איגרות קודמות

כ"ד באדר א' תשפ"ב, 25 בפברואר 2022

שלום לכולם 

הסכם היסטורי לאשכול

אחרי מאמצים רבים של המועצה, משרד הביטחון חתם השבוע על הסכם לשחרור 9,400 דונם שטחי אש לידי המועצה. השטחים ישמשו לפיתוח החקלאות, לצמיחה דמוגרפית וקליטה בישובינו ולהקמת חווה לאנרגיה מתחדשת, שתהווה מנוף צמיחה נוסף לאזור.

מדובר בשטח נפלים הגדול ביותר שהרשות לפינוי מוקשים (רלפ״ם) מוסרת לידיים אזרחיות מאז הקמתה. הטיפול לשחרור השטחים נפרש על פני כשני עשורים והחלו בו קודמיי בתפקיד- אורי נעמתי וחיים ילין. פריצת הדרך נוצרה לפני כשנתיים, כשקידמנו בכנסת תיקון ב"חוק שדות מוקשים" שיאפשר את מסירת השטחים לידינו.

שורה של גורמי צבא וביטחון בכירים היו מעורבים בהליך וסייעו בו רבות. חשוב לי להזכיר ולהודות להם: הרמטכ"ל- רא"ל אביב כוכבי, סגן הרמטכ"ל- אלוף איל זמיר, מפקד פיקוד דרום- אלוף אליעזר טולדנו ומנהל הרלפ"ם- שרון חדד. לכל אחד מהם קשר מיוחד לאשכול ורואה את חשיבות הפיתוח של האזור כמשימה לאומית.

השטח ששוחרר

 

אנחנו על המפות!

בשעה טובה המועצה התחדשה במערכת מידע גיאוגרפית (GIS) בממשק אינטרנטי חדש וידידותי המאפשר מגוון רב של מפות, שכבות וסינונים. ניתן לראות במערכת שכבות מגוונות, כמו: תצלומי אוויר מהשנים האחרונות, מיפוי מוסדות ציבור וחינוך, מקלטים ושירותים חיוניים, תוכניות מתאר של הישובים, סקר שטחים פתוחים, פריסת דיפיברילטורים ועוד, עם אפשרויות שילוב ביניהן. אני מודה ליואב לבן מאגף ההנדסה שלנו שהוביל את הקמת המערכת המועצתית במקצועיות ויסודיות. אני מזמין אתכם להתנסות ולהיעזר במערכת לצרכיכם השונים: https://up.intertown.co.il/esk/public/

פגישה במשרד להגנת הסביבה

נפגשתי השבוע עם השרה להגנת הסביבה תמר זנדברג ועם מנכ״לית המשרד- גלית כהן. אחד המשרדים המרכזיים למיזמים שהמועצה מקדמת, בין היתר בתחום הטיפול בפסולת והפקת אנרגיה ירוקה, שדות סולאריים ומתקני השבה. פרויקטים ירוקים שיחזקו את האיתנות הכלכלית של המועצה. על חלק מהפרויקטים קיבלנו רוח גבית ובחלקם נדרשים עוד תהליכי עומק עם משרדי ממשלה נוספים.

שינויים גדולים ופרויקטים בסדר גודל שאנו מובילים לוקחים זמן וכרוכים בלא מעט בירוקרטיה. בשום אופן לא ניתן לזה להרפות את ידינו ואנו נחושים להמשיך, כל זמן שזה יקח, כדי להקים מיזמים חדשניים בתחום הסביבה שיהוו עוגן כלכלי לתושבי אשכול, לשנים רבות קדימה.

 

כביש 232

פרויקט הרחבת כביש 232 מתקדם ואנו עוקבים אחר כל צעד. כחלק מהרחבת המקטע החדש, מניר יצחק למבטחים, החלו עבודות להעתקת תשתיות המים לטובת סלילת הכביש שתחל כבר בתקופה הקרובה. הבטחנו שהכביש יורחב וכך קורה. לא ננוח עד להשלמת כל הכביש, עד צומת סעד למען בטחוננו.

 

אתגרי החינוך

כפי שעדכנתי לאחרונה, סוגיית ההתנהגויות הסיכוניות בקרב בני הנוער מעסיקה אותנו רבות. לצד הפעילות השוטפת של צוות להב"ה (למען הנוער במגזר הכפרי) וביטחון קהילתי במועצה, הקמנו בהמלצתם צוות רב מקצועי לניהול מערכתי של אירועים חריגים.

הצוות החינוכי ב"נופי הבשור" מטפל בשני אירועים חריגים שקרו השבוע– האחד הוא אלימות מילולית קשה כלפי נערה ברשתות החברתיות והשני הוא התנהגות חריגה ובלתי מכובדת של בני נוער במהלך הצגה באולם התרבות. בית הספר מטפל במקרים בהיבט החינוכי והמשמעתי והוציא אתמול עדכון להורים על האירועים ועל דרכי הטיפול. למרות הטיפול המיידי של בית הספר, האירועים נודעו לקהילה רק לאחר פרסומם ברשתות החברתיות. זה מחזק את הצורך של בית הספר להקפיד על מדיניות עדכון שקופה ומידית להורים. בית הספר מגבש כעת נוהל מסודר בנושא.

יש לנו אתגרים בעבודה החינוכית שלא נעלמים מעיננו ואנחנו מכוונים לפעול יחד לעומק כדי לתת להם מענה. לצד אתגרי התקופה, אני מאמין בצוות בית הספר שלנו. קורים בו דברים נהדרים וגם מהתקופה הזאת נלמד ונצמח.   

תוכנית עבודה 2022

בימים אלה חילקנו לכל מזכירויות הישובים עותקים מודפסים של חוברת תוכנית העבודה של המועצה לשנת 2022. החוברת המודפסת מיועדת למי שמתקשה בשימוש וקריאה בפלטפורמות הדיגיטליות. מי שמעוניין- מוזמן לפנות למזכירות לקבלת עותק מהחוברת. זו הזדמנות להודות לכל מי שכבר קרא, התעמק והעביר לנו משובים. קיבלנו משובים נהדרים שמחזקים את חשיבות שיקוף עבודת המועצה באופן נגיש וידידותי. אני מצרף שוב את הקישור לחוברת הדיגיטלית: https://online.fliphtml5.com/eqvd/udpc/ 

קובץ pdfhttps://eshkol.info/uploads/n/1644317590.8894.pdf

קליטה באשכול

במהלך פסטיבל "דרום אדום" התקיימו בחלק מיישובינו כנסי קליטה מושקעים ומוצלחים שהביאו מתעניינים רבים. מגמה זו מצטרפת לגאות גדולה של פונים לקליטה בכל יישובי המועצה. כחלק מהעשייה בתחום הצמיחה הדמוגרפית, המועצה הפיקה סרטון נפלא שמייצג את היופי, הייחודיות והפסיפס האיכותי שמרכיב את אשכול. הסרטון משמש את הישובים הקולטים ואני מזמין אתכם לצפות, להנות ולהעביר הלאה- למתעניינים בקליטה או לבנות ולבנים שעזבו את הקן ולא מפסיקים להתגעגע....  מועצה אזורית אשכול - ברוכים הבאים - YouTube

 

שבת שלום 

גדי

gadi@erc.org.il