שותפות ביחד (מקסיקו / צפון מזרח ניו יורק) של הסוכנות היהודית היא יוזמה ייחודית המקשרת בין 550 קהילות בכל העולם באמצעות 45 שותפויות בישראל. מעורבות רעיונית, יתרונות משותפים, אתגרים ומודלים של הצלחה מעצימים את הקהילות השותפות ומחוללים שינוי. ההשלכות של תוכניות מסוג זה חורגות מעל ומעבר לגבולותיה של כל קהילה בודדת- כך, לכל אחת ואחד מאיתנו ניתנת ההזדמנות להיות מעורב ולהשפיע באופן ישיר ואישי.

תוכנית שותפות ביחד של הסוכנות היהודית הוקמה בשנת 1994 והיא מהווה דוגמא לשיתוף הפעולה המתמשך בין הסוכנות היהודית, איחוד הקהילות היהודיות של צפון אמריקה (UJC) ומגבית קרן היסוד.

כמאמץ מקומי בעל השפעה לאומית, כל שותפות במסגרת התוכנית מספקת את ההזדמנות לחיבור בין קהילות בארץ ובחו"ל. בתוך כך נרקמות ומשגשגות גם מערכות יחסים בינאישיות, באמצעות תהליך קהילתי משותף. יותר מ-10,000 מתנדבים עובדים יחדיו מדי שנה, בוחנים נושאים בעלי חשיבות מעלים לדיון תגובות מהשטח, קובעים אבני דרך, מציבים יעדים ומגדירים תקציבים להשגתם. המעורבות ושיתוף הפעולה יוצרים הפריה ותרומה הדדית בעיקר בתחומים ערכיים קהילתיים וחינוכיים ומספקים קרקע פורייה לפיתוח כלכלי.

אחד האספקטים המלהיבים ומרחיקי הלכת ביותר בפרוייקט שותפות ביחד הוא ההפריה ההדדית. מתנדבים מקהילות העולם אשר מגיעים לישראל כדי להיות מעורבים בתהליך, שבים ומחזקים את הקהילות אליהן הם שבים. שותפות ביחד מובילה שינוי מתהווה בחברה הישראלית ובקהילות היהודיות בחו"ל. היעד המרכזי- הפיכת תוכנית שותפות ביחד לתהליך התנדבותי מנהיגותי לתחום ההתנדבות ההולך ותופס תאוצה ברחבי הארץ.

לקהילת אשכול יש קשרים באמצעות הסוכנות היהודית עם שתי קהילות: קהילת יהודי מקסיקו וקהילת יהודי צפון מזרח ניו יורק, שתי הקהילות מחוברות אלינו משנת 2004 ותומכות בפרוייקטים רבים בקהילה

כמו כן יחד אנחנו עוסקים בתכנים של העולם היהודי והזהות היהודית עם הסתכלות על העבר הווה והעתיד.

מנהלת השותפות - טלי רויטמן - talr@jafi.org