איגרות קודמות

ו בטבת תשפ"ב, 10 בדצמבר 2021

שלום לכולם 

שינוי המציאות

היה לי לכבוד רב לחנוך השבוע יחד עם שר הבטחון- בני גנץ, הרמטכ״ל- אביב כוכבי ובכירי פיקוד הדרום, את המכשול התת קרקעי לאורך הגבול ולברך בשם כל ראשי רשויות העוטף את השלמת הפרויקט הלאומי ששינה את המציאות הבטחונית באזורנו.

הקמת המכשול היא אחת מההחלטות האסטרטגיות החשובות לביטחון תושבי עוטף עזה, שאותה קידם ראש הממשלה הקודם בנימין נתניהו, וכבר הוכיחה את עצמה. המכשול סיכל את איום מנהרות הטרור, הבטיח לנו שקט וביטחון ואת המשך הצמיחה ביישובינו. כעת, אחרי שבנינו את המכשול, עלינו לבנות את הגשר בין שני צדי הגבול כדי שנוכל לחיות זה לצד זה. בדברי בטקס פניתי בקריאה לשחרור גופות החיילים הדר גולדין ואורון שאול ז״ל שמוחזקות בידי החמאס. כולי תקווה שנזכה לפרוץ דרך לחיי ביטחון, כלכלה ורווחה בשיתופי פעולה אזוריים, למען הדורות הבאים.

פינוי ישובים בחירום

נסעתי השבוע לכנסת כדי להשתתף בדיון ועדת החוץ והביטחון – ועדת המשנה למוכנות העורף בחירום, בנושא תוכנית הפינוי המדינית בחירום. התוכנית עליה עמלנו שנים על ״ריק״ בדיעבד, לא יצאה לפועל ברגע האמת. מדינת ישראל לא הכריזה על פינוי ב״שומר החומות״, כי הסתבר שלא היה לה תוכנית פינוי. אנו לא מוכנים שמצב זה יחזור על עצמו בעתיד ונחושים להסדיר את התוכנית. טענתי כל העת ואני ממשיך ומתעקש, שהסמכות להחליט על עיתוי פינוי הישובים בחירום צריכה להיות בידי ראשי רשויות העוטף. אנחנו לא מוכנים שיקח 72 שעות לאחר הכרזת מצב מיוחד בעורף כדי להתחיל פינוי ודורשים את הסמכות לקבוע. אנחנו מכירים ומבינים את המציאות בשטח, יודעים מתי נדרש פינוי וגם להוציאו לפועל. כמו שעשינו בסופו של דבר, באופן עצמאי, ב"שומר החומות". אנו מקדמים הסכמים נצורים מול יעדי התפנות שהכי מתאימים לתושבינו, ונוכל להוציא פינוי לפועל באופן עצמאי. התוכנית מוכנה ואנו פועלים להסדרה תקציבית מול המדינה.

מוזמנים להאזין לדברים שאמרתי בדיון: 

https://www.facebook.com/100063745710370/videos/pcb.294492499352272/436245561509968

 

פיתוח אתרי המורשת במועצה

אתמול התקיים במועצה ביקור של מנכ"ל משרד ירושלים ומורשת, מר נתנאל איזק, ועימו ראש אגף מורשת מר נתנאל מזא"ה. במהלך הביקור ניתנה סקירה על המגוון הרחב של אתרי המורשת בתחום המועצה, הן בשטחים הפתוחים והן בישובים והושם דגש על אתרים מראשית ההתיישבות הציונית בנגב. נדונו מיזמי מורשת לפיתוח בשטחים הפתוחים, וכן ארוע לציון ארבעים שנה לפינוי סיני וחבל ימית, העתיד להתקיים באשכול בשנה הקרובה. אנו מקווים להמשך שיתוף פעולה פורה ויצירתי עם משרד חשוב זה.

מובילים בחקלאות

בועידת ישראל לחקלאות לשנת 2021 שהתקיימה השבוע מטעם "משוב לחקלאות", בלטו במיוחד חקלאי אשכול בעשיה הפורצת דרך, ברמה הארצית. בקטגוריית 100 המשקים המובילים בארץ, הובילה אשכול את הרשימה עם ייצוג מכובד ביותר של 15 משקים חקלאיים מתוך 100 משקים מכל הארץ. בקטגוריית החקלאים הצעירים והמבטיחים, כיכבו 4 חקלאים צעירים ומוכשרים מאשכול מענפי גידול שונים. אשכול היתה תמיד מובילה בחקלאות וגם כיום, עם השינויים האדירים בענף, חקלאי אשכול מובילים את הקידמה ואת השינויים ומשמרים את מעמדנו בחקלאות. ברכות לכל החקלאים שלנו. נמשיך לתת רוח גבית להצלחתם.

"מטה מול מטה" בשלומית

במסגרת המפגשים החודשיים שאנו מקיימים בישובים, צוות מטה הנהלת המועצה עם צוות מטה ההנהגות היישוביות, ביקרנו השבוע בשלומית. שמענו על תהליכי הצמיחה הדמוגרפית והקליטה בישוב, על הועדות היישוביות הפעילות, על ההתנדבות הענפה והעשייה המבורכת. שמענו גם על הצרכים הייחודיים של שלומית כישוב קהילתי, ללא מקורות תקציבים עצמיים, והבטחנו שנעשה כל שביכולתינו כדי לסייע. כמי שמלווה את שלומית מאז שנותיו הראשונות, מרגש כל פעם מחדש לראות את הצמיחה, העשייה וההתפתחות. קסם מיוחד בלב חולות המדבר.   

מגזין אשכול טי וי

מהדורה שלישית (נובמבר) של מגזין אשכול טי.וי הנהדר יצאה לאור. אם עדיין לא צפיתם, אני מזמין אתכם לפנות כ- 10 דקות מזמנכם כדי להתעדכן ולהנות מכל מה שחדש ומעניין אצלנו באשכול. הפעם במהדורה, ריאיון עם הנציגה האולימפית שלנו עומר שפירא, מידע על שדה התעופה באשכול (מנחת גבולות), הצצה לאמנות קהילתית יחודית ועוד ועוד. שווה צפיה! אשכול טי.וי. | מהדורת נובמבר2021 - YouTube

 

שבת שלום

גדי

gadi@erc.org.il