טבלת אנשי קשר - תברואה והדברה
שם תפקיד טלפון נייד מייל
ינון אגם מדביר 08-9929165 050-6467473

הדברת מזיקים 

הדברה ירוקה: המטרה לצמצם את השימוש בחומרי הדברה ולהשתמש בחומרים שאינם פוגעים בסביבה. גם כאן, כמו בנקיון, בריאות ותחומים רבים, המניעה היא הפעולה הטובה.

שרות ע"י המועצה: הדברת זבובים, יתושים, דבורים וצרעות וכן יעוץ מקצועי ע"פ העניין. מודגש כי פעולות הדברה עורך מדביר מוסמך עם רשיון והיתר בתוקף של המשרד להגנת הסביבה. מומלץ להקפיד בהזמנת עבודות פרטיות.

הדברת זבובים: הדברה טובה הינה מניעה. לכן מבוצעות פעולות פיקוח ע"י פקחי איכות הסביבה וצוות המחלקה למניעת מפגעים המהווים מצע אפשרי לדגירת זבובים. הפעולות מתבצעות בישובי המועצה, בשטחים החקלאיים והפתוחים, בריכוזי פסולת ועוד.

בנוסף בעונת הקייץ מרץ - אפריל ועד אוקטובר מוצבות מלכודות זבובים בישובים ומבוצע ריסוס פחי האשפה. הטיפול נעשה ע"י קבלן בשרות המועצה או הישובים עצמם ע"פ ממשק שנקבע באגף.

הדברת יתושים: בדומה לזבובים גם כאן ההדברה הטובה ביותר הינה מניעה. לכך יש לייבש את מקווי המים המהווים מקום לדגירת היתושים. פעולות שוטפות למניעה וטיפול:

  • בריכות חימצון ושיקוע – ריסוס כנגד עשבייה, בקרה אחר דגירת יתושים והמשך טיפול בהתאם.
  • פיקוח ובקרה אחר מערכות ביוב ומים לא תקינות היוצרות מפגעי יתושים.
  • ריסוס כל שלוליות מים עומדות מעל 10 ימים בכל ישובי המועצה.
  • בקרה על נחלי הבשור והגרר, ניטור ובקרה אחר הזרמת מי קולחין, טיפול בריסוסים בהתאם לממצאים.
  • ניטור ובקרה של בריכות לשטיפת גזר, תפוחי אדמה וכו'.

יתוש הטיגריס האסייתי: מין פולש שהגיע גם לאזורנו. מתאפיין בפעילות בשעות היום. גדל ומתרבה בעיקר במקווי מים קטנים כמו: צלחות העציצים במרפסת וגינה, על יד צינור מי ניקוז המזגן וכד'. יש לאתר וליבש כל מקור מים עומדים.

זבוב החול: זבוב החול הינו יתושון ופועל בדומה ליתושים בעונת הקיץ ובשעות החשיכה, עיקר פגיעתו הוא היותו נשא של מחלת הלישמניה. מחלה זו נפוצה מזה מספר שנים באזורים סמוכים למועצה ובשנים האחרונות הגיעה גם לאזורנו.

חשוב: לא ניתן למגר את הזבוב או המכרסמים! על מנת להמנע מפגיעה יש להקפיד על הכללים הבאים:
  1. מחוץ לבית: ללבוש ביגוד עם שרוול ומכנס ארוך. להשתמש בתכשירים דוחי יתושים על אזורים חשופים. בזמן שיושבים במרפסת להשתמש במאווררים הזבוב אינו אוהב רוח.
  2. בבית: להשתמש ברשתות צפופות בפתחי הבית, חלונות ודלתות. ריסוס הרשתות והפתחים בתכשירים ביתיים המורשים לשימוש ביתי נרות, טבליות ונוזלים דוחי יתושים.

הדברת מכרסמים: נתן טיפול במרחב הציבורי

צרעות מזרחיות: עם גילוי הקן, או חשד לפעילות, יש לפנות לאגף וצוות המחלקה יגיע לטיפול בקן.

דבורים: באזור מוצבות מכוורות כחלק מהפעילות החקלאית. כוורות אלו יש להציב ע"פ הנחיות מועצת הדבש. למניעת מפגעים יש להקפיד על מקור מים מתאים למניעת נדידת הדבורים למקור מים חלופי.

בנוסף קימת תופעה של בריחת מלכות צעירות עם חלק מאוכלוסיית המכורת ויצירת נחיל חדש. במקרים אלו הנחיל מתמקם על עצים, ארגזים, ארונות חשמל ועוד. לרוב המיקום זמני והקן ננטש כעבור יום.

במקרים בהם מדובר בנחיל השוהה יותר מיום באתר יש לפנות לאגף ואנו נפנה למגיני דבורים או נגיע

לכידת נחשים: הנחשים בטבע שומרים על שטחי מחייה קבועים, ניזונים ממכרסמים שונים, לטאות ועוד ומהווים חלק מהאיזון האקולוגי בטבע. בתקופת הקיץ, אחרי תרדמת החורף, פעילותם גוברת ואנו נתקלים בהם יותר. ככלל אין להרוג נחשים. אם נתקלתם בנחש, ארסי או אחר, יש לפנות לפקח רשות הטבע והגנים או לאגף ואנו נפעל ללכידתו ושחרור בטבע.

מפגע עקרבים: אנו ממליצים על מספר פעולות בכדי להמנע ממפגש לא נעים עם עקרבים בסביבת המגורים:

      - העקרבים הם פעילי לילה וביום זקוקים למסתור מהשמש ומטורפים. נקו את השטח סביב ביתכם, נכשו עשבים וסלקו          אבנים על מנת להשאיר שטחים פתוחים שימנעו  מהעקרבים להגיע. 

      - בעת עבודה בגינה, הקפידו על כפפות עבות והשמרו בזמן הפיכה של אבנים. 

      - עקרבים רבים מסתתרים במחילות ולכן עלולים לזהות את הנעליים שלכם ככאלה. השתמשו בארונות נעליים ודאגו                לכסות את פתחי הנעליים הגבוהות בבית ובחצר. 

      - הקפידו לאטום חריצים ופתחים בבית והימנעו מהשארת דלתות וחלונות פתוחים. 
אם נעקצתם על ידי עקרב, נסו לצלם אותו אם ניתן, קררו את המקום ע"י שקית קרח והמנעו מפעילות מיותרת. יש להתפנות למוסד רפואי לקבלת טיפול. 

דף הנחיות למפגע עקרבים

בדיקות מי שתיה

בדיקות המים מבוצעות ע"י תברואן המועצה ע"פ תוכנית שנקבעה במשרד הבריאות. ככלל הבדיקות הן חודשיות ולרכיבים מסויימים מתקימות בדיקות אחת לשנה או חמש שנים. במקרים בהם מתגלה חריגה בבדיקה החוזרת מועברת הודעה ע"י משרד הבריאות והמועצה לישוב או ישובים ע"פ העניין.

כל תוצאות בדיקות המים מופיעות באתר משרד הבריאות: מי שתיה, דוחות תקופתיים של מי שתיה בקישור הבא:

משרד הבריאות – תוצאות בדיקת מי שתייה

מקוואות 

בשיתוף רב המועצה מבוצע פיקוח תברואי ובדיקות מים במקוואות. תוצאות הבדיקות מועברות לרב המועצה וככל שנדרש הנחיות לתחזוקה הולמת של המתקנים.