שלום לכולם,

שלב הסיכומים

בימים אלה אנו עוסקים בסיכום והפקת לקחים מהתמודדות המועצה עם משבר הקורונה. סיכום שישמש לנו בסיס לעבודה להמשך, באירועי חירום אחרים. היתרון באשכול הוא הניסיון שלנו בחירום - המעברים החדים, יכולת ההסתגלות והגמישות שפיתחנו והאחריות האישית למלא הנחיות מצילות חיים. יתרון זה הוכיח עצמו גם ב'קורונה'. מספר החולים במועצה היה לשמחתנו נמוך מאוד יחסית (5) ובעיקר, לא היתה הדבקה בתוך הקהילה. אני מודה לצוותי המועצה, להנהגות הישובים, לצח"י למתנדבים ולכל תושבי אשכול, שבשיתוף פעולה הדוק ויעיל, הצלחנו יחד לצלוח באופן מיטבי את השלב הקיצוני של המשבר. לאורך הדרך ליווה אותנו בניהול המשבר משה מורג (אוהד), שהוא ראש מטה החירום של המועצה. אשכול זכתה באחד מאנשי המקצוע הטובים והמוערכים בארץ בתחום ניהול חירום. בשגרה הוא חונך מקצועי של רשויות בכל הארץ ובאירועי חירום אמיתיים - הוא מתגייס לטובת הבית שלו – מועצה אזורית אשכול. אני מודה מאוד למשה על העבודה הרצינית, המקצועיות המסורה.       

ניהול התיכון

השלכות משבר הקורונה ילוו אותנו עוד תקופה בתחומי ניהול ועשייה מגוונים. לאחר חשיבה מעמיקה ושיקול דעת, החלטנו שבעת הזו נכון יהיה להמשיך בשנה נוספת את הובלתה היציבה והמסורה של זמירה בן יוסף כמנהלת 'נופי הבשור'. כידוע, זמירה עתידה היתה לסיים השנה את תפקידה ולצאת לגמלאות. לאור פניות ובקשות שהגיעו אלי מצוותי החינוך וועד ההורים, קיימנו יחד עם אנשי החינוך המובילים במועצה חשיבה מעמיקה והוסכם פה אחד שיש להאריך בשנה נוספת את ניהולה. אני מחזק את זמירה על הרצון והנכונות מתוך אהבה ואחריות להמשיך עוד שנה ולקיים תהליך העברה הדרגתי של 'מקל הניהול' בשנת הלימודים הבאה. בהצלחה רבה לזמירה ולצוות

נציגנו בממשלה

אפשר להתקומם על גודלה המיותר בימים אלה, אפשר לבקר אותה ולהטיל בה ספק, אבל על דבר אחד שהוא משמח בה במיוחד אין חולק - 4 שרים מעוטף עזה מכהנים כיום כשרים בממשלת ישראל החדשה: אלון שוסטר משער הנגב  - שר החקלאות, הרב רפי פרץ מאשכול – שר ירושלים ומורשת, עמיר פרץ משדרות – שר הכלכלה ויזהר שי, בן עין השלושה - שר הטכנולוגיה. שי עזב את הקיבוץ לפני מספר שנים אך הוא שומר פינה חמה והדוקה לקיבוץ ולחברים ומבקר בו תכופות. זוהי הנציגות הגדולה ביותר שהיתה לעוטף עזה בממשלות ישראל לדורותיהן ואני משוכנע שעובדה זו תסייע לנו בהמשך בקידום הנושאים הייחודיים לאזור. בהצלחה להם ולנו. 

מה שבידנו ומה שלא

בימים האחרונים יש עליה משמעותית וחריגה בכל הארץ בכמות הזבובים וחרקים מעופפים, שפוגעים באיכות חיינו. חלק מכך הוא עונתי, כתוצאה מההתחממות הגבוהה, וחלק מכך בידינו, בפסולת החקלאית שלא מטופלת כנדרש. במועצה אנו מטפלים במפגע במספר דרכים: הדברה בישובים, חיזוק אמצעי לכידה בשטחים החקלאיים והפתוחים ובאמצעות פיקוח ואכיפה. במועצה פועלים כיום שלושה פקחים ומדביר. הם מחפשים אחר המקורות, מונעים מפגעים ומבצעים אכיפה באמצעות דוחות וקנסות. גייסנו גם את המשרד להגנת הסביבה והיחידה הסביבתית להגברת פעולות הניטור והאכיפה. ניתן לצמצם באופן משמעותי את תופעת הזבובים ואת הטלת הקנסות באמצעות שיתוף פעולה - טיפול בפסולת החקלאית, כל אחד במשקו. על כל מפגע יש לדווח למוקד המועצה במספר 08-9966333

תמונה שמכילה חוץ, דשא, איש, פריסביהתיאור נוצר באופן אוטומטי

בואו לבאלבאסטה!

אני שמח לעדכן שאחרי מספר חודשים שהיה ללא פעילות, מתחם 'אשכול מרקט' חזר לפעילות שוטפת בהובלה חדשה של שני יזמים מאשכול – אלירן אלקיים (עין הבשור) ואלי ווקרט (דקל). פעילות השוק התחדשה בתוצרת, בשעות הפעילות וגם בשם חדש: 'באלאבסטה'. מוצעת בו תוצרת חקלאית איכותית מהאזור במחירים סיטונאים וגם שירות חדש של משלוח עד הבית. בהצלחה רבה לחברים ולשוק המתחדש ומזמין אתכם לבוא לבקר ולפרגן.

השוק פתוח בימים ג'-ה' בין השעות: 9:30-19:00 וביום שישי מ-09:00 עד 14:00.

פרטים נוספים בעמוד הפייסבוק 'אשכול מרקט'. קישור לרכישה בשיווק ישיר: https://bit.ly/ba-labasta

בתינו הומים מתינוקות

בסוף שבוע הבא נציין את יום חגנו – חג הביכורים. את שנת 2019 סיימנו באשכול עם שיא של 436 אלף טון גידולים חקלאיים וגם עם שיא בביכורי התינוקות – 300 תינוקות חדשים נולדו השנה באשכול!  ברחבי היישובים יציינו את החג כמיטב המסורת אך בדרכים יצירתיות ומותאמות למגבלות. ברוח התקופה וכחלק מהתהליך שאנו עוברים כמועצה לטובת התחדשות וצמיחה, אנו נעניק לכל בית במועצה - טנא מיוחד מתוצרת מקומית שמסמל את מה שאנו מייחלים לעצמנו כקהילה - לצמוח וללבלב, תוך חיבור לאדמתנו ותוך חיבורים אחד לשני. תודה רבה לצוות הנמרץ והיצירתי שלנו במרכז הקהילתי 'זה פה' על הרעיון, ההשקעה וההפקה. במקביל לקראת החג נצא לאוויר בשיתוף  'מעברים אשכול'' עם מיזם: 'השוקה - בשבועות קונים תוצרת אשכול'. אתר רכישה של תוצרת המקומית בשיווק ישיר מהחקלאים. שיהיה לנו חג שמח!

תמונה שמכילה שולחן, מחשב, תצוגה, לבןהתיאור נוצר באופן אוטומטי

 

שבת שלום

גדי

gadi@erc.org.il