ה באלול תשפ"א, 13 באוגוסט 2021

שלום לכולם

תחלואת הקורונה

בדומה למגמה בארץ, גם באשכול אנו חווים עליה בתחלואה. בימים האחרונים חלה קפיצה במספר המאומתים ונכון להיום (שישי) יש 61 מאומתים באשכול. המאפיין של הגל הנוכחי במועצה הוא שמרבית ההדבקה היא בתוך המשפחה וכתוצאה מאי הקפדה על כללי הבידוד. אנו עושים מאמצים רבים כדי לשמור ככל הניתן על השגרה במועצה ועל קיום אירועים לצד שמירה על בריאות הקהילה. נדרש שיתוף פעולה של כל אחת ואחד מאיתנו לגלות אחריות ולהקפיד על ההנחיות כדי לבלום את הגל לפני פתיחת שנת הלימודים. עד כה הוכחנו באשכול אחריות אישית וקהילתית ששמרה עליינו ירוקים ובריאים. בואו נמשיך כך! בהזדמנות זו אני מודה לקופות החולים "כללית" ו"מכבי" שנענו לבקשתנו להנגיש בדיקות קורונה בתוך המועצה.

כביש 232 בחוק ההסדרים

אחרי שלוש שנים של קיפאון מדיני אישרה הממשלה תקציב מדינה (שצריך עוד לעבור את אישור הכנסת). הבשורה היא כפולה כי לראשונה נכלל בתקציב כביש 232 שלנו. הממשלה אישרה 150 מיליון ש"ח להרחבת הכביש, מצומת ניר יצחק עד צומת מגן. זהו צעד ענק ודרמטי במאבק שלנו להרחבת הכביש שלראשונה מעוגן בהסכמת ממשלה בתקציב המדינה. בפגישה עם שר האוצר, הובטח לנו כי המשך ההרחבה ממקטע מגן לסעד יכנס בתקציב 2023. בימים הקרובים ניפגש עם נציגי "נתיבי ישראל" כדי לקבל תמונת מצב תכנונית ולוחות זמנים לביצוע ההרחבה. אני מודה לשר האוצר - אביגדור ליברמן, למנכ"ל משרד האוצר - רם בלינקוב ולשרת התחבורה - מרב מיכאלי, שעמדו במילתם והתחייבותם להרחבת הכביש.

השמש עולה על העוטף

נפגשתי השבוע יחד עם ראשי הרשויות בעוטף עזה עם שרת האנרגיה קארין אלהרר. הצגתי לה את התוכנית שאני מוביל להקמת לוחות סולאריים בשטחים הלא מנוצלים צמוד לגדר המערכת לצורך הפקת אנרגיה מתחדשת. קיבלנו רוח גבית ותמיכה משמעותית לצאת לדרך עם קידום הפרויקט. השרה הודיעה כי תאשר העברת חצי מיליון שקלים להקמת צוות שיבחן את היתכנות הפרויקט, על כלל השיקולים והאישורים הנדרשים. במידה שעבודת הצוות תסיק כי ההקמה אפשרית, היא צפויה לחולל מהפכה של ממש ליישובינו. ראשית בשל האפשרות לנצל שטח שכיום לא מפותח, שנית בזכות הפיכתו למקור הכנסה ליישובינו ולבסוף בשל העובדה שהפרויקט יסייע משמעותית בהשגת יעד האנרגיות המתחדשות של המדינה כחלק מהמאבק בהתחממות הגלובלית. בתקופה הקרובה נקיים פגישות עם הישובים להצגת התוכנית.

השרה חיזקה אותנו על היוזמה, שאם תוכיח את עצמה יכולה לשמש דוגמה לפרויקטים חדשניים יצירתיים נוספים בארץ בתחום ההתחדשות האנרגטית. הודיתי לשרה על הנחישות להתמודד עם אתגר גזי החממה תוך חיזוק ופיתוח ההתיישבות לצד הגבול.

שרת האנרגיה, ח"כ קארין אלהרר ומנכ"ל המשרד אודי אדירי 

שבוע אחרון ל"סימולנע"

מאות תושבים כבר הגיעו וזכו לקבל הדרכה חווייתית ב"סימולנע" שהגיע לאשכול – מרכז הסימולציה הנייד של שירותי בריאות כללית לתרגול החייאה ומיומנויות מצילות חיים. אנו מקבלים משובים נהדרים מתושבים שעברו את ההדרכה. ה"סימולנע" יהיה באשכול עוד שבוע אחד בלבד וחבל לפספס את ההזדמנות. עד היום עבר ה"סימולנע" רק בין בתי חולים בארץ ושימש להדרכת צוותי רפואה. זו פעם ראשונה שהוא יוצא למרחב האזרחי וזה קורה אצלנו באשכול. יו"ר שירותי בריאות כללית, אלוף במיל' יוחנן לוקר הגיע לביקור ב"סימולנע" יחד עם ד"ר איתן חי-עם, פרופ׳ רוני טפר יוזם ומקים הסימולנע ומנהלת מחוז דרום בשירותי בריאות כללית חדוה אמונה. הודיתי להם על המתנה המיוחדת ומצילת החיים שהעניקו לנו ועל החשיבות של ההדרכה במיוחד אצלנו על רקע המציאות הביטחונית. כולי תקווה שלא נזדקק לכך אך מוטב להיות ערוכים לכל מקרה.

הרשמה ל"סימולנע" בקישור: https://bit.ly/2TR9xQ0

 

ביקור יו"ר שירותי בריאות כללית יוחנן לוקר בסימולנע באשכול 

הם משלנו

התרגשנו לארח השבוע במועצה את מפקד מרחב הנגב הנכנס במשטרת ישראל, תנ״צ נחשון נגלר ואת סגן מפקד המרחב, נצ״מ אייל אזולאי. שניהם בני אשכול, שגדלו והתחנכו במועצה. נחשון בבארי ואייל בעמיעוז. בירכנו אותם על כניסתם לתפקיד החשוב ועל הגאווה העצומה לאשכול, ששניים מבניה תופסים את הצמרת הפיקודית של המשטרה בנגב, אחד המרחבים המאתגרים ביותר במדינה.

אחרי שפתחנו ושיתפנו בחוויות ילדות משותפות שלנו באזור, קיימנו ישיבת עבודה יחד עם מפקד תחנת אופקים. הצגנו את אשכול ואת האתגרים בתחום הפשיעה והבטחון האישי - הטרור החקלאי, אכיפה בכביש 232, תופעת דמי החסות ועוד. על כל הנושאים קיבלנו מענה ענייני ורציני שיורגש בשטח בתקופה הקרובה. הנגב, ואנחנו בתוכו, זכינו בשני מפקדים רציניים ואיכותיים, מקצוענים שמחוברים בכל נפשם להתיישבות ומחוייבים לסדר ולבטחון האישי של האזרחים.

בסוף הפגישה, הכנו להם הפתעה קטנה ומרגשת, והזמנו את האמהות שלהם, נעמי נגלר (עין הבשור) וחווה אזולאי (עמיעוז) להגיד שלום, כאן בבית...

 

המפגש המרגש במועצה עם תנ"צ נחשון נגלר ואמו ונעמי (עין הבשור) ועם נצ"מ אייל אזולאי ואמו חווה (עמיעוז)

המאבק על החקלאות

במפגש עם שר האוצר אביגדור ליברמן ועם שר החקלאות עודד פורר בעוטף עזה שבוע שעבר העלינו את חשיבות ההגנה וחיזוק החקלאות. אנחנו, החקלאים, "שומרי החומות" של מדינת ישראל. אנחנו, המגנים על הגבולות ועל הביטחון התזונתי של אזרחי ישראל, נעשה הכל כדי לשמור על חקלאות ציונית, איכותית, חזקה ומתקדמת לשנים קדימה. רפורמה בחקלאות צריכה להיעשות בהידברות ובהסכמות, כך שתיטיב עם הצרכנים מבלי לפגוע בחקלאים. עוד העלנו את נושא מחיר המים, סוגיות מול מס רכוש ושורה של צרכים לחיזוק ופיתוח האזור אחרי, בדגש על חיזוק החקלאות, שהיא בסיס ההתיישבות שלנו. שמחתי לשמוע מהשרים על ההידברות עם הנהגת החקלאים והודיתי לליברמן שמקפיד להגיע אלינו ולשמוע אותנו בשטח, לפני הבחירות, אחרי הבחירות, בחירום ובשגרה.

פגישה עם שר האוצר ושר החקלאות

דור הנפילים

בלב כואב וביראת כבוד ליווינו את משה עציון ז״ל האהוב בדרכו האחרונה. דרך מופתית וראויה להערצה של איש יוצא דופן. דרך שהתחילה בילדות בקרקוב עברה דרך רעב בסיביר, סמרקנד, טהרן, גבעתיים, גניגר והסתיימה בנירים. משה עציון היה מדור הנפילים, שעל בסיס ערכיו, אהבתו לזולת ולארץ ישראל הוקמה מדינת ישראל והתפתחה ההתיישבות המפוארת בנגב. הוא עמד בגבורה בתלאות החיים שפקדו אותו, כשורד שואה וכאב שכול. מעולם לא איבד תקווה ואופטימיות וראה בהן את המחיר הכבד לתקומת העם היהודי בארץ ישראל. כמו בנו זאביק ז"ל, גם משה היה איש שכל כולו נתינה למען האחר. שניהם היו נדירים באישיותם ולכתם היא אבידה עצומה. הנחמה היא המורשת המפוארת שהשאירו, בדמות הילדים, הנכדים והערכים יוצאי הדופן.

לפני כשנה וחצי, ביום השואה תש״פ, העלנו בעמוד בפייסבוק של המועצה ריאיון נדיר של משה עם נכדו עומר. אני מזמין אתכם להקדיש מזמנכם כדי לצפות ולהאזין לסיפורו האישי יוצא הדופן שראוי להיזכר לעד https://www.facebook.com/eshkol.info/videos/2770320516420467 (מתחיל בדקה 10)

וגם דברים שאמרתי השבוע על משה בריאיון לתוכנית "העולם הבוקר"

https://fb.watch/7lfHWR3Srs/

 

שבת שלום והרבה בריאות

גדי

gadi@erc.org.il