איגרות קודמות

יז באדר א' תשפ"ב, 18 בפברואר 2022

שלום לכולם 

צעד ענק בדרך למהפכה

אני שמח לעדכן שבמכרז הענק של המועצה להקמת מתקן ראשון מסוגו בארץ לטיפול בפסולת אורגנית והפקת חשמל ב"דיה" זכתה חברת GES המתמחה בהתפלה וטיפול בשפכים. היקף הפרויקט נאמד בכ-250 מיליון ₪ והוא בשורה לאומית, הן מבחינה סביבתית והן מבחינת החיזוק הכלכלי של המועצה.

אשכול בחרה להוביל את המהפכה הסביבתית בישראל תוך חיזוק האיתנות הכלכלית של המועצה לרווחת התושבים. אתר דיה, יחד עם השדה הסולארי לאורך הגבול ומתקן ההשבה שאנו מתכננים בתחומי המועצה באמצעות החברה הכלכלית, יתרמו משמעותית ליעד הפקת אנרגיה ירוקה וצמצום הזיהום הסביבתי של מדינת ישראל ויהפכו את אשכול לראשונה למועצה עם עצמאות כלכלית. אני מודה למשרד להגנת הסביבה שהולך איתנו יד ביד בחשיבה פורצת דרך ארוכת הטווח.  

מוזמנים לקרוא עוד על הפרויקט ועל הזוכים במכרז בכתבות שפורסמו בעיתונות השבוע- ב"דה מרקר" וב"כלכליסט"

 

שיפור תשתיות החשמל

סוגיית הפסקות החשמל החוזרות ביישובי דרום המועצה בחודשים האחרונים מטרידה ומעסיקה אותנו רבות. זהו מצב בלתי סביר וחשוב לי לעדכן שאני בקשר מתמשך בנושא, ישיר והדוק, עם שרת האנרגיה ועם ההנהלה הבכירה של חברת החשמל- סמנכ"ל שירות, שיווק ורגולציה, אורן הלמן וסמנכ"ל שירותי רשת, משה כהן. הם מודעים וקשובים למצוקה והציגו לי תכנית עבודה מקיפה לאשכול ואת כלל הפעולות שנעשות ועוד מתוכננות במטרה לשפר משמעותית את הולכת החשמל בכל האזור.

בקרוב תסתיים התקנת קו דו מעגלי מדקל ועד בני נצרים, שיאפשר חלוקת עומסים. במקביל, מתבצעות עבודות שדרוג, כמו: הוספת מנתקים בהפעלה מרחוק, החלפת רכיבים ישנים, גיזום לאורך הקווים ועוד. הבשורה המשמעותית ביותר תגיע עם הפעלת תחמ"ש חדשה בניר יצחק בשנת 2023 שתשפר את איכות החשמל בכל האזור. אני מודה להנהלת חברת החשמל על שיתוף הפעולה והמענה הישיר גם בשעות הקטנות של הלילה ועד רגע לפני כניסת השבת למען תושבי אשכול.

היפה בדרכים

בהתרגשות ובשמחה התכנסנו השבוע, כל שותפי מינהלת הבשור, לחנוכה רשמית של המקטע השלישי והאחרון של דרך הבשור (הצפונית). הדרך היפיפה נפתחה למטיילים לפני כשנה והחנוכה הרשמית נדחתה עקב הקורונה. הדרך משתרעת לאורך נחל הבשור מתל ג'מה, דרך מפגש הנחלים בשור–גרר, החיבור עם נחל שערתא ועד מתחם בארי ואתריו. כחלק מתוכניות הפיתוח, הדרך הוכשרה לרכבים פרטיים ומתאימה כמובן גם להולכי רגל ולרוכבי אופניים, ולאורכה הוסדרו נקודות עניין יפות והיסטוריות. זו אחת הדרכים היפות בנגב המערבי ואני ממליץ מאוד לבקר בה ביחוד בעונה זו.

פיתוח דרך הבשור הוא דוגמה לשיתוף פעולה מוצלח ויוצא דופן בין כל הגופים– רשות הניקוז שקמה-בשור, קק"ל, רט"ג והמועצה. זו הזדמנות להודות לשותפים נוספים ויקרים שסייעו רבות בדרך: גד"ש רעים והארכיאולוג חבר הקיבוץ אמנון גת, שתרם מידיעותיו ומניסיונו בהכרות עם השטח; בעז קרצ'מר (צאלים) שממשיך להיות שותף פעיל ומשמעותי גם אחרי פרישתו; ואושרה גבאי (דקל) רכזת השטחים הפתוחים של המועצה שאחראית לחיבור המוצלח בין הגופים ועובדת עם כל הלב והנשמה לשימור נכסי המועצה המיוחדים במינם.

צילום: ארז לוטן

שומרים על הבית

לרגל פסטיבל "דרום אדום" המושך לאזורנו מטיילים רבים אני גאה לשתף על יוזמה חדשה ונפלאה איתה יצאו עובדי המועצה לשמירה על הניקיון והסדר בכל סופי השבוע של הפסטיבל. העובדים יוצאים לפי רשימת תורנות לסיורים באתרי הטבע והתיירות, מחלקים למטיילים שקיות אשפה, מסייעים בדרכים ובשמירה על הסדר ומדווחים למוקד המועצה בזמן אמת על כל אירוע חריג.

התוצאות מדברות בעד עצמן: העובדים מדווחים שהנוכחות בשטח מסייעת רבות בשמירה על הניקיון ובשילוב עם מוקד המועצה פותרים בעיות נקודתיות באתרים. כל הכבוד לכל העובדים שמקדישים מזמנם לטובת האזור גם על חשבון זמן איכות עם המשפחה בסוף השבוע. תבלו בנעימים ואם נתקלתם באירוע חריג- דווחו למוקד המועצה שזמין 24/7 *6585

 

יום מיוחד ומרגש באשכול

לרגל ״פברואר יוצא מן הכלל״ קיימנו השבוע במועצה ״יום חילופי תפקידים״ במהלכו החליף אותי בתפקיד ליום אחד עומרי אלגזר מתלמי אליהו שנולד עם תסמונת דאון. עומרי התלווה אלי יום שלם, השתתף בישיבות, התלווה אלי לטקס חנוכת דרך הבשור, ביקר איתי בגן לילדים עם צרכים מיוחדים במועצה ואפילו מצאנו זמן לאכול יחד ארוחת צהרים. עומרי בן 34 נולד וגדל באשכול ועובד היום ב"ניר לט". הוא מתאמן בנבחרת ה"ספיישל אולימפיקס" של המועצה ומוקף בחברי נפש בקהילה. סיפור השתלבותו וקבלתו הוא דוגמה ומופת לחברה הישראלית. בסוף היום אמרתי לעומרי שהיה זה אחד הימים היפים והמשמעותיים ביותר שהיו לי בתפקיד.

יום חילופי התפקידם הוא יוזמה של החברה למתנס"ים שבחרנו לקדם במועצה שלנו בפברואר. תודה למרכז הקהילתי ולאגף לשירותים חברתיים שלנו על עשייה משותפת ויוצאת דופן למען אנשים עם צרכים מיוחדים באשכול לאורך כל השנה ובייחוד הפעילות הממוקדת והנפלאה במשך חודש שלם שמאפשרות לכולנו להכיר וללמוד מקרוב את עולמם של האנשים המיוחדים שלנו.

 

מבצע חרמון

באישון לילה, בין שני לשלישי, יצאו מהמועצה בסדר מופתי 13 אוטובוסים עמוסים בבני נוער נהדרים ושמחים לטיול באתר החרמון שארגן מדור נוער במרכז הקהילתי שלנו. מספר שיא של בני נוער (600!) יצא לטיול יחד עם צוותי החינוך החברתי של המועצה. הילדים נהנו והתנהגו למופת. אין ספק שזו חוויה יוצאת דופן וגיבוש קהילתי נהדר ואני מודה לצוות החינוך החברתי שהרימו את המבצע באהבה ובאחריות למען הנוער שלנו. זו הזדמנות להודות גם לדויד דואני מנהל "נופי הבשור" ולצוות החינוכי על שיתוף הפעולה ואישור היציאה לנוער ביום הלימודים ולמחלקת התחבורה של המועצה שכמו תמיד משרתים את קהילת אשכול במסירות, אחריות ואהבה.

שבת שלום 

גדי

gadi@erc.org.il