שלום לכולם

אופטימיות (זהירה!)

אנו כבר שלושה שבועות בתוך ניהול חירום משבר הקורונה. המועצה ממשיכה במתכונת החירום ורוב סדר יומנו מתמקד בניהול המשבר על כל היבטיו והתאמת שירותי המועצה למציאות החדשה שנכפתה והאתגרים שנלווים לכך.

בתחילת השבוע קיבלנו בשורות טובות ש-2 מהחולים באשכול, בני זוג בני 78 מקיבוץ בבארי, החלימו ושוחררו לביתם. אנו מאחלים להם בריאות איתנה ומחזקים אותם על האחריות וההקפדה על הנחיות שמנעה הידבקות. נכון להיום יש 2 חולים באשכול, בחולית ובשלומית. שלומם טוב ואנו מאחלים להם רפואה שלמה. יש כ-100 תושבים בבידוד ביתי. מספר החולים באשכול הוא אפסי ביחס למגמה הארצית והוא קשור במידה רבה באחריות שנוקטים התושבים על ידי ההקפדה על הנחיות משרד הבריאות וערך הערבות ההדדית שמאפיין אותנו. כולנו תקווה שמגמה זו תישאר ונזכה כולנו לבריאות איתנה. זה בתנאי שלא נכנס לשאננות ונמשיך למלא אחר ההנחיות.  

שגרירי העשייה והטוב

מאז פרוץ משבר הקורונה אנו בקשר הדוק ויומיומי עם אנשינו הנפלאים בישובים, חברי הצח״י וההנהגות. אנו מעבירים להם מידע, הנחיות מקצועיות, שומעים מהם על הצרכים הייחודיים ביישוב ומלווים אותם בכל הנדרש כדי לתת יחד את המענה הכי טוב שאפשר לתושבינו, במציאות הלא שגרתית.

חלקם עושים זאת בהתנדבות מלאה וחלקם בתפקיד בשכר. אך המשותף לכולם הן ההתגייסות המוחלטת והאחריות העצומה להבטחת בריאות התושבים מעל לכל ולמתן מענים מיטביים לאוכלוסיית שזקוקות לכך. זכינו באשכול בהנהגות קהילתיות איכותיות ומסורות בכל היישובים שמאפשרות לנו להתמודד יחד עם התקופה המאתגרת בצורה מעולה, למרות ועל אף האתגרים שלא ידענו כמותם עד היום. היום חילקנו לכל אחת ואחד מהם שי כאות תודה מהמועצה.

 

סיוע לעסקים באשכול

כולנו נדרשנו לשנות את שגרת חיינו מקצה אל קצה ולהסתגל למציאות חדשה וחסרת ודאות. בין הנפגעים המרכזיים מהמצב החדש הם בעלי העסקים הקטנים והבינוניים, גם אצלנו בבית באשכול. אני רואה בעסקים שלנו מנוע צמיחה משמעותי של המועצה ולכן חשוב לי לסייע להם ככל הניתן כדי להתמודד עם התקופה המאתגרת. לצד סיוע הממשלה, אנו גיבשנו שורה של צעדים באמצעותם נסייע לעסקים במסגרת הכלים שיש ברשותנו: דחיית תשלומי הארנונה למעוניינים, סיוע בעידוד כלכלה מקומית, פרסום העסק על חשבון המועצה בעיתון 232 הקרוב. בנוסף הנחתי את צוותי המועצה שכל שירות או מוצר הנרכש על ידי המועצה - תינתן עדיפות ראשונה לרכישה מבעלי עסקים מיישובי המועצה. למכתב שיצא לבעלי העסקים: https://bit.ly/2X7Sbxv

 אנו עומדים לרשות בעלי העסקים בכל שאלה ובקשה. אל תהססו לפנות לדורון אשטן מנהלת 'מעברים' שלנו: 054-2887711

במשימה לאומית

החקלאים באשכול ממשיכים גם בימים אלה במשימתם הלאומית להבטיח לאזרחי ישראל בטחון תזונתי. בזכות החקלאים בארץ ובאשכול בפרט, אזרחי ישראל נהנים בימים אלה של חוסר ודאות מתוצרת טריה ואיכותית בשפע. מצב זה לא קורה במדינות אחרות בעולם.

חלק לא מבוטל מהחקלאים שלנו חווים פגיעה. בעיקר חקלאים המשווקים לשווקים שנסגרו לפעילות בהוראת משרד הבריאות. חלק מהם עברו לפעילות שיווק ישירה באמצעות פלטפורמות דיגיטליות. אך זה לא מספיק. מאיר יפרח, סגן ראש המועצה ומזכיר ארגון מגדלי הירקות פועל בימים אלה כדי לסייע לחקלאים שנפגעים מהמצב. למרות המצב הקשה, החקלאים באשכול, כדרכם בשגרה, לא שוכחים ולא מפקירים את החלשים וממשיכים לתרום חלק מהתוצרת החקלאית שלהם לנזקקים.

גד"ש חלוצה:

״הבסיס לכל אושר, הוא בריאות״

כאות הערכה והוקרה על עבודתם המסורה והמאומצת למען תושבי אשכול, חילקנו השבוע לכל צוותי המרפאות במועצה את ״צמח האושר״. מתנה קטנה, עם מחשבה רבה מאחוריה. בתקווה לימים טובים ומאושרים שיבואו להם ולכולנו במהרה. אני מודה למנהלת מחלקת הבריאות שלנו במועצה, הילה קטרי, שבתוך כל העומס במחלקה בימים אלה, הובילה גם את הפרויקט המיוחד הזה. בתמונה: צוות המרפאה בקיבוץ בארי, עם צמח האושר שנרכש על ידי המועצה מ'חוות הקקטוסים' בתלמי יוסף.

אפידמיולוג משלנו

זכינו אתמול לשמוע הרצאה מרתקת ומעוררת מחשבה על נגיף הקורונה מפיו של תושב המועצה שנמצא בלב המחקר האקדמי על הנגיף. ד"ר יפתח גפנר מעין הבשור, אפדימיולוג וחוקר באוניברסיטת ת"א - בית הספר לבריאות הציבור הקדיש לנו שעה שלמה מזמנו בימים טרופים אלה ובהתנדבות. שמענו ממנו על כל המידע החשוב הידוע כרגע לגבי הנגיף , מהם התרחישים, מה היתרונות באשכול ומה אחריותנו כדי לשמר זאת. למי שלא הספיק לראות, מצורף קישור להרצאה המלאה: https://www.youtube.com/watch?v=RC2nVQrKaws מומלץ!

שבת שלום

גדי

gadi@erc.org.il