מבט אל האופק

קרוב לאלף איש מילאו השבוע את אולם אשכול, כדי לשמוע סדרה של הרצאות  עם רעיונות ופרספקטיבות חדשות לפתרון הסכסוך ישראלי-פלסטיני, במסגרת הפרויקט "האם ראית את האופק לאחרונה?". שמענו הרצאות מרתקות, נחשפנו לזויות חדשות ומעוררות מחשבה, שעם חלקן הסכמנו ועם חלקן התווכחנו. המראה של האולם שלנו, מלא בתושבי אשכול והסביבה שהגיעו במיוחד כדי לשמוע, להסכים או להתווכח, על האפשרויות ליצירת מציאות אחרת – היה מרגש. שמחנו לארח את הפרויקט הארצי ויוצא הדופן אצלנו באשכול. אנחנו נמשיך להתבונן אל האופק.

 

יעילות ההגנה בגבול

יעילות מערך ההגנה של צה"ל לאורך הגבול הוכיחה את עצמה השבוע שוב. תצפיתניות צה"ל זיהו השבוע מחבל חמוש שהתקרב לגדר. בזכות האמצעים הטכנולוגיים המתקדמים שמפעיל צה"ל לאורך הגבול – פעלו הכוחות במהירות והמחבל חוסל, בצד הרצועה. האירוע היה בשליטה מלאה של הצבא מתחילתו ועד סופו, ללא השפעה על הישובים, למעט קולות הנפץ שנשמעו. אני מחזק את חיילי וקציני צה"ל שפועלים 24/7 לאורך הגבול כדי להגן עלינו.

 

אושר תקציב המועצה לשנת 2020

מליאת המועצה אישרה השבוע את תקציב המועצה לשנת 2020 בסך – 203.884 מיליון שח. מדובר בתקציב הגבוה ביותר של המועצה עד היום ומשקף גידול של 13% – 23.849 מיליון ש״ח מהתקציב של שנת 2019, באמצעותם אנו נרחיב את השירותים לתושב.

כמו בשנים קודמות, התקציב הגדול ביותר מופנה לחינוך – שליש מהתקציב הכולל של המועצה, עם תוספת תקציבית של 3.5 מיליון ש"ח השנה. תוספות תקציב נוספות הוקצו לאגף הבטחון – לצורך פיתוח מוקד אשכול כשירות כולל לתושב 24/7 ולאגף איכות הסביבה, לצורך תוספת פקח ופעולות.

אני מודה למליאת אשכול שהקדישה שעות על גבי שעות של דיונים עד לאישור התקציב, למנכ"ל המועצה – ניר ים, לצוות אגף הגזברות – כבי שקולניק, יפה בוקובזה ומתן שטרית ולמנהלת האגף האסטרטגי רננה יעקב. את תוכנית העבודה של המועצה לשנת 2020 המקושרת לתקציב נעלה בימים הקרובים בחוברת דיגיטלית באתר המועצה וגם נפיץ לתושבים. בהצלחה לכולנו!

 

הכשרת דוברי ישובים

החודש התקיימה במועצה הכשרה לדוברי הישובים ולחברי הצח"י שאחראים על ההסברה לציבור בחירום. ההכשרה, ביוזמת מרכז החוסן ודוברות המועצה, כללה שלושה מפגשים מלמדים ויעילים להתנהלות מול כלי התקשורת סביב אירועי חירום בישוב. ההכשרה כללה חלק תיאורטי וחלק מעשי של תרגול עמידה מול מצלמה עם כתב חדשות 13 בדרום, אלמוג בוקר. מפגש אחד הוקדש להכשרה בצילום באמצעות הטלפון הנייד עם אורן שמאי (פריגן) ככלי הסברה משמעותי בחירום ולמיתוג הישוב בשגרה.

אני מחזק את משתתפי ההכשרה ממגוון הישובים שלנו, שאת התפקיד החשוב והמשמעותי בישוב בחירום מבצעים בהתנדבות מלאה ובין לבין מקדישים את זמנם היקר להכשרות, ללמידה ולהתמקצעות.

 

 

הפגה לכל ישוב

אחרי סבב ההסלמה האחרון, המלצנו לישובים לקיים פעילות הפגתית קהילתית, שתקיף את כל תושבי הישוב בגילאים השונים. לצורך כך הקצנו לכל ישוב 7000 ₪ עם רשימת המלצות של מרכז החוסן לפעילויות מגוונות המחזקות חוסן קהילתי. שמחנו מאוד שמרבית הישובים נענו להמלצה ויזמו במהלך החודש פעילויות קהילתיות נפלאות. תוכלו לקבל 'טעימה' מהפעילויות המגוונות באלבום התמונות שעלה לעמוד הפייסבוק של המועצה. תודה לאגף לשירותים חברתיים ומרכז החוסן על הפרוייקט החשוב.

https://www.facebook.com/302935663056816/posts/3105135279503493/?d=n

 

יש פירות למאבק

כפי שדיווחתי בשבוע שעבר, העבודות על המקטע הראשון של כביש 232 מתקדמות ואנו נמצאים בתהליך תכנון מפורט עם נתיבי ישראל למקטע השני (ניר יצחק-מבטחים). אנו ממתינים לכינון הממשלה, כדי שהמשך התקצוב של הכביש יובא להחלטת ממשלה.

כפי שהסברתי בעבר – כביש 232 אינו עומד בקריטריונים של משרד התחבורה ככביש אדום ולכן, אין למשרד יכולת חוקית לתעדף עבורו את תקציב משרדו. המשמעות היא שהתקציב צריך לבוא להחלטת ממשלה מיוחדת, מתוך החלטה לחיזוק האזור. אנו זוכים להכרה ולתמיכה פרלמנטרית מקיר לקיר על חשיבות פיתוח הכביש לאזור וגם להכרה ציבורית ותקשורתית יוצאות דופן.

כמעט בכל מקום שאליו אני הולך, מחוץ לאזור, פונים אלי אזרחים ומעלים בפני את סוגיית כביש 232 המוכרת ואת חשיבותו. גם כלי התקשורת, ובעיקר – כתבנו בדרום שמסקרים את אשכול, מקפידים לעלות את נושא הכביש כל אימת שאפשר. הם שותפים איתנו למאבק וסייעו משמעותית להבאתו של הכביש לתודעה הציבורית החשובה לה הוא זוכה.

 

 

 

הבחירה היא בכולנו

תודה לקבוצת ‘ידיעות אחרונות׳ שבחרה לתת במה מרכזית ומכובדת לעוטף עזה  – בועידה השנתית של העיתון – ״האנשים של המדינה״. הוזמנתי השבוע יחד עם אנשים נוספים מאזורנו להשתתף בפאנל מיוחד שיעסוק ב'עוטף ישראל'. שותפי בפאנל, הילה גונן-ברזילי, מנהלת מרכז החוסן של שדרות, שלומציון כהן, מנהלת בית הספר היסודי שער הנגב, ועופר ליברמן חקלאי וחבר קיבוץ ניר עם – המזוהים כל כך עם אזורנו. הם האנשים שחיים כאן ומכירים לעומק את ההשלכות של המציאות מצד אחד ומצד שני, גם את מכלול האיכויות של המקום אשר בגללם אנו כאן. אנחנו נהיה שם, בשם תושבי 'עוטף ישראל' כדי לספר את הסיפור של כולנו.

הועידה פתוחה לתושבי עוטף עזה ללא תשלום, ברישום מראש.

 

חקלאי אשכול על המפה

הישגים לחקלאי אשכול בוועידת ישראל לחקלאות שהתקיימה השבוע.

מאיר יפרח, סגן ראש המועצה, נבחר לאיש העשור בחקלאות. בנימוקי הבחירה במאיר נכתב: ״כמעט 50 שנה שמאיר מייצג את החקלאים בישראל ללא לאות וללא מורא. נלחם למענם מטפח את ענף הירקות ואת חבל אשכול שבו הוא מכהן כסגן ראש המועצה״

בנוסף למאיר נבחרו 7 משקים מאשכול להיכנס לקטגוריית 100 המשקים המצליחים בישראל:

משק נחום – מבטחים

יבולי הכהנים – יבול

משק אלעד סיטון – ישע

משק פטקין – ישע

גד״ש חלוצה – צאלים

גד״ש קיבוץ נירים

משק עטיה איציק – עמיעוז

3 חקלאים מאשכול נכנסו לרשימת 40 הצעירים המבטיחים בחקלאות  עד גיל  40

ניצן מאור נירים

אלעד סיטון ישע

סויסה קובי אוהד

 

גאווה ענקית לאשכול. אסם התבואה של מדינת ישראל! בהצלחה לכולם בהמשך הדרך.

 

שבת שלום,

גדי ירקוני