לארכיון לחצו כאן

8 באפריל 2022 / כ"ו בניסן תשפ"א

שלום לכולם

גבורת הרוח

אתמול בבוקר התכנסנו בנווה אשכול יחד עם יקירנו, שורדות ושורדי השואה החיים באשכול, כדי להתייחד עם זכר קורבנות השואה, לחבק ולהוקיר את השורדים. אלה אשר עברו את תקופת הזמן האפלה ביותר של האנושות ובגבורת רוח בחרו בחיים ובזכותם אנו כאן. שורדי השואה שנחלצו מתהומות הרשע נמצאים במחשבותינו יום יום. חובתנו המוסרית היא לזכור ולא לשכוח, להמשיך לספר ולהנציח את סיפוריהם האישיים ולהבטיח שיחיו חיים איכותיים, מלאי רווחה ומשמעות. כחלק מהליווי המועצתי ההדוק, הגענו ביום הזכרון לשואה ולגבורה לפתח ביתם של 189 ניצולי השואה שחיים באשכול. בפרויקט משותף ומרגש עם חיילי החטיבה הדרומית הענקנו להם פרח, חיבקנו אותם והודנו להם על כוחותיהם האדירים שהבטיחו את חירות והמשכיות העם היהודי ועל הבית לתפארת שבנו במדינת ישראל.

פנימיית 'ביכורים'

בימים האחרונים עסקנו רבות בעתידה של פנימיית 'ביכורים' – כפר הנוער למצויינות באמנות ב'נופי הבשור'. לאחר התלבטויות ודיונים רבים, נאלצנו לקבל החלטה בשיתוף צוות הכפר ועם משרד החינוך להעביר את הפנימיה למקום חלופי, בעין גדי, כדי להבטיח את המשכיותו. ההחלטה היתה לא פשוטה עבורי. אני אוהב את 'ביכורים' ואת היצירה והעשיה המיוחדת בה. מתוך כך קיבלתי גם החלטה עם כניסתי לתפקיד להעביר את האחריות על הכפר מהעמותה שהקימה אותו לידי המועצה, תחת "נופי הבשור". זאת במטרה לפרוס עליה חסות תקציבית וארגונית ובשאיפה שבכך יתאפשר לה לצמוח ולהתפתח. לצערנו, למרות ההשקעות התקציביות הרבות והמאמצים העצומים של צוות הכפר להפוך אותה לאבן שואבת לילדי המועצה ומחוצה לה, לא הצלחנו. הפנימיה רחוקה מאוד ממספר התלמידים המינימלי שיאפשר לה להתאזן כלכלית והגיעה לגירעון תקציבי מובנה ולא פרופרציונאלי בהתייחס למספר התלמידים ואשר מקשה מאוד על פעילותה המקצועית.

לאחר שיחות ובדיקות רבות עם הצוות ועם אנשי משרד החינוך, פעילות 'ביכורים' תמשיך בעין גדי, שם יש כבר תשתית קיימת ומבוססת. כאן באשכול אנחנו נערכים לשנת הלימודים הבאה ולהמשך פיתוח מגמות המוזיקה בשילוב הקונסרבטוריון שלנו ולימודים מוגברים לבגרות. רק לאחרונה חנכנו את מרכז האמנויות והמוסיקה החדיש המספק מרחבי פיתוח והתמקצעות במגוון תחומי אמנויות. אני מזמין כל תושב ותושבת במועצה לבוא ולבקר במקום, להיפגש עם הצוות המקצועי, לשמוע, ללמוד ולהתרשם ממגוון האפשרויות באשכול להתפתחות אמנותיות מקצועית.    

בהזדמנות זו אציין כי העיסוק הציבורי סביב הדרך בה התקבלה ההחלטה וסביב החשיבות שאנחנו במועצה נותנים לערך המצוינות בפרט ולחינוך בכלל, אפשרו לנו כנבחרי ציבור וכמקבלי ההחלטות ללמוד ולהשכיל מביקורת ולשיפור דרכנו.

פירות ההשקעה

השבוע קיימנו סיור עם חברי מליאת המועצה בקריית החינוך כדי לראות מקרוב את העשייה ואת פירות ההשקעה העצומה, לה הם היו שותפים בקבלת ההחלטות. שמענו את מנהלות בתי הספר, נחשפנו לתהליכי גיבוש התפיסה החינוכית החדשנית המדגישה צמיחה והעצמת יכולות עצמאיות של כל תלמיד, להתאמות בדרכי ההוראה וראינו כיצד התשתיות הפיזיות תומכות בתפיסה. ביקרנו בכיתות הלימוד ובמבני ההעשרה החדשניים המשלימים - מרכז האמנויות החדש, אולם הספורט והמרכז הרב תכליתי שנמצא בתהליכי בניה. שמחנו לשמוע עד כמה קריית החינוך שלנו מהווה כיום מודל למידה והשראה ארצי למובילי חינוך בכל הארץ.

סיימנו את הסיור בתחושת סיפוק רב מהדרך החינוכית שנעשית והודנו לצוותים. הקמת קריית החינוך סיפקה לנו הזדמנות נדירה לקיים תהליך פדגוגי מקצועי ומעמיק ולגבש תפיסה וייחודיות חינוכית. אנו עדיין בשיאו של התהליך, בליווי הדוק של "חינוך ישראלי" ועוד דרך לפנינו, רצופה בתהליכי למידה וחשיבה, ניסיון וטעייה, שלא יפסקו ומהם נוכל להמשיך ולהתפתח.  

ארץ השמש העולה

אירחנו השבוע באשכול את בכירי משק החשמל והאנרגיה בארץ כדי לקדם משמעותית פרוייקטים של אנרגיה מתחדשת במועצה – יצירת פתרונות לחסמים בהולכת החשמל והגדלה משמעותית של כמות המתקנים. כל הגופים רואים באשכול יעד אסטרטגי בהגדלת ייצור האנרגיה המתחדשת ומתוכננת כעת איתנו תוכנית פיתוח מקיפה, שתוך שלוש שנים תשלש את הכמות המיוצרת באשכול.

כל תושב ותושבת במועצה ירוויח מכך. מעבר להפקת חשמל נקי ולחסכון למשקי הבית, יוגדלו ההכנסות לישובים ולמועצה שיושקעו חזרה בשירותים לקהילה – בחינוך, רווחה, תרבות, איכות סביבה ועוד.

בתמונה: מנהל רשות החשמל, מנכ"ל חברת החשמל, מנכ"ל משרד האנרגיה, מנכ"ל חברת שיכון ובינוי אנרגיה יחד עם צוות המועצה בסיור בתחנת הכח הפוטו-ולטאית בצאלים, התחנה הגדולה בארץ כיום.

האיש שלנו בחקלאות

השבוע נכנס לתפקיד אוהד בן גיגי ממושב אוהד כמנהל תחום החקלאות של המועצה. זהו תפקיד חדש שיצרנו במועצה לנוכח האתגרים שצופה לנו העתיד בתחום פיתוח החקלאות בעידן המודרני, לצד סוגיות בסיסיות כמו קרקע, מים ועובדים זרים. החקלאות באשכול היא סמל ארצי כבר עשרות שנים ועל כך אנו גאים. אבל עכשיו זה הזמן לפרוץ קדימה אל החקלאות המתחדשת. אוהד שגדל באשכול מכיר היטב את התחום והוא בעל ניסיון ניהולי עשיר ורחב ואין לי ספק שיוביל את החקלאות שלנו בהצלחה רבה לשנים הבאות. כמו בחקלאות, כשנערכים מראש, עובדים נכון וחושבים לטווח ארוך - בסופו של דבר קוטפים את הפירות. עיקרון זה הנחה אותנו כשחיפשנו את האדם המתאים. בהצלחה אוהד ולהמשך החקלאות המפוארת באשכול!

פינת הגאווה

התרגשתי להיפגש השבוע במועצה עם 10 תלמידים מצטיינים מבתי הספר היסודיים שלנו שהגיעו להישגים מדהימים בתחרות רובוטיקה ארצית שהתקיימה בטכניון, בשיתוף ytek .תוכנית מצויינות המופעלת בבתי הספר שלנו בתמיכת המועצה. אשכול היא הרשות שזכתה בהכי הרבה זכיות בתחרות ואנו זוכים להערכה רבה מכל השותפים על העשייה הרצינית בבתי הספר שלנו. הענקנו לתלמידים תעודת הוקרה, הודנו להם על הגאווה העצומה שהביאו לאשכול וחיזקנו אותם על החשיבה היצירתית, הנחישות וההתמדה. דור העתיד כבר כאן והוא צומח באשכול!

 

שבת שלום ובשורות טובות

גדי

 

 

שבת שלום

גדי ירקוני

gadi@erc.org.il