‏22 אוקטובר 2020 / ‏ד' חשון תשפ"א

שלום לכולם,

זה שלכם

המאמצים של כולנו לבלום את תחלואת הקורונה נושאים פרי ומספר החולים הפעילים במועצה ירד ל-5 בלבד. מתוכם חייל אחד שלא נמצא באזור. השבוע, לראשונה מזה מספר שבועות, נרשמו 0 מקרים של חולים חדשים. הנתונים משאירים אותנו מועצה ירוקה ועל כולנו האחריות האישית לשמור על כך. התחלנו את השלב הראשון בחזרה לשגרה עם חידוש הפעילות בגני הילדים 6 ימים בשבוע ובמרכזי היום לקשישים, תוך הקפדה מירבית על ההנחיות. ככל שנצליח לשמור על תחלואה נמוכה כך נוכל להתקדם לשלב הבא, להקלות נוספות. לשם כך חשוב שנמשיך להקפיד על ההנחיות, מסיכות וריחוק חברתי. רק ככה נצליח.

מתווה למרכזי למידה בישובים

את השבוע האחרון הקדשתי לסבב פגישות אינטנסיבי עם הנהלות ורכזי החינוך מכל יישובי המועצה. אנו נחושים מצד אחד לגבש מתווה להקמת מרכזי למידה וחינוך חברתי בישובים. מצד שני עומדים בפנינו חסמים חוקיים שלא מאפשרים לנו לממש מתווה כפי שחלק מהישובים מבקשים, של הוראה פרונטלית על ידי המורים בתוך הישובים. ביררנו את הנושא לעומק והובהר לנו חד משמעית שחל על כך איסור מוחלט. רשויות שניסו להפעיל מודל כזה ללא אישור, קיבלו הנחיה חד משמעית לחדול מכך מידית והנושא הועבר לטיפול משפטי.

צריך לשים את הדברים על השולחן. ישנה שונות בין יישובינו ויש פער אובייקטיבי בין  המשאבים שהמועצה יכולה לספק לבין הצרכים בחלק מהישובים. המועצה נכונה להעמיד תקציב לא מבוטל כדי לממן שעות למדריכים ומיחשוב בישובים. אך צריך לזכור שהתקציב שיחולק לכל ישוב וישוב מסתכם בסופו של דבר להוצאה תקציבית גדולה, משמעותית ולא מתוכננת למועצה ולכן תקציב זה מוגבל. במפגשים עם הישובים הקשבתי ולמדתי את הצרכים והפערים. כעת אנו מעבדים את כל הנתונים כדי להציג מתווה מותאם. המהלך מורכב ומאתגר עבור כולנו ונדרש שיתוף פעולה של כולם כדי לייצר מעטפת לילדינו בנסיבות המאתגרות שניצבות בפנינו.

 

השקעה מוצדקת

השבוע עודכנו על ידי הצבא כי הודות למכשול התת קרעי שהוקם לאורך הגבול, אותרה וסוכלה מנהרה סמוך לגבול באזורנו. המנהרה חדרה לשטח ישראל אך לא חצתה את קיר המכשול ולא היוותה איום על תושבינו. אני מברך על ההשקעה החשובה בהקמת המכשול שהוכיח את עצמו ומודה לכוחות צה"ל שפועלים בגבול 24/7 למען ביטחוננו. לרגע לא השלינו את עצמנו שהצד השני יפסיק לנסות את טרור המנהרות, אך ידענו שאנחנו בטוחים בזכות המעטפת הבטחונית והמכשול החדשני הכולל אמצעים טכנולוגיים מתקדמים. לצד פעולות הסיכול המשמעותיות והמוצלחות של צה"ל נדרש שינוי באסטרטגיה לכיוון יצירת פתרון ארוך טווח ותוך המשך חיזוק יישובינו. וזה המסר שאני שב ומעלה בכל שיחותיי עם הדרגים המדיניים והצבאיים.

פגישה עם שר האוצר

נפגשתי אתמול עם שר האוצר, ישראל כץ, ודנתי איתו על 3 סוגיות מרכזיות לאשכול: המשך הרחבת כביש 232, תוכנית הממשלה לפיתוח עוטף עזה והכפלת מי השפדן.

השר כץ מכיר את אשכול ואת צרכינו היחודיים עוד מתפקידו הקודם, כשר התחבורה. הוא ביקר אצלנו לא פעם והיה זה שחתם על ההוראה להעברת התקציב להרחבת הכביש. זכינו לרוח גבית ולהתחייבות לסיוע בקידום ההרחבה ובשאר הנושאים. אנו נמשיך עם הצוות המקצועי של משרדו. אני מודה לשר האוצר שפינה זמן וקשב לצרכים היחודיים של אשכול בימים אלה של משבר כלכלי לאומי עקב הקורונה

לקראת חזרה שמחה לשגרה

הקורונה ממשיכה לנשוף בעורפנו ולשנות את סדר היום של כולנו. אך אנו עם הפנים קדימה וממשיכים להכין את אשכול לחזרה שמחה לשגרה. בינתיים גם גן משחקים מוזיקלי חדש דנדש מהניילונים מחכה לילדים שלנו בקריית החינוך. הגן הוקם בסיוע המשרד לפיתוח הפריפריה בסמוך למרכז האמנויות והמוסיקה החדש שנמצא בימים אלה בשלבי סיום בנייה.

צוות אלוף

תעודת הוקרה מיוחדת הוענקה השבוע לצוות האגף לשירותים חברתיים שלנו על ידי משרד העבודה והרווחה, על ההתמודדות עם משבר הקורונה. המשבר הכלכלי והרגשי בימי הקורונה מורכב ומאתגר לא פחות. מתחילת המשבר הן.ם שם למען כל תושבת ותושב, בהתגייסות ומסירות מוחלטת, ברגישות וברוח יזמית ויצירתיות למען האוכלוסיות שזקוקות לכך יותר בימים אלה. זאת הזדמנות להודות להם בשם כולנו.

 

בדיקה מצילת חיים

חודש אוקטובר הוא חודש המודעות הבינלאומי לסרטן השד. המועצה לוקחת חלק במאבק ונשות המועצה היקרות שלנו יזמו מגוון פעולות יצירתיות להעלאת המודעות וכדי להזכיר ללכת להיבדק. הארנו את בניין המועצה ואת אולם התרבות בורוד. חילקנו חומרי הסברה לתלייה בישובים ואנו שמחים על ההיענות ושיתוף הפעולה המוחלט בנושא זה. ביום ראשון הקרוב תתקיים הרצאה (בזום) של איה אלטמן היקרה מתלמי יוסף שתספר את סיפורה האישי ועל התמודדותה עם סרטן השד, כתזכורת שגילוי מוקדם מציל חיים. לכו להיבדק. הישמרו למענכן ולמען יקיריכן. איה נהדרת ואני ממליץ מאוד לשמוע אותה. קישור להרצאה: https://eshkol.info/events/102/

 

שבת שלום

גדי

gadi@erc.org.il