, נורו פצצות תאורה ובאחד מיישובי המועצה נתבקשו התושבים להישאר בבתים. בסופו של דבר האירוע הסתיים עם תפיסת המסתנן ולאחר חקירתו נשלל החשש הבטחוני. אנחנו עמדנו כל העת בקשר עם גורמי הביטחון באוגדה, קיבלנו עדכונים שוטפים ופעלנו בהתאם להערכת מצב אנשי הביטחון שלא ראו לנכון לשנות הנחיות למעט בישוב אחד. המסר שאנחנו מקבלים מבכירי מערכת הביטחון הוא שאין שום כוונה לאף צד להיגרר להסלמה ונעשים מאמצים רבים, בשני הצדדים, כדי לשמור על השקט. על אף זאת, בכל הזדמנות אנחנו מבהירים – שאיננו מוכנים להשלים עם מציאות של שגרת טפטופים. אמנם. אני מתרשם שהמדיניות הביטחונית כיום אכן לא פשרנית כלפי 'שגרת טפטופים' אך עם זאת שקולה ומאוזנת ובראש ובראשונה חותרת לשקט כדי שאנחנו נוכל לשמור על שגרת חיינו ולהתמקד בצמיחה ובפיתוח הקהילות שלנו.

 

ועדת היגוי

פעילות ועדת ההיגוי להקמת בתי הספר החדשים מתקדמת ואנו ממשיכים להיפגש אחת לחודש. צירפנו להרכב הקבוע של ועדת ההיגוי 4 מורים, שניים מכל בית הספר – ציפי ברוזה (שדה ניצן) ואילנה בן גיגי (אוהד) מ'יובלי הבשור', מזל חסון (כיסופים) ומרים מלכה (חולית) אשר מביאות ערך מוסף משמעותי לתהליך. בישיבה האחרונה (שלישי) הציג לנו מהנדס המועצה, מוטי לבאן, את התוכנית האדריכלית של שני בתי הספר. תהליך התכנון החל בשלב הראשון בקביעת העקרונות המנחים התואמים פדגוגיה ואת רוח המקום – כמו סביבה כפרית וכמובן גם צרכי מיגון, וכלל לא מעט שינויים והתאמות עד לאישור הסופי של חברי ועדת ההיגוי המורחבת. בקרוב, לאחר ההשלמות הסופיות, נציג את התוכנית לציבור.

 

פתיחת חסמים

השבוע קיימנו פגישת הכרות ראשונית עם שני מנכ"לים חדשים בשני משרדי ממשלה משמעותיים לנו – מרדכי כהן במשרד הפנים ואריאל משעל במשרד לפיתוח הנגב והגליל. סיפרנו על המועצה, על המאפיינים הייחודיים והצרכים הנגזרים, וכן העלנו צרכים נקודתיים בפתיחת חסמים ביישום החלטות הממשלה הרלוונטיות לנו. הרגשתי שאנו זוכים לאוזן קשבת ושישנה מכוונות רבה לסייע ככל הניתן לפיתוח האזור. אני מקווה להמשך עבודה פורה ושיתוף פעולה הדוק עם המנכ"לים החדשים. בהצלחה.

 

דרום אדום

סוף השבוע הראשון של 'דרום אדום' נחל הצלחה רבה. מטיילים רבים פקדו את האזור ואת בתי העסק המקומיים אך מנגד לא הורגשה צפיפות ועומסי תנועה כבדים שהפריעו לתושבים. בכמה מוקדים יש פריחות משגעות ואנחנו מעריכים שהמרבדים להם אנו מצפים יגיעו קצת באיחור ולכן אירועי הפסטיבל יגלשו לחודש מרץ. לצערי, נתקלנו בסוף השבוע גם בפנים הפחות יפים של חלק מציבור המטיילים, עם אירוע מצער של פריצה וגניבת תוצרת חקלאית מהשוק האורגני בישע ומקרה של התפרעות מסוכנת של נהגי טרקטורונים במרחבי הטבע בסמיכות למטיילים. המשטרה פרוסה בכוחות מוגברים ועובדת בשיתוף פעולה הדוק ומצויין עם הרב"שצים שלנו. זו הזדמנות, שוב, להודות לכל העוסקים במלאכה, לשמירה על ביטחוננו והסדר התקין, גם בסופי שבוע. במסגרת אירועי הפסטיבל, בסוף השבוע הקרוב – הופעה של אהוד בנאי באולם אשכול, 'יריד מרקטיטו' הנפלא בקיבוץ צאלים ויריד 'נירים יוצרים' בקיבוץ נירים. בואו לפרגן, ובעיקר ליהנות.

לכל אירועי הפסטיבל  

 

'עת לנטוע אילנות, עת לנטוע ולבנות'

לנו, אנשי האדמה, אין דבר מרגש יותר מאשר לנטוע עצים. אבל התרגשות רבה יותר, היא לנטוע עץ יחד עם דני פלד (ניר יצחק), מוותיקי ומייסדי המועצה אשר זרע את השתילים והעצים הראשונים שמפירותיהם כולנו נהנים היום. באירוע נטיעות לכבוד ט"ו בשבט עם ותיקי המועצה בנווה אשכול, אמרתי, שהעצים שהוותיקים שתלו, מתנוססים היום לגובה של מטר וחצי ובאחריותנו להגביה אותם לגובה של 3 מטרים ויותר…ט"ו בשבט שמח!

 

טו בשבט

 

 

שבת שלום

גדי ירקוני

02.02.2017 / ‏ו' שבט תשע"ז

 

שלום לכולם,

בשבועות האחרונים חלק מהנמענים ברשימת התפוצה של האגרת השבועית אינם מקבלים אותה בשל תקלה טכנית פנימית בשרת הדואר שלנו. מי שפספס את האגרות האחרונות, הן כולן נמצאות באתר המועצה בקישור הבא

 

קרן הדיור – Housing fund

במסגרת שיתופי הפעולה ההדוקים שפיתחנו לאחרונה עםJNF  ארה"ב, נפגשנו השבוע במועצה עם מנכ"ל  JNF ארה"ב בישראל ומנהל הפרוייקט של קרן הדיור – housing fund, אשר קמה במטרה לסייע לפיתוח ההתיישבות בנגב על ידי מתן הלוואות לישובים לפיתוח מגרשים. הקרן מספקת לישובים הלוואות גישור (צמודות למדד בלבד) לביצוע התשתיות ופיתוח מגרשים, עד לשיכונם. על ידי כך משלימה ההלוואה את פערי המימון שנוצרים מול משרד השיכון אשר לא מתקצב את הבניה עד שיש תוכניות קליטה בפועל. המשמעות היא שכל ישוב במועצה שמוכן עם תוכניות פיתוח, יקבל הלוואת גישור שתאפשר לו להתחיל בביצוע התשתיות ובכך יתקצרו משמעותית תהליכי הקליטה. התורמים לפרוייקט של ה-JNf הם אנשי נדלן מארה"ב הרואים חשיבות בפיתוח הנגב ובאשכול בכללם ולאחר ביקורם במועצה סיכמנו על יציאה לדרך משותפת. אני רואה בכך בשורה משמעותית ואף פריצה דרך שתשנה את פני הקליטה במועצה. התוכנית תסייע רבות לצמיחה הדמוגרפית, להחזרת ילדינו הביתה ולקליטת משפחות חדשות. אני מלא תודה והערכה על שיתוף הפעולה החשוב עם JNF  ארה"ב ולחיבוק החם שאנחנו זוכים מהם.

 

פגישה עם שר הבטחון

השבוע נפגשנו ראשי המועצות של עוטף עזה עם שר הביטחון, אביגדור ליברמן. זוהי הפעם הרביעית מאז תחילת כהונתו שהשר מגיע לבקר באזור ונפגש איתנו. אנו רואים בכך מסר לחשיבות הרבה שמייחס השר לחיזוק הביטחון וחוסן הישובים שלנו. שוחחנו עם השר על השקט הבטחוני המבורך אשר מאפשר לנו לעסוק בצמיחה ובשיקום הישובים. בשיחה איתו התמקדנו בנושאים מוניציפאליים אזרחיים והצרכים הנדרשים להמשך חיזוק הישובים והצמיחה. העלנו מולו את הקשיים שאיתם אנו נתקלים מול משרדי הממשלה השונים והתקציבים המוגבלים בעיקר בתחום, החינוך, האוצר, השיכון, תשתיות וכלכלה. השר הבטיח שהוא יפנה לראש הממשלה כבר בפגישתם הקרובה ויעלה בפניו את הצורך לכנס ישיבה דחופה בין ראשי המועצות של עוטף עזה לבין כל השרים הרלוונטיים, בנוכחות ראש הממשלה, כדי להביא לפתרונות מרוכזים לצרכי הישובים. השר התייחס גם לפתיחת מחסום ארז והבהיר שהוא רואה צורך משמעותי בפתיחת המסוף ומפעיל את מלוא כובד המשקל כדי לזרז את פתיחתו.

השר התייחס גם להערכות הביטחונית באזור ובמאמצים הרבים שנעשים כדי לשמור על השקט מצד אחד ומצד שני חיזוק מתמיד של המוכנות הביטחונית לכל תרחיש. התרשמנו שמופעלים שיקולים אחראיים ושיש לנו על מי לסמוך. בתחילת הישיבה עמדנו כולנו דקת דומיה לזכרו של ידידנו, איש הנגב, שמוליק ריפמן ז"ל.

 

02.02 שר הביטחון

 

יהודי מארץ ישראל, מהנגב.

במשפט הזה נהג שמוליק ריפמן ז"ל להציג את עצמו בפני האנשים הרבים שפגש לאורך הדרך. אתמול נסעתי לקיבוץ רביבים יחד עם אלפים רבים כדי ללוות את שמוליק בדרכו האחרונה. שמוליק ששימש כראש מועצת רמת נגב במשך 25 שנים ובתפקידי מפתח ברמה המקומית והלאומית, משאיר אחריו חותם עצום על הנגב וההתיישבות. אני הכרתי את שמוליק כשנכנסתי לתפקיד וזכיתי להכיר איש חזון ועשייה מופלא, אשר הקדיש את חייו לעבודה הציבורית ולמימוש חזון ההתיישבות בנגב. מעבר לכך, זכיתי להכיר איש חם ולבבי במיוחד ואוהב אדם. אני מוקיר את העשייה רבת השנים ואראה בו תמיד כאחד המנהיגים המזוהים ביותר עם פיתוח הנגב וההתיישבות. אני שולח את תנחומי הכנים לבני המשפחה ולשכנינו בקהילת רמת נגב. יהי זכרו ברוך.

 

אשכול-מקסיקו

הרוחות בין ישראל ומקסיקו סערו השבוע בעקבות הציוץ של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, על החומה בין ארה"ב ומקסיקו. לאשכול שותפות הדוקה וחמה עם הקהילה היהודית במקסיקו. אנשי הקהילה עומדים לצדנו בימי שגרה וחירום, תורמים בנדיבות רבה לפיתוח וחיזוק יישובי המועצה ושומרים באדיקות על החיבורים בין הקהילות שלנו. לאחרונה נאבקו אנשי הקהילה כדי למשוך החלטות אנטי ישראליות באו"ם. צר לי מאוד על הפגיעה בקהילה בעקבות ההתבטאות של ראש הממשלה וכולי תקווה שהדבר לא יפגע בחיבורים המיוחדים בין אשכול ומקסיקו.

 

מחנכים בחזית

אנשי החינוך של אשכול פועלים תחת אתגרים מורכבים וייחודיים המובחנים משאר חלקי הארץ. מצד אחד, מתמודדים אנשי החינוך שלנו עם אתגריה המוכרים והלא פשוטים לרוב של מערכת החינוך, העוסקת בהקניית ידע וחינוך, חתירה להישגים והקניית ערכים. מצד שני קיבלו אנשי החינוך שלנו 'בונוס', לעמוד באתגרים אלה בתוך מציאות ביטחונית מורכבת כשההשלכות הרגשיות שלה על ילדינו מורגשת כל העת. ביום שלישי בערב עצרנו לרגע וקיימנו ערב מיוחד ומרגש שכולו הכרת תודה והבעת הערכה והוקרה לעובדי ההוראה של אשכול. הערב יועד לכלל אנשי החינוך, על פני כל הרצף החינוכי – מטפלות במעונות היום,  סייעות וגננות, מורים ומורות, מנהלים, מדריכים בחינוך הבלתי פורמלי, מנהלי חינוך ביישובים, תומכי המערך החינוכי ואף פורשי מערכת החינוך. כל אחד מהווה חוליה בשרשרת העשייה החינוכית של אשכול ואנו רואים חשיבות בחיזוק החוליות לשרשרת חזקה ואיתנה, מקדמת ומצמיחה, למען ילדינו. אני רוצה להודות לאגף החינוך על היוזמה והארגון הנפלא של האירוע החשוב והמרגש.

 

הדרום אדום!

בסוף השבוע זה מתחיל, פסטיבל 'דרום אדום'. מתוכנן לנו חודש גדוש בפעילויות מהנות, מופעים איכותיים, טעמים מיוחדים וכמובן שלל כלניות. כל המידע על אירועי הפסטיבל באתר – http://daromadom.habsor.co.il/

 

סוף שבוע חמים ובילוי נעים

גדי ירקוני

שלום לכולם,

 

התברר לנו שבשבועות האחרונים חלק מהנמענים ברשימת התפוצה של האגרת השבועית אינם מקבלים אותה בשל תקלה טכנית פנימית בשרת הדואר שלנו. אני מצרף בשנית את האגרת האחרונה שהופצה בשבוע שעבר ובהמשך לה העדכונים מהשבוע שחלף. ניתן לקרוא את כל האגרות השבועיות באתר המועצה בקישור הבא

 

בשורת המכשול

העבודות על הקמת המכשול לאורך גבול רצועת עזה מתקדמות ובחודשים הקרובים יצברו תאוצה משמעותית וימשכו כשנתיים. עם הגברת קצב הבניה צפויים לפקוד את אזורנו מדי יום אלפי עובדים שיביאו גם לתנופת ביקוש במקומות לינה והסעדה. אז כך שמעבר לבשורה הביטחונית שבהקמת המכשול יש גם בשורה לחיזוק העסקים המקומיים באזור. כעת אנו נערכים להקמת מערך מובנה באגף האסטרטגי שלנו שיקשר ויתווך בין העובדים והקבלנים שיפקדו את האזור לבין בתי העסק המקומיים וחשיבה על מיזמים נוספים. נשוב ונעדכן בהמשך.

 

אסטרטגיה נשית 

סיימנו תהליך איתור לתפקיד ניהול האגף האסטרטגי במקומו של בועז קרצ׳מר שביקש לסיים את תפקידו. לתפקיד נבחרה רננה יעקב (ניר עוז), בת המועצה ובעלת ניסיון רב בהובלת פרויקטים ותהליכים. רננה שימשה בשנים האחרונות רכזת אזור עוטף עזה בתנועה הקיבוצית ואני משוכנע שכישוריה יוכלו לה בתפקיד החשוב והמאתגר ותהיה שותפה מרכזית לתהליכי הפיתוח של המועצה בשנים הקרובות. בשבועות הקרובים תחל בחפיפה מסודרת ויסודית עם בועז. רננה מצטרפת לשורה מכובדת של נשים איכותיות שמתגוררות ביישובי המועצה ומחזיקות בתפקידי הניהול הבכירים במועצה. עם הצטרפותה של רננה, הייצוג הנשי בקרב מנהלי האגפים הבכירים זוכה כעת לרוב (5 נשים ו-3 גברים) ובחתך מועצתי כללי – 80% מכלל המנהלים, אגפים ומחלקות, הן נשים.

 

נשות הדרום האדום

תוספת של כח נשי מקומי נוסף הוא בעמותת התיירות שלנו 'שקמה הבשור' עם מינויה של ליאורה סלע-דוד (צאלים) כמנהלת העמותה במקומו של עמית לבקוב. העמותה אשר שייכת לחמש מועצות אזוריות בנגב המערבי מובילה את מגוון אירועי התיירות במועצות ובמרכזם פסטיבל 'דרום אדום' שתחת ניהולה הפך לאחד המצליחים והממותגים ביותר בארץ כיום. ליאורה תנהל את העמותה לצדה של לבנת גינזבורג שלנו (מגן) המוכשרת והנמרצת שממשיכה בתפקיד. בחודשים האחרונים ניהלה לבנת את כל מערך ההכנות האינטנסיבי לקראת הפסטיבל כמעט לבדה ובהצלחה מרובה. אנו צופים למספר שיא של מבקרים בפסטיבל הקרוב ונערכנו להנגשת הדרכים למוקדי פריחה נוספים באזור ולניתוב המבקרים לאתרים הנוספים.

 

 

אשכול – באר שבע

השבוע נפגשתי עם ראש עיריית באר שבע, רוביק דנילוביץ', יחד עם ראשי יישובי החלוציות. לחיבור עם עיריית באר שבע אחראי ידיד משותף, ראסל רובינסון, מנכ"ל JNF (קק"ל-ארה"ב), שתומך רבות בפרויקטים בבאר שבע ובחלוציות ובשנה האחרונה הרחיב את המעורבות והתמיכה בפרויקטים נוספים באשכול (הרחבת מרכז החוסן ופרויקטים עתידיים אחרים). באר שבע מהווה מטרופולין חזק שמספק מגוון מענים לתושבי אשכול בתחומי התרבות, תעסוקה, חינוך ורווחה. הסכמנו על חשיבות חיזוק שיתופי הפעולה בין הרשויות שיטיבו עם תושבי אשכול ובאר שבע כאחד. בשלב הראשון החלטנו על מאמץ משותף לקידום כביש 23 שיקצר את הדרך מדרום המועצה לבאר שבע ועל הקמת צוות משותף בשתי הרשויות לבחינת וקידום שיתופי פעולה נוספים במגוון תחומים.

 

כוחות משולבים

ביום חמישי נפגשנו במועצה עם מפקד מחוז הדרום במשטרה, ניצב דוד ביטן, יחד עם מפקד המרחב תנ"צ נתן בוננזה ומפקד תחנת אופקים אבי לוי. אנו זוכים לשיתוף פעולה יוצא דופן עם כוחות המשטרה במרחב שלרוב מגלים הבנה ורגישות רבה לצרכים הייחודיים של תושבי האזור. במהלך הפגישה הוצגו לנו נתוני הפשיעה באשכול שירדו השנה ב-35%!! נתון שממשיך את מגמת הירידה המשמעותית בפשיעה באשכול בשנים האחרונות. הירידה קשורה רבות לשיתוף הפעולה ההדוק בין המשטרה לבין גורמי הביטחון של אשכול ובראשם הרבש"צים ומתמיד ולמתנדבים הרבים מתושבי המועצה, בהובלתו של קב"ט המועצה, אילן אייזקסון.

 

האישי והלאומי

ב-4.2 יצויינו 20 שנים לאסון המסוקים. אחד האירועים הקשים, הכואבים והטראומטיים שידעה המדינה שלנו. אומה שלמה כאבה ובכתה את מותם של 73 ממיטב בניה, מכל קצוות הקשת הפוליטית וההתיישבות. המשפחות השכולות אשר נושאות וכואבות יום יום את המחיר הכבד ביותר של החיים כאן, שואבות את כוחן ממפעל הזיכרון וההנצחה של הבנים בניסיון להיאחז בממד של משמעות. אשכול שכלה שני בנים באסון. נדב לישנסקי (שדה אברהם) ועידן מינקר (ניר יצחק) ז"ל. ביוזמת האחים והאחיות של הנופלים יתקיים בסוף מרץ אירוע הנצחה ייחודי בכיכר רבין בתל אביב. לקראת האירוע יצאו האחים במסע גיוס כספים כדי לאפשר את קיומו. בקישור הבא תשמעו את איילה מינקר מניר יצחק מספרת על המיזם החשוב והערכים שעומדים מאחוריו. מעבר להנצחה האישית והלאומית, זהו אירוע שמזמן לכולנו רגע של איחוד השורות והשסעים העמוקים והמסוכנים בחברה הישראלית.

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4908242,00.html

ניתן לתרום לאירוע באתר הבא (החל מ-36 ש"ח) https://www.giveback.co.il/project.aspx?id=267

 

 קו אדום

כידוע, בשנתיים האחרונות הובלנו תהליך מול משרד הפנים לאיחוד מוניציפאלי של ארבעת יישובי גוש צוחר (אוהד, שדה ניצן, צוחר ותלמי אליהו) עם עמיעוז, במסגרת תוכנית ה'קו הכחול'. התוכנית היוותה מבחינתנו פתרון לסוגיה המצערת של אי הכללת הישובים בעוטף עזה, כאשר רק מאות מטרים בלבד מפרידים ביניהם לבין קו העוטף כשכל התושבים בגוש חשופים במידה זהה לאיום הביטחוני. הוקמה ועדה מיוחדת במשרד הפנים לליוויי התהליך מול המועצה והישובים ולאחר דיונים רבים, סיורים בישובים ובחינה יסודית של כל התנאים והמשמעויות של המהלך, החליטו השבוע ההנהגות של ארבעת הישובים שלא להתאחד. הישובים החליטו שהנזק מהאיחוד עולה על התועלת ואנו מכבדים את ההחלטה. על אף זאת, מאחר שהמצב הייחודי של יישובי צוחר הוכר בתוכנית הממשלתית לחיזוק עוטף עזה אחרי צוק איתן אנו נפעל כעת מול משרד הפנים למציאת פתרון חלופי של מתן הקלות וסיוע לישובים שלא במסגרת האיחוד.

 

מפגשים בישובים

מאיר יפרח ואנכי חידשנו לאחרונה את המפגשים עם ההנהגות ובעלי התפקידים בישובים. בשבוע האחרון ביקרנו בעין הבשור ובבארי. שמענו ודנו על הנושאים הרלוונטיים בכל ישוב, על הצרכים הייחודיים ופתרונות אפשריים. המפגשים בישובים חשובים לנו מאוד להבנת מכלול הצרכים בישובים ולצורך חיזוק ושיפור הממשקים של הישובים מול המועצה והאגפים השונים. ישובים שמעוניינים לקיים עמנו מפגש, מוזמנים ליצור קשר עם הלשכה לתיאום מועד –  08-9929102.

 

יום המורה

בתיכון 'נופי הבשור' הסתיימה מחצית הלימודים הראשונה והיום חולקו תעודות האמצע כמיטב המסורת – בחיק הטבע, במסגרת הצעדה הבית ספרית. זוהי הזדמנות לאחל לתלמידים שלנו הצלחה רבה במחצית הלימודים השניה ולהודות למחנכים ואנשי החינוך. השנה החלטנו במועצה לקיים אירוע מיוחד להוקרת אנשי החינוך שלנו. ביום שלישי הקרוב נקיים ערב מיוחד של אמירת תודה לכל אנשי החינוך של אשכול במהלכו גם יתקיים מופע של להקת 'אנשי הארון' – במחווה לשירי כוורת. לאירוע מוזמנים כל אנשי החינוך של אשכול באשר הם, מהגיל הרך ועד י"ב, מהחינוך הפורמאלי והבלתי פורמאלי ואנשי החינוך על פני השנים שפרשו והותירו את חותמם על ילדינו. ניפגש ביום שלישי!

 

 

ועידת מרכז השלטון המקומי

השבוע השתתפתי בוועידה השנתית של מרכז השלטון המקומי וקק"ל בגני התערוכה בתל אביב בהשתתפות שרי הממשלה וחברי כנסת. כותרת הועידה היתה 'יחד מחזירים את החדשנות לערים' והתקיימו פאנלים דיוניים. בפתח הועידה נאם ראש הממשלה אשר התייחס בנאומו ל'צוק איתן' ולעוטף עזה. ראש הממשלה חזר והדגישי בדבריו את האחריות של מדינת ישראל לביטחונם של תושבי עטף עזה וחיזוק הישובים ורשויות העוטף. התוכנית הממשלתית שאושרה לפני כחודש לחיזוק העוטף והמעטפת הבטחונית ההדוקה שלה אנו זוכים וכרוכה בתקציבים בלתי מבוטלים, הם ביטוי מעשי של אמירות אלה. אני מקווה שמגמה זו תימשך ותתחזק ונזכה לקבל את התמיכה הממשלתית במקומות הנוספים שאותם אנו מקדמים בימים אלה מול הממשלה.

 

צעירים ברוחם

היום ציינו בגאווה 20 שנות פעילות של העמותה למען הזקן 'נווה אשכול'. התרגשתי לחגוג יחד עם וותיקי המועצה והצוות המסור 20 שנים של עשייה, קידום והובלה מופלאה של תחום הגיל השלישי באשכול. בכל פעם שאני מבקר בנווה אשכול, אני מתפעל ומתרגש מחדש לראות את המקום שוקק חיים ופעילות ואת דור הוותיקים שלנו, אשר יסדו את המועצה, זוכים לכבוד לו הם ראויים. אני רוצה להודות לצוות המסור שלא חדל לרגע מלהגות רעיונות ותוכניות לשיפור איכות חיי הוותיקים שלנו בהתייחסות מקצועית מעמיקה, מכבדת ואדיבה, אך בעיקר – אוהבת.

 

נווה אשכול חוגג 20

 

 

שבוע טוב ושקט

גדי ירקוני

 

שלום לכולם,

 

 בשורת המכשול

העבודות על הקמת המכשול לאורך גבול רצועת עזה מתקדמות ובחודשים הקרובים יצברו תאוצה משמעותית וימשכו כשנתיים. עם הגברת קצב הבניה צפויים לפקוד את אזורנו מדי יום אלפי עובדים שיביאו גם לתנופת ביקוש במקומות לינה והסעדה. אז כך שמעבר לבשורה הביטחונית שבהקמת המכשול יש גם בשורה לחיזוק העסקים המקומיים באזור. כעת אנו נערכים להקמת מערך מובנה באגף האסטרטגי שלנו שיקשר ויתווך בין העובדים והקבלנים שיפקדו את האזור לבין בתי העסק המקומיים וחשיבה על מיזמים נוספים. נשוב ונעדכן בהמשך.

 

אסטרטגיה נשית 

סיימנו תהליך איתור לתפקיד ניהול האגף האסטרטגי במקומו של בועז קרצ׳מר שביקש לסיים את תפקידו. לתפקיד נבחרה רננה יעקב (ניר עוז), בת המועצה ובעלת ניסיון רב בהובלת פרויקטים ותהליכים. רננה שימשה בשנים האחרונות רכזת אזור עוטף עזה בתנועה הקיבוצית ואני משוכנע שכישוריה יוכלו לה בתפקיד החשוב והמאתגר ותהיה שותפה מרכזית לתהליכי הפיתוח של המועצה בשנים הקרובות. בשבועות הקרובים תחל בחפיפה מסודרת ויסודית עם בועז. רננה מצטרפת לשורה מכובדת של נשים איכותיות שמתגוררות ביישובי המועצה ומחזיקות בתפקידי הניהול הבכירים במועצה. עם הצטרפותה של רננה, הייצוג הנשי בקרב מנהלי האגפים הבכירים זוכה כעת לרוב (5 נשים ו-3 גברים) ובחתך מועצתי כללי – 80% מכלל המנהלים, אגפים ומחלקות, הן נשים.

 

נשות הדרום האדום

תוספת של כח נשי מקומי נוסף הוא בעמותת התיירות שלנו 'שקמה הבשור' עם מינויה של ליאורה סלע-דוד (צאלים) כמנהלת העמותה במקומו של עמית לבקוב. העמותה אשר שייכת לחמש מועצות אזוריות בנגב המערבי מובילה את מגוון אירועי התיירות במועצות ובמרכזם פסטיבל 'דרום אדום' שתחת ניהולה הפך לאחד המצליחים והממותגים ביותר בארץ כיום. ליאורה תנהל את העמותה לצדה של לבנת גינזבורג שלנו (מגן) המוכשרת והנמרצת שממשיכה בתפקיד. בחודשים האחרונים ניהלה לבנת את כל מערך ההכנות האינטנסיבי לקראת הפסטיבל כמעט לבדה ובהצלחה מרובה. אנו צופים למספר שיא של מבקרים בפסטיבל הקרוב ונערכנו להנגשת הדרכים למוקדי פריחה נוספים באזור ולניתוב המבקרים לאתרים הנוספים.

 

 

אשכול – באר שבע

השבוע נפגשתי עם ראש עיריית באר שבע, רוביק דנילוביץ', יחד עם ראשי יישובי החלוציות. לחיבור עם עיריית באר שבע אחראי ידיד משותף, ראסל רובינסון, מנכ"ל JNF (קק"ל-ארה"ב), שתומך רבות בפרויקטים בבאר שבע ובחלוציות ובשנה האחרונה הרחיב את המעורבות והתמיכה בפרויקטים נוספים באשכול (הרחבת מרכז החוסן ופרויקטים עתידיים אחרים). באר שבע מהווה מטרופולין חזק שמספק מגוון מענים לתושבי אשכול בתחומי התרבות, תעסוקה, חינוך ורווחה. הסכמנו על חשיבות חיזוק שיתופי הפעולה בין הרשויות שיטיבו עם תושבי אשכול ובאר שבע כאחד. בשלב הראשון החלטנו על מאמץ משותף לקידום כביש 23 שיקצר את הדרך מדרום המועצה לבאר שבע ועל הקמת צוות משותף בשתי הרשויות לבחינת וקידום שיתופי פעולה נוספים במגוון תחומים.

 

כוחות משולבים

ביום חמישי נפגשנו במועצה עם מפקד מחוז הדרום במשטרה, ניצב דוד ביטן, יחד עם מפקד המרחב תנ"צ נתן בוננזה ומפקד תחנת אופקים אבי לוי. אנו זוכים לשיתוף פעולה יוצא דופן עם כוחות המשטרה במרחב שלרוב מגלים הבנה ורגישות רבה לצרכים הייחודיים של תושבי האזור. במהלך הפגישה הוצגו לנו נתוני הפשיעה באשכול שירדו השנה ב-35%!! נתון שממשיך את מגמת הירידה המשמעותית בפשיעה באשכול בשנים האחרונות. הירידה קשורה רבות לשיתוף הפעולה ההדוק בין המשטרה לבין גורמי הביטחון של אשכול ובראשם הרבש"צים ומתמיד ולמתנדבים הרבים מתושבי המועצה, בהובלתו של קב"ט המועצה, אילן אייזקסון.

 

האישי והלאומי

ב-4.2 יצויינו 20 שנים לאסון המסוקים. אחד האירועים הקשים, הכואבים והטראומטיים שידעה המדינה שלנו. אומה שלמה כאבה ובכתה את מותם של 73 ממיטב בניה, מכל קצוות הקשת הפוליטית וההתיישבות. המשפחות השכולות אשר נושאות וכואבות יום יום את המחיר הכבד ביותר של החיים כאן, שואבות את כוחן ממפעל הזיכרון וההנצחה של הבנים בניסיון להיאחז בממד של משמעות. אשכול שכלה שני בנים באסון. נדב לישנסקי (שדה אברהם) ועידן מינקר (ניר יצחק) ז"ל. ביוזמת האחים והאחיות של הנופלים יתקיים בסוף מרץ אירוע הנצחה ייחודי בכיכר רבין בתל אביב. לקראת האירוע יצאו האחים במסע גיוס כספים כדי לאפשר את קיומו. בקישור הבא תשמעו את איילה מינקר מניר יצחק מספרת על המיזם החשוב והערכים שעומדים מאחוריו. מעבר להנצחה האישית והלאומית, זהו אירוע שמזמן לכולנו רגע של איחוד השורות והשסעים העמוקים והמסוכנים בחברה הישראלית.

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4908242,00.html

ניתן לתרום לאירוע באתר הבא (החל מ-36 ש"ח) https://www.giveback.co.il/project.aspx?id=267

 

 

שבת שלום

גדי ירקוני

שלום לכולם,

 

קרקעות חקלאיות

נושא הפרוגרמה היישובית של אשכול מעסיק אותנו רבות מזה שנים. זהו נושא שתמיד ראיתי בו בעל חשיבות רבה וקריטית לפרנסת תושבי אשכול ולצמיחה הדמוגרפית במועצה, גם שהייתי מרכז משק ובפרט כיום כראש מועצה. עם כניסתי לתפקיד היה לי ברור שחייבים להגיע לפתרון הסוגיה בהסכמות, מתוך הבנה שהפתרון חשוב והכרחי גם לקיבוצים וגם למושבים על מנת לצמוח דמוגרפית ולהבטיח את עתידם. הקיבוצים צריכים שהמדינה תהיה מחויבת להיקף הקרקעות אותן הן מעבדים שלא על בסיס קרקעות זמניות והמושבים זקוקים להשלמת מכסת הקרקעות ולקרקעות נוספות.

בישיבות הרבות שאני מקיים עם רשות מקרקעי ישראל ומשרד החקלאות בנושא אני רואה שלשמחתנו אנו זוכים לרוח גבית משמעותית וחסרת תקדים. המשרדים מלווים אותנו ברגישות צעד אחר צעד לקידום המהלכים שיבטיחו מימוש תוכנית הפרוגרמות. גם המשרדים רואים בתוכנית של אשכול מהלך תקדימי ופורץ דרך ומועצות אזוריות רבות פונות אלינו כדי ללמוד מהמודל הייחודי שבנינו. בשבועות האחרונים חלה התפתחות משמעותית ואנחנו מתקדמים בצעדי ענק לפתרון והוצאה לפועל של התוכנית. זו הזדמנות לבקש מכל הישובים שיתקדמו בהליכים מול משרד החקלאות.  אני מעריך שתוך שנה נתחיל במימוש וחתימה על הפרוגרמה בין הישובים ונוכל להתחיל בביצוע.

במקביל, אנו נמצאים בתהליך מתקדם מול משרד הביטחון לשחרור של כ-30,000 דונם שטחי אש והסבתם לקרקע חקלאית לישובים. גם כאן אנו זוכים לשיתוף פעולה מלא מצד משרד הביטחון. בשלב הראשון ישוחררו 18,000 דונמים והשאר בהמשך.

אני מודע שנושא הפרוגרמה היישובית הוא אחת הסוגיות הרגישות והחשובות במועצה. בימים אלה כשהתיישבות כולה נאבקת על ההכרה בחשיבותה וזוכה פעמים רבות לכתף קרה ממוסדות השלטון, ההגעה להסכמות בתוכנו תבטיח את העתיד של כל הקהילות באשכול. אני משוכנע שזהו מאבק משותף של כולנו.

 

נדל"ן באשכול

בשעה טובה חלה לאחרונה התקדמות משמעותית בגזרה הבירוקרטית והישוב אבשלום החל בשיווק המגרשים בשכונה השלישית. מדובר בעשרות מגרשים המוצעים למכירה, חלקם מוצעים עם מבנה בבניה מרוכזת. גם בצוחר מתקדם נמרצות פיתוח המגרשים בשכונה השלישית (שכונה ג') ובקרוב מאוד יחל שיווקם. בישוב הקהילתי שלומית מתקדמים בצעדי ענק דיירי הקראוונים למגרשי הקבע ותחילת הבניה. למה זה מרגש? תקראו על זה בקישור הבא – ראיון ב'דה מרקר' עם ענת שוורץ שעברה לפני שנתיים עם משפחתה מראש העין לאבשלום ומספרת על החיים כאן….

 

פרידה מלוחם

נסעתי אתמול למושב נוב בצפון כדי לחלוק כבוד אחרון לרס"ן חגי בן ארי שנפצע אנושות ב'צוק איתן' ונפטר שלשלום מפצעיו. חגי ואני שכבנו זה לצד זה מחוסרי הכרה במשך שלושה שבועות בחדר טיפול נמרץ בסורוקה. שם, בחדר, נוצר קשר אישי עמוק בין המשפחות שלנו, שנמשך עד היום. בהמשך, נפגשנו שוב, במחלקת השיקום בתל השומר. הייתי יושב עם בני משפחתו שלא סרו ממיטתו לרגע. כל פעם מחדש הייתי מתפעל ממסירות הטיפול ומהאהבה ללא קץ שהעניקו לחגי מחוסר ההכרה. המפגשים עם בני המשפחה היו מרגשים ומחזקים ותמיד הסתיימו בחיבוק חם ואוהב שקשה לתארו במילים. הידיעה אתמול על מותו מילאה אותי צער, צער על האבדה הגדולה של לוחם ומנהיג, מלח הארץ ואיש משפחה מופתי ואהוב, שהגן עליינו בגופו. בין ההמונים הרבים שפקדו את ההלוויה, הצלחתי לפלס את דרך לאביו כדי לתת לו חיבוק, שהזכיר לי את החיבוק בבית החולים, זה שאי אפשר לתאר במילים.

אני מאחל למשפחה היקרה שלא תדע עוד צער ומחזק את ידם של כל אחד ואחת, ההורים האחים, האשה האוהבת ושלושת ילדיו. יהי זכרו ברוך.

 

שבת שלום

גדי ירקוני

 

שלום לכולם

 

עדכון בטחוני

1. בתקופה האחרונה אנו עדים להתגברות הלחימה בצד המצרי, אשר נשמעת היטב באזורנו. צה״ל תגבר את מערך ההגנה לאורך הגבול במגוון אמצעים. אנו נמצאים בקשר שוטף עם גורמי הצבא ופועלים בהתאם להנחיות. למרות הדריכות המורגשת חשוב לציין שאין שינוי בהנחיות ההתגוננות ואנו בשגרה.

2. השבוע פורסם בתקשורת שיישובי עוטף עזה נערכים לפינוי בחירום. הפרסום גרר אי בהירות ומתח בקרב תושבים. חשוב להדגיש שמדובר בהיערכות שגרתית של הישובים צמודי הגדר לפינוי מוסדר בחירום שנערכת בשנה וחצי האחרונות. לא מדובר בהיערכות חדשה. ההיערכות לפינוי היא חלק מהפקת הלקחים אחרי ׳צוק איתן׳ ונעשית בשיתוף עם משרדי הממשלה הרלוונטיים. אנו פועלים כל העת מול צוותי החירום היישוביים על מנת לשפר את המוכנות והמסמך שהופץ בחלק מהישובים הוא חלק ממוכנות זו. עם זאת, כשיושלמו כל תכניות הפינוי, נפיץ לישובים דף הנחיות מלא ואחיד. אנו מלאי גאווה ברמת המוכנות וההיערכות הגבוהה של יישובינו.

 

המשך הפיתוח בעוטף עזה

ראשי המועצות בעוטף עזה עובדים בימים אלה בשיתוף פעולה הדוק להתוויית תוכנית הסיוע של הממשלה לשנים 2017-18, שתשלים את תוכניות הסיוע הקיימות. התוכנית כוללת את הארכת תוקף הטבות המס, הקלות בארנונה והקמת מעונות יום. במקביל, אנו פועלים באופן אינטנסיבי לבניית תוכנית אסטרטגית ממשלתית חדשה לחיזוק עוטף עזה, שתמשיך את תוכנית 2017 שנבנתה אחרי 'צוק איתן'. זו תוכנית העצמה קהילתית אזורית ארוכת טווח (10-15 שנים) שכוללת היבטים של חיזוק הישובים והצמיחה הדמוגרפית, תקציבים לפיתוח מגרשים, בתים ומבנים, שיפור תשתיות, פיתוח מוסדות חינוך, פיתוח תרבות הפנאי והחינוך בלתי פורמאלי.

 

תוכנית אב בספורט

ביום שלישי בערב התקיים במועצה מפגש של צוות ההיגוי הרחב לקידום תוכנית האב המועצתית לספורט. במפגש השתתפו תושבים, נציגי הישובים, שהעלו סוגיות מרכזיות, חשובות ומאירות עיניים לגבי הצרכים בתחום הספורט במועצה. עילם קוט, היועץ שמונה מטעמנו ללוות את התהליך, הציג נתונים ראשוניים של השאלונים מבתי הספר ושל סקר התושבים. הנתונים מציגים תמונה ברורה לגבי הצורך בקידום ופיתוח תחום הספורט במועצה במספר היבטים, החל מהעלאת מספר המשתתפים בפעילויות הספורט השונות וכלה בפיתוח מתקני הספורט, פיתוח ענפי ספורט תחרותיים ואיתור מאמנים מקצועיים. אין לי ספק שהתוכנית שאנו מקדמים יחד עם נציגי הישובים תיתן מענה ראוי ותוביל לפיתוח משמעותי של תחום הספורט במועצה על כל היבטיו.

 

ב–7.6 יתקיים מפגש חשיפה ראשון לציבור של התוכנית. במפגש יוצגו עיקרי התוכנית ותינתן במה פתוחה להעלות סוגיות, צרכים, הערות והארות. אני קורא לתושבים ולבוא ולקחת חלק במפגש הפתוח, לשמוע, להשמיע ולהשפיע.

 

 

שיפור השירות

כחלק מתהליך מקיף אותו עוברת המועצה לשיפור השירות לתושב, נערוך במהלך החודשים מאי ויוני סקר תושבים לבדיקת שביעות הרצון משירותי המועצה. הסקר יערך באמצעות חברת מחקר חיצונית "אליקסיר" ונועד לשמש כלי תומך החלטה להתנהלות המועצה בשנים הקרובות. ההיענות שלכם לסקר חשובה מאוד ומאפשרת להשמיע קול ולהשפיע על מערך שירותי המועצה לתושב בשנים הקרובות.

 

מפגע הזבובים

על אף הפעולות השונות שאנו עושים על מנת להתמודד עם מפגע הזבובים, עדיין לא הגענו להפחתה משמעותית במפגע. בישובים מתבצעת הדברה על ידי קבלן מטעם המועצה או באופן עצמאי בפיקוח אגף תברואה ואיכות סביבה. בשטחים הפתוחים והחקלאיים אנו ממקדים מאמץ בניטור ומניעת מפגעים במקומות המוכרים. אנו מרחיבים פעילות לאיתור וטיפול מקורות מפגע נוספים בעזרת היחידה הסביבתית. הפעילות היא על סמך פניות שמגיעות למועצה אך גם פעילות יזומה של פקחי איכות הסביבה במועצה.

 

קצין וחבר

מפקד אוגדת עזה בשנתיים האחרונות, תא"ל איתי וירוב, סיים השבוע את תפקידו ובמקומו מונה תא"ל יהודה פוקס. איתי נכנס לתפקיד במהלך 'צוק איתן' ופיקד על האוגדה במשך  תקופת השיקום המורכבת אחרי המלחמה. איתי הקפיד לקיים עמנו, ראשי המועצות, קשר מקצועי הדוק וגילה רגישות והבנה מעמיקה לצרכי התושבים והיישובים. הוא ראה את פעילות הצבא באזור לא רק בתחומי ההגנה הביטחונית, אלא גם כמקור לחיזוק החוסן הקהילתי. איתי דגל בחיזוק הקשרים ושיתופי הפעולה בין חיילי וקציני האוגדה עם האכולוסייה האזרחית ויזם פעילויות משותפות  שחיזקו את הקשרים. במהלך העבודה המשותפת נוצר בינינו קשר אישי חם ואני מאחל לו הצלחה רבה בתפקיד החדש, כראש מטה זרוע היבשה. בתקופה הקרובה נקיים פגישת היכרות עם המאו"ג החדש, יהודה פוקס. אני מאחל לו בשם כולנו הצלחה רבה מול האתגרים הייחודיים הניצבים באזור ובתקווה להמשך שיתוף הפעולה הפורה לו זכינו עם האוגדה עד כה.

 

צבא 

 

תוכנית הפרוגרמות

השבוע התקיימה פגישה במועצה עם  מ"מ מנהל רשות מקרקעי ישראל, עדיאל שומרון יחד עם מנהל המחוז ערן ראובני וצוות משרדו. מאיר יפרח, בעז קרצ'מר ואני הצגנו את תוכנית הפרוגרמה של אשכול וביקשנו את תמיכת הרשות בקידומה. הפגישה היתה חיובית מאוד וסוכם בה על הקמת צוות משותף בראשות מנהל המחוז ברשות, נציגי משרד החקלאות ואנחנו על מנת להתוות פתרון שיהיה מוסכם על כל הצדדים. תמיכת המנהל בהתחייבות בהסדרת קבע לטווח ארוך של הקרקעות היא בגדר פריצת דרך, שתאפשר לנו לקדם את השלמת התכנית בפרק זמן קצר מששיערנו.

 

עדכון כביש 232

הצו להגבלת תנועת המשאיות בכבישים המובילים למעבר כרם שלום עדיין מעוכב בצו בית משפט. במסגרת התהליך המשפטי, נתבקשנו ראשי המועצות באזור (תמיר עידאן, שי חג'ג' ואנוכי) להגיע ביום ראשון הקרוב לדיון מיוחד במשרד התחבורה על מנת להציג את עמדתנו בעניין הגבלת תנועת המשאיות. אשוב ואעדכן.

 

קהילה מופלאה

תלמידי כיתות ו' ב'יובלי הבשור' והוריהם המשיכו את המסורת הנפלאה וקיימו גם השנה, בפעם שלישית ברציפות, את מירוץ 'יובלי הבשור'. מאות תלמידים, הורים, מורים וגם סבים וסבתות השתתפו במירוץ שתכליתו גיוס כספים למסיבת הסיום של שכבת ו' אך בפועל הוא בעיקר אירוע קהילתי נפלא, מקרב ומעצים. התרגשתי לראות את הארגון המופתי של האירוע על ידי ההורים ואת הלכידות של קהילת 'יובלי הבשור'. אמנם לא לקחתי חלק בריצה עצמה, אך היה לי העונג לחלק מדליות לרצים. כולי תקווה שהמרוץ ימשיך ויתפתח למסורת בקהילה כולה.

 

IMG_4115

 

 

סוף שבוע שקט,

גדי ירקוני

שלום לכולם,

 

מאבק משותף

ממשלת ישראל קיבלה לאחרונה החלטה על שורה של קיצוצים תקציביים כבדים לרשויות, ובכללם: תקציבי חינוך, רווחה ותקציבי משרד הפנים כמו מענקי איזון שמשמעותי לרשויות. קיצוץ בתקציבים אלה מהווים פגיעה ישירה בשירותים שאנו נותנים לתושבים. כתוצאה מכך החליט מרכז השלטון המקומי לצאת למאבק משותף בגזירות, במסגרתו הוכרזה ביום רביעי שביתה ברשויות המקומיות. באשכול הוחלט להצטרף לשביתה באופן חלקי, במידה שתצמצם ככל הניתן את הפגיעה בהורים ובילדים על רקע המציאות הייחודית באזור שלנו. לכן, החלטנו לא להשבית את מערכת החינוך ולקיים את הלימודים כסדרם אך כאות סולידריות ותמיכה במאבק, השבתנו את מכלול השירותים במשרדי המועצה (קבלת קהל ומענה טלפוני). אני מודע לאי הנוחות שנוצרה, אך הנושא חשוב וראוי לכלל התושבים. ביום השביתה נסענו ראשי רשויות מכל הארץ לדיון דחוף בועדת הכספים של הכנסת שבסופו הוחלט על סיום השביתה והמשך דיונים בשבוע הבא למציאת פתרונות למחלוקות.

%d7%95%d7%a2%d7%93%d7%aa-%d7%9b%d7%a1%d7%a4%d7%99%d7%9d

 

תקציב 2017

מליאת המועצה אישרה השבוע ברוב גדול את תקציב המועצה לשנת 2017 בגובה של 139.9 מיליון ₪. בניית התקציב השנה היתה מורכבת ומאתגרת במיוחד מתוך ניסיון למצוא את האיזונים בין הגזירות כלכליות שהושתו על כלל הרשויות מצד אחד לבין תוכניות ויעדי הפיתוח של המועצה מצד שני. הוצאות המועצה לשנת 2017 גדלו משמעותית כתוצאה מהחלטות הממשלה שנכפו עליינו  (הגדלת תקציב ההסעות לבתי הספר, תוספות שכר לעובדים….) ולאחר דיונים ועבודה מאומצת ביותר של צוות ניהול  המועצה, הצלחנו לבנות תקציב מאוזן שמבטא את התוכניות והיעדים האסטרטגיים שלנו לשנה הבאה. זאת במידה רבה הודות לכספים שגייסנו במהלך השנה לטובת חלק מהפרויקטים שעומדים על סדר היום. אני רוצה להודות למזכיר המועצה, מורדי ביטון, לגזברית, כבי שקולניק, למנהלת החשבונות, יפה בוקובזה, שבנו את התקציב בצורה מקצועית, אחראית ויסודית ולחברי המליאה שנתנו הערות ודגשים ועברו יחד איתנו את תהליך אישור התקציב.

 

עוגן כלכלי

חוץ מאישור התקציב, מליאת המועצה אישרה השבוע תוכנית חדשה ומשמעותית שאנו מובילים בחודשים האחרונים להרחבת פעילות החברה הכלכלית אשכול. מטרת התוכנית להפוך את החברה הכלכלית למרכז רווח משמעותי באמצעות פיתוח מיזמים רווחיים. כיום פועלת החברה הכלכלית באשכול במתכונת מצומצמת ומתרכזת בשני תחומים בלבד: טלפונים סלולריים ובמו"פ. לפי התוכנית החדשה, החברה תעסוק בין היתר בפיתוח אזור התעשיה, מרכז מסחרי, מרכז לוגיסטי, מט"ש חולית ובאתר דיה. ימונה מנכ"ל שיהיה כפוף לדירקטוריון המועצה, שראש המועצה הוא היו"ר שלו, ובשיתוף פעולה עם האגף האסטרטגי. לאשכול כידוע אין עוגנים כלכליים רווחיים משמעותיים כמו ברשויות אחרות, כמו אזורי תעשיה וכו. בהתחשב במגמות של קיצוצים מתקציבי ובראייה לטווח רחוק, אנו רואים בפיתוח החברה כלכלית מנוף כלכלי חשוב למועצה שיגדיל את ההכנסות ויבוא לידי ביטוי באיכות השירות לתושבים ולרווחתם.

 

צרת רבים..

השבוע נפגשנו במועצה עם מנהל מחוז הדרום במשרד להגנת הסביבה במטרה למצוא פתרונות לגזם החקלאי. סוגיה מטרידה ביותר, איתה מתמודדים כל המועצות החקלאיות, שפוגעת הן בחקלאים שאין להם פתרונות לגזם ולכן נאלצים לשרוף והן בתושבים אשר סובלים ממטרד סביבתי חמור. מצד אחד המשרד להגנת הסביבה מאיים להטיל עליינו קנסות על אי עמידה בתקנים ומצד שני, אינו מספק לנו פתרונות רלוונטיים. בפגישה הגענו להסכמות על שיתוף פעולה לפיתוח מיזם שיקטין את כמות הגזם ויתן פתרון סופי להפיכת הגזם לייצור חשמל/גז. הוחלט על הקמת צוות משותף שיורכב מנציגי המועצות ונציגי המשרד להגנת הסביבה לבניית מתווה המיזם. אני מעריך שתוך שלושה חודשים יגובשו מסקנות ואז נוכל לצאת למכרז.

 

מחירום לצמיחה

השבוע אירחנו באשכול את ועדת ההיגוי הארצית של מרכזי החוסן בעוטף עזה. פרויקט מרכזי החוסן מורכב משותפות בין משרדית (בריאות, רווחה, חינוך, קליטה וביטוח לאומי) יחד עם הקואליציה הישראלית לטראומה ומרכזי החוסן. הועדה מתכנסת אחת לשנה והשנה בחרה לבקר באשכול כדי לשמוע על הצמיחה אחרי 'צוק איתן'. הסברנו שפעילות מרכזי החוסן היא על הרצף –  מצד אחד מתן מענה וכלים של 'עזרה ראשונה' להתמודדות בעת חירום ומצד שני למנף את המשבר לצמיחה ולחיזוק החוסן הקהילתי. מרגש שהיום אנחנו כבר יכולים לדבר ולספר בעיקר על צמיחה ושגשוג קהילתי ופחות על הערכות והישרדות בעת חירום. אם כי, מציאות חיינו מחייבת אותנו להמשיך ולפתח כל העת את המוכנות לחירום ולאתגרים ביטחוניים מורכבים וכך אנחנו עושים. אני רוצה להודות לצוות מרכז החוסן שלנו, בהובלתה של מירב בן ניסים וידל, על העבודה המופלאה שנעשית בשקט, מאחורי הקלעים בעיקר, אך בפועל היא אחת המשמעותיות שנעשות כאן.

 

יום המורה שמח!

היום מצוין ברחבי הארץ יום המורה. גם אנחנו באשכול חברנו ליוזמה האזרחית המבורכת וציינו את היום בתוך מערכות החינוך. במהלך החודש הבא נקיים ערב הוקרה מיוחד לכל אנשי החינוך באשכול במימון המועצה ובהובלת אגף החינוך. כמי שהיה תלמיד קצת 'מופרע' ומתקשה, שלא במיוחד נתן נחת למוריו, אני נושא איתי תמיד הערכה וכבוד מיוחדים למקצוע ההוראה. אני זוכר ומוקיר את המורים שלא ויתרו עלי, פילסו לי את הדרך להתגבר על הקשיים ולהצליח מתוך יכולות פנימיות, שיש בכל ילד וילד. גם היום כשאני מבקר במסגרות החינוך במועצה ופוגש את המורים והגננות, אני מתרגש כל פעם מחדש מהמסירות ומהמחויבות העמוקה לתפקיד שהוא אולי בין החשובים שיש – הנגיעה בנפש של ילד והזכות לעצב את הדור הבא.

 

 

שבת שלום,

גדי ירקוני

שלום לכולם,

 

בא לו בזמן

סוף סוף הוא הגיע, שטף את האבק והרווה את שדותינו ויבולינו ובתקווה שיביא לנו גם פרנסה טובה  ושלל פריחות בקרוב מאוד. לקראת חגיגת הפריחות, אנחנו בעיצומן של עבודות ביצוע להנגשת והסדרת מסלולי טיולים חדשים באזור יחד עם קק"ל דרום –  שביל טיולים נחל אסף מבית כנסת מעון לכיוון תל גמה, הארכת דרך הבשור הצפונית והנגשתה לכלי רכב רגילים, סלילת דרך חדשה ביער בארי ושתילת צמחיה במתחם מצפור המאגרים (ליופי וגם למניעת סחף). לצד שאר הדברים שאנחנו מקדמים בימים אלה, גם סלילתו של שביל נופי, דרך טיולים חדשה ומצפור מספקים אותנו לא פחות ואנו רואים בהם תרומה נוספת לאיכות החיים של כולנו. בילוי נעים!

 

15-12-%d7%92%d7%a9%d7%9d  

 

תוכנית הטבות לעוטף עזה

לאחר חודשים ארוכים של דיונים, פגישות, חלופות מכתבים ועוד, אישרה הממשלה ביום ראשון את תכנית ההטבות הכלכליות לחיזוק עוטף עזה לשנים 2017-2018. מדובר בתוכנית מקיפה בהיקף של כחצי מיליארד ש"ח עליה עמלנו רבות, ראשי הרשויות של העוטף, מול משרדי הממשלה. התוכנית כוללת שורה של הטבות ועוגני סיוע, בהם – הטבות מס וארנונה ועיגונן בתקציב המדינה לשנתיים רצופות, פטור מדמי חכירה, הטבות במעונות יום, השקעות בתשתיות, הטבות לתעשייה, תיירות, חקלאות מסחר ותעסוקה ותגבור שירותים ומענים בתחומי חינוך, רפואה ורווחה. אין ספק שהתוכנית היא עוגן משמעותי להמשך חיזוק החוסן החברתי והכלכלי שלנו על רקע המציאות הביטחונית ואני מברך את הממשלה על אישורה. עם זאת, לצד הברכות, נותרו מבחינתנו שתי סוגיות חשובות שהתוכנית לא נותנת להן מענה והן הכרחיות להמשך פיתוח האזור– מענקי האיזון ומענקי הפיתוח. אנחנו ממשיכים להיאבק כדי שהחסרתם של שני רכיבים אלה תובא על תיקונה בזמן הקרוב. את תוכנית ההטבות המלאה ניתן לראות כאן.

 

אחת בונה אחת הורסת

בעוד שהממשלה אישרה השבוע את תוכנית ההטבות המקיפה לעוטף עזה, באוצר וברשות המים מתגבשת מנגד יוזמה הפוכה, הרסנית וחסרת הגיון – לעלות את מחיר מי השפדן ב-20 אגורות. ישובי עוטף עזה הם המשתמשים המרכזיים של מי השפד"ן ועלית המחירים תטיל מכה קשה נוספת על החקלאים הנאבקים גם כך על פרנסתם. במכתב חריף שהוצאנו ראשי הרשויות לאוצר ולרשות המים הבהרנו שהיוזמה שמה ללעג את מדיניות הממשלה ואת כוונותיה לחזק את העוטף ותביא לתוצאה הפוכה – תפגע בתנופת הפיתוח והצמיחה עליה אנחנו נאבקים בשיניים. אנו מצויים בדין ודברים מתמשך בעניין מול הגורמים הפוליטיים במטרה להוריד את היוזמה מסדר היום. אשוב ואעדכן.

 

התחדשנו…

בימים אלה מפוזרים בכל הישובים במועצה פחים אפורים המיועדים למחזור של אריזות מתכת (קופסאות שימורים, תחליפי חלב, נס קפה, מרססי טיהור אוויר וכו…). הפחים האפורים הם עוד נדבך בתוכנית המחזור המועצתית שלנו במטרה להקטין את כמות האשפה בפחים ואת הפסולת המועברת להטמנה. הפחים מוצבים במרכזי המחזור היישוביים ובמקביל להצבתן חילקנו גם דף הסברה לתושבים בכל תאי הדואר. מעורבות ושיתוף פעולה של כולנו בהפרדת הפסולת הביתית קריטית להצלחת ערכי הקיימות ושמירה על הסביבה ולמען שיפור איכות החיים של כולנו!

15-12-%d7%a4%d7%971 15-12-%d7%a4%d7%97

 

אין חקלאות אין התיישבות!

חזרתי היום מכנס בן שלושה ימים של ראשי המועצות האזוריות והסגנים במועצות האזוריות עמק המעיינות ועמק הירדן. במסגרת הכנס תוכנן לנו מפגש עם שר החקלאות, אורי אריאל ולתדהמתנו, כחצי שעה לפני מועד המפגש, ביטל השר את השתתפותו. ככל הנראה בשל חשש שלו להתעמת עם הביקורת הנוקבת שלנו על המדיניות ההרסנית של המשרד בהובלתו שמחסלת את החקלאות ואת ההתיישבות. ביטול המפגש היה בגדר 'קו אדום' ובעקבות זאת יצאנו כל ראשי המועצות שהשתתפו בכנס להפגנה וחסמנו צמתים מרכזיים בצפון. מאבק החקלאים נגד מדיניות הממשלה עולה מדרגה וביום שני נעלה לירושלים בשיירה איטית יחד עם חקלאים מכל הארץ ונסיים בהפגנת ענק מול גן הוורדים.

 

15-12-%d7%94%d7%a4%d7%92%d7%a0%d7%94

 

שבת שלום

גדי ירקוני

 

שלום לכולם,

 

דוח המבקר

דוח מבקר המדינה החריף שפורסם השבוע על הטיפול בעורף ב'צוק איתן' הצביע על שלושה ליקויים מרכזיים – פערי מיגון, הנחיות התגוננות לא מותאמות להתרעה ופינוי ישובים. באשכול, כל יישובי 0-7 ק"מ ממוגנים, כולל מוסדות החינוך. כרגע יש לנו שתי בעיות נקודתיות אשר נמצאות בטיפול מתקדם (ממ"דים לא תקניים ב'כרם שלום' שצריך להחליפם ומיגון של ארבעת יישובי צוחר שנמצאים מחוץ להחלטות בג"צ). מבחינת הנחיות ההתגוננות – בשנתיים שחלפו טופלו ושודרגו המערכות והיום כבר יש מערכת לאיתור פצמ"רים ושופרו זמני ההתרעה בישובים צמודי הגדר.

לגבי פינוי הישובים –  אפשר להגיד שגם בתחום זה עברנו כברת דרך וכיום ישנה הבנה של הדרגים המדיניים והצבאיים ש'פינוי' אינה מילה גסה ואינה ביטוי של חולשה, אלא מרכיב של חוסן. המדינה לקחה אחריות על תוכניות הפינוי, כולל תקצוב. עם זאת, תוכניות הפינוי הממשלתיות עדיין לא סגורות הרמטית ויש צורך לסנכרן בין כל משרדי הממשלה כדי שהפינוי יופעל באופן ראוי בעת חירום.

אחת המסקנות שהגענו אליהן בתרגיל שנערך השבוע – היא שיש לתת לרשויות המקומיות את הסמכות להחליט על צורך בפינוי ולא לממשלה או לצבא. הרשויות מכירות את הצרכים האמיתיים בכל ישוב וישוב ואת סדרי העדיפויות לגבי ישובים שצריך לפנות. תהליך קבלת ההחלטות האיטי של רשויות המדינה עלול לעלות בחיים ובפגיעה אנושה בחוסן הקהילתי. מתן הסמכות לרשויות היא בגדר מצילת חיים. אם לא ישכילו להבין זאת ולהיענות לדרישתנו, אני די משוכנע שנמצא את זה כהערה חמורה בדוח מבקר המדינה הבא.

 

 %d7%93%d7%95%d7%97-%d7%94%d7%9e%d7%91%d7%a7%d7%a8

 

 

תרגיל תרגיל

ביום שלישי נערך במרחב הדרום תרגיל צבאי נרחב ויוצא דופן בהיקפו שדימה תרחישים ביטחוניים קיצוניים. בתרגיל לקחו חלק כוחות הביטחון, המועצה והישובים שעבדו בשיתוף פעולה מלא. במסגרת התרגיל, תרגלנו לראשונה פינוי מיידי אמיתי ומלא של בית ספר 'ניצני אשכול'. כל תלמידי בית הספר הועלו בסדר מופתי יחד עם צוותי החינוך על אוטובוסים של המועצה, הוסעו לנקודת כינוס ומשם פוזרו לישובים. אנחנו ידענו מראש על תרגול פינוי בית הספר, מה שאפשר לצוותי החינוך להכין את התלמידים ואת ההורים. ביקרתי בבית ספר במהלך הפינוי והתרגשתי מהאופן המופתי בו נוהל הפינוי. הילדים שלנו התנהגו למופת – שיתפו פעולה, גילו הבנה ומשמעת והותירו את כל קציני הצבא הדרוכים ו'הקשוחים' – מרוגשים ומחוייכים, ואותנו – גאים. בתקווה שלא נזדקק.

 

%d7%aa%d7%a8%d7%92%d7%99%d7%9c-%d7%a0%d7%99%d7%a6%d7%a0%d7%99

 

כביש 232 – עדכון

כזכור, הצו שהוציא משרד התחבורה לפני מספר חודשים להגבלת תנועת המשאיות בשעות השיא בכבישים שמובילים ל'כרם שלום', הוקפא בצו בית משפט. לאחר חודשים של דיונים משפטיים, גיבש משרד התחבורה מתווה חדש של הצו אשר מצמצם את ההחלטה הקודמת באופן שמצד אחד יעלה את ביטחון הנוסעים ומצד שני יצמצם את רמת הפגיעה בנהגי המשאיות ובמערך ההובלה. לפי המתווה החדש: (1) הגבלת תנועת המשאיות תהיה בין השעות 7:30-9:00, 15:30-16:30, (2) ההגבלה תחול על שלושה מקטעים בלבד –כביש 232, כביש 241 (מאופקים למגן) וכביש -234 (מרעים לאורים) (3) יוקצה שטח חניון סמוך ל'כרם שלום' שיאפשר ריכוז משאיות ממתינות.

המתווה עדיין לא אושר סופית ונתבקשנו להעביר את התייחסותנו למשרד התחבורה לפני גיבושו הסופי. העברנו את התנאי המרכזי שלנו לצו – החלת הצו על משאיות המעבירות סחורה ל'כרם שלום' בלבד והחרגת המשאיות שלנו שמשמשות את הישובים, התושבים והעסקים. על פי הסיכום, בשבוע הבא נוציא פניה מסודרת לכל הישובים והעסקים להעביר את הצרכים ואת מספרי המשאיות ונעביר את המידע למפקח על התעבורה במשרד התחבורה כדי שיוכלו להיערך בהתאם. אני חוזר ומדגיש כי אם דרישתנו לא תאושר במתווה הרצוי לנו – אנחנו נתנגד לצו.

 

בריאות טובה

ענת תבורי (בארי) סיימה לאחרונה את תפקידה כמנהלת מחלקת הבריאות במועצה ויצאה לגמלאות. ענת ניהלה את המחלקה בתשע השנים האחרונות וקידמה משמעותית את מכלול שירותי הבריאות במועצה, בשגרה ובחירום ומערך המתנדבים האיכותי למתן עזרה ראשונה מצילת חיים. כמו בתחומים אחרים, הטיפול בשירותי הבריאות כרוך בעבודה מול גופים ונהלים בירוקרטיים לעייפה אך ענת, בשקט שלה, בסבלנות אין קץ, במקצועיות ובנחישות הצליחה להתגבר על המכשולים ותרמה לשיפור איכות החיים של כולנו. אני מודה לענת על השנים הטובות ומאחל לה הנאה רבה בחיי הגמלאות. בהזדמנות זאת אני מאחל הצלחה להילה קטרי שנבחרה לניהול המחלקה.

 

 

הודעה ממחלקת הגנים..

בעקבות פניות ובקשות של הורים לאפשר את המשך ההרשמה לצהרון החגים, הארכנו את מועד ההרשמה עד ליום 13/12. לאחר מועד זה לא תתאפשר הרשמה לצהרון. ההרשמה דרך מחלקת הגבייה בטלפון- 08-9929117.

 

 

שבת שלום,

גדי ירקוני

 

שלום לכולם,

 

רציפות טיפולית

שנתיים חלפו מסיום 'צוק איתן' אך כל מי שגר כאן, יודע, שתהליכי השיקום וההחלמה של האוכלוסייה האזרחית רחוקים מסיום. המתיחות והדריכות שמלווים את חיינו כל הזמן, הדי הפיצוצים ממצרים ואיום המנהרות השריר וקיים, משפיעים על ילדינו בהיבטים שונים ומחייבים התייחסות טיפולית רגשית מותאמת. בשבועות האחרונות ניצבנו מול איום ממשי של משרדי החינוך והאוצר להפסיק את התקצוב המיוחד של המענים הרגשיים לילדי העוטף במוסדות החינוך. מחוץ לזרקור התקשורתי ניהלנו מאבק עיקש ובלתי מתפשר מול כל הגורמים על מנת להבטיח את המשך התקצוב ואת הרציפות הטיפולית המתחייבת. השבוע קיבלנו סוף סוף הודעה רשמית ממשרד החינוך על אישור המשך תקצוב המענים, באותו ההיקף שהיה עד כה, וכעת צוות המטפלים מטעם השירות הפסיכולוגי נערך בהתאם. במקביל, אנו ממשיכים ונאבקים באותה נחישות על תקציבי הפיתוח הייחודיים אשר הכרחיים להמשך שיקום האזור ומשוכנע שנצליח גם בזה.

 

להחזיר נתינה

כולנו עקבנו בדאגה רבה במהלך סוף השבוע אחרי הדיווחים על השריפות המשתוללות ברחבי הארץ. לא יכולנו להישאר אדישים למה שאנו מכירים היטב, תושבים הנאלצים להתפנות מביתם. זו היתה העת להחזיר נתינה, כפי שאנחנו מקבלים בעתות חירום, ולפתוח את ביתנו לתושבים המפונים. ביום חמישי אחר הצהריים התחלנו להיערך לקליטת משפחות במועצה. צוות מכלול אוכלוסייה שלנו ערך מיפוי מול כלל הישובים באמצעות ראשי צח"י על אפשרויות הקליטה, הן בחדרי אירוח והן על ידי משפחות פרטיות. התמונה שהתבהרה לנו תוך זמן קצר היתה מדהימה ומרגשת ביותר. מאות תושבים מכל הישובים נרתמו ליוזמה ונענו לקליטת תושבים בביתם הפרטי, בחדרי אירוח וביחידות הדיור. היה מרגש לראות את הקהילה שלנו בשעה יפה של מפגן נוסף של סולידריות. אין לי ספק שזהו אחד המשאבים הבולטים שלנו ומרכיב מרכזי בחוסן שלנו.

 

 

 

"לקראת יום חדש"

ביום חמישי בשבוע שעבר התקבצו ותיקי אורים ומייסדיה ונציגי ישובים נוספים על "גבעת האירוסים" שבדרך השדות ( "קו המים המערבי ונגב"), יחד עם אנשי קק"ל דרום  ונציגי המועצה (בהובלת האגף האסטרטגי והתיירות) בטקס לחנוכת הפסל "לקראת יום חדש" – יצירתו של אברהם בורנשטיין מקיבוץ עין השלושה. הפסל מסמל את גבורתם ונחישותם של מקימי י"א הנקודות ומשקיף על אורים הישנה (באדמות קריין, בין צאלים לגבולות) ועל תוואי הקו המערבי. לצערי הרב לא יכולתי להשתתף בטקס בשל היערכויות דחופות של הרגע האחרון לקראת סגירת תקציב המדינה. בשם המועצה נשא דברים, בועז קרצ'מר, מנהל האגף האסטרטגי שליווה את הפרוייקט מטעם המועצה ועמי אוליאל (שדה ניצן), מנהל מרחב דרום של קק"ל, אשר ביוזמתו ובסיוע החבל יוצר והוצב הפסל. זו הזדמנות להודות לאנשי קק"ל דרום על שיתוף הפעולה המבורך איתנו. וכך נכתב בשלט המוצב ליד הפסל: "הפסל מסמל את רוח החלוציות ואת כיבוש השממה. הוא מזכיר לכולנו, תושבי המקום ומטיילים, את עוז רוחם תושייתם וחזונם של אותם צעירים פורצי דרך שהתיישבו בגבול המדבר ושבזכותם אנו כאן"

 

%d7%a4%d7%a1%d7%9c-%d7%99%d7%90-%d7%a0%d7%a7%d7%95%d7%93%d7%95%d7%aa

 

 

 

מחבקים את המתנדבים

ביום שלישי בערב קיימנו באולם המועצה ערב הוקרה מיוחד לכל מתנדבי אשכול. קהילת אשכול מונה מספר חסר תקדים של (800!!) תושבים מתנדבים, במגוון תחומי ההתנדבות הנוגעים בקשת רחבה של אנשים. היה ערב קהילתי, מכבד ומעצים, של חיבוק ותודה למתנדבים על העשייה, הנתינה, הרעיונות והיוזמות ובעיקר – על קידום חוסנה של קהילת אשכול. את הפעילות ההתנדבותית ברחבי המועצה מרכזת היחידה להתנדבות הפועלת תחת האגף לשירותים חברתיים. זו הזדמנות להודות להילה קטרי, מנהלת היחידה, שמובילה את הפעילות במקצועיות ונחישות רבה. למעוניינים להצטרף לקבוצה האיכותית ולקחת חלק ביחידה להתנדבות – hitnadvut@erc.org.il

 

%d7%a2%d7%a8%d7%91-%d7%94%d7%95%d7%a7%d7%a8%d7%94

 

תודה אנשים טובים / אריק איינשטיין

 

היינו שבורים, המומים, כואבים
החלפנו מבט, השפלנו עיניים
אחר כך זעמנו, נשפנו, רשפנו
התחלנו לחרוק, לחשוף שיניים
רצינו לשאול, לנסות להבין
ולא ידענו נפשנו
אחר כך חייכנו, לקחנו אוויר
זרקנו הכל וחזרנו לשנינו

 

תודה על השקט, תודה על האור
על הלב הרחב שהמיס את הכל
על הראש הבריא, סערת הנפש
הזמן היקר, החום והרגש
תודה על הרוך, התמימות הפשוטה
הליטוף, החיבוק, המילה הטובה
על הכל בו נשמת האדם עמוסה

 

תודה אנשים טובים, תודה
תודה אנשים טובים, תודה

 

היינו שבורים, המומים, כואבים
הפנמנו לאט, נשכנו שפתיים
אחר כך חשבנו, שתקנו, דמענו
כמעט ויתרנו, הרמנו ידיים
רצינו לשאול, לנסות להבין
ולא ידענו נפשנו
אחר כך חייכנו, לקחנו אוויר
זרקנו הכל וחזרנו לשנינו

 

תודה על השקט, תודה על האור…

 

תודה אנשים טובים, תודה.
תודה אנשים טובים, תודה.
תודה

 

 

שבת שלום,

גדי ירקוני

 

שלום לכולם,

 

 "השמיכה הקצרה"

תקציב המדינה לשנת 2017 אמור להיסגר בשבוע הבא. בשבוע שחלף הקדשנו את מירב זמננו לעבודה מול משרדי הממשלה במאמץ אחרון להבטחת התקציבים הייחודיים לעוטף עזה. נכון לעכשיו כוללת טיוטת הצעת התקציב לעוטף את הנחות הארנונה, הקלות מס הכנסה, מעונות יום, תקציבי חוסן, תעדוף בתקציבים לתחומי תרבות וספורט, תעסוקה, תיירות, תשתיות מים וביוב. מאמצינו מתרכזים כעת בקבלת תקציבי פיתוח ותשתיות, מענק איזון ותוספות לחינוך ולרווחה – הסעות ומענים רגשיים. ביום שני עלינו כל ראשי המועצות של העוטף לירושלים לפגישה עם שר האוצר. אין ספק שבתקופה זו ישנה התייחסות שונה לעוטף בהשוואה לימים שאחרי 'צוק איתן' והשמיכה, כידוע, קצרה מלהכיל את כל הצרכים ונמשכת לכל הצדדים. עם זאת, התרשמתי שישנה הבנה לצרכים הייחודיים ושאנו זוכים להתייחסות מכובדת ולאמפתיה. אך…עם אמפתיה לא הולכים למכולת ולכן אני מקווה שהדברים יתורגמו לתקצוב בפועל. אשוב ואעדכן.

 

מנהיגות צעירה

נפגשתי ביום חמישי בערב ב'נגריה' עם קבוצה קטנה ואיכותית של צעירים וצעירות מרחבי המועצה שהגיעו למפגש פתוח של שאלות ותשובות איתי. על אף שהנוכחות היתה מעטה משציפיתי, המפגש היה מרתק ומלמד עבורי. לחלק מהשאלות ניתנו תשובות במקום וחלק בהחלט זימנו אתגר ומחשבה. אין ספק שעתיד המועצה תלוי בצעירים. הוותיקים הניחו את יסודות, בנו ופתחו, וכעת המטלה עוברת לכתפי דור ההמשך. חשוב לנו לעודד מנהיגות מקומית צעירה פעילה ומעורבת שבחשיבה ועשייה משותפת תבנה איתנו את עתיד המקום. מרכז הצעירים המתפתח מהווה בסיס מרכזי לפעילות ומימוש החזון ואני ממליץ לעקוב אחר מגוון הפעילויות שמתקיימות בו. רק כדי לסבר את האוזן – בשבועות האחרונים נפתחו בתמיכת המרכז – קורס דירקטוריות, השתלמות לפתיחת עסק, קורס פסיכומטרי – כולם מלאים עד אפס מקום! ישר כח לצוות האגף האסטרטגי על הפעילות הנמרצת.

 

%d7%9e%d7%a8%d7%9b%d7%96-%d7%a6%d7%a2%d7%99%d7%a8%d7%99%d7%9d

 

 

פקעות של אהבה

אירחנו השבוע קבוצה של ידידים מהולנד, המשתייכים לארגון הבינלאומי של 'נוצרים אוהבי ישראל'. מדובר בתומכים בולטים של ישראל, אשר מקדישים את זמנם לתמיכה ומאבק למען ישראל בזירה העולמית. הם נלחמים בתנועת החרם על ישראל  (BDS)קונים מוצרים ישראלים ומוכרים אותם מול חנויות שמחרימות מוצרים מישראל. הקבוצה ביקשה לבקר אותנו באשכול כדי לראות ולשמוע מקרוב על האתגרים והתמודדויות על רקע המציאות הביטחונית, כדי שיוכלו להסביר ולספר אחר כך את הסיפור שלנו  במדינתם. סיירנו עם הקבוצה לאורך הגבול, בשדות החקלאיים ובמרכז החוסן של המועצה וסיימנו בגן ילדים בעין הבשור – שם שתלנו יחד פקעות של צבעוניים שהם הביאו לנו מהולנד. הביקור היה מחמם לב וסיכמנו על המשך שיתוף פעולה בפרויקטים מועצתיים לחיזוק ההתיישבות.

 

%d7%a4%d7%a7%d7%a2%d7%95%d7%aa-%d7%a9%d7%9c-%d7%90%d7%94%d7%91%d7%94

 

 

אחרי לטייסת..

בשבוע שעבר נחנך ב'יובלי הבשור' פרויקט הטייסת – פרויקט חינוכי מיוחד של אימוץ בית הספר על ידי טייסת חיל האוויר. הפרוייקט בתמיכת הקרן על שם אילן רמון ומהותו לפתח ולטפח בקרב התלמידים מנהיגות חברתית ערכית והעצמה אישית. נחשפתי לפרויקט בשנה שעברה יחד עם גיל יערי ונפגשנו עם היזם מעורר ההשראה, ראובן צמח. התרשמתי עמוקות מהפרויקט והיה לי ברור שחשוב להפעיל אותו בבית הספר. במהלך השנה גייסנו כספים לטובת הפעלת הפרויקט והקצנו התחייבות כספית של המועצה למשך חמש שנים. אני מאמין ומייחל שהפרוייקט יהיה משמעותי עבור הילדים שלנו ויוביל את ביה"ס לשחקים!…

 

אחרי לסיירת..

בקרוב שוב יצבע האזור אדום ועשרות אלפי מטיילים מכל הארץ ינהרו למוקדי הפריחה ולאתרי התיירות. עמותת התיירות שלנו 'שקמה-בשור' מחפשת מתנדבים, שאוהבים את הטבע, מתרגשים מפריחה ושאכפת להם מהסביבה הקרובה לבית, כדי להצטרף ל"סירת הכלניות" ולסייע במערך ההסברה וההכוונה של המבקרים במהלך פסטיבל 'דרום אדום'. לפרטים – rachele@npa.org.il

 

סיוע בשכר דירה לסטודנטים

במסגרת החלטת הממשלה 2017 לחיזוק עוטף עזה, המשרד לפיתוח הנגב והגליל מפעיל גם השנה הטבת סיוע בשכר דירה לסטודנטים ביישובי 0-4 ק"מ. שימו לב – מלאי המכסות מוגבל, ההרשמה עד ה-31.12, בקישור הבא: http://otef.negev.co.il/

 

מחזירים סולידריות

כולנו עוקבים בדאגה אחר השריפות המשתוללות במוקדים שונים בארץ וליבי עם האזרחים שפונו מביתם. יצרתי קשר עם ראשי הרשויות שבתחומן משתוללות השריפות כדי לחזק את ידיהם ולהציע סיוע מתוך ניסיוננו בהתמודדות אזרחית במצבי חירום. האירועים מזמנים אתגר היערכות גם מבחינתנו. אמנם יישובי המועצה אינם במוקדי סיכון של שריפות אך מחובותינו להיערך לכל תרחיש. בשבוע הבא אפגש עם נציגי כיבוי אש וגורמי הביטחון כדי לבנות תוכנית פעולה והיערכות משותפת למקרה כזה.

 

שבת שלום,

 גדי ירקוני

שלום לכולם,

 

אנו כואבים את מותו הטראגי של עומר שיזף מקיבוץ רביבים, תלמיד כיתה ט' בתיכון 'נופי הבשור' ומשתתפים בצערה הכבד של המשפחה. צוותי החינוך בבית הספר, פסיכולוגים מטעם השירות הפסיכולוגי והיועצים החינוכיים נערכים מאז היוודע המקרה להסברה בקרב התלמידים ולמתן מענים רגשיים. הטיפול המקצועי של בית הספר בעקבות המקרה ימשך גם בימים הקרובים וככל שידרש. אני מחבק את המשפחה בשעה קשה זו ומחזק את קהילת רביבים וקהילת 'נופי הבשור'. שלא נדע צער.

 

נגישות והתרגשות!

התרגשנו והתגאינו לקבל השבוע אות הוקרה, אחד החשובים לתפיסתנו – אות נגישות ישראל לארגון נגיש! האות ניתן לנו על ידי 'נגישות ישראל' והוא הוענק עד כה לחמישה ארגונים בלבד בכל הארץ ואנחנו גאים במיוחד להיות הרשות המקומית הראשונה שמקבלת את האות! בשנתיים האחרונות הובלנו במועצה תהליך הטמעה יסודי של הנגשת כל מתקני, שירותי ואירועי המועצה לאנשים עם מוגבלויות. לצד הנגשה פיזית של המתקנים, אנחנו גם מבצעים מעת לעת הדרכות לעובדים להתאמת השירות הפרונטלי לצרכים הייחודיים של אנשים עם מוגבלויות. אני מודה מאוד למורדי ביטון, מזכיר המועצה ודליה טמיר מאגף ההנדסה שהובילו את קידום הנושא במועצה במחויבות עצומה ורגישות אין קץ. אנו  נמשיך לבצע את כל ההתאמות הנדרשות, גם בסיוע לישובים עצמם, וליצור יחד קהילה שרואה, קשובה ומחויבת לכל התושבים שלה, כל אחד עם צרכיו הוא.

 

17-11-%d7%94%d7%a0%d7%92%d7%a9%d7%94

 

מחוץ לבועה

אירחנו השבוע במועצה את ראש עיריית תל אביב-יפו, רון חולדאי יחד עם צוות הניהול הבכיר של העירייה. סיירנו עם קברניטי המטרופלין הגדול בישראל בשדות החקלאים לאורך הגבול ולאחר מכן המשכנו לתיכון 'נופי הבשור', למפגש מרתק עם בני נוער ועם הצוות החינוכי. הצגנו את ההתמודדויות הייחודיות של בני נוער באזור פריפריאלי כשלנו הצמוד לגבול וסיכמנו על שיתופי פעולה הדדיים בין נוער אשכול ונוער תל אביב בתחום התרבות והחינוך, שיביאו להעצמה הדדית של הנוער בשתי הרשויות. בשדות החקלאיים סיפרנו על ההתמודדות הבטחונית של הישובים הצמודים לגבול ועל התוכנית לפינוי הישובים בחירום (0-4 ק"מ) ומנגד על היעדר תוכנית ממשלתית מסודרת לפינוי הישובים הנמצאים בטווח 4-7 ק"מ. סיכמנו על הקמת צוות חשיבה משותף לבחינה של תוכנית פינוי התושבים מיישובי 4-7 ק"מ ל-תל אביב! הביקור היה חם ולבבי והיה מרשים לראות את החיבור האישי העמוק של חולדאי להתיישבות ולחקלאות. קוראים להם 'בועה'? אני לא כל כך בטוח…

17-11-%d7%97%d7%95%d7%9c%d7%93%d7%90%d7%99

 

 

הרחבת כביש 232

צוות התכנון להרחבת כביש 232 התקדם בהכנת התכנון הראשוני ובחודש הבא יבוא למועצה כדי להציג לנו את המתווה העקרוני. בהמשך יוצג התכנון למליאה וייעשו פניות לישובים הקשורים ישירות בהרחבת הכביש. חשוב לזכור, כי הרחבת הכביש תתבצע במסגרת רצועת הכביש הסטטוטורית התקפה וזאת על מנת שלא להסתבך בשינויי תב"ע שייקחו שנים ארוכות ויתקעו את כל המהלך. במקביל, לאחרונה נפגשנו עם מנכ"ל משרד הביטחון ועודכנו שתוכנית לפיתוח מחסום ארז להעברת סחורות מתקדמת כמתוכנן ובתוך כשנה ניתן כבר יהיה להסיט חלק מהמשאיות לשם.

 

מנהל חדש למחלקת הספורט

השבוע סיימנו תהליך איתור למנהל מחלקת הספורט במועצה, אשר יחליף את סמדר בלדיגה (רעים) שסיימה לאחרונה את תפקידה. במכרז זכה אשחר רינות ששימש רכז ספורט ומנהל המתנ"ס בחבל איילות. אשחר אינו גר כיום באזור אך הבין את החשיבות הרבה שאנו מייחסים למגוריו באשכול כדי לחוש את הקהילה ואת צרכיה ולכן סוכם עמו שיעבור להתגורר במועצה. אני מאחל לאשחר הצלחה רבה בתפקיד על אתגריו העכשוויים ואנו נסייע לו ככל שיידרש כדי לפתח את המחלקה ולהביאה למקומות הראויים אליהם אנו שואפים. בהזדמנות זו אני מודה מאוד לסמדר על שנות העשייה וקידום המחלקה ומאחל לה הצלחה רבה בתפקידה החדש כמנהלת מחלקת הספורט במועצה האזורית חוף אשקלון.

 

 

בילוי היום

מה יהיה עם כביש 232? מקורות תעסוקה? מצב החקלאות? והשריפות….

צעירי אשכול (גילאי 18-40) יותר ממוזמנים להגיע הערב ל'נגריה' במושב דקל למפגש פתוח של שאלות ותשובות איתי על כל הנושאים ה'בוערים'…כניסה חופשית, משקה ראשון חינם.

בואו לשמוע ולהשמיע!

 

17-11-%d7%91%d7%a8 

 

שבת שלום

גדי ירקוני

 

כל ישראל ערבים זה לזה

אירחנו השבוע במועצה משלחת של חברי הקהילה היהודית במקסיקו, איתה יש לנו שותפות הדוקה ופורה ארוכת שנים. עם המשלחת הגיע גם ראש העיר התאומה שלנו, וויסקילוקאן, שבתחומה מתגוררים כשני שליש מיהודי מקסיקו. במסגרת הביקור נטענו יחד שדרת עצים במתחם מרכז החוסן, שתשמש בהמשך פלטפורמה לפיתוח מענים נוספים ויצירתיים בפעילות מרכז החוסן. הקהילה היהודית במקסיקו ניצבת לצדנו בשגרה ובחירום ושותפה משמעותית לפרוייקטים קהילתיים שתרמו לחיזוק ופיתוח איכות החיים במועצה. בשבועות האחרונים נעשו מאמצים אדירים מצד מנהיגי הקהילה מול השלטונות במקסיקו למשוך את ההצבעה באונסקו שאינה מכירה בקשר היהודי למקומות הקדושים בירושלים. במהלך טקס הנטיעות, אמרתי להם, שאשכול אינה זוכה להגנה של כיפת ברזל ושהתמיכה שאנו מקבלים מהם לחזיוק החוסן, היא בגדר כיפת ברזל עבורנו. אין סמלי מנטיעת שדרת עצים בשטח המועצה כביטוי של פיתוח, צמיחה והמשכיות של האזור וכניצחון מקומי על הטרור. תודה לידידינו ואנשי הקשר המשמעותיים, דני ויהודית ליברנט, דליה וילק וצ'קה נקש.

 

10-11-%d7%9e%d7%a7%d7%a1%d7%99%d7%a7%d7%95

 

יום מרגש בכנסת

שמחמו והתרגשנו להיות שותפים ואורחי כבוד ביום מיוחד ומרשים שהקדישה הכנסת לציון 70 שנה לעלייה על הקרקע של י"א הנקודות בנגב. את היום המרגש יזם ודחף חברינו, ח"כ חיים ילין, ובמהלכו עסקו ועדות הכנסת בנושאים הנוגעים לפיתוח הנגב, הוצגה תערוכה המספרת את סיפור הקמת היישובים ובשיאו של היום התקיים טקס רשמי בו חולקו תעודות הוקרה לנציגי מקימי היישובים. היה מרגש מאוד לראות את האודיטוריום מלא במאות וותיקי הישובים, מלווים בבני משפחותיהם, נכדים ונינים.

"לכל אחד היה תפקיד ייעודי, מי לשמירה מי למטבח מי למסגרות בנייה ומי לחקלאות. הבריטים לא סברו שהיהודים יבצעו מהלך מפתיע שכזה כדי לקבוע עובדות בשטח סמוך ליום כיפור. ובדיעבד – המבצע הצליח לא מעט תודות למנהג הקבוע של הבריטים שנהגו להשתכר בכל מוצאי יום שבת. ואת זה ידעו וניצלו היטב מתכנני המבצע. עד שהבריטים התאוששו והתעשתו מהלילה, החלוצים הצעירים כבר הספיקו לעמוד במשימה הראשונה ולהקים שני צריפים לשינה וצריף ששימש כחדר אוכל. על פי החוק התורכי היה אסור להרוס אותם. לא פחדנו. אנשי ההגנה איבטחו אותנו עם רובים מוסתרים במעילים. זהו, אולי, תמציתו של סיפור הקמתם של הישובים- אותם מתיישבים צעירים ואמיצים שבדרכם הכל-כך פשוטה וערכית, הובילו מהלך כל-כך משמעותי שסייע בעיצוב גבולותיה של המדינה."

מתוך דבריו בטקס של אהרון ידלין, שהיה ממובילי השיירה לחצרים.

 

רבצ"חים!

ביום חמישי יצאו ראשי הצח"י, הרבש"צים והעובדות הסוציאליות היישוביות לסמינר בן יומיים לחיזוק עבודת הצוות הנדרשת מהם בשגרה ובחירום. בין התכנים שעלו בסמינר: מנהיגות בחירום, שמירה על כשירות מנטלית ולמידה על פינוי מיידי של יישובים הכרמל מתוך ניסיונה של מועצת חוף הכרמל באסון שריפת הכרמל. הסמינר אורגן על ידי מרכז החוסן שלנו, בניצוחן של מנהלת המרכז, מירב בן ניסים וידל ואדוה שביט רכזת הצח"י ובשיתוף עם קצין ההגמ"ר אבינועם בצלאל וקב"ט המועצה אילן אייזקסון. המשתתפים דיווחו כי הסמינר היה מלמד ומעשיר והיווה נדבך נוסף בחיזוק ושיפור מוכנות המועצה והיישובים לחירום ולאתגרים חדשים שהמציאות הביטחונית עלולה לזמן לנו. ורק שלא נזדקק…

קרן שטיינמץ

התחלנו השבוע תהליך של שיתוף פעולה עם הקרן הפילנטרופית על שם אניאס ובני שטיינמץ שתומכת בפיתוח וחיזוק מערכי השירותים היישוביים לגיל הרך בשיתוף עם הרשויות המקומיות. בעקבות פנייתנו, נפגשנו השבוע עם נציגי הקרן, סיפרנו על מערך הגיל הרך במועצה וסיכמנו על תהליך בחינה משותף של תוכניות ומערכי שירותים מותאמים לאשכול. הקרן מתמקדת בטיפול מקצועי הוליסטי בגיל הרך מתוך תפיסה שזהו גיל קריטי להתפתחות הילד ושיש צורך לחולל שינוי מערכתי באופן הטיפול של המדינה בו כיום. פעילות הקרן מותנית בשיתוף פעולה מלא מצד המועצה, לרבות מבחינת המצ'ינג התקציבי ובמעורבות ומחויבות המלאה שלנו לתחום. שיתוף הפעולה מספק לנו הזדמנות להתבוננות עמוקה על התפיסה החינוכית שלנו בגיל הרך ויסייע לנו לזהות את המקומות שבהם ניתן לייעל ולשפר.

 

משהו קטן וטוב…

בשבוע הבא תיפתח עונת המנויים של תיאטרון הנגב. מצפה לנו עונה מרתקת עם מגוון הצגות מבית היוצר של מיטב בתי התיאטראות ומוסדות התרבות בארץ. ההצגה הראשונה – מפיסטו של תיאטרון הקאמרי, תעלה ביום רביעי (16.11). אני ממליץ להעניק לעצמכם משהו קטן וטוב לנשמה ולרכוש מנוי. ניתן לעיין בתוכנית המנויים כאן  http://online.fliphtml5.com/cwkb/phmq/#p=2

 

פורום מעגלים אשכול

בתחילת דצמבר יחל בפעם השישית ברציפות אחד הפרוייקטים היפים שלנו במועצה – פורום מעגלים של אשכול. מפגשי הפורום מאפשרים לברר את הקשרים בין הקהילות, תוך דיאלוג ויצירת הסכמות והכרה בייחודיות ובהבדלים של הקהילה המגוונת של אשכול, כחלק מהחיים המשותפים שלנו. הפורום יכלול 10 מפגשים בימי שני אחת לשבועיים בשעות הערב (החל מה-5/12). הפורום מופעל על ידי האגף לשירותים חברתיים במועצה ובהובלתה של עידית גרינייס (שדה ניצן). פרטים נוספים אצל עידית –  iditbmg@gmail.com  050-5351612.

 

 

שבת שלום

גדי ירקוני

 

שלום לכולם,

 

מועדים לשגרה…

אחרי חודש גדוש במועדים חזרנו לפעילות רצופה עם כוחות מחודשים לקראת תקופת עשיה משמעותית.  אנו עובדים במלוא המרץ על בניית תוכנית העבודה לשנת 2017 והכנת תקציב המועצה לשנה הבאה. במקביל אנו פועלים באינטנסיביות מול משרדי הממשלה לקראת האישור הסופי של תקציב המדינה, כדי להבטיח שיכלול את התוכניות והפרויקטים שהגשנו. המשימה לא פשוטה מכיוון שאנו מתמודדים עם 'תחרות" על סדרי עדיפויות לאומיים מול אזורים אחרים בארץ וגם על  סדרי העדיפויות בצרכים הייחודיים בתוך העוטף.

 

שמחת תורה

בצאת חג סוכות חגגנו ברחבת המועצה כמיטב המסורת את אירוע ההקפות השניות. האירוע היה שמח וחגיגי מאוד, אך לצערי היתה נוכחות דלה של תושבים מכלל היישובים. ההקפות השניות הן אחת המסורת היפות והשמחות, המהוות סמל לאחדות ושלמות והיינו רוצים לקיים אותן כאירוע מועצתי מרכזי ורב תרבותי. כדי לנסות ולקיים זאת, החלטנו אחרי האירוע על הקמת צוות חשיבה רחב משותף עם נציגים מכלל הקהילות של אשכול, למציאת דרך משותפת בה נוכל לקיים אירוע מועצתי מרכזי תוך כיבוד הרגשות ואורחות החיים של כלל הקהילות של אשכול.

03-11-%d7%a9%d7%9e%d7%97%d7%aa-%d7%aa%d7%95%d7%a8%d7%94

 

טוב מראה עיניים…

בשבוע שעבר הגיעו לסיור בעוטף עזה יו"ר מפלגת יש עתיד, יאיר לפיד, עם קבוצה גדולה של שגרירים ממדינות ברחבי העולם כדי להציג מקרוב את האיומים הביטחוניים שאיתם מתמודדת האוכלוסייה האזרחית ליד הגבול. בביקור סיפרנו על שגרת החירום והגענו לפיר מנהרת טרור שאותרה ב'צוק איתן' בלב השדות החקלאיים שלנו וניסינו להמחיש את גודל האיום. את מהות האיום, הקרבה לישובים, הפלישה הבלתי מתקבלת לשטחנו וזכותנו הלגיטימית להגנה וסיכול איומי הטרור על יישובינו. אין לי ספק שביקור השגרירים בשטח עשה עבודת הסברה אפקטיבית וסיפק תובנות חדשות ורחבות יותר על המציאות בגבול עזה אשר יסייעו לנו בהסברה לעולם.

03-11-2%d7%99%d7%a9-%d7%a2%d7%aa%d7%99%d7%93 03-11-1%d7%99%d7%a9-%d7%a2%d7%aa%d7%99%d7%93

 

 

"עם שאינו יודע את עברו, ההווה שלו דל ועתידו לוט בערפל" (יגאל אלון)

במוצאי יום כיפור נפתחו אירועי שנת ה-70 ל-י"א הנקודות בנגב, בהם שלושת הקיבוצים שלנו: אורים, בארי ונירים. חגיגות ה-70 יצוינו לאורך כל השנה, במגוון אירועים ופעילויות, הן בתוך הישובים עצמם והן באירועים מועצתיים מרכזיים, לרבות על ידי שילוב הנושא בתוכנית הלימודים ובפעילויות במערכת החינוך הפורמאלית והבלתי פורמאלית. שלושת הקיבוצים שהניחו את היסודות להתיישבות רבת הגוונים היפה והמשגשגת כאן נמצאים כיום בתהליך מרתק של התחדשות והתאמה לצרכים המשתנים לצד שימור הצביון והערכים עליהם הושתתו לפני 70 שנה. אני מאחל לחברים עוד שנים רבות של בנייה, עשיה וסולידאריות.

בחודש הבא נחנוך בגבעת האירוסים שעל דרך השדות פסל מרשים של הפסל אברהם בורשטיין (עין השלושה) המסמל את שנת ה-70 ל-י״א הנקודות. הפסל יתנוסס על פסגת הגבעה, שתיקרא מעתה גבעת י״א הנקודות. בשבוע הבא תקדיש הכנסת יום לציון 70 שנה לעליית 11 הנקודות ביוזמת ח"כ חיים ילין. דיוני הכנסת באותו היום יוקדשו לסוגיות של פיתוח הנגב, תוצג תערוכת צילומים ויתקיים טקס שבו יובאו סיפורי המתיישבים ויחולקו תעודות הוקרה למקימי הישובים. המועצה מעמידה לרשות שלושת וותיקי הישובים אוטובוסים להסעת לאירוע.

 

אינדינגב!

במהלך סוף שבוע שעבר ביקרתי במקום הכי שמח וקסום בנגב – פסטיבל אינדינגב! שלושה ימים של מוסיקה עצמאית מעולה בלב המרחבים המדהימים, אוירה נפלאה, אנשים שמחים שהגיעו מכל רחבי הארץ, וכל זה אצלנו באשכול – במצפה גבולות. ביקרתי בפסטיבל יחד עם מפקד המחוז ומפקד המרחב במשטרה ושמענו מהמארגנים על מערך ההפקה והאבטחה המורכב כדי לאפשר את קיום האירוע המיוחד הזה כבר 10 שנים ברציפות. אגב, המייסדים והמארגנים של האירוע מראשיתו ועד היום, הם משלנו – אסף קזדו (גבולות) תום גל (ניר יצחק) ומתן נויפלד (שדה ניצן) ועוד רבים וטובים שהם חלק בלתי נפרד מההצלחה. היה נפלא! ניפגש בשנה הבאה…

03-11-%d7%90%d7%99%d7%a0%d7%93%d7%99%d7%a0%d7%92%d7%91

 

כבוד!

אות הנגב לאיכות הסביבה הוענק לעמותת התיירות שלנו ״שקמה- בשור״. וכך נכתב על גבי האות:

"על פעילות מיוחדת לשמירה על הטבע, המשלבת כלכלה מקיימת, על ידי חשיפת אזור הנגב המערבי למאות אלפי המבקרים מכל רחבי הארץ, הפוקדים את אתרי הטבה והנוף. על הפיכת המושג 'דרום אדום'  הפך לסמל להגנת הסביבה והכרת האזור במרחב הביוספרי וזאת תוך פרק זמן של מספר שנים מועטות".

מאחורי ההצלחה עומדים שותפים רבים אבל אחת, מרכזית יש לציין באופן מיוחד. לבנת גינזבורג שלנו, מנהלת התיירות.

 

 

עוצמה של קהילה

שני אירועים שקרו השבוע המחישו שוב את עוצמת הסולידריות הקהילתית יוצאן הדופן של אשכול. בשריפה שהשתוללה במשך שעות ארוכות בליל החג בנחל הבשור וכילתה עשרות דונמים של חורש טבעי, פעלו מספר רב של כבאיות מכל המרחב ושני מטוסי ריסוס. אך בסופו של דבר הושגה שליטה על השריפה בזכות ההירתמות של כוחות מקומיים שלנו. הרבשצ"ים שהגיעו למקום ונתנו יד במערך וצביקה גוטליב (עין הבשור) שנידב שני שופלים שפעלו במקום ויצרו מחיצת חול אשר מנעה את התפשטות השריפה ואפשרה לכבאיות להגיע למוקדים נוספים.

גם באינידינגב נוצרה בעיה בערב שישי ועלה איום ממשי של סגירת האירוע על ידי המשטרה בשל סוגיות אבטחה. (לא אכנס כאן אם מוצדקות או לא…) אך גם במקרה הזה הוכיחו הכוחות המקומיים את רוח ההתנדבות והסולידריות יוצאת הדופן. הרבש"צים, ורס"ם בילי בן שטרית ממש"ת אשכול, נתנו יד והתגייסו לאבטחת האירוע ובכך אפשרו את המשך קיומו. תודה מיוחדת לקב"ט המועצה, אילן אייזקסון, שחלש על האירועים בנחישות ורתם איתו את החברים.  ישר כח! יש על מי לסמוך ובמה להתגאות!

 

שבת שלום

גדי ירקוני

 

 

שלום לכולם,

 

לכתו של ידיד אמת

כולנו מרכינים ראש היום על לכתו של מנהיג, ידיד אמת וקרוב של מועצה אזורית אשכול, נשיאה התשיעי של מדינת ישראל שמעון פרס ז״ל. במכלול תפקידיו לאורך השנים, היה פרס שותף משמעותי שלנו לדרך ומהתומכים הבולטים של ההתיישבות בנגב ולאורך הגבול. פרס עמד לצדנו בימים טובים, כמו גם בימים המורכבים, ונתן לנו רוח גבית משמעותית בדרכו הייחודיות בימי שגרה, בעתות חירום ובאירועים המשמעותיים שלנו, בחגיגות ה-60 למועצה, בחנוכת התיכון המאוחד ׳נופי הבשור׳ ובביקורים נוספים, ביניהם במכינת ׳עצם׳ בבני נצרים ובטקס חג השבועות בניר יצחק. יהי זכרו ברוך.

29-09-%d7%a4%d7%a8%d7%a1

חברים טובים מעבר לים

חזרתי השבוע מביקור משמעותי נוסף בקהילה היהודית במקסיקו ובכנס של ה- JNF (קק"ל) בארה"ב, שם ביקשתי לאחל לחברינו הטובים מעבר לים שנה טובה ולהודות להם על תמיכתם המשמעותית באשכול. אני מרגיש שאנחנו ברי מזל שיש לנו שותפים נפלאים לדרך אשר יחד איתנו חושבים כל העת כיצד ניתן לחבר את דור העתיד שלנו ושלהם וכיצד אפשר להמשיך לבנות ולפתח את אשכול. מרגש לדעת שיש אנשים שחושבים עליינו ולמרות המרחק הגיאוגרפי, הם חלק מהקהילה שלנו ועם  נכונות אדירה לעזור לנו לקדם פרויקטים שהם מנוע משמעותי לפיתוח של האזור. במהלך הנסיעה חתמתי ברית ערים עם עיר במקסיקו סיטי 'ויסקילוקן' שבתחומה מתגוררים כשליש מהקהילה היהודית במקסיקו. במסגרת ברית הערים ניטע בקרוב חורשה באשכול על שם העיר השותפה שלנו.


29-9-%d7%9e%d7%a7%d7%a1%d7%99%d7%a7%d7%95

 

ניצבים בחזית ההסברה

ביוזמת מרכז החוסן והדוברות של המועצה, קיימנו החודש סדנת הכשרה מקצועית לדוברי יישובים ולראשי הצח״י בנושא הסברה לציבור וניהול תקשורת בשעת חירום. הסדנה נועדה לספק ׳ארגז כלים׳ מקצועי לבעלי התפקידים בישובים בהתמודדות הסברתית עם אירועים משבריים, בהם אירועי חירום, כחלק מרכזי בחיזוק החוסן הקהילתי. הסדנה כללה שלושה מפגשים בהנחייתה והובלתה של רונית מינקר, אשר שימשה דוברת המועצה במשך 7 שנים וצברה ניסיון רב בתחום, כשבמפגש השלישי תרגלו המשתתפים ריאיון מול מצלמה עם כתב ערוץ 10 בדרום, אלמוג בוקר. הכוונה היא לקיים הכשרות מקצועיות דומות גם בעתיד מתוך הכרה בחשיבות הרבה שיש להעברת מידע לציבור בשעת חירום במקביל לרצון שלנו לשמור על התדמית של הישובים בתקשורת בשעת משבר. המטרה היא גם לבסס את תפקיד הדוברות היישובית ולחזק את שיתופי הפעולה המקצועיים בין דוברות המועצה ומרכז החוסן שלנו לבין הדוברים היישוביים, בשגרה ובחירום.

 

29-09-%d7%aa%d7%a7%d7%a9%d7%95%d7%a8%d7%aa 

 

יותר מאלף מילים

ביום שלישי נסענו לסינמטק בתל אביב להקרנת בכורה של סרטי הפרוייקט 'יותר מאלף מילים – תושבי הדרום יוצרים סרטים'. זוהי השנה השלישית לפרוייקט המופלא והעוצמתי המתקיים בשיתוף פעולה של מרכז החוסן, עמותת להב, המשרד לפיתוח הנגב והקואליציה הישראלית לטראומה, כחלק מתהליך השיקום והצמיחה הקהילתי לאחר 'צוק איתן'. השנה נעשו ארבעה סרטים אשר כל אחד מהם מספר את הסיפור שלנו, תושבי עוטף עזה, מנקודת מבט אחרת וייחודית.  מה שעלה בסרטים זה באמת יותר מאלף מילים  ואני ממליץ מאוד לצפות בהם. בשבועות הקרובים נקיים הקרנה חגיגית של סרטי אשכול באולם המועצה. בהמשך, הסרטים יוצגו גם בהקרנות עולמיות כדי להביא את הסיפור של תושבי עוטף עזה להכרה בינלאומית. תודה מיוחדת למירב בן ניסים וידל, מנהלת מרכז החוסן שלנו אשר הובילה את הפרויקט בשלוש השנים האחרונות באשכול במקצועיות, בחכמה וברגישות עצומה.

 

רגע של תרבות

בימים הקרובים נחלק לכל תאי דואר במועצה את תוכנית התרבות החדשה לשנת תשע"ז (2016-2017). השנה החלטנו להוציא חוברת אחת אשר מרכזת בתוכה את כל האירועים של כל גופי התרבות במועצה (מחלקת התרבות, תיאטרון הנגב, נווה אשכול, ספריית ידע כל, מרכז הצעירים, הדיונה ופורום נשים אשכול). בתוכנית הושקעה מחשבה רבה והיא כוללת קשת רחבה של תכנים איכותיים המותאמים למגוון גילאים. זו הזדמנות להודות לכל השותפים ובפרט למנהלת מחלקת התרבות, מיטל תמסוט, על ההשקעה והמאמצים הרבים להרחיב את ההיצע התרבותי בשבילנו, קרוב לבית. מצורף קישור דיגיטלי לתוכנית:  http://online.fliphtml5.com/cwkb/phmq/#p=2

 

 

סקר אתרים לשימור

אחרי חופשת החגים, מתוכנן להתחיל במועצה מיזם מבורך של סקר 'אתרים לשימור'. הסקר יתבצע בסיוע המועצה לשימור מבנים ואתרים ובריכוזו של בעז קרצ'מר, מנהל האגף האסטרטגי שלנו. הסקר ימפה וילמד את כל האתרים הרבים הפזורים ברחבי המועצה, הן בשטחים הפתוחים והן בישובים. המטרה היא לגבש רשימה מוסכמת של אתרים ומתחמים הראויים לשימור ופיתוח, אם לצורך זיכרון ולימוד המורשת ואם לצורך פיתוח תיירותי ועסקי. בימים הקרובים תיעשה פניה מטעם האגף לכל הישובים על מנת לקבל שם של איש קשר רלוונטי מטעם הישוב אשר יהיה בקשר עם צוות הסקר. שיתוף הפעולה של הישובים חיוני מאוד!

 

שנה טובה

אמש השתתפתי יחד עם ראשי הרשויות בדרום באירוע הרמת כוסית לכבוד השנה החדשה עם אלוף פיקוד דרום, איל זמיר וכל הצמרת הפיקודית של המרחב. האלוף התייחס בדבריו להקמת י"א הנקודות לפני 70 שנה אשר היוו את התשתית להתיישבות השוקקת כיום באזור, על החשיבות הלאומית של שמירת ופיתוח ההתיישבות כאן וקרא לנוכחים לנהוג כמוהו ולקנות לקראת החג תוצרת חקלאית של תושבי הדרום ולא מיובאת. אני סבור שאחד הדברים החשובים והייחודיים שמתקיימים כאן הוא הקשר ההדוק בן גורמי הביטחון לבין ראשי הרשויות. הקשר מאפשר לקברינטי הביטחון באזור להכיר מקרוב את הצרכים הייחודיים של האוכלוסייה האזרחית ולהתאים את המערך ברגישות רבה לצרכים אלה. בהזדמנות זאת אני רוצה להודות לכל כוחות הביטחון אשר עומדים יום ולילה על המשמר על מנת שאנחנו נוכל לחיות כאן בשקט ובטחון. ורק שיחזרו הביתה בשלום.

אני מאחל לכולנו שנה טובה, שנה של הגשמת יעדים, שנה של הצלחות קטנות וגדולות, בריאות וחוסן קהילתי. שנה של שקט בטחון וצמיחה קהילתית.

 

המועצה יוצאת לפגרה החל מיום 9.10, ז' אלול ועד ליום 24.10, כב באלול.

מוקד המועצה פתוח 24 שעות ביממה 08-9966333

האיגרת הבאה תצא לאחר החגים.

 

29-9-%d7%a9%d7%a0%d7%94-%d7%98%d7%95%d7%91%d7%94

 

חג שמח ושנה טוב

גדי ירקוני

 

פרס ניהול תקין

בפעם השישית ברציפות הוענק השבוע לאשכול פרס שר הפנים על ניהול תקין לשנים 2014-2015. את הפרס קיבלנו על עמידה בכל הקריטריונים והנהלים המחמירים שקבע משרד הפנים לגבי מנהל תקין, לרבות בתחום ניהול התקציב, ניהול כוח אדם ושכר ובתחום התאגידים העירוניים, סדרי עבודה, העסקת עובדים, רישוי עסקים והיערכות לחירום. את הפרס קיבלו מטעם המועצה מזכיר המועצה, מורדי ביטון וגזברית המועצה, כבי שקולניק, בטקס בבנייני האומה בירושלים. ישר כח לצוות המנהלים המסור של המועצה המקפיד שנה אחר שנה על מתן שירות ציבורי מיטבי תוך שמירה על ניהול תקציבי אחראי, הגון ויעיל.

 

22-09-%d7%a4%d7%a8%d7%a1-%d7%a0%d7%99%d7%94%d7%95%d7%9c

אלופים

אחרי שנים של הפסקה, החזרנו השנה מסורת קהילתית נהדרת מהעבר – אליפות אשכול בשחיה. עשרות תושבים בכל הגילאים התכנסו ביום שבת (10.9) בבריכת עין הבשור ונהנו מתחרות ספורטיבית מהנה וממפגש קהילתי מאחד. התרגשתי מאוד מהמשחה של שחייני קבוצת ה'ספיישל אולימפיקס' של אשכול, בני המועצה בעלי מוגבלויות המתאמנים לאורך השנה במסגרת מקצועית בניצוחו של בקי (גבולות), ומגיעים להישגים מדהימים בתחרויות בינלאומיות. תודה למארגני האירוע, בקי בקלש (גבולות), עודד ירקוני, אירית אפרתי (עין הבשור) ולמושב עין הבשור על האירוח. לא מדובר בחידוש מסורת חד פעמי, אלא הכוונה היא להמשיך ולקיים את אליפות השחייה גם בשנה הבאה ובתקווה שעוד ישובים במועצה יצטרפו.

 

22-09-%d7%a9%d7%97%d7%99%d7%99%d7%94

 

סיור ועדת הפנים באשכול

חברי ועדת הפנים של הכנסת בראשות ח"כ דוד אמסלם קיימו בשבוע שעבר את ישיבת הועדה באשכול, בהשתתפות חברי הכנסת רויטל סוייד וחיים ילין, ראשי ונציגי המועצות בעוטף ונציגי משרדי הממשלה שהוזמנו במיוחד לישיבה. מטרת הישיבה היתה מעקב אחר ייישום ביצוע התוכנית הממשלתית אחרי 'צוק איתן' ופתיחת חסמים ועיכובים מהותיים בחל מהסעיפים. הביקור נפתח בישיבת עבודה במפעל הדפוס של בארי והמשיך בסיור בחלוציות ובאבשלום, בהובלת בועז קרצ'מר, מנהל האגף האסטרטגי שלנו. יו"ר הועדה רשם את הנקודות העיקריות והבטיח מעקב אישי אחר הביצוע מול משרדי הממשלה הרלוונטיים. חברי הועדה התרשמו מתנופת הצמיחה בחבל שלום ובחלוציות ורשמו לעצמם נקודות להמשך טיפול, כמו צומת אבשלום וכביש שלומית. אני נאלצתי לקצר את השתתפותי בסיור עקב פגישה אחרת שהתקיימה באותה שעה עם מנכ"ל משרד השיכון, שאול אשל, בנושא משמעותי לא פחות – החלפתם של 30 ממ"דים לא תקניים בכרם שלום. בפגישה הבהרתי את רמת הסיכון הגבוהה בישוב הצמוד לגבול ואת בהילות הטיפול בנושא, כמהלך מציל חיים. המנכ"ל גילה הבנה רבה לדחיפות העניין והבטיח לפעול מידית למציאת מקור תקציבי לכך.

 

 

22-09-%d7%95%d7%a2%d7%93%d7%aa-%d7%94%d7%a4%d7%a0%d7%99%d7%9d

 

לא עייפי דרך!

אני מברך את אחינו הצעירים (יחסית), ניר עוז, על חגיגות ה-60 לקיבוץ. לרגל האירוע המרגש, שחזרו בקיבוץ תמונות מהיסטוריית ההקמה שנתלו על מבני הקיבוץ ומספרות את הסיפור שלהם ושל כולנו – "לא עייפי דרך- כי אם מפלסי נתיב!" (ראו תמונה מטה). בנימה אישית יותר, התרגשתי להשתתף באירוע ובמיוחד לפגוש את חברי הקיבוץ לדורותיהם, ביניהם בני הקבוצה שלי, שחלקם עזבו והגיעו במיוחד כדי להשתתף בחגיגות הקיבוץ. כשהיינו יפים וצעירים, נהגנו לומר אצלנו (בנירים…) על ניר עוז – "אלה שגרים ליד נירים…". ביום החגיגות של הקיבוץ, התעליתי על עצמי ואמרתי שהיום אני גאה להגיד שאני גר ליד ניר עוז… אני מאחל לקיבוץ המשך תנופת צמיחה ושגשוג ושבית התינוקות ימשיך וישבור שיאים חדשים. חזק ואמץ!

22-09-%d7%a0%d7%99%d7%a8-%d7%a2%d7%95%d7%96

 

 

שלום לכולם,

 

ביקור נשיאותי

זכינו השבוע לביקור 'נשיאותי' חם ומחבק של משלחת נשיאי הקהילות היהודיות במקסיקו. מדובר באישים הניצבים בצמרת של הקהילה היהודית במקסיקו , בעלי השפעה עצומה במדינתם ומשמשים שגרירים משמעותיים של ישראל ושל תושבי עוטף עזה. במסגרת ביקורם בארץ הם יפגשו גם עם ראש הממשלה ועם נשיא המדינה והיה לנו לכבוד רב לארח אותם בין לבין גם במועצה. סיירנו איתם באחד ממוקדי הגאווה שלנו, תיכון 'נופי הבשור' ובמוקד אחר, שאיתו אנחנו פחות שמחים וגאים, פיר אחת מנהרות הטרור שאותרו בעבר ליד הגבול. סיפרנו על החיים לצד הגבול ועל ההשקעה בחינוך כעוגן מרכזי בבניית החוסן הקהילתי. יו"ר משלחת הנשיאים, סלמן אצ'ר, ריגש אותנו כשאמר לנו: "כשאתם לא ישנים בלילה, גם אנחנו לא ישנים". הרגשתי שחברי המשלחת התרשמו מאוד בביקור במועצה והתחברו לתוכנית המועצה שהצגנו לפיתוח קריית החינוך, כלבה הפועם של המועצה והזמנתי אותם להיות שותפים שלנו בבנייתה.

 

 

08-09-%d7%91%d7%99%d7%a7%d7%95%d7%a8-%d7%a0%d7%a9%d7%99%d7%90%d7%95%d7%aa%d7%99

תחושת בטחון

השבוע נפגשנו לראשונה, ראשי המועצות בעוטף עזה, עם שר הביטחון החדש, אביגדור ליברמן. בפגישה שהתקיימה באוגדת עזה השתתפו גם אלוף הפיקוד, איל זמיר ומפקד האוגדה, יהודה פוקס וראש רח"ל בצלאל טרייבר. בפגישה העלינו שורה של נושאים חשובים המחייבים קידום דחוף של משרדו, ביניהם תקצוב של המשך בניית המכשול לאורך הגבול, פיתוח מעבר ארז לסחורות, ביצוע הרחבת כביש 232, שחרור שטחי אש ותקציבים מיוחדים לחיזוק האזור. גורמי הצבא שנכחו בפגישה ומכירים מקרוב את הצרכים הייחודיים באזור חיזקו והרחיבו את הדברים מנקודת ראותם. הבהרנו שמדובר בסוגיות אקוטיות שלא נוכל להתפשר לגביהן, הן בהבטחת הביטחון והמוגנות של התושבים והן בהיבט חיזוק תחושת הביטחון באזור והמשך ההתיישבות. השר גילה הבנה לחשיבות הנושאים וכעת אנו ממתינים ופועלים לכך שהדבר יבואו לידי ביטוי גם  בתקציב שצפוי לעבור בדצמבר 2016.

 

08-09-%d7%aa%d7%97%d7%95%d7%a9%d7%aa-%d7%91%d7%99%d7%98%d7%97%d7%95%d7%9f

 

בני הגיל השלישי – יש למה לצפות…!

לפני למעלה משנה התקבלה במועצה החלטה להוביל תהליך אסטרטגי לגיל השלישי במטרה לבחון לעומק את היקף הצרכים והמענים בקרב אוכלוסיית הוותיקים. לטובת התהליך הוקמה ועדת היגוי רחבה אשר כללה בעלי תפקידים ונציגי ציבור והתמקדה בבחינת הצרכים בהסתכלות עתידית של לפחות עשור קדימה. לאחר שנה של עבודה שיטתית ולמידה מעמיקה במגוון דרכים, לרבות: הרצאות, סיורים ברשויות אחרות, סקר תושבים וקבוצות מיקוד, הוצגו השבוע הממצאים הסופיים. אחת  הסוגיות הבולטות שעלתה, היא רצון התושבים לפיזור השירותים לקשישים בתוך הישובים. השלב הבא שלנו הוא גיבוש התובנות וההמלצות לתוכנית עבודה והמלצות קונקרטיות שיגובשו לתוכנית עבודה ארוכת טווח. אני מודה מאוד לצוות האגף לשירותים חברתיים ולענת תבורי על הובלת התהליך החשוב ביסודיות ובמקצועיות רבה.

 

רק שנהיה בריאים!

בשבוע הבא תיפתח בנירים מרפאה מרכזית חדשה של שירותי בריאות כללית, שתחליף את המרפאות הוותיקות הקטנות בקיבוצי האזור (נירים כיסופים ועין השלושה) מדובר במהלך משמעותי שאותו קידמנו בחודשים האחרונים מול הנהלת המחוז של שירותי בריאות כללית יחד עם הקיבוצים, שמטרתו בראש ובראשונה הרחבה של סל השירותים הרפואיים הניתנים באזור תוך הגדלת שעות פעילות (6 ימים בשבוע ושעות קבלה גמישות). כחלק מהמהלך יועמדו שאטלים מהקיבוצים השותפים למרפאה בנירים. ורק שנהיה בריאים…

 

פינת הגאווה המקומית…

והפעם בפינתנו – מינוי מרגש של סא"ל עידו סעד, הבן הראשון מושב יתד ותושב המושב עד היום, מונה השבוע לסגן מפקד החטיבה הצפונית באוגדת עזה ובכך ימלא תפקיד משמעותי במערך ההגנה על יישובי עוטף עזה , הבית שלו ושלנו. בהצלחה רבה לעידו ורק שישוב הביתה בשלום.

 

08-09-%d7%92%d7%90%d7%95%d7%95%d7%94

 

הודעה חשובה מבשמת גלין, מנהלת אגף תברואה ואיכות הסביבה –

לאחרונה התקבלו דיווחים על תפוצת יתוש הטיגרס האסייתי בישובים במועצה. היתוש מאופיין בצבע שחור ופסים לבנים, פעיל בעיקר בשעות היום וגורם לעקיצות כואבות במיוחד ונמצא כמעביר מחלות. אז מה יש לעשות? –  לעבור בגינה ובחצר וליבש כל מקור מים קטן כמו תחתיות של עציצים, גיגיות, צמיגים ישנים ועוד. פעולות אלו יפחיתו באופן משמעותי את כמות היתושים ויקטינו את הסכנה לתחלואה. המועצה, בליווי המשרד להגנת הסביבה, תקיים פעילות נוספת לניטור מקומות בהם היתוש פעיל והדברת המפגע. בכל שאלה ניתן לפנות למזכירות אגף תברואה ואיכות סביבה.

 

שבת שלום

 

גדי ירקוני

054-7916552

gadi@erc.org.il

שלום כיתה א'

מועצה אזורית אשכול לבשה היום חג ו-3,882 תלמידים יפים ונרגשים נכנסו בשעריהם של מוסדות החינוך במועצה, מתוכם – 278 ילדי כיתה א'! מדובר בשיא של כל הזמנים במספר התלמידים במועצה, חלקם ילדי משפחות חדשות שנקלטו לאחרונה ביישובי המועצה. אין ספק שזהו ביטוי מרגש ומשמח של תנופת הצמיחה, של הבניה וההרחבות בישובים ושל החוסן הקהילתי יוצא הדופן. הסתובבתי הבוקר בין בתי הספר במועצה והתרגשתי לראות את הילדים ואת צוותי החינוך המשובחים שלנו מקבלים בחיבוק ועם אור את פני הילדים. לילדינו האהובים, למנהלות ולמנהלים, לצוותי החינוך, מורות, מורים, גננות, סייעות, עובדי התפעול, אנשי אבטחה והורים, אני מאחל לכולנו, שנת לימודים פוריה, מהנה ושקטה. שנה מלאה בחוויות למידה משמעותיות, עמידה באתגרים ומעורבות חברתית. שנה טובה!

קולאג

 

הנציג שלנו באולימפיאדה

הקהילה שלנו מתמלאת גאווה בימים אלו, בידיעה שיש לנו נציג במשחקים הפראלימפיים! אדם ברדיצ'בסקי מקיבוץ ניר יצחק יתחרה בענף הטניס כיסאות גלגלים. אדם איבד את אחת מרגליו במהלך טיול עם חברתו, הילה, בתאילנד, באירוע התהפכות המעבורת עליה שטו. אירוע שיכול היה לקרות לכל אחד מאיתנו, אבל המיוחד כאן, הוא האופן בו בחר אדם להתמודד עם הפציעה: לחיות חיים מלאים ולהתחיל בדרך חדשה. הפציעה היוותה עבורו מקור לצמיחה ובלעדיה, סביר להניח שלא היה מגיע לאולימפיאדה.

אני מכיר את אדם באופן אישי ומתכוון לעקוב אחר המשחקים שלו. טקס בהפתיחה יתקיים בשבוע הבא (חמישי, 8.9) והמשחקים יחלו למחרת. מוזמנים לעקוב גם.  והאמת היא, שלא משנה לאיזה מקום יגיע, בשבילי, לצפות בו בריו מייצג את אשכול כחלק מנבחרת ישראל – זה כבר הישג אדיר ומרגש. בהצלחה אדם, מכולנו!

 

פותחים שנה ב'קיבוצון'

השבוע קיימתי פגישת הכרות עם הנהלת רשת 'קיבוצון' המפעילה את מעונות היום במועצה.  שמחתי מאוד ללמוד ולשמוע מקרוב על מכלול העשייה של הרשת ועל כך שמספר הילדים הנכנסים למעונות היום הולך וגדל מדי שנה. בפגישה הועלו שורה של צרכים, התמודדויות ייחודיות וכך גם הציפיות שלנו להפעלה מיטבית של מעונות היום. על רקע זה החלטנו במשותף על קיום מפגשים קבועים במסגרת של 'שולחנות עגולים', שיכללו את גורמי המועצה, את נציגי הרשת ובהמשך ישולבו גם נציגי הורים, על מנת לבחון את החוזקות והחולשות שיש לשמר ולשפר. המטרה היא  להוביל יחד את המערך החינוכי במעונות היום באופן מיטבי.

 

שבת שלום

גדי ירקוני

 

שלום לכולם,

מצטיינים בערכים

השבוע נתבשרנו בגאווה גדולה כי בית הספר התיכון שלנו 'נופי הבשור' דורג ברשימת בתי הספר הערכיים ביותר בישראל. בית הספר עמד במכלול המדדים שקבע משרד החינוך לבחינת ההישגים בקידום התלמידים בתחום הלימודי, החברתי והערכי. מדדים אלה כוללים: מניעת נשירה, קליטת תלמידי חינוך מיוחד, שיעור גיוס גבוה לצה"ל, הצטיינות במבחני הבגרות, כולל זכאות לתעודת בגרות איכותית וקידום התלמיד על פי יכולותיו. בית הספר זכה במדרג השני (והמכובד מאוד) מתוך ארבעה מדרגים שקבע המשרד וכל אחד מהמורים בבית הספר יזכה בגין זה בתגמול כספי חד פעמי נאה.

אין ספק שהישגים אלה של התיכון שלנו מקבלים משנה תוקף ומשמעות מיוחדת על רקע מציאות החיים המורכבת והמאתגרת שבה בית הספר פועל בשנים האחרונות. על אף האיומים הביטחוניים, בית הספר מצליח לשמור על איכות למידה גבוהה, חינוך מעולה לערכים ועל הישגים גבוהים. אני מברך ומחזק את ידיהם של המנהלת, זמירה בן יוסף, את צוות המורים הנפלא אשר בעבודה קשה ובמסירות רבה ובתנאים לא פשוטים מובילים את בית הספר למצוינות וכמובן, הנוער המופלא שלנו – הגאווה שלנו. תמשיכו כך!!

כתבה בנושא ורשימת בתי הספר  המצטיינים המלאה: http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4844274,00.html

 

מעבר ארז

השבוע נפגשתי עם מנהל רשות המעברים, כמיל אבו רקון ועם מנהל מעבר 'כרם שלום', עמי שקד, כדי לקבל מהם – המנהלים בשטח, תמונת מצב מדויקת לגבי היקף תנועת המשאיות בכבישים שלנו  על רקע הסכם הפיוס עם טורקיה והרחבת הסיוע לרצועה. לפי המידע שקיבלתי מהם, מצד אחד כמות המשאיות לא עומדת לעלות בעקבות ההסכם אך מצד שני גם לא עומדת לרדת משמעותית בזמן הקרוב. אמנם נעשו ועדיין נעשים מהלכים שונים לצמצום מספר המשאיות שעוברות דרך 'כרם שלום' והסטתן ל'ארז', אך עדיין לא מדובר בצמצום המשמעותי שאותו אנו דורשים. הכשרת ופיתוח מעבר 'ארז' לסחורות תיערך, כמובטח, בין שנה לשנה וחצי. בשלב זה הסתיים התכנון ונבנתה תכנית עבודה וכעת ממתינים לאישורה במערכת הביטחון ואישור התקציב לביצוע. אנחנו מפעילים לחץ מכיווננו לקידום אישור תקצוב פיתוח המעבר כמה שיותר מהר שיביא לצמצום המשאיות בכבישים.

 

נשיא וידיד

ידידה הקרוב של אשכול, נשיא המדינה, ראובן (רובי) ריבלין, ביקר אתמול בעוטף עזה ונפגש איתנו, ראשי המועצות. כמו בביקוריו הקודמים, הנשיא היה חם ולבבי מאוד והתעניין לעומק על תחושות התושבים והצרכים הייחודיים הנדרשים להמשך תנופת הפיתוח וחיזוק הישובים בחלוף שנתיים ל'צוק איתן'. זהו ביקורו השלישי של הנשיא באשכול ובעוטף עזה מאז כניסתו לתפקיד. כמו בביקוריו הקודמים ובשיחות טלפוניות שהוא מקפיד לקיים עמי מעת לעת, התרשמתי מהחיבור המיוחד של הנשיא לאזור ולאנשים החיים כאן ואת הרצון העז לסייע. אנחנו זוכים לקשר אישי ובלתי אמצעי עם הנשיא ומרגישים שיש לנו דלת פתוחה אליו כל אימת שנדרש. בפגישה סיכמנו שנעביר ללשכתו את בקשותינו והצרכים הנדרשים. אני משוכנע שגם הפעם יפעל ככל יכולתו כדי לסייע. אין ספק, יש לנו נשיא בירושלים וגם ידיד.

25.08

אלופים!

עמית כספי (כרם שלום) הסב את תשומת לבי לידיעה מופלאה שנשמטה מבלי משים באיגרת הקודמת: קבוצת הכדורגל של נערים א' הפועל אשכול שבה מביקור בנורבגיה שבו השתתפה בטורניר הנערים הגדול מסוגו בעולם – טורניר הנורוייקאפ. הקבוצה ייצגה בכבוד רב את המועצה והגיעה להישג מדהים וחסר תקדים – העפלה לחצי גמר הטורניר, תוך כדי ניצחונות על קבוצות חזקות מאוד מרחבי העולם וסיום הבית המוקדם במקום הראשון. פאבלו רבינוביץ' (רעים) מספר שהנערים נלחמו על המגרש כמו אריות מול קבוצות חזקות ואחד בשביל השני. כל הכבוד לשחקנים שלנו, למאמן יואל ארזי (ניר יצחק) למנהל הקבוצה, רוני נתן (עין הבשור) למחלקת הספורט שתומכת בקבוצה ולהורים אשר מלווים, מחזקים ותומכים לאורך כל השנה.

25.08.1

 

 

'דן דרום'

חצי שנה עברה מאז ש'דן בדרום' החלה בהפעלת התחבורה הציבורית בדרום ועדיין לא הגענו לנחלה…אמנם חל שיפור משמעותי והמערך עובד לרוב בצורה חלקה אך נותרו תקלות נקודתיות. שימו לב- על כל תקלה בהתנהלות קווי השירות יש לדווח למחלקת פניות הציבור של משרד התחבורה אשר מוסמך להפעיל אמצעים ולהטיל סנקציות מול החברה במקרה של אי עמידה בתנאי השירות.

קישור למייל להעברת תלונות פרטניות:

https://motssl5.mot.gov.il/FORMS/he/compl-pbl/plaint-public-transport-form

טלפון: 02-6663110

 

מפגש מורים משותף

כחלק מהתהליך של הקמת בתי הספר החדשים ומיזוג הקהילות, קיימנו אתמול במועצה מפגש למידה משותף לצוותי החינוך של שני בתי הספר היסודיים, 'יובלי הבשור' ו'ניצני אשכול'. המפגש התקיים במסגרת היערכות לפתיחת שנת הלימודים וכלל הרצאה, מעגלי שיח ודיון בפאנל סביב סוגיית 'תפקיד המחנך באקולוגיה דיגיטלית'. אין ספק שצוותי החינוך מהווים ציר מקצועי עיקרי בתהליך הקמת בתי הספר ואנו רואים חשיבות רבה למפגשים המשותפים סביב סוגיות מקצועיות אשר מאפשרים מצד אחד הכרות בין-אישית ומצד שני למידה בסוגיות שכל בית ספר מתמודד בנפרד, תוך חשיבה משותפת. היה מרתק! תודה ליעל אדר מנהלת אגף החינוך ולמשה מורג הפרוייקטור שמלווה את תהליך הקמת בית הספר, על ארגון מפגש מקצועי איכותי ומקרב.

25.08.2

 

שבת שלום,

גדי ירקוני

שלום לכולם,

 

אשכול הורים

השבוע התקיימה ישיבה של צוות ההיגוי להקמת בית הספר החדש ומיזוג הקהילות. נציגי הציבור בוועדה – איל דבורי (בארי), דנה אדמון (שדה אברהם) ולירן רייזר (עין הבשור) (נעדרה: שרון גבאי (צאלים), הציגו לראשונה סיכום של התוצרים שעלו בתהליך הקהילתי המרשים שהובילו בחודשים האחרונים ב'אשכול הורים', בליוויי של ד"ר גילי ברוך (אורים). התוצרים חשובים, מאתגרים ומעוררי מחשבה ושמחתי מאוד להיווכח שבסופו של דבר, השפה, הערכים, העקרונות והמטרות שעלו באשכול הורים עומדים במידה רבה בקנה אחד עם השפה והערכים המובילים בוועדת ההיגוי. ההיבט של מעורבות ההורים ושיתוף הציבור בתהליך הוא בין המרכזיים והמשמעותיים שעומדים לנגד עיני וכל העת נבחנות דרכים שבהן ניתן להרחיב ולהעמיק את הייצוג והשיתוף של הציבור. ארבעת נציגי הציבור בוועדה הובילו בחודשים האחרונים במקביל לפעילותם בועדה תהליך קהילתי יסודי, מרשים ויוצא דופן במקצועיותו, רצינותו ואיכותו. ארבעתם הורים לילדים קטנים ומחזיקים במשרות מלאות ואינטנסיביות. בין שלל המחויבויות הללו, הם פינו זמן להתגייסות מוחלטת בהתנדבות מלאה להובלת תהליך למידה ושיתוף ציבור עכבי ורציני על מנת להביא את קול הציבור לועדה לקראת עיצוב בתי הספר של המחר. בישיבה הבאה של ועדת ההיגוי יתקיים דיון על התוצרים. אין צל של ספק שהתוצרים שעלו באשכול ההורים ילוו את הועדה לאורך כל התהליך. במהלך ספטמבר ועדות המשימה יתחילו את עבודתן וזו הזדמנות להודות למתנדבים הרבים שנרשמו ויוזמנו לתחילת העבודה.

 

די לשריפות!

בתקופה האחרונה מתקבלות במוקד אשכול תלונות רבות על שריפות חקלאיות במרחב, אשר פוגעות קשות באיכות חיי התושבים. בכל מקרה של דיווח על שריפה יוצאים פקחי המועצה ושרות הכבאות למקום, בודקים ומקיימים הליכי אכיפה ככל שנדרש. במרבית המקרים שדווחו, מדובר בשריפות לא מאושרות על ידי משרד החקלאות, שהוא הגורם היחידי שמאשר שריפות. אני מבין את מצוקת החקלאים בהיעדר פתרון לגזם החקלאי, אך להבדיל משריפות הגזם המאושרות על פי חוק, הבערת גזם שלא על פי תנאי משרד החקלאות ובוודאי ניילון ופלסטיק, מהווים מפגע סביבתי ובריאותי חמורים והופכים את חיי התושבים לבלתי נסבלים. אני קורא לחקלאים לגלות אחריות כלפי הסביבה, כלפי בני ביתכם והשכנים שלכם ולהימנע משריפות לא מאושרות. בכל מקרה של שריפה, יש לפנות למוקד אשכול 08-9966333 הם יודעים להזעיק: כיבוי, פיקוח, נציגי המשטרה הירוקה וזאת כמובן בכל שעה כולל סופי שבוע.

 

בשורת טובות! (למטיילים…)

לאחר שנה של עיכובים בירוקרטיים, אתמול החלו סוף סוף העבודות של שיקום, פיתוח ושדרוג מתחם המאגרים בדרך הבשור (ליד גשר הצינורות ומצפור המאגר) ובספטמבר יחלו העבודות של פיתוח דרך הבשור הצפונית (מאזור 'חניון הררי' ומצפור שי ועד ל'תל ג'מע' מול רעים). עם סיום העבודות, ייחשף למטיילים אחד הקטעים היפים ביותר של האזור שעד כה לא היה מוכר בשל היעדר נגישות.

 

 

גרעין צבר – הידעתם?

השבוע קיימנו במועצה פגישה עם רכזי הקליטה של גרעיני צבר בישובים לבחינה משותפת של הדרכים שאנו יכולים לסייע  לקליטתם המוצלחת לאורך השרות ואחריו וחיבורם עם קהילת אשכול. הנה כמה נתונים שראויים לשיתוף:

באשכול מתגוררים כיום כ-200 חיילים בודדים המשתייכים לגרעין צבר (עין השלושה, ניר עוז, אורים, כיסופים, חולית ניר יצחק ומגן).

מדובר בשני שליש מכלל החיילים הבודדים מגרעין צבר בארץ

רובם המוחלט של חיילי צבר משרתים שירות משמעותי וביחידות קרביות וכ-30% יוצאים לתפקידי פיקוד וקצונה

30% ממשפחות החיילים חוזרות לארץ בעקבות השירות הצבאי של חיילי צבר

הישוב הראשון בארץ שקלט גרעין צבר הוא משלנו! (ניר יצחק…)

בכל מפגש עם חיילי צבר אני מתרשם מהרוח, ההווי, השמחה והערכים שהם מביאים לישובים. זו והזדמנות להודות לתושבי אשכול הרבים שפתחו את ביתם ואת לבם לחיילים הבודדים ומספקים להם בית חם ותומך במהלך שירותם הצבאי ושהותם הלא פשוטה לעיתים בארץ כחיילים בודדים. מה זה אם לא ביטוי של עוצמתה וחוסנה המופלא של הקהילה שלנו. בפגישה בחנו את הצרכים הייחודיים של החיילים הבודדים ואת הדרכים בהן המועצה יכולה לסייע בתהליך הקליטה, כמו הסעות, פעילויות תרבות ופנאי, חיבור עם צעירי המועצה, סיוע לישובים בהליכים בירוקרטיים ותוכניות קליטה בישובים לאחר השחרור.

 

שבת שלום…

בדרך כלל, אני חותם את האגרת השבועית בברכת סוף שבוע שקט. נעם אליצור (בני נצרים) כותב לי: "יש ברכה בעברית , כבר שנות דור – שבת שלום. היא כוללת גם שקט מקומי, אבל גם הרבה יותר, כי שאיפותינו אינן רק שיהיה שקט, אלא שיהיה שלום והשלמה הדדית של האדם עם עצמו, עם בן זוגו ומשפחתו, עם קהילתו ועמו. עם העולם כולו ורבונו. בכל מקרה אברך אותך ואת משפחתך בברכת שבת שלום". תודה לנועם על ההערה מאירת עיניים.

 

שבת שלום

גדי ירקוני

 

 

שלום לכולם,

 

שהגיענו והחיינו

ביום חמישי שעבר ציינו באופן רשמי את סיומו של אחד הפרויקטים המשמעותיים, המורכבים והיקרים שנעשו ב'עוטף עזה' בשנים האחרונות – מיגון בתי האב. עשור חלף מאז החל המאבק הציבורי, תקשורתי ומשפטי למיגון הבתים ועד ליציאתו לפועל כפרויקט לאומי והשלמת מיגון כל בתי האב. את סיום הפרויקט ציינו בטקס חגיגי בשדרות בהשתתפות ראש הממשלה, שר הבינוי והשיכון, ראשי המועצות והשותפים הרבים שלקחו בו חלק. מדובר בפרויקט עצום, הן מבחינת היקף התקציב (1.3 מיליארד ₪) והן מבחינת ההיבטים הלוגיסטיים והתשתיתיים. אין ספק שמיגון הבתים היה מהלך הכרחי כדי להבטיח את המשך חיינו כאן לאורך הגבול ואת פיתוח ושגשוג הקהילות על רקע האיום התמידי. עם זאת זהו פרוייקט אחד מיני רבים אחרים וחשובים לא פחות שהיו ועדיין הכרחיים על מנת להבטיח את פיתוח האזור. אנו, ראשי המועצות בעוטף, מנהלים מאבק עיקש ויומיומי מול משרדי הממשלה להשגת התקציבים להמשכיות הפרויקטים והסיוע, לרבות: הטבות ומענקים, פיתוח תשתיות ומגרשים, בניית מעונות יום ממוגנים, הרחבת כביש 232 והקמת מעבר סחורות נוסף.

 

ניצחון הרוח

בתזמון לא מתוכנן אבל סמלי, בערבו של היום בו ציינו את סיום פרוייקט המיגון בעוטף עזה, התקיים במועצה אירוע חגיגי ויוצא דופן לציון 25 שנים להקמת הישוב 'אבשלום'. הישוב אשר החל בהתיישבות של גרעין עולים מחבר העמים בשנות ה-90 עם 20 קראוונים, מונה כיום כ-150 משפחות, מכל גווני האוכלוסייה, המנהלות חיי קהילה פעילים מגובשים ומשגשגים. בדברים שנשאתי בערב בפני התושבים אמרתי שצמיחת והתפתחות הישוב הן דוגמה ומופת לנחישותם של העולים החדשים שנאבקו להצמיח ולפתח את הישוב למרות קשיים אובייקטיביים רבים. כיום הופך הישוב ומתבסס כמרכז האזורי של חבל שלום ודרום המועצה. לידו צומחים ומשגשגים מתחם גנים ילדים אזורי, מתנ"ס הדיונה הפורח, אזור התעשייה והמרכז המסחרי החדש והיד עוד נטויה… להצלחת אבשלום שותפים רבים וטובים, ביניהם: משרד השיכון, החטיבה להתיישבות, מנהל מקרקעי ישראל, משרד העלייה והקליטה, קק"ל ה-Jnf וכמובן הליווי הצמוד והמשמעותי של המועצה ואגפיה (אסטרטגיה, הנדסה ושירותים חברתיים). אך מעל לכל ניצח בעיקשות רבה איש יקר אחד, אדוארד קוברסקי, ממקימי הישוב והרוח החיה…אין לי ספק שהערב המרגש והמיוחד לציון 25 שנה היה עבורו בגדר הגשמת חלום.

אבשלום

לא עוצר באדום

עמית לבקוב, מנהל העמותה לקידום התיירות שקמה-בשור הודיע על סיום תפקידו ועל רצונו לפנות לאתגרים חדשים. עמית היה שותף להקמת העמותה יחד עם המועצות האזוריות בנגב הצפוני וחתום יחד איתן ועם יקירתנו לבנת גינזבורג (מגן) על פיתוח וביסוסו של פסטיבל 'דרום אדום' לגדול, למצליח ולממותג ביותר כיום בארץ. עמית ידע לעבוד בנחישות וביצירתיות רבה מול משרדי ממשלה ורשויות ציבוריות בנגב ובארץ והביא להגדלה משמעותית של תקציבי העמותה לאורך השנים. אני מודה מאוד לעמית על העשייה הרבה והתרומה המשמעותית שלה הוא שותף לפיתוח אשכול והנגב כמוקד תיירותי המושך מטיילים רבים מכל הארץ ומאחל לו הצלחה רבה בדרכו החדשה.

 

 

הצבעה בכרם

קיבוץ 'כרם שלום' עומד לפני הכרעה גורלית הערב של חבריו על אורחות החיים, האם להישאר שיתופי או לעבור לקיבוץ משתנה. בשנה האחרונה נמצא הקיבוץ בתהליך מרשים של בחינת אורחות החיים והמשך דרכו תוך מוטיבציה גבוהה של החברים לקליטת אוכלוסייה חדשה, לצמיחה והתפתחות. אנשי הקיבוץ הממוקם באזור מאתגר מאוד מבחינה ביטחונית וסבל ממהלומות מורכבות, נרתמו יחד עם המועצה, התנועה הקיבוצית, רשם האגודות השיתופיות ומשקי הנגב לתהליך חברתי משמעותי שמטרתו להביא לשינוי וצמיחה. אנו רואים צורך בלתי מתפשר שהקיבוץ יעבור למודל מתחדש על מנת להתאימו לצרכים המשתנים ולאפשר את צמיחתו והתפתחותו. היום בערב תתקיים הצבעה הגורלית. על כל החלטה שיקבלו החברים, המועצה ושאר הגורמים השותפים נמשיך ללוות את הקיבוץ מקרוב ונעשה כל שיידרש על מנת לשמור על ההתיישבות החשובה במקום.

 

 

יצאתי לחופשה משפחתית בחו"ל ואחזור ארצה ביום חמישי, ה-11.8. האיגרת השבועית תצא בשבוע לאחר מכן.

 

סוף שבוע שקט

גדי ירקוני

 

שלום רב,

 

אמבולנס חדש לאשכול

ילדים מעשרה בתי ספר של הקהילה היהודית במקסיקו (!) אספו יחד כספים מדמי הכיס שלהם תרומה משמעותית שאפשרה להם לרכוש אמבולנס לאחד הישובים באשכול. בזכות היוזמה של חטיבת הנשים בקרן היסוד מקסיקו בראשות ליסה והסיוע של ד"ר איתן חי-עם ואלי בין, מנכ"ל מד"א, האמבולנס הגיע לישראל ולפני שבוע התקיים טקס חגיגי של "חנוכת האמבולנס" בקיבוץ ניר יצחק. בטקס נכחו כ-60 תלמידים מבית הספר "תרבות" שבמקסיקו, ליסה, דני ליברנט, איתן חי-עם יו"ר השותפות שלנו וכמובן חברי קיבוץ ניר יצחק. האמבולנס ישמש אותנו במשימה החשובה ביותר – הצלת חיים ושמירה על חברי הקהילה שלנו. העובדה כי הוא מורכב ממעשים טובים של מאות ילדים מהקהילה היהודית במקסיקו מעניקה לו משמעות נוספת, כאשר הוא מהווה תזכורת לערבות ההדדית הקיימת בין היהודים בעולם.

דני ויהודית ליברנט, אשר תרמו חלק גדול מאולם הספורט החדש בנופי הבשור, הגיעו לביקור בארץ עם ילדיהם ונכדיהם והעבירו את המורשת שלהם לדור הבא. נכדו של דני ליברנט, איתן חוגג השנה בר מצווה והחליט לתרום מתקן ספורט אתגרי בעלות של 5,000 דולר שיוצב בקרוב בנופי הבשור להנאת כל התלמידים. יחד עם האורחים ערכנו סיור בנופי הבשור ובשביל הסלט, קיבלנו סקירה ביטחונית בסמוך לסופה וביקרנו בסדנא של ירון בוב שהמחיש כיצד הוא הופך קסאמים לפרחים ושמחנו מאוד להעניק במעמד זה שי מיוחד לאיתן על תרומתו הנדיבה והמרגשת לנופי הבשור.

תודה לכל מי שלקח בו חלק ולאנשים הטובים שפגשנו בדרך…

 

 28.7 תרומה1 28.7 תרומה

 פורום מנכ"לי משרדי הממשלה בדרום

ביום שלישי הגעתי לפורום המנכ"לים ומנהלי המשרדים הממשלתיים במחוז דרום. זהו פורום חדש יחסית שזו היתה פגישתו החמישית וזו הפעם הראשונה בה ראש רשות לוקח בו חלק. הוזמנתי על מנת לספר על אשכול ועל צרכיה המיוחדים. דיברתי על מורכבות החיים באשכול ב-16 השנה האחרונות ואתגר הצמיחה הדמוגרפית. ציינתי שההחלטה האסטרטגית לבניית ממ"דים בכל ישובי עוטף עזה היתה קריטית ומשמעותית לאזור שלנו וסיפרתי על הצמיחה באזור ועל התיירות.

העליתי את נושא הקשיים בתשתיות סביב הנעשה בכביש 232 ואת הצורך בעזרה של כל אחד מהם על מנת לפתור את הבעיה. שוחחנו על התנופה של אשכול ועל הייחודיות שלנו כמועצה שאינה צמודה לעיר שכנה ולכן זקוקה למשאבים לפיתוח באופן שוטף, ללא תלות במצב בטחוני כזה או אחר. לשמחתי המנכ"לים הביעו את מחויבותם כלפי אשכול עם צרכינו הייחודיים הודיתי להם על העשייה שלהם במשך השנים. אין לי ספק שהם השגרירים שלנו בממשלה ואני מאמין שלעובדה שדווקא מועצת אשכול היא הראשונה שהוזמנה לפורום, יש משמעות מיוחדת.

 

שלושה בתי ספר יסודיים!

השבוע התכנס צוות ההיגוי של איחוד בתי הספר לפגישה ראשונה לאחר ערב השולחנות העגולים שקיימנו לפני כשלושה שבועות. טובה מיטלמן היועצת הפדגוגית של הפרויקט נתנה סקירה של התכנים שהועלו בכל אחד מהשולחנות העגולים וקיימנו דיון שהתבסס על המסקנות שהועלו על ידי הציבור באותו ערב. לאחר שקלול כל המשתנים, החליט צוות ההיגוי לקבל את החלופה השלישית שהוצעה: הקמת שני בתי ספר, כך שיהיו באשכול שלושה בתי ספר יסודיים מא'-ו'. כך נוכל להקטין את מספר התלמידים בכל בית ספר וליצור שונות וייחודיות פדגוגית לכל בית ספר. מדובר בהחלטה חשובה מאוד שמסיימת את הצעד הראשון בתהליך ונותנת לנו בסיס לביצוע תכנון מפורט של מבני בתי הספר וקבלת אישורים ממשרד החינוך.

החלטה נוספת שהתקבלה נוגעת לחיוניות הגדולה שאנו רואים במעורבות הציבור בתהליך. לצורך כך הוחלט לצרף את תמר אורבך אבני, מנהלת האגף לשירותים חברתיים, לצוות ההיגוי על מנת שתוביל את תהליך שיתוף הציבור וסוכם שבישיבה הבאה של צוות ההיגוי יוגש מתווה עבודה רציף שילווה את תהליך הקמת בית הספר לכל אורכו.

 

 

סוף שבוע שקט

גדי ירקוני

 

שלום לכולם,

 

משרד התרבות ו-ה-ס-פ-ו-ר-ט

השבוע הגעתי לפגישה עם יוסי שרעבי, מנכ"ל משרד התרבות והספורט, יחד עם עילם קוט, אשר מכין את התכנית האסטרטגית שלנו לספורט. להפתעתי ולשמחתי היתה ישיבה מאוד פוריה. הצגנו למנכ"ל את התכנית האסטרטגית שלנו להרחבת קריית החינוך והקמת מרכז ספורט רב תחומי. התכניות כוללות גם בריכת שחיה, סקייט פארק, אולם התעלמות, מרכז מוזיקה ואומניות ועוד. המנכ"ל התעניין מאוד והביע את התייחסותו לאשכול כאל מקום ייחודי שיש לחזק בו את פעילויות הספורט והפנאי. סוכם שלאחר סיום הכנת תכנית האב נביא לאישור הממשלה תכנית מיוחדת על מנת לסייע לנו במימון ובמימוש התכנית.

קריית החינוך והספורט תשמש את הילדים והנערים שלנו בשעות הלימודים ובשעות אחר הצהריים ותאפשר לנו להעניק להם מגוון פעילויות רחב יותר ובמקביל לשפר את איכות החיים של התושבים שלנו שיוכלו גם הם ליהנות מהמתקנים. יצאנו מהישיבה מעודדים ומלאי מוטיבציה לסיום התכניות, בתקווה שהבנת הצרכים הייחודיים שלנו לא תשתנה כשנסיים.

 

ביקורים בקייטנות

השבוע סיירנו בקייטנות הפועלות בגנים במספר ישובים במועצה ובקייטנה ביובלי הבשור. כאשר הגענו לרעים, התמזל מזלנו ונכחנו במפגש של ילדי הגן עם נגני "ביכורים", כפר הנוער המוזיקלי שפועל בצמוד לנופי הבשור. חממה לילדים מוכשרים שמאפשרת מציינות שאנחנו גאים לטפח באשכול. החיבור בין התלמידים לילדי הגן משקף את הפוטנציאל האדיר של הקהילה שלנו ואת היכולת שלנו לתרום ולהיתרם אחד מהשני. אם כל אחד מהתושבים וכל אחד מהגופים והעסקים שבמועצה ימצא את הדרך לתרום ולהעניק לאחרים מיכולותיו וחוזקותיו נוכל להגיע רחוק מאוד!

בהמשך ביקרנו בקייטנת א'-ב' של יובלי הבשור. "תפסנו" את הילדים מלאי התרגשות באמצע מפגש יצירתי בו ציירו וצבעו את עבודות הגבס שהכינו. השנה היתה "השתתפות-שיא" בקייטנת יובלי הבשור, כאשר כמעט כל הילדים נרשמו והגיעו. נוכחות גבוהה מאוד שמעידה גם על הצורך הקיים בקייטנה וגם על איכות הפעילויות המתקיימות בה.

תודה לכל הצוותים החינוכיים ולמורות על ההשקעה והעבודה הקשה למען הילדים של כולנו!

21.07 קייטנה1 21.07 קייטנה

 

"סודי ביותר"

זהו שמו של הסרט פרי יצירתם של ילדי שכבה ה' ביובלי הבשור, אשר הגעתי לצפות בהקרנת הבכורה שלו שהתקיימה בסינמטק תל אביב, ביום חמישי שעבר. הסרט נעשה במסגרת הפרויקט השנתי של מרכז החוסן שלנו בשיתוף עמותת להב, בתהליך שנמשך כחצי שנה. ילדי הקבוצה העלו תכנים מחיי היום-יום שלהם ועל בסיס זה נכתב תסריט הסרט העלילתי שמתמקד בסודות של תלמידים בבית הספר וההשפעות החברתיות הנובעות מההתמודדות איתם. בסוף אוגוסט תוכלו לצפות בסרט המקסים בערוץ הילדים והוא ישתתף בתחרות הסרטים בפסטיבל הילדים והנוער, כך שכל אחד מכם יוכל להצביע ולהשפיע (פרטים בהמשך). זו הזדמנות מצויינת להודות למירב בן ניסים וידל, מנהלת מרכז החוסן, על הובלת הפרויקט המיוחד והערכי הזה בשנתיים האחרונות, כאשר כל פעם משתתפת בו קבוצה אחרת מהקהילה שלנו.

 

21.07 סודי ביותר1 21.07 סודי ביותר

 

פגישה עם מפקד האוגדה

אתמול (רביעי) הגענו כל ראשי הרשויות של עוטף עזה לפגישה שגרתית עם מפקד האוגדה, תא"ל יהודה פוקס וקיבלנו דיווחים שוטפים על המצב הביטחוני באזור. בניית המכשול נמשכת בהתאם לתכניות של צה"ל וללא עיכובים וכך גם הפרויקט לפתיחת מעבר ארז, אשר נמצא באחריות משרד הבטחון. האזור שלנו חווה את התקופה השקטה ביותר שידע האזור בשנים האחרונות ובשלב זה לאף אחד אין אינטרס "לחמם" את הגזרה. הכוונה כמובן ל"שקטה מאירועים" אבל לא מרעשי המלחמה מגבול מצריים, שלצערנו מקשים מאוד ליהנות מהשלווה.

 

סוף שבוע שקט

גדי ירקוני

 

 

שלום לכולם,

 

משפיעים על עתיד החינוך

כ-100 תושבים ממגוון יישובי המועצה הגיעו השבוע למפגש "שולחנות עגולים" שעסק בעתיד החינוך היסודי במועצה לקראת הקמת בית הספר החדש. המעורבות הגדולה מוכיחה שוב עד כמה החינוך מהווה עוגן מרכזי לקהילה שלנו ושמחתי מאוד לראות את המעורבות הגדולה של התושבים שהגיעו להביע עמדה, להעשיר את החשיבה ולהשפיע.

החינוך הוא הלב הפועם שלנו והעוגן החשוב ביותר שלנו לצמיחה ולהתפתחות. אין לי ספק בכך שבסוף התהליך רמת החינוך באשכול תעלה והקהילה שלנו תתחזק. זהו תהליך היסטורי שקורה פעם בדור ויש לי הכבוד להיות שותף ומוביל יחד עם צוות ההיגוי.

המפגש השבוע היה מפגש ראשון של שיתוף הציבור מתוך סדרה של מפגשים במסגרת התהליך. תודה רבה לצוות ההיגוי שארגן את הערב, למנחים שהובילו את השיח בשולחנות ולכל אנשי המקצוע והתושבים שלקחו בו חלק.

כולם מוזמנים לעקוב אחר הפרסומים ולהגיע למפגשים הבאים! אשמח מאוד לראותכם.

 

14.7 חינוך 14.7 1חינוך

 

יש כסף לשיקום התשתיות!

במסגרת פרויקט שיקום ישובי עוטף עזה שאושר בממשלה מיד לאחר צוק איתן, יסתיים בשבועות הקרובים שיקום הישובים ב"קו הראשון" (0-4 ק"מ). חלק גדול מהכספים לביצוע ה"קו השני" (הישובים הנמצאים במרחק 4-7 ק"מ) עוכבו במשך זמן רב ולא אפשרו המשך עמידה בלוחות הזמנים. בחודשים האחרונים פעלו גורמים רבים מאחורי הקלעים, יחד עם כל ראשי המועצות של העוטף, על מנת לשחרר כספים אלו מהחטיבה להתיישבות. בשבוע שעבר הצלחנו להביא לאישור העברת הכספים לאחר החלטת היועץ המשפטי של הממשלה להחריג את הכספים לעוטף עזה ולאפשר את המשך התהליך.

חשוב לי להודות מכל הלב לכל חברי הכנסת, השרים וראשי הרשויות שלקחו חלק בתהליך וסייעו לנו להפעיל לחץ בתהליך ארוך ומסורבל עד לשחרור הכספים.

במקביל אנו תומכים במאבק של כל רשויות הדרום (לא רק של עוטף עזה) לשחרור הכספים המיועדים להם לשיקום התשתיות אשר תקועים גם הם בחטיבה להתיישבות. שיקום התשתיות מהווה חלק חשוב ומשמעותי בפיתוח כל הישובים ושיפור איכות החיים בדרום וביכולת לקלוט תושבים נוספים.

 

"התקררות" בעוטף עזה

בתקופה האחרונה אנחנו עדים ל"התקררות" ביחס של חלק מהשרים ושל בכירים במשרדי הממשלה בכל הנוגע להמשך ההטבות לעוטף עזה. רק מי שגר כאן מכיר היטב את המשמעות של חיים בעוטף עזה. ההשלכות הכלכליות והחברתיות של 15 שנים של ירי טילים, הסלמות ואיום המנהרות, לא נמחקות בשנתיים מתוחות של שקט. כידוע לכולנו, כל עוד לא נחתם הסכם מדיני שמבטיח שקט ארוך טווח באזור, השבריריות של השקט עדיין קיימת ומחייבת מאמץ מיוחד מהממשלה לחיזוק ופיתוח האזור.

אתמול (רביעי) נפגשנו כל ראשי המועצות של עוטף עזה במסגרת הפגישות השוטפות שאנחנו מקיימים. סיכמנו שבתקופה הקרובה, עד לאישור התקציב על ידי הממשלה, נצטרך להפעיל לחץ בכל דרך אפשרית על ראש הממשלה ושר האוצר בסיוע חברי הכנסת והשרים שמחוברים אלינו. הבוקר פורסמה כתבה עם ראשי רשויות בדרום לציון שנתיים לצוק איתן. מוזמנים לקרוא אותה בקישור הזה.

 

פריחת הכדורים

בסוף השבוע הבא יתקיים פסטיבל הכדורים הפורחים בפארק אשכול. מוזמנים לשריין מקום ולהגיע לצפות בכדורים ובמופעים השונים. מידע וכרטיסים באתר התיירות האזורי:

www.habsor.co.il/1294
14.7 כדורים 14.7 1כדורים

 

סוף שבוע שקט

גדי ירקוני

 

שלום לכולם,

התאוששות כלכלית

דעה רווחת היא שלאחר סיום מלחמה, מתחילה לרוב תקופה של התאוששות ופריחה. 'צוק איתן' היה אחת המערכות הביטחוניות המורכבות והמכוננות שחווה האזור ולכל מי שחי כאן אין צל שספק שזו היתה מלחמה במלוא מובן המילה. היקף הירי שספגנו באזור, משך תקופת הלחימה והאיום החדש והמשמעותי של מנהרות הטרור השפיע עמוקות על האזור וזימן לכולנו אתגרים מורכבים. כמעט כנגד כל הסיכויים ובזכות עוצמת החוסן החברתי יוצא הדופן של הקהילה המקומית, הצלחנו בסוף השנה הראשונה לייצר תנופת קליטה וצמיחה מעוררת השתאות בישובים. בימים אלה אנחנו מציינים שנה שניה מאז סיום המלחמה ומתחילים עכשיו לראות גם את ניצני ההתאוששות הכלכלית בתחום העסקים, המסחר והיזמות. ראו בקישור המצורף את הכתבה של מתן צורי על אזור התעשייה החדש באבשלום  http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4819042,00.html

תכנית 'מלונית'

אחת המסקנות המשמעותיות שהתקבלו אחרי 'צוק איתן' הן הצורך בפינוי האוכלוסייה מהישובים צמודי הגדר (0-4 ק"מ) אשר סופגים את מירב הירי וחשופים לאיומי חדירה. מאז 'צוק איתן' עובדת המועצה באינטנסיביות מול רשות החירום הלאומי (רח"ל), צה"ל, מנהל החירום במשרד הפנים ומרכז המועצות האזוריות להכנת תוכנית מדינית מסודרת לפינוי וקליטה של האוכלוסייה בעת חירום (תוכנית 'מלונית'). התוכנית מתקדמת אך עדיין לא 'מהודקת' ונותרו פערים וסוגיות שאנחנו מטפלים בהם. אתמול הגיעו אלינו למועצה מנכ"ל מנהל החירום במשרד הפנים, אלי רגב, נציגי הצבא ושאר המשרדים הרלוונטיים והצגנו להם הפערים הדורשים התייחסות וטיפול כמו מענה לאוכלוסיות עם צרכים מיוחדים, בדגש על קשישים סיעודיים, הסדרת נהלי הקשר והעבודה מול המועצות הקולטות, התאמת התוכנית לצרכים הייחודיים במועצה, לרבות הכנסת ישובים נוספים והכנת תוכנית מקבילה למקרה של לחימה בשתי החזיתות, בצפון ובדרום. ובתקווה שלא נזדקק…

 

מעבר סחורות תחילה

הסכם הפיוס שנחתם השבוע בין טורקיה וישראל הוא במובן מסוים בשורה עבורנו. אנו כמובן שמחים ומברכים על כל מהלך מדיני שיבטיח שקט בטחוני כאן באזור. יחד עם זאת, התוכנית להרחבת הסיוע ההומניטארי לעזה הנכללת בהסכם מדאיגה מאוד על רקע היעדרו של מעבר סחורות נוסף לרצועת עזה כיום. המשמעות מבחינתנו היא הגדלת כמות המשאיות הנוסעות כיום בכבישים לעבר מעבר 'כרם שלום', כמות שכבר היום היא בלתי נסבלת ומהווה סכנת חיים. השבוע שלחתי מכתב בנושא יחד עם שותפי, שי חג'ג' ותמיר עידאן, לראש הממשלה, לשר הביטחון ולשר התחבורה בו אנו מביעים את חששנו מהשלכות הרחבת העברת הסחורות לעזה בנסיבות הקיימות ודורשים האצת פתיחת מעבר 'ארז', דבר שיקל משמעותית על התנועה בכבישים שלנו. תוכלו לעיין במכתב בקישור הבא.  

אני מרגיש חובה אישית להביע את צערי על כך שהסכם הפיוס בין ישראל וטורקיה אינו כולל את השבת גופותיהם של שני חיילי צה"ל שנהרגו ב'צוק איתן' הדר גולדין ואורון שאול, בשעה שהגנו עליינו. אני מצוי בקשר אישי חם עם הוריו של הדר, שמחה ולאה גולדין ומתפעל בכל פעם מחדש מתעצומות הנפש ומאהבת העם, הארץ והאדם ומנחישותם להביא את בנם לקבורה בארץ ישראל. אני שב ומזכיר בכל הזדמנות שנקרית בדרכי מול מקבלי ההחלטות את חובתנו לבנים ז"ל ולמשפחות.

 

על קו הסיום….

ביום שלישי בערב קיימנו במועצה מפגש פתוח לציבור בנושא 'תוכנית האב בספורט'. היועץ האסטרטגי שמלווה אותנו בבניית התוכנית הציג את תוצאות הסקרים והשאלונים שנעשו בקרב התלמידים המורים והתושבים. לצד זאת נועד המפגש בעיקר כדי לשמוע את התושבים באופן בלתי אמצעי בנושא תפיסת וצרכי הספורט במועצה. הקולות שעלו מהמשתתפים היו חשובים ומלמדים מאוד עבורי ויש להם מקום חשוב בגיבוש התוכנית. במהלך המפגש הבנתי כי ישנו פער מסוים בין ציפיות המשתתפים שחשבו שיוצג במפגש מתווה סופי של התוכנית לבין המטרה ששמנו לעצמנו והיא שמיעת הקולות של התושבים בטרם גיבוש התוכנית. חשוב לי להבהיר ששמיעת עמדות הציבור הינה מרכיב משמעותי בתהליך בניית התוכנית. אני רוצה להודות מאוד לכל מי שהגיע ותרם משמעותית לדיון ולהבנת הצרכים שעל בסיסם תיבנה התוכנית. התוכנית תגובש תוך חודש ותוצג לציבור.

30.06 ספורט

 

קיץ שקט…

אני מתרגש עם הילדים שיוצאים היום לחופש הגדול…

אני מאחל לילדים שלנו הנאה רבה במגוון הפעילויות המוצעות בקייטנות. צוות אגף החינוך השקיע רבות על מנת לבנות תוכנית קיץ חווייתית, המשלבת בילוי, למידה ופנאי איכותי. זאת הזדמנות להודות לכל הצוותים החינוכיים על ההשקעה העצומה לאורך כל השנה בתפקיד המורכב והמשמעותי מאין כמותו. ימי הקיץ הם הזדמנות נפלאה לקחת פסק זמן לחוות חוויות חדשות ולצבור כוחות לקראת החזרה לשנת הלימודים עם אנרגיה מחודשת. אני מאחל לכולנו קיץ מהנה, נעים ושקט!

 

זרעי קיץ / מאיר אריאל 

"זרעי קיץ
נישאים ברוח
מעירים זכרונות
מעוררים ערגונות
זרעי קיץ באים בנחיריים
ורומזים איזה קיץ
הולך להיות…"

שבת שלום

גדי ירקוני

שלום לכולם,

 

הערכות לתקציב המדינה 2017-2018

במהלך התקופה האחרונה אנו, פורום ראשי המועצות של עוטף עזה, מקיימים סבב של פגישות עם שרי הממשלה ומנכ"לי המשרדים כדי לקדם את תוכנית ההטבות הממשלתית ליישובי העוטף לשנים 2017-2018. לא פעם אנו נתקלים בקושי מול המשרדים בהבהרת חשיבות המשך התמיכה המשמעותית ביישובי העוטף ולא זוכים מיד להבנה ולאישור של ההקצאות התקציביות כפי שאנו סבורים שנדרש כדי להבטיח את המשך הפיתוח באזור. אנו מסבירים שתהליכי השיקום וההחלמה של האזור אחרי 'צוק איתן' נמשכים ורחוקים מסיום. יתרה מכך, בעוד שהשנה הראשונה אחרי 'צוק איתן' הוקדשה בעיקר לריפוי ואיחוי, בשנה השניה התפנינו להקדשת המשאבים לתנופת הפיתוח הכלכלי והצמיחה הדמוגרפית. דווקא בעת הזו יש צורך מובהק בתמיכה ממשלתית ייעודית שתאפשר מינוף משמעותי של האזור. אנו ממשיכים ופועלים במרץ מול המשרדים לקראת השלמת התוכנית המפורטת. אשוב ואעדכן.

 

עדכון מועדת ההיגוי ליסודי החדש

השבוע התכנסנו, חברי ועדת ההיגוי להקמת בית הספר היסודי החדש ומיזוג הקהילות, לישיבה השישית במספר. דיון הועדה הוקדש לנושא מודל הרישום לבתי הספר והוצגו מספר חלופות רישום. אחת מהחלופות שנבחנת בועדה היא חלוקת בתי הספר לפי כיתות לימוד: א'-ג', ד'-ו'. לישיבה הצטרפו עמירה חיים, מנהלת המחוז במשרד החינוך ואושרה שלייפר (מגן) מפקחת המחוז, שהתייחסו למודל והציגו את יתרונותיו וחסרונותיו. במסגרת בחינת הנושא, חברי הועדה ייסעו לבקר בתחילת יולי במועצה אזורית מנשה, שם מתקיים מודל רישום דומה בבתי הספר היסודיים, כדי ללמוד מניסיונם על המודל על שלל היבטיו. באמצע יולי נקיים במועצה אירוע חשיפה לציבור של פרוייקט בית הספר החדש ובו יוצגו בין היתר חלופות הרישום. במפגש הפתוח נקיים מעגלי שיח עם הציבור שבהם נרצה לשמוע את העמדות השונות של הציבור לקראת גיבוש המודל המיטבי לאשכול.

23.06 ועשת היגוי

 

'וודסטוק' באשכול

תלמידי כפר הנוער למצוינות באמנויות "ביכורים" חגגו השבוע סיום שנת פעילות שניה ומוצלחת. את חגיגות הסיום ציינו בכפר ברוח פסטיבל 'וודסטוק', אשר כלל תערוכה, מופעים מוסיקליים ודוכנים ברוח התקופה, כולם פרי יצירה של התלמידים המוכשרים. אז אולי כר הדשא של 'נופי הבשור' לא התמלא במאות אלפי אנשים כמו בפסטיבל ההוא, אך האווירה והתחושה היתה לחלוטין של דבר חדש ונפלא שמתרחש כאן ושל שינוי מציאות. שמחתי לראות את המקום שהוקם רק לפני שנתיים צומח, מתפתח ומתגבש וכן את התוצרים האיכותיים. איכות הכפר 'עושה לה כנפיים' כך שאם בעת פתיחת הכפר לפני כשנתיים התחלנו עם 20 תלמידים, בשנה הבאה כבר ילמדו בכפר 60 תלמידם(!), מחציתם מחוץ לאשכול. התלמידים בוחרים לבוא לכפר, להתפתח ולהתמקצע ברזי האמניות בהנחיית טובי המורים בארץ ולחיות בחיי פנימייה באווירה ייחודית. הכפר הוא פנינה יוצאת דופן ואנו נחושים להמשיך לטפח אותו ולממש את החזון להיות ה-'תלמה ילין' של הנגב, באשכול.

 

עונג צרוף וגאווה…

תלמידות האולפן למחול סיפקו לנו השבוע ערב נוסף של עונג צרוף וגאווה גדולה במופע סיום השנה. נהניתי מכל רגע מהמופע האיכותי והמושקע. ג'ודי פפו (אורים), שפרשה לפני שנה אחרי ניהול האולפן בעשרים השנים האחרונות, היתה הפעם על תקן 'צופה מהצד', בין הקהל. אין לי ספק שג'ודי שבעה נחת לצפות ב'ילד' שגידלה טיפחה ופיתחה, עומד על שתי רגליו וממשיך בדרכו העצמאית. זו הזדמנות לברך את אופיר רפפורט מנהלת האולפן, את צוות המורים המסור וכמובן את תלמידות המוכשרות, על ערב נפלא לצופים ולהורים הגאים. בשנה האחרונה פעלנו לקדם פתיחה של מגמת מחול לבגרות ב'נופי הבשור'. מאמצינו נשאו פרי והמגמה תיפתח כבר בשנה הבאה. תודה לזמירה בן יוסף שקידמה את הנושא בעיקשות מול משרד החינוך. ממה שראיתי השבוע, אני צופה למגמת המחול שלנו גדולות….!

23.06 מחול

 

בואו לשמוע ולהשמיע!

ביום שלישי הקרוב (28.6) נקיים במועצה בשעות הערב מפגש חשיפה לציבור של תוכנית האב בספורט ואורח חיים בריא עליה אנו שוקדים בחודשים האחרונים. התוכנית כוללת בנייה מחודשת של מערך הספורט במועצה, כולל בין היתר פיתוח של ענפי ספורט חדשים, הקמה והתאמה של  מתקני הספורט ועוד. במפגש נציג את נתוני הסקר שנעשה בקרב התושבים ותלמידי בית הספר שמספק תמונת מצב על צרכי הספורט במועצה ולאחר מכן נקיים שיח פתוח עם הציבור בנושא. מי שפיתוח תחום הספורט במועצה יקר לליבו, יותר ממוזמן לבוא ולקחת חלק במפגש ולהעלות רעיונות, הערות ודגשים חשובים. הדברים שיעלו על ידי הציבור במפגש החשיפה יוטמעו בתוכנית המועצתית. נוכחותכם חשובה!

 

 סוף שבוע שקט

גדי ירקוני

 

שלום לכולם,

 

קייטנות הקיץ

הקיץ מתקרב ואנו נערכים להפעלת קייטנות הקיץ השונות במועצה. אשכול היא בין הרשויות הבודדות שהקייטנות נפרסות על פני חודש שלם (כל חודש יולי), להוציא כיתות א'-ב' שמתנהלות לפי מתכונת משרד החינוך) והן נפרסות על פני יום שלם (7:30-16:00), כולל ארוחת צהריים חמה. כמו כן, היקף המענים והפעילויות שניתנים בקייטנות המועצה הוא גבוה ואיכותי.

עם זאת, אנו מודעים לעול הכספי הכבד המוטל על ההורים ולכן בחנו לעומק את היקף הפעילות בקייטנות לצד העלויות השונות. בחרנו שלא לצמצם את היקף הפעילות שאנו מציעים בקייטנות אלא לגייס מקורות מימון נוספים על מנת להרחיב את הסבסוד עבור הקייטנות לכלל ילדי המועצה ולהוזיל בכך את העלויות שההורים משלמים. הסבסוד יבוא לידי ביטוי באופנים שונים, דרך גבייה ישירה למועצה או סיוע לישובים שמנהלים את פעילויות הקיץ באופן עצמאי. בתחילת שבוע הבא תצא הודעה מעודכנת מאגף החינוך עם העלויות המעודכנות של הקייטנות. אני מאחל לילדינו ולנו קיץ שקט ובטוח!

 

יותר מאלף מילים…

אתמול הגיע אלינו לביקור במועצה אלוף פיקוד העורף, יואל סטריק, יחד עם הגורמים המקצועיים בפיקוד. האלוף ביקש להקדיש את הביקור ללמידה על צרכי האוכלוסייה האזרחית ועל הפעילות של מכלול טיפול אוכלוסייה על רקע המציאות הביטחונית. מנהלת המכלול, תמר אורבך-אבני, פתחה את  הסקירה ב'טעימה' חווייתית והציגה קטע מהסרט המרגש 'לקסיקון מלחמה' שיצר צוות המכלול אחרי 'צוק איתן'. הסרט משקף בצורה אותנטית את האתגרים והמורכבויות שניצבים בפני אנשי האזור, תושבים וגורמי מקצוע כאחד. החוויה הוויזואלית ריגשה מאוד את האלוף שהודיע שבכוונתו להציג את הסרט בהשתלמויות של מפקדי המטכ"ל ולספק באמצעותו את נקודת המבט הייחודית על התמודדותה של האוכלוסייה האזרחית החיה בשגרת חירום מתמשכת. בנוסף לכך, הצגנו לאלוף את הפעילות המשמעותית של צוותי החירום בישובים שמהווים נדבך מרכזי בהתמודדות בחירום ואת הצרכים הייחודיים לחיזוק והבטחת האפקטיביות של המערך ההתנדבותי לאורך זמן, בעיקר על ידי שיפוי וריתוק. האלוף היה קשוב וגילה הבנה רבה לדברים והבטיח לבחון בניית מנגנון ממוסד לפיתוח מערך הצח"י, כולל תחזוק ושיפוי.

למי שעדיין לא צפה בסרט, הנה הקישור:

: https://www.youtube.com/watch?v=ufGz2UNBf5s

 

אלוף פקער

 

לעולם בעקבות השמש…

השבוע השלמנו התקנה של פאנלים סולאריים על הגג של בית הספר ניצני אשכול והתחלנו בהפעלת המערכת לייצור חשמל נטו מאנרגיית השמש. המערכת הייחודית תספק את כל צריכת החשמל של בית הספר ותוריד משמעותית את היקף עלויות החשמל של בית הספר. 'ניצני אשכול' הוא סנונית ראשונה בפרויקט רחב היקף שאנו מובילים במועצה של מעבר לייצור אנרגיה סולארית המצמצמת את זיהום האוויר וחוסכת משמעותית בעלויות החשמל. בשלב הבא תותקן מערכת דומה על גג תיכון 'נופי הבשור' ומבני ציבור נוספים במועצה. מוזמנים לקרוא כתבה שפורסמה אתמול ב-ynet על הפרוייקט באשכול.  http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4813318,00.html

 

תיקון שבועות

ביום שלישי בערב קיימנו ב'נופי הבשור' בפעם השלישית ברציפות מעגלי לימוד קהילתיים לקראת חג השבועות. את האירוע הובילה עידית גרינס (שדה ניצן), רכזת החינוך החברתי בבית הספר, בשיתוף עם המועצה, מחלקת התרבות, ספריית 'ידע כל' ומכון הרטמן. הנושא המרכזי במעגלי הלימוד נסב על מגילת רות, בהנחייה של אנשי רוח, עשיה ודעת מהקהילה שלנו (שרון לשם זינגר (אורים), הרבנית עידית לנזר (בני צרים) חיליק מגנוס (דקל) רמי חרובי (בארי) מרטין ססלר (מגן), הרב אלי אדלר ( נווה) ויורם גלילי ממכון הרטמן. המפגש סיפק הזדמנות יוצאת דופן לדיאלוג קהילתי עמוק ורב תרבותי בין תושבי הישובים השונים, דתיים וחילונים. אני מקווה שזו התבססות של מסורת מופלאה  והמועצה תתמוך ככל שיידרש על מנת להמשיך ולקיים את האירוע כל שנה ולהרחיב את מעגל המשתתפים מתוך הקהילה. ניפגש בשנה הבאה.

 

תיקון שבוטעות

חג קציר שמח!

גדי ירקוני

שלום לכולם

בית הספר היסודי החדש

בחודשים האחרונים אנו מצויים כידוע בעומקו של תהליך משמעותי ומאתגר של תכנון בית הספר היסודי החדש ומיזוג הקהילות. אין לי ספק שהפרויקט הוא אחד המהלכים ההיסטוריים המשמעותיים של המועצה ולכן אנו מרכזים את מירב המשאבים על מנת לקיים תהליך מעמיק ומשתף עם הקהילה.

בשבוע שעבר הוזמנתי יחד עם שותפי בועדת ההיגוי, משה מורג ויעל אדר, למפגש של ׳פורום ההורים׳ בשדה ניצן, כדי להציג את עקרונות התהליך וההחלטות שהתקבלו עד כה. כמות המשתתפים במפגש מכל יישובי המועצה היתה מרשימה ביותר ושיקפה את מידת המעורבות והמחויבות הקהילתית הגבוהה בנושא חינוך. במפגש עלו סוגיות ושאלות ענייניות ומעוררות מחשבה והתקיים דיאלוג מכובד בין המשתתפים. הדברים שעלו יילקחו בחשבון בתהליכי קבלת ההחלטות של הועדה. בחודש יולי נקיים במועצה ערב שיתוף ציבור, בו נציג את התהליך והתוצרים ונקיים חשיבה ושיח פתוח עם הציבור במסגרת של 'שולחנות עגולים'.

השבוע נפגשתי עם מנהלת מחוז הדרום במשרד החינוך, עמירה חיים, ודנתי איתה על הסוגיות הייחודיות השונות שעולות במסגרת התהליך, המחייבות את המעורבות ואת האישור של משרד החינוך. עמירה מלווה אותנו בתהליך ומגלה רגישות והבנה רבה לחשיבותו של פרוייקט בית הספר החדש ומיזוג הקהילות באשכול ותומכת בדרישות שעולות בועדת ההיגוי. עמירה גם תגיע לישיבה הבאה של ועדת ההיגוי ותדון עמנו על הסוגיות.

פגישה עם שר החינוך

ביום ראשון נסעתי יחד עם שותפי, ראשי המועצות בעוטף עזה, לפגישה עם שר החינוך, נפתלי בנט. בפגישה דנו על המשך התמיכה התקציבית המשמעותית הנדרשת ממשרדו כדי להמשיך את חיזוק ופיתוח האזור. מדובר בהמשך התקצוב והתמיכה של משרד החינוך בתוכניות פיתוח וחיזוק חוסן קהילתי שהוכללו בתוכנית האסטרטגית הממשלתית אחרי 'צוק איתן' ועומדות לקראת סיום. במקביל, הצגנו לו מתווה ראשוני של תוכנית אסטרטגית אזורית חדשה וארוכת טווח שעליה אנו שוקדים בימים אלה במלוא המרץ להעצמה קהילתית אזורית. השר הביע תמיכה בדברים שהעלינו והבהיר את המחויבות הרבה שהוא מייחס לחיזוק האזור. סיכמנו שנמשיך לעבוד מול משרדו לקידום הדברים.

בפגישה עם בנט עלתה גם סוגיית הסבסוד של קייטנות הקיץ לילדי 'עוטף עזה'. הבהרנו שעד היום לא הגיעו מלוא התקציבים שהובטחו בקיץ הקודם ולכן אנו מבקשים את הסדרת העניין מראש. כמו כן, מכיוון שלא כל הישובים משתתפים בתוכנית (בעיקר בקיבוצים), ביקשנו להעמיד את התקציבים הרלוונטיים שמיועדים לתוכנית לטובת מימון פעילות חינוכית חלופיות בישובים.

'דן בדרום'

אחרי ארבעה חודשים של חבלי לידה קשים בהפעלת מערך התחבורה הציבורית החדש באזור על ידי 'דן בדרום', אפשר להגיד, שכמות התקלות הופחתה משמעותית והמערך מתחיל להתייצב. ישנן עדיין מספר תקלות נקודתיות שאנחנו מטפלים בהן מול הנהלת 'דן בדרום' ומשרד התחבורה. אנחנו נמצאים בקשר שוטף עם הגורמים האחראים בחברה ולכן חשוב להמשיך ולעדכן את מוקד המועצה על כל תקלה בקווים, כדי שנוכל להעבירם לידיעתם ולטיפולם הנדרש.

 

איחוד מרפאות

היום נפגשתי יחד עם ענת תבורי מנהלת מחלקת הבריאות במועצה, עם מיכאל מישורי, מנהל מחוז הדרום בקופת חולים כללית בנושא קידום פתיחת המרפאה המאוחדת של קיבוצי הפרסה. מדובר במהלך שנועד להביא לשדרוג משמעותי של שירותי הרפואה לתושבי האזור ואנו נערכים לפתיחה כבר באחד בספטמבר הקרוב.

 

"דיאלוג עם האדמה והצבע האדום"

אי אפשר להישאר אדישים למיצג האמנותי יוצא הדופן בייחודיותו ובמשמעויותיו שהכינו תלמידי שכבת ד' ב'יובלי הבשור'. התלמידים יצרו את המיצג במסגרת לימודי האמנות והוא הוצג בכנס השנתי בנושא 'חינוך לאמנות', במוזיאון הנגב בבאר שבע. התלמידים בחרו להציג את 'קול' הסביבה שלהם, הזיקה לאדמה והנוף החקלאי שמלווה אותם במהלך חייהם, לצד הרגישות הביטחונית. הפסטורליות והצמיחה על רקע האיום המתמיד משמיעת 'הצבע האדום'. תודה מיוחדת למורות לאמנות ב'יובלי הבשור' שליוו את הילדים ברגישות והבנה רבה בתהליך יצירת המיצג, טניה מרקוב (עין הבשור) ורומי כהן דנן (סופה). אני מאחל לילדינו שיזכו לגדול בחבל הארץ המופלא שלנו בשקט ובשלווה.

 

דיאלוג 02.06

 

קונצרט קשתני אשכול

היה לי לעונג יוצא דופן לצפות השבוע בקונצרט סיום השנה של קשתני אשכול הצעירים בשיתוף עם חניכי 'ביכורים' (כפר הנוער למצוינות באמנות). מדבריה של מנהלת האולפן למוסיקה, רוחמה טובי: "הדרום שונה ממרכז הארץ, ילד שגדל כאן לא זוכה לתנאים הסביבתיים המוזיקליים שישנם במרכז. הוא לא יכול להגיע למרכזי תרבות ולשמוע קונצרטים, הוא לא יכול לקבל את הכלים המתקדמים שיאפשרו לו לפתח את כישרונו. המטרה לגרום להם להאמין שילדים בדרום יכולים לנגן לא פחות טוב מילדים במרכז הארץ". רוחמה סיפרה שחלק מהתלמידים שהתחילו בתזמורת של אשכול הגיעו להישגים מרשימים ולומדים באקדמיה למוסיקה בירושלים ושללא ספק, ללא התזמורת, הם לא היו מגיעים להישגים הללו.

 

קשתני אשכול 02.06

 

סוף שבוע שקט,

גדי ירקוני

שלום לכולם, 

 

בסימן עמידה יהודית

היום בערב אשתתף בטקס המרכזי שינעל את אירועי יום השואה בקיבוץ יד מרדכי. הוזמנתי לשאת דברים בטקס כנציג תושבי עוטף עזה, אשר יעמוד השנה בסימן עמידה יהודית ואני נרגש מגודל וכבוד המעמד שניתן לי. את דברי אקדיש לגבורתם של ניצולי השואה אשר חוו את התופת הנוראית מכל וזקפו קומה ורוח, בחרו בחיים, בחלוציות וביצירה. ניצולי השואה נמנים עם גרעין המייסדים והמחוללים של ההתיישבות באזור ומהווים עבורנו לפיד לזיכרון העבר ולמשמעות של המשך פיתוח ההתיישבות. יותר מ-70 שנה, מאז התופת ההיא, עומדים ניצולי השואה איתנים מול כל איום שעמד בדרכם וגם היום החוסן האישי עומד למבחן מול איומים מאתגרים. המשך הצמיחה והפיתוח של יישובי עוטף עזה היא משימה ראשונה במעלה שעומדת לנו, היא חובה מוסרית שלנו לניצולים והתשובה הניצחת לאיומים.

 

עדכון בטחוני

היום לקראת הצהריים קיבלנו עדכון מהצבא על איתור ונטרול מנהרה נוספת באזור דרום המועצה. אין לי ספק שגילויה המקדים של המנהרה הוא הוכחה נוספת לפריצת הדרך המבצעית והטכנולוגית בהתמודדות עם איום המנהרות.

מאז 'צוק איתן' מתקיימת פעילות אינטנסיבית של הצבא לאורך גדר הגבול הממוקדת בסיכול איום המנהרות ואנחנו עכשיו רואים את התוצאות של אותה פעילות מאומצת עם גילוי ונטרול שתי המנהרות. אין ספק שהאירועים האחרונים והדי הפיצוצים שנשמעים באזור מעמידים אותנו בשגרה דרוכה ומעלים את סף החרדה. חשוב לציין שאנחנו נמצאים בקשר רצוף עם הצבא ומקבלים עדכונים שוטפים ולפי הערכות הביטחוניות, אין פנינו להסלמה. מלבד הגבלות על עבודות חקלאיות בסמיכות לגדר, אין שום שינוי בהנחיות ההתגוננות ואנחנו בשגרה. אני סומך על הנהגות הישובים וגורמי המקצוע במועצה אשר עובדים בצמידות מול ההנהגות שיודעים לתת את הכלים להתמודדות.

 

ביחד הצלחנו

כידוע, בחודשים האחרונים אנו מנהלים מאבק עיקש ובלתי מתפשר מול משרדי הממשלה ורשויות המדינה לטיפול בכביש 232. מצבו של הכביש וכמות המשאיות העצומה שנוסעות כיום על הכביש בדרך למעבר 'כרם שלום' הפכו בלתי נסבלים ולסכנת מוות. אנחנו הצבנו מספר פתרונות שאנחנו דורשים מהמשרדים כדי להביא לבטיחות הנסיעה בכביש ואני שמח שאחרי פעילות נחושה ומאומצת תוך שיתוף פעולה מופלא עם התושבים ועם ראש מועצת מרחבים שי חג'ג', קיבלנו מענה לכל דרישותינו.U

1. מעבר כרם שלום – שר הביטחון הודיע לנו לפני שבועיים על החלטה לפתוח את מעבר 'ארז' לסחורות ולהסיט אליו חלק מהמשאיות שנוסעות כיום דרכינו. השר גילה הבנה מוחלטת למצב החמור בכביש ונענה לבקשותינו. אני מודה לשר שגילה הבנה מוחלטת לנושא וקיבל החלטה שמשקפת את תמיכתו בחיזוק ההתיישבות. חשוב להבין שפתיחת המעבר תיקח כשנה אך השר הבטיח שיעשו מאמצים להסיט כבר בזמן הקרוב למעבר ארז את המשאיות המובילות אגרגטים ומלט.

2. הגבלת תנועת המשאיות – יישום צו משרד התחבורה להגבלת תנועת המשאיות בשעות השיא שאמור היה להיכנס לתוקף ביום שני האחרון נדחה ברגע האחרון בעקבות עתירה שהגישה מועצת המובילים. אנו עוקבים אחר הדברים ונמשיך להיאבק על כך שהמשאיות לא תעבורנה בכביש בשעות הסעות התלמידים לבתי הספר. אני מדגיש שקיבלנו הבטחה ברורה וחד משמעית שהצו לא כולל את המשאיות המשמשות את תושבי המועצה ולפי בקשתינו, הן הוחרגו בצו.

*אני מזכיר שיש להעביר בקשות החרגה מהצו למשרד התחבורה בפקס:

7 666313 -08  או דוא"ל: orlyishak@mot.go.il . מכתב בנושא יצא לישובים.

3. הרחבת הכביש – השבוע נפגשנו בעז קרצ'מר ואני עם מנכ"ל נתיבי ישראל, ניסים פרץ, וקיבלנו ממנו לוחות זמנים לתכנון ויציאה לביצוע הרחבת הכביש. המנכ"ל הביע מחויבות מלאה לקידום הפרוייקט והבהיר שנמצא בסדר עדיפות עליון בהשוואה לפרויקטים אחרים של נתיבי ישראל ברחבי הארץ. הוא הנחה את צוות המתכננים לעבוד במלוא המרץ לזירוז ההליכים.

4. ריבוד הכביש – עבודות הריבוד בכביש שהתעקשנו שיבוצעו ללא קשר לפרויקט ההרחבה יסתיימו בתוך כחודש וחצי. גם כאן אני רואה הישג משמעותי שלנו מול גלגלי הבירוקרטיה בכך שהצלחנו לעורר את ההבנה וההכרה בצורך בביצוע הריבוד בכביש בטווח זמן המידי.

 

אני רוצה להודות לשרי הממשלה ולפקידות הבכירה במשרד הביטחון והתחבורה שגילו הבנה רבה לצרכים שהעלינו. אבל במיוחד אני רוצה להודות לתושבי המועצה שלקחו חלק פעיל במאבק על כביש 232 בנחישות ובאחריות אזרחית ראויה לשבח. הוכחנו שיחד אנחנו עוצמתיים ויכולים להניע מהלכים משמעותיים. אנחנו נמשיך לעקוב אחר הדברים ולהבטיח שהדברים יעמדו בלוחות זמנים

 

סיום י"ב

התרגשות כפולה היתה לי השבוע בטקס הסיום של כיתות י"ב בתיכון שלנו 'נופי הבשור'. ראשית זו היתה הפעם ראשונה שהיה לי הכבוד לברך כראש מועצה את הבוגרים המסיימים 12 שנות לימוד במערכות החינוך של אשכול ויוצאים לדרך חדשה ומרתקת. שנית, באותו אירוע ליוויתי כאבא את בתי שלי, שקד, שסיימה י"ב שנות לימוד.  אני מאחל לתלמידים הצלחה רבה בבגרויות ובמסע החדש שהם יוצאים אליו. איחלתי להם שאני מקווה שבתום מסע הנדידה של השנים הקרובות, ישובו הביתה ויקבעו את ביתם כאן באשכול.

 

 

 

סוף שבוע שקט,

גדי ירקוני

שלום לכולם

אמנם אני שוהה בחו"ל ולא תוכננה לצאת השבוע אגרת, אולם ישנם כמה עדכונים חשובים מהימים האחרונים:

 

עוצמתה של קהילה

מזה שבוע שאני שוהה במחיצת הקהילה היהודית במקסיקו, בסימן חג הפסח. אני מרגיש שאני קוצר כאן את ההצלחה של עבודה מבורכת שנעשתה לאורך שנים של בניית שותפות בין הקהילות. המפגש של ישראלים עם יהודי התפוצות עוצמתי ומשמעותי לשני הצדדים. לא הייתי מסוגל להבין זאת אם לא הייתי חווה זאת בעצמי. זכיתי גם לראות את משלחת הנוער שלנו במקסיקו והתמלאתי נחת מהתשבוחות שהם קיבלו, הנוער שלנו הוא מלח הארץ. אני רוצה להודות לידידינו היקרים ממקסיקו ובמיוחד לדני ליברנט, דליה וילק וצ'קה נקש, שאירחו אותנו בחום אין קץ וברוחב בלב ולקרן היסוד, שותפתנו לדרך, שמסייעת ותומכת בפרויקטים רבים במועצה. יש עוד מה לשתף אודות הביקור אך אעשה זו באיגרת נפרדת, לפני החג.

 

פעילות צבאית לאורך הגבול

כידוע, לאורך הגבול מתקיימת כל העת פעילות אינטנסיבית וממוקדת מאוד של הצבא על מנת להבטיח את ההגנה על יישובינו. אנחנו מצויים בקשר שוטף ויומיומי עם גורמי הצבא ומקבלים עדכונים תחת המגבלות של בטחון שדה שכולנו מחויבים לו. מטבע הדברים, אנחנו לא חשופים לכל המידע והצבא שומר על בטחון שדה לגבי האמצעים והפעילויות שמתבצעות, אך אני מתרשם שמרוכזים מאמצים רבים תוך שימוש באמצעים מגוונים וחדשנים להגנה מרבית עליינו.

 

סקר בנושא ספורט

בימים אלה אנו מקדמים תוכנית אב אסטרטגית לקידום משמעותי של תחום הספורט במועצה בליווי חברה חיצונית המתמחה בתחום זה. התוכנית נועדה להגדיר מחדש את מטרות ויעדי המועצה בתחום ולפתח משמעותית את הספורט העממי והתחרותי. אנו פועלים כדי להתאים ככל הניתן את פעילויות הספורט למגוון העדפות ורצונות התושבים. בניית התוכנית נעשית בשיתוף עם הציבור, בין היתר, באמצעות קבוצות מיקוד, שאלונים שחולקו לבתי הספר, סקר דעת קהל ובחודש יוני נקיים אירוע פתוח לציבור.

לאחרונה נשלח למזכירויות הסקר שבנינו. מילוי הסקר חשוב מאוד ויסייע לנו להבין את עמדות והעדפות התושבים ולהתייחס אליהן בתוכנית. להלן הקישור:

https://docs.google.com/forms/d/1LsNnnbJn2uHCndfa5bH99o-boTTJfGygtOb0JXjdfCc/viewform

 

כביש 232 – עדכון

עוד הישג במאבק שלנו על כביש 232: החל מה- 2.5 יכנס לתוקף צו משרד התחבורה שמגביל את תנועת המשאיות בצירים המובילים לרצועת עזה בין השעות: 7:00-9:00 ו-15:00-17:00). חשוב להדגיש שההגבלה היא על משאיות שמובילות סחורה למעבר ולא על המשאיות של המפעלים והחקלאים מהאזור. הצו הוא הישג חשוב שפעלנו רבות לקדמו ואני מברך את שר התחבורה, ישראל כץ, על ההחלטה האמיצה והקשב לצרכי תושבי האזור. עם זאת, עדיין יש צורך לצמצם את כמות המשאיות שנוסעת כיום למעבר 'כרם שלום' על ידי פתיחת מעבר צפוני נוסף ועל כך אנו ממשיכים להיאבק. הוכחנו שעבודה משותפת מביאה להצלחות ואני מחזק את כל הפעילים אשר לוקחים חלק במאבק על הכביש, יחד איתנו.

'דן בדרום'

התקלות בתחבורה הציבורית עדיין נמשכות. אמנם חל שיפור מאז שהמערך החדש החל לפעול, אך נותרו עדיין ליקויים תכנוניים בלתי סבירים שמחייבים הסדרה. בפגישה שקיימנו במועצה טרם נסיעתי עם מנכל 'דן בדרום', מנהל תחום התחבורה הציבורית במשרד התחבורה ועם נציגי הציבור בוועדת התחבורה, העלנו את כל התקלות שנותרו ואת עומק הפגיעה בתושבים התלויים בתחבורה הציבורית. בפגישה הועלו טענות קשות מאוד נגד 'דן בדרום' וקיבלנו התחייבות כי עד החג כל הליקויים יוסדרו. אנו אמורים לקבל עדכון על השינויים בשבוע הבא וכשנקבלם נפיץ לישובים.

 

המשומשוק של אשכול

כמיטב המסורת, קיימנו לקראת חג הפסח בפעם השלישית ברציפות את ה'משומשוק' של אשכול. אירוע מקסים שמאחוריו עומד הרעיון הקהילתי-סביבתי של מחזור חפצים, סיוע למשפחות מעוטות יכולת לקראת החג וגם מפגש קהילתי בין דורי חוויתי ומהנה. רחבת המועצה התמלאה בילדים, סבים וסבתות, בני נוער ותינוקות בעגלולים ובמאות חפצי יד שניה אשר נמכרו בעלות של עד 15 ₪ בלבד. באירוע נאספו כ-13,000 ₪ (!) שהועברו לקרן חרו"ב (חברה, רווחה ובריאות) שמסייעת למשפחות באשכול שנקלעות למצוקה כלכלית. תודה לכל המארגנים ולגופים הקהילתיים שנרתמו בהתנדבות לאירוע וכמובן לתושבים הרבים שבאו ותרמו להצלחתו. יש לנו במה להתגאות. ניפגש במשומשוק הבא…

 

IMG-20160414-WA0040

 

יריד עוטף עזה לקראת פסח

המועצות האזורית 'אשכול', 'שער הנגב' ו'שדות נגב' בחרו השנה לאחד כוחות ובמקום לערוך יריד עצמאי בכל אחת מהמועצות, הוחלט לעודד את הכלכלה האזורית ולקיים אירוע גדול משותף לקראת החג, שכולו על טהרת אמנים, יזמים, תעשיינים ויוצרים מקומיים. היריד מופק ומאורגן על ידי אנשי האזור בהובלת עמותת התיירות האזורית "שדות שקמה ובשור" ונציגי המועצות ובתמיכת 'מעוף'. היריד ייערך ביום שישי, 15.4.16, 9:00- 16:00 במתחם תחנת הדלק אלונית בקיבוץ כפר. פרטים נוספים בקישור הבא.

 

פסח שמח!

המועצה יוצאת לחופשה מרוכזת ביום שני (18.4) ונחזור לתת מענה ביום ראשון שלאחר החג (1.5). מוקד אשכול נותן מענה 24 שעות ביממה במהלך כל ימי החג (08-9966333).

 

 

שבת שלום, ממקסיקו

גדי ירקוני

31.03.2016 / ‏כא אדר א' תשע"ו

תרגיל תרגיל

כל גורמי החירום במועצה לקחו השבוע חלק בתרגיל סימולטור יחיד מסוגו במפקדת פיקוד העורף ברמלה, שדימה את התמודדות המועצה עם שורה של תרחישים ביטחוניים מורכבים. התרגיל נעשה בשיתוף עם אוגדת עזה ובדק את מעבר המועצה משגרה לחירום, את עבודת המטה והסנכרון מול גורמי ממשלה וצבא ואת המענה הרשותי למגוון אירועים ביטחוניים מורכבים במספר זירות במקביל. תרגיל חשוב מאין כמותו לשיפור מוכנות המועצה לחירום, מאתגר ומלמד. מפקדי הצבא שהשתתפו בתרגיל שיבחו את ביצועי המועצה הגבוהים והתרשמו מההכרות המעמיקה של בעלי התפקידים במועצה את מרחב הפעולה שבסמכותם. יש גם הערות חשובות וכעת נקדיש עצמינו לטיפול ולשיפורן המתמיד. בתקווה שלא נזדקק.

31.3 איגרת

 

סיור מוסדות חינוך

חברי ועדת ההיגוי להקמת בית הספר החדש ומיזוג הקהילות, נסעו השבוע לאשדוד לביקור בשני בתי ספר יסודיים, על מנת להתרשם וללמוד על שני מודלים חינוכיים ייחודיים (בית הספר ע"ש 'יצחק רבין' ובית הספר 'צמח' לאמנויות). נפגשנו עם מנהלות בתי הספר, שמענו מהן על הגישה הבית ספרית וסיירנו במרחבי הלמידה הפיזיים. הביקור היה מרתק ופתח צוהר בתהליך הלמידה של הועדה. השינוי המהותי והמוצלח שנעשה בשני בתי הספר שביקרנו בהם חיזק אותי שניתן להוביל כל שינוי תך מתן מקום לחשיבה פתוחה ויצירתית לטובת הקהילה בשני בתי הספר.

 

31.03 מוסדות חינוך

 

מפגש בחדרי המורים

בשבועיים האחרונים נפגשתי עם צוותי המורים ב'יובלי הבשור' ו'ניצני אשכול' ביחד עם יעל אדר, מנהלת אגף החינוך ומשה מורג הפרוייקטור של תהליך הקמת בית הספר החדש. המפגשים נועדו לשמוע את המורים באופן בלתי אמצעי לגבי הסוגיות המעסיקות אותם בתהליך. המפגשים היו לי חשובים ומלמדים והותירו אותי עם הבנות ומחשבות לגבי המשך התהליך. אני רואה במורות דמויות מפתח בתהליך והצלחתו תלויה גם בהן. לכן הן תחוברנה ותשולבנה בצוותי המשנה בהמשך. אנחנו נמשיך לקיים דיאלוג פתוח ורצוף עם המורות לאורך כל התהליך.

 

ממשיכים במאבק על כביש 232

אתמול הצטרפתי לשיירת המחאה על כביש 232 במסגרת המאבק לצמצום כמות המשאיות הכבדה. ידידי שי חג'ג', ראש מועצת מרחבים ואני פנינו לשר הביטחון בבקשה דחופה לפתוח את מעבר 'ארז' להעברת סחורות לרצועה ולצמצם בכך את כמות המשאיות העוברות במעבר ׳כרם שלום׳ ויוצרות את עומסי התנועה הכבדים והמסוכנים בכבישי האזור. השר מודע לבעיה והתרשמנו שהנושא נמצא בסדר עדיפויות גבוה והוא פועל כדי לתת פתרונות. שיגרנו מכתב בנושא גם לראש הממשלה וביקשנו את התערבותו בנושא. אני תומך ומחזק את כל התושבים שלוקחים חלק פעיל במאבק ומשוכנע שהפעולות המשותפות יוצרות יחד לחץ משמעותי שיוביל להמשך השגת התוצאות הרצויות. ישר כח לכל העוסקים במלאכה!

 

נעים על גלגלים חסימת כבישים

ביום שבת, יתקיים בכבישי המועצה מסע האופניים השנתי המשותף לארגון נכי צה"ל  ולמועצה, במסגרתו יסגרו לסירוגין כבישים במועצה בין השעות 07:30-09:00 (יצאו שאטלים כל רבע שעה). פרטים נוספים ורשימת הכבישים באתר המועצה

 

נסיעה לחו"ל

בין התאריכים 5.4.2016 – 17.4.2016 אשהה בחו"ל (ארה"ב ומקסיקו) כדי להיפגש עם מנהיגי הקהילה היהודית המקומית וכחלק מבניית המסד המועצתי לגיוס משאבים. בשל הנסיעה, לא תצא האגרת השבועית לתושבים במהלך השבועיים הקרובים.

 

סוף שבוע שקט

גדי ירקוני

24.03.2016 / ‏יד אדר תשע"ו

פורום הנהגות ישובים /יצאנו לדרך

ביום שני קיימנו במועצה את המפגש הראשון של פורום ההנהגות המשותף של כל יישובי המועצה. המפגש הוקדש להיכרות ותיאום ציפיות ולדיווח שלי על נושאים מרכזיים שאותם מקדמת המועצה. הדיון המרכזי נסוב על כביש 232 ודרכי הטיפול שלנו מול הרשויות. אני רואה חשיבות רבה בקשר הישיר בין המועצה עם ראשי הישובים וקיומו של שיח ודיון פתוחים על נושאים מועצתיים וקורא להמשך שיתוף הפעולה מצד כל הישובים במפגשים הבאים. סוכם שמפגשי הפורום יעסקו כל פעם בנושא מרכזי אחד. את הדיון הבא (יוני) נקדיש לפרויקט בית הספר היסודי החדש ומיזוג הקהילות ונציג להנהגות הישובים את פעילות הועדה. ניתן (ואף מומלץ) להעלות הצעות לדיון למנהל הפורום המשותף, ליטו חנציס (ניר יצחק) במייל: Lito@nir.org.il .

 

דרום אדום ומוצלח

ביום שלישי קיימנו את הכנס השנתי לסיכום פסטיבל 'דרום אדום', בהשתתפות ראשי המועצות החברים בעמותת התיירות, תיירני האזור, מנכ"ל משרד התיירות ושני מנהליה המוכשרים של עמותת התיירות שלנו, עמית לבקוב ולבנת גינזבורג. עמית ולבנת הציגו את הפעילות הענפה של הפסטיבל, ששבר השנה שיא של כל הזמנים במספר המבקרים והאירועים. 'דרום אדום' הפך עם השנים לפסטיבל הגדול והממותג ביותר בארץ וההצלחה היא של כולם – התיירנים, התושבים הסבלנים, שיתוף הפעולה של ראשי המועצות וכמובן צוות ההפקה המנצח. ישר כח, נמשיך ונצליח!

24.03 דרום אדום

 

מפגעי זבובים

הקיץ מתקרב ועמו מפגעי הזבובים ושאר המזיקים (יתושים, נחשים, דבוריות…) והתחלנו בפעולות ניטור וטיפול, פיקוח והסברה. השנה נערכנו והתארגנו מוקדם מהרגיל וכבר התחלנו בהצבת מלכודות זבובים חד פעמיות כטיפול מקדים ומשלים ביישובים שהחליטו לקבל את השירות מהמועצה. בהמשך (לפני פסח) יוצבו מלכודות קבע. ישנה חשיבות רבה לפעולות מניעה אישיות של כל אחד ואחת מאתנו ואני מציע להקדיש מספר דקות ולעיין בהסבר המפורט שהוציא אגף התברואה ואיכות הסביבה בנושא זה.

 

בשירות ההסברה הלאומי

משלחת של חברי פרלמנט ממפלגת הלייבור הבריטית ביקרו השבוע באשכול (ניר עוז) בליוויו של שגרירנו, ג'אן ברמן (אבשלום). המשלחת הגיעה אליינו כדי ללמוד מקרוב על מציאות החיים באזור והאתגרים המורכבים. עם הצטרפותי לביקור, פתחתי בהבעת צער על הטרור אשר מכה באירופה ושיתפתי את החברים בהתמודדויות של קהילת אשכול מול איומי הטרור בחמש עשרה השנים האחרונות. הצעתי סיוע באמצעות הידע והניסיון הרב שצברנו בתחום החירום, בדגש על הטיפול באוכלוסייה ושמירת החוסן. לצד האתגרים, סיפרתי על המחויבות והמאמצים הבלתי פוסקים של הקהילה להמשיך לפתח את הישובים ולקיים חיים שמחים ומשגשגים. לא הייתי צריך להסביר יותר, כי בדיוק עברה תהלוכת התחפושות של ילדי ניר עוז והראתה שמחה מה היא. ביקשנו שייקחו אתם בחזרה לאנגליה את קולם של תושבי עוטף עזה במאבק מול הדה לגיטמציה של ה-BDS.

 

24.03 ניר עוז

 

תתחילו למתוח את השרירים….

במהלך סוף השבוע הבא יתקיימו בתחומי המועצה שלושה אירועים ספורטיביים קהילתיים. (פרטים מלאים על כל אחד מהאירועים באתר המועצה):

– מרוץ אולטרה עוטף עזה (יום חמישי 31.3)מרוץ משותף עם חיילי אוגדת עזה לאורך העוטף. המרוץ יתחיל עם זריחה באנדרטת אוגדת הפלדה ויסתיים בשקיעה בחוף זיקים (101 ק"מ). במסגרת יום המירוץ, יתקיים באשכול מסלול מקוצר (5 ק"מ) שיצא מבארי.

 

– מסע אופניים נשי (יום שישי 1.4)בפעם הרביעית ברציפות, פורום הנשים שלנו ומחלקת ספורט חוגים והעשרה ארגנו מסע אופניים נשי, פתוח לכל תושבות אשכול. המסע יוצא בתל גמה (7 ק"מ דרגת קושי קלה-בינונית) בהדרכתה של ענת בוב (יתד). בסיום המסלול תמתין לרוכבות ארוחת בוקר מפנקת על גדול נחל הבשור.

 

 נעים על גלגלים (יום שבת, 2.4) – מסע האופניים המסורתי המשותף של ארגון נכי צה"ל ובית הלוחם יחד עם המועצה. המסע המיוחד המרגש משלב רכיבה של נכי צה"ל על אופני ידיים, לצד אזרחים הרוכבים על אופניים רגילות. תכלית המסע לציין את הקשר והאחדות בין כל סוגי הרוכבים מכל סוגי הקהילות.

 

סוף שבוע נעים ופורים שמח!

 

גדי ירקוני

 

ועדת היגוי יסודי חדש

ביום רביעי התקיים המפגש שלישי של ועדת ההיגוי להקמת בית הספר היסודי החדש. הדיון התמקד בנושא חיזוק והרחבת דרכי ההסברה, העברת מידע ושיתוף הציבור בתהליכי ועדת ההיגוי. לוועדה הובאו מספר המלצות בנושא. ישנה הבנה לגבי חשיבות חיזוק ערוצי ההסברה והנגשת מידע מהוועדה לציבור, מעבר לאמצעים הקיימים. אחד הערוצים שעלו ועליהם דנו לעומק הוא פורום נציגי הציבור שהקימו נציגי הציבור החברים בוועדה (איל דבורי, דנה אדמון, לירן רייזר ושרון גבאי). החברים הציגו את הרעיון המרכזי שעומד בבסיס הקמת הפורום ומתווה הפעילות שלו. אני רואה בפורום נציגי הציבור מהלך חיובי שבא מתוך צורך ורצון של נציגי הציבור לשמוע את הציבור אותם הם מייצגים ולהביא את קול הציבור לדיוני ועדת ההיגוי. נעשה תיאום עמדות וציפיות בעניין, תוך שהודגש שמדובר בפעילות משלימה (חשובה) בכל הנוגע לפעילות ועדת ההיגוי בתהליכי שיתוף הציבור וכי בהמשך יתקיימו כמתוכנן פעילויות החשיפה של הועדה עם הציבור הרחב לרבות באמצעות דיון ומעגלי שיח. נעניתי לבקשת נציגי הפורום לתקצוב הנחייה כדי לשפר את יעילות פעילותם. בשבועיים הקרובים, כפי שפרסמתי, אפגש עם המורים בשני בתי הספר היסודיים כדי לשתף ולשמוע אותם כגורמים משמעותיים בתהליך העתידי. עד הקיץ אנו מתכננים לקיים את מפגש החשיפה הראשון לציבור.

 

המאבק על 232 – יש תוצאות!

בשבועיים האחרונים היו לנו כמה הישגים חשובים מאוד במאבק שלנו על הכביש.    'נתיבי ישראל' תקצבו באופן חריג עבודת ריבוד מידית נרחבת ב-232 בהיקף של 12 מילון ₪, ישנה התקדמות עם תהליך תכנון הרחבת הכביש ובימים אלה מתקיים מבצע אכיפה משמעותי של משטרת התנועה בכביש ובמעבר, במסגרתו הורדו עשרות משאיות לא תקינות מהכביש וניתנו מאות דוחות ושלילת רישיונות על אי עמידה בחוקי התנועה.

על דבר אחד עדיין לא קיבלנו מענה והוא על דרישתיינו לצמצום מיידי של כמות המשאיות שנעה כיום על הכביש.  כרגע אנו מרכזים את מירב מאמצינו בנושא זה מול משרד הביטחון. אנו מבקשים פתיחה של מעבר סחורות צפוני נוסף, שאליו יוסטו חלק ממאות המשאיות, וקידום הפעלת הצו של משרד התחבורה להגבלת תנועת המשאיות בשעות השיא. השבוע הוצאתי מכתב בעניין זה לשר הביטחון יחד עם ידידי, ראש מועצת מרחבים, שי חג'ג', ובשבוע הבא מתוכננת פגישה עם השר. אתמול נפגשתי עם ראש מנהלת המעברים, כמיל אבו ראקין, ועם מנהל מעבר ׳כרם שלום', לבחינת מכלול האפשרויות לצמצום כמות המשאיות שנעה כיום על כביש 232 . סיכמנו שבתוך שבוע עד עשרה ימים יחזרו אלינו עם תשובות ולוחות זמנים. אני רוצה להודות לכל התושבים הרבים שלוקחים יחד איתנו חלק פעיל במאבק על כביש 232, כל אחד בדרכו שלו. היו לנו הישגים בלתי מבוטלים בשבועות האחרונים ואני משוכנע שיחד נמשיך ונצליח להשיג את היעדים שהצבנו להשבת הביטחון בכביש.

כתבה בערוץ 1: https://www.youtube.com/watch?v=1T_rbkdE5jU&feature=share

כתבה ב-ynet

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4778889,00.html

גלי צה"ל (החל מדקה 25.40 – ריאיון עם מנכ"ל משרד התחבורה על 'דן בדרום' ו-232)

http://player.glz.co.il/Player.aspx?FixedPoster=true&FixedPosterName=GLZAOD.jpg&ClipID=160315-12&Type=aod&Width=300&Height=200

 

משרד הכלכלה

השבוע נסעתי לירושלים יחד עם שותפיי, ראשי המועצות בעוטף עזה, לפגישה עם מנכ"ל משרד הכלכלה, עמית לנג ומנהלי האגפים הרלוונטיים במשרד. דנו בנושאים הפתוחים בהחלטת הממשלה שנמצאים בתחום האחריות של המשרד והוחלט על שורה של מהלכים לחיזוק התמיכות בעסקים קטנים וגדולים בעוטף עזה. ההחלטה המשמעותית ביותר  שהתקבלה היא לגבי החרגת המפעלים בעוטף עזה על ידי יצירת מסלול הטבות מיוחד גם למפעלים שאינם יצואנים ולא זכאים כיום להטבות. מדובר בכמעט כל המפעלים הפועלים כיום באשכול. משרד הכלכלה נערך לעגן את ההחרגה עד סוף 2016.

 

יום מעשים טובים

עשרות רבות של תושבים ועובדי מועצה הגיעו ביום שלישי למועצה כדי לתרום דם במסגרת מבצע התרמה מיוחד שקיימנו בשיתוף עם מד"א לרגל "יום המעשים הטובים". החברים במד"א שיבחו על ההיענות הרבה, גם של תושבים וגם של עובדי מועצה, וסיכמנו שנהפוך את המבצע למסורת שנתית. אני מודה לענת תבורי, מנהלת מחלקת הבריאות במועצה, על היוזמה המבורכת וכמובן לתושבים ולעובדי המועצה שפינו את זמנם והגיעו כדי לתרום מעצמם ולהציל חיי אחרים. תודה.

 

תרומת דם

 

 

 משנכנס אדר מרבין בשמחה

השבע הפתיעו אותנו ילדי גן עוז מ'בני נצרים' שהגיעו עד למועצה וחילקו משלוחי מנות עם תותים טריים ומתוקים שנקטפו יום לפני ממשק 'עמוסי' בישוב. הילדים הצליחו לשמח אותנו וקיימו את מצווה התורה – "משנכנס אדר מרבין בשמחה"… חודש אדר שמח לכולם.

 

IMG_1800 (2)

 

 

שבת שלום

גדי ירקוני

 

 

כנס ראשי מועצות אזוריות

השבוע התקיים כנס ראשי המועצות האזוריות וסגניהם במועצה האזורית תמר שכלל הרצאות ומפגש עם שר הפנים ושר החקלאות. שר החקלאות התייחס להסדר עם האוצר והחקלאים על ביטול התוכנית להוריד את המכסים על ייבוא מזון לקראת פסח ועל ההסכמות לבניית תוכנית ארוכת טווח עם תמיכה ישירה בחקלאים. השר גם עדכן על תוכנית משמעותית שהוא מקדם לתמיכה בחקלאות בהיקף של 1 מילארד ₪ שתתבסס על חיזוק התשתיות – הורדת מחירי המים, ביטוח נזקי טבע ותמיכה במרכזי מחקר. לגבי החטיבה להתיישבות, עודכנו כי יוקצה תקצוב עבור סיום הפרויקטים שהחלו בעוטף (יישובי 0-4 ק"מ) ובתוך חודשיים ייחתם הסכם, שלאחריו תתאפשר תחילת העבודות ביישובי ה-4-7 ק"מ.

כביש 232 – עדכון

אנו ממשיכים במאמצים מול משרדי הממשלה להשגת דרישותינו לצמצום הסכנות בכביש. לאחר שבשבוע שעבר המשטרה החליטה להגביר את האכיפה בכביש (בדגש על המשאיות), השבוע השגנו שני יעדים נוספים וחשובים מאוד:

  1. ריבוד הכביש –'נתיבי ישראל' (נת"י) אישרה את בקשתינו לריבוד משמעותי של הכביש מצומת מעון ל'כימדע' (כולל על תיקוני הבורות שנעשו לאחרונה). ריבוד הכביש לא נכלל תחילה בתוכנית העבודה של נת"י בשל ההרחבה המתוכננת. רק לאחר שהתרענו על מצבו התשתיתי והבאנו את הנהלת נת"י לסיור כאן, הוחלט לאשר תקציב מיוחד לריבוד. העבודות החלו כבר השבוע וצפויות להסתיים בתוך חודש. אנא היאזרו בסבלנות במהלך העבודות וסעו בזהירות.
  1. הרחבת הכביש – לאחר חודשים של עיכובים בירוקרטיים, אתמול סוף סוף נתבשרנו שנת"י החלה במינוי מתכננים ובהחתמת החוזים לקראת תכנון. בתוך שבועיים צפויה להתקיים ישיבת התנעה ראשונה לתהליך. לפי הלו"ז שנמסר לנו, עד סוף השנה יסיימו עם התכנון ובתחילת שנה הבאה יתחיל ביצוע ההרחבה בפועל.

עדיין לא קיבלנו פתרונות לצמצום כמות המשאיות (פתיחת מעבר צפוני והפעלת הצו להגבלת תנועת המשאיות בשעות השיא). אנו מרכזים מאמצים כרגע מול משרד הבטחון בשני הנושאים האלה. שבוע הבא מתוכננת לי פגישה עם ראש מנהלת המעברים בנושא.

מטה מאבק 232

ביום חמישי התכנס מטה המאבק על הכביש שהקמתי במועצה יחד עם נציגי הציבור לגיבוש תוכנית פעולה לצעדי מחאה אקטיביים להשגת דרישותינו בכביש. במפגש הצגתי את הדרישות והיעדים שלנו ומסרתי תמונת מצב על כל אחד מהם מול משרדי הממשלה. ישנה הסכמה גורפת שיש להגביר לחץ ציבורי ולנקוט בצעדי מחאה אקטיביים. סיכמנו על לוחות זמנים, כך שאם עד ה-21.3 לא נקבל פתרונות אמיתיים – נצא להפגנה במעבר וננקוט בצעדי מחאה נוספים. אני משוכנע שצעדי המחאה צריכים להיעשות במהלכים משותפים ובמסרים אחידים. ככה נהווה מקור לחץ עצום ומשמעותי על מקבלי ההחלטות. אני מודה לכל מי שלוקח חלק פעיל במאבק על הכביש אך מבקש, שמרו על הבטיחות של עצמכם ושל שאר הנוסעים. יש לנו מספיק סכנות.

הארכת הטבות מס

בחודשים האחרונים אנו פועלים מול הממשלה להארכת הטבות המס לתושבי עוטף עזה למספר שנים וכך להימנע מהמצב שעליינו להביא את התקנות לאישור בכל שנה מחדש  וחוסר הודאות התמידית לאישורן. בפגישתנו לאחרונה עם ראש הממשלה ושר האוצר העלנו את הנושא והם הביעו את תמיכתם במהלך. אתמול (רביעי) הממשלה אישרה את הצעת חוק של ח"כ חיים ילין להארכת ההטבות עד סוף שנת 2018. ועדת הכספים תתכנס בקרוב על מנת לאשר את המשך ההטבות לשנתיים נוספות (עד 2020).

פורום הנהגות ישובים משותף

כחלק ממאמצינו לייעל ולהדק את השיח הישיר והשוטף בין כלל הנהגות הישובים לבין הנהלת המועצה, אנו מעוניינים לגבש פורום הנהגות ישובים משותף לכל היישובים. הפורום יהיה מורכב מעד שני נציגים מכל ישוב (מזכירי ישובים, מנהלי קהילה, מרכזי משק ויו"ר ועד) ויאפשר להעביר מידע להנהגות ולקיים דיאלוג וחשיבה משותפת על נושאים מרכזיים במועצה. אני רואה בפורום ערוץ חדש ומשמעותי לקידום היישובים ומקווה לשיתוף פעולה מלא ומוצלח. מכתב מפורט הועבר למזכירויות ואני מבקש להזכיר גם כאן להעביר את שמות שני הנציגים מכל ישוב עד ה- 15.3 לידי ליטו חנציס, מנהל הפורום, במייל: lito@nir.org.il.

 

JNF

השבוע ביקרו בעוטף עזה (אשכול, שער הנגב ושדרות) משלחת תורמים פוטנציאלים ב- JNF ארה"ב. פגשנו יהודים נפלאים מרחבי ארה"ב שמקדישים עצמם לחיזוק ותמיכה בישראל. החברים התרגשו מאוד בביקור באשכול (אבשלום, שלומית, מרכז החוסן) ובעיקר ממפגש עם בני הנוער שלנו ב'בית הירוק' שהנעימו במופע מוזיקלי נפלא וקינוחים של בית הקפה נמס-תה (פתיחה בקרוב). החברים סיפרו עד כמה קהילות עוטף עזה מהוות מקור השראה עבורם ואמרתי שהנדיבות שלהם ואהבת הארץ היא מקור השראה לנו. את הביקור חתמנו בארוחת ערב משותפת עם ידידנו, ראש מועצת שער הנגב, אלון שוסטר, וסיפרתי על השותפות המיוחדת והפורה בין המועצות של עוטף עזה, שאינני חושב שיש עוד שותפות כזאת בין רשויות בארץ. סוכם על הקמת צוות לגיבוש הדרכים שבהן ניתן לייצר שותפות בינם ובין קהילות עוטף עזה.

 

בשבילם

כאלפיים איש הגיעו ביום שבת לצעוד ולחלוק כבוד לשלושת חברינו שנפלו ב'צוק איתן', ליעד לביא, שחר מלמד וזאביק עציון. מזג האוויר היה נפלא, הטבע הרהיב ביופיו, וזכינו ל״שקט״ בטחוני. אי אפשר היה שלא לשמור על מצב רוח טוב, בדיוק כפי שהם היו בחייהם ושכך היו רוצים שנמשיך. עבורי האירוע כמובן היה מרגש באופן מיוחד והחזיר אותי לקשר המיוחד שהיה לי עם שחר וזאביק, קשר שנמשך כיום בין המשפחות והילדים שלנו. אני רוצה לחזק את המשפחות ולהודות לתושבי אשכול ולחברים הרבים שהגיעו מכל הארץ כדי לעמוד לצדן ולצעוד בשבילם. גם המפקדים הצבאיים הבכירים במרחב הגיעו לחלוק כבוד והשתתפו בצעדה, אלוף פיקוד דרום, איל זמיר, מפקד החטיבה הדרומית אל"מ דדו בר כליפא והרמטכ"ל לשעבר רא"ל גבי אשכנזי. אנחנו מחויבים להמשיך לפתח את האזור, לחזק את ההתיישבות ולשמור על שמחת החיים במקום הנפלא והמיוחד שבו אנו חיים. אנחנו נמשיך כל הזמן לצעוד קדימה, בשבילנו ובשבילם.

 

בשבילם

תרומה מצילת חיים

ביום שלישי הקרוב, 15.3, בין השעות 13:00 ל-17:00 נקיים בחדר הישיבות במועצה מבצע התרמת דם בשיתוף עם מד"א. כל הפרטים נמצאים באתר המועצה. מוזמנים לבוא לתרום. זה יכול להציל חיים.

סוף שבוע שקט

גדי ירקוני

 

 

אירוע בטחוני

ביום שבת בבוקר התרחש אירוע חריג באזורנו, כששלושה מסתננים הצליחו לחדור מהרצועה לשטחנו. כוחות בטחון רבים הוקפצו לאזור ותושבי יישובי דרום ומרכז המועצה הונחו להישאר בבתים. הערפל הכבד ששרר באותו בוקר הקשה מאוד על פעולות החיפוש והאירוע נמשך כארבע שעות, עד שהשלושה נמצאו על ידי כוחות הביטחון סמוך לצוחר כשהם לא חמושים. אני מודה לכוחות הביטחון שלקחו חלק בפעולות האינטנסיביות לאיתור המסתננים תחת תנאי מזג האוויר המורכבים, ביניהם הרב"שצים שלנו שהיו נדבך משמעותי בכל המערך.  האירוע המחיש לנו שוב את השבריריות של גדר הגבול הנוכחית ואת חשיבות האצת פרויקט הקמת המכשול לאורך הגבול, שימנע אירועים מסוג זה. שוחחתי השובע עם אלוף הפיקוד, איל זמיר שהדגיש בפני שהקמת המכשול נמצאת בקדימות ראשונה ומתקדמת כמתוכנן.

בשעות האירוע שהיתי בחו"ל אך עמדתי כל העת בקשר רצוף עם גורמי הביטחון והצוותים המקצועיים. אני רוצה לציין את חברי הצח"י שפעלו למופת במשך האירוע, תוך תיאום מלא עם המועצה, על מנת להבטיח את מוגנות התושבים ושמירת החוסן. אני גאה בתושבים שגילו סבלנות רבה, נשמעו להנחיות ואפשרו לכוחות הביטחון לבצע את תפקידם.

'דן בדרום' – תמונת מצב

ביום שלישי השתתפתי בדיון ועדת פניות הציבור של הכנסת על מחדלי תפעול מערך התחבורה הציבורית החדש של ׳דן בדרום׳. הדיון התקיים ביוזמתו של ידידנו בכנסת, חיים ילין, והשתתפו בו מנהל אגף תכנון ותפעול תחבורה ציבורית במשרד התחבורה מנכ״ל ׳דן בדרום' ונציגי ציבור. בדיון הצגתי את רמת הפגיעה הבלתי נתפסת בתושבים התלויים בתחבורה ציבורית: אי עמידה בלוחות זמנים, אוטובוסים שלא נכנסים לישובים, חוסר סנכרון בשעות האוטובוסים, נהגים שלא מכירים את המסלולים ומוקד טלפוני ללא מענה!

אתמול ישבנו במועצה עם צוות מתכננים מטעם משרד התחבורה ו'דן בדרום' והצגנו להם את כל התקלות והליקויים התכנוניים שריכזנו שיש להסדירם בדחיפות. הבוקר הגיע למועצה שוב מנכ"ל "דן בדרום" יחד עם מנכ"ל חברת האם "דן", והם הציגו לנו את כל המהלכים המיידים שמתוכננים כדי להביא להסדרה מידית של המערך באשכול, החל משינויים תכנוניים של מסלולי ושעות הקווים וכלה בתגבור האוטובוסים, מינוי סדרן נוסף קבוע במועצה וחיבור מוקד המועצה לחדר הבקרה של 'דן בדרום'. אני מאוד מקווה שכבר בשבוע הבא נראה שינוי משמעותי ואנו נמשיך לעשות כל שביכולתינו כדי שיספקו לנו שירותי תחבורה ציבורית ראויים ומשופרים, כפי שהובטח לנו.

אני מבקש לדווח למוקד המועצה על כל תקלה בתפעול התחבורה הציבורית באשכול ואנו נעבירם לגורמים האחראים: 08-9966333.

 

3.3 כנסת 

 

עדכון כביש 232

בהמשך לפנייתנו למשטרת התנועה בנושא סכנת הבטיחות בכביש 232, אתמול הגיע לאשכול ראש אגף התנועה במשטרת ישראל, ניצב ירון בארי. בארי סייר עם הצוותים המקצועיים במשרדו בכביש 232 כדי לבחון את טענותינו על סכנתו הבטיחותית המשמעותית. בעקבות הסיור, הוחלט על הגברה משמעותית בטווח המיידי של האכיפה המשטרתית בכביש, בדגש על תנועת המשאיות. בנוסף, בזמן הקרוב תתקיים פגישה משותפת בין נציגי משרד הביטחון, משרד התחבורה, המשרד לביטחון פנים ומשטרת התנועה, כדי לקדם פתרונות לדלול כמות המשאיות הנעה כיום על הכביש.

 

עוז וענווה

לאחרונה נוצר קשר ביני ובין שמחה גולדין, אביו של הדר גולדין ז"ל שנהרג ב'צוק איתן' וגופתו לא הושבה לישראל. הסיפור האישי של המשפחה ודמותו המיוחדת של הדר, נגעה לליבי והזמנתי את משפחת גולדין לבקר באשכול ולהראות להם את המקום עליו יצא הדר להגן. השבוע הגיעו אליינו שמחה ולאה גולדין, אך לצערי לא יכולתי להשתתף בביקור. הביקור כלל סיור עם קב"ט המועצה לאורך גבול הרצועה ומפגש בתיכון 'נופי הבשור' ושמחה שהוא פרופסור להיסטוריה של עם ישראל, הרצה בפני תלמידי יא'. כך כתבה מנהלת התיכון שלנו, זמירה בן יוסף, אחרי הביקור: "פרופ' שמחה גולדין הרצה על המורשת החינוכית המרתקת שהשאיר אחריו הדר. ההרצאה נקראת "צמיחתה של מנהיגות". הדר ואחיו התאום צור, רקמו על רצועת הרובה שלהם את הסיסמא: "עוז וענווה", והיא מלווה את פעולותיהם האמיצות והענוות של המשפחה לפעול להחזרתן של הגופות לקבר ישראל. הביקור היה מרגש משמעותי מאוד לכולנו".

 

3.3 גולדין

 

 

 

 

הורדת מכסים

השבוע עסקנו רבות בנושא הרפורמה המתוכננת של שר האוצר להורדת מכסים ופתיחת היבוא על תוצרת חקלאית ומזון קפוא. מדובר במהלך שיהווה מכה אנושה לחקלאות בארץ ולעוטף עזה בפרט, שזהו עיקר פרנסתנו וצביונו המובהק של המקום. אנו מקיימים מספר מהלכים לביטול הגזירה ושותפים לכך מספר גורמים, כולל משרד החקלאות וראשי המועצות והארגונים החקלאיים. אנו פועלים לבטל את הגזירה במתכונתה הנוכחית ותובעים שכל מהלך להורדת המחיר לצרכן הישראלי ייעשה בהסדרה והבטחת ביטחון הכלכלי של החקלאים. יש כבר כמה הישגים למאבק, אולם אחת הסוגיות המרכזיות שעדיין עומדת על הפרק היא הכוונה להוריד את המכסים על מזון קפוא, בהם טוגני תפוח אדמה. שטחי הגידול בעוטף עזה מהווים כיום כ-80% (!) מסך גידולי תפוחי האדמה בארץ ומהלך הורדת המכסים יפגע קשות באלפי המשפחות שמתפרנסות מגידולי תפוחי האדמה. השבוע שלחנו מכתב לראש הממשלה ולשר האוצר בעניין והבהרנו את התנגדותינו למהלך והשלכותיו המורכבות.

 

 

סוף שבוע שקט

גדי ירקוני

 

פגישה עם ראש הממשלה

אמש התקיימה פגישה של ראשי הרשויות בעוטף עזה עם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ושר האוצר, משה כחלון, במשרד ראש הממשלה בירושלים. העלינו שורה של נושאים מהותיים לצורך חיזוק ופיתוח האזור, בהם הקמת המכשול בגבול, הארכת ועיגון הטבות המס, שחרור חסמים ביורוקרטיים בתוכנית הממשלתית וסוגיית כביש 232. ראש הממשלה הדגיש שמדינת ישראל פועלת להקים בגבול הרצועה מערכת הגנתית פורצת דרך להתמודדות עם איום המנהרות ושאין ולא תהיה בעיה תקציבית להקמת המכשול.

בפגישה הצגתי את המצב העגום והבלתי נסבל של כביש 232 ואת דרישתנו לקבל פתרונות מידיים מצילי חיים, בדגש על הסעות התלמידים. ראש הממשלה הנחה את מנכ״ל משרדו לטפל במידית בנושא, לרבות הפחתת כמות המשאיות ושינוי זמני הנסיעה שלהן, שיפוץ וריבוד הכביש ויישום החלטת הממשלה להרחבה. אני מקווה שמעורבותו האישית של ראש הממשלה בנושא הכביש אכן תביא לקידום הדברים. סיכמנו שאעמוד בקשר ישיר עם מנכ״ל המשרד. אנחנו נמשיך במאבק עד שנזכה לטיפול ראוי ומשמעותי בכביש. אשוב ואעדכן.

 

 

'נתיבי ישראל'

ביום ראשון הגיעו לפגישה במועצה נציגי ההנהלה הבכירה של חברת ׳נתיבי ישראל׳ מהמטה וממרחב דרום. בפגישה העלינו את המצב התשתיתי החמור של כביש 232. כדי להמחיש את חומרת המצב ואת התיקון הלקוי שנעשה בו לאחרונה, נסענו יחד איתם על הכביש והראנו להם את כל הקטעים המשובשים ומסכני חיים. הבהרתי שהכביש מהווה מפגע בטיחותי ממדרגה ראשונה ומעמיד את כל הנוסעים בו בסכנת חיים יומיומית. אנחנו לא מוכנים לחכות עד להרחבת הכביש ודורשים תיקון, שיפוץ וריבוד מיידי של הכביש ולקדם את ביצוע פרוייקט ההרחבה. סיכמנו שתוגש בקשה מיוחדת לתקצוב ממנכ"ל נתיבי ישראל ונקבעה לי פגישה עמו בנושא. אני מקווה שגם הפגישה עם ראש הממשלה בה הצגתי לו את הנושא תסייע לזירוז וקידום הטיפול.

 

 

דן דרום

אנו עדיין מתמודדים עם ליקויים בלתי נסבלים בהפעלת התחבורה הציבורית על ידי ׳דן בדרום׳ בכל האזור. בימים האחרונים ישנה מגמת שיפור מסוימת במערך אבל זה עדיין לא מספיק ויש תקלות רבות. אנו דורשים הסדרה מלאה של כל הליקויים.

אחת התקלות הן שמוקד הפניות של ׳דן בדרום׳ לא מתפקד ואין מענה לפונים. אנו מנסים לסייע ככל הניתן לתושבים ומעבירים את התקלות שידועות לנו לטיפול הגורמים האחראים ב'דן בדרום'. אני מבקש מהתושבים לדווח על תקלות בתחבורה הציבורית למוקד המועצה והתלונות תועברנה במרוכז לגורמים האחראים ב׳דן דרום׳ ובמשרד התחבורה. אני מבין ומזדהה עם הכעס העצום ועוגמת הנפש כתוצאה מכשלי תפעול התחבורה הציבורית, אך אני מבקש להדגיש שהמועצה לא מפעילה את מערך התחבורה הציבורית ושאין לנו כל מעורבות במכרז עם ׳דן דרום׳, או בתפעול המערך. מוקד אשכול – 08-9966333

 

25.2 נתיבי ישראל

 

יום פתוח מו”פ

מו״פ דרום קיים השבוע את היום הפתוח השנתי וחשף את המבקרים הרבים לפיתוחים ולחידושים האחרונים בתחום החקלאות והמחקר, שהבולטים הם בתחום גידול התותים והאננס. היה מרתק ומלמד מאוד ואני מודה לליאור קטרי, מנהל הועדה החקלאית, על הארגון של היום והסיוע הרב לחקלאות באזור. ביתן מלבב במיוחד באירוע היה של תלמידי יא׳ מ׳נופי הבשור׳ שמכרו עוגיות (נהדרות!) מעשי ידיהם, כחלק מגיוס כספים לנסיעה שכבתית לפולין. היה לי עונג מכופל, גם לתרום לתלמידים וגם להנות מעוגיות נפלאות.

 

בניה בישובים

השבוע הגיע לאשכול אביגדור יצחקי, ראש מטה הדיור שהוקם על ידי שר האוצר ומופקד על רשות מקרקעי ישראל וועדות התכנון. בפגישה השתתף יו״ר הועדה המחוזית, דוד לפר, ומנהל מחוז דרום של רשות מקרקעי ישראל, ערן ראובני. בפגישה הצגתי את החסמים הביורוקרטיים שאנו נתקלים בבניה בישובים: תכנונים של תב"ע, תכנונים מפורטים למגרשים והגדלת מספר הנחלות לישובים. אביגדור הנחה את יו"ר הועדה המחוזית לבדוק את העיכובים ונקבעה פגישת המשך בין משרד השיכון והועדה המחוזית עם המתכננים לפתרון הסוגיות. שיתפנו את אביגדור גם בנושא כביש 232 וצינור הגז בנגב וחשיבות הארכתו לאורך כל המועצה. אני חייב לציין שאני מכיר את אביגדור מהועדה הארצית ומתרשם מאיש ביצוע ממדרגה ראשונה, שקול וענייני, ואני משוכנע שיפעל לקדם את כלל הסוגיות שהצגנו.

 

 כנס רווחה

האגף לשירותים חברתיים קיים השבוע באשכול כנס מחוזי בנושא ׳חוסן קהילתי׳ לכלל העובדים הסוציאליים המתמחים בתחום עבודה קהילתית. בכנס השתתף מנהל מחוז הדרום במשרד הרווחה, ישראל בודיק, מנהל השירות לעבודה קהילתית, ברוך שוגרמן והמפקחת על עבודה קהילתית, דרורה גורדון, שיזמה את הכנס בשיתוף האגף. צוות האגף הציג בכנס נתונים ותובנות מ׳צוק איתן׳ ואת העשייה של הצח״י באשכול. הידע והניסיון המקצועי שנצבר בתחום באשכול מהווה כיום מודל ללמידה בכל הארץ וזאת הזדמנות להודות לכל העוסקים במלאכה בראשות תמר אורבך-אבני על העבודה המעולה. בכנס התייחסתי לחשיבות עבודת הצח״י כעוגן משמעותי לחוסן קהילתי בשגרה ובחירום. בדברי הדגשתי שלא ניתן לקיים לאורך זמן מערך כה משמעותי ורחב ללא השקעה בגיוס, הכשרה ותקציבי פעולה ואנו פועלים לקבל את המשאבים הנדרשים שיאפשרו לנו לתפעל את מערך המוכנות לחירום באופן מיטבי.

 

 

הסוכנות היהודית

השבוע אירחנו במועצה כחמישים נציגים מהוועד המנהל של הסוכנות היהודית, המורכב מתורמים יהודים מרחבי העולם. הנציגים ביקרו באשכול מיד אחרי ׳צוק איתן׳ ושבו אלינו השבוע כדי לשמוע על תהליכי הפיתוח. בביקור השתתף ידידנו הטוב, דני ליברנט שהיה יו"ר קרן היסוד וראש הקהילה היהודית במקסיקו, ומסייע רבות לאשכול. המפגש היווה נדבך חשוב בקשר שאנו בונים עם יהדות התפוצות ובחיזוק השותפות. במהלך אפריל אני מתוכנן לבקר באולבני ובמקסיקו יחד עם איתן חי עם, יו"ר ועדת ההיגוי של שותפות ביחד, כדי להיפגש עם הקהילות המקומיות כחלק מחיזוק הקשרים הבין קהילתיים וקידום משותף של פרויקטים חשובים באשכול.

 

 

כמה יפה פה

בשבוע אחד פקדו אותנו כמעט כל עונות השנה – חורף, סתיו, אביב וקיץ. פסטיבל 'דרום אדום' המוצלח אמנם הסתיים, אך הטבע המרהיב נשאר כאן אתנו והוא בשיא יופיו. אני מגיש לכם בגאווה מקבץ של כמה תמונות שצולמו השבוע במועצה באזורית אשכול (תודה לתמרה כהן ורני מלכה על התמונות היפות!).

 

25.2 פריחה

 

 

סוף שבוע נעים

גדי ירקוני

התחלה כושלת

ביום שישי החל לפעול בנגב מערך התחבורה הציבורית של 'דן דרום' שזכתה במכרז של משרד התחבורה. למרות הרים של הבטחות שקיבלנו לקראת כניסתם לאזור, ההתחלה היתה לקויה וכושלת בכל מרחב הנגב. מיום שישי אנו מקבלים עשרות פניות על תקלות בלתי סבירות בתפעול. תושבים שתלויים בתחבורה הציבורית מצאו עצמם חסרי אונים בעקבות קווים שלא הגיעו ואובדן שעות עבודה, פספוס של טיפולים רפואיים, חיילים שלא הגיעו לבסיסים ועוד. כדי לתת מענה, השמשנו במועצה את האוטובוסים הפנימיים להסעות לישובים. מיום שישי אני בקשר רצוף עם הגורמים הבכירים במשרד התחבורה ועם מנכ"ל 'דן דרום' בדרישה למציאת פתרונות והסדרת כל הליקויים לאלתר. בעקבות הדברים נשלח צוות לאשכול כדי לטפל בתקלות בשטח ולתת להן מענה ומאתמול ניכרת מגמת שיפור מסוימת. אנו ממשיכים לעקוב מקרוב אחר הדברים עד להסדרת כל הליקויים.

 

המאבק על הכביש

תאונה בין משאיות על כביש 232 גרמה לחסימת הכביש למשך 7 שעות (!) ולעיכובים בהגעת התלמידים לביתם. לא היינו צריכים את התאונה כדי לדעת שכביש 232 הוא סכנה ממשית ואינו מותאם בשום אופן לכמות וסוג התנועה שנוסעת בו כיום. בימים האחרונים קיימתי שיחות אינטנסיביות מול כל משרדי הממשלה הרלוונטיים: משרד התחבורה, משרד הביטחון, משטרת התנועה ורשות המעברים, כדי להבטיח שהמשרדים האחראים יעמדו בהתחייבויותיהם ויספקו לנו פתרונות בכביש. והנה התשובות:

מנכ"ל נתיבי ישראל הבהיר שלמרות המגבלות הבירוקרטיות, הוא פועל למנות לאלתר צוות מתכננים להרחבת הכביש וביום ראשון יגיע צוות משרדו לסיור באשכול. משרד התחבורה הודיע לנו שהמפקח על התעבורה נערך בימים אלה להפעלת הצו להגבלת תנועת המשאיות בשעות העומס. לגבי פתיחת מעבר סחורות צפוני, נאמר לי כי יש כוונה לפתוח מעבר נוסף אך התהליך צפוי להיארך עוד זמן. בשבוע הבא מתוכננת לי שיחה אישית עם מנכ"ל משרד הביטחון בעניין זה. אני חושב שיש הבנה מצד משרדי הממשלה על חשיבות ודחיפות נושא הכביש עבורנו וכעת אני מצפה שההבנה הזו תתורגם לצעדים ומהלכים אופרטיביים כבר בימים הקרובים. אשוב ואעדכן.

 

זה רק תרגיל

ביום שני התקיים תרגיל ארצי לשעת חירום במוסדות החינוך. ילדינו למודי הניסיון התנהגו למופת וריגשו את המבוגרים. צוותי החינוך עשו עבודת הכנה מקצועית ורגישה מאין כמוה עם התלמידים לקראת השמעת האזעקה. התקיימו פעילויות הפגתיות וניתנו משימות מעצימות ככלי התמודדותי. היו לנו התלבטויות והתייעצויות לא מעטות לגבי הפעלת האזעקה באשכול ולבסוף הוסכם על דעת כל גורמי המקצוע שיש חשיבות רבה בבדיקת תקינות המערכות לאחר שדרוגן, כדי להבטיח שבשעת אמת תישמע אזעקה בצורה תקינה. זו היתה החלטה חשובה, שכן בתרגיל נמצאו פערי אזעקה לא מעטים ובחלק מהמקומות היא לא נשמעה. אנשי הביטחון שלנו סיירו בבתי הספר במהלך התרגיל וריכזו את הממצאים והרבש"צים בדקו פערים בישובים. הממצאים יועברו לפיקוד העורף ולאוגדה לטיפול.

 

18.02 אזעקה

 

איחוד חמשת יישובי גוש צוחר

הבוקר השתתפנו מאיר יפרח ואני בוועדת הגבולות של משרד הפנים לבחינת איחוד חמישה ישובים בגוש צוחר למעמד מוניציפאלי אחד: עמיעוז, אוהד, צוחר, שדה ניצן ותלמי אליהו. חמשת הישובים המצויים ברצף טריטוריאלי אחד, חולקים גדר היקפית משותפת והמרחק ביניהם הוא מאות מטרים בודדים. המהלך החל במסגרת החלטות הממשלה לחיזוק עוטף עזה אחרי 'צוק איתן'. הישובים הביעו הסכמתם למהלך ועל ידי כך להביא לשיפור מכלול השירותים ולהתייעלות כלכלית. במסגרת האיחוד יכנסו כל הישובים לתוך אזור 'עוטף עזה' ויהיו זכאים לכל ההטבות הנלוות, לרבות בניית ממ"דים והטבות מס.. חברי הועדה הביעו בישיבה תמיכה והבנה בחשיבות המהלך ונתבקשנו לבצע מספר השלמות. באחד במרץ יגיעו חברי הועדה לסיור באשכול.

 

 

דרום אדום באשכול

שבוע שעבר ביקרו באזור למעלה מ-100,000 איש במסגרת אירועי 'דרום אדום'. במהלך סוף השבוע ביקרתי בחלק מהאירועים המקומיים, בהם יריד 'מרקטיטו' בחוות משק צאן, יריד יוצרים בנירים ובפסטיבל ׳חוויות וטעמים׳ בחבל שלום, יריד ההתיישבות באבשלום. בכל האירועים פגשתי אלפי אנשים שהגיעו מכל רחבי הארץ כדי ליהנות מהכלניות ובעיקר משלל בילויים משפחתיים נפלאים מבית היוצר של יזמי אשכול. רבים מהמבקרים ניגשו אלי ואמרו שמעבר ליופיו של הטבע כאן, היופי האמיתי הוא האנשים, החום האנושי וסבר הפנים של המארחים. אני חושב שאין סיבה שיגיעו לכאן רק ב׳דרום אדום׳. לכל עונה יש את היופי ואת הקסם המיוחד שלה ואנחנו נפעל לחזק ולעודד את התיירות לאורך כל השנה. גם האורחים ייהנו וגם אנחנו. מידע על אירועי סוף השבוע הקרוב בקישור הבא: http://www.habsor.co.il/1626

 

סוף שבוע שקט

 

גדי ירקוני

gadi@erc.org.il

 

מילה מאלופים

שר הבינוי והשיכון, אלוף במיל', יואב גלנט, ביקר ביום שישי האחרון בעוטף עזה ונפגש עמנו, ראשי המועצות של העוטף. גלנט שהיה מפקד פיקוד הדרום, מכיר לעומק את המציאות הביטחונית באזור ואת מערך ההגנה הצבאי על יישובי העוטף, הגיע כדי לשמוע מאיתנו באופן אישי על האתגרים העכשוויים והצרכים הייחודיים באזור. בנוסף, נפגשתי ביום חמישי עם מפקד הפיקוד, אייל זמיר. בשתי הפגישות התרשמתי שבטחון תושבי עוטף עזה נמצא בקדימות עליונה ושהצבא פועל בכל האמצעים, גלויים וסמויים, כדי לתת מענה הגנתי מירבי לאיום המנהרות. אני סומך על הצבא ומבין שנעשים מאמצים עצומים ופורצי דרך כדי להתמודד עם האתגר המורכב. בינתיים, בכל הבדיקות שצה"ל קיים ביישובים בעקבות התלונות על רעשים, לא נמצאו ממצאים חריגים. עם זאת חשש התושבים הוא מובן ולגיטימי ואנו נמשיך לעשות הכל כדי להבטיח שהטיפול בסוגיה יישאר בסדר עדיפויות עליון ושיופעלו כל האמצעים כדי לספק את מלוא ההגנה על יישובינו.

 גלנט 

ביה"ס היסודי החדש 

אתמול התקיים המפגש השני של ועדת ההיגוי להקמת בית הספר היסודי החדש. במפגש הוצגו עקרונות מתווים ראשוניים עליהם יבוסס בהמשך התהליך התכנוני. פרוטוקול הדיון יועלה לאתר המועצה לאחר אישורו על ידי חברי הועדה. חשוב לי להדגיש שאנחנו נמצאים בראשיתו של התהליך ושלאורכו יתקיימו מפגשים פתוחים עם הציבור תוך הקפדה על עדכון שוטף. מתוך הבנת חשיבות העברת מידע מלא ומעודכן לציבור הוחלט על הקמת צוות שיהיה אמון על נושא ההסברה, מידע וקשר עם הציבור. הצוות בראשותה של יפעת ליפנר, דוברת המועצה, יגבש תוכנית לחיזוק ושיפור אמצעי ההסברה הקשר והשיח עם הציבור בנוסף לאלה הקיימים. במהלך הדיון עלתה התייחסות למקומם של צוותי ההוראה בתהליך. אין ספק שלמורים יש חלק משמעותי בהצלחת התהליך ובכוונתי לקיים בתקופה הקרובה מפגשים עם המורים בשני בתי הספר כדי לשמוע ולהבין מהם את ציפיותיהם מהתהליך. אני מייחס חשיבות עליונה להצלחת הפרוייקט ומאמין שהצלחתו תלויה במידה רבה בשיתוף פעולה בין כל הגורמים ולכן אנו נשקיע מאמצים כדי להידבר עם כל המעגלים הרלוונטיים.

 

עבודות תיקון ואחזקה בכביש

כפי שדיווחתי לאחרונה, בעקבות הבורות שנפערו בכבישים מהגשמים האחרונים פנינו לחברת ׳נתיבי ישראל׳ וביקשנו טיפול דחוף ומשמעותי במפגעים החמורים בכבישים 232 ו-241. אתמול הודיעו לנו שאושר תקציב לכך וכבר היום החלו עבודות תיקון ואחזקה בשני הכבישים, כולל תיקון בורות וריבודים בקטעים מסויימים. מפגעי הבורות בכבישים אחרי מערכת הגשמים האחרונה הוא סוגיה כלל ארצית ואני מודה ל'נתיבי ישראל׳ על שיתוף הפעולה וההבנה בכך שנתנו קדימות לתיקון של כבישי המועצה. סעו בזהירות.

 אחזקה בכביש

 

 

תרגיל תרגיל

ביום שני הקרוב (15.2) יתקיים בכל הארץ תרגיל מוסדות חינוך לשעת חירום, במהלכו תופעל אזעקת צבע אדום / אזעקה עולה ויורדת בשעה 10:05 בכל יישובי המועצה. ההחלטה להפעיל השנה אזעקה גם באשכול התקבלה לאחר התייעצויות ודיונים בין גורמי המקצוע במועצה וקציני הצבא. מאז תום 'צוק איתן' שידרג פיקוד העורף את מערכות ההתראה ברחבי המועצה, תוך התייחסות לתלונות תושבים במקומות שבהם לא נשמעת האזעקה. לאור זאת ישנה חשיבות בבדיקת תקינות המערכות. צוותי החינוך הונחו להכין את התלמידים לקראת השמעת האזעקה ויקיימו באותו היום פעילות הפגתית. אנו מודעים לכך שהפעלת האזעקה עלולה לעורר קושי ומזכיר שניתן לפנות לקבלת יעוץ או תמיכה לצוותים החינוכיים והמטפלים במוסדות החינוך או למרכז החוסן של אשכול.

 

דרום אדום

בסוף השבוע הקרוב יתקיימו באשכול מספר אירועים נפלאים במסגרת פסטיבל 'דרום אדום': פסטיבל חוויות וטעמים ביישובי 'חבל שלום', יריד יוצרים בחוות 'משק צאן', מדרחוב יוצרים בקיבוץ נירים ועוד ועוד. החזאים מבטיחים לנו סוף שבוע אביבי ונעים במיוחד, האזור ירוק ובשיא הפריחה ובהחלט לא כדאי לפספס את כל היופי הזה. לפרטים על כל אירועי הפסטיבל בקישור הבא – http://www.habsor.co.il/1683

 

 

 

סוף שבוע נעים

גדי ירקוני

gadi@erc.org.il

 

 


יבנו לנו מכשול

שר האוצר, משה כחלון, ביקר אתמול באשכול ובשדות נגב וקיים עם ראשי המועצות בעוטף פגישת עבודה. השר העביר בביקור מסר ברור וחשוב: תקציב לא יהווה מחסום להגנה על תושבי עוטף עזה. יש תקציב למכשול והקמתו אינה מתעכבת ונמצאת בקדימות ראשונה.

הביקור של השרהתקיים בהמשך לבקשותינו לקדם במידית את תקצוב הקמת המכשול לאורך הגבול בעקבות החשש המובן של התושבים מפני איום המנהרות. אני סומך על הצבא שפועל בכל האמצעים להגן על הישובים ומודה לשר שהבהיר באופן שאינו משתמע לשתי פנים את המחויבות הממשלתית להעמיד תקציב משמעותי לכך (2.5 מילארד שקל). אני אמשיך ולא אשקוט עד שנראה את פרויקט המכשול יוצא לדרך ואת הדחפורים בעבודה. המכשול יספק את הביטחון וההגנה המרבית לישובים ואנו נוכל להמשיך את הצמיחהוהפיתוח באזור.

07.02 OZAR

 

תהליך אסטרטגי לגיל השלישי

אוכלוסיית הגיל השלישי במועצה הולכת וגדלה ואנו נדרשים לחשיבה מעמיקה וארוכת טווח לגבי הצרכים והמענים הנדרשים לשמירה ושיפור איכות חייהם. לצורך זה חברו הגורמים ברשות – העמותה למען הקשיש, המחלקה לשירותים חברתיים, מחלקת הבריאות והיחידה להתנדבות, יחד עם נציגי ציבור וביניהם חברי מליאה, כדי לגבש תכנית אסטרטגית מועצתית לתחום זה.

אין ספק שלאורך השנים פותחו במועצה מענים מצוינים לאוכלוסיית הגיל השלישי אך יש צורך לפתח את המענים ולהתאימם לשינויים ולצרכים עכשוויים. כחלק מהתהליך יעשה שימוש בסקר לתושבים ובקבוצות מיקוד ויש חשיבות לשיתוף פעולה בעניין. אני רואה אותנו מחויבים להעניק מענים איכותיים לרווחת הוותיקים כפי שאנו פועלים לתת מענים לדור הצעירים. בהזדמנות זו אני מודה לענת תבורי, מנהלת מחלקת הבריאות, שמובילה את התהליך במקצועיות וביסודיות.

 

השמיים הם לא הגבול!

איך אסטרונאוט יצחצח שיניים בחלל? איך ניתן להחזיק כלים בחלל? איך לייצר אוכל מזין המותאם לתנאים הפיסיקליים בחלל?….

אלו לא סוגיות שמיטב המוחות ב-NASA מנסים למצוא להם פתרונות, אלא תלמידי כיתות ו' שלנו ב'יובלי הבשור' ו'ניצני אשכול'! בשני בתי הספר מופעלת תכנית לימודים שנקראת 'השמים הם לא הגבול" בשיתוף עם עמותת Space-Il. במסגרת התוכנית נחשפים התלמידים לתנאים ולאתגרים בחלל וממציאים להם פתרונות יצירתיים. ביום שישי האחרון השתתפתי באירוע סיום התוכנית ונחשפתי לתוצרים מרתקים ויצירתיים במיוחד שעשו התלמידים. זוהי תוכנית מדהימה שחושפת את התלמידים לטכנולוגיה מתקדמת ולעולם המחר בדרך מעניינת המעודדת סקרנות וחשיבה יצירתית. אחרי שראיתי את התוצרים, אני די משוכנע שחבויים כאן כמה ממדעני העתיד ומהנדסי המחר. ישר כח לתלמידים ולצוותי החינוך!

 

 

מסע-שא

בדרך כלל אני לא נוהג לכתוב שבוע אחר שבוע על אירוע מסוים, אבל יש מקרים שהם יוצאי דופן. ביום ראשון בערב צפיתי ב"מסעשא", המופע המשותף של ניצולי שואה מאשכול יחד עם בני הנוער וזו היתה חוויה עוצמתית ומרגשת במיוחד. המופע הוא חלק מפרויקט ייחודי המשותף ל'נווה אשכול', 'תיאטרון הנגב' ו'נופי הבשור' לתיעוד והנצחת זיכרון השואה. במהלך החודשים האחרונים נפגשו בני הנוער עם הניצולים ושמעו מהם באופן בלתי אמצעי את סיפוריהם האישיים מתקופת השואה. מתוך המפגשים עובד מופע תיאטרלי עוצמתי, שכלל את סיפורי הניצולים בגוף ראשון, בשילוב של קטעי ריקוד, שירה ונגינה מופלאים של בני הנוער. אחד הדברים המרגשים ביותר היה לראות את הקשר המיוחד שנרקם בין הניצולים והנערים שמהווים לפיד זיכרון לבני גילם ולדורות הבאים.

 

07.02 NEVE

 

 

סוף שבוע שקט

גדי ירקוני

gadi@erc.org.il

 

 

איום המנהרות

נושא איום המנהרות מרצועת עזה עלה השבוע שוב לכותרות ומעלה באופן טבעי את מפלס החרדה בקרב התושבים. הנושא הוא לא חדש ומעסיק אותנו מאז 'צוק איתן'. חשוב לי לציין, כי אנחנו עומדים בקשר ישיר עם הצבא בעניין וכל תלונה או חשש של תושב נלקחת במלוא הרצינות ומועברת במידית לידיעת וטיפול הצבא. גורמי הצבא מגיעים ובודקים את התלונות בשטח ובכל הבדיקות שנעשו עד כה בעקבות תלונות תושבים, לא נמצאו ממצאים כלשהם. יחד עם זאת, החשש הוא ברור ומובן ומחזק את הצורך הדחוף בקידום הקמת המכשול לאורך הגבול, אשר יספק ביטחון ואת המענה ההגנתי לאיום המנהרות. אנו שבים ודורשים מהממשלה בכל הזדמנות לא להתמהמה בנושא ולקדם את בניית המכשול באופן מידי.

 

 

נשיא ה-JNF  באשכול

השבוע נפגשתי במועצה עם ראסל רובינסון, נשיא קק"ל ארה"ב (JNF) השותפה מזה עשרות שנים בפרויקטים גדולים וחשובים שהוקמו בנגב. המפגש נועד להיכרות אישית ולבחינת יצירת שיתופי פעולה למעורבות הארגון בפרויקטים באשכול. המפגש היה ידידותי מאוד וסיפרתי על המועצה תוך ששיקפתי את מציאות החיים המורכבת מבחינה ביטחונית ואת הכמיהה של התושבים לצמוח ולחיות כאן חיים שלווים ואיכותיים. במהלך הפגישה הצגתי את הצרכים הייחודיים שלנו ואת הפרויקטים שאנו מעוניינים לקדם למען שיפור איכות חיי התושבים וחיזוק ההתיישבות. במהלך הפגישה הרגשתי את הפינה החמה שיש לראסל לאזור ואת הרצון לסייע לחיזוק הצמיחה הדמוגרפית. סיכמנו שנמשיך להיות בקשר ושמשלחת של ה-JNF  תגיע לכאן בחודש מרץ לקדם את שיתופי הפעולה.

 

28.1 JNF (2)

 

 

בורות בכבישים

כתוצאה מהגשמים ותנועת המשאיות נפערו בורות בכבישים באזור (232,241). הודענו על כך לנתיבי ישראל ונשלח לכאן צוות כדי לתקן את הבורות. אני מבקש מכל מי שנתקל במפגעי בורות בכבישים לדווח למוקד של נתיבי ישראל במספר-  2120*. מניסיוננו הפניות מטופלות במהרה. ניתן גם לדווח למוקד אשכול: 08-9966333 שמעביר גם דיווח לנתיבי ישראל. מצבו הרעוע של הכביש מחזק את הצורך הדחוף בשדרוג והרחבת הכביש ואנחנו ממשיכים להפעיל  לחצינו בעניין.

 

 

שירות הנפקת רב קו במועצה

החל משבוע הבא, בכל יום שני ועד להודעה חדשה, יגיע למועצה נציג חברת "דן דרום" להנפקת כרטיס "רב קו" בתחבורה ציבורית. הכרטיס מתאים לנסיעה בכל חברות התחבורה הציבורית, כולל הרכבת, בכל רחבי הארץ. ההנפקות יתקיימו כאמור בימי שני, בין השעות 16:00–09:00. במשרדי מחלקת התחבורה במועצה.

באותו נושא, אני מזכיר שביום ראשון הקרוב בשעה 18:00 יתקיים במועצה מפגש חשיפה עם נציגי חברת 'דן דרום' על השינויים הצפויים במערך התחבורה הציבורית בנגב שיכנסו לתוקף ב-12.2.2016. זימונים נשלחו למזכירויות הישובים. קישור לחוברת עם השינויים המתוכננים שתחולק גם לתאי הדואר בישובים.

 

 

פרוייקט מיגון 'יובלי הבשור'

הבוקר ציינו ב'יובלי הבשור' את סיום פרויקט המיגון של בית הספר, יחד עם כל השותפים שליוו את הפרויקט: הנהלת בית הספר, נציגי הנהגת ההורים, נציגי פיקוד העורף והאגפים במועצה: הנדסה, חינוך ובטחון. אמנם לא הייתי שותף בשלב הוצאתו לפועל של הפרויקט לפני כשנה וחצי ומעורבותי בו החלה לאחר כניסתי לתפקיד, אך שמחתי ללוות ולחנוך אותו היום. זהו פרויקט חשוב מאוד שהוכיח שבשיתוף פעולה בין בית הספר, ההורים והמועצה, ניתן להיאבק במכשולים בירוקרטיים ובקריטריונים יבשים ולא רלוונטיים. (להזכיר שבית הספר לא היה מחויב במיגון מבחינת המדינה בשל מיקומו כ-200 (!) מטרים בלבד מקו ה-7 קילומטרים). הפרוייקט תוקצב על ידי משרד החינוך בעלות 2.5 מלש"ח. במהלך העבודות הצלחנו להשמיש את החללים ככיתות לימוד איכותיות וכולי תקווה שלא נידרש בפועל לחלל המוגן ושהוא ישמש לצורכי למידה והפגה בלבד.

28.1 יובלי מיגון

 

 

 

אנחנו פה  – "מסעשא"

בשבוע הבא תעלה בנווה אשכול ההצגה המשותפת של ניצולי השואה מאשכול ביחד עם בני הדור השני ובני הנוער: "מסעשא", במסגרת הפרויקט: "אנחנו פה". למי שלא מכיר, מדובר בפרויקט ייחודי וחשוב מאין כמותו שמתקיים במועצה ומפגיש בין בני הנוער ובין הניצולים ועם סיפוריהם האישיים. המפגש והסיפורים מועלים בסוף התהליך לאירוע תיאטרלי משותף, בבימוי של איסי ממנוב, מנהל תיאטרון הנגב. זה אירוע קהילתי מיוחד ויוצא דופן ואני ממליץ לפנות את הזמן ולחוות אותו. מועדי ההצגה ופרטים נוספים בקישור הבא:  http://eshkol.info/events/3605/

 

סוף שבוע שקט

גדי ירקוני

 

שלום לכולם,

פגישה עם שר האוצר

השבוע נפגשנו ראשי המועצות בעוטף עזה עם שר האוצר ועוזריו. אחד הנושאים המרכזיים שהעלנו בפניו הוא סוגיית תקצוב הקמת המכשול לאורך הגבול. השר הבהיר שהתקציב לא יהווה מכשול להקמת המכשול ושיש מחויבות מלאה מצד הממשלה להקצות את התקציב לכך. דברים אלה מצטרפים להבהרות שקיבלנו בנושא גם משר הביטחון ומראש הממשלה ונראה שהדברים ברורים. אני סומך על מערכת הביטחון שפועלת להקים מכשול שיכלול את כל האמצעים המתקדמים ביותר להגנה מרבית על הישובים והבטחת הביטחון באזור.

 

בפגישה עם השר דנו בנושאים נוספים שעומדים על הפרק, ביניהם הארכת צינור הגז הטבעי מבארי דרומה, הסטת תקציבים מהסעיפים התקועים בתוכנית הממשלתית לטובת צרכים עדכניים והארכת מתן ההטבות ליישובי עוטף עזה למספר שנים (מענק בטחוני, הנחות ושיפוי ארנונה, הטבות בקרקע וכדומה). השר תמך בדברים וסיכמנו שנמשיך ונעמוד בקשר ישיר מול עוזריו לקידום הטיפול בכל הנושאים.

 

שינויים בתחבורה הציבורית

חברת 'דן דרום' זכתה במכרז להפעלת מערך התחבורה הציבורית בנגב הצפוני ותחליף את 'אגד תעבורה' החל מה- 12.2.2016. במסגרת המכרז החדש עומדים להתקיים שיפורים וחידושים בתחבורה הציבורית, הכוללים תוספת של קווי אוטובוס חדשים, הוספת תחנות חדשות בישובים ותגבור התדירות של חלק מהקווים הקיימים. במהלך החודש הקרוב תופץ חוברת הסברה על המערך החדש לכל תיבות הדואר בישובים ויועלו פרסומים בכלי התקשורת ובאתר המועצה. בנוסף אנו מקיימים במועצה מפגש חשיפה של התוכנית החדשה עם נציגי 'דן דרום' ביום ראשון הבא (ה-31.1.2016) בשעה 18:00, בחדר הישיבות במועצה. נשלחה הודעה בנושא לחברי ועדת התחבורה בישובים, מזכירי ישובים ויו"ר ועד. המפגש יהיה פתוח לכל המעוניין.

 

ועדת היגוי – שותפות

השבוע התכנסה ועדת ההיגוי של 'שותפות ביחד' כדי לדון בהצעות הפרויקטים הקהילתיים לשנת 2016 שיתוקצבו על ידי השותפות. לפני כחודשיים יצאה השותפות בקול קורא לציבור ולגופים הקשורים למועצה להגשת הצעות לפרויקטים למען תושבי אשכול וחיזוק קשרי הגומלין בין הקהילות השותפות שלנו – מקסיקו וצפון מזרח ניו יורק. מרבית הפרויקטים שהוצעו הם בתחומי החינוך, התרבות, צעירים ונוער ואני חייב לציין שכולם נפלאים. בשל מגבלות התקציב נכונה לנו עבודת סינון קשה בבחירת הפרויקטים שיוגשו לבסוף לתקצוב. התהליך יעשה בשיתוף חברי ועדת ההיגוי ואנו נעלה את הפרויקטים הנבחרים לאתר המועצה. אני רואה בתהליך שנעשה דבר ייחודי, שמאפשר לציבור לקחת חלק משמעותי בהתוויית פרויקטים קהילתיים.

 

הגבלת תנועת המשאיות

איסור תנועת משאיות בצירים המובילים לכרם שלום צפוי להיכנס לתוקף בתוך כחודש ימים. משרד התחבורה נערך כרגע להפעלת הצו, לרבות עדכונו ברשומות, הצבת התמרורים בכבישים ושאר הדברים המתחייבים. בימים הקרובים יוציא המשרד הודעה מסודרת בעניין ואעדכן בהתאם.

 

דרום אדום

פסטיבל 'דרום אדום' ה-11 יוצא לדרך בסוף השבוע הקרוב וימשך חמישה סופי שבוע. האזור ירוק, פורח ומלבב ויש מספר מוקדים עם פריחות מרהיבות שלא כדאי לפספס.

בעמותת התיירות ארגנו לנו פסטיבל חגיגי, גדוש בפעילויות, אירועים וסיורים מותאמים לכל המשפחה. חלק מהאירועים יתקיימו בקביעות במשך כל ימי הפסטיבל וחלק מהאירועים יתקיימו באופן חד פעמי, כבר בסוף השבוע הקרוב. שימו לב, אצלנו באשכול יתקיים בשישי שבת הקרובים יריד 'יוצרים בחווה', במחלבת צאן צאלה (סמוך לעין הבשור) שיכלול דוכני מכירה מגוונים לצד סדנאות יצירה לילדים ולמבוגרים. הכניסה ללא תשלום וזה ממש ליד הבית.

מומלץ לעיין בתוכניה המפורטת של כל אירועי הפסטיבל ומידע על אתרי הפריחה: http://www.habsor.co.il/daromadom2016/

בנוסף כדאי להתעדכן באתר הבשור: http://daromadom.habsor.co.il/

 

אני מזמין אותכם לפנות לעצמכם זמן איכות ולצאת לטייל באזור באחת משעותיו היפות ביותר וליהנות משפע אירועי הפסטיבל ומהטבע המקומי במלוא יופיו.

 

 

סוף שבוע שקט ובילוי נעים,

גדי ירקוני

gadi@erc.org.il

 

21.01 כלניות

14.01.2016 / ‏ד' שבט תשע"ו

 

שלום לכולם,

 

השקת פרויקט הדגל

ועדת ההיגוי להקמת בית הספר היסודי החדש ומיזוג הקהילות נפגשה אתמול לראשונה. המפגש התקיים באווירה חגיגית והוקדש להיכרות ראשונית ולתיאום ציפיות לגבי עבודת הועדה. החודשים הקרובים יוקדשו למיפוי, ללמידה ולשיח פתוח טרם קביעת המודל החינוכי הנבחר באשכול.

זהו פרויקט הדגל של המועצה לשנים הקרובות ואני מייחס חשיבות עליונה להצלחת התהליך. כחלק מעקרונות המתווים שלנו לקיים תהליך קהילתי פתוח, תוך שיתוף הציבור, ניתן בוועדה משקל רב לנציגי הציבור ואני מודה על נכונותם לתרום ולקחת חלק בתהליך.

הועדה תתכנס אחת לחודש ואנו נעדכן באופן שוטף על התפתחויות בפעילות הועדה וההחלטות שהתקבלו. כל המידע, לרבות סיכומי הדיונים, יעלו באתר המועצה.

 

פתחנו תיבת דואר ייעודית אליה ניתן להעביר התייחסות, רעיונות או הערות והם יובאו להתייחסות הועדה. כתובת המייל: newschool@erc.org.il

 

בית הספר מתוכנן להיפתח בספטמבר 2018. נכונה לנו עבודה משמעותית ומאתגרת בלוחות זמנים צפופים. אני מאחל לכולנו הצלחה רבה ומזמין את התושבים לעקוב אחר הפרסומים ולקחת חלק בתהליך.

 

בשורות חשובותתוגבל תנועת המשאיות!

בהמשך למאמצינו להביא להגבלת תנועת המשאיות על כביש 232, שר התחבורה הודיע, כי תנועת המשאיות שמובילות סחורה לעזה דרך כרם שלום תוגבל בשעות העומס. התנועה תוגבל על כל הצירים המרכזיים שמובילים לכיוון כרם שלם, בהם כביש 232 ו-241.

השר נענה בכך לבקשתנו ושל מועצת מרחבים והחליט שתנועת המשאיות תוגבל בשעות הבוקר והצהריים, בדגש על שעות הסעות התלמידים למוסדות החינוך (בין 7:00-9:00 ו-15:00-17:00). ההגבלה לא תחול על משאיות של תושבים ואלה שנוסעות לישובים.

אני מודה לשר ולמנכ"ל המשרד שהתייחסו לבקשתנו במלוא הרצינות ופעלו במהירות לקידום העניין. מהלך זה הוכיח שתהליכים מובנים בשיתוף פעולה בין המועצות מול משרדי הממשלה מובילים לתוצאות טובות ומהירות. לא סיימנו את מאבקינו לגבי כביש 232 ואנו ממשיכים לפעול לקידום ביצוע פרוייקט ההרחבה ודורשים את פתיחתו של מעבר סחורות צפוני נוסף לרצועת עזה, אליו יוסטו חלק מהמשאיות.

(ניתן לראות את פניותיי למשרד התחבורה בעניין בקישור הבא)

 

בשורה לקיבוצים בעוטף עזה

במאמץ משותף ואינטנסיבי של ראשי המועצות בעוטף עזה, הצלחנו למנוע אתמול ברגע האחרון פגיעה בקיבוצים בעוטף עזה כתוצאה מהצעת תיקון להחלטה 1380 של רשות מקרקעי ישראל (רמ"י). החלטה זו שקובעת שקיבוץ יוכל לרכוש את הזכויות על כל יחידות הדיור בהינף אחד, עברה אתמול במועצת רמ"י ללא ההצעה להחרגה לרעה של קיבוצי העוטף. חברי מועצת רמ"י קיבלו את עמדתנו ותיקנו את ההצעה המפלה שביקשה להחריג את קיבוצי העוטף ולקבוע לגביהם שיוך לאגודה בשלושה שלבים נפרדים המותנים באכלוס. אני מודה לשר האוצר, משה כחלון, שר החקלאות אורי אריאל, ליו"ר הועדה, אביגדור יצחקי ולדני עטר, יו"ר קק"ל, שתמכו וסייעו לנו בעניין, המשמעותי לקליטה העתידית בקיבוצים.

 

תנופת קליטה

ישובים רבים באשכול נמצאים בימים אלה בתהליכי קליטה מואצים של תושבים חדשים. תהליך הקליטה הוא משמעותי ובעל השלכות על האופי העתידי של הישוב ומלווה לא אחת בדילמות וחששות. המחלקה לצמיחה דמוגרפית במועצה המלווה את תהליכי הקליטה זיהתה צורך במתן כלים מקצועיים לחברי וועדות הקליטה בישובים ומציעה קורס הדרכה מקצועי בתחום. למפגש הראשון של הקורס שהתקיים אתמול הגיעו 50 (!) חברי ועדות קליטה מהישובים השונים. שמחתי לדעת שחברי ועדות הקליטה מייחסים חשיבות לתהליך ונכונים לקבל הדרכה מקצועית. זו הזדמנות לספר שמספר תושבי המועצה שובר שיאים ולפי סקר התושבים האחרון, אנו כבר נושקים ל-15,000 תושבים…

 

פרידה מג'ודי

שמחתי להשתתף ביום חמישי שעבר בערב הפרידה ממנהלת האולפן למחול, ג'ודי פפו (אורים) אחרי 33 שנות עשייה. ג'ודי יסדה את האולפן ובנתה אותו במשך שנים והביאה אותו לרמתו המקצועית הגבוהה כיום, שמביאה לנו גאווה רבה. כמחוות פרידה, הכינו באולפן לכבוד ג'ודי מופע מחול מושקע ואיכותי בהשתתפות התלמידות הצעירות לצדן של בוגרות האולפן, שחלקן כבר חיילות ואף סטודנטיות. מופע אחד שביטא את פירות העשייה של עשרות שנות השקעה. אני מודה לג׳ודי על השנים הפורות וכמובן לרקדנים ולרקדניות על ערב מהנה ביותר ומעורר גאווה.

 

14.01

 

כביש 23

לפני כחודש דיווחתי על תכנית ראשונית שאנו מתחילים לקדם במועצה לתכנון כביש 23  (דרך השדות), אשר יחבר את יישובי חבל שלום לבאר שבע. הכביש צפוי לצאת מאזור פריגן ולעבור דרך מרחבים ואופקים (דרך תחנת הרכבת) ויקצר משמעותית את הנסיעה מיישובי חבל שלום לבאר שבע. השבוע נפגשתי עם ראש מועצת מרחבים שי חג'ג' וראש ראש עיריית אופקים איציק דנינו יחד עם מתכנן כבישים, שהציג לנו מתווה ראשוני לכביש. אני מברך על שיתוף הפעולה של ראשי הרשויות השכנות אשר רואים בתכנון כביש זה אינטרס משותף.

 

דרך הבשמים

המועצה הארצית לתכנון ובניה שבה אני חבר אישרה בשבוע שעבר את תכנית 'דרך הבשמים' והכירה בחשיבות שימור ופיתוח האתרים לאורכן של דרכי הבשמים הנבטיות מהערבה (ליד פטרה) ועד לנחל הבשור וממשיך לנמל עזה. מדובר באתרים היסטוריים, ערים עתיקות ונופי מדבר השוכנים לאורך קטע של כ- 100 ק"מ. המשמעות מבחינתנו היא הכללת נחל הבשור ודרכי הנוף לאורכו כחלק מפיתוח השימור והמיתוג של ׳דרך הבשמים', המוכר כאתר מורשת עולמי מטעם 'אונסקו', תוך הגנה מפני פעילות פיתוח לא מבוקרת.

 

 

סוף שבוע שקט

 גדי ירקוני

gadi@erc.org.il

 

 

שלום לכולם,

 

תחנת הרכבת באופקים

בשעה טובה ומוצלחת, נחנכה ביום חמישי תחנת הרכבת באופקים והקו החל כבר לפעול רשמית במוצ"ש. אין ספק שזו בשורה חשובה עבורנו, שכן זו התחנה הקרובה ביותר כיום למרבית יישובי המועצה ותשמש את מרביתנו יותר מהתחנות האחרות. הרכבת באופקים מקצרת את הדרך למרכז, תרחיב את אפשרויות התעסוקה ותהווה תמריץ להמשך פיתוח ההתיישבות באזור.

עם פתיחת התחנה הגיעו אלי תלונות שתושבי אשכול לא זכאים להטבה של נסיעה חינם לשלושה חודשים, כמו רשויות אחרות באזור. בעקבות הדברים פניתי למשרד התחבורה ולהנהלת הרכבת בדרישה להסדרת העניין. שר התחבורה ומנכ"ל המשרד התערבו אישית וביום רביעי כבר התבשרנו שהעניין הוסדר ואשכול הוכללה בהטבה. כעת תושבי אשכול זכאים לנסיעה חינם מתחנת אופקים במשך שלושת החודשים הקרובים ולאחר מכן להנחה של 50% למשך שנתיים.

 

בשורה מקוממת ובשורה טובה

הבשורה המקוממת היא, שרגע לפני 'דרום אדום', מישהו גנב באישון לילה את כל משטחי העץ משולחנות וספסלי הפיקניק בחניון הררי החדש ביער המילואים בנחל הבשור. הבשורה הטובה היא, שידידינו בקק"ל פעלו במהירות לטפל במקרה והתקינו השבוע מחדש את כל משטחי העץ על השולחנות. בעקבות המקרה הוגשה תלונה במשטרה ובמקביל ביקשנו להדק את נוכחות כוחות הסיור הכפרי, השיטור ומתנדבי המתמיד בכל האזור. אז רגע לפני שהמוני מבקרים ימלאו את האזור כדי ליהנות מיופיו יוצא הדופן בעונה זו של השנה, אני ממליץ לפנות זמן ולצאת לבילוי משפחתי מהנה באתרי הטבע היפים, כשהם עדיין לא עמוסים…

 הררי מאוחר

 

גניבות חקלאיות

בתקופה האחרונה אירעו מספר מקרים של גניבות חקלאיות באזור, בעיקר של עגבניות מחממות במושבים. גניבת עגבניות היא תופעה שעוד לא נתקלנו בה באזור וגם לא זכורה לוותיקי החקלאים כאן. מצד אחד המשמעות היא שמחירי התוצרת החקלאית, כמו של עגבניות, עולה וזה דבר מבורך למגדלים, אך מצד שני התוצרת הופכת גם למצרך "חם" לגנבים. החקלאים שמתמודדים עם גזירות כלכליות נאלצים להתמודד עם התופעה המכוערת של גניבת התוצרת מהמשקים ועם נזקים משמעותיים בחממות. עירבנו את מג"ב וביקשנו לתגבר משמעותית את הסיורים באזור וכן מופעלים אמצעי אבטחה נוספים לצמצום התופעה. מי ששומע או רואה תנועה חשודה סביב משקים באזור, יש להודיע למוקד אשכול או למשטרה ולאנשי הביטחון בישוב.

 

מסע כיסופים

השבוע הייתה לי חוויה מיוחדת של מפגש עם אלפי בני נוער ערכיים ונלהבים מהציונות הדתית שהגיעו לישוב 'שלומית' במסגרת 'מסע כיסופים' להנצחת גוש קטיף. האירוע התקיים זו שנה חמישית ברציפות על ידי 'מרכז קטיף', בשיתוף מוסדות החינוך של רשת 'צביה', 'אמית' ו"בני עקיבא", במטרה לחבר את הנוער למורשת גוש קטיף ולרוח ההתיישבות. אין ספק שיש ערך סמלי רב בציון סיום המסע ביישובי החלוציות באשכול, המסמלים את השיקום אחרי משבר העקירה ואת הגשמת חזון ההתיישבות הציונית באמצעות הקמתם של הישובים החדשים, השוקקים חיים ורוח, בחולות הנגב מול גבול מצרים.

 

מירוץ אופניים 

ביום שבת (9.1) תתקיים באזור תחרות אופניים של איגוד האופניים הישראלי וכתוצאה יסגרו לסירוגין כבישים במועצה באישור המשטרה, בין השעות 07:30-11:00. לדרישת המועצה, לא תהיה סגירה הרמטית של הכבישים, אלא סגירה לתנועה נושמת ויועמדו שאטלים שיסייעו במעבר בטוח תוך כדי התחרות. אני מודע לאי הנוחות שנוצרת לתושבים עקב שיבושי התנועה במהלך תחרויות האופניים, אך אני מבקש להדגיש, שהתנועה לא תיסגר הרמטית ושהאירועים אלה, בסופו של דבר, מביאים ברכה לאזורנו ולתרומה משמעותית לתיירות. פרטים על התחרות הופצו ליישובים ונמצאים גם באתר המועצה

 

בנימה אישית

בשיאו של תהליך השיקום לאחר פציעתי, נסעתי עד לג'נבה כדי להעיד בפני מועצת זכויות האדם של האו"ם, שחקרה את אירועי 'צוק איתן', אודות המוסריות של חיילי צה"ל וערכי אהבת האדם והארץ שלאורן יצאו להגן עלינו. הסברתי ש-67 חיילים הקריבו את חייהם כשיצאו להגן על אוכלוסייה אזרחית מפני טרור. סיפרתי שצה"ל ידע כל העת על המשגר של הטיל שפגע בי והרג את חברי האהובים, זאביק עציון ושחר מלמד ז"ל, אך לא נטרל אותו, מאחר שהיה ממוקם בלב אוכלוסייה אזרחית. אם יש הפרות של כללי אתיקה או חוק, הן בוודאי צריכות להיבדק ויש לי אמון במערכת הצבאית והמדינית שעושה זאת.

ניתן להתנגד ולהתווכח על הדרך של ארגון כמו 'שוברים שתיקה', אך כל עוד הארגון לא הוצא מחוץ לחוק ונתפס על ידי תושבים סביבנו כלגיטימי, אין מקום למנוע ממי שרוצה לשמוע אותו מלעשות כן. על אחת כמה וכמה כשזה נעשה בביתו הפרטי. אני מבין את הרגשות הסוערים סביב המפגש עם הארגון בבית משפחה באזור כשלנו, שחיילים מסכנים עצמם כדי שנוכל לישון בשקט ולנהל חיים שגרתיים. לגיטימי גם להביע על כך מחאה, כל עוד היא נעשית באופן חוקי ובגבולות של שיח ודיון ענייניים ולגיטימיים. חוזקה של הקהילה שלנו הוא היכולת להכיל דעות שונות בצורה מכבדת ולהמשיך לחיות זה לצד זה על אף השונות. בסופו של יום אנו קהילה אחת וחשוב שנדע תמיד לקבל אחד את השני ולשאוף למאחד.

 

 

סוף שבוע שקט

גדי ירקוני

gadi@erc.org.il