איגרות קודמות

כז בטבת תשפ"ב, 31 בדצמבר 2021

שלום לכולם 

חוגגים ונשמרים 

בדומה למגמה הארצית, מספר המאומתים לקורונה במועצה עלה בשבוע האחרון. הצוותים שלנו עסוקים באיתור מעגלי חשיפה כדי לצמצמם ככל הניתן הדבקה. מתווה הבדיקות והבידודים החדש של משרד הבריאות מקל מאוד על המחוסנים. לפי המתווה החדש, מחוסנים שנחשפו למאומת, פטורים מבידוד אחרי בדיקת אנטיגן מוסדית שלילית (בדיקה מוסדית= בדיקה במד"א ולא ביתית). אשכול ממשיכה לשמחתנו להוביל באחוז המתחסנים הגבוה יחסית בקרב ילדים בגילאי 5-11 ברמה הארצית וכבר עברנו את ה-40% מתחסנים. במטרה להגיע ליעד 70% התחסנות שיאפשרו לנו שגרת חיים ולימודים תקינה, אנו מנגישים חיסונים בבתי הספר ובקרית החינוך לפי הנחיות משרד החינוך. 

הערב, ערב השנה האזרחית החדשה, תושבים רבים יצאו לחגוג במקומות סגורים או פתוחים. אני מאחל לחוגגים הנאה רבה וקורא לכולם להישמר ולהקפיד ככל הניתן על ההנחיות, כולל עטיית מסיכות ו״תו ירוק״ במקומות סגורים, כדי לשמור על בריאותכם ועל אשכול ירוקה. בילוי נעים!

 

חשמל מעגבניות

אחד היעדים המרכזיים שהצבתי לעצמי בתפקיד הוא להוביל באשכול את הפתרונות לבעיה הארצית ארוכת השנים: מפגעי הפסולת החקלאית. בעוד שאנו מקדמים מספר מהלכים פורצי דרך שבקרוב יצאו לדרך, אנו מברכים ומעודדים כל יוזמה עצמאית נוספת ברחבי המועצה, על אחת כמה וכמה, כזו שתביא גם לשיפור איכות הסביבה וגם לפרנסה לתושבי האזור.

אני רוצה לברך את מושב אוהד, יו"ר הישוב רונן כהן וצוותו, שחתמו על הסכם עם חברת "אנרטי אינטרנשיונל" ובשיתוף המועצה, על הקמת מתקן ראשון מסוגו בארץ לייצור חשמל מהגזם החקלאי, בדגש על גזם חממות. מתקן הביוגז החדשני באוהד ימחזר כ- 75,000 טון פסולת חקלאית בשנה, המהווה כמחצית מהפסולת המצטברת בשטחי המועצה, לטובת הפקת אנרגיה חלופית ודשנים איכותיים פרימיום.

המתקן הוא עוד נדבך במאמץ המואץ של המועצה לפתח חקלאות ותעשייה, תוך שמירה על איכות הסביבה וניקיון השטחים. אני מחזק את רונן על הנחישות להובלת המיזם שייטיב עם כל תושבי אשכול. ישר כח ובהצלחה!

 

מכינים את השטח

החלו עבודות ההכנה בשטח לקראת הרחבת כביש 232. השבוע התקיים סיור מקצועי של צוותים מנת"י (נתיבי ישראל) ו״מקורות״, יחד עם צוות אגף ההנדסה של המועצה, כחלק מהעתקת קווי המים לטובת הרחבת הכביש. לאחרונה נפגשנו במועצה עם אנשי המקצוע של נת"י יחד עם נציגי הישובים ישע ועמיעוז שבשטחם יעבור הכביש המורחב. לשמחתנו, אחרי מאמצים רבים, הוסכם על הקמת שני מעברים תת קרקעיים לכלים חקלאיים, בשתי נקודות שונות במקטע (צומת ניר יצחק-צומת מעון). עבודות ההרחבה תחלנה בקרוב. בינתיים, סעו בזהירות

 

אירועים חריגים

השבוע אירעו בבית הספר "נופי הבשור" 2 אירועים חריגים שהם בגדר חציית קו אדום. אחד הוא קטטה בין תלמידים שהתדרדרה עד לכדי איום חמור באולר ובאירוע השני הושלך רימון עשן בתוך שטח בית הספר. באירוע זה, היה מעורב הבן שלי, אופק, שהשליך את הרימון. עודכנתי מיד על המקרה ונתתי לבית הספר את מלוא רוח הגבית לטפל באירוע בכל האמצעים המשמעתיים והחינוכיים המתבקשים והבהרתי שאנחנו, הוריו של אופק, נשתף פעולה באופן מלא. בנוסף אנשי הבטחון של המועצה הגיעו לבית הספר והזמינו את המשטרה כדי להבטיח שאין סיכון בשטח בית הספר.

את הרימון אופק רכש באינטנרט ואין מדובר באמלח צבאי. זה לא מוריד מחומרת המקרה מבחינתנו והבהרנו זאת לאופק באופן חד משמעי. כולל הסכנה בה העמיד את עצמו ואת הסביבה ואת הקו האדום שהוא חצה. אופק מתנצל על המקרה ואנו נמשיך להעניק לו ליווי רגשי וחינוכי אוהב לחידוד המסר ולמנוע הישנות מקרים חוצי גבולות בעתיד.

בתקופה האחרונה אנו עדים לריבוי אירועים חריגים ומדאיגים בקרב בני נוער בכל הארץ, שהתגברו ביתר שאת עקב משבר הקורונה. צוות "נופי הבשור", אנשי החינוך, ביטחון קהילתי, מדור הנוער ולהב"ה מגבשים בימים אלה תוכנית פעולה רוחבית לחיזוק מוגנות הנוער שלנו. אני סומך לחלוטין על הצוותים המקצועיים שלנו. אבל לפני הכל האחריות היא עלינו, ההורים, ומשימה חשובה וכבדת משקל מונחת על כתפנו לסייע לילדנו, לחנך אותם ולהגן עליהם מהתנהגויות סיכוניות.

 

ברוכות החולבות

התרגשות גדולה היתה במועצה שלנו השבוע: פרות ראשונות הגיעו לרפת החדשה המשותפת לישובי החלוציות ״נווה״ ו״בני נצרים". אין מרגש מאשר לחנוך עוד מיזם חקלאי כחול לבן, שיתן פרנסה לתושבי האזור ויבסס את ההתיישבות. הרפת החדשה תייצר 6 מיליון ליטר חלב שנתי וסייעו בהקמתה השכנים, הרפתנים הוותיקים של אשכול שמובילים בהצלחה את הרפתות המניבות בארץ כיום ובסיוע שותפינו היקרים בארגון- JNF USA. אני מאחל שנדע שפע של תנובת חלב שתהפוך לשוקו ולגבינות, מהם ייהנו כל אזרחי ישראל. בהצלחה! צפו ברגע הגעת הפרות לרפת בסרטון:    https://kibbutz.mynet.co.il/local_news/article/s100x011vok

 

הלהקה שמשמחת אותנו

להקת "איה אשכול" הנהדרת חגגה עשור להקמתה, במופע מרהיב, ססגוני ומרגש באולם המועצה. כמעריץ של הלהקה, שעוקב ונהנה מהופעותיה כל השנים, התרגשתי במיוחד להשתתף ולברך באירוע העשור את דליה כהן (ישע) המנהלת, את גיא הררי הכוראוגרף ואת כל 16 הרקדנים הנפלאים. הודיתי להם על השמחה וההנאה שהם מספקים לנו בחגים ובאירועים מועצתיים ויישוביים. "איה אשכול" חיה ורוקדת הודות לתמיכתו של יוסי אביאיה מלאכי (עין הבשור) שהקים את הלהקה לזכר בתו איה ז"ל. איה, בת אשכול אהובה שהיתה רקדנית מחוננת נרצחה בפיגוע נתעב בבאר שבע כשהיתה חיילת בת 18 בלבד. משפחתה של איה בחרה להנציח אותה דרך אהבתה לריקוד ובאמצעות תמיכתה בלהקה, שתהיה לזיכרון תמידי, חי ותוסס ממנה. באירוע העשור, הבטחתי ליוסי ולכל חברי הלהקה שכל עוד זה יהיה תלוי במועצה, "איה אשכול" תמשיך לפרוח, לשיר ולרקוד. מוזמנים לקבל טעימה מהאירוע: ״עשור לאיה אשכול״ - YouTube

 

שבת שלום

גדי

gadi@erc.org.il