07.05.2020

 

שלום לכולם,

השגרה החדשה

השבוע נכנסנו לשלב חדש במשבר הקורונה – שלב השגרה בצל הקורונה. מדובר בחזרה מדורגת לשגרה שתמשך תקופה והיא שונה משגרת החיים שהכרנו עד כה. לאט לאט מוסרות המגבלות ומתרחבות ההקלות, החינוך והמשק חוזרים לפעילות וגם ביקורים אצל סבתא וסבא. אך מתכונת הפעילות שונה ומחייבת הסתגלות למספר כללים – חבישת מסיכות, שמירת מרחק אחד מהשני, הקפדה יתרה על היגיינה אישית ואחריות אישית, יותר מתמיד, להישאר בבית אם לא מרגישים טוב.

הוכחנו עד כה שאנו יודעים לשמור על עצמנו ועל הסובבים אותנו. נכון להיום אין אף חולה קורונה במועצה. מצבנו הטוב לאורך כל הדרך הוא בזכות האחריות האישית והקהילתית וההקפדה הגבוהה על ההנחיות. חשוב שכולנו נמשיך ככה, כדי למנוע את התפשטות הנגיף באשכול ונוכל לחזור כולנו לשגרה מלאה במהרה.   

התגעגענו

בהתרגשות עצומה, אחרי חודשיים כמעט של סגר, קיבלנו השבוע את ילדי כיתות א'-ג' ויא'-יב' בבתי הספר שלנו, תחת המגבלות הנדרשות. צוותי החינוך נערכו והטמיעו נוהל ניקיון יומיומי מוקפד, שכולל: חיטוי, מיגון אישי, שמירה על ההיגיינה והסברה נרחבת. בכל בית ספר מונה אחראי לנושא הקורונה שתפקידו לוודא התנהלות יומיומית בטוחה ונקיה במרחב הבית ספרי. הנוכחות בשבוע הראשון עמדה על כ-70%, גבוה מהממוצע הארצי. החשש של חלק מההורים מובן ואנו פועלים בקפדנות, באחריות ובזהירות, כדי להבטיח מרחבי פעילות נקיים והיגייניים. אנו נערכים לפתיחת הגנים ביום ראשון באותו אופן מוקפד. מידע מפורט יצא להורים על ידי הצוותים. תודה לצוותים הנהדרים של אשכול שנדרשו לעבודה במציאות מאתגרת ומורכבת, בין אם בבתי הספר ובין אם בהמשך הפעלת הלמידה מרחוק. זכינו בצוותים מסורים שנותנים לילדים שלנו מעטפת תמיכה, בטחון ואהבה בתקופה לא שגרתית זו. 

 

הערכות הישובים לשגרת קורונה

כמו שידענו לתת מענה למציאות הביטחונית באמצעות פיתוח מערך צח"י מפואר, כך נעשה בהתאמה גם להתמודדות המועצה, יחד עם הישובים, עם נגיף הקורונה. כהערכות לשלב הבא - שלב השגרה לצד הקורונה, הצענו ליישובים עבודה במודל ייעודי שיתן מענה להיבטים הכלכליים, החברתיים והקהילתיים. את הצוות ילוו בעבודה משותפת בין אגפית - נציגים מהאגף לשירותים חברתיים, המרכז הקהילתי והאגף האסטרטגי. אני משוכנע שבאמצעות התארגנות יישובית זו, נצליח לצלוח את המשבר ואף לצמוח ממנו.

'לפני הכל עסקים באשכול'

אמנם נתוני נגיף הקורונה מעודדים וכולנו מחזיקים אצבעות שכך זה ימשך, אך המגיפה הכלכלית היא הדבר שיידרש לו עוד זמן החלמה ממושך. זו משימה משמעותית שמונחת על שולחננו. אנו לא מפסיקים מלעסוק ביצירת פתרונות בדרכים שונות כדי לסייע לבעלי העסקים שלנו שמתמודדים עם משבר כלכלי. השבוע השקנו קמפיין מועצתי בשיתוף 'מעברים' לעידוד צריכה מעסקים מקומיים, בשם: "לפני הכל עסקים באשכול". זהו שם הקמפיין, תעקבו ברשתות, בעיתון 232 ותחפשו גם את המדבקה: 'תוצרת מקומית'. ראו דוגמה:

 

מפגע סביבתי חמור

אנו מתמודדים בתקופה האחרונה עם תופעה מדאיגה של סתימות מרובות במערכות הביוב הביתיות והציבוריות כתוצאה מהשלכת פסולת שאינה מותאמת לאסלה, כמו: מגבונים, מוצרי היגיינה, שיער ואפילו מסיכות חד פעמיות. צוות אגף ההנדסה מפנה מדי שבוע כ-2 טון מגבונים מתחנות השאיבה! מעבר לפגיעה בתשתיות הביוב ועוגמת הנפש במקרים של הצפת ביוב בתוך הבתים - מדובר במפגע סביבתי חמור! אנו פונים לתושבים – אנא הקפידו: יש להשליך לאסלה רק נייר טואלט.

היסטוריה באשכול

אחרי מאמצים רבים שנמשכו כמעט עשור, צה״ל שחרר עבור המועצה 7,000 דונם של שטחים שהוגדרו ‘שטחי אש׳, לטובת המשך פיתוח ההתיישבות באזור. מדובר בשטחי אדמה באזור חבל שלום שחלקם כבר מעובדים כיום. אך בשל הצו הצבאי, לא ניתן היה לשייך אותם חוקית ורשמית לבעלות החקלאים. מדובר באבן דרך בתוכנית הסדרת הקרקעות ובבשורה ענקית להמשך פיתוח החקלאות והצמיחה במועצה. בימים אלה מדינת ישראל קיבלה תזכורת לחשיבות האדירה של החקלאות הישראלית ובמועצה אזורית אשכול בפרט - הבטחון התזונתי של אזרחי ישראל. שותפים רבים וטובים סייעו לנו במהלך, ובמרכזם הרמטכ"ל רא"ל אביב כוכבי וסגן הרמטכ"ל האלוף אייל זמיר, שניהם מילאו בעברם בתפקידי פיקוד בגזרתנו ושומרים פינה חמה להתיישבות ולאשכול.

 

שבת שלום

גדי

gadi@erc.org.il