06 נובמבר 2020 / ‏י"ט חשון תשפ"א

שלום לכולם, 

מאמץ משותף

מצב התחלואה באשכול במגמת ירידה. מספר החולים המעודכן עומד על 8 ומספר המבודדים על 55. חלפו שלושה שבועות מאז נפתחו גני הילדים ולשמחתנו הרבה אנו עומדים על 0 חולים במערכת הגיל הרך ובתקווה שכך ימשך. תלמידי כיתות א'-ד' שבו השבוע בהתרגשות רבה ללימודים בבתי הספר, בקפסולות קבועות. בתי הספר מקפידים על מוגנות בריאותית מירבית וכך אנו פועלים גם בהסעות. מרבית הישובים מוסעים בהסעה נפרדת לישוב ובמקרים של ישובים עם מספר מועט של תלמידים, מוסעים שני ישובים יחד. בהסעות אלה הצבנו מחיצת ניילון באמצע האוטובוס אשר מפרידה בין הישובים. כך נוכל לצמצם את מספר התלמידים שידרשו לבידוד במקרה של תלמיד מאומת בהסעה. מקומות הישיבה קבועים ומלוות ההסעה בכל אוטובוס מסייעות לשמירה על הסדר והקפדה על ההנחיות. אני מודה להורים על שיתוף הפעולה המלא והמאמץ המשותף, רק ככה נמשיך ונצליח.

מרכזי למידה בישובים

לאחר סבב פגישות אינטנסיבי ומעמיק עם רכזי החינוך ונציגי ההנהלות מכל יישובי המועצה בנושא הקמת מרכזי למידה בישובים, הבנו שהצורך המרכזי ביישובינו בתקופה זו הוא חיזוק והשקעה בחינוך החברתי. לאור זאת, יצרנו מתווה תמיכה של המועצה, בדגש על החינוך החברתי, באמצעות שני מסלולים אפשריים שכל ישוב יוכל לבחור בהתאם לצרכיו.

תמיכת המועצה כוללת סיוע בהצטיידות, כמו: מחשבים, כסאות ושולחנות, השתתפות בשכר רכז או מדריך חברתי בכל ישוב ובהמשך גם הנגשת חוגים בתוך הישובים. התנאי לתמיכת המועצה הוא לקיחת אחריות משותפת של המועצה והישובים על מרכזי הלמידה. אנו רואים במתווה זה הזדמנות יוצאת דופן לחזק את תשתית החינוך החברתי בכל יישובי המועצה ולבנות תשתית חדשה בישובים בהם היא חסרה.

המתווה שהצגנו השבוע לרכזי החינוך מבוסס על תמיכה דיפרנציאלית לכל ישוב הנקבעת לפי  קריטריונים ברורים ושקופים כשערך הסולידריות מתווה את דרכינו בקבלת ההחלטות. שמחתי על התמיכה של נציגי היישובים בדרך שבחרנו. באופן טבעי עלו שאלות והסתייגויות ואנו נמשיך בשיח פרטני עם כל ישוב להתאמות נקודתיות של המתווה.

אני מודה למרכז הקהילתי 'זה פה', לאגף החינוך, למנהלות בתי הספר, לרכזי החינוך והנהלות הישובים שהקדישו זמן וחשיבה רצינית ומעמיקה איתנו כדי לייצר ייחד את המתווה הנכון והמותאם ככל הניתן לאשכול.

אנו למודי ניסיון ויודעים שגם במצבי משבר וחירום ניתן לייצר הזדמנויות. זוהי הזדמנות פז לחזק ולייצר תשתית חינוך חברתי בכל יישובי המועצה, לחזק את השותפות בין המועצה והישובים לאור הצרכים בשטח ולממש את ערך הסולידאריות, הלכה למעשה.

עוגן התיישבותי

בהתרגשות גדולה, הנחנו אתמול אבן פינה לרפת חדשה באשכול - רפת ראשונה ביישובי החלוציות, המשותפת ל'נווה' ו'בני נצרים'. תקענו יתד נוסף בהתיישבות המפוארת המתפתחת על ידי אנשי החלוציות, מפוני גוש קטיף. מרגש לראות כל פעם מחדש את דרך הצמיחה, הפרחת השממה והשגשוג הקהילתי בה הם הולכים אחרי משבר הפינוי הקשה. בטקס השתתפו שר החקלאות,  אלון שוסטר, שר ירושלים ומורשת ותושב נווה, הרב רפי פרץ, שר החקלאות לשעבר אורי אריאל, יו"ר קק"ל הנכנס אברהם דובדבני ואנשי הישובים.

לאחר הטקס נפגשנו במועצה עם שר החקלאות ומספר חקלאי אשכול, ממגוון ענפים. השר הקשיב והתייחס לשאלות כואבות בנושא: מים, עובדים זרים, ייבוא, שיווק וחיזוק החקלאות לטווח הארוך. זכינו בשר חקלאות שהוא בראש ובראשונה איש ההתיישבות המכיר מקרוב את האתגרים ופועל בנחישות לקידום המטרות המהותיות שלנו, למרות המגבלות התקציביות. אני רואה בכך תקווה והזדמנות לשינוי.

צילום: יעל בוחבוט, בני נצרים

 

שירות חדש: פינוי פסולת אלקטרונית

כחלק מפיתוח תחום המיחזור והסביבה הנקיה באשכול, יצאנו השבוע לדרך עם שירות חדש: איסוף ומיחזור פסולת אלקטרונית. ב-17 ישובים במועצה שנרשמו לשירות הצבנו מיכלי איסוף לסוללות ולמוצרי חשמל קטנים מכל הסוגים (כל מוצר חשמלי נטען או בעל חוט עם תקע). האיסוף יתבצע אחת לחודש או לפני, לפי צורך וקריאה מהישוב. אנו מקווים שבאמצעות הנגשת השירות בצורה נוחה ויעילה בישובים נגדיל משמעותית את היקף מיחזור הפסולת האלקטרונית. למה זה חשוב? כי בפסולת חומרים כמו ברזל, פלדה ומתכות המחלחלים לאדמה, מפיצים גזים רעילים לאוויר, מזהמים את מי התהום ופוגעים בנו, בבעלי החיים ובסביבה שלנו. אמנם הפסולת האלקטרונית מהווה 2% מהפסולת הביתית שלנו, אך היא מהווה 70% מגורם זיהום הסביבה! בקרוב נשיק גם שירות לאיסוף מכשירי חשמל גדולים (מקררים, מכונות כביסה וכו). ישובים שעדיין לא נרשמו לשירות, מוזמנים ליצור קשר עם אגף איכות הסביבה 08-9929115

 

לא רק קורונה

לא פחות חשוב מבלימת תחלואת הקורונה לקראת החורף, הוא התחסנות נגד נגיף השפעת, בעיקר בקרב אוכלוסיות בסיכון. השילוב של התפרצות מחודשת של הקורונה בחודשי החורף לצד השפעת, צפוי לייצר עומסים כבדים בבתי החולים שהשלכותיהם עלולות להיות מסוכנות. לאחרונה פנו אלי מספר תושבים ושיתפו אותי שיש מחסור בחיסוני שפעת במרפאות קופ״ח כללית במועצה. בעקבות כך פניתי למנהלת המחוז במשרד הבריאות ובזכות התערבות זו הוכפלה כמות החיסונים במועצה, כשבשלב הראשון הם ניתנו לאוכלוסיות בסיכון. בימים הקרובים תגיע כמות נוספת. אני ממליץ לכולם להתחסן נגד נגיף השפעת לקראת החורף, שיהיה זה חורף ראשון בו מערכת הבריאות תתמודד, במקביל לשפעת, עם נגיף הקורונה.

גל פריצות

בתקופה האחרונה אנו מתמודדים עם גל פריצות בישובים ופשיעה חקלאית. צוות אגף הביטחון שלנו, בשיתוף משטרת אופקים ומג"ב דרום עושים מאמצים רבים למיגור התופעה ויש כבר מספר הצלחות בשטח. באחד האירועים נתפסו שני חשודים שפרצו לבתים. הם נמצאים במעצר והוגש נגדם כתב אישום. מקרים נוספים נמצאים בחקירה. אנא, עזרו לנו ודווחו על כל פריצה, גניבה או תנועה חשודה. לעיתים זו טירחה אך יש בכך חשיבות לטיפול ראוי בתופעה. מוקד אשכול זמין 24/7: 08-9966333

מבצע סבתא

גם בשבוע הבא נמשיך בפעילות ענפה ומושקעת למען ותיקי אשכול במסגרת ציון 'חודש האזרח הותיק'. מגוון אגפי ומחלקות המועצה חברו יחדיו כדי לייצר תוכנית מושקעת ומקיפה, שכוללת אירועים מועצתיים רבים ומגוונים, חוברת רעיונות לפעילויות פנים ישובית, הנחות לותיקים לרכישה בבתי עסק מקומיים והפקת עיתון 'דבר הבריאות' במחווה נוסטלגית לעיתון 'דבר' האייקוני. במקביל אנו ממשיכים ב'מבצע סבתא' להדרכת הוותיקים בטכנולוגיות הדיגיטליות, כדי שכמה שיותר ותיקים יוכלו להנות מהפעילויות.   

אני מזמין אתכם, ותיקות וותיקים, בנות ובנים, להתרווח על הכורסא עם כוס קפה ולהנות מהעיתון המעניין שנכתב והופק כולו, באהבה גדולה, על ידי אנשי הקהילה למען קידום אורח חיים בריא ופעיל בקרב אוכלוסיית הזהב של אשכול. העיתון גם הודפס ויחולק לבתיהם של כל הותיקים. קריאה מהנה!

https://online.fliphtml5.com/eqvd/gwbi/

שבת שלום

גדי

gadi@erc.org.il