04 ספטמבר 2020 / ‏ט"ו אלול תש"ף

שלום לכולם,

בידיים שלנו

ביום ראשון תיכנס לתוקף תוכנית הרמזור הלאומית להתמודדות עם נגיף הקורונה באמצעות סיווג הישובים בארץ ל'צבעים'. כל ישוב יסווג לפי רמת התחלואה וכתוצאה מכך יגזרו הגבלות בתחום ההתקהלות, אכיפה וסמכויות הניהול לרשויות. אני מברך על התוכנית, שבפעם הראשונה מאז פרוץ הקורונה, מעניקה סמכויות לרשויות, תוך התייחסות דיפרנציאלית לכל ישוב. ביום ראשון נקיים מפגש עם ראשי הצח"י והנהלות הישובים לעדכון והערכות משותפת. לאורך הדרך הצלחנו להישמר באשכול, הודות לכם. מצב התחלואה ברחבי הארץ במגמת עלייה מדאיגה והאפשרות של סגר עומדת על הפרק. הקפידו על הכללים והישמרו גם כשאתם מחוץ למועצה. ככל שנישמר כ'מועצה ירוקה' נימנע כולנו מהפרה קשה של שגרת החיים. בהצלחה לכולנו.

יום חג

שמחים, יפים ונרגשים, פסעו ביום שלישי בבוקר 4,574 תלמידי אשכול בשעריהם של מוסדות החינוך שלנו, מתוכם 311 תלמידי כיתות א׳. ביקרתי בכל בתי הספר במועצה והתרגשתי עם התלמידים וצוותי החינוך. למרות האתגר שניצב בפנינו השנה, אני רגוע כי יודע עד כמה צוותי החינוך שלנו עשו הכל כדי שהשנה תהיה הכי טובה שאפשר. האתגר האמיתי הוא לתלמידי ה'-ו'. הצוותים שלנו בנו תוכנית ייחודית 'מחוץ לקופסא' כדי לייצר שבוע לימודים מלא ומשמעותי לכל תלמיד בתוך בתי הספר ואנחנו לא חסכנו במשאבים כדי לאפשר זאת. קיבלנו מכם משובים רבים, שמחזקים אותנו. אני מודה להורי אשכול, על שיתוף הפעולה והאמון ומשוכנע שביחד נצליח. אני מאחל שנת לימודים מוצלחת, פורה ויצירתית, לכל ילדי אשכול וצוותי החינוך.   

תמונה שמכילה מקורה, אדם, תקרה, מזוןהתיאור נוצר באופן אוטומטי

הכי גבוה שלנו

אחרי שעדכנתי על ׳נופי הבשור׳ שהוכר כבית ספר מצטיין בתחום הערכי והלימודי, קיבלנו לידינו את נתוני התמונה החינוכית הרשותית המלאה. אני שמח וגאה לעדכן, שאחוז הזכאות לבגרות באשכול עומד על 88.3%. הנתון הגבוה ביותר שלנו ואחד הגבוהים בדרום. ציונים הם לא המדד החשוב ביותר. אך אחוז הזכאות הגבוה ובעיקר - מגמת העליה לאורך השנים, מבטאים את העשייה וההשקעה החינוכית של אנשי החינוך העל יסודי באשכול, ב'נופי הבשור', באולפנה ובישיבה ב'נווה', במטרה להגיע לכל תלמידה ותלמיד. תמיד יש מקום להשתפר ונמשיך לשאוף קדימה, ערכית ולימודית.

תמונה שמכילה טקסטהתיאור נוצר באופן אוטומטי

רב המשותף

שנת לימודים חדשה נפתחה גם במדרשת רינה בישוב שלומית. שמחתי להשתתף בטקס הפתיחה המרגש יחד עם אנשי הישוב, צוות המדרשה, הרב אלי אדלר- ראש המדרשה, הרב אריאל איגרא- רב הישוב שלומית וכמובן, 30 בנות המדרשה שהגיעו אלינו מנהריה שבצפון ועד ערד שבדרום. שלומית הוא צעיר ישובנו וכל פעם שאני מבקר בו אני מתרגש מחדש מההתפתחות והרוח השוקקת, בשבילים ובעיני התושבים. רב המשותף לנו על המפריד. ועל אף שיש לעיתים הבדלים בגישות ובהשקפות עולם בין תושבים, כולנו שותפים למעשה ההתיישבותי וברוח אהבת האדם והאדמה. בירכתי את בנות המדרשה על הצטרפותן לאשכול ואיחלתי להן בהצלחה. נמשיך לפתח את שלומית ואת כל יישובי אשכול.

תוכנית הממשלה

שנת 2020 עומדת להסתיים, תחת עננה כבדה של חוסר ודאות תקציבית במדינה. על אף העובדה שאין תקציב מדינה כמעט שנתיים, מועצות עוטף עזה נהנו מהעובדה שחלק ניכר מתקציבי המועצות עוגנו בהחלטות ממשלה ולכן עד סוף 2020 הושפענו פחות מהחסר התקציבי. אך חוסר היציבות התקציבית ומשבר הקורונה הקשה, משנים את סדרי העדיפויות והעיניים אינן נשואות אלינו בימים אלה. השבוע התכנסנו כל ראשי הרשויות של עוטף עזה כדי לקדם את הצעת המחליטים המיוחדת שגיבשנו לעוטף, אותה נגיש לשולחן הממשלה בשבועות הקרובים. במקביל פנינו במכתב דחוף לראש הממשלה, שר האוצר, שר הפנים ושר הבטחון בבקשה לקיום פגישה דחופה. במכתב הבהרנו שנדרשת התייחסות ייחודית לצרכים שלנו, שתבוא לידי ביטוי בקבלת החלטת ממשלה המשכית לעוטף, ותבטיח המשך הזרמת תקציבים לפחות לתחומים הבסיסיים שהם עורק החיים לאזור - הקלות מס וארנונה, חוסן, בטחון וחינוך. אמשיך לעדכן בנושא.

בחזית ההתמודדות

במהלך החודש האחרון ניצב קיבוץ בארי בחזית ההתמודדות הקשה מול טרור השריפות. אלפי דונמים של חורש נשרפו ובישוב התמודדו עם מספר אירועים חריגים של בלוני נפץ ותבערה. אנשי הבטחון והמתנדבים מהקיבוץ פעלו יחד מסביב לשעון במסירות ותוך סיכון אישי, כדי לשמור על הבית ועל הטבע. כדי לחזק אותם ולסייע להם מול האתגרים המורכבים, אגף הבטחון שלנו רכש לצוות טרקטורון חדש לטובת הטיפול בשריפות, בסיוע תרומה נדיבה של Jnf ארה"ב שמסייע לנו רבות בחירום ובשגרה. בתקופה הקרובה ירכשו כלים נוספים לטובת יישובי המועצה - יישובי חבל שלום והחלוציות, הפרסה וגוש צוחר. ובתקווה שהשקט והבטחון ישמרו באזורנו.

תרבות עד הבית

בשבוע שעבר עידכנתי על ביקורו של שר התרבות והספורט, חילי טרופר, ועל התקציב המיוחד שקיבלנו ממשרדו לטובת אירועים ומופעים לילדים במועצה. בחרנו לחלק את התקציב לישובים, לטובת קיום אירוע בכל ישוב וישוב. במהלך השבוע היתה ליטל אמסלם, מנהלת התרבות שלנו, בקשר עם כל רכזי התרבות, בכל הישובים. אני שמח לעדכן שכל יישובינו, בלי יוצא מן הכלל, הרימו את הכפפה ליוזמה. החל משבוע הבא ועד סוף החודש יתקיים בכל אחד מ-32 יישובי אשכול אירוע תרבות שנבחר על ידי צוות התרבות היישובי. בימים אלה של מתח מצטבר חשוב שנוכל לשמוח ולהנות מתרבות בצוותא עם הקהילות שלנו, החוסן של אשכול.

 

שבת שלום

גדי

gadi@erc.org.il