14 אוגוסט 2020 / ‏כ"ד אב תש"ף

שלום לכולם

 

סגן ראש המועצה

השבוע הודעתי לסגן ראש המועצה, מאיר יפרח, כי מתוקף חוק הרשויות המקומיות החלטתי להשתמש בזכותי ליטול בחזרה את הסמכויות שהענקתי לו כסגן. אין מדובר בביטול תפקיד הסגן ויבוצע תהליך מינוי של סגן חדש ממושבי המועצה, שיקבל את הסכמת ותמיכת רוב חברי המליאה, לפי הנהלים.

מאז בחירתי לראשות המועצה לקדנציה שניה, השתדלתי לעמוד בהתחייבותי לעבודה משותפת עם מאיר. לצערי הרב, סגן ראש המועצה אינו שותף לתפיסת החזון, המטרות, היעדים וסדרי העדיפויות הארגוניים במועצה ואיננו מסכימים על דרכי ההתנהלות הנכונים והמיטביים לפיהם ראוי שתפעל המועצה.

אני מכבד את מאיר ברמה האישית אך חובה עלי לפעול בתפקידי באחריות. אתגרים רבים ומורכבים לפתחנו. אחטא לתפקידי, לאחריותי ולמחויבותי כלפי קהילת אשכול אם לא אפעל כדי להבטיח שדרה ניהולית מחויבת, מגויסת ומתפקדת בצורה מיטבית וראויה, למען כל תושב ותושבת במועצה.

צר לי על כל ניסיון לייצר סביב ההחלטה שיח של חלוקה סקטוריאליות בין "מושבים" ו"קיבוצים". שיח שנועד להחזיר אותנו בכוח לימים שחלפו מהעולם, מתוך שיקולים לא ענייניים שרק פוגעים במרקם הקהילתי. להנציח פוליטיקה ישנה שלא רלוונטית עוד באשכול וגם לא תהיה עוד לעולם. אנחנו לא שם. לא בבתי הספר שלנו, לא בקהילה שלנו ולא בשפה. סגן חדש יבחר כמובטח מתוך נציגי מושבי המועצה על ידי רוב חברי מליאת אשכול ואני מאחל לאשכול דרך חדשה ומוצלחת.

במסלול ירוק

אני שמח לעדכן ששני תושבי המועצה שאובחנו מאומתים, החלימו וחזרו לשגרת חייהם: הרב רפי פרץ מהישוב נווה וחברתנו מהישוב עמיעוז. מספר החולים באשכול עומד כעת על 2 בלבד וכולנו תקווה שנצליח להמשיך יחד עם המגמה הירוקה. סיירת הקורונה שלנו ,המורכבת מנוער אשכול, ממשיכה להסתובב ברחבי המועצה לחיזוק ההסברה והשמירה על ההנחיות. חברי הסיירת מחלקים מסיכות, בקבוקי אלכוג'ל ומדבקות הצטיינות למקפידים על ההנחיות. המדבקות שהכנו כבר תיכף נגמרות...מה שמצביע על ההקפדה שלכם על ההנחיות. הרבה תודה לכם על כך. ככל שנמשיך בדרך זו, נרוויח ונקבל סמכויות רבות יותר לניהול שגרת החיים בצל הקורונה. 

האתגר וההזדמנות

בימים אלה אנו עוסקים באינטנסיביות בהערכות לקראת פתיחת שנת הלימודים בהתאם למתווה של משרד החינוך והנחיות משרד הבריאות. זהו אתגר גדול לכולנו, אך גם הזדמנות לאפשר לכוחות המקומיים שלנו יזמות וקבלת החלטות שמתאימות לנו, תוך הטמעת הרגלי למידה חדשים. אגף החינוך יחד עם מנהלות בתי הספר וצוות 'זה פה'- המרכז הקהילתי, פועלים לגיבוש מודל עם נציגויות מהנהגות ההורים והישובים, שיאפשר מרחבי למידה והעשרה גם בימים בהם הילדים לא מגיעים לבתי הספר. בימים הקרובים נפרסם את התוכנית.

שומרים על הבית

בשבוע האחרון אנשינו היקרים באגף הבטחון, רבש"צים ומתנדבים, יחד עם חיילי צה"ל וכוחות כיבוי האש, קק"ל ורט"ג נלחמו באש השריפות כתוצאה מבלוני תבערה. בזכות שיתוף הפעולה היעיל בין כל הגורמים הצליחו להשתלט על האש, למנוע את התפשטותן וסיכון הישובים. אנו מודים להם מקרב לב על העבודה הקשה והמסורה. ברור לכל שזהו לא הפתרון. הפתרון הוא מדיני. המצב הוא תוצאה של קיפאון מדיני מתמשך מול הרצועה, עליו אנחנו משלמים את המחיר. אנחנו לא נשבר מהבלונים ואני גם מציע לצד השני לא להמשיך לנסות את צה"ל. במצב כזה ברור לכל שהם יצאו מופסדים. אך גם אנחנו. שוב ושוב. לכן אנו מצפים מהדרג המדיני לפעול בנחישות רבה יותר להשבת שקט אמיתי ולהבטחת בטחון אזרחיו לצד הגבול.

שביל אופניים בחבל שלום

בשעה טובה, החברה הכלכלית לפיתוח אשכול, פרסמה מכרז לביצוע שביל הליכה ואופניים בחבל שלום. תוואי השביל יהיה לאורכו של כביש 2211, מצומת אבשלום ועד לכביש 232. הפרויקט יאפשר לתושבי החבל והמועצה, לצעוד לאורך השדות ובין יישובי החבל, בבטחה ובהנאה מרובה. נמשיך לתכנן ולפתח עוד שבילי הליכה במרחב הכפרי של המועצה, לרווחת התושבים. תהליך המכרז ובחירת הקבלן הזוכה יארכו כחודשיים והעבודות בפועל צפויות להימשך כחצי שנה.

מחכים תמיד בבית

השבוע פגשתי במועצה את שגיא נחושתן מקיבוץ רעים שזכה לפני כשבועיים במדליית כסף באולימפיאדה האירופאית לפיזיקה. פגשתי את שגיא עם הוריו, אליה ועמית, ויחד עם מנהל אגף החינוך, אבי יאנוס, מנהלת 'נופי הבשור' זמירה בן יוסף ומחנך הכיתה של שגיא, עומר. ביקשנו לשמוע משגיא על התחרות, על האימונים ועל תוכניותיו לעתיד. בירכנו את שגיא על הזכיה, על הכבוד שהביא לישראל ולאשכול וחיזקנו אותו על הבחירה האישית שלו לדחות את השירות הצבאי ביחידה מובחרת כדי לעשות שנת שירות בהוסטל לאנשים עם צרכים מיוחדים. התפעלנו כולנו מאישיותו יוצאת הדופן של שגיא וחיזקנו את הוריו על החינוך המופתי. כי הכל מתחיל בבית. בסיום הענקנו לשגיא שי מהמועצה - פק"ל קפה שישמש אותו בהמשך המסע ועליו הקדשה עם הכיתוב: "מחכים לך תמיד בבית".

שבת שלום

גדי ירקוני