11 במרץ 2021/ כ"ז אדר תשפ"א

שלום לכולם

יעילות החיסונים

עבר כבר פרק זמן מאז החלה החזרה ההדרגתית לשגרה ומאז חידשנו את הלימודים בכל מוסדות החינוך שלנו ולשמחתנו, נכון לרגע זה, מגמת התחלואה במועצה ממשיכה לרדת. מספר המאומתים עומד כרגע על 8. נתוני ההתחסנות יפים, עם למעלה מ-85% מחוסנים/בעלי 'תו ירוק' בקרב אוכלוסיית היעד. גם במקרה הזה קהילת אשכול התגייסה והוכיחה אחריות אישית וקהילתית. אנו רואים שהחיסון בטוח ויעיל ומהווה גורם מרכזי בירידת התחלואה בארץ ובמספר החולים קשה. נתונים שנותנים לנו תקווה לעתיד.

למרות מצבנו הטוב, לצערנו עדיין מספר מצומצם של עובדי הוראה לא התחסן. החוק לא מאפשר לחייב את הצוותים להתחסן ואנו עושים פעולות ממוקדות כדי לגייס אותם לכך, מתוך האחריות כלפי בריאות ילדינו ולמען השמירה על המשך שגרת לימודים רציפה במוסדות החינוך. אני פונה שוב, לכל צוותי החינוך, להתעלות מעל לכל שיקול וללכת להתחסן. למען בריאותכם האישית, למען הילדים ולמען הקהילה כולה.  

מרחב טיפול חדשני

מי שביקר לאחרונה במרכז החוסן ובאגף לשירותים חברתיים שלנו, או חלף על פניהם, בוודאי שם לב לגינה חדשה ומעניינת שהוקמה סביבם. גינת מרגוע שופעת צמחיית יער עבותה, ספסלי ישיבה מחומרים טבעיים ואבני נביעה. זוהי לא עוד גינה, אלא מרחב טיפולי חדשני בו הטבע משולב כמשאב, כשגם החוץ שלנו הוא מקום בטוח ומוגן לנשמה. את הגינה הייחודית הקמנו הודות לתרומה נדיבה שקיבלנו מידידינו – ארגון 'נשות הדסה' ו- JNF ארה"ב. תכננו ועיצבו אותה שני אנשים מוכשרים בקהילתנו – אורן זבדה (חולית) וגילי כהן ארנולדס (עין הבשור) ועל הביצוע אמון צוות אגף ההנדסה של המועצה. מוזמנים לבוא לבקר. הצוותים הנהדרים שלנו כאן עבורכם.

תוכנית הפיתוח הכלכלי

בהמשך למפגש שיתוף ציבור שקיימנו בחודש שעבר להצגת תוכנית הפיתוח הכלכלי של המועצה, אנו ממשיכים לשלב הבא, של עיבוד הרעיונות בקבוצות מיקוד בארבעת הכיוונים שהוצגו (אנרגיה מתחדשת, טיפול בפסולת, אגרו-טק ופיתוח אזור בונדד). למי שפספס, אזכיר שאנו בשיאו של תהליך אסטרטגי לאיתור מנועי צמיחה כלכליים במועצה שיגדילו מקורות הכנסה עצמאיים לטווח הארוך ויפחיתו תלות בתקציבי ממשלה. אני שוב מודה לכל מי שהשתתף במפגש ולוקח חלק בתהליך. מעורבות הציבור היא הכרחית להצלחתו. מי שלא השתתף במפגש הראשון ניתן עדיין להצטרף. רישום לשלב הבא בקישור: https://eshkol.info/466/ נפתח בחלון חדש

מקום לכולם

מרכז האמנויות החדש והיפייפה שהקמנו נפתח לאחרונה לפעילות. הראשונים לחנוך אותו היו תלמידי החוגים ובתי הספר. כשתכננו אותו, מטרתנו היתה שיהפוך להיות מוקד תרבות, פנאי והעשרה קהילתי לכל הגילאים, מתינוקות ועד קשישים. השבוע החלום הפך למציאות והתקיימו בו, לראשונה, חוגי ריקוד במגוון סגנונות לוותיקים. מרגש לראות את הוותיקים שלנו אחרי תקופת הבידוד הממושכת נפגשים, שמחים ורוקדים יחד בקצב. חוגי הריקוד הם סנונית ראשונה מתוך שורה של פעילויות וחוגים שאנו מתכננים במרכז החדש לוותיקים שלנו ולכל הקהילה.

הכרת הטוב

לקראת חגיגות יום העצמאות באשכול, שיעמוד השנה בסימן 70 שנה למועצה, יצאנו בקול קורא להגשת המלצות ליקיר/ת אשכול - אנשי המופת בקהילתנו, שתורמים תרומה משמעותית ויוצאת דופן לחיינו במשך שנים. אשכול שופעת באנשים איכותיים, מרגשים ומעוררי השראה ובשנה מיוחדת זו נעניק את האות ל-7 מהם, ב-7 קטגוריות שונות שמיפינו. מרגע שפרסמנו את קול הקורא לציבור הוגשו כבר עשרות רבות של המלצות.

אות "יקיר/ת אשכול" הוא אחד הפרויקטים המרגשים ומרוממי הרוח, שאני שמח וגאה להוביל שנה שלישית באשכול. לכוון זרקור על הערכים שלנו, להכיר ולהוקיר את האנשים שממשים אותן הלכה למעשה באופן המעורר השראה לכולנו. אך בעיקר מרגשת היא ההתגייסות שלכם, תושבי אשכול, להמליץ ולפרגן בהמוניכם על אנשי הקהילה, מתוך ערכי הכרת הטוב והודייה. אשרינו. מוזמנים להגיש את המלצותיכם בקישור המצורף : https://eshkol.info/464/ נפתח בחלון חדש

ממצא נדיר באזורנו

אזורנו המופלא שופע בהיסטוריה מרתקת ואוצרות ארכיאולוגיים. התרגשתי להתבשר השבוע שילד בן 11 בשם צבי בן דוד מבאר שבע שטייל בנחל הבשור עם משפחתו, מצא פסלון נדיר וייחודי מתקופת המקרא. הפסלון של דמות אשה עוטה על עצמה צעיף הועבר על ידי המשפחה לרשות העתיקות, לחקר ושימור. הממצא יאפשר ללמוד עוד יותר על ההיסטוריה של אזורנו ואת מנהג הפולחן בעת הקדומה. כל הכבוד לצבי ומשפחתו על האחריות והאזרחות למופת. תוכלו לקרוא עוד על הגילוי בכתבה:  https://travel.walla.co.il/item/3422527 צילום: יבגני אוסטרובסקי ואורן שמואלי, רשות העתיקות.

שבת שלום

גדי ירקוני

gadi@erc.org.il