20 אוגוסט 2020 / ‏ל' אב תש"ף

שלום לכולם

 

עדכון קורונה

אחרי המגמה החיובית בשבוע שעבר, עודכנו השבוע על 4 תושבים נוספים שאובחנו מאומתים לקורונה. מספר החולים באשכול עלה בכך ל-6. כולם לשמחתנו במצב טוב ואנו מאחלים להם רפואה שלמה. למרות העלייה השבוע, עדיין מספר המאובחנים באשכול נמוך יחסית וזה בזכות ההקפדה הגבוהה שלכם על ההנחיות. מהבדיקות שלנו מצאנו שמרבית החולים באשכול נדבקו במקומות עבודה מחוץ למועצה. לכן, חשוב מאוד להקפיד על הנחיות המיגון האישי, גם במקומות העבודה, כדי לשמור על עצמכם ועל הקהילה. סיירת הקורונה שלנו ממשיכה להסתובב לחיזוק ההסברה סביב השמירה על ההנחיות. את הפעילות מובילים בני הנוער הנפלא שלנו שמקבלים על כך שכר וליווי במסגרת פרוייקט המועצתי של תעסוקת בני נוער בקיץ.          

 

שפל חסר תקדים

אנו מזועזעים ומוטרדים מהחשד לאונס המזעזע של הנערה בת ה-16 באילת ולא יכולים לעבור לסדר היום. בעקבות המקרה, צוותי המקצוע במועצה יקיימו מפגשי שיח עם מדריכי הנוער בישובים למתן כלים לניהול שיח בנושא עם בני ובנות הנוער שלנו. בנוסף, יקיימו מפגשים עם הורים למתן כלים לזיהוי סימני מצוקה או התנהגות אלימה, גם כאשר הם בסביבה וגם כאשר הם רחוקים מהעין. במקביל הנוער יעבוד על קמפיין להסברה והעלאת המודעות בקרב הנוער. האירוע הוא שפל חסר תקדים בחברה שלנו. נפעל לתיווך המקרה לנוער ומתן כלים להורים.

שימו לב כי הנוער עדיין בחופש ואנו קוראים להורים ולמבוגרים בקהילה לנקוט בכל אמצעי הזהירות, לפקוח עיניים ולשים לב.

להתייעצות ופניות:

הקו החם לנוער באשכול שמספרו: 052-9559996

המחלקה לשירותים חברתיים 08-9929170 או עו"ס הישוב

היחידה לטיפול בנפגעי/ות אלימות מינית (18+) – 08-9965264

מוקד אשכול – 08-9966333

 

נוטעים מחדש

אנשי הבטחון והמתנדבים היקרים שלנו, יחד עם כחות הכיבוי, חיילי צה"ל, רט"ג וקק"ל עסקו גם השבוע באינטנסיביות רבה לכבות שריפות שפרצו כתוצאה מבלוני תבערה. אנשינו פרוסים בשטח במערך מתוגבר והודות לכך ולשיתוף הפעולה בין כלל הגורמים, מרבית השריפות מטופלות במהירות. בלון אחד גרם לנזק רב במטע האבוקדו של מח"ע (משקי חבל עזה). נשרפו עשרות עצים בוגרים במטע, שלא ניתן לשקמם. ביקרתי במטע ופגשתי את המנכ"ל, מיקי קוץ ואמרתי שלמרות הכעס, לא נאפשר לבלונים להחליש אותנו ונדאג לשתילים חדשים. הם שורפים ואנחנו נמשיך לנטוע ולצמוח. זו התשובה האזרחית שלנו לטרור שמופנה כלפינו.

שינוי מדיניות

השבוע שוחחתי יחד עם שותפי, ראשי הרשויות בעוטף עזה, עם ראש הממשלה, שר הבטחון והרמטכ"ל. קיבלנו סקירה בטחונית ושמענו מהם על המדיניות מול הרצועה לפיה 'דין בלון כדין רקטה', ושכל בלון יענה בתגובה. אכן צה"ל מגיב מדי לילה ופוגע במתקני טרור ברצועה. אך הטרור לא מפסיק. בשיחותיי איתם חזרתי על עמדתי, שאנו סומכים על צה"ל אך הפתרון לטווח הארוך אינו צבאי. כבר 20 שנה שאנו בחילופי אש ודבר לא משתנה. האש היא הטקטיקה ולא האסטרטגיה. הפתרון הוא מדיני, לחזק את האוכלוסייה, בשני צדדיו של הגבול, לפעול לחיזוק הכלכלה, עם הקמת אזורי תעסוקה משותפים, כדי שלאזרחים תהיה סיבה טובה לקום בבוקר והם ידחו מעליהם את טרור הנהגתם. זה לא יקרה ביום אחד וגם לא ביומיים. אמרתי למכובדים שאנו מצפים לנחישות ולפריצת דרך בכינון האסטרטגיה המדינית מול הרצועה.   

באו להסביר

בעקבות אירוע נפילת הטיל ממסוק קרב של צה״ל בשבוע שעבר בתוך ישוב במועצה, נפגשתי השבוע עם נציגי חיל האויר, בהם ראש להק השתתפות ומסוקים תא״ל נעם ריף, צוות המסוק ומח״ט דרומית אל״מ טל אשור. הצוות הגיע אלינו כדי לתת הסבר מפורט על נסיבות האירוע ולהציג את התחקיר הראשוני שבוצע. מדובר בתקלה חריגה מאוד ולמזלנו הרב לא היו נפגעים. שמחתי להיווכח לרצינות הרבה בה חיל האוויר מתייחס לאירוע, לתחקורו ומניעתו בעתיד. לאשכול קשר מיוחד ויוצא דופן עם חיילי וקציני צה"ל שמגנים עלינו 24/7 באוויר וביבשה. חיזקנו אותם על המשימה המאתגרת שעליה הם מופקדים.

לא לוקחים סיכון

פיקוד העורף ערך בחודשים האחרונים סקר בטיחות בכל מבני גני הילדים ומעונות היום בעוטף עזה שבהם נבנה מיגון באמצעות חיפוי עילי (מיגון גנים 'דור ראשון'). השבוע עודכנתי על ידי פיקוד העורף שנמצא חשש לליקויים בטיחותיים בשלושה מבני גנים בישוב אחד בלבד - ניר עוז. בעקבות כך נפגשתי עם הנהלת הישוב והנהלת החינוך בישוב וקיבלנו החלטה משותפת על סגירת המבנים לאלתר, מתוך אחריותנו לא להעמיד אף ילד או איש צוות בסיכון אפשרי. זאת עד לקבלת ממצאים סופיים וחד משמעיים מפיקוד העורף. הישוב התארגן ונערך באופן מיידי למציאת פתרונות לטווח הארוך והמועצה תסייע בכל שידרש. לשמחתנו, ניר עוז נהנה בשנים האחרונות מילודה רבה וברוכה ומתוכננים להיבנות בו מבנה גן ומעון חדשים וממוגנים.

בריאות ואריכות חיים לכולנו

הרבה מזל טוב ואריכות ימים לרעיסה יעקובי מהישוב אבשלום שחגגה השבוע 100 שנים! היה לי לכבוד רב להגיע השבוע לביתה של רעיסה ולהעניק לה יחד עם נציגת הנוער מהישוב, הרבש״ץ ויו״ר הישוב - עוגה, פרחים ותעודת הוקרה מהמועצה. רעיסה היקרה נולדה באוקראינה, בשלהי מלחמת העולם הראשונה, חוותה את מלחמת העולם השניה ותהפוכות היסטוריות, דיגיטליות וחברתיות. היא עלתה לישראל בשנת 1987 ולפני 8 שנים הצטרפה אלינו לאשכול. אני מאחל לרעיסה היקרה שתזכה לאריכות ימים, בריאות איתנה וחיים עם איכות בקהילה שלנו. תודה לצוות האגף לשירותים חברתיים שלנו שמלווה ועוטף את ותיקי אשכול באהבה ובכבוד להם הם ראויים.