26/5/22

משולחן הסגן

* פלסטיק- ״הסיפור של חיינו״ הפלסטיק תרם להתקדמות האנושות בתחומים רבים, היום זו מגיפה עולמית.
אגף איכות סביבה קיים השבוע הרצאה של עמותת ״צלול״ לעובדי המועצה, כחלק ממהלך משותף של ועדת איכות סביבה והאגף להפסקת השימוש בחד פעמי,הפחתת צריכה והגברת המיחזור. נושאת הדגל בנושא חברת ועדת איכות סביבה רויטל דג'אווי בן יעקב.  
 
* פלסטיק חקלאי
 אחת המשימות המרכזיות שלי, בשיתוף ועדות סביבה וחקלאות, היא למצוא פתרון בר קיימא לערמות הנילון.
בימים אלו הופך החזון  למציאות ומפעל המיחזור לייצור משטחי פלסטיק מפסולת חקלאית החל לקום כאן במועצה.
התרגשתי לראות את התקנת המכבש העצום וההכנות לפתיחה.

*לאחרונה התגברה האכיפה של רשויות המדינה על עסקים במועצה, שנמצאים על ייעודי קרקע שאינם מותאמים לשימושים.
לאור זה שאין מספיק חלופות זמינות לטובת בעלי עסקים ויזמים, אנו ממפים אזורי מסחר/ תעשייה/ מלאכה בדגש על היישובים עצמם. 
הרעיון של המיפוי-
מה עושה יזם או בעל עסק ששימושי הפל"ח לא מאפשרים את סוג העסק? מה עושה חבר קיבוץ מתחדש, תושב יישוב קהילתי, יזם שרוצה להעתיק את מגורו למועצה?
איך מסייעים ליישובים השונים שבבעלותם שטחי תעשייה ומלאכה   ריקים או לא מפותחים, לצד האצת פיתוח אזורי תעסוקה מועצתיים.
הרציונל לייצר מאגר מידע נגיש לכולם.

* מו"פ עד הבית- בתקופה הקרובה נצא בקול קורא לחקלאי אשכול לתמיכה ישירה במחקר ופיתוח ייזום ויישום בשדה, מטע או בחממה 
כחלק מפיתוח מצוינות חקלאית . ביקרתי את החקלאי המוכשר גלעד פיין שמבצע מחקר גנטי בתפוחי אדמה ומבצע את הניסוי בשיטת "אירופוניקה״ עבור פורופסר חיים רבינוביץ מהפקולטה ברחובות.
 
* רגע של נוסטלגיה-
 מוסא דובדבני האיש והאגדה ממטווח נירים שהתאמנתי אצלו כנער. אני מבקר אותו אחת "לחידוש רישיון" . המיומנויות שרכשתי במטווח מסייעות לי במימוש מטרות שונות בחיים.

* איזה מרוץ לילה היה לנו אתמול! 
מאות רצים בכל הגילאים, חגיגת ספורט לכל הקהילה בניצוחם של צוות המרכז קהילתי היה נפלא. 
 
* היום  גמר האשכוליגה מפעל קהילתי משובח.  
הפיתחה נגד מבטחים..
בהצלחה לשני הצדדים!

שבת שלום

דודי

 

19/5/22

 מיזם "השפעה מקומית" - פרוייקט ישראלי בתמיכת האיחוד האירופי, שמטרתו שיפור מנגנוני ההתמודדות של השלטון המקומי עם משבר האקלים, באמצעות מעורבות ושיתוף פעולה עם גורמי המפתח- בני הנוער שלנו והעסקים הקטנים והבינוניים. נפגשנו אנכי ודניאל ויטל עם שגריר האיחוד האירופי בישראל, דימיטרי טזאנצ'ב. בתור רשות חקלאית המושפעת מהותית משינויי האקלים, המועצה מבינה את החשיבות וחורטת על דגלה את ההיערכות למשבר האקלים, ולוקחת על עצמה את האחריות להיערך לשינויים הצפויים על-ידי נקיטת צעדים להפחתת השפעתנו.
אנו מזמינים עסקים המעוניינים להפוך לסביבתיים יותר (לצד רווחיים יותר) להצטרף לפרויקט המשמעותי הזה ולקבל ליווי אישי וממומן. 

* נציגי הועד המנהל, חבר הנאמנים וחוקרים מהמכון למחקרי ביטחון לאומי בראשות פרופסור עמנואל טכרטנברג, ערכו סיור בעוטף ובמרכז החוסן המועצתי בהובלתה של שרית סעד, מנהלת מרכז חוסן.  
התרגשתי במיוחד לפגוש את נשיאת בית המשפט העליון בדימוס דורית ביניש, שאחת ההחלטות האמיצות שלה משפיעות עלינו עד היום- מיגון בתי הספר בעוטף.

* בתקופה זו, לפני שנה, היינו בעיצומו של מבצע "שומר חומות" וספגנו אבדות בנפש של עובדים זרים במשקים.
במאמץ משותף יחד עם משרדי ממשלה, קק"ל ותורמים נדיבים, ובהובלת מנהל החקלאות אוהד בן גיגי, אגף הביטחון וצוות ההנדסה - הצלחנו להציב מיגוניות בסמוך לכ-80 מגורי עובדים ביישובי המועצה
הפרויקט ממשיך ולא נעצור עד שלכל העובדים והעובדות בחקלאות במועצה יהיה מרחב בטוח, כל זאת בהמשך לחתירה המאומצת והעיקשת למיגון הישובים מעבר לקו 7 הק"מ.

* שיפור השירות והנגישות- השבוע פורסם סקר בנושא תחבורה ציבורית, בשיתוף מחלקת התחבורה במועצה. נכון לרגע זה ענו יותר מ-600 תושבות ותושבים. הסקר נמצא באתר המועצה ופתוח למילוי עד ליום ראשון.

* אין משילות בלי אכיפה– צוות הפקחים בשיתוף אגפי איכות הסביבה והביטחון, מתווים מדיניות ובונים שגרות אכיפה. 
על מנת לוודא שאיכות החיים במועצה תישמר. היום עברו הצוותים שלב נוסף בהכשרה, באמצעות הייעוץ המשפטי, שמטרתו שמירה אדוקה על התפר בין זכויות הפרט ושלום הציבור במרחב. 

* היום יצא למזכירויות היישובים קול קורא מטעם קרן הניקיון המועצתית של הועדת לאיכות סביבה והוועדה החקלאית. כולי תקווה שההיענות תהייה טובה וצעד זה יהווה נקודת ציון ושינוי כיוון לטובת שיפור משמעותי של מצב הניקיון בישובים.

* אנדרטת הפלדה– באופן סמלי למדי, הצלחנו לגייס תקציב משמעותי של 500 אלף ₪ לחיזוק, שיקום ושימור המבנה וסביבתו,  בדיוק בעת ציון 40 שנה לפינוי ימית.

* ולקינוח- התרגשתי עד מאוד לברך את מושב עין הבשור, המושב הגדול במועצה, לרגל 40 שנה להיווסדו. 

שבת שלום

דודי

 

4/5/22

משולחן הסגן

* בטחון - קיימנו ישיבת מליאה מיוחדת בנושא ביטחון הפנים במועצה.
חלק מהישיבה היה סגור מטעמי ביטחון מידע, בה הציג קצין האג"מ של תחנת אופקים את המודיעין, הפעולות והתפיסות של מספר חוליות האחראיות לפריצות האחרונות במרחב. במקביל, הציג אגף הביטחון במועצה את הכספים הגדולים (קרוב למליון ש"ח בשנתיים האחרונות), שמושקעים הן בתגבור מצלמות חכמות בצירי התנועה והן בהתאמת התשתיות במוקד.
עוד הוצגה לחברים עבודתו של פקח רב-תכליתי שעתיד להצטרף למערך השמירה על הסדר הציבורי, בשיתוף אגפי המועצה והמשטרה. אנו ממשיכים לדרוש הקמת תחנת משטרה בתחומי המועצה, לצד תגבור מערך המתמ"יד של משמר הגבול. המסר לאזרחיות ולאזרחים - לפתוח קריאת 100 בכל אירוע. במקרים של פריצות וכדומה, יגיע שוטר לבית הפונה לרישום התלונה, ולא תדרש נסיעה לתחנת אופקים לצורך זה.

* איכות הסביבה - נפגשנו, הילה מנהלת האגף לסביבה וקיימות ואנכי, עם הנהלת מחוז דרום של המשרד להגנת הסביבה. מטרת הפגישה, למעט הכרות עם מנהל המחוז החדש, הייתה קידום תכניות נאמני סביבה בישובים ושחרור תקציבים רבים ה"תקועים" בקולות קוראים ובמשרדי החשבים . 

* "שותפות ביחד" בניהולה של טלי רויטמן- התרגשתי להשתתף במפגש של עשרות חברי השותפות ממקסיקו בהובלת המרכז הקהילתי, במבנה  האומנויות שנבנה בתמיכת השותפות. הייתה זו הזדמנות נוספת להודות מעומק הלב על השותפות והתמיכה.
 
* יקירי אשכול - התרגשתי להעניק את אות יקיר.ת אשכול לחיים (סולו) שילה, על הסיוע שלו במיצוי זכויות לניצולי שואה, ולאורלי דיין אורלי דיין על מיזם "הדנדש" - חנות יד שניה, קיימות ומפעל רווחה.
כמו כן, שמחתי לציין לשבח את עידו עוזיהו מעין הבשור, מצטיין נשיא המדינה, "הגאון מפיקוד הדרום". אשרי האזור שאלה תושביו ותושבותיו.


סופ"ש נעים. הכל באשכול