שלום לכולם,

 

חגיגה של קהילה

את האירוע המרכזי של חגיגות יום העצמאות במועצה קיימנו בסימן הקהילה שלנו, תחת הכותרת – 'אשכול חוגגת  קהילה חוגגת עצמאות'. את האירוע פתחנו עם מופעים קהילתיים של להקות אשכול, בתחום המחול, השירה ומוסיקה. ציינו את ההישגים של אנשי אשכול השנה בספורט במדעים ובתחומים נוספים, ציינו את החיילים המצטיינים שלנו והענקנו אות הוקרה ל'יקיר אשכול'.

אשכול למודת אתגרים והשנה האחרונה שחלפה עליינו היתה מורכבת במיוחד. על אף האתגרים, תושבי אשכול ממשיכים לעמוד זקופים, לרוץ קדימה ולהגיע להישגים. כששואלים אותי מה סוד החוסן שלנו, אני תמיד משיב, שבראש ובראשונה זו הקהילתיות שלנו. האנשים שמרכיבים אותה והופכים אותה לשלם, ליחידה אחת חזקה, גאה ומחוברת. השנה הצדענו לעצמנו ולמה שיצרנו כאן – את 'קהילת אשכול'.  תודה לכל אחד ואחת מכם, תודה לצוות המרכז הקהילתי שלנו ולליטל אמסלם אוזן שהובילה את אירוע 'אשכול חוגגת קהילה חוגגת עצמאות'. היה נפלא.

מוזמנים להיכנס לעמוד הפייסבוק של המועצה ולראות תמונות מהאירוע וגם לקבל טעימה נוספת ממה שהיה בסרטון הנהדר שיצר עבורנו אייל בריברם.

 

'יום חוסן'

בתחילת השבוע השתתפתי בדיון בועדת הכספים של הכנסת בנושא מתווה הפיצויים בעקבות המצב הבטחוני. הדיון התקיים לבקשתנו, אחרי סבב הלחימה האחרון וכל בקשותינו בדיון – אושרו. התקנות הוארכו עד ה-31.12.2019 והן כוללות הכרה בפיצוי גם על היום השני – היום בו פיקוד העורף הודיע על חזרה לשגרה אך אנחנו החלטנו לבטל את יום הלימודים. בדיון אמרתי למשתתפים שזה היה יום 'חוסן' לחזרה הדרגתית לשגרה אחרי מטחי הירי הכבדים שנמשכו עד שעות הלילה המאוחרות באשכול. אני מודה לחברי הועדה על ההכרה בצרכים המיוחדים בעוטף עזה. בימים הקרובים תתפרסם התקנה החדשה באתר של רשות המיסים. לכשתתפרסם נפיצה. בינתיים ניתן לעיין בהודעת רשות המיסים בקישור וכןלהאזין לנציג רשות המיסים שהשיב לשאלות תושבי העוטף בנושא בתוכנית 'יהיה בסדר' בגלי צה"ל.

 

קייטנות הקיץ

אגף החינוך והמרכז הקהילתי שלנו שוקדים בימים אלה על בניית תוכנית הקייטנות בחופש הגדול כדי לתת את מיטב המענים לילדי והורי אשכול. בתחילת שבוע הבא יצא פרסום מסודר ומפורט של התוכניות.

 

מיגון ביישובינו מעבר ל-7 ק"מ

בדיון בועדת הכספים העלינו גם את סוגיית מיגון כל ישובינו. כידוע לכם אנו פועלים בעניין זה כבר תקופה ארוכה במספר ערוצים במקביל. הניסיונות להכליל את כל הישובים שלנו ב'עוטף עזה' לא צלחו ולכן אנו פועלים כעת באפיק אחר – ליצירת מנגנון שיקל על תושבי יישובים אלה בבניית ממ"ד בביתם.

ההצעה מושתת על מספר עקרונות:

– הקלות בהליך ההיתר להצבת ממ"ד.

– פטור ממע"מ על בניית ממ"ד, עד גודל 12 מ"ר.

– מימון המדינה ל 25% מעלות הממ"ד.

– הלוואת מדינה בהחזר חודשי של עד 200 ₪ לחודש.

הנושא נמצא בדיונים עם משרדי הממשלה ואעדכן בכל התפתחות

 

הנשיא שלנו

במהלך סבב הלחימה האחרון, תחת מטחי ירי כבדים הגיע אלינו נשיא המדינה לביקור. לנשיאנו קשר חם ומיוחד עם אשכול. הוא עומד לצדנו בשגרה ובחירום ומסייע לנו  בנושאים מיוחדים שאינם מגיעים לפתרון במשרדי הממשלה. בביקור העלינו בפני הנשיא את נושא מיגון כלל יישובינו. הנשיא הבטיח לטפל בנושא אישית והעברנו לו את כל החומרים הרלוונטיים. בסיום הפגישה אמרתי לנשיא שאנו חשים גאווה וחוזק לאומי שהוא נשיאנו ואיחלנו החלמה מהירה לרעייתו נחמה.

 

כביש 232 – בשורות טובות

היתה לנו השבוע פגישה חשובה ומצויינת עם מנכ"ל נתיבי ישראל, ניסים פרץ וצוות משרדו. זכינו לקבל הכרה והבנה בצרכים שהצגנו לגבי הכביש. כל הצרכים שהעלינו נענו בחיוב והנה סיכום הדברים:

  1. אושר ביצוע הרחבת הכביש במקטע השני – (מניר יצחק לצומת צוחר) כולל הסדרת הצומת
  2. הרחבת השול במקטע הראשון (כרם שלום-ניר יצחק)
  3. הסדרת תוכנית מיידית לרמזור של צומת המועצה (צומת הכניסה לבתי הספר), ללא קשר להתקדמות תוכנית הרחבת הכביש.
  4. הכנסת ביצוע המקטע השלישי (צוחר -מעון) והמקטע הרביעי (מעון-סעד) לתוכנית החומש של נתיבי ישראל.
  5. צומת אבשלום – הסתיים התכנון, ניתנה הנחייה לאיתור מיידי לתקצוב הביצוע

אלה בשורות טובות מאוד מבחינתנו ואני מבקש להודות לניסים על ההבנה והפינה החמה לאשכול. לכשנקבל את אישורי התקציבים ואת ההערכות ללוחות הזמנים לביצוע – אעדכנכם.

 

יום ההבנ"ה באשכול

השנה התחלנו ליישם באשכול את תוכנית 'שווים' – תוכנית של החברה למתנ"סים שמיועדת לבני הנוער כדי לייצר מרחבים בטוחים עבור נוער גאה ולקידום השיח הסובלני בקהילה. את התוכנית מוביל המרכז הקהילתי שלנו יחד עם האגף לשירותים חברתיים ותיכון 'נופי הבשור' בשיתוף פעולה מעורר גאווה! במסגרת התוכנית ציינו השבוע לראשונה את 'יום ההבנ"ה (היום הבינלאומי למאבק בלהט"בופוביה). במסגרת זאת הגיע הזמר עברי לידר ל'נופי הבשור' להרצאה לתלמידי שכבת ט'. בנוסף התקיימו מעגלי שיח שרוכזו על ידי מדריכי החינוך החברתי בישובים.

 

שבת שלום

גדי ירקוני