שלום לכולם,

 

שנמשיך ככה!

אני שמח לעדכן, כי כל חמשת התושבים של אשכול שחלו בקורונה, החלימו מהמחלה וכבר מספר ימים ברצף שאין אף חולה קורונה באשכול ואף תושב בבידוד ביתי. כולם נמצאים בבית, בחיק משפחתם הגרעינית, ומרגישים מצוין. אני מאחל בריאות איתנה להם ולכל קהילת אשכול, שבזכות האחריות וההקפדה על ההנחיות נמנעה עד כה הדבקה בקהילה. אני מבקש מכולם להמשיך להקפיד על ההנחיות אשר מוכיחות את עצמן. למרות ההקלות המסוימות שניתנו השבוע – אסור לנו להיכנס לשאננות ועלינו לפעול יחד, באחריות אישית וקהילתית, להמשך בלימת התפשטות הנגיף באשכול. הנחיות משרד הבריאות ליום הזיכרון ויום העצמאות כאן: http://eshkol.info/articles/item/48/

עד פתח הבית

את יום הזכרון לשואה ולגבורה ציינו השנה בדרך שונה. חשבנו רבות כיצד להתגבר על אתגרי התקופה ולציין את היום בצורה מכבדת ומשמעותית. לחבק מרחוק את הניצולים ולמלא את חובתנו להעברת סיפוריהם מדור לדור. קיימנו טקסי זיכרון שהועלו לרשת ויצרנו מפגשים מקוונים ועוצמתיים עם ניצולי שואה ובני הדור השני שחיים באשכול.

השימוש באמצעים הדיגיטליים הרחיב את מעגל המשתתפים ויצר גיבוש עמוק עוד יותר. למרות הריחוק החברתי, לא ויתרנו על מפגש והגענו עד פתח ביתם של 171 ניצולי השואה שחיים בקהילתנו. בני הנוער שלנו חילקו לכל ניצול במועצה פרח ובהמשך היום גם חיילי צה"ל וצוות אגף הבטחון העניקו לניצולים פרח והוקרה על "תרומתם להמשכיות קיום העם היהודי בארצו". לצד הסמליות של יום השואה, ניצולי השואה החיים באשכול מקבלים וימשיכו לקבל ליווי אישי ומעטפת תמיכה יומיומית על ידי צוותי המועצה והקהילה.

יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל

גם אירועי יום הזכרון לחללי מערכות ישראל ונפגעי פעולות האיבה יתקיימו השנה תחת מגבלות. אנחנו נזכור את יקירנו, הבנות והבנים של אשכול שנפלו בהגנה על הבית בשורה של אירועים ברשת: שיחות ומפגשי זום עם משפחות שכולות שיספרו על יקיריהם, אירועי שירה משותפים ומרגשים וגם נקרין סיור וירטואלי בבית הזכרון והמורשת של אשכול שנפתח לאחרונה. אנחנו לא מוותרים גם על יצירת מגע אישי ככל שהמגבלות מאפשרות ונגיע עד פתח ביתם של 150 המשפחות השכולות באשכול. נעניק עציץ אישי ונר זכרון. החיבוק שלנו השנה למשפחות לא יהיה פיזי אלא נחבק אותן כקהילה מרחוק ואני בטוח שזה יהיה לא פחות עוצמתי.

במעבר חד

כמו כל שנה המעבר יהיה חד וסמלי מאירועי יום הזיכרון לחגיגות יום העצמאות. את החגיגה הגדולה שתכננו במועצה לא נקיים השנה, אך אנו נחלק לכל משפחה תיק של חגיגה מלא בהפתעות. נקיים גם שורה של אירועים קהילתיים שמחים ומרגשים שנעלה ברשת. למרות הריחוק, נרגיש קרובים ונחגוג יחד כקהילה אחת.

החלטנו לא להפעיל השנה זיקוקי דינור. מעבר לחוסר האפקטיביות בהפעלת הזיקוקין בתנאים של איסור התקהלויות, בחרנו לא להכביד על הקופה הציבורית בימים אלה. הזיקוקין הן מותרות יקרות. הכסף ידרש לנו לאתגרי התקופה - סיוע לעסקים, לוותיקים, למשפחות שנפגעו ולעוד נושאים שחשוב לחזקם בתקופה הקרובה. את החגיגות נשקיע באלמנטים אחרים, שמחים, קהילתיים וחגיגיים לא פחות. חג שמח!

קונים תוצרת אשכול !

בעלי עסקים רבים מוטרדים בעת הזו מהפרנסה, אולי אף יותר מהבריאות. ובצדק. אנו חושבים עליכם, מודעים למצוקה ועובדים כדי לסייע לכם. המועצה נערכת יחד עם 'מעברים' ליצירת תוכנית לסיוע לעסקים. השבוע פרסמנו סקר כדי ללמוד על הקשיים והצרכים ולקבל רעיונות הצעות ויוזמות בהן נוכל לסייע בתקופה זו. אנו מתמקדים כעת, בין היתר, בקמפיין מועצתי לעידוד הצריכה המקומית, בסיוע ביצירת פתרונות לשיווק און ליין ומשלוחים ויצרת מקורות תעסוקה לתושבים. העסקים באשכול הם מנוע הצמיחה של המועצה שלנו. חשוב מאוד לחזק אותם, בכלל ובעת הזו בפרט. יש לנו במועצה עסקים איכותיים מכל התחומים ואני קורא לכולם לתת תמיד עדיפות לקניה מעסק מקומי שלנו. כשאנו מחזקים עסק מקומי אנו מניעים את הכלכלה והפיתוח של המועצה כולה וכל אחת ואחד מאיתנו ירוויח מכך,  בטווח הקצר והארוך. לאינדקס העסקים של אשכול – http://eshkol.info/business/

עסקים שעדיין לא רשומים, אנא הירשמו ותיכנסו לאינדקס. אני מזכיר שבכל שאלה ניתן לפנות למנהלת מעברים, דורון אשטן-נחמני 054-2887711

אתגר הלמידה

אני מחזק את צוותי ההוראה שלנו שמפעילים בימים אלה את מערכי הלמידה מרחוק תחת אתגרים ותנאים לא פשוטים. הצוותים נדרשו לסוג חדש של למידה והם מגלים יצירתיות כדי שהלמידה תהיה מעניינת, יעילה ככל הניתן ומותאמת למצב המיוחד. מורים רבים שלנו הם גם הורים לילדים קטנים בבית שמקיימים בעצמם למידה מרחוק. אנו מודעים לקושי שקיים בבתים רבים בארץ וגם באשכול במספר המחשבים במשפחה. אני מברך על היוזמה הקהילתית להשמיש מחשבים ישנים שלא בשימוש כדי לחלק למשפחות. המועצה פועלת גם על מנת לחלק מחשבים למשפחות שבהם אין מחשב כלל. ניתן לפנות לצוותה בית ספרי בעניין.

אחד לצד השני

החוזק של קהילתנו שאנו יודעים לעמוד אחד לצד השני ברגעי משבר. עשינו זאת בימי חירום בטחוני ואנו עושים זאת גם כעת, ברגעי החירום הכלכלי. אם אתם חווים קושי כלכלי בעקבות המצב, אנחנו פה בשביל לסייע ולתמוך באמצעות קרן העזרה ההדדית המיוחדת שהוקמה בעקבות המצב. טופס הבקשה לתמיכה נמצא בקישור: https://eshkol.info/340/

תושבים רבים כבר נרתמו ותרמו לקרן כדי לסייע לחברינו בקהילה וגם המועצה התגייסה והעמידה סכום משמעותי. אך כדי להרחיב את הסיוע, אנו פונים בקריאה לכל מי שיכול, להתגייס ולתרום. כל סכום הוא עולם ומלואו:

https://www.jgive.com/new/donation-targets/33981 נפתח בחלון חדש

 

שבת שלום

גדי

gadi@erc.org.il