איגרות קודמות

יג בטבת תשפ"ב, 17 בדצמבר 2021

שלום לכולם 

התפרצות הקורונה

בימים אלה אנו מטפלים בהתפרצות נגיף הקורונה בבית הספר "שחר אשכול". תוך ימים בודדים קפץ מספר המאומתים בבית הספר והגיע נכון להיום ל-21 מאומתים. כ-80% מתלמידי בית הספר נמצאים בבידוד. אחרי התייעצות עם משרדי החינוך והבריאות, בית הספר עבר אתמול ללמידה מרחוק עד ליום ראשון, אז נקיים הערכת מצב נוספת עם בית הספר ולפיה ינקטו המשך הצעדים. במקביל, פעלנו מול פיקוד העורף כדי להעמיד מתחם בדיקות קורונה במועצה ביום ראשון. לבקשתנו גם קופות החולים הרחיבו את שעות בדיקות הקורונה במועצה לחודש הקרוב.

אני מתפלל שכל הילדים יחלימו במהרה וישובו בקרוב לבית הספר בריאים, חזקים ושמחים. אני מאמין בהגנה שמספק החיסון ורואה חשיבות שילדינו יתחסנו. לכן הנגשנו ניידת חיסונים לילדים שתפעל במועצה ביום שני הקרוב. נמשיך לפעול כדי לשמור על אשכול שלנו בריאה, ירוקה וחזקה. בריאות לכולם!

 

אושר תקציב המועצה

מליאת המועצה אישרה השבוע את תקציב המועצה לשנת 2022 בסך 220.793 מיליון ש"ח. זהו התקציב הגדול ביותר של המועצה עד היום, עם גידול של 3.5 מיליון ש״ח משנה שעברה, שמקורו מהגדלת ההכנסות העצמיות של המועצה. התקציב משקף את תנופת הפיתוח האדירה במועצה לצד אחריות תקציבית.

כמו בכל שנה, עיקר התקציב מופנה לחינוך, רווחה וקהילה. השנה יש בשורה משמעותית בהגדלת תקציב איכות הסביבה, ביטחון ואכיפה, תקצוב מדריכי נוער בישובים והקמת מחלקת ישובים. בימים הקרובים נפרסם לתושבים את התקציב המפורט ותוכניות העבודה של כל אגף ואגף באופן בהיר ונגיש. 

אני מודה לצוות המועצה, לגזברית כבי שקולניק, למנהלת החשבונות יפה בוקובזה, למנכ"ל המועצה ניר ים ולכל מנהלי האגפים שבנו את התקציב ביסודיות ובאחריות רבה.

 

עדכון תנועה חשוב

מהנדס תכנון התנועה הראשי בנתיבי ישראל, קובי ברטוב, הגיע אלינו השבוע לסיור מקצועי במועצה. יחד עם צוותי אגף ההנדסה והאסטרטגיה שלנו והצגנו לו צרכים בטיחותיים מידיים בכבישים הפנימיים במועצה. לשמחתנו, המהנדס רואה עין בעין עם כל מה שהצגנו, וסוכם על קידום מספר דברים משמעותיים: מעגלי תנועה בצומת הכניסה לישע, בצומת אבשלום ובכניסה לקריית החינוך (מכביש הפרסה), רמזור בצומת צוחר (על כביש 232) וקידום תוואי שביל אופניים בכביש 232 והפרסה באורך של כ-60 ק"מ. בנוסף קיבלנו עדכון על התקדמות הרחבת כביש 232. החל כבר תהליך הפקעת השטחים וקידום הזמינות וצפי תחילת העבודות בינואר הקרוב. הודיתי לקובי על הסיור החשוב ועל שיתוף הפעולה המקצועי עם אשכול.

 

סל שירותים לתושב

הנהלת המועצה נפגשה השבוע עם פורום הנהגות הישובים לסיכום שנה והצגת טיוטת חוברת סל השירותים לתושב שתופץ לכל התושבים בינואר. זו פעם ראשונה שאנו מפיקים במועצה חוברת המפרטת באופן מלא ומרוכז את מכלול השירותים שהמועצה מספקת לתושביה, לצד השירותים הניתנים על ידי הנהלות הישובים, תוך חידוד חלוקת הסמכויות. היה לנו חשוב להציג את החוברת להנהגות תחילה ולשמוע את הערותיהם כדי שהחוברת תהיה כמה שיותר מדויקת ורלוונטית לכלל התושבים. אנו רואים חשיבות רבה שכל תושב ותושבת יכירו את מכלול השירותים להם הם זכאים וידעו להשתמש בהם.

סל השירותים הוא שלב נוסף בתהליך שלנו לשיפור מתמיד של השירות לתושב וקדם לו תהליך מעמיק בתוך אגפי ומחלקות המועצה להגדרת השירותים והנגשתם. אני מודה לצוות האגף האסטרטגי שהוביל את המפגש ולמנהיגי הישובים שפינו מזמנם כדי לבוא לשמוע, להעיר ולבנות איתנו שירותים מיטביים לתושבי המועצה.

 

פינוי גרעין "הראל"

חברי גרעין "הראל" העתיקו את מגוריהם לאשכול באופן זמני בשנת 2013, בשטח המיועד להיות עתודת הצמיחה של הישוב צוחר. בהסכם שנחתם עם הגרעין והחטיבה להתיישבות נקבע שהמגורים הם זמניים, למשך שנתיים בלבד. מאז, ולאורך כל הדרך, ניסתה המועצה לשכנע את חברי הגרעין להיקלט באופן קבוע ומסודר ביישובי המועצה. לצערנו חברי הגרעין הביעו שוב ושוב את סירובם להתמקם באשכול והודיעו שאינם רואים במועצה אופק למגורי הקבע שלהם ולפיתוח התיירות, כלשונם. מבחירתם, גם ילדיהם אינם מתחנכים במסגרות החינוך במועצה.

הגרעין יושב עד היום על הקרקע של צוחר באופן לא חוקי ובמבנים לא חוקיים. למרות פניות והתראות חוזרות ונשנות, לא התפנה כמתחייב. בהתאם לחוק ובשל צורך דחוף בפינוי הקרקע לטובת צמיחתו וביסוסו של צוחר, הודענו לאחרונה לגרעין על פינוי מיידי. במקביל, פעלנו מול הרשויות כדי לסייע להם במציאת מגורי קבע חלופיים.

אתמול פרסמה חברת הגרעין מכתב בנושא לקהילת אשכול רצוף לצערי באי דיוקים, בלשון המעטה. אין לי אלא להצטער שבחרה להציג כך את הדברים לקהילת אשכול, כשהם בעצמם מסרבים כל העת להיות חלק ממנה. אני מאחל לחברי הגרעין בהצלחה רבה בהמשך דרכם במציאת מגורי הקבע.

ביקור שר הרווחה באשכול

שמחנו לארח אתמול באשכול את שר הרווחה מאיר כהן יחד עם מנהל המחוז ישראל בודיק וצוות המשרד. השר נפגש עם צוות העובדות הסוציאליות יחד מנהלת האגף לשירותים חברתיים של המועצה ושמע מהן בהתרגשות על עבודתן המסורה, המקצועית והיחודית. בנוסף הוא ביקר בנווה אשכול והתרשם מהשירותים הרחבים הניתנים לאוכלוסיית הקשישים במועצה.

משרד הרווחה בהובלתו של מאיר כהן ובניהולו המסור של ישראל בודיק, מנהל המחוז וידיד יקר של אשכול, נמצא איתנו בשגרה ובחירום. גם הפעם זכינו לביקור חם ולבבי במיוחד. מאיר מכיר לעומק את הצרכים בשטח, מחויב ונחוש לתת מענים בהתאם. לשמחתנו, הוא אישר לנו במפגש שורה של בקשות שתאפשרנה לנו להעמיק את השירות בתחומי השירותים החברתיים בקהילה.

 

אלופות 
בנות קבוצת הכדורעף שלנו השלימה שורה של ניצחונות מופלאים ועלתה לליגת העל של התיכונים בכל הארץ. זו פעם שניה בהיסטוריה של אשכול שעלינו לליגת התיכונים בכדורעף. פעם אחרונה היתה לפני 13 שנה. אלכס צייטלין המאמן המיתולוגי שלנו מספר שזו הקבוצה הכי טובה שיצאה מאשכול עד היום. נפגשתי השבוע עם הבנות ובירכתי אותן על ההישג, על הגאווה העצומה שהן מביאות לאשכול וההשראה לילדות שמתחילות עכשיו את דרכן בספורט. אני מאחל להן הצלחה ענקית בהמשך משחקי הליגה. נלווה אותן ונחזיק להן אצבעות כל הדרך אל הגמר!

 

שבת שלום

גדי

gadi@erc.org.il