ח' באדר ב' תשפ"ב, 11 במרץ 2022

שלום לכולם 

הצד הנותן

מאז פרוץ המלחמה באוקראינה, קהילת אשכול פותחת את הלב בענק. תושבים רבים נענו לקריאה ותרמו כמות עצומה של ציוד למען הפליטים. המפעלים האזוריים שלנו "דפוס בארי" ו"מגן אקו אנרג'י" תרמו ארגזים לאריזת הציוד וצוות המועצה, יחד עם תלמידי שכבת יב' ב"נופי הבשור" והמחנכים, ארזו את הציוד. מפעל "פולי-שק" בניר יצחק תרם את המשאית לאיסוף הציוד. תודה ענקית לכל התורמות והתורמים. שוב הוכחנו שקהילת אשכול היא האחת והיחידה!

בנוסף, כל הישובים שלנו עם אפשרויות לקליטה הודיעו על נכונות לקלוט עולים חדשים מאוקראינה במסגרת "בית ראשון במולדת". אנו בקשר עם רשויות המדינה בנושא. כמו כן, המכתב שהכין צוות מרכז החוסן לאמהות באוקראינה עם המלצות להתמודדות עם המציאות זוכה להדים רבים. אנו לא מפסיקים לקבל תגובות ותודות עליו. משמח אותנו לדעת שהתרומה "הקטנה" שלנו מניסיוננו ארוך השנים בחירום מסייעת לאחרים.  

כקהילה למודת חירום, ערך הערבות ההדדית טבוע בנו. הוא שומר עלינו חזקים בעתות משבר ומציף אותנו אל מול מצוקה אנושית של אחרים. מרגש לראות שגם הנוער שלנו ספג ערכים אלה. זכות גדולה להיות בצד הנותן.

 

ביטחון מים

בשעה טובה החלו השבוע עבודות לבניית מאגר מים גדול במתקן טיהור השפכים המועצתי (חולית). המאגר החדש נועד להגדיל בצורה ניכרת את כמות המים לאגירה ולשימוש לחקלאות. דבר שיוזיל את עלויות המים לחקלאים ויתן ביטחון מים, שהוא כידוע המשאב החשוב והיקר ביותר.

מדובר במיזם חשוב עם השפעה על החיים של כל תושב ותושבת במועצה. תחילה הוא מספק פתרון מחזור סביבתי לשפכים, הוא ישמש את החקלאים וגם ייצר הכנסה כלכלית למועצה שתוחזר בשירותים לתושב. שותפים לו אגף ההנדסה והחברה הכלכלית.

בשלב הראשון יופקו 1 מיליון קוב בשנה ובטווח הארוך נגיע ל-2 מיליון קוב. מדובר בכמות מים שמספיקה, למשל, להשקיה שנתית של 5000 דונם תפוא״ח, או 2000 דונם אבוקדו או 1700 דונם חממות עגבניות. בקרוב נצא בקול קורא לכל הישובים שמעוניינים לקנות את המים.

 

סיבים אופטיים בכל ישוב

משרד התקשורת פרסם השבוע את האזורים הזוכים במכרז קופת התמרוץ לפרישת סיבים אופטיים ולשמחתנו 8 ישובי המועצה זכו במכרז. מדובר בכל הישובים שלא נכללו עד עכשיו בתוכנית הפריסה של "בזק" ובכך משלים המכרז תוכנית פרישת סיבים בכל יישובי המועצה. המכרז נועד להבטיח פרישת סיבים בישובים שאין בהם כדאיות כלכלית.

אני מודה לשר התקשורת יועז הנדל שהבטיח וקיים להוביל מהפיכת איטרנט מהיר תוך מתן קדימות ליישובים סמוכי הגבול. בביקור האחרון של יועז במועצה, כשחנכנו פריסת סיב אופטי בישע, הבטיח ש"קו הגבול יהיה קו הסיב האופטי"- וכך אכן קורה. רשימת הישובים ומידע נוסף בקישור: משרד התקשורת מפרסם את האיזורים הזוכים במכרז קופת התמרוץ | משרד התקשורת (www.gov.il)

 

עוצמה נשית

השבוע ציינו ברחבי העולם את יום האשה הבינלאומי. זו הזדמנות לציין שמועצה אזורית אשכול היא מועצה עם רוב נשי מובהק, הן בשדרה הניהולית הבכירה של אגפי המועצה, הן בניהול המחלקות ובקרב כלל העובדות והעובדים. גם במליאת המועצה, מספר הנשים היום גבוה משמעותית מאז הקמתה. באשכול "עוצמה נשית" לא עולה רק ביום האשה, אלא מתרחשת בפועל, יום יום שעה שעה.

במטה הנהלת המועצה עומדות היום שורה של נשים עוצמתיות, מובילות דעתניות ומוכשרות. הן מביאות לשולחן הדיונים וקבלת ההחלטות פרספקטיבה אחרת ושיטת ניהול מבוססת התייעצות, עבודת צוות, מחושבת ומגובת נתונים במציאות מורכבת. מדיניות המועצה מובלת כיום בדומיננטיות נשית מובהקת שהופכת את אשכול למה שהיא: האחת והיחידה!

אירוע יום האשה המועצתי, בו נוקיר נשים מובילות, משפיעות ומעוררות השראה בקהילתנו יתקיים ביום חמישי 24.3

בתמונה מימין לשמאל: הילה קטרי- מנהלת אגף איכות הסביבה, מיכל עוזיהו- מנהלת המרכז הקהילתי, יפעת ליפנר- דוברת המועצה, דקלה קצוני- מנהלת האגף האסטרטגי, כבי שקולניק- גזברית המועצה, ליאורה אלפרן- מנהלת האגף לשירותים חברתיים ואירית חטינה- מנהלת אגף רכש, מכרזים, ביטוחים וגינון. חסרה בתמונה: מירב וידל- מנהלת מרכז החוסן

ספורט באשכול

תחום הספורט במועצה ממשיך לפרוץ קדימה ולהגיע להישגים נפלאים. כילד שסבל מלקויות למידה ומדיסקלציה קשה, הספורט היה עבורי מקום מפלט בו חוויתי הצלחות. מאז, קידום תחום הספורט קרוב לליבי ואני משקיע בו באופן אישי. לשמחתי זכיתי לשותפות נהדרות במרכז הקהילתי- מיכל עוזיהו וחגית טנה מנהלת מחלקת החוגים והספורט. שיחד איתן, הכל אפשרי!  

בשנתיים האחרונות הקמנו אולם ספורט חדש ומתקדם, מרכז אמנויות, מחול ומוסיקה, מגרשי שחב"קים (שחק בקהילה) ובימים אלה יצאנו למכרז להקמת פארק ספורט אתגרי במתחם הבשור. את הכל מוביל במקצועיות רבה צוות אגף ההנדסה שלנו. בנוסף, הרחבנו את מגוון החוגים והשקענו בהבאת מאמנים ומדריכים מקצועיים. את התוצאות כבר רואים בשטח- יותר ילדים ונוער משתתפים בחוגי הספורט ומגיעים להישגים! גם השבוע היו לנו מספר אירועי ספורט בולטים שמילאו אותנו בגאווה עצומה: 

"האשכוליגה"- טורניר הכדורגל השני של אשכול יצא לדרך: 8 קבוצות רב גילאיות, 160 שחקנים, שורה של עסקים נותני חסות ורוח ספורטיבית מדהימה. תודה לאמיר תמסוט (ישע) "הרוח החיה" מאחורי הליגה, על היוזמה והארגון המופתי.

 

היפ הופ - נבחרת ה"היפ הופ" הראשונה של אשכול (ז-יב) זכתה בפעם הראשונה במקום הראשון בתחרות ארצית. הקבוצה נפתחה רק לפני כחודשיים, בעקבות פניה של אמא לנערה שהציעה להקים נבחרת מקצועית במועצה. מחלקת הספורט הרימה את הכפפה, הנערות השקיעו וכבשו את הבמה ואת השופטים.

 

ג'ודו - שירה שצקי בת ה-15 מקיבוץ מגן משתתפת ממש ברגעים אלה בתחרות הג'ודו העולמית מטעם נבחרת ישראל. שירה מתאמנת בג’ודו באשכול מאז שהיתה ילדה תחת הדרכתם של  אופיר דריי  (עין הבשור) וג'ק דורון פלג (גבולות). אנו נו גאים מאוד בשירה ומחזיקים לה אצבעות. בשבילנו היא כבר אלופת האלופות.

שחיה - גם תחום השחייה תופס תאוצה בניהולה של חן אלמקייס. הילדות והילדים כבר משתתפים בתחרויות מקומיות והתוצאות מרשימות. בתחרות שחיה בקיבוץ משאבי שדה השתתפו ארבע קבוצות במועצה שכבשו את המקומות הראשונים, ב- 50 מטר גב, 50 מטר חזה ו- 50 מטר חופשי. כל הכבוד!

שבת שלום 

גדי

gadi@erc.org.il