איגרות קודמות

כ"ו בשבט תשפ"ב, 28 בינואר 2022

שלום לכולם 

הסוף לבידודים

החל מאתמול בוטל מתווה הבידודים במערכת החינוך ובמקומו נכנס לתוקף מתווה הבדיקות. המשמעות היא שמעתה האחריות עוברת אלינו, ההורים, והמפתח להצלחת המתווה טמונה באחריות האישית של כל אחד ואחת מאיתנו.

אני מודע לקושי במעקב אחר ההנחיות שמשתנות מעת לעת. ההחלטות מתקבלות בממשלה ויורדות לרשויות ולמוסדות החינוך ליישום מיידי, ללא זמן הכנה נדרש. אנו עושים מאמצים רבים כדי ללמוד אותן במהירות, להנגיש אותן לציבור בצורה ברורה וליישמן באופן מיטבי. בשל חוסר בבדיקות ברמה הארצית אנו מתחילים את המתווה בלי מספיק בדיקות לחלוקה ופועלים במרץ כדי לקבל את כל הבדיקות עד תחילת שבוע הבא.

תושבי אשכול הוכיחו לאורך כל הדרך אחריות גבוהה בהתמודדות עם הקורונה, גם בנתוני ההתחסנות והבדיקות, הגבוהים מהממוצע הארצי. אני סמוך ובטוח שכמו שגילינו כולנו אחריות עד כה, כך נמשיך גם במתווה הנוכחי בתקוה שבזכות האחריות האישית נהיה בפתחו של עידן חדש של חיים לצד הקורונה.

דרום בטוח

פסטיבל דרום אדום עדיין לא נפתח באופן רשמי, אבל האזור היפה שלנו כבר מושך אליו מטיילים רבים. מצד אחד מדובר בחיזוק משמעותי לתיירות המקומית ולפרנסה. מצד שני הדבר מעמיד אתגר בפנינו, אנו המארחים, לדאוג לשמירת הניקיון, הסדר והביטחון.

במהלך סוף השבוע שעבר התקבלו במוקד אשכול עשרות פניות מתושבים, שדיווחו על מקרים של נסיעה פרועה בשטח, הפרת הסדר הציבורי ואי-שמירה על הניקיון במרחבים הפתוחים. חשוב לי ליידע אתכם, שאנו בתיאום מלא עם המשטרה וכוחות הביטחון להגברת פעילות האכיפה בכל האזור במשך כל ימי הפסטיבל. אנו פועלים גם בכוחות מקומיים ובאמצעים פנים-מועצתיים להסדרת נושא הרוכלות, לתגבור הפיקוח, לשמירת הסדר והניקיון וליצירת הסברה בנושאים אלו.

בכל מקרה שאתם נתקלים במפגע או באירוע חריג, אנא דווחו מיידית למוקד המועצה שפועל 24/7, ומחובר ישירות לכל גופי הבטחון ולאנשי המועצה:  6585*

 

פגישות עם שרי הממשלה

בשבוע הבא מתוכננות להתקיים במועצה שורה של פגישות עם שרי הממשלה יחד עם הצוותים המקצועיים במשרדיהם– שרת התחבורה מירב מיכאלי, שר הבינוי והשיכון זאב אלקין ושר התרבות והספורט חילי טרופר. בנוסף, פגישה שתוכננה עם אביגדור ליברמן לאחרונה נדחתה אחרי שחליתי בקורונה ותתקיים במקום בחודש מרץ. אנו מצפים לפגישות ושוקדים על הכנה מסודרת של כל הנושאים והסוגיות שאנו רוצים לקדם במועצה. אני רואה חשיבות רבה בכך שהשרים מגיעים אלינו למועצה במטרה מכוונת להכיר ולראות מקרוב את הצרכים בשטח. אמשיך ואעדכן אחרי הפגישות.

מתחם על חלל

כשתכננו את מתחם הגרובטק החדשני באשכול, חלמנו שהוא יהיה בין היתר מרחב ייחודי ופורץ דרך למימוש הפעילות הענפה שאנו מובילים בתחומי המדע והטכנולוגיה. המבנה עדיין לא נחנך רשמית וכשיפתח בקרוב הוא יהיה בשורה אדירה בתרבות ההעשרה והפנאי לכל תושבי אשכול, בכל הגילאים, ביניהם גם שוחרי המדע.

שמחתי מאוד להתבשר שהפעילות שאנו מובילים בתחום המדעים, כולל הקמת ה״גרוב-טק״ וקידום בנות בתחום, זוכה להערכה ארצית ושבעקבות כך אשכול נבחרה לארח את האירוע המסכם של שבוע החלל הישראלי. האירוע יועבר בשידור לייב היום (שישי) בשעה 10:00 מהגרוב-טק שלנו בכל ערוצי  סוכנות החלל הישראלית ותיקחנה בו חלק גם תלמידות מצטיינות מהמועצה בתוכנית sis שאנו מובילים.

זו הזדמנות להודות למידן פלג במרכז קהילתי "זה פה" שמובילה את תחום המדע והטכנולוגיה ולשותפינו הנהדרים למימוש חלום הגרובטק- JNF USA

מידן פלג והתלמידה רותם קטרי מתכוננות לשידור מהגרובטק

מרכיבי ביטחון

לצד הבניה החדשה והרחבת הישובים אנחנו פועלים גם לשדרוג תשתיות ביטחוניות בישובים. בימים אלה סיימנו החלפת גדר היקפית ביבול ובאבשלום מתקציבי משרד הבטחון. במקביל אנו משלימים הנחת תשתית תת קרקעית של תאורה היקפית בכרם שלום אחרי שניזוקה מירי מרגמות. מדובר בפיילוט לצמצום פגיעות ותקלות בזמן הסלמות, שאם יוכיח עצמו, יורחב לישובים נוספים.

את הפרויקטים מוביל אגף הביטחון של המועצה לפי סדר עדיפויות בטחוניות ותקציביות שנקבעו על ידי משרד הבטחון. בקרוב מתוכננת פריסה של כ-60 מיגוניות נוספות בישובים ותוכנית למעבר לתאורת לד בגדרות ההיקפיות בישובים, שתהינה מחוברות למערכת סולארית. מיזם חסכוני וירוק. שנדע רק ימים של שקט וביטחון.

 

אזרחים למופת

האזור שלנו עשיר בהיסטוריה מרתקת ולגאוותנו, גם בילדים סקרנים, אחראיים ומופלאים. התרגשתי לשמוע שתלמידי כיתה ב3 בבית הספר ״שחר אשכול״ של המורה בת שבע כהן יהלומי יצאו לטיול בנחל הבשור, מצאו מטבע עתיק ומסרו אותו לנעמה בכר, המורה להכרת הסביבה. נעמה יצרה קשר עם רשות העתיקות והסתבר שזהו מטבע עתיק המתוארך למאה ה-4 לספירה.

בעקבות כך הגיעו ארכיאולוגים מרשות העתיקות לאסוף את המטבע ולהעניק לתלמידים תעודת הוקרה על גילוי אזרחות למופת במסירת הממצא למדינה. דבר שיתרום להמשך חקר ההיסטוריה של ארץ ישראל ושל אזורנו בפרט.

אני גאה בילדים שלנו ובמערכת החינוך במועצה שמחנכת לאזרחות טובה, לעידוד סקרנות ולחיבור מיוחד לטבע ולמורשת האזורית שלנו. מוזמנים לקרוא עוד על הממצא בכתבה שפורסמה השבוע באתר ynet

 

פברואר יצא מן הכלל

בשבוע הבא נפתח את "פברואר יוצא מן הכלל", חודש שלם בו אנו מאירים זרקור מיוחד לאנשים עם צרכים מיוחדים. זו שנה שלישית ברציפות שאנו לוקחים חלק במיזם החשוב וכל שנה מחדש שואלים את עצמנו- כיצד נוכל לעשות יותר כדי להכיר מקרוב את עולמם של האנשים עם הצרכים המיוחדים בקהילה שלנו.

תכנית החודש נבנתה במלאכת מחשבת על ידי אנשי המקצוע המסורים שלנו במרכז קהילתי זה פה ובאגף לשירותים חברתיים. מחכה לנו תכנית שופעת בתכנים מרגשים, מרתקים ומרוממי רוח. אני מזמין אתכם לעקוב ולהצטרף לפעילויות. התוכנית המלאה בקישור: פברואר יוצא מן הכלל 2022 | מועצה אזורית אשכול (ze-po.com)

 

שבת שלום 

גדי

gadi@erc.org.il