שלום לכולם, 

 

חדש: תחנת כיבוי חבל שלום-חלוציות

ברכות ל-25 לוחמי ולוחמת האש החדשים באשכול, שסיימו השבוע קורס מתנדבים בכבאות והצלה לישראל. הקורס נועד להכשיר מתנדבים מהאזור לטיפול מקצועי בשריפות, כולל פינוי לכודים, בפיקוח וניהול כיבוי אש. היוזמה החלה עקב גל שריפות הטרור בקיץ שעבר והצורך להעמיד תחנת כיבוי נוספת בחבל שלום והחלוציות עם צוותי כיבוי מיומנים. המרחק של ישובים אלה מתחנת הכיבוי המרכזית הביא לעיכובים בהגעת הכבאיות. לבוגרי הקורס חולק כל הציוד הנדרש לטיפול באירועים ובנוסף התחדשנו בכבאית נוספת, הודות לתרומה נדיבה של JNF ארה"ב. הכבאית תעמוד בקביעות ב'בני נצרים' ותוזנק באמצעות המתנדבים לאירועים בכל אזור החבל ודרום המועצה. תודה רבה לכל השותפים ליוזמה ולמתנדבים החדשים שלנו – שמרו על עצמכם!

צילומים: אלישיב בוחבוט

 

הערכות לפתיחת שנת הלימודים

120 פועלים עובדים בימים אלה בקריית החינוך, כדי לסיים במהירות את הבנייה. השבוע הושלמה סלילת הכביש ההיקפי של קריית החינוך וחניית הרכבים. גם מתקני השעשועים של שכבות א'-ב' הגיעו, הותקנו בחצר ומחכים כבר לקטנטנים. ביום ראשון תתקיים ישיבת מליאה שתוקדש להערכות לפתיחת שנת הלימודים בקרית החינוך. נציג את סטטוס הבינוי ואת התקציב. מנהל אגף החינוך יציג סקירה של הערכות האגף לפתיחת השנה ושלושת מנהלות בתי הספר היסודיים תצגנה את תוכנית העבודה לשנת הלימודים. מיכל עוזיהו מנהלת המרכז הקהילתי תציג את תוכנית החינוך הבלתי פורמאלי. זו הזדמנות להזכיר שישיבות מליאת המועצה פתוחות תמיד לציבור. מי שמעוניין לשמוע ולהתעדכן – מוזמן ביום ראשן ה-28.7 בין השעות: 18:00-21:00, במועצה.

 

חקלאים פורצי דרך

שני חקלאים בולטים ופורצי דרך מאשכול זכו השבוע באותות הצטיינות מטעם מועצת הצמחים, ענף הפירות וענף ההדרים – אורנה איינשטיין (מגן) ומאיר ועומרי מסיקה (פריגן).

אורנה מנהלת שנים את גד"ש מגן הכולל מגוון גידולים ליצוא ולשוק המקומי – תפוא"ח, אגוזי אדמה, גזר, צנונית וגידולי פלחה. גד"ש מגן נחשב לאחד המובילים באזור שמצטיין באיכות התוצרת, רמות היבול ורווחיות גבוהה במגבלות ואילוצי הייצור החקלאיות. בזכות הישגיה בניהול צוות גד״ש מצטיין, בהטמעת שיטות חדשניות מקצועיות ובחתירה המתמדת לשיפור ולהתייעלות, נבחרה אורנה לחקלאית מצטיינת.

מאיר מסיקה מפריגן מתמחה שנים בגידול בטטות לשוק המקומי וליצוא בהיקף של כ-10,000 טונות בשנה. מאיר הקים משק ירוק אשר מכיל בית אריזה מתקדם ומעסיק במשקו עשרות עובדים מהאזור. מאיר מקפיד על שיטות גידול חדשניות ומבצע ניסויי שדה בשטחיו תוך שת"פ עם מגדלים נוספים ועם חוקרים במו"פ ועל כך זכה באות ההצטיינות.

את שניהם אני מכיר אישית, עוד בתפקידי כמרכז משק נירים, ויכול להעיד לגבי שניהם שמדובר בבחירה ראויה ביותר. כבוד ענק לאשכול ובהצלחה בהמשך.

 

100 אחוז גאווה

בשבוע שעבר עדכנתי על נתוני הזכאות לבגרות והקפיצה שרשמנו השנה באשכול, ביחס לשנים קודמות ותחת נסיבות בטחוניות מאתגרות (84% זכאות).

אחוז הזכאות משקף עליה בכל מוסודת החינוך  העל יסודיים שלנו – נופי הבשור, הישיבה התיכונית נווה, ואולפנת 'לכתך אחרי

בישיבת התיכונית נווה ובאולפנה לכתך אחרי בנווה, עמדה השנה הזכאות על 100% ושניהם נכללים ברשימת מוסדות החינוך המצטיינים בארץ. זהו הישג יוצא דופן וחסר תקדים ואנחנו גאים מאוד בתלמידים החרוצים ובהנהגה החינוכית ב'נווה' שהובילה את התלמידים ל-100 אחוז הצלחה.

אני מבקש לברך את התלמידים ואת אנשי החינוך שלנו באשכול על השקעה בכל תלמידה ותלמיד. הגאווה האמיתית היא שלצד ההישגים בבגרויות, בכל מוסדות החינוך שלנו, הערך המרכזי והראשון במעלה הוא הערכים, החינוך למעורבות ולתרומה משמעותית לחברה.

 

לא קלה דרכנו

במקביל לעבודות השדרוג וההרחבה של כביש 232 בחלקו הדרומי, אנו ממשיכים לפעול מול משרד התחבורה ו'נתיבי ישראל' להשגת תקציבים להמשך הפרוייקט ועבור תוכנית הרמזור בצומת המועצה. מצב הדברים כרגע הוא שהשגנו אישור עקרוני להמשך ביצוע ההרחבה מניר יצחק עד צומת צוחר (כולל הסדרת הצומת) וכבר התחיל תכנון מפורט של המקטע וכן אישור עקרוני להרחבה מצוחר עד מגן. אך עדיין לא קיבלנו לידינו אישור תקציבי ולשם כך אנו פועלים מול המשרדים. בשבוע הבא מתוכננת לי פגישה עם שר התחבורה לקידום הדברים. אמשיך ואעדכן.

 

תחרות ללא מפסידים

קבוצת תלמידי תוכנית היזמות שלנו שפיתחה תיק חכם, הגיעה עד לגמר תחרות 'יזם השנה'. אמנם הקבוצה לא ניצחה בגמר אבל בטח ובטח שגם לא הפסידה. גופים עסקיים מתעניינים במוצר החדשני והערך הכולל שהפיקו התלמידים מההשתתפות בתוכנית הוא שווה ערך לניצחון. התלמידים רכשו מיומנויות של יזמות ופיתוח עסקי, ביקרו בגופים עסקיים, פגשו אנשי עסקים פורצי דרך, למדו לחשוב מחוץ לקופסא, לא לוותר, לשאוף גבוה, להתמודד עם הצלחות וגם עם כשלונות. זוהי תוכנית יוצאת דופן שהפעלנו השנה לראשונה באשכול באמצעות המרכז הקהילתי ובשיתוף 'יוניסטרים' וסיוע נדיב של רז שפירא (עין הבשור) וליווי עסקי של מעיין צוויג (שדה אברהם). התוכנית תמשיך באשכול גם בשנה הבאה.

 

הארכת דרך הבשור

מנהלת נחל הבשור בראשותי, אשר שותפים בה רשות הניקוז, קק"ל, רט"ג מקורות, משרד החקלאות התכנסה השבוע במועצה. מבין הנושאים שעלו על הפרק  – אני שמח לבשר שאנו מתחילים בפיתוח החלק השלישי והאחרון של דרך הבשור, מתל גמע ועד נחל שערתה, בואכה מתחם יער רעים ובארי. בזאת אנו מחברים את דרך הבשור הקיימת אל מכלול התיירות הצפוני של המועצה ומאפשרים תנועה רציפה לאורך כל נחל הבשור לרווחת המטיילים והתושבים. גמר ביצוע מתוכנן הפרוייקט לקראת 'דרום אדום' הקרוב (2020)

 

עשור לבני נצרים

שמחתי לקחת חלק בחגיגות העשור של 'בני נצרים' יחד עם חברי הנהלת המועצה, תושבים, הנהגת הישוב, ידידיו ואוהביו. חגגנו יחד את ההתיישבות החלוצית המחודשת בלב חולות המדבר והפיכתו למקום שוקק חיים ורוח. בטקס החגיגות אמרתי שאמנם אני קוצר את פירות העשיה וההקמה של שני ראשי מועצות (אורי נעמתי שנכח בטקס וחיים ילין), אך חש שותף מלא ומחוייב להמשך הפיתוח, למתן המענים לצרכיו הייחודיים ולהעמקת החיבורים הקהילתיים בין האוכלוסיות המגוונות המרכיבות את מועצה אזורית אשכול. מזל טוב בני נצרים. שמחתי והתרגשתי איתכם.

צילום: יעל בוחבוט

 

שבת שלום

גדי ירקוני

gadi@erc.org.i