שלום לכולם,

 

את האגרת היום אקדיש לסיכום שבוע פתיחת השנה בקריית החינוך החדשה

 

בהתרגשות גדולה פתחנו את שנת הלימודים תש"ף. כל שנה נפתחת בסימן של התחלה חדשה, התרגשות וציפייה, אך השנה הרגשנו זאת במיוחד, עם פתיחתה של קריית החינוך. 1300 ילדי אשכול פסעו בחגיגיות בשערייהם של בתי הספר בקריית החינוך ויצאו לדרך חדשה ומשמעותית שמתחילה באשכול.

 

הקמת קריית החינוך כרוכה בשינויים ואתגרים. הדרך עוד ארוכה ומפותלת אך אנו צועדים קדימה בבטחון ובתקווה ונמצאים כאן עבור בתי הספר לכל שאלה, התייעצות, או השגה. המועצה תעשה כל שידרש להצלחת המהלך. בימים האחרונים הוצפה הרשת במידע לא מדוייק ואני מוצא לנכון לעשות קצת סדר בדברים:

 

-מטבע הדברים, הושקעו השנה מירב המשאבים בבנייתם של שני בתי הספר החדשים. לצד זאת, הושקעו במבנה של 'ניצני אשכול' במהלך הקיץ 1.5 מיליון ש"ח לעבודות פיתוח ושדרוג והובהר – שבמהלך השנה והקיץ יופנו משאבים נוספים להמשך עבודות השדרוג.

 

-כל נושא שיבוץ המורים נמצא בסמכותו הבלעדית של משרד החינוך ולמועצה אין מקום לקביעה בעניין. מאותה הסיבה, לא אוכל להתייחס לסוגיות פרטניות הנוגעות לתעסוקת מורים. אני בקשר יומיומי עם מנהלות בתי הספר שמציפות בפני כל צורך או עניין. דלתי היתה ותהיה פתוחה תמיד לכל מורה שתבקש להציף בפני דברים באופן אישי.

 

-אף עובדת ניקיון בבתי הספר לא פוטרה. כחלק מההיערכות לתחזוקת קריית החינוך החדשה, נעשו שינויים והתאמות במיקומים ובשעות העבודה.

 

 

היינו ונותרנו חלוצים

 

טקס החנוכה הרשמי של קריית החינוך התקיים היום, במעמד נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין ומנכ"ל משרד החינוך, שמואל אבואב ובהשתתפות השותפים שליוו את תהליך ההקמה לאורך הדרך. מפאת סוגיות ומגבלות של אבטחה ובהמלצת בתי הספר – השתתפו בטקס נציגות של תלמידי כיתות ד מכל אחד מבתי הספר. בכל הכיתות התייחסו לביקור הנשיא והוקדשו שיחות על נשיא המדינה ומוסד הנשיאות, בהתאמה לגיל. זכינו, כמו תמיד, לחיבוק חם ואוהב מנשיא המדינה שהתרגש איתנו. המקהלה המשותפת של שלושת בתי הספר בניצוחה של ססיליה פיירמן ושלומי מתיאס שרה לנשיא – "אני ואתה, נשנה את העולם".

 

מדברי הנשיא בטקס הפתיחה:

 

"קריית החינוך הזו היא קודם כל מקום שמח. מקום שנבנה כי נולדו יותר ילדים והם צריכים יותר כיתות לימוד. שמעתי שלבתי הספר החדשים עוד אין שמות, כי השמות והסמלים ייקבעו בתהליך קהילתי משותף. אני חושב שזה רעיון נפלא. זו הזדמנות ללמד את הילדים הנהדרים שנמצאים כאן ואת חבריהם המבוגרים והצעירים יותר, מהי דמוקרטיה".

"בעוד שבועיים נלך כולנו להצביע במערכת הבחירות הכלליות לכנסת ה-22. אני מניח שגם אתם יקיריי התלמידים, חשתם שההורים בבית מוטרדים כמו כולנו, מפני הצורך בבחירות נוספות תוך זמן קצר כל כך. אולי שמעתם את ההורים נדהמים מהדרך בה מתייחסים אחד אל השני המבוגרים המבקשים להנהיג אותנו, וכל זאת כדי לזכות בתשומת לבו של הבוחר. אבל לא זה השיעור שאנחנו רוצים להקנות לכם, הילדים שלנו. אנחנו רוצים ללמד אתכם מהי דמוקרטיה חיה, משתנה, שבה כל אזרח יכול וצריך להשפיע לא רק בקלפי, אלא גם בחיי היומיום.

תהליך בחירת השמות והסמלים של בתי הספר החדשים הוא שיעור מצוין בדמוקרטיה. שיעור מצוין באיך כל אחד מאיתנו, גם אם הוא בכיתה ד', יכול להשפיע, בדיבור, בהצבעה, ברעיון על המציאות שסביבו."

 

 

אני משתף אתכם בדברים שנשאתי בטקס:

 

לפני 73 שנים הוקמו באישון לילה 11 נקודות בנגב המערבי, שקבעו את גבולותיה העתידיים של מדינת ישראל בנגב.

3 מהנקודות ההיסטוריות הוקמו כאן, במועצה האזורית אשכול – אורים, בארי ונירים.

הנקודות התפתחו והתרחבו. המקימים החלוצים הקימו משפחות, הגיעו עוד תושבים, שהקימו עוד ועוד ישובים: מושבים, קיבוצים וישובים קהילתיים ומשגשגים – לתפארת מדינת ישראל

קריית החינוך היא הביטוי המובהק והמרגש ביותר של הצמיחה וההתפתחות לאורך השנים במועצה האזורית אשכול, למרות ועל אף האתגרים הביטחוניים.

הקמתה של קריית החינוך זימנה לנו הזדמנות חד פעמית לייצר במערכת החינוך שלנו משהו חדש. החלטנו לראות בהזדמנות זו, אוצר יקר מפז, שלקחנו אותו בשתי ידיים.

יצאנו למסע משותף יחד עם הקהילה ואנשי מקצוע לתכנון קריית החינוך שלנו. מסע שנמשך שלוש שנים שבהן הקדשנו מחשבה על כל פרט.

קהילת אשכול בחרה לא להישאר במקום המוכר והנוח, אלא לשאוף גבוה, להסתכל קדימה לעולם החדש ולבנות בתי ספר חדשניים מותאמים לעידן החדש, לילדי המחר.

היינו ונותרנו חלוצים. היינו חלוצים כשהפרחנו את השממה בנגב והיום אנו חלוצים בהובלת החינוך לעתיד.

בקו האופק של בתי הספר החדשים נמצאים שכנינו, מצדו השני של הגבול. אני נושא מכאן קריאה לשכנינו  – הפסיקו עם הטרור. הפסיקו להשקיע את המשאבים במירוץ החימוש מולנו, כי שם תמיד ננצח. השכילו להשקיע את המשאבים בבניית בתי ספר חדשים וחדשניים, השקיעו בילדים. הם המחר. הם התקווה.

כבוד הנשיא, הנך ידיד יקר וקרוב לליבנו. הנפש הטובה שלך וליבך החם – הם המצפן שלנו בימים אלה. אתה עומד לצדנו בימי חירום ושגרה ושותף משמעותי לדרך. אהבתך אלינו נותנת לנו כח.

שותפים רבים וטובים הולכים איתנו לאורך הדרך ונתנו את רוח הגבית להקמת הפרויקט הגדול בצילה של תקופה ביטחונית מאתגרת ולהם תודה.

הקרייה חדשה, צבעונית ויפה. תפקידה העיקרי יתממש בתוך הכיתות, על ידי צוותי החינוך שיצקו בה את המהות והתוכן. אנו סומכים ובוטחים בכם, צוותי החינוך המשובחים שלנו, שתובילו את מערכת החינוך של אשכול לחדשנות ולשיאים חדשים.

אנחנו מאחורייכם, נותנים לכם את כל התמיכה והגיבוי –  ואת ברכת הדרך

תודה לכולם ובהצלחה !

 

 

הלילה אני טס למקסיקו למפגש עם ידידינו שמסייעים לנו לפרויקטים שונים ומשמעותיים לקהילת אשכול. אשתתף גם בכנס השנתי של JNF ארה"ב. זו הזדמנות להודות למנכ"ל JNF ראסל רובינסון וחברינו בארגון שתומכים בנו לאורך כל הדרך. אני אהיה זמין בטלפון ובווצאפ.

 

   

 

 

 

שבת שלום

גדי ירקוני

gadi@erc.org.il