שלום לכולם,

לא פשוט, אבל נחוץ

המגבלות החדשות שהטילה השבוע הממשלה הן לא פשוטות עבורנו אך נחוצות כדי להתמודד עם התפרצות הקורונה. אנו פועלים במגוון דרכים כדי להמשיך פעילויות של תרבות, פנאי וקהילה לפי המגבלות החדשות תוך שמירה על בריאות הציבור כך למשל, אושר לנו להפעיל את ה'דרייב אין' להקרנת סרטים וכעת אנו פועלים להרחבה שלו גם למופעי תרבות, תחת המגבלות.

 אחת המכות הקשות היא ההנחיה על סגירת בריכות השחיה שמהוות עוגן מרכזי לקהילה שלנו בקיץ. יחד עם מרכז המועצות האזוריות אנו פועלים להחריג את בריכות השחיה במרחב הכפרי. אופי הפעילות באזורנו הוא שונה מעיר, גם מבחינת מספר המשתמשים וגם מבחינת היכולת הישובית לקבוע כללים, כמו שעות פעילות נפרדות וכללי ריחוק נוספים לצמצום אפשרות הדבקה. גם העובדה שאושרה הפעלת בריכות בבתי מלון מחזקת את עמדתנו. טרם קיבלנו את התייחסות משרד הבריאות ואנו ממשיכים לפעול בנושא.

בתחילת השבוע תיאמנו ניידת בדיקות קורונה בישוב נווה ולשמחתנו מרבית התוצאות עד כה שליליות. ההנחיות והאחריות האישית של החולים והמבודדים באשכול מוכיחות עצמן ומונעות הדבקה בקהילה.  באשכול 6 חולים: 2 בנווה, 1 בישע ו-3 בצוחר, אחד מהם במצב בינוני. אני מאחל לכולם בריאות איתנה וחזרה לשגרת חייהם במהרה.

עוטף עזה תחילה

אירחנו השבוע במועצה את מפקד פיקוד העורף הנכנס, אלוף אורי גורודין, שאת אחד מסיוריו הראשונים בחר לקיים בעוטף עזה. אנו לא משלים את עצמנו לגבי השקט הבטחוני היחסי בחודשי הקורונה ומכירים מקרוב את האתגרים. הצגתי לאלוף מגוון צרכי בטחון ובמרכזם את סוגיית המיגון בישובינו שמחוץ ל-7 ק"מ. הסברנו את חשיבות המיגון באשכול, בראש ובראשונה להצלת חיים אך גם לתחושת הבטחון ולחוסן האישי שלנו, הבסיס להמשך ההתיישבות באזור. הצגנו תוכנית לעידוד בניית ממ״ד בבתים בישובים שמחוץ ל-7 ק"מ באמצעות הקלה משמעותית בתהליכי התכנון, הרישוי והביצוע, פריסת תשלומים וליווי כלכלי למשפחות מתקשות.     

האלוף יבחן את הדברים ותתקיים פגישת המשך. האלוף שיתף אותנו על החיבור המיוחד שיש לו לאשכול דווקא דרך בתו, שאת שנת השירות שלה עשתה באשכול כמדריכה בחוג סיירות. את האיכויות והייחודיות של אשכול הוא שמע לראשונה ממנה. אנחנו רק חיזקנו את הדברים...אני מאחל לו הצלחה רבה בתפקיד ומשוכנע שנזכה לשיתוף פעולה טוב והדוק.

 

שותפים לדרך

נפגשנו השבוע במועצה עם המהנדס הראשי של נתיבי ישראל, קובי בר טוב ועם מנהל מחוז הדרום אלכס גליק. סיירנו לאורך כביש 232 ובצמתים מרכזיים לאורך הכביש וסיכמנו על קידום מספר נושאים: הוספת נתיב פניה ימינה בצומת המועצה ובצומת גמה כדי לאפשר כניסה לכביש בבטחה. התאמה של הכניסה לקיבוץ בארי, מעגל תנועה בצומת אורים והסדרת צומת הכניסה למועצה וצומת הכניסה לקריית החינוך מכיוון יישובי הפרסה. לצד אלה, נתיבי ישראל ממשיכה בתהליך התכנון המפורט של כביש 232 מניר יצחק למבטחים, כולל הסדרת צומת מבטחים. כרגיל עם נת"י היה שיח מצוין ורצון אמיתי לעזור.

תוכנית חדר האוכל בקריית החינוך

בעקבות המגבלות החדשות של משרד הבריאות אנו דוחים בשלב זה את הסיור שתכננו בקריית החינוך להצגת התוכנית להקמת חדר האוכל. אני קשוב להתנגדות שקמה לגבי מיקומו ובימים האחרונים אני פועל עם הצוות המקצועי של המועצה ומנהלת ׳שחר אשכול׳ לבחינה מחודשת של המיקום בניסיון לאתר חלופות אחרות. השבוע נפגשתי גם עם נציגות ועד ההורים של בית הספר 'שחר אשכול'. הן סיירו בבית הספר ובפגישה הגענו להסכמה משותפת על בחינת 2 חלופות נוספות, שתיהן ממוקמות במעטפת החיצונית של בתי הספר היסודיים באזור אולם סביון. כמו כן נבחנת חלופה לבנות את חדר האוכל בקומה שניה, על מבנה קיים. אני מודה לועד ההורים על שיתוף הפעולה והמעורבות המקדמת תוך שיח ענייני ומכבד.

האדריכלים נתבקשו לבחון את החלופות השונות ולהציג לנו את המסקנות בזמן הקרוב. לכשנקבלן נפרסם לציבור לקבלת הערות ולהחלטה משותפת על המיקום המוסכם, על בסיס היתרונות והחסרונות של כל אחת מהחלופות שיוצגו. אמשיך לעדכן בנושא

המאבק באלימות כלפי נשים

רגע לפני הטלת המגבלות החדשות, קיימנו באולם אשכול אירוע מיוחד ועוצמתי להזדהות עם המאבק באלימות כלפי נשים, בהובלת בנות הנוער שלנו. כנראה שזהו האירוע האחרון שנקיים באולם התרבות בתקופה הקרובה, ואין סמלי מכך. עם הטלת המגבלות הנוספות והקשיים הנלווים, נשים רבות מאוד נמצאות בסיכון גבוה, כפי שנוכחנו במהלך תקופת הסגר. 8 נשים נרצחו בתקופה זו על ידי בני זוגן. האלימות כלפי נשים הגיעה גם לבית שלנו, לאשכול, עם הרצח הנתעב של חברתנו אסתי אהרונביץ ז״ל. אירוע שטלטל את כולנו. אך קהילת אשכול לא נותרת אדישה לתופעה האיומה וערב ההוקרה היה ביטוי נוסף לכך. אני מודה לבנות הנוער הנפלאות על ערב כה עוצמתי. התפעלתי מהבגרות, המעורבות החוכמה והרגישות שלהן. השינוי לא יגיע בעקבות הערב הזה. הדרך עוד ארוכה אך זהו צעד אחד נוסף בדרך.

גאווה לאשכול

בשורות נפלאות ומעודדות בתקופה של אי וודאות בארץ. קבוצת הנוער ׳יוניסטרים׳ אשכול עלתה לשלב הגמר בתחרות הארצית והיוקרתית ׳יזמות צעירה׳. זו שנה שניה ברציפות שקבוצת היזמים הצעירים של אשכול מגיעה לשלב הגמר במסגרת פעילות המרכז הקהילתי ובהובלה של מעיין צוויג (שדי אברהם). הקבוצה פיתחה תוכנית ייחודית ומרשימה לצריכת חשמל חסכונית חברתית. אפילו השופטים בתחרות לא נשארו אדישים נוכח היצירתיות המתפרצת של נוער אשכול. נלווה אותם עד הגמר ונחזיק להם אצבעות. בהצלחה!

 

שבת שלום

גדי

gadi@erc.org.il