איגרות קודמות

א אדר ב' תשפ"ב, 4 במרץ 2022

שלום לכולם 

ברוכים השבים

מעון השלושה, הבית המיוחד לאנשים עם מוגבלויות חוזר לאשכול. אחרי תהליך מקצועי עם הנהלת המעון ודיוני עומק שקיימנו במליאת המועצה, התרשמנו כולנו מהזכות והערך האדיר לצרף לקהילתנו את המקום והאנשים המיוחדים בו. באופן סמלי, חתמנו על ההסכם עם הנהלת המעון בסיומו של "פברואר יוצא מן הכלל" – החודש בו מאירים זרקור מיוחד לאנשים עם מוגבלויות.

מעון השלושה יפעל במסגרת פנימייתית בבית ספר הבשור הישן ויהיה בית חם, ותומך לכ-80 אנשים עם מוגבלויות בגילאי 18 ומעלה מתוך קהילתנו ומחוצה לה. אני רואה במקום הזדמנות ערכית חשובה ויוצאת דופן- לילדים, לנוער ולמבוגרים בכל המועצה. הוא יהיה מרחב בלתי נדלה לעשייה משמעותית, להתנדבות, תעסוקה, שיתופי פעולה קהילתיים עוצמתיים, של צמיחה והפריה הדדית. יש הרבה פרויקטים כלכליים שהמועצה מקדמת בימים אלה שאני גאה בהם. אבל זהו פרויקט דגל ערכי מבחינתי שלא יורד מחשיבותם. מעון השלושה- ברוכים השבים! אנו מלאי התרגשות וציפייה.

 

ועידת הנשיאים באשכול

כבוד גדול ויוצא דופן היה לנו לארח באשכול את "ועידת הנשיאים"- משלחת נציגי 50 הארגונים היהודיים הגדולים בארצות הברית. אחרי שנפגשו עם ראש הממשלה, שר החוץ, שר הבטחון והרמטכ״ל, חברי המשלחת הגיעו גם לאשכול. זו היתה הזדמנות חשובה עבורנו לספר את הסיפור שלנו לאנשים המשפיעים ביותר על הממשל האמריקאי בכל הנוגע ליחסי ישראל-ארה״ב, בשגרה ובחירום.

במפגש קיימנו פאנל בהשתתפות תושבי המועצה שייצגו אותנו, כמו תמיד, הכי טוב שאפשר: אדל ריימר (נירים), שחר באטלר רבש"ץ ניר עוז, מירב וידל- מנהלת מרכז חוסן ומיכל עוזיהו מנהלת המרכז הקהילתי. היה מפגש מוצלח ומשמעותי להמשך הדרך. תודה לידידי, רמי לוי על הקשר המיוחד עם אשכול והסיוע שלו בהבאת הועידה אלינו ולצוות המועצה על ארגון האירוח המכובד.

 

מחלום למציאות

מרגש תמיד לראות חלום שהופך למציאות. במיוחד עם מי שחולם איתנו ועוזר לנו להגשים. השבוע אירחנו במועצה את דני ליברנט, ידיד הנפש של אשכול שבא לראות לראשונה את מרכז האמנויות למחול ומוסיקה החדש שסייע בהקמתו.

דני, יהודי ציוני ממקסיקו ומבכירי ההנהגה היהודית העולמית, הן בקרן היסוד והן בסוכנות היהודית, הוא אחד הפילנטרופיים המשמעותיים ביותר לעם היהודי ולישראל ובשנים האחרונות מקדיש חלק ניכר מפעילותו למען אשכול. דני אוהב את אשכול, דואג לנו בימים מתוחים בגבול ושותף איתנו לחזון להפוך את אשכול ל-99% גן עדן.

דני התרגש לראות את מרכז האמנויות החדש פועל ושוקק חיים ולשוחח עם  הילדים. הודינו לו על פועלו וקבענו יחד מזוזה תוך שייחלנו לשקט ושלווה לילדי אשכול. זו הזדמנות להודות לצוות המועצה שמלווה מקרוב את הקשר החם והחשוב שלנו עם הקהילות היהודיות בתפוצות- מיכל עוזיהו (עין הבשור), לימור אילת (יבול), קארי לי טל (דקל), טלי רויטמן (עין הבשור) ויניב הגי (בארי).

 

מאשכול לאוקראינה

אנו עוקבים בדאגה אחרי מלחמת רוסיה-אוקראינה ובוחנים בימים אלה אפשרויות לקליטה בישובנו של משפחות עולים במסגרת "בית ראשון במולדת". אנו נערכים גם להקמת מערך לגיוס תרומות וציוד חיוני לאזרחים באוקראינה. נפרסם את הפרטים בתחילת השבוע. לצד זאת, צוות מרכז החוסן שלנו שמכיר מקרוב את השפעות מצב החירום על ילדים הכין דף המלצות לאמהות באוקראינה. הדף תורגם לרוסית על ידי סניז'נה רכזת הקליטה של המועצה שדאגה להעבירו דרך הארגונים היהודיים באוקראינה. גם קן השומר הצעיר שלנו מעורב ופעיל. המדריכים נמצאים בקשר שוטף עם בני נוער בקן קייב ויאן, מרכז השומר הצעיר במועצה יסע ביום ראשון הקרוב לאוקראינה כדי לסייע לפליטים. כקהילה שמתמודדת עם חירום, אנו מודעים לכוחה של הערבות ההדדית לחזק בעתות משבר. כעת תורנו לתת מעצמנו למי שצריך אותנו. אני מתפלל לסיום שפיכות הדמים ושהשקט יחזור לשני העמים.

כוחנו באחדותנו

נסעתי השבוע לרמת הגולן לכנס השנתי של ראשי המועצות האזוריות וסגניהם, בהשתתפות: נשיא המדינה, שרי הממשלה וראשי הגופים שאיתם יש לנו ממשקי עבודה חשובים- קק״ל, רמ״י, מפעל הפיס, תק״צ, תנועת המושבים ועוד. עסקנו בסוגיות המרכזיות לנו: סביבה, חקלאות, בנייה והרחבות, כלכלה ופיתוח עסקים. במסגרת למידת עמיתים, ראשי המועצות הציגו נושאים ופרויקטים לדוגמה. הצגתי במליאה את פרויקט הדגל של אשכול לטיפול חדשני בפסולת בדיה, המעבר להפקת אנרגיה ירוקה והקשיים הבירוקרטיים בהקמת מיזמים.

היה כנס חשוב ומלמד ואני מחזק את ידיו של חברי- שי חג׳ג׳, ראש מועצת מרחבים ויו״ר מרכז המועצות האזוריות. שי מצליח לאחד את המועצות יחד, מהגולן ועד חבל אילות, מייצג את הצרכים והאינטרסים המשותפים שלנו מול המדינה ומציב אותם על סדר היום של שרי הממשלה.

 

נשים משפיעות ומחוללות שינוי

לכבוד יום האשה הבינלאומי אנו ממשיכים במסורת של הוקרת נשים משפיעות במועצה שלנו- תושבות מובילות, יוזמות ומייצרות שינוי שראויות להוקרה מיוחדת על פועלן. ניתן עוד להגיש המלצות עד יום ראשון הקרוב (6.3). אני מזמין אתכם ותאכן לפנות מספר דקות ולהמליץ על הנשים מעוררות ההשראה בקהילתנו. טקס ההוקרה יתקיים באירוע יום האשה המועצתי במועצה. המליצו והשפיעו כאן:  טופס המלצה לאות הוקרה לנשים משפיעות באשכול 2022 (google.com)   

 

אשכול טבעי

מהדורת חודש מרץ של מגזין אשכול טבעי החדש והרענן שלנו עלתה לאויר. אני מזמין אתכם לפנות 10 דקות מזמנכם כדי לצפות, להתעדכן וליהנות מכל מה שחדש ומעניין אצלנו במועצה: הצצה ל״גרוב-טק״- מתחם הפנאי וההעשרה היחיד מסוגו בארץ שהוקם באשכול, משק חקלאי חדש במועצה לגידול פלפל חריף, מהפיכת מיחזור והשבת מים לחקלאות במועצה וההכנות לעדלאידע.  

צפיה מהנה: https://youtu.be/1KnbSMiYV90

 

שבת שלום 

גדי

gadi@erc.org.il