שלום לכולם,

את השבוע האחרון הקדשנו בעיקר לטיפול בסוגיות רבות סביב סבב ההסלמה האחרון והמציאות הבטחונית, לצד החזרה לשגרה וטיפול בנושאים השוטפים של המועצה.

 

פגישה עם מנכ"ל משרד ראש הממשלה

ביום שני נסעתי לירושלים יחד עם רננה יעקב, מנהלת האגף האסטרטגי לפגישה עם מנכ"ל משרד ראש הממשלה וצוותו. הצגנו את הצרכים המרכזיים שלנו באשכול שדורשים קידום מיידי במסגרת החלטת ממשלה מיוחדת לחיזוק האזור. ביניהם, תוכנית מיגון בבתים והטבות לישובים מחוץ ל-7 ק"מ, הרחבת כביש 232, תקציבי חוסן חינוכי, מנהלת השקעות למפעלים וסיוע בפיתוח אזורי תעשיה. היתה פגישה טובה ויעילה ואנו כבר פועלים לאיסוף ומיפוי כל הנתונים לצורך השלמת התהליכים מול משרד ראש הממשלה. אשוב ואעדכן.

 

מח"ט דרומית

ביום ראשון בערב הגיע אלינו מח״ט דרומית, אל״מ לירון בטיטו לפגישה עם ראשי צח״י, הנהגות הישובים והרבשצים של אשכול. שמחתי מאוד לראות את ההיענות הרבה מהישובים לבוא כדי לשמוע – ולהשמיע. המח״ט מסר לנו סקירה בטחונית והתייחס באופן מפורט לכל השאלות שהוצגו. המח"ט התייחס והדגיש את רמת שיתוף הפעולה יוצא הדופן של המועצה והישובים עם החטיבה. אני ציינתי במפגש את העמידה האיתנה של תושבי אשכול שנשמעו להוראות ההתגוננות וגילו אורך רוח. הקשר ההדוק של המועצה עם ראשי הצח"י, הנהגות הישובים והרבש"צים מאפשר לכולנו תפקוד מיטבי בחירום והוא מודל ללמוד ממנו.

 

 

תוספת מיגון

בהתאם לבקשותינו, צה״ל הציב בימים האחרונים 13 מיגוניות, חלקם ביישובים שמחוץ ל-7 ק״מ ובמוקדים נוספים במועצה. בימים הקרובים יוצבו מיגוניות נוספות. המיגוניות יתנו מענה בטחוני נוסף וחשוב ברחבי הישובים מחוץ ל-7 ק"מ אך הם אינם תחליף לממדים הביתיים. אנו ממשיכים במאמצים מול הממשלה להכליל את כל יישובי אשכול שמחוץ ל-7 ק״מ בתוכנית מיגון בבתים.

 

קריית החינוך

בימים האחרונים קיבלנו פניות מהורים לגבי רמת הבטיחות בקריית החינוך. אנו קשובים מאוד לחשש ולכן חשוב לי להדגיש מספר דברים:

קריית החינוך נבנתה על פי כללי המיגון הגבוהים והמחמירים ביותר. אנשי הצבא סרקו מספר פעמים במרחב הקרייה ונתנו את כל האישורים מבחינת הגנה בטחונית.

יחד עם זאת, בשל החשש וכדי לחזק את תחושת המוגנות – התחלנו בתהליך של ייעור בטחוני לאורך קריית החינוך והצבת מיגוניות נוספות.

זכינו במועצה בשני אנשי בטחון מקצועיים ורציניים ביותר מתוך הקהילה שלנו. אילן אייזקסון קב״ט המועצה ואלדד גז קב״ט מוסדות החינוך שלנו. שניהם נמצאים בקשר עם גורמי הבטחון, עם מנהלות בתי הספר וגם משיבים לכל מי שפונה אלייהם ישירות בעניין.

 

הפגה לכל ישוב

בימי ההסלמה פעלנו כדי לקדם ולאפשר פעילות הפגתית לתושבים. קידמנו פעילויות בתוך הישובים ולחלק מהישובים גם הצענו פעילויות מחוץ למועצה. אנו ממליצים מאוד לישובים לארגן בזמן הקרוב פעילות הפגתית קהילתית ולכן החלטנו להעמיד תקציב לטובת הפגה לכל ישוב וישוב במועצה. התקציב שאנו מציעים הוא עבור פעילות רב דורית שמותאמת לכל האוכלוסייה בישוב. מכתב המפרט את הקריטריונים, סוגי הפעילות שעליה אנו ממליצים ודרכי ההתנהלות למימוש התקציב הופץ על ידי המחלקה לשירותים חברתיים לבעלי התפקידים הרלוונטיים בכל ישוב.

 

חוסן חינוכי

אמש קיבלנו בשורה חשובה שמשרד החינוך קיבל את בקשתנו, ראשי הרשויות בעוטף עזה, להקצות תוספת של 10 מיליון ₪ לרשויות לחיזוק צרכים משמעותיים של חיזוק החוסן במערכת החינוך שלנו. התקציב ישמש בין היתר להפעלת "בית הספר של החגים" בחופשת החנוכה, לתוכניות חינוך משלימות בבתי הספר היסודיים, לחיזוק צוותי החינוך ולפעילויות חוסן ממוקדות בגני הילדים. אמש קיימנו במועצה ערב העצמה ואוורור באמצעות פסיכודרמה לצוותי הגיל הרך במועצה בהובלת מחלקת הגיל הרך ומרכז החוסן. בהמשך יתקיימו פעילויות גם לצוותים החינוכיים בבתי הספר.

 

  

 

פיצוי למסעדות

ועדת הכספים אישרה אתמול מתווה פיצויים שמכיר לראשונה בפגיעה בשירותי ההסעדה בעוטף עזה בעקבות המצב הבטחוני. עד היום, שירותי ההסעדה לא הוכרו לקבלת הפיצויים. לאחר מאבק ארוך שלנו – שירותי ההסעדה יקבלו פיצויים רטרואקטיבית ממאי 2018 וגם יוכרו לקבלת פיצויים במסגרת הוראה קבועה. תודה לליאורה סלע דוד (צאלים) ולבנת גינזבורג (מגן) שהובילו איתי ועם שותפי בעוטף את המאבק וייצגו אותנו בכל הדיונים. אנו ממשיכים לטפל בשאר הסוגיות שלנו שמחייבות שינוי מדיניות: ממ״דים לישובים מחוץ ל-7 ק״מ, הרחבת כביש 232 ועוד. אמשיך ואעדכן

 

כביש 232 – להחלטת ממשלה

כביש 232 עלה בימים האחרונים 3 פעמים לדיון במליאת הכנסת על ידי חברי כנסת, ידידי אשכול, שפועלים לקידומו (רויטל סוויד, מיכאל ביטון ואלון שוסטר). שר התחבורה בצלאל סמוטריץ' התייחס ואמר שיש הסכמה מקצה לקצה על כך שיש לסיים את הכביש. לפי השר, הכביש אמנם לא עומד בקריטריונים של משרד התחבורה כ'כביש אדום' ולכן אינו יכול מבחינה חוקית להיות מתוקצב מתקציב משרד התחבורה אך מתוך רצון לחזק את תושבי האזור – כשתקום ממשלה, הכביש יובא להחלטת ממשלה מיוחדת. אני נמצא בקשר עם השר בעניין. כולנו מצפים לכינון ממשלה כדי שנוכל להמשיך ולקדם את המשך הרחבת כביש 232 ואת שאר הפרויקטים שעומדים לפתחנו.

את התייחסות המלאה של השר בנושא הכביש בכנסת תוכלו לשמוע בסרטון בקישור:

https://www.facebook.com/1638542793058735/posts/2547642408815431?vh=e&d=n&sfns=mo

 

 

שבת שלום

גדי ירקוני