י"ד באב תשפ"א, 23 ביולי 2021

שלום לכולם

שביתת אזהרה
נדהמנו לשמוע השבוע על רפורמת הייבוא המתוכננת  בענף החקלאות של משרדי האוצר והחקלאות. באסיפה הכללית של כל ראשי המועצות האזוריות, הצבענו פה אחד על השבתת אזהרה ביום א׳ הקרוב, במחאה על המהלך החד צדדי להעביר בחוק ההסדרים את פתיחת המשק לייבוא מזון טרי שיוביל לסגירת משקים חקלאיים. אנו בהחלט תומכים בהורדת מחירי התוצרת החקלאית, אך יש לעשות זאת בהידברות משותפת לרפורמה כוללת בהסכמה. יוקר המחיה בישראל הוא לא בגלל החקלאיים. אנחנו, החקלאיים, הפתרון!

מועצה אזורית אשכול מספקת את רוב התוצרת החקלאית במדינת ישראל. החקלאות היא נשמת אפנו ונעמוד לצד החקלאים, למען קיומם ולמען ביטחון המזון והבריאות של כולנו. לכן, ביום א' הקרוב, תצטרף אשכול לשביתה של השלטון האזורי בישראל – משרדי המועצה יעבדו אך לא תהיה קבלת קהל ולא ינתן מענה טלפוני במועצה. כולי תקווה ששביתת האזהרה תביא את כל השותפים לשבת סביב השולחן למציאת פתרון בהסכמה.

הצבעת ראשי המועצות באסיפה הכללית האחרונה על ההחלטה לצאת להשבתת אזהרה 

מגבירים הילוך

אנו במאבק מתמשך לטיפול בשריפות פסולת חקלאית בשטחי המועצה, שמזהמות את הסביבה ומסכנות את בריאות התושבים. מצד אחד הגברנו משמעותית את פעולות האכיפה באמצעות שיתוף פעולה בין פקחי איכות הסביבה המועצתיים, רט"ג והמשטרה הירוקה. מצד שני, אנו פועלים ללא לאות ליצירת פתרונות לחקלאים.

כמועצה חקלאית שמתמודדת עם נושא הפסולת, פעלתי רבות לעגן תקציב ממשלתי לנושא בהחלטת הממשלה האחרונה שאושרה לפיתוח  עוטף עזה. הודות לתקציב זה, מתגבשת באשכול הרשויות תוכנית להקמת מערך אזורי לאיסוף פסולת חקלאית שעתיד לשנות את המציאות באזור. את הפרויקט באשכול מוביל מטעם המועצה דודי אלון סגן ראש המועצה. יקח עוד מספר חודשים עד שהמערך יעמוד ובמקביל אנו בוחנים ומקדמים פתרונות נוספים על ידי אוהד בן גיגי מנהל החקלאות ובאתר דיה.

השבוע נפגשנו, דודי, בשמת, אוהד ואני עם נציגי ועדת איכות הסביבה: אמיר פלג (עין הבשור), דנה אדמון (שדי אברהם) ומולי ספקטור (חולית). הם הציגו בקול נחרץ את שאט הנפש מהמשך השריפות וסכנתן לציבור והציגו את קול התושבים בדרישה להידוק והגברת האכיפה. התחייבתי, שיחד עם הצוות, נעשה הכל להדק אכיפה יעילה ושנבחן אמצעים נוספים שעומדים לרשותנו לפעול במלוא חומרת הדין מול העבריינים שמזהמים את הבית שלנו ומסכנים את בריאות התושבים

התייעלות אנרגטית

בשנים האחרונות אנו מובילים ומטמיעים באשכול התייעלות אנרגטית, תוך ניצול מקסימלי של המבנים והשטחים לטובת אנרגיה סולארית. גם במועצה וגם בישובים השלמנו שורה של פרויקטים סולאריים גדולים. בחלק מהמקרים המערכות מספקות חשמל לצריכה עצמית וחלק נמכר לחברת החשמל.

כחלק מהחזון המועצתי להפחתת גזי חממה, לחסכון בעלויות החשמל וליצירת מקורות הכנסה חדשים, הצגנו לבכירי משרד התשתיות והאנרגיה תוכנית ראשונית ופורצת דרך לפרויקט לאומי להקמת שדות סולאריים לאורך רצועת הגבול בתמיכת המדינה. הכוונה לנצל שטחים בלתי מנוצלים כיום בקו הגבול לטובת ייצור חשמל בהיקפים ניכרים, בשטחים שממילא קיים קושי כיום לעבד אותם. הרעיון נבדק גם מול גורמי צבא בכירים בגזרה שברכו על הרעיון ונתנו אישור וברכת דרך לקידומו. בתקופה הקרובה תוצג התוכנית לישובים, לשרת התשתיות והאנרגיה ולגורמים נוספים.

יש עוד תוכניות אנרגטיות שמונחות ובתכנון מתקדם אך כל זאת תלוי בשדרוג תשתיות קווי ההולכה באזור שצפוי במהלך שנת 2023 לפי התחייבות חברת החשמל ומשרד האנרגיה.

מוזמנים לקרוא כתבה שפורסמה השבוע: https://bit.ly/2Uv3bWE

שדה סולארי בצאלים. בין הגדולים בארץ. 

פאנלים סואלריים על גגות מבני ציבור. המועצה מאוזנת אנרגטית. כלומר: נכון להיום, ייצור האנרגיה מכסה את כמות הצריכה.

ארץ ישראל היפה והטובה!

התרגשנו עמוקות מהיוזמה והמחווה יוצאות הדופן של דיירי פאלאס דיור מוגן מודיעין. האנשים היקרים הקימו בזאר מכירות יד 2 ובכסף שגייסו בחרו לרכוש מתקן נינג’ה עבור ילדי אשכול אחרי התקופה המורכבת שעברו ב״שומר החומות״. מתקן הנינג’ה יותקן בקרוב במתחם הבשור הישן, ליד הסקייטפארק שאנחנו בונים.

השבוע הגיעו אלינו דיירי הפאלאס למועצה. הם קנו בעסקים מקומיים שלנו, ביקרו באתרים ונפגשו גם איתי ועם צוות המועצה. הודיתי להם על רוחב הלב, המחשבה והמתנה הנהדרת לילדינו! מתנה שגם מעודדת פעילות ספורטיבית אתגרית וגם תשמש תעסוקה ומפגש חברתי לילדים ולנוער שלנו בשעות הפנאי. כאות תודה, הענקתי להם הוקרה מאיתנו - פסל עשוי מרסיס רקטה שהתפוצצה באשכול שיצר האמן ירון בוב ועליו הכיתוב: ״תודה שהפכתם רסיס של אימה לרסיס של תקווה״

 

דיירי דיור מוגן פאלאס מודיעין בביקור במועצה 

האלופים שלנו

אולימפיאדת טוקיו 2021 יוצאת לדרך וכולנו מתרגשים ועוקבים אחר הנציגים של אשכול במשחקים האולימפיים והפראלימפיים: עומר שפירא (עין הבשור) שתתחרה באופני כביש במשחקים האולימפיים ואדם ברדיצ'בסקי (ניר יצחק) שיתחרה בטניס כסאות גלגלים במשחקים הפרלאימפיים. שני האלופים שלנו הם מקור לגאווה והשראה אדיר עבור כולנו. עומר ואדם התחנכו וגדלו באשכול והתחילו את דרכם הספורטיבית במסגרות שלנו. הם ההוכחה לכך שפריפריה גיאוגרפית אינה מכשול מול כח רצון, כישרון ונחישות. מחזיקים אצבעות לעומר ולאדם שלנו, כל הדרך, כאן מהבית.   

 

שבת שלום ובשורות טובות

גדי ירקוני

gadi@erc.org.il