30 באפריל 2021 / י"ח באייר תשפ"א

שלום לכולם

אסון כבד

בוקר קשה לכולנו עם התברר מימדי האסון הכבד הלילה במירון. אני שולח תנחומים למשפחות ההרוגים ומאחל רפואה שלמה לפצועים. מספר משפחות מאשכול שהו הלילה במירון וצוותי המועצה נמצאים עמם ועם הישובים הרלוונטיים בקשר. תושבי אשכול שהיו באירוע או אחד מהקרובים שלכם ואתם זקוקים לתמיכה רגשית, קו החוסן שלנו פתוח: 08-9965264

שתי אבידות בשבוע אחד

השבוע איבדנו שני אנשי קהילה יקרים שהיו פעילים ומעורבים מאוד בפיתוח אזורנו. פליקס וקראט ממושב ישע נפטר בליל שישי עקב סיבוך של נגיף הקורונה. פליקס מילא שנים ארוכות שורה של תפקידים ציבוריים ומרכזיים בקהילתנו, בין היתר כחבר מליאת המועצה, חבר ועד ישע ומזכיר אוהד. אני משתתף בצער משפחתו ושל קהילות ישע ואוהד. אתמול, כשחזרתי מביקור תנחומים בבית משפחת וקראט, נתבשרתי בצער על מותו בנסיבות טראגיות של סער ברקאי ז"ל (בארי). סער היה איש תיירות בנשמתו שתרם רבות לחיזוק ופיתוח התיירות באשכול ובסביבה והתנדב שנים במד״א. אני מחבק ומחזק את מירב ברקאי, חברת מליאת המועצה, נציגת בארי, את הילדים וכל קהילת בארי. צוותי המועצה מלווים את מירב והמשפחה בשעה הקשה.

יהי זכרם ברוך.

בתמונה: צילום יפייפה של סער ז"ל של הכלניות בבארי שכה אהב.  

סקירה בטחונית

אחרי יותר משנה של שקט ביטחוני, קיבלנו בסוף השבוע תזכורת מתסכלת למציאות השברירית באזורנו. כ-18 רקטות נורו לשטחנו: 2 נפלו בתוך כיסופים, אחת נפלה בחממות מושב אוהד והשאר יורטו בהצלחה על ידי "כיפת ברזל" או נפלו בשטחים פתוחים. משיחות שקיימתי השבוע עם גורמי הביטחון, שר הביטחון, הרמטכ"ל, אלוף פד"מ מפקד אוגדת עזה והמח"ט, הוסבר שהירי בוצע עקב אירועים בירושלים וששני הצדדים לא מעוניינים בהסלמה ולכן נעשים ניסיונות בתיווך מצרי להביא לרגיעה ולא להתדרדר להסלמה. יחד עם זאת, אם הירי ימשך, צפויה תגובה ועלינו להיות ערוכים לכל תרחיש.

בשיחותי עם גורמי הבטחון אני מבהיר שהמציאות של הירי הספוראדי לשטחנו היא בלתי מתקבלת על הדעת. היא פוגעת קשות בתחושות התושבים ואנו מצפים ממדינת ישראל לא לאפשר זאת ולעשות הכל כדי להבטיח את ביטחון אזרחיה. בשיחות אלה אני מעלה גם את נושא כביש 232 ואת סוגיית המיגון בכל יישובינו כחובה מדינית. כהרגלנו, אנו בקשר שוטף עם הצבא ואם יהיה שינוי בהנחיות אנו נעדכן. אנו מצפים ומאחלים לשקט.

מיגון מחוץ ל-7 ק"מ

אנו פועלים ללא לאות לנסות לסייע למגן את כל יישובינו שנמצאים מחוץ ל-7 ק"מ. אני מעלה את הנושא שוב ושוב עם כל הגורמים המדיניים והביטחוניים הרלוונטיים. אנו פועלים כעת בדרך חדשה ולא שגרתית כדי לקדם את הנושא, בין היתר באמצעות השגת מימון והלוואות מדינה בתנאים נוחים. כל הניסיונות שלנו עד כה מול משרדי הממשלה למיגון מדיני, של כל מועצות העוטף יחד ושלנו בנפרד, לא צלחו. למיגון הבתים מחוץ ל-7 ק"מ השלכות רוחביות מבחינת המדינה והיא מתנגדת ולכן אנו פונים לדרך חדשה ולאפיקים נוספים. אמשיך ואעדכן בנושא.

עצמאות כלכלית

מתוך מחשבה ליצירת מנועים כלכליים שיקדמו את המועצה שלנו לעצמאות ואיתנות כלכלית, עברנו תהליכי שיתוף ציבור ב-4 תחומי תוכן אפשריים (אגרו-טק, טיפול בפסולת ומיחזור ופיתוח אזור בונדד). לשמחתנו הרבה, הציבור נענה ברגליו, השתתף במפגשים ותרם משמעותית לגיבוש כיווני הפיתוח. השבוע התקיים במועצה מפגש נוסף ואחרון בתהליך. למדנו מההערות וההארות ואנחנו צועדים צעד חשוב קדימה ביצירת מחוללי כלכלה למועצה שעתידים להיטיב עם כל תושבינו.

חלוציות זה פה

יישובי החלוציות שלנו צומחים ומתפתחים. כדי לתת מענה לאוכלוסיית הילדים הגדלה, מקדמים שלושת הישובים הקמת מרכז קהילתי ציבורי בשלומית. הוא יפעל ברוח אורחות החיים היחודיים בישובים אלה ודלתותיו תהיינה פתוחות לכל תושבי האזור!

שלושת הישובים העמידו תקציבים יישוביים וגייסו תרומות בהיקף של כ-20 מיליון ₪ והמועצה תקצה סכום של 2.5 מיליון ₪ להקמה. אני שמח שמליאת המועצה אישרה השבוע את התקצוב, ללא מתנגדים. בשנים האחרונות השקיעה המועצה מאות מיליוני שקלים במתקנים ציבוריים חדשים בקריית החינוך שאינם משמשים את ילדי החלוציות ביום יום, כמו: בתי הספר החדשים, מרכז האמנויות והמוסיקה והמרכז הרב תכליתי.

אני גאה בהחלטה ערכית זו של המליאה המשקפת את הדרך הייחודית לנו המאפשרת חיים משותפים תוך שמירה על אורחות החיים האופיניים לאוכלוסיות המגוונות שלנו פה. בקיץ האחרון ציינו 15 שנה לפינוי גוש קטיף ולקליטת ראשוני המפונים במועצה. אי אפשר שלא להתרגש מהרוח ותעצומות הנפש שגילו המפונים אחרי האובדן להתחיל בשליחות חדשה, להפריח את השממה, להקים ולפתח ישובים חדשים ומשגשגים.

 

 שבת שלום ובשורות טובות

גדי ירקוני

gadi@erc.org.il