דלג לתוכן העמוד

4 במרץ 2021/ כ' באדר תשפ"א

שלום לכולם

שומרים על הילדים

אשכול ממשיכה להישמר רשות ירוקה וחוזרת בהדרגתיות לשגרה. מספר המאומתים במועצה במגמת ירידה ועומד על 14, נכון להיום. נתון נוסף שמסב לנו גאווה הוא ההתחסנות: 8482 מאוכלוסיית היעד כבר התחסנו במנה ראשונה ו-7037 התחסנו במנה שניה. למעלה מ-80% מכלל אוכלוסיית היעד כבר מחוסנים ובעלי "תו ירוק".

למרות מצבנו הטוב אנו ממשיכים לנקוט בזהירות רבה בתקופה רגישה זו. אנו עדים למתרחש בארץ עם סגירתם של עוד ועוד מסגרות חינוך עקב הדבקות המוניות וצוותי חינוך שלא התחסנו. אנשי צוות חינוכי שאינם מחוסנים מסכנים את עצמם, את הילדים, את המערכת החינוכית בכלל ואת כלל תושבי האזור. אנו עוקבים אחר הנתונים ורואים שהחיסון בטוח ויעיל. יחד עם זאת אני מבין את החשש ואת חלק מההתנגדויות, אך אין להם מקום כאשר מדובר בשמירה על חייהם של ילדים. הילדים עצמם אינם יכולים להתחסן בשלב הזה ולכן גם במקרה הזה האחריות לבריאותם תלויה בנו, המבוגרים. כפי ששמרנו כולנו על הקשישים, עכשיו הגיע תורנו לשמור על הילדים. לילדים שלנו מגיעה שגרה יציבה, המשכית ורציפה, ללא צורך בבידוד וללא חשש מהגעה למסגרת החינוכית. אני פונה בבקשה לכל צוותי החינוך שלנו, לכו להתחסן.

סעו בזהירות

פתחנו את השבוע בטרגדיה מצערת, כאשר ארעה תאונת דרכים מחרידה בצומת רעים. בתאונה נהרג לוחם המילואים יוסף חיים שלום ז"ל, תושב אור יהודה. אני משתתף בצער הכבד של משפחתו וחבריו. הלוחם ז"ל וחייל מילואים נוסף שנפצע קשה, היו בדרכם לבסיס צאלים ונפגעו ממשאית בצומת הפניה לכביש 'טלאור'. נסיבות התאונה בחקירה.

על רקע המקרה המצער, נזכיר כי סוגיית כביש 232 בעיצומה מול הרשויות האחראיות. אנו עוסקים בזה מדי יום: קידום נושא ההרחבה שכבר קורה בפועל, תגבור האכיפה המשטרתית שלמרות השיפור הניכר עדיין לא מספקת, הסדרת צומת הכניסה למועצה, קידום התקנת מצלמות של 'נתיבי ישראל' בכל הצמתים ושיתופי פעולה עם עמותות וארגונים חברתיים לשינוי תרבות הנהיגה בכביש. השבוע פניתי שוב לשרת התחבורה בדרישה להקדמת צו הגבלת תנועת המשאיות לשעה 7:00 - כדי לשפר באופן משמעותי את הבטיחות בדרך.

חשוב שנדע: דרוש עוד זמן עד שכל המשימות יושלמו. אין ביכולתה של משטרת ישראל לפעול ולאכוף לאורך הכביש יום-יום כל היום. למרות כל הפעולות שנעשות בכביש ועוד ייעשו, דבר לא יוכל מול הגורם האנושי. בסופו של יום החיים בידיים של כל אחד מאיתנו. הכביש אינו סלחן לטעויות. בבקשה, סעו לאט, בזהירות ובסוף היום כולנו נגיע הביתה בריאים ושלמים.

מבצע אכיפה

במבצע אכיפה נרחב שנערך השבוע על ידי המשטרה בכבישים 232, 241 ובדרך השדות - חולקו 123 דוחות תנועה בדגש על עבירות בריונות, מסכנות חיים ורכב כבד. מתוך כלל הדוחות, 65 נמסרו לנהגי משאיות, 15 מתוכן הורדו מהכביש לאור ליקויים. שאר הדוחות נמסרו לנהגי רכבים פרטיים. כולל נקודות תעבורה. המבצע התבצע בהובלת תחנת אופקים ובשיתוף איתנו ולקחו בו חלק יחידות תנועה מרחב נגב ורכב כבד וכלל גם מסוק משטרתי ומתנדבים. מבצעי אכיפה מסוג זה ימשכו ויוגברו בכביש במטרה להביא לשינוי עמוק של תרבות הנהיגה המסכנת חיים, הן של נהגי משאיות והן של רכבים פרטיים.

 

בשורה גדולה לנו

בשעה טובה אישרה השבוע מליאת המועצה הקמת ועדת תכנון ובניה מועצתית של אשכול. מטרת המהלך לייעל משמעותית את השירות לתושבי המועצה בתהליכי תכנון ובניה, כולל תבעו"ת, בנייה, הרחבות ותשתיות. עד כה השירות ניתן לתושבי אשכול על ידי הועדה המרחבית, יחד עם 3 רשויות נוספות (מרחבים, שער הנגב ושדות נגב, כאשר אשכול הרשות הגדולה ביותר). מסגרת זאת יצרה עומס רב וסרבול שפגעו באיכות ומהירות השירות לתושבינו. אחרי שהמליאה אישרה עקרונית את קידום בחינת המהלך, הוטלה משימת הבדיקה על מהנדס המועצה, בוריס נמירובסקי, שקיים תהליך מקצועי ומעמיק, הכולל את כל המשמעויות והעלויות הנגזרות. השלב הבא הוא אישור התוכנית במינהל התכנון ומשרד הפנים. תוכלו לראות את התוכנית כאן https://bit.ly/3uTpEdv

בהצלחה!

שמחים לקלוט לשורות המועצה מנהלת חדשה בת אשכול. אני מאחל הצלחה גדולה לדקלה קצוני אזרד מעין הבשור, שנכנסה השבוע לאחד התפקידים המשמעותיים והמאתגרים במועצה - מנהלת האגף האסטרטגי. דקלה מחליפה את רננה גומא יעקב (ניר עוז) שביקשה לסיים את תפקידה לאחר 4 שנים בתפקיד. דקלה נולדה וגדלה באשכול (הבת הראשונה של עין הבשור...) בוגרת לימודי ניהול וכלכלה ומדיניות ציבורית. בשנים האחרונות ניהלה את תחום פיקוח ובקרה רשויות מקומיות במשרד התרבות והספורט, שימשה מנכ"לית עמותת מעבדת תרבות דימונה וניהלה את פרויקט יזמים בנגב מטעם הרשות לפיתוח הנגב. דקלה מגיעה מלאת אנרגיות, מוטיבציה ורעיונות ואני סמוך ובטוח שתצליח. אנו גאים להמשיך להוביל באחוז הגבוה והבולט של נשים איכותיות בתפקידי ניהול במועצה (70%). זאת הזדמנות להודות לרננה היקרה על העבודה המסורה והמאומצת למען הפיתוח והצמיחה של אשכול ומאחל לה דרך צלחה בהמשך.

 

תקופת בחירות

השבוע ביקרו אותנו באשכול שר החקלאות אלון שוסטר (כחול לבן), יו״ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן וח״כ רם בן ברק (יש עתיד). אנחנו מקבלים בברכה את כל חברי הכנסת, מכל הקשת הפוליטית, כדי להבטיח שהסוגיות הבוערות שלנו יהיו על שולחן הממשלה בכנסת הבאה, בכל הרכב או קואליציה אשר יהיו: פיתוח עוגנים כלכליים וקידום כלכלת גבול, תמיכה וקידום החקלאות, 
כביש 232 והבטחון בגזרה. את שוסטר אירחנו במשק הללויה של שלומי אוזן בעין הבשור, את ליברמן במשק גליל במבטחים ואת בן ברק אירחתי במשרדי. כל אחד מהם מכיר את אשכול, מחובר לערכינו ובלט במהלך כהונתו הנוכחית בקידום צרכי ההתיישבות. נמשיך להיפגש עם המתמודדים לכנסת ולהבטיח שהסוגיות שלנו יהיו על שולחן הממשלה הבאה. בהצלחה לכולם!

הישגים יוצאי דופן

התרגשתי להתבשר השבוע כי 12(!) בוגרות ובוגרי תיכון ׳נופי הבשור׳ נבחרו לקבל תעודת הצטיינות ממנכ״ל משרד החינוך על מצויינות לימודית, חברתית וערכית, לשנת הלימודים תשע״ט. בית הספר שלנו נמנה עם אחוז המצטיינים הגבוה בארץ - מתוכם, 2 בנים ו- 10 בנות! אני גאה בתלמידות ובתלמידים שלנו על דרכן/ם האיכותית שמהווה השראה לכולנו ומשוכנע שימשיכו לתרום משמעותית לחברה הישראלית בכל דרך בה ילכו.

זאת הזדמנות לחזק את צוות ׳נופי הבשור׳ היקר שלא מוותר ונותן את מיטב הכלים והמרחב למצויינות לימודית וערכית. כבר 6 שנים ברציפות ש'נופי הבשור' נכלל ברשימת התיכונים עם ההישגים הגבוהים בארץ בתחום הלימודי ולא פחות חשוב מכך, בתחום הערכי. כבוד גדול לנו. יישר כח!

 

 

נציגתנו בחידון התנ"ך הארצי

גאווה נוספת מילאה אותנו השבוע עם זכייתה של משי עיני הלומדת באולפנת חלוצה ב'נווה', בחידון התנ"ך המחוזי והעפלתה לשלב החידון הארצי. 16 תלמידים מכל רחבי הארץ שזכו בחידונים המחוזיים עלו לשלב הארצי שיתקיים ב-16.3. הזוכה ייצג את ישראל בחידון התנ"ך העולמי לנוער יהודי שיתקיים, כמדי שנה, ביום העצמאות. מחזיקים אצבעות למשי היקרה ומברכים את אולפנת חלוצה על עשיה חינוכית איכותית.

 

שבת שלום

גדי ירקוני

gadi@erc.org.il