איגרות קודמות

כ"ב באדר ב' תשפ"ב, 25 במרץ 2022

שלום לכולם 

מהמוביל הארצי עד לסיב האופטי

אנו ממשיכים בפרישת סיבים אופטיים ביישובי המועצה. אחרי ישע, חנכנו השבוע יחד עם שר התקשורת- יועז הנדל פרישת סיבים גם בבני נצרים ובבארי. תוך שנה ושלושה חודשים- כל ישובי המועצה יחוברו לסיב האופטי. זהו יעד שהצבנו לעצמנו והמועצה מובילה כיום בקצב הפרישה בארץ. עם האינטרנט המהיר במהירות הגבוהה במיוחד הריחוק הגיאוגרפי לא יהווה עוד מכשול לתעסוקה, תושבינו יוכלו להתחבר לכל מקום בעולם ונוכל לפרוץ קדימה עם חקלאות מתקדמת.

הסיב האופטי להתיישבות היום, הוא מה שהיה בזמנו הובלת קו המים לנגב- פרויקט משנה מציאות לצמיחה שלנו. אני מודה לשר התקשורת שהבטיח ומקיים להוביל את מהפכת התקשורת המתקדמת בפריפריה ורואה בקידום הפרויקט באשכול משימה לאומית.

את סטטוס פרישת הסיבים ביישובי המועצה תוכלו לראות בקישור:  https://eshkol.info/uploads/n/1648188762.9503.pdf

 

מיגון הישובים מעבר ל-7 ק"מ

הממשלה אישרה לאחרונה תוכנית מיוחדת למיגון והקמת מרכז חוסן בעיר אשקלון עקב האיום הבטחוני הגובר על העיר. אנו תומכים בכל החלטה שיש בה להציל חיי אדם. עם זאת, אנו תובעים מהממשלה לכלול בתוכנית מיגון גם את יישובינו שמחוץ ל-7 ק״מ אשר כל מרכז חייהם בעוטף עזה.

בחודשים האחרונים אנו פועלים באינטנסיביות רבה בנושא מול שרי הממשלה. בשלב זה החליטה הממשלה על תוכנית ייעודית לעיר אשקלון בלבד. אך אנו לא מרפים ופועלים בכל הכח כדי להכניס תוכנית ממשלתית למיגון יישובינו בתקציב הממשלה 2023. יכולותיו של האויב מעבר לגבול התעצמו וקו ה-7 ק״מ אינו רלוונטי עוד. מתוקף כך העיר אשקלון הוכנסה לתוכנית ומאותה סיבה בדיוק גם יישובינו צריכים להיכלל. אם זה לא יקרה בהחלטת ממשלה, נגיע עם זה עד בג״צ.

 

גזבר חדש למועצה

מליאת המועצה אישרה את מינויו של עידו ליבנה לתפקיד גזבר המועצה החדש במקומה של כבי שקולניק שיוצאת לגמלאות. עידו מגיע אלינו מרוחמה (שער הנגב) והוא בעל רקע וניסיון במגוון תפקידי ניהול במגזר הציבורי, בתחום רשויות מקומיות. הוא שימש בין היתר סגן ממונה מחוז הדרום במשרד הפנים וממונה רשויות בירושלים, מנהל אגף חדשנות ואסטרטגיה בעיריית אשקלון ונציג בדירקטוריונים וברשויות פיתוח בנגב. אני מאחל לעידו הצלחה רבה בתפקיד המשמעותי במועצה.

בהזדמנות זו אני מודה לכבי היקרה שמילאה את התפקיד במשך עשר שנים, במקצועיות ויושרה נדירים. בשנות תפקידה גדלה משמעותית פעילות המועצה וכך גם תקציב המועצה. תוך זאת הצלחנו לשמור על תקציבים מאוזנים ועל מנהל תקין שאף הקנו לנו פרסי הוקרה מטעם משרד הפנים שנה אחר שנה. תודה כבי על העשיה המשותפת הברוכה ובהצלחה גדולה מכל הלב בדרך החדשה.   

 

המלחמה באוקראינה

כפי שעדכנתי, אנו נערכים לקליטת עולים חדשים מאוקראינה במסגרת בית ראשון במולדת. אנו בקשר שוטף עם משרדי הממשלה ובתחילת השבוע קיימנו מפגש עדכון בנושא עם פורום הנהגות הישובים. מרגש מאוד לדעת שמרבית יישובינו ערוכים ופתוחים לקליטה.

חשוב לעדכן שבימים אלה מגיעים לארץ לא מעט אזרחי אוקראינה באשרת תייר או פליטים ללא מעמד שנמלטים מאימת המלחמה. בעוד שעל עולים מכח חוק השבות אנו מקבלים עדכון מהסוכנות היהודית, על פליטים שמגיעים אין לנו מידע. כדי שנוכל לסייע ככל הניתן אנו מבקשים ליידע אותנו במידה ומגיעים לישובכם אזרחים אוקראינים: סניגאנה גינזבורג- רכזת הקליטה של המועצה בטלפון:0504431448.
      

פורצות דרך

אמש קיימנו במועצה טקס מרגש ועוצמתי של הוקרת נשים משפיעות, מובילות ומחוללות שינוי במועצה שלנו, לפי המלצות שהגישו תושבות ותושבים רבים: אורה אווקרט (מבטחים) איריס וילינגר (יבול) מעיין אהרונוביץ (יבול) ורעות רסלר (עין הבשור). כל אחת מהן בדרכה היחודית תורמת ופורצת את הדרך לחברה טובה, בריאה ושוויונית יותר. גאווה גדולה לנו כקהילה שאלו הן הנשים שחיות ופועלות בינינו וגאווה גדולה שאלו הן הנשים שבחרתם והמלצתם עליהן להוקרה מיוחדת על פועלן. תוכלו לקרוא על הנשים פורצות הדרך שלנו בקישור: https://www.facebook.com/302935663056816/posts/5534991986517798/?d=n

כל שנה עולה מספר הנשים שמומלצות על ידי התושבים להוקרה מיוחדת וכל שנה הבחירה הופכת קשה יותר. זהו ביטוי נוסף לעוצמת הקהילה שלנו- רוח העשייה, ההתנדבות והנתינה מצד אחד לצד רוח הפרגון וההודיה. תודה לכל מי שלקחה חלק והגישה המלצות ולכל מי שהגיעה לחלוק כבוד לנשים. תודה גם לצוות המועצה שארגן את האירוע: ענת חן- רכזת ההתנדבות ויועצת מעמד האשה ושחר רויטמן ממחלקת התרבות, ולחברות ועדת הבחירה: טלי רויטמן (עין הבשור) לירז בר-לב (מגן) רויטל דג׳אווי (ישע) תמי בר מאיר (צאלים) והילה קטרי מנהלת אגף איכות הסביבה.

 

האחת והיחידה

העדלאידע של אשכול, מסורת שהתחלנו לפני שנתיים, היא חגיגה קהילתית אחת ויחידה, שמחה ויוצאת דופן שיש לנו מה להתגאות בה. מיצגי ענק מרהיבים שהכינו אנשי הקהילה מחומרים ממוחזרים, מופעי ריקוד של הילדים והנוער שלנו, מוסיקה, הפנינג ומפגש קהילתי נהדר. כל כולה יצירה מקומית בהובלת כוחות מקומיים תוך שיתופי פעולה קהילתיים. תודה לכל מי שלקח בה חלק- הישובים, בתי הספר והגופים הקהילתיים שהכינו את המיצגים המדהימים, פורום אמני ה"גילדה" שליוו את הכנתם, המרכז הקהילתי שארגן את כל האירוע ואגף הבטחון שפיקד עליו בטיחותית. תודה לתושבים הרבים שהגיעו לשמוח ולחגוג יחד. נתראה שוב, בשנה הבאה.

למי שפספס- הצצה קטנה לעדלאידע המיוחדת שלנו בסרטון: https://www.youtube.com/watch?v=RH4zDLIt4wE

 

יקיר/ת אשכול

מסורת נוספת ונהדרת שהפכה לאירוע מיוחד ועוצמתי בקהילה שלנו היא הענקת אות יקיר/ת אשכול בחגיגות יום העצמאות במועצה לתושב/ת ראויים ביותר על עשייה יוצאת דופן. התברכנו בתושבים איכותיים שתורמים במשך שנים רבות לקהילה ולשגשוגה, באופן המהווה דוגמה ומופת. אני מזמין אתכם, גם הפעם, לקחת חלק ולהגיש המלצה על דמות המופת הקהילתית שלכם שראויה להוקרה מיוחדת על פועלה, בהווה או בעבר. את ההמלצה יש להגיש בטופס המקוון:    

יקיר.ת אשכול 2022 - טופס הגשת המלצה (eshkol.info)

הפרח בגננו

שמחתי והתרגשתי לשמוע על ההחלטה להעניק את פרס ישראל לזמר והמלחין אביהו מדינה, על פריצת הדרך שהביא לזמר הישראלי. אנו גאים שאחד משיריו הגדולים ופורצי הדרך- ״הפרח בגני״ נכתב בהשראת חייו כנער באשכול (כיסופים) ואהבתו הלא ממומשת לנערה בת הקיבוץ מלכה יוחנן ז"ל. מוזמנים לקרוא על הסיפור המרתק מאחורי השיר ששינה את המוסיקה הישראלית ומקור השראתו באשכול. שיר שעומד היום בבסיס הענקת פרס ישראל ליוצרו

.https://www.gavisho.com/%D7%94%D7%A4%D7%A8%D7%97-%D7%91%D7%92%D7%A0%D7%99?fbclid=IwAR2aQXt_KgR9HDX5WraZOnWfQjqchKX1XbBPIdUqg8DMze6w2d8WnTbYv_o

 

 

שבת שלום 

גדי

gadi@erc.org.il