12 נובמבר 2020 / ‏כ"ה חשון תשפ"א

מצב הקורונה באשכול

אחרי שבתחילת השבוע התאפסנו והגענו ל-0 חולים באשכול, תוך יומיים עודכנו על 4 חולים חדשים: 1 בנווה, 1 באורים, 1 בצוחר, ו-1 במבטחים. זה מחדד שאסור להיכנס לשאננות ולמרות המגמה החיובית הנמשכת באשכול, המצב שברירי ויכול להשתנות בכל רגע. אנא, הישמרו והמשיכו להקפיד על ההנחיות. כל ארבעת החולים עברו חקירה אפידמיולוגית ומי שנדרש לבידוד, עודכן.

ביום ראשון הקרוב יחל במועצה פיילוט בהובלת המרכז הרפואי 'שיבא' של הפרויקט "חיים בטוח – לומדים לצד הקורונה". כחלק מהמאבק הלאומי בקורונה וקידום החזרה לשגרה לצד הקורונה, יחל בכפר הנוער "ביכורים" פיילוט ביצוע בדיקות סרולוגיה לאיתור בעלי נוגדנים ובדיקות אנטיגן מהירות לאיתור מאומתים. בדיקות שנועדו לסייע ביצירת "כיתות בטוחות" ומניעת תחלואה בבתי הספר ובכך לאפשר חזרה בטוחה ללימודים. לצורך הפיילוט הוכשר צוות מתוך בית הספר והמועצה: אחות, אנשי מעבדה, בוגרים ומתנדבי מד"א, שיפעלו בליווי ופיקוח היחידה למניעת ובקרת זיהומים ב'שיבא'. ביום ראשון אשתתף בהשקת הפיילוט יחד עם מנהלת היחידה, פרופ' גילי רגב. אני מחזיק אצבעות להצלחתו ומקווה שיהווה בשורה לקראת חזרה מהירה ובטוחה לשגרת הלימודים באשכול ובכל הארץ.

פרוייקט משנה מציאות

בימים אלה קורם עור וגידים פרוייקט משמעותי לשיפור איכות החיים במועצה ושדרוג התשתיות לטובת המשך הצמיחה. אנו בתהליך בניה מואץ של תחנות שאיבה חדשות ומתקדמות של מי שפכים, שיתנו מענה ליישובי מרכז המועצה ובסיסי צה״ל באזור, בעלות של עשרות מיליוני שקלים. התחנות החדשות נועדו לשפר ולהרחיב משמעותית את מעבר כמות מי השפכים, וימנעו סתימות עתידיות שמהוות מפגע סביבתי חמור. עד כה ביצענו את השדרוג ב-5 תחנות מתוך 12 בכל המועצה ואנו בתהליך מול רשות המים לבצע שדרוג בכל 12 התחנות, עד סוף שנה הבאה.

תשתיות הביוב הינן תנאי הכרחי לפיתוח המועצה והטיפול בהן הן חלק מהחזון שלנו לחזק את תשתיות הישובים, לשפר את איכות החיים ולהאיץ צמיחה דמוגרפית. זו הזדמנות להודות לצוות אגף ההנדסה הנמרץ שלנו שפועל ללא לאות לקידום הפרוייקט במהירות לצד שאר הפרוייקטים הגדולים והמורכבים אותם הם בונים בימים אלה ברחבי המועצה.

 

 

הטובים לחוסן  

אורחים מיוחדים ולא שגרתיים הגיעו אתמול לביקור במרכז החוסן שלנו. הכירו את אנשי רעו"ת באיגוד הטייסים הארצי – רשת עזרה ותמיכה לטייסים על ידי טייסים. הם הגיעו אלינו כדי ללמוד מניסיוננו בהתמודדות עם מצב לחץ מתמשך ולשתף מניסיונם במצבים דומים.

אנשי רעו"ת, הם טייסים שפועלים בהתנדבות מלאה כדי לתת כתף לחבריהם הטייסים הנתקלים בקשיים שונים עקב עבודתם המאתגרת. הם עוקבים שנים אחרי העוטף ואחר הפעילות המתמשכת לחיזוק החוסן ובחרו ללמוד מהמודל של אשכול כדי ליישמו בארגונם ותוך כדי גם לחזק אותנו מתוך ניסיונם. אני משוכנע שיש לנו הרבה מה ללמד וגם ללמוד מהם ומברך על תחילתה של הידידות המופלאה.  

ברכות לשכנים

בתחילת השבוע התבשרנו על החלטת הממשלה לאישור הקמת ישוב חדש בעוטף עזה, במועצה אזורית שדות נגב. אני מברך את חברי, ראש מועצת שדות נגב, תמיר עידן, שעמל על כך רבות, ואת שכנינו היקרים. אין ספק שזהו ביטוי נוסף ומרגש להתפתחות באזור וביישובי עוטף עזה בפרט. בד בבד עם הצמיחה וההתפתחות, על הממשלה להמשיך לחזק עוגנים תומכים והכרחיים להתיישבות המתפתחת, לחינוך, לפיתוח תעסוקה, איכות הסביבה, שיפור התחבורה והרחבת כביש 232.

אנו בקשר שוטף עם כל שרי הממשלה ויש על כך הכרה מקיר לקיר. חלק כבר מתוקצבים ועל חלקם אנו עדיין נאבקים. שמחתי לשמוע שבזמן הדיון בממשלה על הישוב החדש הועלו גם צרכים חשובים אלה על ידי שרי ממשלה המכירים את ההתיישבות מקרוב ונמצאים איתנו בקשר הדוק, ביניהם הרב רפי פרץ, תושב המועצה.

הרווח של כולנו

בצל הקורונה והאבטלה הגואה, רשות הטבע והגנים, בתמיכת משרד האוצר והמועצה הלאומית לכלכלה, יצאה בפרוייקט מיוחד - "פרוייקט ה-500". פרוייקט של גיוס 500 עובדים מקרב הבלתי מועסקים מרחבי הארץ, רובם עצמאיים שלא זכאים לדמי אבטלה, למען משימות של שמירת טבע ומורשת.

במסגרת השותפות ההדוקה של אשכול עם רט"ג, במהלך החודש האחרון התבצעו הודות לפרוייקט עשרות מבצעי ניקיון בשטחים הפתוחים ברחבי המועצה בשיתוף אנשינו: תומר מהלר מהאגף לאיכות הסביבה, אושרה גבאי רכזת השטחים הפתוחים והשותפים במנהלת הבשור.

אני מברך ומודה על הפרוייקט החשוב שמסייע לאנשים שנותרו ללא פרנסה וגם עוזר לנו לשמור על הטבע.

בהזדמנות זו אני מזמין אתכם לנצל את מזג האויר המושלם הצפוי בסוף השבוע הקרוב ולפני הגשם בשבוע הבא ולצאת לטייל בטבע הנפלא שמסביבנו עם האנשים שנעים לכם בחברתם. אם נתקלתם במקום מלוכלך או שלא נאספה בו אשפה, תדווחו למוקד אשכול. אולי גם ניפגש באחד המקומות...

 

שבת שלום

gadi@erc.org.il