24 דצמבר 2020 / ט' טבת תשפ"א

שלום לכולם,

לקראת סגר

כידוע, בעקבות העלייה המדאיגה בתחלואה בארץ, הממשלה החליטה על סגר שיכנס לתוקף החל מיום ראשון הקרוב בשעה 17:00. למרות הדיווחים בכלי התקשורת, התקנות המלאות עדיין לא אושרו ולא הועברו לרשויות. ברגע שיתקבלו נעדכן באופן מסודר ומיידי.  

בדומה למגמה בארץ, גם באשכול עליה גדולה בתחלואה. מספר החולים המעודכן עומד על 35 וכ-400 תושבים נכנסו לבידוד. בעקבות זאת נסגרו חלק ממסגרות הגיל הרך בישובינו - בצאלים, בגבולות ובצוחר. למרות העליה, אשכול עדיין מוגדרת רשות ירוקה ובשלב זה עקב שינויים במדיניות, ישנו קושי להביא למועצה מתחם בדיקות נייד. אנו ממשיכים לפעול בנושא. שמרו על עצמכם ועל בריאותכם. אנו נמשיך ונעדכן בכל מידע חדש.  

חיסוני קורונה

השבוע התחסנתי נגד נגיף הקורונה יחד עם הילה קטרי מנהלת מחלקת הבריאות שלנו, כחלק מהמאמץ המשותף לעודד את הציבור ולשמש דוגמה אישית. חוסנו במהירות וביעילות על ידי ציפי פלג (עין הבשור) ונאוה סלוק (ממרפאת צוחר) במתחם החיסונים בשדרות. החיסונים הם בשורה משמעותית שיחזירו אותנו לשגרת החיים לה כולנו מייחלים. בשלב זה מתחסנים בני 60 ומעלה, צוותי רפואה ואוכלוסיות בסיכון ובהמשך כל האוכלוסיה. כרגע לא מאושרים מתחמי חיסונים במועצות מסיבות טכניות ולוגיסטיות המתחייבות במערך. למרות זאת ישנה היענות יפה ורבים מבני 60 ומעלה באשכול כבר הלכו להתחסן. למרות אי הנוחות בנסיעה עד שדרות או באר שבע, יש לציין גם לחיוב את המערך המצוין והיעיל באזורנו. לשמחתנו ניתן לקבוע תור מהיום למחר והתהליך מאורגן, מסודר ומהיר. זאת בניגוד לאזורים אחרים בארץ, כולל במרכז, שם ההמתנה לתור אורכת כחודש לפחות ואף יותר. אנו ממשיכים לפעול להבאת מתחמי חיסונים לאשכול.

תקציב המועצה

אני שמח לעדכן כי תקציב המועצה לשנת 2021 ותוכניות העבודה של מנהלי האגפים והמחלקות אושרו השבוע בישיבת המליאה. מדובר בתקציב הגדול ביותר של המועצה עד היום בסך 212 מיליון ש״ח, גבוה בכ-8 מיליון ש״ח מתקציב שנה שעברה. עיקר הגידול נובע מתוספת הכנסות למועצה, שמאפשרות לנו להמשיך בפיתוח ולתת שירות טוב יותר. כמו כל שנה, עיקר התקציב של המועצה הוא לתחום החינוך, הרווחה והקהילה, עם תוספת נוספת לאיכות הסביבה.

שנת 2020 הייתה מטלטלת ומאתגרת ונדרשנו לשינויים קיצוניים בסדר יומנו עקב משבר נגיף הקורונה העולמי. זאת במקביל להתמודדות הקבועה שלנו במועצה עם חירום מתמשך. לצד ניהול המשבר, המאמצים שלנו לשמירה על בריאות התושבים והתאמת המענים והשירות של המועצה למצב החדש, מטרות המועצה ארוכות הטווח לא הפסיקו להדהד ולהוות לנו מגדלור. המשכנו לקדם את המטרות ולקיים תוך כדי תהליך מסודר לבניית תקציב 2021 תוך קביעת המטרות והיעדים שישקפו את ערכי המועצה ואחריות תקציבית.

גם בשנה הקרובה עומדות לנגד עיננו שתי מטרות על מרכזיות: איכות חיי התושבים וצמיחה דמוגרפית. שתיהן תלוית וקשורות זה בזה. הן המטרות שכל אגפי המועצה התבקשו לכתוב את תוכניות העבודה לאורן, בכדי שיבואו לידי ביטוי בהיבטים רוחביים של חיינו. נמשיך לחפש דרכים להתייעל, להיטיב את השירות וליזום עוגנים להגדלת הכנסות המועצה לטווח הארוך שישפרו את איכות החיים של כל תושבת ותושב.

אני מודה לגזברית המועצה כבי שקולניק ולמנהלת החשבונות יפה בוקובזה על בניית תקציב מאוזן בתנאים של אי וודאות גדולים. למנכ"ל המועצה, ניר ים, למנהלות ומנהלי האגפים והמחלקות, למזכירי היישובים וחברי המליאה ששותפים איתנו לדרך ולקביעת המטרות והיעדים ולעובדי המועצה היקרים שבזכותם אנו מצליחים למלא את משימתנו המרכזית, לתת שירות מיטבי לתושבי אשכול. שתהיה לכולנו שנה מוצלחת, מלאה בעשייה פורה.

את תקציב המועצה המלא תוכלו לראות באתר המועצה. בימים הקרובים נפיץ לציבור את חוברת תוכנית העבודה לשנת 2021 ואת התקציב.

מיגון הישובים מחוץ ל-7 ק"מ

אחד הנושאים המרכזיים שאנו לא מפסיקים לטפל בהם הוא סוגיית מיגון הבתים בישובים מחוץ ל-7 ק"מ. כל מאמצינו עד כה, שלי ושל שאר ראשי המועצות בעוטף עזה, לשכנע את המדינה ואת מערכת הביטחון למיגון הבתים על ידי  המדינה לא צלחו. חשוב לא לייצר תקוות – המדינה מתנגדת ולא תממן את המיגון בישובים אלה בעתיד הנראה לעין. יתרה מכך, המשבר התקציבי וכניסתה של אשקלון הלא ממוגנת, כמוקד איום מרכזי, מקטין עוד יותר את הסיכוי. אנו מנסים למצוא פתרונות יצירתיים על ידי סיוע לתושבים למגן בזול ובמהירות באופן פרטי. אנו מבצעים בימים אלה סקירת שוק של חברות שמייצרות ממ"דים וממ"ים יבילים, כולל בדיקת מחירים ולוחות זמנים. השבוע נפגשתי יחד עם מהנדס המועצה בוריס נבירובסקי עם אחת החברות שמתמחות במיגון ומאושרות על ידי פיקוד העורף שמציעה מחירים ולוחות זמנים אטרקטיביים. אנו נבחן את כל ההצעות שיתקבלו, נציגם לישובים ונקבל החלטה משותפת.

עושים היסטוריה

נפגשתי השבוע עם סגן הרמטכ"ל האלוף איל זמיר כדי לקדם שחרורם של כ-9,000 דונם שטחי אש נוספים מידי הצבא לטובת המשך הצמיחה הדמוגרפית בישובינו במסגרת מתווה הקרקעות. כידוע, לפני כשנה וחצי, אחרי מאמצים, הצלחנו להגיע להסדר היסטורי עם הצבא לשחרור כ-17,000 דונם שטחי אש והעברתם לישובים לחכירה קבועה לדורות לצורכי חקלאות וצמיחה. כ- 8,000 דונם כבר שוחררו והועברו ליישובי חבל שלום וכעת אנו מקדמים את השלב הבא, של שחרור 9,000 דונם נוספים, לעוד ישובים במסגרת ההסדר. סגן הרמטכ"ל, שבתפקידו הקודם כאלוף פיקוד הדרום הכיר את הנושא מקרוב, סייע לנו רבות לקדם ולהסדיר את הנושא.  

מתווה הקרקעות של אשכול נועד לחלק מחדש את הקרקעות במועצה ולהבטיח את המשך הפיתוח והצמיחה העתידית ביישובינו. ללא הסדר, המדינה היתה מתערבת, מפקיעה חלק מהשטחים וכופה חלוקה משלה. אנו בחרנו להקדים תרופה ולייצר מתווה עצמאי, תוך חלוקה עניינית, מאוזנת ומוסכמת יחד עם הישובים. התהליך שהיה ארוך ומורכב יצר מטבע הדברים גם התנגדויות. שתי עתירות שהוגשו לאחרונה לבג"ץ נגד המתווה, האחת של אגודת חבל שלום והשניה של אגודת עצמונה, נדחו על הסף. בית המשפט העליון נתן גושפנקא למתווה, תוך התייחסות לראיית טובת הכלל, לטוהר התהליך ולהבטחת המשך הפיתוח של אשכול.

צילום: אייל בריברם

דור העתיד שלנו

דברים נפלאים ומרגשים קורים עם הנוער שלנו בימים אלה ואני מרגיש חובה וגם גאווה גדולה לשתף אתכם. לחזק את כל המעורבים בקהילה ובעיקר את הנוער עצמו. נתחיל עם שגיא נחושתן מקיבוץ רעים ובוגר "נופי הבשור" שייצג את ישראל באולימפיאדה הבינלאומית בפיסיקה בשבוע שעבר וזכה במקום השלישי. את שגיא המקסים והמוכשר פגשתי בקיץ, אחרי שזכה במדליית כסף בתחרות האירופאית בפיסיקה. שגיא הרשים וריגש אותי במיוחד כשסיפר לי אז על תוכניותיו. למרות שהתקבל ליחידה מובחרת בצבא, הוא לא ויתר על שנת השירות ובימים אלה הוא מלווה ומסייע לאנשים עם צרכים מיוחדים.

מדי שנה מספר בני הנוער שלנו שיוצאים למכינות ולשנת שירות שובר שיאים. מהנתונים האחרונים של נופי הבשור, כ-40% (!) מבוגרי בית הספר ב-2019 יצאו למכינות ושנת שירות. אנו גאים בתלמידנו, במשפחותיהם, במערכת החינוך ובקהילה, על הדרך המשותפת המעודדת מעל לכל, מעורבות אזרחית, תרומה לחברה ועשייה משמעותית.

דבר נוסף שקרה השבוע הוא יציאתה לדרך של תוכנית חדשה ויוצאת דופן להעצמת נערות בכיתה ו' במועצה. תוכנית SiS-science sisters  בהובלת המרכז הקהילתי "זה פה" מפגישה בין הנערות לשורה של נשים חזקות ומובילות בתחום המדע והטכנולוגיה בארץ ובעולם. לומדות להכירן מקרוב, את עולמן המקצועי והאישי, והן תהוונה להן מנטוריות לאורך התוכנית, כולל סיורים במתקני מדע בארץ. 20 נערות מדהימות ומרגשות נרשמו לתוכנית באשכול על פי המלצת צוותי החינוך. באמצעות החשיפה המוקדמת לעולם המדע והליווי האישי מנשים מעוררות השראה, אנו מקווים לפלס להן דרך ולעבות בעתיד את שורת הנשים שתעסוקנה בעתיד במדע.

ולסיום סיומת בפינה, נציין את תלמידי קידום נוער אשכול בהובלת ערן סעד (יתד) שבהרבה נחישות וקסם אישי הצליחו לגייס את אנשי הקהילה להקמת בוסתן משגע ומושקע ב'נופי הבשור', שישמש פינה משלהם מחוברת לטבע בתוך בית הספר. כל הכבוד לנוער שלנו. אנחנו גאים בכם.  

 

 

שבת שלום

גדי

gadi@erc.org.il